تاریخ 1396/01/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4455 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مديرکل توسعه، تجهيز و نوسازي مدارس استان سمنان:
 45مدرسه نيمه‌ساز در استان سمنان وجود دارد 
  کمک ???خير مدرسه‌ساز

دامغان - مديرکل توسعه، تجهيز و نوسازي مدارس استان سمنان با بيان اينکه در استان 45پروژه نيمه تمام مدرسه سازي وجود دارد، گفت: 35 پروژه مدرسه سازي استان با مشارکت خيران در حال ساخت است.

ابوالفضل درباني در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به اينکه کار ساخت 250 کلاس درس با مشارکت خيران و کمک هاي دولتي در استان سمنان در دست ساخت است، اطهار داشت: براي ساخت اين تعداد کلاس درس 21 ميليارد تومان سهم خيران و 20 ميليارد تومان ديگر از تعهدات دولتي است.وي افزود: در استان سمنان 550خير مدرسه ساز اعم از حقيقي و حقوقي در امر ساخت و تجهيز مدارس و نمازخانه ها همکاري و مشارکت دارند.مديرکل توسعه، تجهيز و نوسازي مدارس استان سمنان گفت: در برگزاري هجدهمين جشنواره خيران مدرسه ساز استان تعهدات خيرين مدرسه ساز رقمي معادل 16 ميليارد و 700 ميليون تومان بوده که تاکنون 92 درصد از تعهدات به ميزان 16 ميليارد تومان تحقق پيدا کرده است.

درباني اضافه کرد: در 18 دوره برگزاري جشنواره خيران مدرسه ساز استان سمنان، تعهدات خيران 107 ميليارد تومان بوده که از اين ميزان تاکنون 63 ميليارد تومان آن تحقق پيدا کرده است.وي از برگزاري نوزدهمين جشنواره خيران مدرسه ساز استان سمنان در هفتم ارديبهشت ماه سال جاري خبر داد و افزود: اين جشنواره در مهديشهر برگزار خواهد شد.

مديرکل توسعه، تجهيز و نوسازي مدارس استان سمنان با اشاره به وجود 42خير مدرسه ساز اعم از حقيقي و حقوقي در دامغان گفت: اين شهرستان بيشترين تعهدات را در بين خيران استان دارد و از رتبه خوبي برخوردار است.

درباني افزود: آموزشگاه 9کلاسه خير عصمت الملوک طاهري در زميني به مساحت يک هزارو 534 متر مربع شامل 9 کلاس درس، سالن اجتماعات، سرويس بهداشتي و آبخوري بوده است.


 رئيس ستاد اعتکاف شاهرود:
 5100نفر در شهرستان شاهرود معتکف شدند 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس ستاد اعتکاف شاهرود با بيان اينکه در 56 مسجد شهري و روستايي شهرستان مراسم معنوي اعتکاف در حال برگزاري است، گفت: اين مساجد ميزبان پنج هزار و 131 معتکف شدند. به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان سمنان، حجت‌الاسلام حميد عبدالهيان در حاشيه بازديد از مساجد برگزار‌کننده اعتکاف شاهرود ضمن بيان اينکه پنج هزار و 131نفر مدر مراسم اعتکاف شرکت کردند، ابراز داشت: از اين تعداد 983 نفر روستايي، چهار هزار و 148 نفر شهري را شامل مي‌شود که يک هزار 598 نفر مرد و سه هزار و 533 نفر خانم را تشکيل مي‌دهد.وي با بيان اينکه 56 مسجد ميزبان معتکفان شاهرودي هستند که از اين تعداد 34 مسجد شهري را شامل مي‌شود که 18مسجد ويژه خواهران و 16مسجد براي براداران منظور شده است، افزود: اميدواريم با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده شاهد برگزاري باشکوه مراسم اعتکاف در شهرستان باشيم.

رئيس اداره تبليغات اسلامي شاهرود از برگزاري اعتکاف در 22 مسجد روستايي شهرستان نيز خبر داد و گفت: طي بازديدهاي ميداني که از مساجد برگزار کننده اعتکاف انجام شد حضور جوانان و نوجوانان در اين آئين معنوي قابل توجه بود.

عبدالهيان با يادآوري اينکه چهار هزار و380 نفر در مراسم اعتکاف سال گذشته شرکت کرده بودند، ابراز داشت: بررسي‌ها نشان مي‌دهد که در مقايسه با سال گذشته به تعداد 750 نفر به جمع معتکفان اضافه شده که نشان از رشد مطلوب و جذب تعداد بيشتر علاقه‌مندان خصوصا جوانان در اين آئين عبادي دارد.

وي بابيان اينکه در مراسم اعتکاف امسال يک هزار بسته فرهنگي نيز بين معتکفان شاهرودي توزيع شده است، تصريح کرد: براي اجراي مراسم اعتکاف برنامه‌هاي ويژه اي منظور شد که از جمله مي‌توان به اجراي هشت جلسه هماهنگي با اعضاي ستاد اعتکاف شهرستان و تشکيل چهار کميته شامل کميته‌هاي فرهنگي، پشتيباني و تدارکات، اجرايي و امنيتي اشاره کرد.

امام جمعه موقت شاهرود، همچنين افزود: مراسم اعتکاف فرصت خوبي است تا نسل جوان را با آموزه‌هاي ديني و اسلامي آشنا کرد، چرا که در دنياي امروز عصر تکنولوژي به معنويات کمتر توجه شده و برگزاري اين مراسم مي‌تواند انسان را با رها‌سازي از ماديات به درک بيشتر از خدا بيشتر معطوف و به سوي درجات عالي سوق دهد.


 «مشق روز» شماره 5 
نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

چهاردهم فروردين سال 96 فرا رسيد و مطبوعات مشغول به کار شدند و به موضوع «اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال» روي آوردند و بايد تذکار داد.

عنوان «تحرک اقتصادي با سياست هر خانه، يک کارخانه» را در يکي از روزنامه‌ها ديدم. عنوان زيبايي است که سياست هر خانه را يک کارخانه، يعني در نامگذاري بايد هر خانه يک کارخانه را عملي سازيم و خانه فقط يک خوابگاه و استراحت‌گاه و پرورش‌گاه نباشد بلکه يک کارگاه «بافندگي، آموزشگاه و...» بشود. در هر خانه قالي‌بافي به وجود آيد، بي‌سوادان سوادآموز شوند که 700/9 ميليون نفر بي‌سواد نداشته باشيم و خانواده جديد «ازدواج دختر و پسر» به وجود آيند که «عزوبت» دختر و پسر يک بلاي اجتماعي مي‌باشد و ازدواج «روزي‌ساز» است که رسول اکرم(ص) مي‌فرمايد: «اتخذوا الاهل خانه ارزق لکم» با ازدواج زمينه روزي‌سازي را فراهم سازيد. حضرت شعيب پيامبر به حضرت موسي(ع) پناه‌ آورده و پيشنهاد مي‌نمايد «قالَ إِنِّي أُرِيدُ أَنْ أُنْكِحَكَ إِحْدَى ابْنَتَيَّ هاتَيْنِ عَلى‌ أَنْ تَأْجُرَنِي ثَمانِيَ حِجَجٍ فَإِنْ أَتْمَمْتَ عَشْراً فَمِنْ عِنْدِكَ وَ ما أُرِيدُ أَنْ أَشُقَّ عَلَيْكَ سَتَجِدُنِي إِنْ شاءَ اللَّهُ مِنَ الصَّالِحِينَ، قصص، آيه 27» که با ازدواج، مشغول کار شوي و داراي خانواده گردي و هشت سال يا 10 سال تعهد ديني و اخلاقي کار و اشتغال براي خانواده فراهم آوري، با اين پيشنهاد خود را از صالحان معرفي مي‌نمايد. اين سرگذشت شعيب و موسي يک درس براي توليد و اشتغال است و نه يک موضوع اخلاقي و خبر يک قطعه تاريخ گذشته نمي‌باشد. بايد راه‌هاي متعدد و متنوع اشتغال را بشناسيم و به ديگران بشناسانيم و بر آن همت بگذاريم که ازدواج مي‌تواند يکي از آنها باشد.

مقاله مفصل و طولاني درباره «ايران پل زميني و آسمان» را ديدم که اعلام مي‌دارد ايران دل جهان است و طبيعت گسترده و وسيعي دارد و اقتصاد و بازرگاني پرسابقه دارد و اقوام و قبائل بسياري دارد و اديان گوناگون به خود ديده است. بنابراين مي‌تواند «توليد و اشتغال» جايگاه رفيع داشته باشد به شرط اينکه بخواهيم و باور عمومي به وجود آوريم و از سهل و ساده کار را شروع کنيم تا به سخت و سنگين و دشوار برسيم. مي‌توانيم با «هرس کردن» درختان در همه کشور چقدر اشتغال و توليد به وجود آوريم، با جمع‌آوري درخت‌هاي خشک شده و فرسوده، مي‌توان عده‌اي را به کار واداشت و به جاي آنها درخت‌هاي سطلي قرار دهيم.

با ايجاد موضوع «دلاکي و استحمام» در استخرها و حمام‌هاي محلي خصوصي و عمومي و ايجاد «ماساژ و نرمش» در آنها هزاران انسان را مشغول به کار کنيم. موضوع «پسماندها» در هر محله‌اي و جمع‌آوري آنها «کاغذ باطله، مقوا، آهن‌قراضه، شيشه‌هاي شکسته، عکس‌هاي راديولوژي، پرت‌ها و ضايعات توليدي هر کارخانه و کارگاه، لاستيک‌هاي فرسوده، پلاستيک ‌و قوطي‌ها و بطري‌هاي نوشيدني» چقدر مي‌توان توليد و اشتغال به سهولت فراهم آورد.