تاریخ 1395/12/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4445 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نگيني در انگشتري سمنان... 

در بافت تاريخي و قديمي سمنان، گنبدي فيروزه‌اي و مجلل چشم هر بيننده‌اي را نوازش مي‌دهد.

اين حرم نوراني مدفن امامزاده يحيي(ع) فرزند امام موسي کاظم(ع) و برادر حضرت ثامن‌الحجج امام رضا(ع) خوانده مي‌شود و اين مهم در کتيبه‌اي که بر فراز ايوان اين بقعه قرار دارد، تصريح شده است.

"ابن شهر آشوب" در مناقب و صاحب "عمدة الطالب" و "کشف الغمه" و کتب ديگر و تأييد مرحوم حضرت آيت‌الله علامه حائري مازندراني(علامه سمناني) امامزاده يحيي فرزند بلافصل حضرت موسي بن جعفر(ع)بوده و در سال 198 هجري قمري هنگام مسافرت حضرت علي بن موسي الرضا(ع) از مدينه به مرو جزو همراهان حضرت بوده است. بر اساس شواهد تاريخي حضرت امام رضا(ع)، برادر خود حضرت يحيي(ع) را مامور ارشاد مردم اين ديار مي‌کند. امامزاده يحيي(ع)بعد از شهادت برادرش امام رضا(ع) به تحريک خليفه عباسي در سمنان به شهادت مي‌رسد.

مديرکل ميراث فرهنگي استان سمنان از امامزاده يحيي(ع) به عنوان يکي از مهمترين جاذبه‌هاي گردشگري مذهبي در اين استان نام برد و گفت: طرح کلي بناي اين امامزاده واجب‌التعظيم تطابق زيادي با معماري عصر ايلخاني دارد و به‌نظر مي‌رسد هسته اصلي بنا مربوط به اين دوره است.

خواجه بيدختي به ايسنا اظهار کرد: در داخل خود بنا کتبه‌اي وجود ندارد اما طرح کلي بقعه و شکل گنبد گوياي ساخت بنا در دوره ايلخاني است.

وي با بيان اينکه اين بناي زيبا در گوشه جنوب غربي تکيه معروف و تاريخي پهنه قرار دارد افزود: اين بقعه نوراني از صحني وسيع، ايواني رفيع و باشکوه و گنبدي بزرگ و زيبا تشکيل شده است.

مديرکل ميراث فرهنگي استان سمنان با اشاره به ارتفاع 12 و نيم متري ايوان اين بقعه تصريح کرد: سرتاسر اين ايوان زيبا داراي تزيينات کاشي‌کاري است و بر پيشاني و بلنداي ايوان يک کتيبه به خط ثلث و به رنگ سفيد در زمينه‌اي لاجوردي وجود دارد که نوشته آن به معرفي مدفون اين گنبد «يحيي بن موسي الکاظم(ع)»پرداخته است.

وي با بيان اينکه شکل حرم با کاشي‌هاي خشتي سفيد که داراي گل‌هاي لاجوردي است پوشش شده خاطرنشان کرد: دو ضلع شمالي و جنوبي اين حرم داراي دو طاقنماي بزرگ‌اند.

خواجه بيدختي از وجود تزيينات گچبري در زير گنبد اين حرم خبر داد و گفت: گنبد اين بقعه که کاشي فيروزه‌اي جذابيتي ويژه به آن بخشيده، پيازي شکل بوده و با ساقه‌اي کوتاه بر چهر فيل‌پوش برپاشده است.

مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان از امامزاده يحيي(ع) به عنوان نگين شهر تاريخي و مذهبي سمنان نام برد و گفت: مردم ارادت ويژه‌اي به اين امامزاده واجب‌التعظيم دارند.

حجت‌الاسلام والمسلمين عبد‌الله واحدي، به معرفي امامزاده يحيي(ع) براساس شواهد تاريخي پرداخت و گفت: در روايتي آمده است که حضرت يحيي(ع) فرزند بلافصل حضرت موسي بن جعفر(ع) در سنه 178 ه‍. ق در مدينه منوره ديده به جهان گشود و در پنج سالگي از نعمت وجود پدر محروم شد. ايشان که به شوق ديدار برادر بزرگوارش حضرت رضا(ع) از مدينه به سوي خراسان رهسپار بود در بين راه به اين ديار رسيدند.

وي به تشريح روايات تاريخي در خصوص اين امامزاده پرداخت و اضافه کرد: امامزاده يحيي(ع) که تحت تعقيب مأمورين مأمون عباسي لعنة‌الله عليهم بودند، به منظور محفوظ ماندن از گزند آنان وارد گرمابه( گرمابه حضرت واقع در تکيه پهنه) شد. درون گرمابه مرد نابينايي را مشغول استحمام ديد که در جستجوي ظرف آبي بود، حضرت به آن مرد کمک کرد و ظرف آب را به او داد. مرد نابينا پس از تشکر، از تنگدستي و نابينايي خود شکايت کرد. حضرت بر چشمان آن مرد دستي کشيد و در حق او دعا کرد. از برکت دعاي حضرت، مرد نابينا، بينايي خود را بدست آورد و با خوشحالي از گرمابه بيرون دويد. مأمورين مأمون که به شکل کشاورزان لباس پوشيده بودند‌، از او سبب خوشحالي‌اش را پرسيدند. او که ايشان را نمي‌شناخت پس از شرح ماجرا به آنان گفت: سيد بزرگواري داخل گرمابه است. مأمورين با شنيدن اين سخن به داخل حمام يورش بردند و با بيل‌هايشان، حضرت را در سن 25 سالگي مظلومانه به شهادت رسانيدند. اين واقعه جانگداز در ماه صفر‌المظفر سال 203 هجري قمري اتفاق افتاده است.

حجت‌الاسلام والمسلمين واحدي تصريح کرد: يکي از ممتازترين ويژگي اين بقعه نسبت به ساير بقاع متبرکه اين است که صاحب بقعه، برادر امام رضا(ع) است.

وي خاطر نشان کرد: در ضلع شمالي حرم حضرت امامزاده يحيي(ع) مراقد مطهر بيش از 270 نفر از شهداي گرانقدر انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي سمنان وجود دارد که زينت و اعتبار خاصي به آستانه بخشيده و امت شهيدپرور و متدين به دليل علاقه و اعتقاد قلبي خود و به منظور بهره گرفتن از فيوضات معنوي و فضاي روحاني اين مکان مقدس فواصل طولاني را پيموده و با اشتياق فراوان براي عبادت و برآورده شدن حاجات خود به اين مکان مقدس روي مي‌آورند.

مدير کل اوقاف و امور خيريه استان ادمه داد: همچنين در ايوان بقعه تعدادي از علماي معروف و برجسته سمنان چون آيت‌الله شيخ محمدعلي عالمي، حجت‌الاسلام و المسلمين حاج شيخ ملا غلامحسين هراتي، آيت‌الله شيخ محمدرضا فيض سرخه‌اي، آيت‌الله حاج شيخ مهدي شريفي و حجت‌الاسلام و المسلمين حاج سيد علي اکبر سيادتي و حجت‌الاسلام حاج شيخ علي اکبر ادب و حاجي شيخ‌هادي شريفي مدفون هستند.

وي پيرامون ساختمان ظاهري بقعه نيز اظهار کرد: بقعه داراي گنبد عظيم و ايوان کاشي‌کاري شده و حرم و صحن است که ارتفاع ايوان آن حدود 12.5 متر و به شکل زيبايي در سال 1338 کاشي‌کاري شده است.

واحدي ادامه داد: اين گنبد که قريب ششصد سال پيش ساخته شده در سنه 1348 مرمت و کاشي‌کاري شده و قدمت آن مربوط به قرن هشتم و دوران مغول است.

مدير کل اوقاف و امور خيريه استان با بيان اينکه اين بنا به ثبت تاريخي رسيده است، افزود: قسمت تحتاني ايوان داراي کاشي‌کاري جديدتري شامل چهار طاق‌نماي کاشي‌کاري و يک درب ورودي حرم است که دو طاق‌نما در سمت غرب و در طرفين درب حرم و دو طاق نماي ديگر يکي در ضلع شمالي و ديگري در ضلع جنوبي ايوان برپا شده است و دو راهروي شمالي و جنوبي ايوان را به صحن مرتبط مي‌کند.

وي افزود: دو طاق‌نماي طرفين درب حرم طاق‌نماي سمت راست‌ به زيارتنامه حضرت يحيي بن موسي(ع) و طاق‌نماي سمت چپ به دعاي اذن دخول با کاشي‌هاي لاجوردي رنگ مزين شده‌اند. همچنين بر طاق‌نماهاي جنوبي‌، آي? شريف? آيت‌الکرسي به خطي زيبا نوشته شده است. بالاي راهرو ورودي قسمت جنوبي، سور? مبارکه توحيد به چشم مي‌خورد.

طرح ساماندهي محدوده اطراف آستان مقدس امامزاده يحيي(ع) سال‌ها است که از سوي مديران اجرايي و شهري سمنان مطرح است.

رييس شوراي اسلامي شهر سمنان در همين ارتباط گفت: بر اساس اين طرح، بارگاه باشکوه و مقدس امامزاده يحيي(ع) در مساحتي 18 هکتار ساماندهي مي‌شود.

علي همتي ادامه داد: اين طرح در شوراهاي دوره سوم و چهارم تهيه و تدوين و به تصويب اين دستگاه نظارتي نيز رسيده است. وي از اين امامزاده به عنوان مهمترين جاذبه مذهبي سمنان نام برد و گفت: ساماندهي فضاي پيراموني اين حرم و توسعه آن مي‌تواند به جذب گردشگران مذهبي کمک شاياني کند.

وي با اشاره به عبور سالانه 20 ميليون زائر و مسافر از سمنان خاطرنشان کرد: بخش عمده اين جمعيت، زوار امام‌رضا(ع) هستند و در صورت معرفي بيشتر اين امامزاده، حرم نوراني وي مي‌تواند بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد.

رييس شوراي اسلامي شهر سمنان با اشاره به تعدد امامزادگان در سمنان تصريح کرد: شهر سمنان به واسطه قرار گرفتن بر سر راه خراسان و ارادت مردم آن به اهل‌بيت(ع) مدفن بسياري از امامزادگان است به‌طوري که تنها در محله محلات 17 امامزاده و بقعه متبرکه وجود دارد.

به هر روي بقعه گنبد و فيروزه‌اي امامزاده يحيي(ع)، نگيني است در انگشتري سمنان و هر روز چشمان بسياري را به ميهماني خود مي‌برد.

رنگ آبي و فيروزه‌اي اين گنبد بيش ازهر چيز ديگري، آدمي را به آسمان و ملکوت پيوند مي‌دهد چرا که آبي، آن هم در اين حجمي گنبدي و دوار، بيش از هر چيز روايتگر پاکي و حاکميت ايمان و صداي سخن عشق است و مردم پاک و بي‌آلايش کوير هر روز آرامش خود را در اين آبي آسماني مي‌جويند.

سرويس گزارش


 نمايشگاه صنايع‌دستي نوروزي در 18 نقطه استان سمنان برپا مي‌شود 

معاون صنايع‌دستي ميراث فرهنگي استان سمنان بابيان اينکه نمايشگاه صنايع‌دستي در 18 نقطه استان سمنان طي ايام نوروز برپا مي‌شود، گفت: اين نمايشگاه 145غرفه خواهد داشت.

جعفر صفاخواه، با بيان اينکه بر طبق روال سال‌هاي گذشته، از نيمه دوم اسفندماه در همه استان‌ها بازارچه نوروزي داير مي‌شود و در سال جاري نيز سمنان از اين قاعده مستثني نخواهد بود، ابراز داشت: ورودي و خروجي شهرهاي استان که عبور و مرور مسافران زياد است با همکاري شهرداري‌ها، براي برپايي اين نمايشگاه‌ها در نظر گرفته شده و غرفه‌هاي موقت مورد نياز متقاضيان ساخته شده است.

وي افزود: عرف تشکيل اين نمايشگاه‌ها به اين شکل است که پس از ايجاد غرفه به همت ستاد خدمات سفر نوروزي و شهرداري‌ها، هنرمندان و متقاضيان در آنها مستقرشده و مسافران از آن‌ها خريد مي‌کنند بررسي‌ها نشان مي‌دهد در سال 89 تعداد 14غرفه‌ها در مرکز استان وجود داشت وليکن امروز شاهد داير شدن18نمايشگاه با 145غرفه در سطح استان هستيم که اين امر نشان دهنده نهادينه شدن اهميت بازارچه‌هاي نوروزي در استان تلقي مي‌شود.

ميراث فرهنگي به دنبال بازارچه دائمي صنايع دستي است

معاون صنايع‌دستي ميراث فرهنگي استان سمنان گفت: خوشبختانه سياست کلي ميراث فرهنگي بر اين اساس است که بازارچه‌هاي دائمي در شهرها تشکيل شود لذا بازارچه دائمي در شهر گرمسار راه‌اندازي و به بخش خصوصي واگذار شده و در شهرستان سمنان نيز کلنگ زني اين پروژه در سال گذشته صورت پذيرفت که اين طرح هم اکنون تا بتون ريزي طبقه همکف و فونداسيون نمايشگاه، تکميل است از سوي ديگر بايد گفت در دامغان و شاهرود نيز فروشگاه دائمي صنايع‌دستي، در دست طراحي هستند.

صفاخواه با بيان اينکه 52 رشته صنايع‌دستي در استان فعاليت دارد، ابراز داشت: تعداد صنعتگران در برخي رشته‌ها مانند سفال و سراميک در استان بيشتر و در برخي از صنايع مانند پته‌دوزي کمتر است، ديار قومس را به‌عنوان پايتخت سفال هنري مي‌شناسند چراکه صنعتگران و هنرمندان استان اين جسارت و تبحر را دارند که انواع هنرها را براي سفال امتحان کنند و اين باعث شده تا در استان سمنان هر هنرمند داراي سبک خاص و به نامي باشد که اين ويژگي سفال و سراميک، سمنان را از ديگر استان‌ها متمايز مي‌کند.

وي با بيان اينکه صادرات به نام صنايع‌دستي استان سمنان وجود ندارد و توليدات در استان‌هاي ديگر بانامي غير از سمنان در کشورهاي ديگر به فروش مي‌رسد، تصريح کرد: اميدواريم بتوانيم با برنامه‌ريزي جامع و تدوين برنامه صادرات صنايع‌دستي را با نام خود استان به ديگر کشورهاي همسايه صادر کنيم که در اين‌ بين حجم توليدمان را بايد آن‌قدر افزايش دهيم که صادرکننده به اين محصولات منطقه جذب شود چرا که استان سمنان توان توليد را دارد اما مشکل مهم اين است که توليد کنند نمي‌داند که محصول را کجا عرضه کنند و در اين بين نياز به يک عرصه بزرگي احساس مي‌شود.

صنايع دستي سمنان ظرفيتي براي جذب گردشگر

معاون صنايع‌دستي ميراث فرهنگي استان سمنان، گفت: اين استان از قديم به‌عنوان معبر شناخته‌شده حال آنکه بايد بتوانيم با فراهم آوردن زيرساخت‌هاي گردشگري به ايستايي گردشگر در استان و شناسايي فرهنگ بومي کمک کنيم امروز صنعتگران و هنرمندان حوزه صنايع‌دستي از احداث اين بازارچه‌ها بسيار راضي هستند چراکه فروش بسيار خوبي دارند و افرادي موفق‌تر هستند که سليقه مسافر را موردسنجش قرار مي‌دهند و در آن زمان مي‌دانند مسافر چه نوع اجناسي را خريداري مي‌کند.

صفابين همچنين ابراز داشت: در سفر هفته پيش رئيس ميراث فرهنگي و معاون وي به استان سمنان يکي از مواردي که در شوراي اقتصاد مقاومتي استان به آن پرداخته شد ايجاد فروشگاه و بازارچه‌هاي دائمي در شهرهاي اولويت‌دار استان بود که درباره آن يک مصوبه نيز به تصويب رسيد.

وي با بيان اينکه استان سمنان داراي ظرفيت خوب صنايع دستي است، افزود: در منطقه جنوب دهستان طرود شاهرود، معادن غني شامل 12کاني نيمه قيمتي وجود دارد که مي‌توان اين ظرفيت را در چرخه صنايع‌دستي استان وارد و افراد علاقه‌مند به تراش سنگ‌هاي قيمتي و نيمه قيمتي را براي راه اندازي کسب‌ و کار جديد راهنمايي کرد. در اين دهستان هم اکنون با همکاري آموزش‌وپرورش و اداره کل ميراث فرهنگي، دبيرستان کار و دانش راه‌اندازي شده که در مقطع متوسطه در رشته کاني‌شناسي و سنگ‌شناسي و تراش سنگ‌هاي قيمتي، دانش آموز ثبت نام مي‌شود و چنين به نظر مي‌رسد که اين ظرفيت بتواند در شرق استان منبع اشتغال و درآمد مناسب در بخش صنايع‌دستي شود.


تسهيلات 2ميليون توماني براي صنايع دستي پرداخت مي‌شود

معاون صنايع‌دستي ميراث فرهنگي استان سمنان درباره اشتغال در حوزه صنايع دستي، توضيح داد: هر فردي که واقعاً اهل کار باشد با هر درجه و مدرک و تخصصي مي‌تواند براي اشتغال کوتاه‌مدت يا دائمي به اداره کل يا آموزشگاه مراجعه کند. مشکل اصلي در بحث اشتغال تنها توليد نيست عرضه و فروش آن نيز مهم است که دراين‌بين ايجاد بازارچه‌هاي دائم و موقت در استان و کشور اين مشکل تا حدود زيادي برطرف خواهد شد که يک صنعتگر زماني محصولي را توليد مي‌کند، دغدغه فروش و برگشت سرمايه و چرخه را نداشته باشد.

صفابين با بيان اينکه آموزش صنايع‌دستي سال‌هاي متمادي است که در سطح استان سمنان انجام مي‌شود، ابراز داشت: براي آموزش از مربيان آموزشي که داراي کارت مربي‌گري فني حرفه‌اي هستند، استفاده مي‌شود همچنين در سال‌هاي اخير تلاش شده تا از اعتبارات آموزشي، براي خريد ملزومات و مواد اوليه آموزشي هزينه شود چراکه آموزش مسئله مهم و شروع يک اقدام مؤثر است همچنين من معتقد هستم که آموزش شاغلان يکي ديگر از مباحثي است که توسط ميراث فرهنگي طي سال‌هاي اخير جدي گرفته شده تا اين افراد با حقوق خودشان در بيمه، بازاريابي، برند سازي و ثبت اثر در ميراث معنوي کشور آشنا شوند. همچنين تسهيلات صندوق کارآفريني اميد به بخش ميراث فرهنگي که حدود دو ميليارد تومان است، مي‌تواند بخشي از مشکلات را حل کند.وي افزود: از بخش صندوق کارآفريني اميد يک‌سوم تسهيلات جذب شد و بانک‌هاي تعاون با برقراري تعامل بسيار خوب با ميراث فرهنگي اعتبارات و تسهيلات را به صنعتگران معرفي‌شده، پرداخت کردند که گره از کار برخي از آن‌ها برداشته شد.

سرويس گزارش