تاریخ 1390/11/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3018 برو جستجو جستجوی پیشرفته   8 عادت بد ما که حتما بايد فکري به حال آنها کرد 

هر جامعه اي در هر جايگاه و شرايطي که باشد متاثر و برآيند مجموعه اي از قوانين، خصايص، رفتارها، فرهنگ ها و الگوهاي شخصيتي افراد آن جامعه است. ميزان رشد و پيشرفت هر کشوري ارتباط مستقيم با سلامت فکري، روحي و جسماني مردم دارد که گاهي اين موضوع کم اهميت جلوه داده مي شود. در اين جا به 8 خصلت مهمي که براي داشتن دنيايي بهتر بايد اصلاح شوند آشنا مي شويد.

1-  از خود تعريف کردن
از قديم گفته اند "درخت هرچقدر بارش بيشتر باشد افتاده تر است." مثلي که در شرايط فعلي عکس آن مصداق پيدا کرده است. برخي مردم به طور مداوم در حال منم منم کردن، لاف زدن و بالا بردن شان و شخصيت خود هستند و اينگونه مي خواهند وجاهتي، ولو کاذب، در ميان ديگران کسب کنند. مرتب از کلمه "من" استفاده مي کنند: "من از همه بيشتر مي فهمم"، "من خيلي زيبا هستم"، "من فقط مي توانم"، "من فلان جا آشنا دارم بيچاره ات مي کنم!"، "من درست مي گويم." خود شيفتگي و اعتماد به نفس بيش از حد در اين افراد توهم خودبرتر بيني را در آنها تقويت مي کند و باعث بروز چنين رفتارهايي مي گردد.

2 - دو صد گفته چو نيم کردار نيست
موضوع مهم ديگر اين است که اغلب مردم عمل گرا نيستند و بيشتر ترجيح مي دهند حرف بزنند. حرف هايي که به ظاهر زيبا و دلربا هستند اما عملي کردن آنها قدري مشکل مي نمايد. اکثر ما عادت کرده ايم ديگران را نصيحت کنيم، نظرات سازنده خود را ابراز کنيم، از ديگران انتقاد کنيم، ولي هيچ گاه حاضر نيستم اصلاح را از خود شروع کنيم و به اعتقاداتمان از جنبه عملي بنگريم. کوچکترين قدمي برنمي داريم و فقط شعار مي دهيم و انتظار داريم دنيا با کلمات ما بهتر شود. آيا تا به حال فکر کرده ايد که از اين همه حرف بدون عمل چه چيزي نصيبمان شده و يا خواهد شد؟ آيا قدمي هرچند کوچک براي رسيدن به اهدافتان برداشته ايد؟ اهدافي که خودتان منتفع شويد و نه حتي ديگران؟

3- زودباوري
ساده لوحي و سطحي  نگري يکي از دلايل اصلي عقب ماندن در زندگي و صدمات فرهنگي، مالي و اعتقادي به شمار مي رود. در دنيايي که همگان در پي انتفاع شخصي خود هستند نبايد هر چيزي را که شنيد، خواند و يا حتي ديد، بسادگي باور کرد. کمي انديشه و تعقل براي باور هر موضوعي لازم است. در واقع کساني که کلاهبرداري مي کنند نه به خاطر زرنگي شان، بلکه به دليل ساده لوحي افرادي که کلاه سرشان مي رود، به اهداف خود مي رسند. خرد ورزي در ايجاد باورها و تثبيت آنها يکي از خصايص مهم انسان ها است.

4 - شخصيت پرستي
بالا بردن افراد در زمينه هاي مختلف از قبيل ورزشي، سينمايي، موسيقي و غيره در حد بت و پرستش شخصيت آنها باعث مي گردد بسياري از گرفتاري هاي جامعه شکل بگيرد و کاستي ها و نواقص افراد در پس اين شخصيت کاذب و ساختگي مخفي بماند. تعصب گرايي در ميان افراد شخصيت پرست شکل مي گيرد و فردي که بت شده، ديگر لزومي به نقد شدن و جواب پس دادن در خود نمي بيند و همه بي هيچ چون و چرا خود را ملزم به پيروي از او مي کنند. بايد بدانيم که همه انسانيم نه کمتر و نه بيشتر و با هر انساني بايد در حد اعتدال رفتار شود و احترام کسب کند.

5
- بي تفاوتي
بي توجهي و بي تفاوتي به محيط اطراف و نزديکان به شدت در حال باب شدن است. اغلب سر در کار خود دارند و توجهي به آنچه که در پيرامونشان مي گذرد ندارند و يا اگر اندک التفاتي است با بي تفاوتي از آن رد مي شوند: در گوشه اي دو نفر در حال نزاع خونين مي باشند ولي افراد حاضر در محل تنها به تماشاي ماجرا اکتفا مي کنند، شخصي خود را بدون نوبت در جلوي صف جا مي کند ولي تنها عده معدودي به اين عمل او معترض مي شوند، فروشنده اي بابت اجناس خود مبالغ خارج از عرف از مشتريانش دريافت مي کند اما کمتر کسي اعتراض مي کند، همسايه اي از فرط فقر شب ها گرسنه مي خوابد ولي همسايه اش با بي تفاوتي از او مي گذرد، فرد سالخورده اي در اتوبوس بدون صندلي مانده و هيچ کس حاضر نيست جايش را به او بدهد، در نهايت بايد دانست: بني آدم اعضاي يک پيکرند... راستي شما همسايه طبقه بالا يا پايين خود را مي شناسيد؟! در برابر آنچه که در اطرافتان مي گذرد هوشمندانه و با چشماني تيزبين نظاره گر باشيد!

  6- بي هويتي
بحران هويت در ميان جوانان معضلي است که بايد به طور جد مورد بررسي و حل و فصل قرار گيرد. بسياري از هويت اصلي خود فرسنگ ها جدا افتاده اند و آن را در افراد ديگري مي جويند تا بلکه از اين بحران خود را خلاص کنند. الگوبرداري از شخصيت هاي غيرمتعارف و غربي و قدم گذاردن در مسير آنها براي کسب هويت از خطرناک ترين اختلالات شخصيتي به شمار مي رود. فقر فرهنگي و نداشتن اصول و معيارهاي ايجاد و حفظ هويت از جمله مسائلي هستند که بايد بيش از بيش براي بهبود آنها اقدام شود.

7- رفتار احساسي
خداوند جهان آفرينش را بر اساس عقل و خرد بنا کرده است بنابراين انسان ها نيز به عنوان وارث مي بايد امور خود را بر اساس اين موهبت الهي سازماندهي کنند. در دنياي کنوني بروز رفتارها و معيارهاي احساسي براي تصميم گيري در امور زندگي و جنبه هاي مختلف آن مانند ازدواج و شغل، مشکلات عديده اي را براي افراد بوجود آورده و سبب ناکامي ها و شکست هاي بسياري گشته است. مقدم داشتن عقل نسبت به احساس مي تواند مقدمه اي براي رسيدن به اهداف و آرزوها باشد و انسان را از پسرفت بازدارد. از جمله نمودهاي ناهنجار رفتارهاي احساسي در جامعه مي توان به خودکشي، سرخوردگي بعد از شکست هاي عشقي، پشتکار نداشتن در امور شغلي، تعارفات بيش از حد، محبت هاي بي جا و مضر، وسواس فکري و مشکلات خانوادگي اشاره کرد.

8 - نديدن تصوير بزرگ
نديدن تصوير بزرگ و غرق شدن در امور روزانه زندگي که هميشه در حال تکرار شدن هستند و مشغوليات کم اهميت، مانعي جدي در برابر افق ديد انسان براي مشاهده دوردست ها و آرزوهاي بزرگ ايجاد مي کند. افرادي که در لاک روزمرگي خود فرو مي روند و يک زندگي بي حرکت و روتين براي خود ايجاد مي کنند هميشه در موقعيت فعلي شان باقي مي مانند و هيچ پيشرفتي در زندگي آنها ديده نمي شود.
«خداوند حال هيچ قومي را تغيير نمي دهد مگر آن که آن قوم، خود حالشان را تغيير دهند»

 


 سخن بزرگان 

- بسياري در پيچ وخم يک راه مانده اند و همواره از خويشتن مي پرسند: ما چرا ناتوان از ادامه راهيم.  بدان ها بايد گفت مي داني در کجا مانده اي؟ همان جاي که خود را پرمايه دانسته اي.
 حکيم ارد بزرگ
- روند رشد، پيچيده و پر زحمت است و در درازاي عمر ادامه دارد.
اسکات پک
-  در جست وجوي نور باش، نور را مي يابي.
آرنت
-  اگر بخواهي بر عالم فرمانروا باشي بايد عقل بر تو حاکم باشد.
سه نه ک
-  صديق ترين، بي توقع ترين، مفيدترين و دائمي ترين رفيق براي هر کسي کتاب است.
مارک تواين
-  آن که پي به نيروي سترگ درون خود برد، راه آزاد سازي آن را نيز خواهد يافت.
حکيم ارد بزرگ
-  يکي از راه هاي خوشبختي اين است که نسبت به کوچکترين نعمت ها شکرگزار باشيم .
هرشل
-  اگر در اولين قدم موفقيت نصيب ما مي شد سعي و عمل ديگر معني نداشت.
مترلينگ
-  موفقيت براي اشخاص کم ظرفيت مقدمه گستاخي است.
ضرب المثل ايتاليايي
- با بردباري همه چيز در چنگ توست.
حکيم ارد بزرگ
-  کسي که مي تواند انجام مي دهد و کسي که نمي تواند به ديگران ياد مي دهد.
جرج برنارد شاو
-  آنچه سبب امنيت روح مي شود، ايمان است.
گارودي
- شما هماني هستيد که فکر مي کنيد.
کلمنت استون
- اگر باور داشته باشي که مي تواني، حتما مي تواني.
ناپلئون هيل
- مردمان توانمند در خواب نيز، رهسپار جاده پيشرفتند.
حکيم ارد بزرگ


 نيايش 

پروردگارم، مهربان من
از دوزخ اين بهشت، رهايي ام بخش!
در اينجا هر درختي مرا قامت دشنامي است
و هر زمزمه اي بانگ عزايي
و هر چشم اندازي سکوت گنگ و بي حاصلي ...
در هراس دم مي زنم 
در بي قراري زندگي مي کنم
و بهشت تو براي من بيهودگي رنگيني است
من در اين بهشت،
همچون تو در انبوه آفريده هاي رنگارنگت تنهايم.
" تو قلب بيگانه را مي شناسي، که خود در سرزمين وجود بيگانه بودي"
" کسي را برايم بيافرين تا در او بيارامم"
دردم، درد  بي کسي  بود
« دکتر علي شريعتي»

 


 با sms ها 

- يه خر با يه گورخر مسابقه دو ميدن گورخر برنده مي شه، خر ميگه : قبول نيست تو لباس ورزشي تنت کرده بودي!!!
-  غضنفر يه آينه رو زمين پيدا مي کنه. برش مي داره، عکسش مي افته توش، ميگه: ببخشيد نمي دونستم مال شماست.
- بچه غضنفر سر سفره غذا مي خورده. باباش با لهجه شيرين خودش بهش ميگه: باباجون اينقدر غذا بخور که سير بشي نه اينقدر که خسته بشي!!!
- تا وقتي مجردي هرکي بهت ميرسه ميگه تو که همه چي داري چرا ازدواج نميکني؟ وقتي ازدواج کردي هرکي بهت ميرسه ميپرسه تو که همه چي داشتي واسه چي ازدواج کردي؟
- خسيسه تصادف کرده بود وسط خيابون نشسته بود ميزد تو سرش مي گفت ماشينم داغون شد! بدبخت شدم... افسر رفت بهش گفت: بدبخت اينقد حرص ماشينت رو ميزني نفهميدي دست چپت از مچ قطع شده...خسيسه يه نگاه به دستش کرد و گفت:  اي واي  ساعتم...!
-  غضنفر ساعت نه شب که مي شه سطل آشغال ويندوزش رو خالي مي کنه!
- غضنفر تراکتور مي خره، بلد نيست خاموشش کنه، مي بندش به درخت!
-  چک نوشتن غضنفر
 231000 ريال، معادل دو سه هزار تومان
- غضنفر يتيم خونه افتتاح مي کنه، روز اول، جلسه اوليا و مربيان مي ذاره!
- غضنفر مي ره عيادت يکي از دوستانش، وقتي مي خواد بره به اقوام دوستش که اونجا بودن مي گه: اين دفعه مثل دفعه قبل نکنيد که مريضتون مرد و منو خبر نکرديدها!