تاریخ 1390/11/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3016 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معرفي فيلم هاي سي امين جشنواره فيلم فجر 
نويسنده : ميثم دهرويه

مقدمه :
جشنواره فيلم فجر از مهمترين رويدادهاي سينمايي کشور مي باشد که هر ساله بهمن ماه برگزار مي شود. جشنواره امسال نيز با فيلم هاي خوبي روبه رو بوده اما از کارگردانان مطرح ايران خبري نبود و کارگردان جوان با هم به رقابت پرداختند البته چندين کارگردان قديمي همچون مهرجويي ... حضور داشتند.  در مطلب امروز به معرفي فيلم هاي جشنواره و کارگردانان آن مي پردازيم.
*************************************************************************************
ملکه
کارگردان: محمد علي باشه آهنگر  
فيلمنامه: محمد علي باشه آهنگر و محمد رضا گوهري  
بازيگران : ابراهيم برزيده، مجتبي اسوديان ، حسين باشه آهنگر، مالک سراج ، هومن برق نورد ، مهدي سلطاني، حميد آذرنگ، مصطفي زماني ، ميلاد کي مرام و همايون ارشادي  
جواني در منطقه نظامي براي اثبات توانايي اش به اطرافيان، وارد برج ديده باني مي شود و در آن جا حقايق تازه اي مي بيند .  
درباره فيلم  
فيلم روايت ارتباط معنوي جواني است با يک شهيد همين مضمون کافي است تا به ريسک بزرگ باشه آهنگر براي انتخاب فيلمنامه پي ببريم چرا که موضوعاتي از اين دست در سينما و تلويزيون زياد ديديم اما سابقه اين کارگردان در ساخت فيلمي مثل «فرزند خاک» آدم را مجاب مي کند منتظر نگاه جديدي به اين ماجرا باشند. خيلي اعتقاد دارند هنرنمايي علي رضا زرين دست در اين فيلم مي تواند او را در سالي که برايش بزرگداشت هم گرفتند براي گرفتن سيمرغ روي سن دعوت کند.  
دربار ه کارگردان  
باشه آهنگر از زمان ساخت «فرزند خاک» وارد فاز جديدي از فيلمسازي اش شد . شايد تا قبل از اين فيلم کسي او را به عنوان يک فيلمساز داراي حرف جدي نمي گرفت اما «فرزند خاک» و بعد هم «بيداري روياها» او را به جرگه کارگرداناني پيوند داد که در اثر ژانر دفاع مقدس حرفي براي گفتن دارند . باشه آهنگر باز هم به سراغ مضمون جنگي رفته و البته مضموني تکراري که اگر دقت نکرده باشد، چه بسا فيلمش شعاري از آب دربيايد .

من و زيبا
کارگردان: فريدون حسن پور  
فيلمنامه: فريدون حسن پور 
 بازيگران : پرويز پرستويي، شهاب حسيني، دريا عاشوري، رضا ناجي، صادق صفائي  
همسر يک مرد در موقع زايمان از دنيا مي رود و پسري از او به يادگار مي ماند. مرد خودش را مقصر مردن همسرش مي داند و ....
درباره فيلم :
فيلم داراي يک مايه مذهبي است و از معجزه حرف مي زند. در اين فيلم شهاب حسيني نقش پسر پرويز پرستويي را ايفا مي کند. اين اولين همکاري اين دو بازيگر تا به امروز است و شهاب در واقع نقش مکمل را در اين پروژه بازي مي کند. نکته جالب اين فيلم حضور چند بازيگر جايزه بگير در کنار يکديگر است. پرويز پرستويي، شهاب حسيني ، دريا عاشوري، رضا ناجي و صادق صفائي از جمله بازيگراني هستند که دريافت جايزه در فستيوال هاي داخلي و خارجي را در کارنامه خود دارند. حتي صادق صفايي براي ايفاي نقش مکمل در فيلم «از کرخه تا راين» از هيئت داوران ديپلم افتخار گرفته است و انتظار مي رود فيلم حداقل از نظر بازي در درجه قابل قبولي باشد.
درباره کارگردان  
فريدون حسن پور تا به حال پاي خودش و گروهش را از شمال کشور بيرون نگذاشته است. آخرين کاري که از او ديديم سريال « از ياد رفته » بود که آن هم در شمال کشور تصويربرداري شده بود. حسن پور در «وقتي که همه خواب بودند» نشان داد مي تواند با اندکي تغيير در تفکراتش، فيلمساز خوبي شود. او در «من و زيبا» باز هم نسبت به منطقه شمالي کشور وفاداري اش را حفظ کرده فقط تعجب کرديم چرا فروتن که هم در سريال اخيرش و هم در فيلم قبلي اش حضور داشت، در اين فيلم نيست !

پل چوبي
کارگردان : مهدي کرم پور  
فيلمنامه: مهدي کرم پور و خسرو نقيبي  
بازيگران: هديه تهراني، بهام رادان، مهناز افشار ، مهران مديري، آتيلا پسياني و فرهاد اصلاني  
مردي که خواهرش زنداني شده در رفت و آمد زندان عشق قديمي اش را مي بيند که همسرش در زندان است ، مرد تصميم مي گيرد به او و همسرش کمک کند تا ...
درباره فيلم  
فيلم پر بازيگر ( پل چوبي ) از همان هنگام ساخت هم سر و صداي زيادي به پا کرد. حضور بازيگراني مثل رادان، مديري، هديه تهراني و مهناز افشار در کنار هم، بودن هيچ گونه محرکي خودش پر سر و صداست چه برسد به اين که کارگردان اين فيلم کسي باشد که با ابزار ژورناليستي آشناست. اگر چه عده اي معتقدند داستان فيلم همان داستان مشهور «کازابلانکا» است اما واقعيت اين است که اقتباس نامحسوسي از آن داستان است و فقط شباهتش در برخورد مردي است با عشق قديمي اش که حالا دردسر شده است. «پل چوبي » در جشنواره امسال کم سرو صدا به پا نمي کند.  
درباره کارگردان  
هنوز هم هر وقت بخواهيم اپيزود «تهران» در «طهران، تهران» را يک کار معمولي در کارنامه کرم پور ذکر کنيم بايد نيم نگاهي به «چه کسي امير را کشت» داشته باشيم که بهترين ساخته اين کارگران است . « پل چوبي» هر چند از هر دو فيلم قبلي کرم پور قصه پردازتر است اما به نظر مي آيد از نظر فرم و محتوا باز هم نتواند تکرار کار درخشان اولش باشد به هر حال انتظار مي رود کرم پور امسال حداقل با اين فيلم در چند بخش اصلي کانديداي دريافت جايزه شود .

بي خداحافظي  
کارگردان : احمد اميني  
فيلمنامه: سعيد شاهسواري (بر اساس طرحي از پيمان عباسي)  
بازيگران: محمد رضا فروتن، پگاه آهنگراني، افشين هاشمي، رضا صادقي، شقايق فراهاني، پيام دهکردي، کوروش تهامي، همايون ارشادي و هومن برق نورد .
فيلم داستان سه جوان را روايت مي کند که ساکن بندر عباس هستند. اين سه جوان تصميم مي گيرند در آينده يکي خواننده موسيقي پاپ ،يکي خواننده سنتي و ديگري هم بازيگر شود. در ادامه فيلم به داستان زندگي رضا صادقي مي پردازد که ...
درباره فيلم  
فيلم زندگي رضا صادقي خواننده محبوب موسيقي پاپ را روايت مي کند که در کنار محمدرضا فروتن و افشين هاشمي سه دوست دوران نوجواني هستند. آهنگ سازي يک فيلم توسط خود رضا صادقي انجام شده و او «بي خداحافظي» سه ترانه جديد خوانده که همين دليل فعلا براي اين فيلم پروانه موقت نمايش صادر شده تا اين ترانه ها از واحد موسيقي مجوز بگيرد. حضور چند بازيگر خوب در کنار رضا صادقي مي تواند به جذابيت هاي اين فيلم اضافه کند ضمن اين که قرار بود در يک سکانس که رضا در بيمارستان بستري مي شود و به کما مي رود تعدادي از بازيگران به صورت افتخاري حضور پيدا کنند که در نهايت اين تصميم منتفي است.  
درباره کارگردان  
از آخرين فيلمي که احمد اميني براي سينما ساخت، حدود 9سال سپري مي شود بعد از« اين زن حرف نمي زند » او ترجيح داد براي تلويزيون چند سريال پر بيننده بسازد البته «غريبانه» و «چتري براي دو نفر» دو فيلم ديگر اميني هستند که در کارنامه او نامشان ثبت شده است اما به نظر مي رسد او گزينه بهتري نسبت به کيومرث پور احمد باشد که قرار بود ابتدا اين فيلم را او بسازد. چرا که پوراحمد در کارنامه اش يک شکست آن هم در ساخت فيلم موزيکال «گل يخ» درج شده است. اميني شايد بهتر از پور احمد درام و سينماي قصه گو را بشناسد.

تلفن همراه رئيس جمهور 
 کارگردان : علي عطشاني  
فيلمنامه : جابر قاسم علي  
بازيگران: مهدي هاشمي، اکبر عبدي، نيکي کريمي ،بهناز جعفري، آتيلا پسياني ،علي دهکردي و نيما شاهرخ شاهي.
 پيرمردي باربر قصد خريد سيم کارت و تلفن همراه دارد که در معامله اي تلفن همراه رئيس جمهور را به دست مي آورد.   
درباره فيلم  
طرح فيلمنامه بسيار جذاب است اما آيا مي تواند ضامن موفقيت فيلم باشد؟
همين خط داستاني که تلفن همراه ئيس جمهور با يک باربر جابه جا مي شود، کلي موقعيت طنز ايجاد مي کند که فيلم نامه نويس مي بايست آنها را به درستي ايجاد کند قاسم علي فيلمنامه نويس خوبي است اگر علي عطشاني در ساخت اين فيلم به فيلمنامه وفادار مانده باشد به طور حتم مي توان انتظار خروجي قابل قبولي داشت. حضور مهدي هاشمي در نقش اصلي مي تواند نعمتي براي کارگردان جوان اين فيلم باشد که حتي بسياري از ضعف هاي او را بپوشاند.
درباره کارگردان  
علي عطشاني ديگر جاي اشتباه ندارد. او به اندازه کافي در کارهاي قبلي اش اشتباهاتي انجام داده که ديگر اين بار نتواند آنها را تکرار کند. اين فيلم در نهايت نشان مي دهد آيا عطشاني مي تواند کارگردان خوبي باشد يا نه. او عادت دارد در فيلم هايش سراغ بازيگران بزرگ برود. پس از دو همکاري با محمدرضا گلزار اين بار از ترکيب مهدي هاشمي، اکبر عبدي و نيکي کريمي براي پر کردن نام بازيگران بزرگ فيلمش استفاده کرده است .

يه عاشقانه ساده
کارگردان: سامان مقدم  
فيلمنامه: سامان مقدم
بازيگران:مهناز افشار، مصطفي زماني، احمد مهرانفر، آتيلا پاسياني، امير حسين رستمي، همايون ارشادي و فرهاد آييش.  
دو دوست با هم عهد و پيماني دارند، وصلت گندم دختر امان با کراما پسر صفر تقديري نيست که گندم به آن تن دهد. او عشق و سرنوشت خودش را مي خواهد .  
درباره فيلم  
شايد وقتي هنوز اين فيلم مراحل پيش توليد را طي مي کرد همگان گمان مي کردند قرار است يک کمدي ساخته شود البته بازيگران فيلم هم چنين نظري داشتند ولي حالا که فيلم آماده براي بعضي ها نمايش داده شده خروجي يک ملودرام روستايي است که البته به سبب حضور چند بازيگر مثل فرهاد آييش و اميرحسين رستمي فيلم در برخي سکانس ها لهجه شيريني دارد ولي به هر حال يک فيلم جدي است. نکته جالب فيلم حضور بازيگراني صاحب نام در لباس هاي روستايي است که در نوع خودش جالب و ديدني است.  
درباره کارگردان  
سامان مقدم انگار چند سالي است سينما را جدي نمي گيرد. او استارت بسيار خوبي در شروع راه زد و همه اتفاق نظر داشتند او پرچمدار کارگردان هاي جوان بعد از انقلاب خواهد بود اما کم کم از متن دور شد و بعد هم حضور در تلويزيون او را کاملا از بستر سينما عقب برد. «صد سال به اين سال ها» مي توانست شروعي دوباره باشد اما شايد توقيف چند ساله آن بي انگيزگي سامان مقدم را بيشتر کرد اما به هر حال چيزي که مشهود به نظر مي رسد پتانسيل بالايي در کارگرداني دارد و هر وقت انرژي بگذارد، مي تواند انتظارات را برآورده کند.

خوابم مياد
کارگردان: رضا عطاران  
فيلمنامه: احمد رفيعي که در براساس طرحي از حميد نعمت الله  
بازيگران: رضا عطاران، اکبر عبدي، مريلا زارعي، ويشکا آسايش، ناصر گيتي جاه، سروش صحت  
رضا معلمي ساده و درستکار است که اعتماد به نفس ارتباط با زنان را ندارد او با دختري پاستيل فروش آشنا مي شود. دختر براي پيوند کليه خواهرش با مشکل روبه رو است و رضا را ترغيب به کارهايي مي کند که باب ميلش نيست. 
درباره فيلم  
نمي توان کتمان کرد خط الي فيلم بي شباهت به « ورود آقايان ممنوع » نيست. زوج عطاران و مريلا زارعي که در «خروس جنگي» موفق نشان دادند. اين بار هم حتما يک اتفاق خوب را رقم مي زنند اما چيزي که باعث مي شود به اين فيلم نگاه و ويژه اي شود سواي اولين کارگرداني رضا عطاران در سينما نقشي است که اکبر عبدي بازي کرده او پيش از اين در «آدم برفي» خودش را در نقش يک زن قرار داده بود اما در داستان فيلم هم او مردي بود که زن مي شد اما در «خوابم مياد» اکبر عبدي از ابتدا در نقش يک پيرزن يعني مادر رضا عطاران ظاهر شده است و سيمرغ نزديک تر از هر بازيگري به اوست.  
درباره کارگردان  
آنهايي که در تلويزيون با «رضا عطاران» کار کردند، بزرگ ترين مشخصه او را توجه به جزئيات مي دانند. او آنقدر به جزئيات اهميت مي دهد که ناخودآگاه چيدمان هر پلانش کمترين نقص را دارد. او امتحانش را در تلويزيون پس داده و به گفته اطرافيان در سينما هم در هر فيلمي بازي کرده، او بر اين بوده که با ناظر خودش سکانس هايش را کارگرداني کند و البته اين باعث بهبود کار شده است. پس از الان مي توان حدس زد فيلم اول رضا عطاران موفق از آب درآيد.  

گشت ارشاد  
کارگردان: سعيد سهيلي  
فيلمنامه: مهدي علي ميرزايي، سعيد سهيلي ، مهدي محمد نژاد  
بازيگران: حميد فرخ نژاد ، پولاد کيميايي، ساعد سهيلي، نيوشا ضيغمي، سحر قريشي و جمشيد هاشم پور
سه جوان جنوب شهري براي دست يابي به پول تصميم خطرناکي مي گيرند .
درباره فيلم  
هفت ماه صدور مجوز ساخت اين فيلم به طول انجاميد. هم فيلم نامه و هم نام آن بارها سعي سهيلي را تا ارشاد برد و برگرداند تا وزارت ارشاد مجوز ساخت «گشت ارشاد » را صادر کرد. فيلم ماجراي سه جوان را نشان مي دهد که از جنوب شهر مي آيد و براي به دست آوردن پول وارد کارهاي خلافي مي شود. نام فيلم در اين بهره از زمان به اندازه کافي جذابيت دارد که مخاطب را منتظر تماشايش نگه دارد. ضمن اين که حضور بازيگراني مثل فرخ نژاد و کيميايي اين انتظار را ايجاد مي کند که چهارچنگولي و ازدواج در وقت اضافه را ببينيم.
درباره کارگردان  
کارگرداني که فيلم هاي قبلي اش چارچنگولي و ازدواج در وقت اضافه است، همه را منتظر نگه مي دارد تا يک فيلم در همان قد و قواره ببيند اما آنهايي که فيلم را ديدند «گشت ارشاد» را اثري متفاوت از سهيلي مي دانند. هر چند بعضي ها اين فيلم را با «اسب حيوان نجيبي است» مقايسه مي کنند اما واقعيت اين است که سهيلي اين بار لحن جدي تري براي فيلمش انتخاب کرده و رويکرد انتقادي خود را با اين لحن کرده است.

نارنجي پوش  
کارگردان: داريوش مهرجويي  
فيلمنامه: داريوش مهرجويي و وحيده محدي فر
بازيگران: حامد بهداد ،ليلا خاتمي، طناز طباطبايي، فردوس کاوياني، اردشير رستمي، اميد روحاني و ميترا حجار
يک عکاس جوان کتابي در خصوص محيط زيست مي خواند که باعث ايجاد تحولي در او مي شود. او تصميم مي گيرد لباس نارنجي ماموران شهرداري را به تن کند و...
درباره فيلم  
فيلم هاي مهرجويي هميشه غير قابل پيش بيني هستند يعني تا قبل از اينکه آن را شسته و رفته روي پرده ببينيد نمي توانيد هيچ نظري روي آن بدهيد اما واقعيت اين است که داريوش مهرجويي حتي ضعيف ترين فيلمش هم هيچ وقت نتوانسته صف منتقدانش را پر جمعيت کند. سال  قبل او با «آسمان محبوب» در جشنواره شرکت کرد . فيلمي را که خيلي ها کتمان نمي کردند حتي طرفداري پيدا کند اما بسياري از آنهايي که گمانه زني مي کردند مهرجويي فيلم ضعيفي ساخته بعد از نمايش فيلم نظر اوليه را نداشتند. درباره «نارنجي پوش» هم نمي توان الان قضاوت کرد.
درباره کارگردان  
خيلي ها ديگر انتظارديدن شاهکاري مثل هامون يا حتي سنتوري را از داريوش مهرجويي ندارند چون به نظر ميآيد او ديگر آن انرژي و انگيزه گذشته را براي فيلم ساختن ندارد اما جدا از موضوع اين فيلم که بسيار نزديک به فيلم هاي مهرجويي است و يک ملودرام در بستر تحولات شخصيتي بازيگر اصلي شکل گرفته نمي توان از انتخاب بازيگران فيلم متوجه شد مهرجويي کماکان وسواس بزرگش راحفظ کرده و آن هم بازي گرفتن از بازيگران است که پتانسيل اين بازي گرفتن را داشته باشد. حامد بهداد و ليلا حاتمي هر دو مي توانند براي نجات يک فيلم کافي باشند حتي اگر فيلم اثري فلسفي و پيچيده ازمهرجويي باشد.

ضد گلوله  
کارگردان : مصطفي کيايي
فيلمنامه: مصطفي کيايي
بازيگران: مهدي هاشمي، مسعود کرامتي، ژاله صامتي، سعيد آقا خاني ، مهدي فقيه
اواسط دهه شصت و در اوج دوران جنگ مردي حدود پنجاه ساله در تهران مشغول نوارهاي ويدئويي است . او در اثر يک اتفاق درمي يابد که توموري در سر دارد و تا دو ماه ديگر زنده نخواهد ماند .  
درباره فيلم  
اين که دومين فيلم يک کارگردان در بخش مسابقه حضور دارد و بر خلاف فيلم قبلي از فيلمنامه اي مستقل تر بر خوردار است . نمي تواند شما را ترغيب به تماشاي اين فيلم کند اما اگر بدانيم مهدي هاشمي که به راحتي فيلم نامه اي را نمي پذيرد براي بازي در اين فيلم قرارداد امضا کرده و بارها از اين فيلم و کارگردانش تعريف کرده است، مي توان نکته تحريک آميزي باشد براي اين که دومين ساخته بلند سينمايي مصطفي کيايي را ببينيم. فيلم به دو بخش تقسيم مي شود و ابتدا زمان جنگ تحميلي را نشان مي دهد و نيمه دوم فلاش فورواردي است به زمان حال که البته دقايق کمتري از اين فيلم را شامل مي شود.  
درباره کارگردان
مصطفي کياني در همان «بعدازظهر سگي سگي» نشان داد کارگرداني نيست که بتوان از کنار او به سادگي عبور کرد. او فيلم نامه نوشتن را خوب بلد است و وقتي يک متن قوي داشته باشد، خودش راحت تر مي تواند آن را بسازد. ضدگلوله برخلاف خيلي از نظرات شبيه هيچ فيلم ديگري نيست.
 يک کمدي اجتماعي که شايد به خاطر تعريف هايي که از فيلم شنيدند با اخراجي ها مقايسه مي کنند اما به هر حال به نظر مي رسد ساخته جديد مصطفي کياني بتواند حداقل درچند رشته کانديدا شود.

گيرنده  
کارگردان: مهرداد غفار زاده 
 فيلمنامه : مهرداد غفار زاده 
 بازيگران: سعيد راد، محمدرضا شريفي نيا، پرديس افکاري، نيما شاهرخ شاهي، سيامک اطلسي، باقر صحرا رودي  
 درباره کارگردان  
مهرداد غفارزاده که فيلمنامه اين فيلم را هم خودش نوشته در کنار پيمان معادي، رضا عطاران و فرزاد اژدري جزو کارگردانان فيلم اولي است که فيلمش در بخش مسابقه هم حضور پيدا کرده است. او مي تواند با اين فيلم خودش را در جرگه فيلمسازان خوب و آبرومند قرار دهد.