تاریخ 1395/12/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4444 برو جستجو جستجوی پیشرفته    25 اسفند؛ زمان پايان فراخوان جذب هيات علمي دانشگاه آزاد 

سرويس دانشجو:

فراخوان جذب هيات علمي علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي 25 اسفند ماه پايان مي‌يابد.

مهلت ثبت‌نام در اين فراخوان تا ساعت 24 روز 25 اسفند است و متقاضيان مي‌توانند تا اين تاريخ با مراجعه به سامانه جذب هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي به آدرس http://jazb.med.iau.ir مراجعه کنند.

مجوز جذب هزار عضو هيات علمي علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي در اين فراخوان با دستور رئيس دانشگاه آزاد اسلامي صادر شده و 92 واحد مجري علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي براي جذب هيات علمي علوم پزشکي از سراسر کشور اعلام نياز کرده‌اند.
صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري براي رفاه حال دانش‌آموختگان و توسعه خدمات‌رساني همراه با کرامت انساني به آن‌ها و همچنين اصلاح و بهينه‌سازي فرآيندهاي بازپرداخت و صدور تسويه حساب، از تاريخ 20 اسفند امسال صدور تسويه حساب براي دانش‌آموختگان به دانشگاه‌ها واگذار شده است و به صورت آنلاين صادر مي‌شود.
بنابراين معاونان دانشجويي همه دانشگاه‌ها بايد با ابلاغ اين بخشنامه نظارت کامل و مستمر را از طريق روساي ادارات رفاه و خوابگاه دانشجويي براي رعايت مفاد بخشنامه و نظارت به روند صدور تسويه حساب داشته باشند.

پرداخت بدهي تا مقطع موردنظر براي درخواست تسويه حساب، درخواست صدور تسويه حساب از سوي دانش‌آموختگان از طريق پرتال دانشجويي صندوق رفاه دانشجويان به نشاني www.bp.swf.ir انجام مي‌شود.

بر اساس اين بخشنامه اگر صدور تسويه حساب به هر دليلي ممکن نباشد، بايد کارشناس دانشگاه دليل اشکال را به دانش‌آموختگان اعلام کند و اگر مشکل مربوط به صندوق رفاه دانشجويان باشد، بايد درخواست رفع مشکل از طريق منوي درخواست به صندوق رفاه ارسال شود.

همچنين اولويت صدور تسويه حساب با مقاطع پايين‌تر است و براي مثال ابتدا بايد براي کارداني سپس براي دانش‌آموختگان کارشناسي ناپيوسته و غيره صادر شود.

از آنجا که همه فعاليت‌هاي انجام شده در زمينه صدور دفترچه اقساط و تسويه حساب از سوي کارشناسان صندوق رفاه دانشجويان بررسي و ارزيابي مي‌شود، بنابراين در صورت بروز هر گونه مشکلي در صدور تسويه حساب براي دانش‌آموختگان قبل از بازپرداخت کل بدهي، پرداخت مبلغ خسارت ايجاد شده بر عهده دانشگاه و کارشناس است.


 معرفي رشته‌هاي دانشگاهي ؛ باستان شناسي  

ديباچه:

باستان‌شناس فردي است که در محل‌هاي باستاني کاوش مي‌کند، يافته‌ها را مورد مطالعه قرار مي‌دهد و پس از تعيين ارزش مادي و معنوي و تخمين قدمت آثار، آنها را در بازارهاي عتيقه به فروش مي‌رساند. در گذشته‌اي نه چندان دور، جامعه ما چنين ديدگاهي نسبت به باستان‌شناس داشت. در واقع مردم باستان‌شناس را با "عتيقه جمع‌کن" يا "عتيقه‌فروش" يکي مي‌دانستند. کاري که بسياري از شاهزادگان و درباريان دوره قاجار و پهلوي به عنوان يک سرگرمي ساده، براي کسب درآمد بيشتر انجام مي‌دادند. اما در حقيقت باستان‌شناس يک تاجر يا عتيقه ‌جمع‌کن نيست. بلکه‌ يک‌ محقق‌ است‌؛ محققي‌ که‌ شواهد لازم‌ را براي‌ تحقيقات‌ خود از طريق‌ بررسي‌، پژوهش‌ و کاوش‌ در نقاط‌ مختلف‌ جهان‌ که‌ روزي‌ محل‌ تردد، سکونت‌ يا هر نوع‌ فعاليت‌ انساني‌ بوده‌ است‌، به‌ دست‌ مي‌آورد‌ و سعي‌ دارد، تا گذشته‌ را براساس‌ يافته‌هاي‌ خود بازسازي‌ کند. باستان‌شناسي‌ از يک‌ سو مسير تاريخ‌ را تعيين‌ مي‌کند و از سوي‌ ديگر مادر تاريخ‌ است‌. در واقع‌ روشن‌کردن‌ گذشته‌ هر جامعه‌ از نظر‌ اقتصادي‌، فرهنگي‌، اجتماعي‌، سياسي‌ يا مذهبي‌ بدون‌ مراجعه‌ به‌ نظر باستان‌شناسان‌ دشوار يا حتي‌ غيرممکن‌ است‌.

توانايي‌هاي‌ لازم:

باستان‌شناس‌ بايد علاقه‌مند به‌ کار در طبيعت‌ باشد؛ يعني‌ اگر جواني‌ عاشق‌ کاوش‌ و جستجو و کشف‌ مجهولات‌ و نقاط‌ تاريک‌ تاريخ‌ گذشته‌ نباشد، نمي‌تواند در اين‌ رشته‌ موفق‌ گردد. داشتن‌ اطلاعاتي‌ مناسب‌ در زمينه‌ تاريخ‌ و جغرافياي‌ ايران‌ و کشورهاي‌ همسايه‌ همچنين‌ تسلط‌ به‌ زبان‌ انگليسي‌ براي‌ دانشجوي‌ اين‌ رشته‌ ضروري‌ است‌.

موقعيت‌ شغلي‌ در ايران:

در حالي‌ که‌ ما تعداد قابل‌ توجهي‌ فارغ‌التحصيل‌ باستان‌شناسي‌ بيکار داريم‌، بسياري‌ از آثار باستاني‌ کشور ما هنوز شناسايي‌ و ثبت‌ نشده‌ است‌ و حتي‌ آثار ثبت‌ شده‌ نيز، به خوبي‌ حفظ‌ يا معرفي‌ نمي‌شوند. در حقيقت با وجود اين‌ که‌ در کشور ما زمينه‌هاي‌ ملي‌ رشته‌ باستان‌‌شناسي‌ وجود دارد و بايد حداقل‌ در منطقه‌ خاورميانه‌، باستان‌شناسي‌ ما حرف‌ اول‌ را بزند اما متأسفانه‌ در زمينه‌ مطالعات‌ باستان‌شناسي‌ بسيار ضعيف‌ عمل‌ مي‌کنيم‌. به‌ همين‌ دليل‌ به‌ داوطلبان‌ آزمون‌ سراسري‌ توصيه‌ مي‌شود که‌ اگر مي‌خواهند وارد دانشگاه‌ شوند تا بعد از ليسانس‌ پول‌ يا کار راحتي‌ به‌ دست‌ بياورند، رشته‌ باستان‌شناسي‌ را انتخاب‌ نکنند؛ چون‌ حداقل‌ در سطح‌ ليسانس‌ موقعيت‌ کاري‌ اين‌ رشته‌ بسيار محدود است. اما اگر عاشق‌ و شيفته‌ تاريخ‌، تمدن‌ و فرهنگ‌ کشورشان‌ هستند، بدانند که‌ اين‌ رشته‌ آنها را راضي‌ خواهد کرد.

درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل:

دروس‌ پايه‌:

تاريخچه‌ علم‌ باستان‌شناسي‌، بررسي‌ تمدن‌هاي‌ باستاني‌ از نظر قرآن‌ کريم‌، جغرافياي‌ تاريخي‌، اصول‌ و مباني‌ انسان‌شناسي‌، اسطوره‌شناسي‌، تاريخ‌ هنر از باستان‌ تا آغاز اسلام‌، حفظ‌ آثار باستاني‌، اصول‌ و مباني‌ باستان‌شناسي‌.

دروس‌ اصلي‌ و تخصصي:

استخوان‌شناسي‌، باستان‌شناسي‌ پيش‌ از تاريخ‌ ايران‌، ايران‌ در آغاز شهرنشيني‌، باستان‌شناسي‌ و هنر ايلام‌، باستان‌شناسي‌ ايران‌ در هزاره‌ اول‌ قبل‌ از ميلاد، باستان‌شناسي‌ و هنر ماد و هخامنشي‌، باستان‌شناسي‌ اشکاني‌، باستان‌شناسي‌ ساساني‌، باستان‌ شناسي‌ وهنر اسلامي‌، فلزکاري‌ دوره‌ اسلامي‌، باستان‌شناسي‌ پيش‌ از تاريخ‌ بين‌النهرين‌، هنر و معماري‌ بين‌النهرين‌ در دوران‌ تاريخي‌، باستان‌شناسي‌ مصر باستان‌، باستان‌شناسي‌ و هنر آسياي‌ صغير، سکه‌شناسي‌، شناخت‌ مهر و تابلت‌، تاريخ‌ هنر نقاشي‌ در ايران‌، هنر يونان‌ و روم‌ باستان‌، حفاظت‌ اشياء باستاني‌، باستان‌شناسي‌ و هنر سرزمين‌هاي‌ اسلامي‌، سير تحول‌ خطوط‌ و خواندن‌ کتيبه‌هاي‌ اسلامي‌، کتاب‌ آرايي‌، هنر خاور دور، هنر هند باستان‌، خواندن‌ خطوط‌ باستاني‌، تکنيک‌ و هنر سفالگري‌، طراحي‌ و ترسيم‌ مدارک‌ باستاني‌، روش‌ کاوش‌، موزه‌داري‌، کاوش‌ در محل‌، طبقه‌بندي‌ سفال‌، بررسي‌ آثار باستاني‌، خواندن‌ متون‌ باستان‌شناسي‌، باستان‌شناسي‌ و هنر قلمرو غربي‌ اسلامي‌.

منبع:

کتاب آشنايي با رشته‌هاي دانشگاهي سازمان سنجش آموزش کشور تاليف فيروزه سودايي و نرم‌افزار سامان رشته‌ي سازمان سنجش


 نتايج رتبه‌بندي دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشي کشور اعلام شد  

سرويس دانشجو:

بر اساس نتايج رتبه‌بندي سال 1394- 95 دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشي کشور دانشگاه‌هاي تهران، صنعتي شريف، هنر اسلامي تبريز، علوم پزشکي تهران و پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي حائز رتبه نخست در 5 زيرگروه شدند.

به گزارش روز يکشنبه گروه علمي ايرنا از روابط عمومي و همکاري‌هاي علمي بين‌المللي پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر محمدجواد دهقاني سرپرست ISC گفت: گروه رتبه‌بندي دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشي کشور براي ششمين سال متوالي، دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشي را به صورت رسمي بر اساس شاخص‌ها و معيارهاي مصوب ششمين نشست فوق‌العاده وزاري آموزش عالي کشورهاي اسلامي رتبه‌بندي کرد.
دهقاني گفت: پايگاه استنادي علوم جهان اسلام 159 دانشگاه و موسسه پژوهشي دولتي در کشور را توسط 26 شاخص در قالب 5 معيار کلي پژوهش، آموزش، وجهه بين‌المللي، تسهيلات- امکانات و فعاليت‌هاي اجتماعي- اقتصادي و صنعتي مورد رتبه‌بندي قرار داده است. وي افزود: با توجه به ماهيت و فعاليت‌هاي متفاوت مراکز آموزشي در کشور و تفاوت بين آنها، نتايج در رتبه‌بندي ISC در پنج زيرگروه دانشگاه‌هاي جامع، دانشگاه‌هاي صنعتي، پژوهشگاه‌ها، دانشگاه‌هاي هنر و دانشگاه‌هاي علوم پزشکي ارائه مي‌شود.
دهقاني ادامه داد: 72 دانشگاه از دانشگاه‌هاي جامع کشور در رتبه‌بندي سال 95-1394 حضور داشتند که اين تعداد در سال گذشته برابر با 63 مورد بود؛ دانشگاه تهران همچون سال‌هاي گذشته رتبه اول را در کشور در بين دانشگاه‌هاي جامع به خود اختصاص داده است.

دانشگاه‌هاي تربيت مدرس، دانشگاه شيراز، دانشگاه فردوسي مشهد، دانشگاه تبريز، دانشگاه شهيد بهشتي، دانشگاه اصفهان، دانشگاه تحصيلات تکميلي علوم پايه زنجان، دانشگاه بوعلي سينا و دانشگاه کاشان به ترتيب در جايگاه‌هاي دوم تا دهم جدول قرارگرفته‌اند.

سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام ادامه داد: از دانشگاه‌هاي وابسته به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي 39 دانشگاه در رتبه‌بندي مورد ارزيابي قرار گرفتند و دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني تهران به عنوان برترين دانشگاه پزشکي کشور معرفي شد.

دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، دانشگاه علوم پزشکي اصفهان، دانشگاه علوم پزشکي شيراز، دانشگاه علوم پزشکي مشهد، دانشگاه علوم پزشکي تبريز، دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي، دانشگاه علوم پزشکي مازندران، دانشگاه علوم پزشکي کرمان و علوم پزشکي ايران با قرار گرفتن بعد از دانشگاه علوم پزشکي تهران توانستند در جمع 10 دانشگاه برتر علوم پزشکي کشور قرار گيرند.

دهقاني افزود: در رتبه‌بندي سال 95-1394 در بين 22 دانشگاه صنعتي حاضر در رتبه‌بندي ISC، دانشگاه صنعتي شريف، دانشگاه صنعتي اميرکبير، دانشگاه علم و صنعت توانستند به ترتيب جزو سه دانشگاه برتر صنعتي کشور قرار گيرند. دانشگاه‌هاي صنعتي اصفهان و دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي نيز رتبه‌هاي چهارم و پنجم جدول را کسب کردند. در بعد پژوهش نيز دانشگاه صنعتي اميرکبير رتبه نخست را در بين دانشگاه‌هاي صنعتي کشور کسب کرده است.
وي افزود: 22 پژوهشگاه و موسسه پژوهشي کشور در سال 95-1394 مورد رتبه‌بندي قرار گرفتند که پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي رتبه نخست فهرست را از آن خود کرد و پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي ايران، پژوهشگاه رويان، موسسه پژوهشي علوم و فناوري رنگ و پوشش و پژوهشگاه مواد و انرژي به ترتيب رتبه‌هاي دوم تا پنجم جدول را به خود اختصاص دادند.
سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) گفت: در بين دانشگاه‌هاي هنر در رتبه‌بندي ISC دانشگاه هنر اسلامي تبريز، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه هنر تهران و دانشگاه هنر شيراز به ترتيب چهاردانشگاه برتر هنر در رتبه‌بندي سال 95-1394 هستند.
دهقاني اظهار داشت: رتبه‌بندي سال 95-1394 با تغييراتي مهم نسبت به سال‌هاي گذشته صورت پذيرفته است. با توجه به اينکه بخشي از اطلاعات مورد نياز رتبه‌بندي توسط خود دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشي تهيه و از طريق پرسشنامه الکترونيکي در اختيار گروه رتبه‌بندي قرار مي‌گيرند، لذا در سال 95-1394 براي افزايش دقت و سلامت اين دسته از اطلاعات، تعداد مستندات مرتبط با اين اطلاعات افزايش يافت به طوري که اطلاعات رتبه‌بندي سال‌جاري نسبت به سال‌هاي گذشته با دقت و حساسيت بيشتري جمع‌آوري شده است.

سرپرست ISC در ادامه گفت: همچنين در روش شناسي جديد سعي شده است به بُعد کيفيت پژوهش که يکي از مهمترين ماموريت دانشگاه‌ها به شمار مي‌آيد، بيش از پيش توجه شود. لذا در سال‌جاري به مقالات پراستناد و داغ نسبت به ديگر مقالات و همچنين مجلاتي که در دسته‌هاي با کيفيت‌تر مانند دسته Q1 و يا Q2 قرار گرفته‌اند، وزن‌هاي بيشتري اختصاص داده شد. همچنين توليدات علمي دانشگاه‌ها با نوع Article، Note،Review و Letter با ضريب بيشتري نسبت به ديگر انواع لحاظ شده‌اند. دهقاني افزود: اطلاعات مربوط به تعداد کتاب‌هاي تهيه شده اعضاي هيات علمي و نيز تعداد قراردادهاي دانشگاه‌ها و تعداد مقالات مشترک بين‌المللي نيز از ديگر شاخص‌هايي هستند که در سال‌جاري در جمع شاخص‌هاي رتبه‌بندي ISC قرار گرفته‌اند. وي گفت: در سال 95-1394 علاوه بر توليدات علمي دانشگاه‌ها در وب.آو.ساينس، توليدات علمي نمايه شده در پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) نيز در رتبه‌بندي لحاظ شده است.

سرپرست پايگاه استنادي علوم جهان اسلام خاطرنشان کرد: از سال 1389 که رتبه‌بندي دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشي کشور توسط ISC آغاز شد. هر سال به تعداد اين دانشگاه‌ها افزوده شده است، به نحوي که در رتبه‌بندي سال 95-1394، تعداد 159 دانشگاه و موسسه پژوهشي در رتبه‌بندي ISC حضور داشته‌اند که اين تعداد نسبت به سال گذشته رشدي بيش از 14% داشته است.

در رتبه‌بندي سال95-1394 علاوه بر انتشار امتيازات کل و رتبه هر دانشگاه، امتيازات دانشگاه‌ها و موسسات در پنج معيار پژوهش، آموزش، وجهه بين‌المللي، تسهيلات و نهايتا در معيار فعاليت‌هاي اجتماعي- اقتصادي روي وبگاه جديد گروه رتبه‌بندي به نشاني ur.isc.gov.ir نمايش داده شده است.


 راديو اعتکاف دانشجويي راه‌اندازي شد 

سرويس دانشجو:

مدير فرهنگي نهاد معظم رهبري در دانشگاه‌ها گفت: برخي دانشگاه‌ها برنامه‌اي تحت عنوان راديو اعتکاف با موج کوتاه و به منظور اطلاع‌رساني راه‌اندازي کردند. به گزارش روز شنبه ايرنا به نقل از نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها، حسين سروقامت در آستانه ايام اعتکاف گفت: ماه رجب بسيار ماه شيرين، دلچسب و پربرکتي است؛ به‌ويژه ايام‌البيض که ايام اعتکاف است و مصادف با 22 تا 24 فروردين ماه 1396 خواهد بود، بسيار ارزشمند و مهم تلقي مي‌شود. وي با توجه به اينکه در روزهاي ابتدايي سال دانشگاه‌ها تعطيل هستند، افزود: ما فرصت کمي را براي فضا ‌سازي دانشگاه‌ها و مساجد دانشگاه براي اين رخداد بزرگ داريم، از اين جهت با آغاز اسفند ماه 1395 ثبت‌نام اعتکاف دانشگاه‌ها از طريق دفاتر نهاد رهبري و مساجد دانشگاه‌ها شروع شده است.
مدير فرهنگي نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها ادامه داد: در سال گذشته 200 دانشگاه اقدام به برگزاري اعتکاف دانشجويي کردند. در اين 200 دانشگاه برگزار‌کننده اعتکاف 45 هزار دانشجو و دانشگاهي حضور پيدا کردند. وي ادامه داد: بنا به دلايلي مانند ظرفيت محدود مساجد دانشگاه يا عدم وجود مسجد در برخي دانشگاه‌ها، بسياري از دانشجويان نتوانستند در دانشگاه‌هاي محل درس خواندن خود معتکف شوند. همچنين آمار 45 هزار دانشجوي معتکف مختص دانشجوياني است که در دانشگاه‌ها حضور داشت‌اند و آمار دقيقي از ديگر دانشجويان که در ديگر مساجد معتکف شده‌اند، در دست نيست.

سروقامت با اشاره به برنامه ويژه اعتکاف اساتيد دانشگاه‌هاي تهران افزود: دانشگاه تربيت مدرس چند سالي است که اساتيد دانشگاه‌هاي تهران را براي اعتکاف فرا مي‌خواند که سال گذشته 350 نفر از اساتيد دانشگاه‌هاي تهران در مسجد دانشگاه تربيت مدرس معتکف شدند.
مدير فرهنگي نهاد رهبري در دانشگاه‌ها با اشاره به سايت اعتکاف به آدرس Etekaf.nahad.i و سايت نهاد به نشاني Nahad.ir براي دريافت اخبار تکميلي افزود: دانشگاهيان مي‌توانند اخبار اعتکاف دانشجويي و اساتيد را در اين دو سايت پيگيري کنند. سروقامت با اشاره به محتواي راديو اعتکاف گفت: بعضي از دانشگاه‌ها برنامه‌اي تحت عنوان راديو اعتکاف با موج کوتاه راه‌اندازي کرده‌اند که اخبار و اطلاعيه‌هاي دانشگاه خود را در خصوص اعتکاف اطلاع‌رساني مي‌کنند. وي ادامه داد: هيات رزمندگان اسلام با همکاري دانشگاه بقيه‌الله(عج) آماده پذيرش يک هزار و 500 نفر دانشجوي دختر براي اعتکاف است، دانشجويان دختر که به جهت تکميل ظرفيت دانشگاه خود نمي‌توانند در دانشگاه محل تحصيل خود معتکف شوند، مي‌توانند با مراجعه به اين دانشگاه در آنجا معتکف شوند و ثبت‌نام اعتکاف اين دانشجويان تا 27 اسفند ماه سال 95 ادامه دارد.


 افزايش 7 درصدي آمار داوطلبان در کنکور
  ثبت‌نام 929 هزار داوطلب 

سرويس دانشجو:

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به آمار ثبت‌نام داوطلبان در آزمون سراسري سال 96، از افزايش اين آمار نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: ميزان داوطلبان 5 / 7 درصد افزايش داشته است.

حسين توکلي روز يکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ايرنا افزود: آزمون سراسري‌ سال 1396 براي‌ پذيرش در دوره‌هاي‌ روزانه، نوبت دوم (شبانه‌)، نيمه‌حضوري، مجازي، پرديس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي، دانشگاه‌ پيام‌ نور و موسسات‌ آموزش‌ عالي‌ غيرانتفاعي‌ و غيردولتي‌، پرديس‌هاي فرهنگيان و دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي و کد رشته‌هاي تحصيلي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي صورت مي‌گيرد.
وي ادامه داد: براي شرکت در آزمون سراسري سال 96، تعداد 929 هزار و 792 داوطلب ثبت‌نام کردند. از اين تعداد، 881 هزار و 644 نفر از داوطلبان در 19 دي تا 1 اسفندماه ثبت‌نام کردند و 48 هزار و 148 داوطلب نيز در مرحله ثبت‌نام مجدد در 15 تا 18 اسفند ماه در اين آزمون ثبت‌نام کردند.
وي گفت: آمار داوطلبان ثبت‌نام کننده در آزمون سراسري سال 96 با تعداد 929 هزار و 792 داوطلب نسبت به آمار سال 95 که 860 هزار و 437 نفر بود، تعداد 69 هزار و 355 نفر يا معادل 5 / 7 درصد بيشتر است.
توکلي اضافه کرد: بر اساس برنامه زماني پيش‌بيني شده کارت آزمون سراسري سال 96 در روزهاي 12 تا 14 تير سال 96 بر روي سايت سازمان سنجش قرار مي‌گيرد.
آزمون سراسري سال 96 15 و 16 تير سال 96 برگزار مي‌شود.