تاریخ 1395/04/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4246 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مديرکل بهزيستي استان سمنان:
 تعداد معلولان و سالمندان در استان سمنان روند افزايشي دارد 

مديرکل بهزيستي استان سمنان گفت: تعداد معلولان و سالمندان در اين استان رو به افزايش است و مناسب سازي فضاي جامعه براي اين افراد ضروري است.

عليرضا ايزدپور يادآور شد: بيش از 12 هزار معلول از خدمات توان‌بخشي اداره کل بهزيستي استان سمنان استفاده مي‌کنند که 65 الي 70 درصد از اعتبارات اين اداره کل براي اين افراد هزينه مي‌شود.

وي با بيان اينکه، اين تعداد افراد معلول، پنج هزار و 550 زن و بيش از هفت هزار مرد هستند، افزود: در حوزه توان‌بخشي استان سمنان داراي 28 مرکز براي ارائه خدمات است که به صورت روزانه، پاره‌وقت و شبانه‌روزي فعاليت مي‌کنند.

وي تصريح کرد: استان سمنان داراي 797 معلول بينايي، 2 هزار و 591 معلول ذهني، يک هزار و 398 معلول شنوايي، يک هزار و 93 معلول در حوزه اعصاب و روان، سه هزار و 95 معلول جسمي حرکتي، 2 هزار و 500 سالمند و يک هزار و 154 افراد چند معلوليتي است.

ايزدپور افزود: در استان سمنان 9 انجمن فعال و 9 اتاق هنر در پنج شهرستان استان سمنان براي افراد معلول فعاليت دارد.

وي يکي از مشکلات اصلي افراد معلول و خانواده‌هاي مددجو را اشتغال و تامين مسکن دانست و افزود: وام‌هاي خود اشتغالي به اين افراد تعلق مي‌گيرد و همچنين در صورت اشتغال، از کارفرماي آنان حمايت مي‌شود و به آن فرد نيز وام کم بهره و قرض‌الحسنه داده مي‌شود.

مديرکل بهزيستي استان سمنان اظهار کرد: بر اساس قانون جامع حمايت از معلولان در سال 83 مصوب شده است، تا سه درصد از فرصت‌هاي شغلي سازمان‌ها، کارخانه‌ها و نهاد‌هاي دولتي بايد به افراد معلول اختصاص يابد که اين قانون اجرا نمي‌شود.

وي اظهار کرد: بهزيستي با وجود اينکه يک سازمان دولتي است، ارائه خدمات آن در سايه مشارکت‌هاي مردمي تحقق مي‌يابد و هرچه افراد خير بيشتر کمک کنند، زندگي قشر نيازمند و جامعه معلولين رونق پيدا مي‌کند.

وي يادآور شد: سال 94، استان سمنان در مناسب سازي فضاي دستگاه‌هاي اجرايي با 49 درصد مناسب سازي، در رده يازدهم کشوري قرار گرفته بود و استان يزد با 59 درصد در رده اول قرار دارد.

ايزدپور خواستار توجه ويژه به قشر معلولين و سالمندان شد و افزود: بايد مبلمان شهري در تمام نقاط شهر براي حضور معلولان در جامعه مناسب سازي شده باشد و تمام بوستان‌ها، استخرها، مدارس و دانشگاه‌ها براي حضور اين افراد تجهيز شده باشند.

وي اظهار کرد: در ابتدا معلولان براي ورود به جامعه از نظر زيستي، جسمي، اجتماعي و رواني با آموزش‌هاي توان‌بخشي آماده ورود مي‌شوند، و جامعه نيز بايد توان‌بخشي شود و آماده حضور معلولان باشد.

مديرکل بهزيستي استان سمنان افزود: بر اساس آمار سال 90 بيش از هشت درصد از جمعيت استان سمنان را سالمندان تشکيل مي‌دادند و پيش بيني مي‌شود اين آمار در سال 95 به بيش از 12 درصد افزايش يابد.

وي با اشاره به پديده سالمندي که پديده‌اي جهاني است، تاکيد کرد: بايد امکانات لازم براي حضور سالمندان در جامعه فراهم باشد.

ايزدپور يکي از سياست‌هاي اصلي بهزيستي را فرهنگ سازي در زمينه نگهداري سالمندان درون خانواده‌ها عنوان کرد و افزود: سالمندان بهتر است در کنار خانواده‌هاي خود باشند و در مواقع بسيار ضروري به خانه سالمندان ارجاع شوند.

وي تصريح کرد: براي مراقبت از سالمندان در صورت نياز، کمک هزينه به خانواده‌ها داده مي‌شود و مراکز روزانه نگهداري از سالمندان نيز پذيراي سالمنداني است که فرزندان آنها در طول روز مشغله کاري دارند.

وي افزود: مراکز شبانه روزي سالمندان، آخرين راهبرد براي نگهداري از سالمندان از نگاه بهزيستي است که در سمنان، گرمسار و شاهرود هر کدام يک مرکز و در دامغان 2 مرکز شبانه روزي سالمندان وجود دارد.

مديرکل بهزيستي استان سمنان با بيان اينکه يارانه پرداختي براي نگهداري افراد معلول و سالمند در مرکز شبانه روزي کم است، تصريح کرد: اين يارانه از سه ميليون ريال تا سقف هفت ميليون ريال است که جواب گوي نيازهاي اين افراد نيست.

وي تصريح کرد: علاوه بر اين مبلغي در حدود سه ميليون ريال از خانواده براي مراقبت و نگهداري اين افراد درخواست مي‌شود اما خانواده‌ها در اين زمينه مشارکتي ندارند.

وي افزود: اگر مبلغ يارانه پرداختي به 12 ميليون ريال افزايش پيدا کند بسياري از مشکلات حل خواهد شد.

وي افزود: در استان سمنان حدود 130 مهد کودک زير نظارت معاونت اجتماعي بهزيستي استان قرار دارد و حدود 6 هزار کودک در اين مهد‌ها نگهداري مي‌شوند و بيش از 400 مربي و مدير مهد کودک وجود دارد که نگهداري از کودکان را برعهده دارند.

ايزدپور يکي از اقدامات مهم سازمان بهزيستي کشور را راه اندازي خط 123 اورژانس اجتماعي دانست و افزود: افرادي که در شرايط بحراني قرار دارند، مي‌توانند با شماره‌گيري اين خط تلفني، شرايط حساس پيش آمده مانند کودک آزاري، همسرآزاري و خودکشي را گزارش دهند تا مددکاران و روان‌شناسان بهزيستي به آن محل اعزام شوند.

وي تصريح کرد: اورژانس اجتماعي در شهرستان‌هاي سمنان، شاهرود، دامغان و گرمسار فعال است و مداخله در بحران‌هاي فردي و اجتماعي و اختلافات خانوادگي در اين حوزه انجام مي‌شود و در صورت نياز از افراد در سطوح مختلف نگهداري مي‌شود.

ايزدپور گفت: اداره کل بهزيستي استان سمنان با تعداد 400 کارمند در هشت شهرستان استان سمنان بيش از 152 نوع فعاليت را در قالب پنج معاونت ارائه مي‌دهد.

وي تصريح کرد: تعداد کارکنان بهزيستي در استان سمنان مطلوب است و بحث کميت وجود ندارد و بايد بر بخش کميت و نظارت، سرمايه گذاري شود تا همين تعداد کارکنان آموزش لازم را ببينند و توانمندي لازم و خاص را کسب کنند.

مديرکل بهزيستي استان سمنان با بيان اينکه يکي از فعاليت‌هاي حوزه معاونت اجتماعي اين اداره کل مشارکت موسسه‌هاي خيريه است، افزود: 9 مرکز خيريه در استان سمنان وجود دارد که مسئوليت نگهداري از کودکان و نوجوانان به صورت شبانه روزي را دارند و بيش از 170 کودک و نوجوان در سنين مختلف در اين مراکز نگهداري مي‌شوند.

وي با اشاره به ضرورت پيشگيري در تمامي حوزه‌ها به خصوص در حوزه سلامت، گفت: در کشورهاي پيشرفته حدود 70 درصد از اقدامات و سرمايه گذاري‌ها در موارد پيشگيري صورت مي‌گيرد و فقط 30 درصد از اقدامات در قسمت درمان است که در ايران اين امر به طور معکوس است و 70 درصد از هزينه‌ها و اقدامات در زمينه درمان صرف مي‌شود.

ايزدپور با اشاره به فعاليت‌هاي انجام شده اداره کل بهزيستي استان سمنان مانند آموزش پيشگيري از اعتياد در محله‌ها و محيط‌هاي آموزشي و آموزش مهارت‌هاي زندگي، گفت: اگر مهارت لازم از سنين پايه و کودکي آموزش داده شود، جوانان به سمت اعتياد و آسيب‌هاي اجتماعي نمي‌روند.

وي با اشاره به نقش مخرب اعتياد و ضرورت آموزش‌هاي لازم براي پيشگيري و ترک اعتياد گفت: در استان سمنان حدود 13 کمپ ترک اعتياد، 10 مرکز ترک اعتياد سرپايي و 14 مراکز مشاوره خانواده وجود دارد.

مديرکل بهزيستي استان سمنان با بيان اينکه مددجويان داراي شرايط ماهيانه 500 هزار ريال از بهزيستي مستمري مي‌گيرند، افزود: اين مقدار مستمري بسيار ناچيز است و بايد حداقل به يک چهارم از حقوق قانون کار برسد.

سازمان بهزيستي کشور از مهمترين نهادهاي حمايتي دولتي است که از طريق بودجه عمومي به افراد معلول و محروم جامعه کمک مي‌کند.

پس از پيروزي انقلاب، سازمان بهزيستي کشور از ادغام سازمان‌هاي خيريه و حمايتي که در اين بخش فعاليت مي‌کردند، آغاز به کار کرد.

در استان سمنان حدود 22 هزار مددجو از بهزيستي خدمات مختلف مي‌گيرند.

عليرضا عربي
خبرنگار روزنامه پيام‌استان سمنان


 مهاجرت معلمان و دانش‌آموزان نخبه بزرگترين چالش آموزش و پرورش در سرخه 

سرخه- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس آموزش و پرورش شهرستان سرخه از مهاجرت معلمان و دانش‌آموزان نخبه اين شهرستان به شهرهاي بزرگتر را به عنوان بزرگترين چالش آموزش و پرورش در سرخه نام برد.

به گزارش روابط عمومي فرمانداري شهرستان سرخه، محمد دستوراني در ديدار مدير و معاونين اين اداره با سرپرست جديد فرمانداري شهرستان سرخه اظهار کرد: شهرستان سرخه در بحث آموزش و پرورش نيازمند توجه ويژه و جدي است.

وي افزود: خروج نيروها و دانش‌آموزان توانمند از شهرستان يکي از بزرگترين چالش‌هايي است که اين شهرستان با آن دست و پنجه نرم مي‌کند و همين امر سبب شده تا آموزش و پرورش در اين شهرستان با مشکلات جدي روبرو باشد.

دستوراني با اشاره به چرايي مهاجرت معلمان و دانش‌آموزان اين شهرستان خاطرنشان کرد: يکي از عوامل مهاجرت نيروها و دانش‌آموزان توانمند، کمبود امکانات و عدم وجود دبيرستان‌هاي شاخصي همچون شاهد، تيزهوشان و نمونه دولتي در اين شهرستان است.

رئيس آموزش و پرورش شهرستان سرخه با بيان اين که در شهرستان سرخه از نظر دانش‌آموزان نخبه و قبولي در کنکور سراسري در رتبه قابل توجهي قرار داريم، ادامه داد: متاسفانه در سطح شهرستان آموزشگاه علمي ويا آموزشگاه کنکور مناسب نيز وجود ندارد.

وي همچنين در ادامه به بيان مشکلات و موانع موجود در اين شهرستان پرداخت و گزارشي از عملکرد مديريت آموزش و پرورش شهرستان سرخه ارائه داد.

علي محمد مويدي‌زاده سرپرست فرمانداري شهرستان سرخه نيز در اين ديدار با اشاره به اهميت نظام تعليم و تربيت، گفت: آموزش و پرورش مهم‌ترين رکن بعد از خانواده در نظام تعليم و تربيت جامعه است و به همين دليل انتظار از اين اداره در مسائل فرهنگي و اجتماعي بيش از ساير ادارات است.

سرپرست فرمانداري شهرستان سرخه با اشاره به مشکلات، موانع و کمبودهاي موجود در سطح شهرستان در بحث آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: کارهاي مهم و پروژه‌هاي قابل توجهي در شهرستان توسط خيرين در حال انجام است که جاي تقدير دارد.

وي آموزش و پرورش را از سازمان‌هاي اصلي در تعليم و تربيت دانست و اظهار کرد: پيشرفت، توسعه و آباداني شهرستان سرخه و همچنين تعالي آموزش و پرورش نيازمند يک وفاق، همدلي و همکاري ويژه است و خوشبختانه اين مهم هم در سطح دستگاه‌هاي اجرايي و هم در بين آحاد مردم اين شهرستان موج مي‌زند.