تاریخ 1395/07/26 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4324 برو جستجو جستجوی پیشرفته   با راي 151 نماينده و تصويب استفساريه
 شوراي نگهبان نمي‌تواند پس از اظهار نظر قطعي صلاحيت داوطلبان انتخابات را رد کند 

نمايندگان در حالي طرح استفساريه قانون انتخابات را به تصويب رساندند که گروهي از اصولگرايان سعي کردند با استناد به ابلاغيه رهبري درخصوص برگزاري انتخابات که روزگذشته منتشر شد، مانع از تصويب اين استفساريه شوند. با تصويب اين استفساريه به گفته علي مطهري احتمال بازگشت مينو خالقي به مجلس وجود خواهد داشت! آن هم اتفاقي که بيش‌از 7 ماه است از قطعي شدن عدم حضور خالقي در مجلس مي گذرد. و برخي ديگر از نمايندگان معتقدند اين موضوع عطف به ما سبق نمي‌شود. اين استفساريه مي‌گويد شوراي نگهبان نمي‌تواند پس از اعلام صحت انتخابات، صلاحيت منتخب را رد کند. يکي از مصوبات ديروز همچنين تحقيق و تفحص از صندوق ذخيره فرهنگيان بود و سوال از وزير اطلاعات هم اعلام وصول شد.

طرح استفساريه تبصره 4 ماده 52 قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي که از سوي شوراي نگهبان مغاير با اصل 99 قانون اساسي اعلام شده و براي رفع ايراد به مجلس بازگشته بود، با راي نمايندگان به تصويب رسيد. بر اين اساس، اين طرح استفساريه با 151 راي موافق، 66 راي مخالف، 9 راي ممتنع از مجموع 261 نماينده حاضر در صحن به تصويب رسيد.

متن استفساريه قانون انتخابات

موضوع استفساريه اين طرح اشاره دارد که با توجه به مفاد تبصره 4 ماده 52 قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي مصوب 7 آذر 78 و اصلاحات بعدي آن مبني بر اينکه پس از اعتراض نامزد انتخابات به رد صلاحيت خود از سوي هيأت مرکزي نظارت، شوراي نگهبان 20 روز پس از اظهارنظر هيأت مرکزي نظارت نظر قطعي و نهايي خود را در خصوص تاييد يا رد صلاحيت داوطلبان به وزارت کشور اعلام خواهد نمود، آياشوراي نگهبان مي‌تواند پس از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابيه مربوطه، صلاحيت منتخب را رد کند و به اين وسيله آراي او را باطل نمايد؟

در طرح مذکور پاسخ به سوال موضوع استفساريه آمده: خير، پس از اعلام نظر قطعي و نهايي شوراي نگهبان در مهلت 20 روزه مذکور در تبصره 4 ماده 52 قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي درباره صلاحيت يک نامزد انتخابات و بعد از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابيه مربوطه با رعايت قانون لزوم رسيدگي دقيق به شکايت داوطلبان رد صلاحيت شده در انتخابات مختلف (مصوب 22 آبان 78 مجمع تشخيص مصلحت نظام) اين شورا نمي‌تواند اظهارنظر مجددي درباره صلاحيت آن نامزد يا منتخب داشته باشد و چنانچه مدارک جديدي درباره او به شورا رسيده باشد اين مدارک طبق ماده 30 قانون آيين نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي در زمان بررسي اعتبارنامه‌هاي منتخبان مورد رسيدگي قرار گيرد.

پيش از تصويب اين طرح استفساريه ابتدا عليرضا سليمي نماينده اصولگراي مردم محلات در مجلس به‌عنوان مخالفت و سپس عبدالکريم حسين‌زاده نماينده اصلاح‌طلب مردم نقده و اشنويه و نايب‌رييس فراکسيون اميد به‌عنوان موافق صحبت کردند. اين درحالي بود که پس از صحبت‌هاي نمايندگان موافق و مخالف چند نفر ديگر از اصولگرايان نيز آخرين تلاش‌هاي خود براي ممانعت از تصويب اين طرح را بکار بسته و در تذکر‌ها و اخطارهايي نسبت به تصويب اين طرح هشدار داده و تاکيد کردند که در اصلاحيه جديد ايراد مدنظر شوراي نگهبان مرتفع نشده است. محمد دهقاني نقندر يکي از همين افراد بود.

سرنوشت يک استفساريه انتخاباتي

پس از تصويب کليات و يک جزء از طرح استفساريه تبصره (3) ماده (52) قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي در پارلمان که نخستين‌بار توسط علي مطهري نايب رييس مجلس شوراي اسلامي تهيه شد و مخالفت نمايندگان با تصويب جزء دوم اين طرح، شوراي نگهبان به‌دليل آن‌چه مغايرت با اصل 99 قانون اساسي اعلام شد، از تاييد نهايي آن خودداري کرد و بدين‌ترتيب، طرح استفساريه براي رفع ايراد به مجلس بازگشت و در نشست علني ديروز به تصويب مجدد مجلس رسيد و حال اين طرح استفساريه براي دومين بار به‌منظور تاييد نهايي در اختيار شوراي نگهبان قرار خواهد گرفت.

احتمال ورود مينو خالقي به مجلس

از طرفي نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي به ايسنا گفت که مصوبه ديروز نمايندگان درباره استفساريه قانون انتخابات مجلس احتمالا زمينه ورود مينو خالقي را به مجلس فراهم مي‌کند. وي با اشاره به اين استفساريه مبني بر اينکه شوراي نگهبان نمي‌تواند پس از اعلام صحت انتخابات، صلاحيت منتخب را رد کند، اظهار کرد: پيش از اين شوراي نگهبان به مصوبه مجلس ايراد گرفته بود و گفته بود در قسمتي از آن ابهام وجود دارد که آن ابهام برطرف شد. همچنين شوراي نگهبان در بخش ديگري گفته بود اين مصوبه برخلاف اصل 99 قانون اساسي و تفسير آن است. وي افزود: کميسيون شوراها در بررسي مجدد اين استفساريه که از سوي شوراي نگهبان اعاده شده بود اين دو ايراد را رفع کرد؛ هم رفع ابهام شد و هم اضافه شد که با توجه به قانون مجمع تشخيص مصلحت نظام مصوب 78 که در آن تصريح شده هر رد صلاحيتي بايد فرصت اعتراض داوطلب و پاسخ شوراي نگهبان را داشته باشد، شوراي نگهبان مي‌تواند درباره صحت انتخابات يک حوزه اظهار نظر کند و طبيعتا بعد از انتخاب يک کانديدا به وسيله مردم امکان رد صلاحيت وجود ندارد و اگر مدرک جديدي هم پيدا شده باشد، طبق ماده 30 قانون آئين‌نامه داخلي بايد به مجلس ارسال شود تا در زمان بررسي اعتبارنامه‌ها به آن رسيدگي شود. مطهري با تاکيد بر اينکه اصلاحات اعمال شده در اين استفساريه با حضور نماينده شوراي نگهبان در کميسيون شوراها انجام شده تاکيد کرد: اين احتمال وجود دارد که مصوبه امروز مجلس به تاييد شوراي نگهبان برسد اما اگر شوراي نگهبان هم اين مصوبه را رد کند قاعدتا مجلس بر نظر خود اصرار مي‌کند و مصوبه به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارجاع خواهد شد. نائب رئيس مجلس درباره اينکه آيا با تصويب اين استفساريه زمينه ورود مينو خالقي به مجلس فراهم مي‌شود يا خير؟ گفت: البته اين مصوبه ناظر به آينده است و صرفا به خاطر موضوع خانم خالقي نيست ولي احتمالا مشکل ايشان را هم حل مي‌کند. وي در پايان اضافه کرد: حقوقدانان مي‌گويند هميشه استفساريه عطف به ماسبق مي‌شود زيرا قانونگذاري جديد نيست بلکه همان قانون قبلي است و فقط برداشت جديدي از آن صورت مي‌گيرد لذا اين مصوبه هم به طور خودکار عطف به ماسبق مي‌شود و احتمالا زمينه ورود خانم خالقي به مجلس را فراهم مي‌کند.

تحقيق و تفحص از صندوق ذخيره فرهنگيان تصويب شد

همچنين روز گذشته طرح تحقيق‌وتفحص از صندوق ذخيره فرهنگيان نيز تصويب شد. نمايندگان مجلس شوراي اسلامي طرح تحقيق و تفحص از صندوق ذخيره فرهنگيان را با 200 رأي موافق، 6 رأي مخالف و 4 رأي ممتنع از مجموع 255 نماينده حاضر در جلسه تصويب کردند. گفتني است ميرزاده به عنوان سخنگوي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در توضيح طرح تحقيق و تفحص از صندوق ذخيره فرهنگيان گفت: طرح تحقيق و تفحص با استناد به ماده 214 آئين‌نامه داخلي مجلس پيگيري مي‌شود و تاکنون نمايندگان درخواست کننده تحقيق و تفحص موارد موردنظر خود را با ارسال درخواستي به وزير مطرح کردند اما پاسخي دريافت نشد.از طرفي جهت تأمين نظر شوراي نگهبان، مدارس اقليت‌هاي ديني فقط مجاز به ثبت نام از دانش آموزان اقليت‌هاي ديني هستند. نمايندگان مجلس در جريان بررسي لايحه تاسيس و اداره مدارس و مراکز آموزشي و پرورشي غير‌دولتي اعاده شده از شوراي نگهبان مدارس اقليت‌هاي ديني را فقط مجاز به ثبت نام از دانش آموزان اقليت‌هاي ديني کردند.

همچنين سوال تعدادي از نمايندگان از وزير اطلاعات در جلسه علني ديروز مجلس اعلام وصول شد. غلامرضا کاتب عضو هيات رئيسه مجلس در پايان جلسه ديروز طرح‌ها و لوايحي که به هيات رئيسه مجلس رسيده بود را به شرح زير قرائت کرد: کريمي قدوسي، حسن نوروزي و حسينعلي حاجي دليگاني نمايندگان مشهد، رباط کريم و شاهين شهر در سوالي از وزير اطلاعات خواستار اقدامات اين وزارتخانه درباره جلوگيري و برخورد با مصاديق نفوذ در جامعه علمي و فرهنگي کشور شده‌اند که بدين ترتيب اعلام وصول مي‌شود. لايحه اصلاح تبصره 86 اصلاحيه قانون ماليات‌هاي مستقيم، لايحه استفساريه ماده 22 قانون رسيدگي به تخلفات رانندگي مصوب سال 89 نيز اعلام وصول مي‌شود. همچنين با تصويب نمايندگان مجلس وزارت آموزش‌وپرورش نيز مجاز به دريافت 4 درصد از شهريه مدارس غيردولتي شد. نمايندگان مجلس در جريان بررسي لايحه تاسيس و اداره مراکز آموزشي و پرورشي غيردولتي جهت تامين نظر شوراي نگهبان با اصلاح ماده 20 آن موافقت کردند.


 سوال کواکبيان از وزير کشور در مورد پديده شانديز به صحن علني ارجاع شد 

ايسنا: وضع نامشخص پديده شانديز و مطالبات سرمايه‌گذاران وزير کشور را براي پاسخگويي به جلسه علني مجلس کشاند.

اصغر سليمي با اشاره به جلسه ديروز کميسيون شوراها و امور داخلي گفت:‌ وزير کشور به منظور پاسخگويي به 18 سوال نمايندگان در جلسه ‌کميسيون شوراها حاضر شد که از اين ميان هشت سوال از سوي سوال‌کنندگان پس گرفته شد و 10 سوال مطرح شد که تعدادي از نمايندگان از پاسخ‌هاي وزير قانع شدند و برخي سوالات نيز براي بررسي‌هاي بيشتر مراعا ماند.

وي افزود: مصطفي کواکبيان نماينده تهران از پاسخ‌هاي وزير قانع نشد که سوال اين نماينده در خصوص موضوع پروژه پديده شانديز و وضع نامشخص مطالبات مردم بود و قرار شد وزير کشور براي پاسخگويي به اين نماينده و تصميم‌گيري نهايي در جلسه علني به مجلس بيايد.

عضو هيأت رئيسه کميسيون شوراها تصريح کرد: در بخش ديگري از اين جلسه‌که با حضور هيأت رئيسه کميسيون برگزار شد موضوع سياست‌هاي ابلاغي انتخابات از سوي رهبري مورد بررسي قرار گرفت و مقرر شد اين سياست‌ها در قالب لايحه جامع انتخابات که دولت موظف به ارائه آن به مجلس شده است، به صورت قانون درآيد.


 ظريف خواستار همکاري مشترک با ساحل عاج در مقابله با قاچاقچيان مواد مخدر شد 

تهران- ايرنا- وزير امورخارجه کشورمان در ديدار با وزيرامورخارجه ساحل عاجل خواستار همکاري دو کشور در موضوع مقابله با قاچاقچيان مواد مخدر شد.

به گزارش روز يکشنبه ايرنا از اداره کل ديپلماسي رسانه اي وزارت امورخارجه، عبدالله مابري، وزيرامورخارجه ساحل عاج که بنا به دعوت رسمي وزير امورخارجه کشورمان به تهران سفر کرده است با محمد جواد ظريف ديدار و تبادل نظر کرد.

در اين ديدار ظريف با اشاره به زمينه هاي فراوان همکاري ميان دو کشور دوست، مبارزه با تروريسم در فکر و انديشه و تبادل تجربيات عملي و علمي و آموزشي در اين زمينه را يکي از مصاديق همکاري دو کشور عنوان کرد.

وزيرامورخارجه کشورمان ضمن تاکيد بر ادامه همکاري ايران و ساحل عاج در مجامع بين المللي، خواستار همکاري دو کشور در موضوع مقابله با قاچاقچيان مواد مخدر شد.

در اين ديدارعبدالله مابري، وزيرامورخارجه ساحل عاج هم ضمن تبريک جهت حل و فصل پيروزمندانه مناقشه هسته اي ايران گفت که اين موفقيتي براي امت اسلامي است و دستاوردي براي ما هم محسوب مي شود.وزيرامورخارجه ساحل عاج با بيان اين موضوع که ايران يک قدرت بزرگ درهمه زمينه ها بويژه سياسي و اقتصادي است، ابراز اميدواري کرد که کميسيون مشترک ايران و ساحل عاج در سه ماهه اول سال 2017 در ابيجان برگزار شود.

عبدالله مابري با برشمردن برخي زمينه هاي مشترک همکاري ميان ايران و ساحل عاج ابراز داشت که ايران مي تواند شريک کليدي ساحل عاج در زمينه انرژي باشد.

وي همچنين آموزش هاي فني و حرفه اي، همکاري هاي علمي و آموزشي، بانکي، کشاورزي، حقوق بشر، مبارزه با تروريسم، مواد مخدر و ساير جرايم را از زمينه هاي ديگر همکاري هاي دو کشور برشمرد که مي تواند توسعه يابد.


 در جمع نخبگان و متنفذين استان مرکزي؛
 شريعتمداري: درسفرهاي کاروان تدبير و اميد تنها تصميم هاي داراي پشتوانه و موردنياز منطقه اتخاذ مي شود 

تهران- ايرنا- محمد شريعتمداري معاون اجرايي رئيس جمهوري گفت: در سفرهاي کاروان تدبير و اميد به استان ها تنها تصميمات داراي پشتوانه و مورد نياز منطقه اتخاذ مي شود.

به گزارش روز يکشنبه ايرنا از پايگاه اطلاع رساني معاونت اجرايي رئيس جمهوري، وي در نشست با جمعي از نخبگان استان مرکزي که در آستانه سفر رييس جمهوري به استان مرکزي درمحل نهاد رياست جمهوري برگزارشد، افزود:ويژگي خاص سفر کاروان تدبير و اميد اين است که اين سفرها مصوبه محور و پروژه محور نيست؛ زيرا سازمان برنامه و بودجه اين کار را انجام مي دهد.وي گفت: استان مرکزي استاني پرفضيلت است و علي رغم اينکه اين استان به لحاظ پهناوري بزرگ نيست اما 20 درصد از مفاخر کشورمان از اين استان زرخيز برخاسته اند.شريعتمداري افزود: اين استان خاطره رهبر نهضت انقلاب اسلامي ايران و جهان و عناوين بزرگان بسياري را يادآوري مي کند که براي روح آنها علو درجات را مسالت دارم.

معاون اجرايي رييس جمهوري با اشاره به موفقيت هاي سفرهاي کاروان تدبير و اميد به استان ها بيان کرد: در اين سفرها تعهدات مالي سازمان ها و نهادهاي غيردولتي بيش از تعهدات دولت بوده است و حتي ميزان تحقق آنها هم بيش از ميزان تحقق تعهدات دولتي ها بوده است.

معاون اجرايي رئيس جمهوري هفته گذشته استان هاي مرکزي و البرز را آخرين مقاصد رئيس جمهوري و هيات دولت در مرحله نخست سفرهاي داخلي اعلام و گفت: استان مرکزي دوم آبان ميزبان رئيس جمهوري و هيات دولت خواهد بود.


 کميسيون امنيت ملي پروژه نفوذ را بررسي مي‌کند 

عضو هيات رييسه کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي‌گفت: پروژه نفوذ با حضور مسئولان اطلاعاتي در جلسه ديروز اين کميسيون بررسي شد. محمد جواد جمالي افزود: در اين جلسه در مورد شرايط کشور و سيستم‌هاي امنيتي نسبت به موضوع نفوذ به نمايندگان توضيحاتي داده ‌شد. وي با اشاره به اين که گزارش برجام هم در کميسيون بررسي ‌شد، اظهار داشت: تقريبا تمامي ‌بحث‌ها براي ارائه گزارش نهايي برجام به هيات رييسه مجلس و قرائت در جلسه علني به نتيجه رسيد و پيش‌نويس اين گزارش نهايي در اختيار اعضاي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس قرار گرفت. اين عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ادامه داد: تا زماني که اين پيش نويس در اختيار اعضا قرار داده نشده است، گزارش به هيات رييسه ارائه نمي‌شود و اعضا بايد گزارش مکتوب را داشته باشند.


 بخشنامه بانک مرکزي براي مراوده بين‌المللي 

بانک مرکزي در بخشنامه اي به شبکه بانکي اعلام کرد: طبق تعهدات طرف مقابل در برجام، افتتاح و نگهداري حساب‌هاي دلاري و ارايه خدمات به دلار آمريکا توسط بانک‌هاي غير‌آمريکايي براي اشخاص ايراني از جمله اشخاصي که تحريم‌هاي ‌هسته‌اي آنها رفع شده، مجاز است. به گزارش بانک مرکزي، بخشنامه مزبور با توجه به پرسش‌ها و ابهام‌هاي مطرح شده از سوي برخي بانک‌ها و موسسه‌هاي اعتباري در رابطه با خبرهاي منتشر شده راجع به اصلاح دستورالعمل‌ها و شيوه نامه‌هاي مربوط به رفع تحريم‌هاي ايران بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و نيز تبيين تعهدات مالي و بانکي کشورهاي گروه 1+5 مندرج در برجام و مقررات ناظر بر آن و پيگيري اجراي آن تعهدات صادر و اعلام شده است. براساس اين بخشنامه از منظر جمهوري اسلامي ايران، تمامي تحريم‌هاي وضع شده عليه کشور، ظالمانه، غير‌قانوني و نامشروع بوده و اجراي تحريم‌ها در داخل کشور و توسط اشخاص و نهادهاي ايراني، در هيچ سطح و توسط هيچ شخصي قابل پذيرش نيست.


 جذب 10 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري خارجي 

احمد جمالي با بيان اينکه تا پايان سال ميزان جذب سرمايه‌گذاري‌ها به بيش‌از 10 ميليارد دلار خواهد رسيد، گفت: در حوزه نقل و انتقالات منابع مالي هم‌اکنون مشکلي وجود ندارد و ما با بانک‌‌هاي مختلف همکاري لازم را داريم و در ماه‌هاي گذشته نيز شرکت‌هاي بزرگ خارجي منابع خود را به داخل کشور منتقل کرده‌اند. احمدجمالي در گفت‌وگو با ايلنا در پاسخ به اين پرسش که پيش‌بيني شما از ميزان جذب سرمايه‌گذاري خارجي تا پايان سال 95 چه قدراست؟ اظهار داشت: در صورتي که روند جذب سرمايه‌گذاري‌ها تا پايان سال همانند ماه‌هاي گذشته باشد و اين ارقام را مورد توجه قرار دهيم و بخواهيم پيش‌بيني در اين خصوص داشته باشيم تا پايان سال ميزان جذب سرمايه‌گذاري‌ها به بيش از 10 ميليارد دلار خواهد رسيد.وي همچنين در پاسخ به اين پرسش که تمايل سرمايه‌گذاران خارجي براي سرمايه‌گذاري در ايران بيشتر در کدام حوزه‌ها است؟ گفت: عمدتا سرمايه‌گذاران تمايل دارند در بخش انرژي، انرژي‌هاي تجديد ناپذير، حوزه خودرو و در بخش شيلات و کشاورزي سرمايه‌گذاري داشته باشند و اخيرا با برنامه ريزي صورت گرفته در بخش صنعت گردشگري نيز سرمايه‌گذاران خارجي از کشورهاي گوناگون اعلام آمادگي کرده‌اند.