تاریخ 1395/12/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4441 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس سازمان عشايري کشور در گرمسار:
 150ميليارد تومان تسهيلات غرامت به عشاير کشور اختصاص يافت 

گرمسار-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

به منظور بررسي مشکلات و رفع موانع عشاير و کوچ‌نشينان، توليدکنندگان دامي، کشاورزان شهرستان گرمسار جلسه اي با حضور دکتر رکني معاونت امور توليدات دامي وزير جهاد کشاورزي، مهندس قندالي رئيس سازمان عشايري کشور، دکتر خلج رئيس سازمان دامپزشکي کشور، دکتر کاتب نماينده مردم و عضو هيأت رئيسه مجلس، دکتر طاهري فرماندار شهرستان، مديران کل مرتبط و رؤساي دستگاه هاي اجرايي مرتبط شهرستان و نماينده عشاير و تعاوني عشايري گرمسار در محل سالن شهيد صبوري فرمانداري برگزار گرديد

کرمعلي قندالي؛ رئيس سازمان عشايري کشور گفت : بيش از 600 هزار تن علوفه مدت‌دار به عشاير در طول سه تا چهار سال گذشته توزيع شده است. همچنين در بخش پرداخت غرامت‌ها به عشاير در زمينه دام‌هاي سبک و سنگين نيز دولت 150ميليارد تومان به اين بخش اختصاص داده است.

معاون وزير جهاد کشاورزي در ادامه به پرداخت تسهيلات از اين بخش تا 30 ميليون تومان به مدت 5 سال با سود 4 درصد اشاره کرد و گفت: سال آينده از مبلغ 150ميليارد توماني غرامت خسارت‌ها 100ميليارد تومان سهم تشکل هاي مردمي است.

رئيس سازمان عشايري کشور در ادامه به تجهيز و نوسازي ناوگان خودرويي اداره‌هاي امور عشايري کشور در سال آينده خبرداد و اظهار داشت: 220 دستگاه خودرو کمک دار و 90 تانکر آب سران پاي نوسازي ناوگان سازماني به استان ها تزريق مي‌گردد.

وي در ادامه به سهم عشاير از برنامه مهم مجلس 5/1 (يک و نيم ميليارد دلاري ) اشتغال از محل صندوق توسعه ملي اشاره کرد و گفت: قرار است براي اشتغال در اين بخش سهم عشاير از اين مبلغ 25 درصد از کل باشد.

در اين جلسه دکتر طاهري فرماندار شهرستان ضمن ابراز خرسندي از حضور مسئولين بلند پايه کشوري در گرمسار جهت رفع موانع احتمالي در راه توليدات دامي و کوچ عشاير شهرستان، گزارشي از وضعيت شهرستان در سه حوزه کشاورزي، دامپروري و عشاير بيان نمودند.

فرماندار گرمسار ظرفيت‌هاي دامي گرمسار راحدود 150 هزار دام سبک، 16 تا 20 هزار دام سنگين، حدود 2/5 ميليون توليد جوجه مرغ گوشتي در سال عنوان نمود.

وي طرح هاي مهم اجرا شده در سال جاري توسط شبکه دامپزشکي شهرستان را 1- انجام واکسيناسيون رايگان تب برفکي در جمعيت دام سبک و سنگين طي چند مرحله 2- انجام واکسيناسيون لمپي اسکين در جمعيت دام سنگين3- اجراي طرح ملي واکسيناسيون طيور بومي بر عليه بيماري نيوکاسل 4- اجراي طرح مقابله و پيشگيري از آنفولانزاي فوق حاد پرندگان بيان داشت.

دکتر طاهري در ادامه ظرفيت هاي دام وطيور سطح شهرستان را 150 مرکز عرضه فراورده خام دام تحت پوشش 3 کشتارگاه صنعتي طيوريک کشتارگاه صنعتي دام، يک کارخانه توليد داروهاي دامي، دو کارخانه توليد خوراک دام وطيور، يک کارخانه توليد فراورده هاي لبني، يک پايانه بسته‌بندي تخم مرغ، 3مزرعه پرورش شتر مرغ عنوان نمود.

فرماندارکمبود نيروي انساني، تجهيز وسايل تخصصي آزمايشگاه و تعمير و مرمت بناي ساختمان شبکه دامپزشکي، کمبود خودرو جهت بازديدهاي دوره‌اي از دامداري‌ها و.. از جمله مشکلات در روند اجرايي شبکه دامپزشکي شهرستان عنوان نمود.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه حدود 550 خانوار کوچ رو عشاير در سطح شهرستان داريم، اظهار داشت: گرمسار در توليد دام سبک در سطح استان مقام اول را دارد. گرمسار کمبود سهميه سبوس عشاير، فعال نبودن حمام ضدعفوني و واگذاري انبارهاي شهرک کردوان از جمله درخواست هاي عشاير بود.

دکر طاهري در بخش کشاورزي نيز اهم مسائل ومشکلات را بيان نموده و استمرار پديده خشکسالي فرسودگي مکانيزاسيون کشاورزي، عدم اختصاص اعتبارات لازم، خرد بودن قطعات و زمين هاي کشاورزي، وارادات برخي از محصولات کشاورزي را از اهم مشکلات اين بخش عنوان نمودند. همچنين راه‌اندازي مجتمع گلخانه‌اي، راه‌اندازي سيستم آبياري تحت فشار را از برنامه‌هاي اين واحد عنوان نمود و ابراز اميدواري کرد با همکاري کشاورزان و تعامل با دولت در سطح شهرستان با تغيير الگوي کشت و سيستم آبياري بتوانيم در احياي هر چه بيشتر اين مقوله بسيار مهم سربلند باشيم.

دکتر کاتب نماينده مردم و عضو هيأت رئيسه مجلس در پايان ضمن جمع بندي مطالب، تصميمات اتخاذ شده در مجلس جهت حمايت از توليد کنندگان حوزه دام و طيور بيان داشتند.

شايان ذکر است در اين نشست نمايندگان عشاير، کشاورزان، مرغداران و محصولات دامي نقطه نظرات و مشکلات خود را بيان نموده و دکتر خلج رئيس سازمان دامپزشکي کشور، معاون توليد دام وزارت جهاد کشاورزي و رئيس سازمان عشايري کشور مطالبشان را شنيده و بر اساس قوانين موجود، تصميمات اتخاذ شده توسط دولت محترم تدبير و اميد پاسخ داده مي‌شود.


 برگزارى خيريه "مهر مهربان" در دانشكده دندانپزشكى 

سرويس خبر

اين روزها در آستانه سال نو اگر از بازار شهر گذري داشته باشي شلوغي و ازدحام بازار را مي بيني که شايد در روزهاي ديگر سال چنين جمعيتي به خود نديده باشد؛ همه با شور و شوق و هياهوي خاص، خود را براي آغاز سال نو و جشن نوروز مهيا مي‌کنند. در اين ميان، کساني هم هستند که از اين خريد ها سهمي ندارند.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان؛ طرح «مهر مهربان» با مشارکت فعال اساتيد، کارکنان و دانشجويان دانشکده دندان پزشکي دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان برگزار شد.

دکتر صالحي رئيس دانشکده دندان پزشکي، هدف اصلي اين طرح مهر مهربان، را جمع‌آوري کمک‌هاي نقدي و غيرنقدي اساتيد، کارکنان و دانشجويان جهت تهيه پوشاك نيازمندان در آستانه سال نو عنوان کرد و گفت: چه خوب مي‌شود که اگر در روزهاي شاد زندگيمان، خوشي‌هايمان را با ديگران تقسيم کنيم.

دکتر خباز استاندار سمنان نيز با حضور در اين برنامه و تشكر از برگزارى خيريه، ابراز اميدوارى كرد كه اين‌گونه برنامه‌ها تداوم داشته و امكان شادمانى نيازمندان را فراهم نماييم.


 بازديد دانش‌آموزان گرمساري از تاسيسات انتقال و فوق توزيع برق شرکت برق منطقه‌اي سمنان 

سرويس خبر

دانش‌آموزان يکي از مدارس شهرستان گرمسار از تاسيسات فوق توزيع برق شرکت برق منطقه‌اي سمنان بازديد کردند .

به گزارش روابط عمومي شرکت برق منطقه‌اي استان سمنان، مهندس علي کمالي، رئيس اداره بهره‌برداري غرب امور انتقال مرکز و غرب معاونت بهره‌برداري شرکت برق منطقه‌اي سمنان با اعلام اين خبر گفت: دانش‌آموزان دبيرستان غير‌انتفاعـي شريف گرمسار از پست 230 کيلوولت گرمسـار بازديد نموده و از نزديک با تاسيسات و مراحل انتقال انرژي الکتريکي آشنا شدند.

در اين بازديد، دانش‌آموزان از صفحات خورشيـدي (فتـوولتائيک) ديدن نموده و از نحوه توليد انرژي خورشيدي و مزاياي استفاده از انرژي‌هاي نو ، اطلاعات لازم را کسب کردند.

همچنين، دانش‌آموزان ضمن آشنايي با ساعات پيک بار در تابستان و زمستان، از نحوه استفاده وسايل پرمصرف در ساعات شبـانه‌روز، نکاتي را فرا گرفتند.


 اجراي طرح ملي "واژه واژه با کتاب" در کانون پرورش فکري 

سرويس خبر

طرح ملي «واژه‌واژه با کتاب» در مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري استان سمنان اجرا مي‌شود.

به‌گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان، مربيان مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري در راستاي توسعه و ترويج کتاب‌خواني، طرح ملي «واژه‌واژه با کتاب» را با هدف کسب لذت از مطالعه‌ي گروهي، ارتقاي سطح کمي و کيفي فعاليت‌هاي کتاب محور از طريق ايجاد و پيوند شبکه‎ي مدارس و مراکز کانون پرورش فکري، معرفي کانون و شناسايي و جذب دانش‌آموزان و مخاطبان علاقمند به کتاب و کتاب‌خواني براي اعضاي طرح کانون‌مدرسه اجرا مي‌کنند.

طرح ملي «واژه‌واژه با کتاب»، براي دانش‌آموزان پسر پايه چهارم مدرسه گچ‌پزيان و دانش‌آموزان دختر پايه‌هاي دوم و سوم مدرسه نبوت توسط مربيان مرکز فرهنگي‌هنري شماره يک کانون پرورش فکري سمنان اجرا شد.

بخشي از متن و تصويرکتاب در اختيار اعضاي طرح کانون‌مدرسه قرار گرفت و پس از مطالعه از اعضا خواسته شد تا در گروه‌هاي چندنفره، به خلق داستاني جديد بپردازند.

در مرکز فرهنگي‌هنري شماره دو کانون پرورش فکري سمنان نيز اين طرح با عنوان «در سنگر مطالعه» از بهمن‌ماه سال جاري در حال اجراست.

در اين طرح، تعداد 16 جلد کتاب که شش عنوان آن مربوط به تاريخ انقلاب اسلامي و 10 عنوان ديگر به موضوع «دفاع مقدس» ارتباط دارد به مخاطبان کودک و نوجوان معرفي مي‌شود و اعضا در ادامه با حضور در کارگاه سفال به خلق کتيبه‌هاي سفالي از تصاوير اين کتاب‌ها يا تهيه نشريه ديواري مي‌پردازند.

مربيان مرکز فرهنگي‌هنري کانون بسطام در اجراي اين طرح، با شيوه‌هاي خلاق به آموزش مباحث علمي و فرهنگي پرداخته و مجموعه کتاب‌هاي شاهنامه را به اعضاي کودک و نوجوان معرفي کرده‌اند.

روخواني از کتاب «آوازي براي وطن»، آشنايي اعضا با شيوه کابرد فرهنگ لغت و معرفي شخصيت دکتر محمد معين، آشنايي با علوم مختلف و اجراي بازي هزارخانه از برنامه هاي اين طرح بود.

مربيان کانون آرادان از ايام‌الله دهه فجر اين طرح را به‌منظور ارتباط بيشتر مخاطبان کودک و نوجوان با کتاب انجام مي‌دهند.

بخشي از نمايشگاه اين مرکز فرهنگي‌هنري به ماکت‌هاي برجسته اي از کتاب‌ها اختصاص دارد و مربيان در اين فضا به اجراي فعاليت‌هايي مانند روخواني کتاب، قصه‌گويي، امانت کتاب، شعرخواني و... مي‌پردازند.

اين طرح در مرکز فرهنگي‌هنري کانون شهميرزاد با برگزاري کارگاه کاردستي خلاق، قوت گرفت. اعضا در اين کارگاه، ضمن آشنايي با کتاب‌ها و نويسندگان آثار به خلق اثر مي‌پردازند.

در مراکز فرهنگي‌هنري شماره يک شاهرود، بسطام، بيارجمند، شماره يک و دو دامغان، مهدي‌شهر، مجتمع فرهنگي‌هنري کانون سمنان، گرمسار و ايوان‌کي نيز اين طرح اجرا و با استقبال اعضا و مربيان طرح کانون‌مدرسه روبرو شد.

شايان ذکر است؛ اين طرح از برنامه‌هاي کميته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي بود و از شانزدهم بهمن آغاز و تاکنون ادامه دارد.