تاریخ 1395/09/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4354 برو جستجو جستجوی پیشرفته   امروز پايان مهلت ثبت‌نام تکميل ظرفيت آزمون سراسري 95 

سرويس دانشجو:

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: متقاضيان تحصيل در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي تا دوم آذر (امروز) مهلت ثبت‌نام در انتخاب کد رشته محل‌هاي جديد و تکميل ظرفيت برخي از رشته‌ها را دارند.

حسين توکلي افزود: مهلت ثبت‌نام و انتخاب کد رشته محل‌هاي جديد و تکميل ظرفيت برخي از رشته‌هاي تحصيلي دوره‌هاي روزانه و نوبت دوم (شبانه) دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي در آزمون سراسري 95 ساعت 24 - فردا پايان مي‌يابد.

وي با بيان اينکه تاکنون 18 هزار و 898 داوطلب ثبت‌نام و انتخاب رشته کرده‌اند، اظهار کرد: داوطلباني که علاقه‌مند به شرکت در اين مرحله از گزينش باشند، ضرورت دارد با مراجعه به سايت www.sanjesh.org و انتخاب حداکثر 50 کد رشته محل اقدام و کد رشته محل‌هاي انتخابي را به ترتيب اولويت علاقه در فرم مربوطه ثبت کنند.

توکلي ادامه داد: داوطلباني که نسبت به انتخاب رشته و تکميل فرم اينترنتي اقدام کردند نيز مي‌توانند با مطالعه اطلاعيه‌هاي منتشره سازمان سنجش آموزش کشور در صورت تمايل رشته محل‌هاي انتخابي را ويرايش کنند.

وي تصريح کرد: ثبت‌نام براي شرکت در آزمون فراگير کارشناسي ارشد پيام نور بهمن 95 از سوم آذرماه از طريق سايت سنجش آموزش کشور آغاز مي‌شود.

به گفته توکلي، داوطلبان تا 13 آذرماه فرصت دارند تا نسبت به ثبت‌نام در اين آزمون از طريق مراجعه به سايت www.sanjesh.org اقدام کنند.


 يک ميليون و700 هزار ظرفيت خالي دانشگاه‌ها 

سرويس دانشجو:

وزير علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به ظرفيت دانشگاه‌هاي کشور گفت: يک ميليون و 700 هزار صندلي دانشگاه‌هاي کشور امسال خالي و بدون دانشجو ماند.

محمد فرهادي افزود: اين تعداد صندلي خالي بدون احتساب دانشگاه آزاد اسلامي به يک ميليون و 200 هزار صندلي مي‌رسد.

وي اظهار کرد: در کنکور امسال نيز حدود 830 هزار نفر ثبت‌نام کردند که در روز کنکور 800 هزار نفر حضور داشتند و در مرحله انتخاب رشته به 500 هزار نفر رسيدند.

او با اشاره به اينکه روند کاهش دانشجويان در دانشگاه‌ها ادامه خواهد داشت،

دليل اصلي آن را کاهش فارغ‌التحصيلان ديپلم به دليل ترکيب جمعيتي کشور دانست.

فرهادي با بيان اينکه ناچار به ساماندهي هستيم، افزود: طرح آمايش آموزش عالي در حال تصويب است که همه بايد پس از تصويب از آن پيروي کنند.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري ادامه داد: در طرح آمايش، کشور به 10 منطقه تقسيم مي شود و دانشگاه‌هاي مادر و قديمي‌تر محور خواهند بود.

وي با تاکيد بر اينکه طرح ساماندهي آموزش عالي را به شدت بايد دنبال کنيم، گفت: رشته‌ها را بايد تقسيم کرد و نمي‌توان همه مقاطع و رشته‌ها را به همه مراکز آموزش عالي داد.

وي افزود: در برنامه ششم توسعه بر تقويت آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي و آموزش‌هاي غيردولتي و غيرانتفاعي تاکيد شده است.

فرهادي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اينکه مقالات منتشر شده ايران در جهان کيفي‌تر شده است، اظهار کرد: سرعت رشد علمي کشور به 16 درصد رسيده است و با 25 کشور بالاي جدول رقابت مي‌کنيم.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري بيان کرد: در دوراني يک گسترش در ايجاد مراکز آموزش عالي و دانشگاه‌ها رخ داد هرچند در آن مقاطع مفيد بوده است اما به شکلي ساماندهي نداشته است.

وي گفت: تا سال 86 تعداد موسسات غيرانتفاعي و غيردولتي 64 موسسه بوده است ولي در حال حاضر 334 موسسه وجود دارد.

فرهادي با اشاره به گسترش شعبات برخي دانشگاه اظهار کرد: ضوابط اين‌طور تعيين شده بود که در هر 30 کيلومتر شعبه جديد ايجاد شود اما در برخي موارد در پنج کيلومتر فاصله نيز شعبه ايجاد شده است.


 وزير علوم، تحقيقات و فناوري:
 6 هزار ميليارد ريال اعتبار به صندوق رفاه دانشجويي اختصاص يافت 

سرويس دانشجو:

وزير علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اينکه امسال 6 هزار ميليارد ريال اعتبار به صندوق رفاه دانشجويي اختصاص داده شده است، ‌گفت:‌ اين مقدار تسهيلات از طريق وام به دانشجويان واگذار مي‌شود و تمام دانشجويان دوره دکترا شامل اين تسهيلات مي‌شوند.

به گزارش خبرنگار ايرنا محمد فرهادي روز شنبه در حاشيه بازديد از آزمايشگاه مرکزي دانشگاه کردستان در جمع خبرنگاران افزود: ميزان وام اعطايي به دانشجويان هفت ميليون و 500 هزار ريال است که از اواسط آبان پرداخت آن آغاز شده است.

وي در ادامه گفت: رشته‌هاي کاربردي و مهارتي در چارچوب آمايش آموزش عالي بيشترين نياز استان کردستان است که در آينده، طرح راهبردي آن در جلسه هيات امنا مطرح مي‌شود و کارهاي اجرايي آن انجام خواهد شد.

وزير علوم تحقيقات و فناوري با اشاره به بحث جدايي رشته روانشناسي از وزارت آموزش عالي و پيوستن آن به وزارت بهداشت اظهار کرد: رشته‌هايي وجود دارند که بين رشته اي محسوب مي‌شوند و يا گرايش يا مقطعي دارند که در حوزه‌هاي پزشکي است.

وي با اشاره به اينکه يکي از گرايش‌هاي رشته روانشناسي، روان شناسي باليني و کاربرد آن در حوزه‌هاي سلامت است، افزود: شورايي براي بررسي رشته‌هاي مشترک بين آموزش عالي و وزارت بهداشت تشکيل شده است که در آن تصميم‌گيري مي شود که رشته‌هايي که بيشترين محتواي درسي آن مربوط به هر قسمت باشد به آن بخش ملحق شود.

وي افزود: اگر رشته‌هايي وجود داشت که دروس مشترکي داشتند اين رشته‌ها از امکانات هر دو حوزه وزارت علوم و بهداشت استفاده خواهند کرد.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري به تاثير سوابق تحصيلي در کنکور سراسري نيز گريزي زد و گفت: بر اساس قانون، بايد تاثير سوابق تحصيلي در کنکور سراسري اعمال شود که در آخرين کنکوري که امسال برگزار شد تاثير سوابق تحصيلي 83 درصد تاثيرگذار بوده است.

وي به نقش دانشگاه در فرهنگ نيز اشاره کرد و افزود: نقش دانشگاه کردستان در توسعه فرهنگي اين استان بسيار پررنگ است و تاسيس رشته زبان و ادبيات کردي در اين دانشگاه که از سال گذشته شروع شده و ايجاد رشته هنر و موسيقي نمودي از اين نقش است.

وي در مورد آزمايشگاه مرکزي دانشگاه کردستان نيز گفت: اين آزمايشگاه مجهز به سيستم ميکروسکوپ الکترونيک است که خدمات خوبي به استان و ديگر استان‌هاي منطقه انجام مي دهد.

فرهادي در مورد کلنگ زني خوابگاه پسرانه دانشگاه کردستان گفت: قرار است اين خوابگاه در مدت 18 ماه به بهره‌برداري برسد و خوابگاه‌هاي ديگري نيز در دست ساخت است.

از جمله برنامه‌هاي وزير علوم، تحقيقات و فناوري در سفر يک روزه به سنندج، ديدار با هيات رئيسه دانشگاه کردستان، بازديد از آزمايشگاه مرکزي و کلنگ‌زني ساختمان خوابگاه دانشجويي پسران و ملاقات با نمايندگان مردم کردستان در مجلس شوراي اسلامي و روساي منتخب دانشگاه‌هاي استان است.

دانشگاه کردستان از جمله دانشگاه‌هاي دولتي (سراسري) کشور محسوب مي‌شود که در سال 1353 کار خود را با عنوان دانشسراي عالي سنندج وابسته به دانشگاه تربيت معلم تهران آغاز کرد و در ادامه به عنوان يکي از پرديس‌هاي دانشگاه رازي درآمد.

در سال 1370 وزارت علوم اين مرکز آموزش عالي را با عنوان «دانشگاه کردستان» به رسميت شناخت.

اين دانشگاه هم اکنون داراي 80 رشته مقطع در هشت دانشکده است.

اين دانشگاه همچنين داراي 309 عضو هيات علمي و حدود 13 هزار دانشجو در مقاطع کارداني، کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکترا است.

رشته زبان و ادبيات کردي براي نخستين بار در ايران در اين دانشگاه و از سال تحصيلي 94 با پذيرش 40 دانشجو آغاز به‌ کار کرد.


 نداشتن تمرکز بزرگترين علت خيال‌پردازي و حواس پرتي  

بزرگترين علتي که باعث مي‌شود در حين مطالعه خيال‌‌پردازي کنيم و ذهنمون سمت افکاري بره که از دايره درس خواندن خارج ميشه و حواسمون پرت بشه، نداشتن تمرکز است.

عدم تمرکز هنگام مطالعه و خيال‌پردازي

رعايت و اجراي نکات تاثير‌گذار زير مي‌تونه اين معضل درسي اکثر داوطلبان رو کمتر و در نتيجه باعث افزايش سرعت يادگيري بشه.

1- مکان مطالعه فقط براي مطالعه باشه نه خوردن، خوابيدن، اينترنت، تماشاي تلويزيون، موبايل بازي و 6 تا در هنگام حضور در اين مکان، فقط افکار درسي به ذهنتون بيان نه پارازيت‌هاي مزاحم.

2- يک برنامه درسي حجمي و اجباري داشته باشيد.يعني خود را مقيد کنيد که در يک زمان خاص و مبحث تعيين شده، درس را به اصطلاح جمع کنيد. تا ذهن فرصت نکند به حاشيه‌هاي غير از درس بپردازد و فقط درگير درس خواندن شود.

3- براي تمرکز و فرار از افکار خيال‌پردازنه، از روش تندخواني استفاده کنيد. هرچند که با اينکار بر مبحث، 100 درصد مسلط نمي‌شويد ولي براي تمرکز بسيار عالي است.

4- اگر در ضمن مطالعه، افکاري غير از درس خواندن سمتتون اومد سريع اين افکار را روي يک کاغذ يادداشت کنيد تا بعدا و در مکاني ديگر بهش فکر کنيد.

5- مطالعه را به بازه‌هاي زماني کوچک‌تر تقسيم کنيد تا بيشترين بازدهي را در يادگيري داشته باشيد. هرچه اين بازه‌هاي زماني کمتر باشند باعث تمرکز زياد شما در حين يادگيري مي‌شه و مغز ديگه فرصت خيال‌پردازي پيدا نمي‌کنه.

6- حتما بعداز هر 45 دقيقه مطالعه، 10دقيقه استراحت کنيد، از جاي خود بلند شويد، چيزي ميل کنيد. اين استراحت کوتاه، به مغز شماست نه جسم تان. که باعث خون‌رساني بيشتر و ايجاد تمرکزي بالاتر مي‌شود.

7- اگه ديديد مغز داره شروع به خيال‌پردازي ميکنه، با صداي بلند درس بخونيد. اين تنها راه برگشت سريع به تمرکزه.

8- پويا و فعال مطالعه کنيد. ضمن مطالعه حتمن خلاصه‌برداري و نکته‌برداري کنيد. مطالب مهم رو علامت‌دارکنيد. با اين کار شما داريد داده‌هاي زيادي را وارد مغز مي‌کنيد و مغز درگير پردازش اين داده‌ها و ثبت اطلاعات مي‌شود و ديگه فرصتي براي خيال‌پردازي نخواهد داشت.

9- عادت کنيد، تمرين کنيد با کوچک‌ترين حرکت و صدايي حواستون پرت نشه و با تمرکز به مطالعه ادامه بدهيد با گذشت زمان کم‌کم ديگه اين مسئله براتون عادي ميشه و ديگه بي‌تفاوت ميشين.

براي تمرکز و فرار از افکار خيال‌پردازنه، از روش تند‌خواني استفاده کنيد.

10- به طور ذاتي مغز نياز به فعاليت و درگيري فکري داره، پس اگه ذهن خود را درگير و متمرکز بر مبحث درسي نکنيد اون خودشو درگير مباحث و حاشيه‌هاي فکري ميکنه.


 تاکيد وزير علوم بر تقويت رشته‌هاي مهارتي در دانشگاه‌هاي کشور 

سرويس دانشجو:

وزير علوم با تاکيد بر ضرورت تقويت رشته‌هاي مهارتي در دانشگاه‌هاي سراسر کشور گفت: توجه به توسعه رشته‌هاي مهارتي در اولويت وزارت علوم است.

محمد فرهادي با اشاره به اينکه سند آمايش آموزش عالي در کشورمان تهيه و تدوين شده است، بيان کرد: در اين طرح، کشور به 10 منطقه آموزشي تقسيم شده است و بر اساس آن آينده آموزش عالي در کشور مورد حمايت قرار مي‌گيرد.

وي افزود: ورودي امسال رشته‌هاي مهارتي 27 هزار نفر از ميزان ظرفيت 700 هزار نفري ورودي‌هاي به دانشگاه‌ها بوده که اين مورد بايد اصلاح شود و رشته‌هاي مهارتي تقويت شوند.

فرهادي با اشاره به اينکه در لايحه برنامه ششم توسعه نسبت دانشجو به استاد 22 به يک مصوب شده است، بيان کرد: بايد به دنبال رديف استخدامي جذب اعضاي هيات علمي بود.

وزير علوم با بيان اينکه کمبود خوابگاه يکي از مشکلات جدي در کشور است، ادامه داد: در برنامه پنجم توسعه ساخت خوابگاه با بودجه دولتي ممنوع شد و به همين دليل وزارتخانه به اين حوزه ورود نکرد و اميدواريم در برنامه ششم توسعه بتوانيم به صورت مشارکتي اقدام به احداث خوابگاه کنيم که در اين راستا ايجاد 300 خوابگاه برنامه‌ريزي شده است.

فرهادي اظهار داشت: امسال بودجه تحقيقات و پژوهش و تامين تجهيزات آزمايشگاهي دانشگاه‌هاي کشور 14 ميليارد تومان است که در صورت تخصيص آن بخشي از مشکلات فعلي در حوزه آزمايشگاه در دانشگاه‌هاي کشور رفع مي‌شود.


 17 هزار نفر در تکميل ظرفيت آزمون سراسري شرکت کردند 

سرويس دانشجو:

مشاور عالي سازمان سنجش گفت: در مورخ 29/8/95 17 هزار و 618 نفر در مرحله تکميل ظرفيت آزمون سراسري سال 95 ثبت‌نام کرده‌اند.

حسين توکلي روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ايرنا افزود: با توجه به اعلام کد رشته محل‌هاي جديد از سوي دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي، داوطلبان تا دوم آذر ماه فرصت دارند در مرحله تکميل ظرفيت آزمون سراسري 95 شرکت کنند.

وي يادآور شد: کد رشته‌هاي جديد و تکميل ظرفيت برخي کد رشته‌هاي تحصيلي دوره روزانه و نوبت دوم (شبانه) دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي آزمون سراسري سال 95 از روز چهارشنبه 26 آبان ماه بر روي سايت سازمان سنجش به نشاني sanjesh.org قرار گرفته است.

توکلي گفت: تمامي داوطلبان حاضر در جلسه آزمون با نمره کل مساوي و يا بيشتر از يک (با توجه به کارنامه نتايح علمي اوليه) براساس ضوابط و شرايط مندرج در اطلاعيه مذکور دفترچه راهنماي شماره يک، دو و ساير اطلاعيه‌هاي منتشره در صورت واجد شرايط بودن، مي‌توانند نسبت به انتخاب 50 کد رشته محل اقدام کنند.

مشاور عالي سازمان سنجش خاطرنشان کرد: داوطلباني که پيش از اين نسبت به انتخاب رشته در مرحله تکميل آزمون سراسري 95 اقدام کرده بودند، نيز مي‌توانند با توجه به کد رشته‌هاي جديد، در صورت نياز فرم ثبت‌نام خود را ويرايش کنند.

وي اظهار کرد: براي رشته‌هاي تحصيلي که پذيرش آنها صرفا براساس سوابق تحصيلي است، متقاضيان اعم‌از اينکه در آزمون سراسري سال 95 ثبت‌نام کرده اند و يا ثبت‌نام نکرده‌اند و يا افرادي که در جلسه آزمون حاضر نبوده‌اند، هم مي‌توانند نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.

توکلي ادامه داد: افرادي که در آزمون سراسري سال 95 ثبت‌نام نکرده‌اند و متقاضي ثبت‌نام در رشته‌هاي بدون آزمون مرحله تکميل ظرفيت آزمون سراسري سال 95 هستند نيز مي‌توانند با پرداخت 180 هزار ريال فرم تقاضانامه ثبت‌نام را تکميل کنند.