تاریخ 1395/04/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4243 برو جستجو جستجوی پیشرفته   آيين بزرگداشت عيد سعيد فطر در سمنان 

اشاره:

عيد سعيد فطر در بين مردم هر منطقه با آداب و رسوم خاص همراه و گرامي داشته مي‌شود. اين مناسبت مهم در بين مردم سمنان از جايگاه بالا و خاصي برخوردار و مردم اين استان در آخرين روزهاي ماه مبارك رمضان خود را آماده بزرگداشت اين عيد بزرگ مي‌كنند.

مردم اين استان پس از يك ماه روزه‌داري و خودسازي، در اين روز احساس تحول و دگرگوني خاصي در خود مي‌كنند و آيين‌هاي ويژه‌اي برگزار مي‌كنند كه حكايت از پايبندي آنان به ارزش‌هاي ديني دارد.

نظافت منازل، خريد لباس نو، تهيه شيريني و ميوه‌هاي تازه فصل و برنامه‌ريزي براي ديد و بازديد در اين روز از جمله مقدمات براي حلول عيد سعيد فطر و بزرگداشت آن در بين مردمان مومن اين استان است.

با اعلام روز اول ماه شوال و فرا رسيدن عيد سعيد فطر، مردم پس از عمل مستحبي غسل و پوشيدن لباس‌هاي نظيف و معطر در سطح محله‌ها و مناطق مختلف تكبير گويان راهي مصلاي اقامه نماز شكوهمند اين روز مبارك مي‌شوند.

مردم با ورود به مصلاهاي نماز عيد فطر ضمن روبوسي و تبريك اين عيد بزرگ به هم براي نماز آماده مي‌شوند. رسم بر اين است كه قبل از اقامه نماز عيد سعيد فطر، مكبر و مجري اين مراسم چندين مرتبه ذكرهاي وارد شده اين روز را بلند مي‌گويد و نمازگزاران با او تكرار مي‌كنند. مهمترين اين ذكرها گفتن " الله‌اكبر، لااله الا الله، صلوات بر محمد و آل محمد (ص) " و خواندن دعاي سلامتي امام زمان (ع) است.

در اكثر مناطق اين استان و براساس يك سنت ديني و ارزشي، مردم بلافاصله پس از اتمام نماز عيد سعيد فطر و قبل از رفتن به منازل خود بر سر قبور مطهر شهيدان رفته و با بردن خيرات از قبيل خرما، شيريني و گل ياد شهدا و گذشتگان خود را گرامي مي‌دارند.

ريختن آب بر روي قبور شهدا و اموات، قرائت آيات منتخب كلام وحي و ذكر ادعيه از ديگر مواردي است كه در اين روز انجام مي‌شود.

برگزاري جشن‌هاي اسلامي شامل مولودي خواني و مديحه سرايي همراه با دعوت از اقوام و بزرگان فاميل از ديگر آداب و رسوم اين عيد بزرگ اسلامي است كه در سمنان صورت مي‌گيرد.

پرداخت زكات فطره و فطريه به نيازمندان جامعه طبق احكام شرعي بويژه به افراد بي‌بضاعت فاميل نيز انجام مي‌شود. برخي از مردم استان سمنان معمولا در اين روز اقدام به توزيع شيريني كرده و اين عيد مبارك را به يكديگر تبريك مي‌گويند.

حضور در مساجد و اقامه نماز عيد فطر به صورت دسته‌جمعي نخستين و مهمترين كاري است كه مردم مومن استان سمنان در اين روز انجام مي‌دهند. مردم استان سمنان بعد از اقامه نماز عيد به ديدار بزرگان خانواده رفته و عيد فطر را به آنها تبريك مي‌گويند.

حضور در امام‌زاده‌ها و نيز زيارت قبور شهدا و از دست رفتگان از ديگر آئين‌هايي است كه در روز عيد سعيد فطر در استان سمنان برگزار مي‌شود. امام‌زاده يحيي‌بن موسي (ع) و علي‌بن جعفر (ع) در سمنان از جمله مكان هاي زيارتي است كه در عيد فطر مردم اين شهر به زيارت آنها مشرف مي‌شوند.

برخي از خانواده‌ها كه به‌تازگي عزيزي را از دست داده‌اند در استان سمنان رسم دارند كه در اولين عيد مراسم "نوعيد"را بر سر قبور عزيزان خود برگزار كنند و به‌همين دليل پس از اقامه نماز مزار شهدا و ساير گورستانها و امام زاده‌هايي كه محل دفن اموات است معمولا از شلوغ‌ترين مكان‌ها در روز عيد سعيد فطر است.

بازديد از خويشان و اقوام و دادن عيدي به بچه‌ها يكي مهمترين آيين‌هايي است كه برخي از مومنان و مردم سمنان در اين روز انجام مي‌دهند. مردم سمنان همچنين در اين روز به ديدار خانواده‌هايي كه نزديكان خود را از دست داده رفته و با قرائت فاتحه ياد عزيز از دست رفته را گرامي مي‌دارند. دستگيري از ايتام و كمك به خانواده‌هاي بي‌بضاعت از ديگر آيين‌هايي است كه مردم شهرها و بخشها و روستاهاي استان سمنان در اين روز انجام مي‌دهند.

اهميت زکات در روز عيد فطر

در اين روز مبارک زکات پرداخت مي‌شود و کسي که بتواند جان و روح خود را تزکيه و پاک‌ سازي کند، به فلاح و رستگاري دست مي‌يابد و اداي زکات فطر نيز موجب طهارت انسان از دنائت، لئامت، حرص و بخل مي‌شود.

زکات روزه گرفتن و عيد سعيد فطر عامل تطهير و تزکيه مسلمانان مي‌شود و به برکت همين طهارت، مسلمان از کفر و نفاق آزاد مي‌شوند. پرداخت زکات فطره که با نيت عبادت و تقرب به خداوند متعالي انجام مي‌شود، نوعي بهره‌ گيري از ماديات براي رسيدن به معنويات است اگر زکات فطره از صورت پرداخت فردي به سمت بُعد اجتماعي آن سوق داده شود، پشتوانه و سرمايه مهم اقتصادي در حل مشکلات مردم است.

ايجاد مراکز درماني، تاسيس کانون‌هاي علمي و صنعتي براي اشتغال‌ زايي بيکاران جامعه، سرمايه ‌گذاري براي مسائل بهداشتي و عمران محيط زيست، تقويت بنيه دفاعي مسلمانان و پاسداري از مرزهاي اسلامي، توسعه فرهنگ عمومي و ديني و ايجاد مؤسسات پژوهشي و تحقيقاتي، برخي از دستاوردهاي پرداخت زکات فطره در روز عيد است که در صورت جمع‌آوري و مصرف صحيح اين بودجه ديني به دست مي‌آيد.

يکي از شهروندان گفت: عيد فطر يکي از دو عيد بزرگ اسلامي است که در روز اول ماه شوال آن را جشن مي‌گيرند. مسلمانان پس از يک ماه روزه و عبادت پروردگار، چشم به راه اين روز بزرگ هستند و با برپايي آيين هاي خاص اين روز، به اصطلاح ماه رمضان را بدرقه مي‌کنند. به همين دليل نيز روزه‌داران سمناني هم براي خود مراسم هاي ويژه اي را در اين روز برگزار مي‌کنند.

عباس عبدوس افزود: عيد فطر، جشن تولد فطرت است، فطرتي که از غبارها و زنگارها پاک شده و اکنون در زيباترين شکل خود خودنمايي مي‌کند. اين عيد کسي است که خدا روزه‌اش را پذيرفته، نماز او را ستوده و هر روز که خدا نافرماني نشود، آن روز عيد است.عيد فطر، روز شکرگزاري از حق تعالي است که در ظلمت جسم، چراغ روشن فطرت را نهاد تا هميشه پرتوافشان باشد و حيات‌بخش.

وي افزود: مقام معظم رهبري در سخنراني خود مهمترين معنا و مضمون اين عيد را اتحاد و وحدت و مستحکم شدن دل‌ها به واسطه ايمان به خدا دانستند و تأکيد کردند: تنها راه موفقيت و پيشرفت امت اسلامي در عرصه‌هاي مختلف و تسلط بر سرنوشت خويش و مقابله با تهديدهاي مغرورانه مراکز قدرت جهاني، وحدت کلمه و پرهيز از اختلاف و تفرقه است.

امام جمعه موقت سمنان هم در جمع شماري از دست‌اندرکاران برگزاري نماز عيد سعيد فطر در سمنان گفت: امروز بايد زيبايي‌هاي ظاهري و باطني عيد سعيد فطر در کنار هم قرار گيرد تا برکت حقيقي ايجاد کند.

حجت‌الاسلام‌ سيدجلال احمدپناهي با اشاره به در پيش بودن عيد سعيد فطر و تعطيلات مقررشده براي اين عيد مبارک، اظهار داشت: مومنان و مسلمانان همواره در ايام عيد به يکديگر تبريک مي‌گويند و معناي «تبريک»، طلب خير و برکت کردن از خداوند متعال است و از اين‌رو، بايد عيد سعيد فطر را به يکديگر تبريک گفت.

وي تصريح کرد: در اين ميان، چه خوب است که زيبايي‌هاي ظاهري ايام عيد را همچون ديد و بازديدها، سفر، شادي و پذيرايي از ميهمانان با زيبايي‌هاي باطني همراه کنيم و اگر اين‌طور شود، تبريک ظاهري ما، برکت عملي پيدا مي‌کند و به معناي واقعي کلمه، مبارک مي‌شود.

امام جمعه موقت سمنان گفت: اين اقدام در اصل پيوند بين تبريک ظاهري با تبريک‌هاي حقيقي است و برکت واقعي را نصيب ما مي‌کند و اين تبريک‌هاي باطني مي‌تواند دستگيري از فقراي فاميل به صورت مخفيانه باشد؛ آنهايي که ثروت و ريخت و پاش دارند، بايد از فقراي فاميل و خويشاوندان نيازمند خود به طور مخفيانه و در حجاب دستگيري کنند و اين برکت واقعي در کنار زيبايي ظاهري عيد است.

احمدپناهي ادامه داد: آشتي دادن افرادي که با يکديگر کدورت دارند نيز بسيار مهم است و بايد مورد توجه قرار گيرد؛ نجات بدهکاري که ورشکسته شده و در گرفتاري بوده و زنداني بي‌گناهي که در بند است نيز مي‌تواند جزء زيبايي‌هاي باطني ايام عيد باشد.

وي يادآور شد: برخورد با گناهکار و جلوگيري از گناه در ديد و بازديدهاي عيدانه با روش صحيح نيز به برکت و زيبايي‌هاي ايام عيد مي‌افزايد و برخورد با کساني که با ارزش‌هاي اسلام ناب محمدي(ص)، خون شهدا، آرمان‌هاي انقلاب اسلامي، ولايت فقيه و نظام بازي مي‌کند نيز بايد در دستور کار باشد.

امام جمعه موقت سمنان تصريح کرد: اگر جلوي گناه را گرفتيم و با گناهکار مقابله کرديم، برکت واقعي شامل حال ما مي‌شود و نبايد نسبت به منکر بي‌تفاوت بود و بايد با بدحجابي و بي‌حجابي و بي‌عفتي و اختلاط محرم و نامحرم با روش صحيح برخورد کرد و اين کنار هم قرار دادن زيبايي ظاهري و باطني است.

احمدپناهي بيان کرد: در اولويت قرار دادن ديدار با خانواده‌هاي معظم شهيدان و جانبازان در اقوام و آشنايان نيز بايد در ايام عيد سعيد فطر در دستور کار باشد و اين زيبايي باطني است.

وي افزود: در بسياري از منازلي ما ديگر از عکس شهدا خبري نيست و قاب‌هاي گوناگون و متعدد از مناظر طبيعي و باستاني و مناظر کشورهاي ديگر وجود دارد، اما حتي در خانه‌هاي مذهبي عکسي از شهيدان ديده نمي‌شود و اين واقعه تلخي است.

امام جمعه موقت سمنان گفت: بسياري از فرزندان امروز ما ديگر شهدا را به خوبي نمي‌شناسند و در اولويت قرار دادن توجه به خانواده‌هاي شهيدان و جانبازان بايد همواره در دستور کار باشد.

وي تصريح کرد: رعايت حلال و حرام در ديد و بازديدها و برنامه‌هاي عيد سعيد فطر نشان مي‌دهد انسان به تقوا و زيبايي‌هاي باطني توجه دارد و امري پسنديده است.

امام جمعه موقت سمنان گفت: آسيب‌هاي جاني و بدني در سوانح رانندگي همزمان با تعطيلات بايد مورد توجه قرار گيرد و همه بکوشند در راستاي کاهش اين آسيب‌ها گام بردارند.

احمدپناهي اظهار داشت: آسيب‌هاي فرهنگي، ديني و معنوي نيز از امور مهمي است که در برهه کنوني بايد بدان توجه داشت و در راستاي کاهش آن در جامعه قدم برداشته شود.


عليرضا عربي - خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان