تاریخ 1395/09/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4368 برو جستجو جستجوی پیشرفته   در شاهرود افتتاح شد؛
 نمايشگاه دستاوردهاي هسته‌اي کشور 

شاهرود– خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

سي و ششمين نمايشگاه دستاورد صنعت هسته اي کشور با حضور مشاور سازمان انرژي اتمي و رئيس مرکز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي در شاهرود افتتاح شد.

رئيس دانشگاه صنعتي شاهرود در گفتگو با خبرنگار پيام استان سمنان با بيان اينکه اين نمايشگاه در سه بخش شامل چرخه سوخت، کاربردهاي جانبي انرژي هسته‌اي و نيروگاه‌هاي انرژي اتمي برگزار مي‌شود، گفت: در بخش چرخه سوخت، مراجعان به نمايشگاه با مروري اجمالي بر چرخه سوخت ازجمله مراحل آغازين توليد، اکتشاف، استخراج، کيک زرد، فرآوري اورانيوم و غني‌سازي با حضور دانشمندان هسته‌اي کشور آشنا مي‌شوند.

محمدمهدي فاتح افزود: در اين بخش، غني‌سازي اورانيوم، زيرکانيم، آلياژهاي نوين، توليد قرض و مجتمع‌هاي سوخت، پسمانداري، مجتمع آب‌سنگين اراک و دستاوردهاي علمي و فنّاورانه اين حوزه به علاقه‌مندان صنعت هسته‌اي ارائه مي‌شود.

وي افزود: بخش ديگر اين نمايشگاه، معرفي بخش‌هاي مختلف نيروگاه بوشهر، ساخت و راه‌اندازي آن و همچنين راکتورهاي آن است که با حضور کارشناسان اين مقوله صورت مي‌گيرد.

رئيس دانشگاه صنعتي شاهرود افزود: در بخش سوم نمايشگاه نيز، حضار با کاربردهاي جانبي انرژي هسته‌اي مانند پژوهشکده کشاورزي و انرژي هسته‌اي، انرژي هسته‌اي و علوم آزمايشگاهي و درماني، پرتوشناسي، مرکز نظام ايمني هسته‌اي کشور، پژوهشکده ليزر و اوپيمتريک و بيوشيمي آشنا مي‌شوند.

فاتح بيان داشت: دريکي از بخش‌هاي نمايشگاه نيز مراجعه‌کنندگان با شهداي هسته‌اي مانند شهيد شهرياري و سير ايجاد و راه‌اندازي رشته فني و مهندسي انرژي هسته‌اي در کشور به نمايش گذاشته مي‌شود تا حضار بدانند اگر امروز عزت و اقتدا ايران اسلامي درزمينه توليدات علمي و فناوري به منصه ظهور و بروز گذاشته مي‌شود، مديون و مرهون زحمت‌هاي چه کساني هستيم.

وي با اشاره به اينکه 400 نوع اقلام هسته‌اي در اين نمايشگاه به نمايش گذاشته‌شده است، گفت: اين موارد شامل 225 قلم مرتبط با چرخه سوخت هسته‌اي و 175 قلم مايحتاج کاربردهاي جانبي صنعت هسته‌اي به‌ويژه در بخش بهداشت و درمان در اين نمايشگاه با حضور دانشمنداني از سراسر ايران اسلامي به نمايش گذاشته ‌شده است.

رئيس دانشگاه صنعتي شاهرود افزود: همچنين پنج ماکت بزرگ و واقعي از نيروگاه اتمي بوشهر، بخش‌هاي آن، پسمانداري، چرخه سوخت هسته‌اي کشور، سانتريفيوژ، مجتمع سوخت و آب‌سنگين در اين نمايشگاه وجود دارد که کارشناسان امر درباره چرخه سوخت هسته‌اي با استفاده از اين ماکت‌ها اطلاعاتي را به علاقه‌مندان و دانشجويان ارائه مي‌کنند.

فاتح ادامه داد: يکي ديگر از بخش‌هاي جالب اين نمايشگاه قرار دادن نمونه برش خورده‌اي از يک سانتريفيوژ در حال حرکت است که مي‌تواند مورد استقبال فراوان حضار قرار گيرد چراکه تمامي اجزاء کار يک سانتريفيوژ را معرفي مي‌کند.

وي همچنين گفت: سي و ششمين نمايشگاه صنعت هسته‌اي کشور از بيستم لغايت بيست و چهارم آذرماه 95 همه‌روزه از هشت صبح تا 13 و عصرها از 14تا 17پذيراي علاقه‌مندان به صنعت هسته‌اي کشور و پژوهشگران خواهد بود.

رئيس دانشگاه صنعتي شاهرود همچنين گفت: بررسي‌ها نشان داد در دانشگاه صنعتي شاهرود هر زمان سرمايه گذاري صورت گرفت با ظرفيت خود نشان داديم که دانشگاه با شعار توليد دانش و فناوري با قراردادهاي توليدي با سازمان‌ها و ادارات مي تواند در زمينه‌هاي دانش هسته اي فعاليت خود را امتداد دهد و اميدواريم در خدمت اهداف ارزشمند نظام و انقلاب بتوانيم در اين عرصه افتخار‌آفريني کنيم.


 جلسه بررسي و رفع مشكلات معدن داران نمك و سنگ لاشه شهرستان گرمسار 

گرمسار-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

جلسه بررسي مشكلات معادن شهرستان گرمسار با حضور دكتر كاتب نماينده مردم شهرستان‌هاي گرمسار، آرادان و شهر ايوان کي و عضو هيأت رئيسه مجلس، دكتر طاهري فرماندار شهرستان، مهندس اسودي مدير كل صنعت- معدن وتجارت، جمعي از مسؤولان مرتبط شهرستان و بهره‌برداران از معادن در محل سالن شهيد صبوري فرمانداري برگزار شد.

دكتر طاهري فرماندار شهرستان در پذيرفتن شرايط خاص كاري و ايجاد اشتغال و توليد محصولاتي همچون نمك و سنگ لاشه، از حمايت همه جانبه دولت در اين عرصه سخناني را عنوان نموده و افزودند: اين فرمانداري در كنار شما معدن كاران در چارچوب قانون خواهد بود و با ارائه خدمات و تمكين درخواست‌هاي بهره‌برداران، در حوزه سوخت و... ايشان را مورد حمايت قرار خواهد داد.

فرماندار با اشاره به گزارشات خود معدن داران، سازمان بازرسي و اداره منابع طبيعي شهرستان اظهار كرد: هيچ كسي حق ندارد خارج از محدوده قانوني از معادن بهره‌برداري كند و در حريم قانوني مشخص شده مورد موافقت اصولي و مجوزات موجود معادن، بايستي در اجراي ساخت فضاي نگهباني و نگهداري اموال اقدام نمايند. وي در ادامه تاكيد كرد؛ ايجاد اتحاديه معدن داران گرمسار، در شهرستان مي‌تواند عمده مشكلات اين چنيني را بر طرف نمايد و خواستار پيگيري ويژه از سوي بهره‌برداران در راه‌اندازي اتحاديه شد.

دکتر طاهري در پايان گفت: بهره‌بردار معادن بايد در محيط آرام كار كند تا بتواند علاوه بر سهم اقتصادي موجود در سطح كلان كشور وشهرستان،با هم افزايي در اين زمينه موجبات رونق اقتصادي و ايجاد اشتغال را نيز فراهم آورد.

در ادامه بهره‌برداران معادن، مشكلات و درخواست‌هاي خود را بيان نموده توسط مهندس اسودي مدير كل صنعت، معدن وتجارت پاسخ داده شد و تصميماتي نيز اتخاذ گرديد. گفتني است: دكتر كاتب نماينده مردم و عضو هيأت رئيسه مجلس نيز با ارائه سخناني و رعايت قانون‌مداري خواستار ايجاد اتحاديه معدن‌داران شده و رهنمون‌ها و ارشادات لازم را بيان داشتند.


 ارايه دستاوردهاي شرکت آب منطقه‌اي سمنان در همايش ملي حقوق آب ايران 

سرويس خبر

شرکت آب منطقه‌اي سمنان با حضور در نمايشگاه جنبي همايش ملي حقوق آب ايران، فرصت‌ها و راهکارها که در سالن اجلاس تهران برگزار گرديد آخرين دستاوردهاي خود را در طرح احيا و تعادل بخشي منابع آب‌هاي زيرزميني به نمايش گذاشت.

همزمان با برگزاري همايش ملي «حقوق آب، فرصت‌ها و راهکارها» روابط عمومي شرکت آب منطقه‌اي سمنان با راه‌اندازي غرفه در نمايشگاه همايش مذکور، آخرين دستاوردهاي خويش را در زمينه طرح احيا و تعادل بخشي منابع آب‌هاي زيرزميني به نمايش گذاشت و جمع کثيري از شرکت‌کنندگان در اين همايش ملي از اين غرفه بازديد نمودند.

حميدرضا عليان، مدير روابط عمومي شرکت آب منطقه‌اي سمنان نيز گفت: ارايه کتاب قانون توزيع عادلانه آب، لوح فشرده سيماي آب استان سمنان به روايت تصوير، پخش کليپ، طراحي و ارايه دستاورد ملي شرکت در سه طرح احيا و تعادل بخشي، معرفي پروژه‌هاي عمراني و... از برنامه‌هاي اين غرفه بود.

حميدرضا عليان ضمن تقدير از بازديدکنندگان غرفه شرکت آب منطقه اي سمنان اظهار داشت: مهندس جانباز، مدير عامل شرکت آب و فاضلاب کشور، جمعي از مديران ارشد وزارت نيرو و مديران شرکت مديريت منابع آب ايران، مديران عامل، معاونين و همکاران فني و حقوقي شرکت‌هاي آب منطقه‌اي کشور در مدت برپايي دو روزه نمايشگاه از غرفه اين شرکت بازديد نمودند.


 فرماندار سرخه:
 آموزش و پرورش سرخه مهارت‌آموزي به دانش‌آموزان را اولويت قرار دهد 

سرخه- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

فرماندار سرخه با بيان اينکه امروز زمان مدرک‌گرايي به پايان رسيده و جوانان بايد به فکر آموختن فن و شغل باشند، گفت: آموزش و پرورش شهرستان مهارت‌آموزي به دانش‌آموزان را اولويت قرار دهد.

به گزارش روابط عمومي اداره آموزش و پرورش شهرستان سرخه، علي مويدي‌زاده در نشست شوراي آموزش و پرورش سرخه به ميزباني فرمانداري شهرستان ضمن بيان اينکه مديران آموزشگاه‌ها، علاقمندي‌هاي دانش‌آموزان را در حرفه‌هاي مختلف اولويت‌بندي کرده و آنها را راهنمايي کنند، ابراز داشت: وجود يک مشاور براي بازار کار در مدارس هميشه در زمره کمبودهاي سيستم آموزشي کشور بوده است.

وي با تاکيد بر اينکه آموزش و پرورش مهارت محور، نياز امروز کشور است و اين اصل بايد مد نظر قرار گيرد، تصريح کرد: تنها از اين طريق مي‌توانيم جواناني مستعد را وارد بازار کار کرد و پس از اتمام دوره تحصيلي به جامعه تحويل داد و شاهد رفع بخشي از مشکل بيکاري باشيم.

رئيس شوراي آموزش و پرورش سرخه با بيان اينکه حرفه‌آموزي و مهارت‌يابي بايد در دستور کار آموزش و پرورش قرار گيرد، گفت: اين سازمان نقش اساسي و تعيين‌کننده را در تربيت و پرورش فرزندان و نسل آينده‌ساز اين کشور برعهده دارد چرا که شاکله و بنيان ابتدايي يک فرد در جامعه توسط اين نهاد پي‌ريزي خواهد شد.

مويدي‌زاده بيان داشت: اهميت نقش‌آفريني آموزش و پرورش در آينده فرزندان ايران اسلامي، ضرورت برنامه‌ريزي و تدوين طرح‌هاي اجرايي تاثيرگذار و اثر بخش در آماده‌سازي نيروي کار و آينده‌ساز کشور و تقويت آنان را بيش‌از‌پيش آشکار خواهد ساخت.

وي با اشاره به دستورالعمل‌هاي آموزشي مدارس و مراکز آموزشي، افزود: امروزه کشور بيش از مدرک‌گرايي و پرورش افراد آموزش ديده صرفا به صورت نظري، به نيروهاي فعال و پويا با مهارت و تخصص‌هاي متعدد براي ارتقاء توليد، ايجاد شغل و رونق اقتصادي نياز دارد.

فرماندار سرخه با بيان اينکه اجراي طرح‌هايي مانند «هر دانش آموز يک مهارت» مي‌تواند آثار مثبتي در اشتغال آينده فرزندان داشته باشد، ابراز داشت: با اجراي اين طرح‌ها و اهتمام مديران مجموعه آموزش و پرورش اميدواريم در آينده شاهد رشد و تعالي نسل جوان جامعه باشيم. مويدي‌زاده با اشاره به اينکه عدم نيازسنجي و توجه به علايق دانش‌آموزان و دانشجويان يکي از آسيب‌هاي آموزشي امروزه جامعه ما است، گفت: بايد با احصاء و اولويت‌بندي علايق دانش‌آموزان، دانشجويان و نسل آينده‌ساز نظام آنها را به سمت و سوي مهارت يابي و حرفه‌آموزي در زمينه‌هايي که به آنها علاقه‌مندي نشان مي‌دهند سوق دهيم زيرا ادامه روند مدرک‌گرائي و آموزش‌هاي صرفا نظري بدون کاربرد عملي در بلند مدت خسارت‌هاي جبران‌ناپذيري را به بدنه نيروي کار فعال و متخصص جامعه وارد خواهد ساخت.


 بررسي چالش‌هاي حقوقي تغيير کاربري اراضي دشت گرمسار در همايش ملي حقوق آب 

سرويس خبر

همزمان با برگزاري همايش ملي حقوق آب،فرصت ها و راهکارها چالش هاي حقوقي تغيير کاربري اراضي شبکه آبياري دشت گرمسار مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

دکتر ايرج حيدريان رئيس هيئت مديره و مدير عامل شرکت آب منطقه‌اي سمنان در پنل تخصصي نظام هاي حقوقي حاکم بر آبهاي سطحي در همايش ملي حقوق آب مقاله‌اي با عنوان چالش‌هاي حقوقي تغيير کاربري اراضي شبکه آبياري دشت گرمسار ارائه نمود.

دکتر ايرج حيدريان در ابتداي اين نشست پيرامون شرايط آب و هوايي حوضه آبريز حبله رود و شبکه آبياري دشت گرمسار مطالبي بيان نمود.

وي در تبيين مشکلات فني و حقوقي موجود در شبکه آبياري و زهکشي دشت گرمسار افزود: بخشي از اين مشکلات به علت تغييرات کاربري اراضي بوجود آمده ناشي از توسعه مناطق شهري و افزايش سطح اراضي کشاورزي زمين هاي حاشيه شبکه به‌وجود آمده‌اند.

در اين پنل مدير عامل شرکت آب منطقه‌اي سمنان با اشاره به مباني حقوقي موجود در قانون راهکارهايي را در خصوص رفع چالش‌هاي حقوقي و قانوني بيان نمود.شايان ذکر است: همايش ملي حقوق آب ايران به مدت دو روز در محل سالن اجلاس سران برگزار و مورد استقبال شرکت‌کنندگان اين همايش قرار گرفت.


 در سمنان برگزار شد:
 جشن پرواز پروانه‌ها ويژه اعضاي مرکز فراگير 

سرويس خبر

همزمان با هفته‌ي جهاني معلولان جشن پرواز پروانه‌ها ويژه اعضاي مرکز فراگير کانون پرورش فکري شهرستان سمنان برگزار شد.

به‌گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان، جشن پرواز پروانه‌ها ويژه اعضاي مرکز فراگير کانون پرورش فکري سمنان در سالن آمفي‌تئاتر اين اداره‌کل برگزار شد.

در اين مراسم، مهدي جمال مديرکل کانون پرورش فکري سمنان، غفار محمدي معاون آموزشي آموزش و پرورش استان، نبوي معاون مديرکل نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس، حامد شاهي بازي‌گر و مجري برنامه‌ي تلويزيوني سيماي استان، جمعي از مسئولان شهرستاني و 27 عضو کودک و نوجوان با نيازهاي ويژه در کنار بيش از 50 دانش‌آموز دختر مدرسه شهيده حجاب سمنان، اين روز را گرامي داشتند و کودکان نابينا، ناشنوا و معلول جسمي و حرکتي توانايي‌هاي هنري و ادبي خود را به نمايش گذاشتند.

مديرکل کانون پرورش فکري سمنان ضمن خيرمقدم به ميهمانان و اعضاي فراگير، توانايي‌هاي اين کودکان و نوجوانان را شايسته‌ي تقدير دانست و هدف از برگزاري اين مراسم را توجه به کودکان و نوجوانان با نيازهاي ويژه، بالابردن سطح جامعه و به تصوير کشيدن توانمندي‌هاي اعضاي فراگير، ايجاد بستر آشنايي خانواده‌هاي کودکان و نوجوانان با نيازهاي ويژه با فعاليت‌هاي کانون و... عنوان و خاطرنشان کرد: امسال اين جشن با رويکرد دستيابي به 17 هدف توسعه‌ي پايدار ساختن جهاني فراگير و عادلانه براي افراد توان‌ياب و داراي نيازهاي ويژه از سوي سازمان ملل متحد تعيين شده‌است.

جمال همچنين اظهار داشت: خداوند نعمت‌هاي ظاهري و باطني به بندگان خود عطا کرده‌است و اگر انساني از داشتن يک نعمت ظاهري مانند بينايي يا شنوايي محروم باشد در عوض داراي نعمت‌هاي باطني مانند اراده، عقل، استعداد، شجاعت و اعتماد به‌نفس است.

مديرکل کانون پرورش فکري سمنان در ادامه با اشاره به رعايت عدالت در بخشش نعمت‌هاي الهي، تأکيد کرد: باور اصلي ما در نظام فراگير اين است که همه‌ي کودکان حق دارند از تجربه‌هاي لذت‌بخش زندگي و امکانات و خدمات فرهنگي برخوردار شوند و کانون پرورش فکري با گسترش کمّي و کيفي مراکز خود در سراسر ايران در کنار همه‌ي کودکان ايران‌زمين با هر ميزان توانايي و هرگونه ويژگي در آرزوي ساختن دنيايي زيباتر و شادتر و سالم‌تر به فعاليت خود ادامه مي‌دهد.

وي در پايان تصريح کرد: خدا را شاکريم که امروز اين افتخار نصيب کانون پرورش فکري شد تا با گسترش و راه‌اندازي مراکز فراگير، سهم بزرگي در برقراري عدالت آموزشي و فرهنگي داشته و به ارائه خدمات مطلوب‌تر به کودکان و نوجوانان با نيازهاي ويژه بپردازد.

شايان ذکر است: قرائت قرآن توسط عضو روشن‌دل محمدمهدي حيدرپور، سرودخواني اعضاي مرکز فراگير، قرائت دکلمه توسط عضو فراگير و اجراي آن به زبان اشاره توسط مربي، اجراي دو نماهنگ و فيلم کوتاه، قصه‌گويي توسط گلنساء شاهي مسئول مرکز فرهنگي‌هنري شماره دو کانون سمنان، اجراي مسابقه‌ي حضوري، اهداي جوايز به اعضاي فراگير و... از برنامه‌هاي اين جشن بود.


 گشايش نمايشگاه آثار اعضاي کودک و نوجوان در کانون ايوان‌کي 

سرويس خبر

نمايشگاهي از آثار تجسمي اعضاي کودک و نوجوان مرکز فرهنگي هنري کانون پرورش فکري ايوان‌کي گشايش يافت.

به‌گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان، فاطمه رضايي سرپرست مرکز فرهنگي‌هنري کانون ايوان‌کي از گشايش نمايشگاه آثار تجسمي اعضا خبر داد و گفت: در آيين گشايش اين نمايشگاه که علاوه بر اعضا و مربيان، نماينده بخشدار و جمعي از والدين نيز حضور داشتند در خصوص فعاليت‌هاي 42 گانه‌ي کانون پرورش فکري و اهداف آن مطالبي بيان شد.

رضايي در ادامه با اشاره به پيشرفت چشمگير اعضا در حوزه‌هاي هنري و ادبي از والدين خواست تا در طول سال نيز فرزندان خود را براي شرکت در اين کارگاه‌ها تشويق و همراهي کنند و ارتباط بيشتري با مربيان داشته‌باشند.

شايان ذکر است: بازديد از نمايشگاه آثار، قرائت قرآن، خيرمقدم عضو به ميهمانان، اجراي نمايش خلاق «مرد جوان و خياط حيله‌گر» توسط اعضا، شعرخواني عضو کودک، تجليل از مربيان و اعضاي فعال کارگاه‌هاي فصل تابستان، برگزاري کارسوق هنري و اهداي جوايز به آثار برتر از برنامه‌هاي اجراشده در اين آيين بود.