تاریخ 1395/10/13 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4385 برو جستجو جستجوی پیشرفته   کارآفرين پرورش شترمرغ:
 از مسئولين انتظار دارم بيشتر از ما حمايت کنند 

کارآفريني، مفهومي است که همواره همراه بشر بوده و به عنوان يک پديده نوين نقش موثري را در توسعه و پيشرفت اقتصادي کشورها يافته است، به‌طوري که در اقتصاد رقابتي و مبتني بر بازار امروزه داراي نقش کليدي است،

روند توسعه اقتصادي در کشورهاي توسعه يافته بيانگر اين واقعيت است که اقتصاد تحت تأثير کارآفريني است و کارآفرينان درتوسعه اقتصادي کشورهاي توسعه يافته، نقش اساسي را داشته‌اند، به گونه‌اي که يکي از شرايط توسعه اقتصادي پويا، کارآفريني و توسعه آن مي‌باشد.

همچنين کارآفريني از مهم‌ترين مباحثي است که بارها مورد تأکيد مقام معظم رهبري و کارشناسان اقتصادي و مسئولان بوده است.

مقام معظم رهبري با بيان اينکه کارآفريني نوعي عبادت و ارزش آفريني است، عنوان داشتند: ايران بزرگ امروز بيش از هر زمان ديگر به کار و کارآفريني نياز دارد تا همچون عقابي تيزپرواز، در فضاي پيشرفت و آباداني و افتخار اوج گيرد.

احسان دوست محمدي کارآفريني است که فعاليت خود را از سال گذشته با وامي که از بسيج سازندگي گرفته شروع کرده است و با کمک‌هاي مالي که از سوي بسيج سازندگي دريافت کرده توانسته است يک مزرعه 60 راسي پرورش شترمرغ را احداث کند.

او که متولد سال 1365 و فوق ديپلم دامپزشکي است در پاسخ به سوال خبرنگار قومس درباره‌ي ميزان و تعداد کارآفريني در شغل خود ابراز کرد: خوشبختانه براي 2 نفر به صورت مستقيم و چندين نفر ديگر به صورت غيرمستقيم اشتغال‌زايي داشتيم و خودم نيز به صورت دايم هر روز بعد از ظهر از مزرعه سرکشي مي‌کنم.

دوست محمدي درباره علت انتخاب اين شغل تصريح کرد: شترمرغ پرنده‌اي است که با آب و هواي گرم منطقه‌ي ما سازگاري دارد و برخلاف پرندگاني مثل مرغ در برابر بيماري‌ها مقاوم است همچنين تمام قسمت‌هاي بدن اين پرنده مثل گوشت و پر و پوستش قابل استفاده و فروش است.

وي افزود: از پوست شترمرغ بهترين چرم دنيا گرفته مي‌شود و گوشت آن بسيار بهتر از گوشت گاو و گوسفند و حتي مرغ است.

اين کارآفرين با اشاره به اينکه پرورش اين حيوان يکي از سودآورترين و زود بازده ترين توليد در حوزه کشاورزي است بيان کرد: شترمرغ پرنده مقاومي است و احتياج زيادي به مراقبت ويژه ندارد، تنها در حد روزي يک الي دو بار غذا ريختن در آخورشان.

از او پيرامون چگونگي محل نگهداري اين پرنده سوال کرديم که در پاسخ اظهار کرد: بهترين آب و هوا براي پرورش شترمرغ آب و هواي گرم و خشک است و فضاي لازم به ازاي هر شترمرغ بالغ به شکل حرفه اي، 250 مترمربع مي‌باشد ولي به شکل سنتي براي هر سه شترمرغ 100 متر فضا کفايت مي‌کند.

وي در ادامه گفت: به علت ترشح هورموني در ران شترمرغ‌ها که با دويدن آن‌ها از بين مي‌رود و اگر اين کار را انجام نشود آنها دچار لنگش مي‌شوند، طول و عرض براي شترمرغ بسيار مهم است و طول 10 متر و عرض 40 متر بسيار مطلوب مي‌باشد.

دوست محمدي در جواب خبرنگار ما به اين سوال که با توجه به بارش برف و کولاک و سرماي شديد چه تدبيري بايد براي حفظ اين حيوانات انديشيده‌ شده گفت: به دليل اين که بدن شترمرغ از مو و پر پوشيده است و اين که يک لايه چربي در زير پوست اين پرنده وجود دارد، اين حيوان مقاومت بالايي در برابر سرما دارد و محيطي که الان براي شترمرغ‌ها وجود دارد تنها يک محوطه محصور روباز و يک سوله کوچک در انتهاي اين محوطه بدون نياز به هيچ گونه وسايل گرمايشي است.

اين کارآفرين با بيان اينکه شترمرغ براي رشدش از مواد عالي خاک تغذيه مي‌کند، ابراز کرد: اگر مکان استقرار شترمرغ فاقد خاک باشد مثلا زمين سنگي يا آهکي باشد، لازم است يک کاميون ماسه کف محيط نگهداري شترمرغ‌ها ريخته شود.

وي با اشاره به اينکه سرمايه اوليه اين کار زياد نيست، عنوان کرد: براي اين کار تنها ساخت يک محيط محصور و يک محيط کوچک سرپوشيده و هزينه خريد شترمرغ‌ها همچنين هزينه تهيه غذايشان که براي هر شترمرغ روزي دو هزار تومان سويا در وضعيت فعلي بازار مي‌باشد، اکتفا مي‌کند.

از وي از ميزان حمايت دولت در اين امر سوال کرديم که در پاسخ اذعان کرد: متاسفانه دولت زياد با ما همراهي نکرد و از طرف دستگاه‌هاي مختلف مانند جهادکشاورزي سنگ جلو پاي ما انداخته مي‌شد.

دوست محمدي افزود: انتظار داريم اکنون که بدون وابستگي به دولت، خود در جهت اشتغال زايي قدم برداشته‌ايم و دست به کار توليدي زده‌ايم دولت هم با ما همکاري و ما را پشتيباني کند.

اين کارآفرين پيرامون مشکلات نگهداري شترمرغ بيان کرد: شترمرغ نسبت به صدا حساس است و با شنيدن صداي ناگهاني يا بلند به سرعت واکنش نشان داده و فرار مي‌کند، حال اگر چند شترمرغ کنار هم باشند اين اتفاق مي‌تواند منجر به برخورد آن‌ها با همديگر و آسيب ديدن آن‌ها شود.

وي ادامه داد: مشکل ديگري که اين کار دارد بيمه نبودن شترمرغ ‌ها در سال جاري توسط شرکت‌هاي بيمه مي‌باشد.

دوست محمدي افزود: شرکت‌هاي بيمه با اين توجيه که مشخص نيست پرورش شترمرغ در فريدون‌شهر جواب بدهد يا نه، زير بار بيمه اين‌ها نمي‌روند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه جوجه يک روزه شترمرغ 220 هزار تومان به فروش مي‌رسدگفت: جوجه 45 روزه آن 350 هزار تومان مي‌باشد.

اين کارآفرين با بيان اينکه جوجه 45 روزه خريداري کرده است، اظهار کرد: شترمرغ از زمان تولد تا بالغ شدن به 10 ماه نگهداري نياز دارد که در طول اين 10 ماه تقريبا تنها خرجي که دارد، هزينه غذا است که حدوداً براي هر شترمرغ 500 هزار تومان مي‌باشد.

دوست محمدي در ادامه افزود: بعد از 10 ماه وزن شترمرغ با رشد معمولي حدوداً 150 کيلو مي‌شود، حال با توجه به اين که شترمرغ زنده کيلويي 13 هزار تومان خريد و فروش مي‌شود، شترمرغ را مي‌توان حدوداً يک ميليون و 950 هزار تومان به فروش رساند و به عبارتي ارزش افزوده هر شترمرغ يک ميليون و يکصد هزار تومان مي‌باشد که اين در حالي است که من فقط ده ماه از سال را صرف اين کار کرده‌ام.

وي تصريح کرد: با پرورش تنها بيست شترمرغ مي‌توان معادل 220 ميليون ريال ظرف 10 ماه درآمد داشت.

اين کارآفرين با اشاره به اينکه موارد استفاده از شترمرغ بسيار زياد است، گفت: گوشت شترمرغ در قسمت ران‌هايش قرار دارد، اين گوشت ازنظر طعم و مزه و رنگ در رديف گوشت قرمز قرار دارد و چون کلسيم، چربي و کلسترول پاييني دارد براي بيماراني که عمل قلب باز انجام مي‌دهند بسيار مورد توصيه است.

دوست محمدي با بيان اينکه روغن شترمرغ به نظر من معجزه است، عنوان کرد: اين روغن براي انواع بيماري‌هاي پوستي، اگزما، خارش‌هاي پوستي، روماتيسم، درد مفاصل و... بسيار توصيه مي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: از قرنيه چشم شترمرغ و تاندون پاي آن در کشورهاي اروپايي براي پيوندها و جراحي‌ها استفاده مي‌شود همچنين از پوست آن براي ساخت کيف و کفش و کاپشن و از استخوان‌هاي آن براي ساخت وسايل تزييني استفادهمي شود.

دوست محمدي افزود: از ناخن پاي اين پرنده در ساخت جاسوئيچي استفاده مي‌شود و لازم به ذکر است که از پوسته تخم شترمرغ نيز در ساخت کالاهاي تزييني استفاده مي‌شود.

اين کارآفرين اضافه کرد: پرهاي شترمرغ نيز چون خاصيت الکترومغناطيسي غير ساکن دارد باعث جذب گردوغبار نمي‌شود که از اين نظر در دستگاه‌هاي سخت‌افزاري کامپيوتر بسيار کاربرد دارد.

از او پيرامون آشنايي اش با مجموعه بسيج سازندگي پرسيدي که پاسخ داد: بنده از ابتداي شروع کار خود جهت عرضه محصول توليدي خود با مشکل مواجه شدم و باراهنمايي يکي از دوستان به مجموعه بسيج سازندگي رفته ام و با دريافت وام 30 ميليوني توانستم به کار خود ادامه دهم.

احسان دوست محمدي از جمله موانع مهم در راه پرورش شترمرغ را ضمانت‌هاي بانکي عنوان کرد و گفت: براي دريافت وام سي ميليون توماني نزديک به يک‌چهارم آن را به عنوان هزينه ضمانت پرداخت شد علاوه برآن تعدادي چک و سفته داده شد البته هزينه و صرف وقت نيز جاي خود دارد.

اين کارآفرين با بيان اينکه اميدواريم مسئولان بتوانند مشکل تبليغات اين شغل و ضمانت‌هاي بانکي را حل کنند، اظهار کرد: يقينا با عملي شدن اين مهم فعاليت در اين شغل بسيار آسان‌تر خواهد شد.

وي با اشاره به اينکه بسياري از افراد معتقدند کار پرورش طيور داراي ضررهاي زيادي است ابراز کرد: با مديريت صحيح و کارآمد همچنين توليد خوراک که توسط خودمان براي طيور تهيه مي‌شود و بسيار مناسب و ارزان برايمان تمام مي‌شود سوددهي مکفي و رضايت مندي داريم.

دوست محمدي اذعان کرد: يکي از مشکلات اساسي ديگر در صنعت شترمرغ سمنان، عدم شرايط مناسب جهت کشتار و مهم‌تر از آن بسته‌بندي مي‌باشد که لازمه اين امر همکاري بيشتر نهادهاي مسئول از جمله دامپزشکي و جهاد کشاورزي است.

وي در ادامه بيان کرد: با توجه به پيگيري‌هاي اينجانب شرايط سخت و غيرقابل قبولي جهت اين امور وجود دارد که مانع بزرگي براي اقتصاد اين صنعت مي‌باشد.

اين کارآفرين تصريح کرد: پيشنهاد بنده در اين مورد ايجاد صنايع وابسته در سطح کوچک جهت رونق و شروع به کار اين صنعت تا رونق در اين زمينه مي‌باشد تا شرايط لازم جهت رونق در بازار مصرف مخصوصاً در استان صورت بگيرد که شرايط بهتري نسبت به فروش در خارج از استان را فراهم مي‌کند.

احسان دوست‌محمدي به‌عنوان سخن پاياني با بيان اينکه لازم است از اين صنعت نوپا بيشتر حمايت شود، اظهار کرد: پرورش‌دهندگان شترمرغ بايد با هم متحد باشند و در صورت به وجود آمدن مشکل براي هرکدام از رقيبان به هم کمک کنند تا اين صنعت پيشرفت داشته باشد.

اين کارآفرين تصريح کرد: از مسئولين انتظار دارم بيشتر از ما حمايت کنند زيرا اين صنعت جوان است اما سرمايه‌اي که در اين راه گذاشته مي‌شود برمي‌گردد.

وي در پايان خاطرنشان کرد: راه رسيدن به موفقيت در هر کاري توکل به خداوند متعال است و جوانان نبايد بي‌تحرک باشند، زيرا هر فردي با توجه به توانايي‌هاي خود مي‌تواند اشتغال‌زايي کرده و به درآمد برسد و شغل پايداري به دست آورد.

سرويس شهرستان‌هاي روزنامه پيام استان سمنان


 فرماندار دامغان:
  بيشتر روستاهاي دامغان با مشکل تامين آب مواجه هستند 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

فرماندار دامغان گفت: در زمان حاضر بيشتر روستاهاي اين شهرستان با مشکل تامين آب روبرو هستند.

علي‌اصغر مجد در جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان در سالن يادگار امام (ره) با بيان اين که بر اساس گزارش ايستگاه‌هاي باران سنجي، شهرستان در سال گذشته حدود 30 درصد با کاهش بارندگي روبرو بود، افزود: پيش بيني مي‌شود امسال حداقل بين 45 تا 50 درصد کاهش بارندگي را نسبت به ميانگين سال‌هاي قبل شاهد باشيم.

وي با بيان اين که نياز آبي دشت دامغان به ويژه مصرف آب آشاميدني و صنعت يک نياز جدي است، اظهار داشت: انتقال آب از سرشاخه‌هاي شمالي اين شهرستان به داخل دامغان يکي از اولويت‌هاي مهم است.

وي انتقال آب از سرشاخه‌هاي شمالي اين شهرستان را از اولويت‌هاي مهم در تامين آب اعلام و اضافه کرد: پيش بيني مي‌شود در افق 1410، اين شهرستان نيازمند 37 ميليون متر مکعب آب است.

وي يادآور شد: دامغان داراي اقليم خشک و نيمه خشک است که متوسط بارندگي سالانه اين شهرستان به طور ميانگين 110 ميلي متر است.

مجد با بيان اين که به دليل برداشت‌هاي بي رويه هر ساله شاهد کاهش و افت آب‌هاي سطحي به ميزان 55 سانتي متر در دشت دامغان هستيم، گفت: با ادامه اين روند در آينده شاهد 32 ميليون متر مکعب کسري مخزن روبرو مي‌شويم.

فرماندار دامغان با بيان اين که در زمان حاضر دست‌کم هزار و 100 حلقه چاه کشاورزي، آشاميدني و صنعتي در اين شهرستان مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد، افزود: 81 درصد از اين آب‌ها در بخش کشاورزي، 11 درصد در بخش آب آشاميدني شهري و روستايي و هشت درصد هم در بخش صنعت مصرف مي‌شود.

مجد اجراي شبکه آبياري و زهکشي پايين دست دامغان، احداث سد مخزني دامغان، احداث پنج طرح تغذيه مصنوعي و احداث بند خاکي را از جمله اقدامات اين شهرستان اعلام و اضافه کرد: براي کنترل و مديرت کمبود آب و استفاده بهينه از آب‌هاي موجود، طرح تعادل بخشي نيز در اين شهرستان اجرايي شده است.

فرماندار دامغان در ادامه کمبود آب آشاميدني روستايي را يکي ديگر از مشکلات اين شهرستان عنوان کرد و گفت: مجد،در ادامه با بيان اين که تاکنون 13 جلسه اقتصاد مقاومتي در اين شهرستان با حضور دستگاه‌هاي اجرايي برگزار شده است، گفت: توجه به سد مخزني دامغان، تغيير الگوي کشت، تامين سهم آورده دولت در بخش صندوق حمايت از بخش کشاورزي، ايجاد زيرساخت‌هاي لازم براي سرمايه‌گذاري در معادن جنوب دامغان، مشکلات ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، ترميم اعتبارات آبخيزداري و تسريع در واگذاري پروژه‌هاي نيمه تمام از جمله اقدامات شهرستان دامغان به منظور تحقق اقتصاد مقاومتي است.

فرماندار سرخه هم با ارائه گزارشي از اقدامات اين شهرستان در تحقق اقتصاد مقاومتي، گفت: تامين آب آشاميدني با کيفيت، بهسازي محور تهران - مشهد، اصلاح و احداث واريانت محور سرخه به سمنان، احداث اقامتگاه‌هاي بوم گردي در شهر و روستا، ايجاد نمازخانه ايجاد توقفگاه‌ها، تامين آب شهرک صنعتي، تامين آب ناحيه صنعتي لاسجرد، احداث و راه اندازي پست 63 کيلو ولت شهرک صنعتي از جمله برنامه‌ها براي تحقق اقتصاد مقاومتي دراين شهرستان است.

علي محمدمويدي زاده اضافه کرد: ارتقا مسير فيروزکوه به سرخه، تکميل طرح تقاطع همسطح ورودي‌هاي غربي سرخه، گاز رساني به واحدهاي مرغداري و ايجاد مجتمع اداري از مهم‌ترين نيازهاي اين شهرستان است.

در اين نشست از 46 دستگاه اجرايي برتر استان در برگزاري طرح سرشماري عمومي نفوس و مسکن 95 به روش اينترنتي تجليل شد.


 معاون امور بازسازي و بهسازي مسکن روستايي بنياد مسکن:
 2 ميليون و 400 هزار واحد مسکوني آسيب پذير در روستاهاي کشور وجود دارد 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون امور بازسازي و بهسازي مسکن روستايي بنياد مسکن انقلاب اسلامي با بيان اين که 2 ميليون و 400 هزار واحد مسکوني آسيب‌پذير در روستاهاي کشور وجود دارد، گفت: همه واحدهاي مسکن روستايي کشور تا پايان برنامه هفتم توسعه يعني تا سال 1405، نوسازي و بهسازي مي‌شوند.

عزيز الله مهديان در حاشيه ديدار با استاندار سمنان، در گفتگو با خبرنگاران از بازسازي و بهسازي 200 هزار واحد روستايي آسيب پذير تا پايان امسال خبر داد و افزود: اکنون تسهيلات اين بخش به هفت بانک عامل براي پرداخت آن ابلاغ که سه بانک مسکن، صادرات و رفاه توزيع استاني خود را انجام و بقيه در حال انجام است و بنابر گزارش‌هاي رسيده، تسهيلات در همه استان‌ها در حال پرداخت است.وي با بيان اين که تاکنون بيش از سه هزار نفر تسهيلات مربوط به اين بخش را دريافت کردند، اظهار داشت: تا پايان سال 95 بقيه واحدها نيز از اين تسهيلات برخوردار و مي‌توانند نسبت به نوسازي و بازسازي واحدهاي خود اقدام کنند.وي با بيان اين که سقف تسهيلات بازسازي و مقاوم سازي مسکن روستايي بين 18 ميليون تا 20 ميليون تومان با نرخ سود پنج درصد است، تصريح کرد: به همين منظور به واحدهايي که تخريب و بازسازي مي‌شود 20 ميليون تومان و به واحدهايي هم که روز زمين احداث شود 18 ميليون تومان تسهيلات پرداخت مي‌شود.معاون امور بازسازي و بهسازي مسکن روستايي بنياد مسکن انقلاب اسلامي با اشاره به اين که طرح نوسازي و مقاوم سازي واحدهاي روستايي از سال 84 در برنامه اين بنياد قرار گرفته است، افزود: تاکنون بيش از 2 ميليون واحد مسکوني در روستاها نوسازي و مقاوم سازي شده است.مهديان تاکيد کرد: خوشبختانه دولت يازدهم اعتبارات لازم و خوبي را براي بازسازي واحدهاي مسکوني حادثه ديده اختصاص داده و براي رفاه حال مردم به سرعت بخشي آن نيز تأکيد دارد.وي اضافه کرد: رونق اشتغال، عمران روستاها، جلوگيري از مهاجرت روستاييان از مهم ترين هدف اجراي طرح مقاوم سازي، بهسازي و بازسازي واحدهاي مسکن روستايي است.تاکنون در استان سمنان 16 هزار واحد روستايي بازسازي و نوسازي و مقاوم سازي 9 هزار واحد ديگر در برنامه است.

بنياد مسکن انقلاب اسلامي در 21 فروردين سال 1358 به فرمان حضرت امام (ره)، به منظور تأمين مسکن محرومان و نيز متولي توسعه و عمران روستاهاي کشور و مناطق جنگي تشکيل شد.