تاریخ 1395/04/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4243 برو جستجو جستجوی پیشرفته   با تلاش پژوهشگر دانشگاه شريف و محققان بين‌المللي صورت گرفت
 ارائه راهکارهايي براي درمان سلول‌هاي سرطاني 

محقق پژوهشکده علوم و فناوري نانوي دانشگاه صنعتي شريف در طول مدت فرصت مطالعاتي خود با همکاري محققاني از دانشگاه‌هاي استراليا، آمريکا و آلمان راهکارهايي براي درمان سلول‌هاي سرطاني ارائه کرده که نتايج آن در قالب مقاله‌اي در مجله نيچر به چاپ رسيده است.

مقاله مهندس اميد باوي، دانشجوي دکتري پژوهشکده علوم وفناوري نانوي دانشگاه صنعتي شريف در مجله بين‌المللي نيچر (Nature Communications)، يکي از معتبرترين مجلات علمي دنيا به چاپ رسيد.

اين مقاله حاصل همکاري بين رشته‌اي 13 نفر از محققان و برخي صاحبنظران بايوفيزيک از دانشگاه‌هاي UNSW و ANU استراليا، دانشگاه شيکاگو، دانشگاه کايزرسلاتن، دانشگاه کاليفرنيا و پژوهشکده علوم وفناوري نانوي دانشگاه صنعتي شريف بوده است.

در اين تحقيق از تکنيک‌هاي مختلف تجربي و محاسباتي شامل آناليز EPR، الکتروفيزيولوژي و آزمايشات پچ-کلمپ، مدل‌سازي المان محدود (FE) و شبيه‌سازي ديناميک مولکولي (MD) استفاده شد تا مدل باز و بست غشاء و نقش تعيين کننده آلفاهليکس N-terminus در انتقال نيرو از ليپيد به پروتئين و گشودگي کانال يوني اثبات شود. مهندس باوي پيش از گذراندن دوره فرصت مطالعاتي خود در کشور استراليا، بخشي از تحقيقات انجام شده خود در حوزه نانوکانال‌هاي يوني مکانوسنسيتيو را در بيش از 5 کنفرانس بين‌المللي و 4 مجله ISI ارائه کرده و به چاپ رسانده است که در اين ميان مي‌توان به مجلاتي همچون PNAS و Channels، Plos-One اشاره کرد.

اين رساله به راهنمايي پروفسور منوچهر وثوقي از پژوهشکده علوم وفناوري نانو و دانشکده مهندسي شيمي دانشگاه صنعتي شريف، دکتر يوسف جمالي از پژوهشگاه تحقيقات بنيادين (IPM) و دانشکده رياضي دانشگاه تربيت مدرس و پروفسور رضا نقدآبادي از پژوهشکده علوم وفناوري نانو و دانشکده مهندسي مکانيک دانشگاه صنعتي شريف در حال انجام است.

مهندس اميد باوي در خصوص اين تحقيقات گفت: رفتار متنوع سيستم‌هاي زنده، از حرکت و رشد عمودي درختان و سازگاري باکتري‌ها با شرايط اسمتيک پيراموني گرفته تا انقباض ماهيچه‌ها و تغييرات فشار خون رگ‌ها و حس لامسه و شنوايي، همه و همه نتيجه حضور و اندرکنش نيروهاي مکانيکي با سلول است.

وي اضافه کرد: اگرچه جنس نيروها (نيروي گرانش، فشار اسمزي، تنش برشي سيال و حرکت امواج مکانيکي) و مکانيزم عملکردي سلول‌هاي زنده کاملا متفاوت است، اما وجود يک بخش حساس به نيروي مکانيکي در همه اين سلول‌ها مشترک است که وظيفه‌اش دريافت سيگنال‌هاي مکانيکي (حسگري) و انتقال آن به فضاي درون هسته (ترارساني) است.

وي خاطرنشان کرد: فرايند حسگري و ترارساني مکانيکي نقشي کليدي در کنترل رفتار و تعامل موجودات زنده با يکديگر و محيط پيراموني آن‌ها دارد. يکي از انواع اين گيرنده‌هاي مکانيکي که در گونه‌هاي سلولي متفاوتي از مهره‌داران و بي‌مهرگان وجود دارد، کانال‌هاي يوني تحريک شونده با نيروي مکانيکي (MSCs) هستند که با دريافت و انتقال سيگنال‌هاي مکانيکي به محيط درون سلولي، علاوه بر حسگري فشار، لمس، ارتعاش و شنوايي، در بسياري از فرايندهاي تنظيمي درون سلولي و پاسخ‌هاي بيولوژيکي نقش اساسي ايفا مي‌کنند.

اين دانشجوي دکتري يادآور شد: علاوه بر ابهامات موجود در مورد نحوه‌ تغيير ساختار کانال در فرايند باز و بست، نحوه‌ انتقال نيرو به پروتئين‌ها نيز مورد بحث و بررسي جدي محققان قرار دارد. اين که نيروي خارجي اعمال شده به سلول به چه صورت به تنش تبديل مي‌شود، به چه‌ واسطه‌اي به اجزاي ديواره‌ کانال مي‌رسد و اين انتقال با چه شدت و مدت زمان اثر به کانال‌ها وارد مي‌شود، توجه بسياري از محققان را به خود جلب کرده و آنها را وادار به پيشنهاد مکانيزم‌هاي متنوعي در اين باره کرده است.

به گفته وي، يکي از اين مدل‌هاي بازوبست که براي طيف وسيعي از کانال‌هاي يوکاريوت و پروکاريوت پيشنهاد شده است، مدل دولايه (غشاء)‌ است. به عبارتي نيروي خارجي اعمالي از طريق بستر دولايه‌ ليپيدي به پروتئين‌هاي ديواره‌ کانال رسيده و تغيير مساحت و يا تغيير ضخامت ناحيه‌ آب‌دوست (گروه‌هاي فسفاتي دو سر دولايه) و يا آب‌گريز (زنجيره‌هاي هيدروکربني ليپيد) در عرض دولايه موجب القاي کرنش به ديواره‌ کانال شده و به باز و بست آن مي‌انجامد.

اين محقق اضافه کرد: موضوع ديگر مورد بررسي، پاسخ مکانيکي و الاستيسيته اين پروتئين‌ها در قبال نيروهاي خارجي است.

تاثير خواص مکانيکي اجزاي دخيل در مدل‌هاي بازوبست، ايده‌هاي ارزشمندي در مبحث درمان سلول‌هاي بافت سرطاني پيش‌ روي محققان مي‌گذارد. زيرا يکي از تفاوت‌هاي عمده‌ بافت سرطاني با بافت سالم بدن، اختلاف سختي بخش خارج سلولي (ECM) آنها است که اين امر ممکن است بتواند راه‌حلي براي تشديد فعاليت کانال‌ها از طريق دستکاري خواص مکانيکي بخش خارج سلولي بافت سرطاني ارائه کند.


 نوع ضدآفتاب مناسب با نوع پوست باشد 

يک متخصص پوست گفت: افراد بايد در انتخاب ضدآفتاب به نوع پوست خود دقت کنند.

حميده هريسچي در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام اين مطلب بيان کرد: مارک ضد آفتاب مهم نيست؛ اما افراد بايد براي تهيه ضدآفتاب ابتدا از نوع پوست خود آگاه شده و بر اساس نوع آن کرم تهيه کنند.

وي با اشاره به انواع پوست که شامل خشک، چرب و حساس و.. مي‌شود، اظهار کرد: خوشبختانه امروزه کرم‌هاي ضدآفتاب در تمامي انواع خود در داروخانه‌ها وجود دارد و حتي براي آقايان و کودکان نيز کرم‌هاي ضدآفتاب مخصوص به بازار آمده است.

وي در خصوص تفکر غلطي که نسبت به مصرف ضدآفتاب در جامعه رواج دارد، افزود: برخي از افراد تصور مي‌کنند که استفاده از کرم ضدآفتاب تنها يکبار در روز کافي است؛ در صورتي که اين‌گونه نبوده و افراد بايد از ساعت10 تا سه بعد از ظهر از ضدآفتاب استفاده کرده و با حد فاصل دو ساعته آن را تجديد کنند.

هريسچي با بيان اينکه کرم‌ضدآفتاب به عنوان فيلتري محافظ براي پوست عمل مي‌کند، تشريح کرد: اين ماده با پوشش مناسب پوست در مقابل نور آفتاب، از نفوذ اشعه‌هاي مضر به پوست فرد جلوگيري مي‌کند.

وي ادامه داد: استفاده از کرم‌هاي ضدآفتاب در خارج از خانه براي افراد ضروري بوده و اگر افرادي نيز داراي پوست حساس باشند بايد به دفعات زيادتري کرم خود را تجديد کرده و حتما از آن استفاده کنند.

وي در خصوص عوارض عدم استفاده از کرم‌ ضدآفتاب گفت: آفتاب‌سوختگي ساده‌ترين و زودرس‌ترين عارضه‌اي است که در اين صورت فرد را درگير مي‌کند و علاوه‌ بر آن در طولاني‌مدت نيز پوست را تيره کرده و مستعد ابتلا به انواع سرطان‌هاي پوستي مي‌کند.

اين متخصص پوست با اشاره به اينکه ماندگاري طولاني‌مدت کرم ضدآفتاب بر روي پوست مفيد است، يادآور شد: براي تجديد کرم‌ ضدآفتاب بر روي صورت نيازي به شستن صورت نبوده و افراد بهتر است که از روي کرم قبلي، اقدام به استفاده از کرم کرده و در صورت تمايل نيز شستشو با آب‌گرم کافي است.

وي توصيه کرد: امروزه ديده مي‌شود که برخي از بانوان ساق دست‌هاي خود را نپوشانده و در مقابل اشعه‌هاي آفتاب رفت و آمد دارند؛ اين اقدام اشتباه بوده و بايد اين افراد پوست خود را در مقابل آفتاب محافظت کرده و بخصوص افرادي که داراي پوست‌هاي حساس هستند بايد کم‌تر در مقابل نورآفتاب ظاهر شده و کلاه آفتابي و لباس‌هاي پوشيده استفاده کنند.

وي خاطرنشان کرد: در جامعه‌ ما گاها بانوان هزينه‌هاي زيادي در خصوص کرم‌هاي آرايشي مي‌کنند، اما در خصوص استفاده از کرم‌هاي ضدفتاب و مرطوب کننده بي‌توجهي کرده و اهميت نمي‌دهند؛ در صورتي که مصرف کرم‌هاي ضدآفتاب براي تمامي افراد لازم است.

هريسچي گفت: مصرف کرم‌هاي ضدآفتاب تنها براي کودکان زير دوسال توصيه نشده و بهتر است که اين کودکان در معرض آفتاب قرار نگيرند.


 محققان هشدار دادند؛
 تاثير آلودگي هوا در بروز نارسايي کليه 

مطالعه اخير محققان نشان مي دهد قرارگيري بلندمدت در معرض آلودگي هوا موجب اسيب به کليه ها مي شود.

به گزارش مهر، قرارگيري بلندمدت در معرض آلودگي هوا که در سال هاي گذشته به سطح هشدار رسيده است، احتمالا به کليه ها آسيب مي رساند.

يافته هاي محققان چيني نشان داد آلودگي هوا موجب افزايش احتمال ابتلا به نوروپاتي غشايي (اختلال ايمني کليه ها) مي شود که مي تواند باعث نارسايي کليه ها شود. قرارگيري بلندمدت در معرض ميزان بالاي ذرات (2.5 PM) با افزايش ريسک بروز نوروپاتي غشايي مرتبط است.

مطالعات قبلي نشان داده اند افزايش قرارگيري در معرض آلودگي هوا موجب افزايش بيماري هاي تنفسي و قلبي-عروقي مي شود.

به منظور بررسي نحوه تاثير ذرات هوا بر سلامت کليه ها، تيم تحقيق داده هاي بدست آمده از نمونه برداري کليه هاي 71,151 بيمار را در مدت 11 سال در بيمارستان هاي سطح کشور چين آناليز کردند.

مناطق داراي آلودگي هوا ذرات ريز داراي بالاترين ميزان بروز نوروپاتي غشايي بودند. به طور ميانگين، احتمال ابتلا به نوروپاتي غشايي در طول مدت 11 سال مطالعه، هر سال 13 درصد افزايش يافته بود.

فن هو، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه پزشکي جنوبي چين، در اين مورد مي گويد: «يافته اصلي ما اين است که فراواني ابتلا به نوروپاتي غشايي در طول دهه گذشته در چين دو برابر شده است. ما دريافتيم اين ميزان افزايش ارتباط نزديکي با توزيع منطقه اي ذرات آلودگي هوا دارد.»


 معاون وزير بهداشت اعلام کرد
 نياز کشور به 2000 تخت سوختگي 
 حمايت از بيماران سوخته

معاون درمان وزير بهداشت ضمن اشاره به کمبود 2000 تخت سوختگي در کشور، در عين حال اقدامات انجام شده در حوزه درمان سوختگي در قالب طرح تحول نظام سلامت را تشريح کرد.

به گزارش ايسنا، دکتر محمد آقاجاني در توضيح اقدامات وزارت بهداشت براي درمان بيماران مبتلا به سوختگي گفت: در حال حاضر تعداد تخت‌هاي سوختگي کشور حدود 800 تخت است و بر اساس طرح سطح‌بندي خدمات درماني، نياز کشور به 2000 تخت سوختگي کاملا ملموس و مشهود است.

وي در عين حال افزود: از زمان آغاز طرح تحول سلامت و با توجه به کمبودهاي موجود در زمينه درمان سوختگي، حداقل 180 تخت مراقبت‌هاي ويژه سوختگي ( BICU ) در 18 بيمارستان در سراسر کشور توسعه، راه‌اندازي و ايجاد شده است. همچنين مراکز درمان فوق تخصصي سوختگي در هفت استان راه‌اندازي شده يا در حال تکميل است و 14 بخش BICU در سراسر کشور ايجاد، استانداردسازي، تکميل و تجهيز شده است.

آقاجاني افزود: در طرح تحول نظام سلامت هزينه‌هاي سوختگي پوشش و حمايت زيادي شده است. همچنين علاوه بر حمايت مالي برنامه تحول، 23 ميليارد تومان از هزينه بيماران سوختگي توسط وزارت بهداشت پرداخت شده است.

بنابر اعلام معاونت درمان وزارت بهداشت، وي جهت ايجاد انگيزش و تشويق به خدمت در بخش‌هاي سوختگي با توجه به وسعت و سختي کار، تعرفه خدمات سوختگي در کتاب ارزش نسبي خدمات سلامت بيشترين رشد را داشته و ميزان پرداختي پرستاران و ساير پرسنل بخش سوختگي، افزايش يافته است.


 سخنگوي کميسيون بهداشت و درمان مجلس:
 بيمه ها قادر به پرداخت هزينه هاي درمان ناباروري نيستند 

سخنگوي کميسيون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اينکه صندوق‌هاي بيمه‌اي قادر به پرداخت هزينه‌هاي درمان ناباروري نيستند، گفت: دولت در تجميع بيمه ها سرانه‌اي به بيمه درمان ناباروري اختصاص دهد.

به گزارش مهر، محمدنعيم اميني فرد در خصوص عملکرد وزارت بهداشت در بحث اجراي سياست‌هاي جمعيتي ابلاغي مقام معظم رهبري، گفت: مهم‌ترين اقدام وزارت بهداشت درجهت اجراي سياست هاي جمعيتي در طرح تحول سلامت گنجانده شد که افزايش تعداد زايمان به روش طبيعي در همين راستا بود، بنابراين طرح تحول سلامت يکي از اقدامات موفق وزارت بهداشت در اجراي سياست هاي جمعيتي ابلاغي رهبري است.

وي با بيان اينکه مهم ترين مشکل حال حاضر درجهت اجراي سياست هاي ابلاغي رهبري بحث فرهنگ سازي است، افزود: به طورحتم وزارت بهداشت به تنهايي نمي تواند سياست هاي جمعيتي رهبري را اجرايي کند و دراين راستا همه وزارتخانه هاي ذي ربط بايد با انجام اقدامات فرهنگي دراين راستا تعامل وهمکاري کنند.

نعيمي فرد با تاکيد بر رفع مشکلات اقتصادي و اجتماعي درجهت ترغيب زوج هاي جوان به فرزندآوري، تصريح کرد: متاسفانه يکي از چالش هاي امروز جامعه موضوع افزايش سن ازدواج است، بنابراين هرچه سن ازدواج درجامعه افزايش يابد قدرت باروري و ضريب بهداشت سلامت مادران کاهش پيدا مي کند؛ از اين رو درگام اول براي اجراي سياست هاي جمعيتي بايد متوسط سن ازدواج به 20 تا 24 سال کاهش پيدا کند.

وي با اشاره به اينکه يکي از دغدغه هاي امروز جامعه بي توجهي به تحث پوشش قرار دادن بيمه درمان ناباروري است، گفت: متاسفانه به دليل کمبود منابع در بيمه ها به ويژه بيمه سلامت، درمان ناباروري تحت پوشش هيچ بيمه‌اي نيست، اين درحالي است که هزينه‌هاي درمان ناباوري در حال حاضر بالا بوده و وزارت بهداشت و بيمه ها در پرداختي‌هاي معمول خود نيز دچار مشکل هستند.

اميني فرد با انتقاد از وجود مشکلات بسيار در صندوق هاي بيمه اي، گفت: دولت بايد منابع لازم را دراين بخش با صرفه جويي دربخش هاي ديگر درنظربگيرد اما بعيد است که اين منابع حداقل در سال جاري تامين شود، البته در طرح تجميع بيمه‌ها دولت مي‌تواند به افراد خاص تحت پوشش بيمه سلامت سرانه بيمه درمان ناباروري را پرداخت کند.

وي با اشاره به اينکه تامين اجتماعي 7 درصد و بيمه سلامت 6 درصد حق بيمه افراد را پرداخت مي کند، افزود: يک درصد اختلاف رقم قابل توجهي مي شود که بايد مسئولان به اين موضوع توجه کنند، بنابراين تا زماني که به اين موارد توجه نشود، درنظرگرفتن بيمه ناباروري براي افراد بيمار مشکل خواهد بود.

سخنگوي کميسيون بهداشت و درمان مجلس در خصوص تناسب جمعيتي ميان افراد جامعه، تصريح کرد: درحال حاضر شرايط خيلي بحراني نيست اما اگر رويه فعلي ادامه پيدا کند پيش بيني مي شود که در 2 تا 3 دهه آينده جمعيت افراد سالمند رشد چشمگيري داشته باشد که اين موضوع نيز هزينه هاي بسياري را به جامعه تحميل خواهد کرد.


 شيشه شيري که متخصص تغذيه نوزاد است! 

گروهي 3 نفره از دانشجويان دانشگاه علوم و تکنولوژي هنگ‌کنگ (HKUST)، ايده ساخت يک شيشه شير هوشمند را ارائه دادند.

به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه اينترنتي دانشگاه HKUST هنگ‌کنگ، اين اختراع يک کنترل کننده هوشمند رژيم غذايي نوزادان است که اطلاعات ميزان تغذيه آنها را اندازه گيري کرده و الگوهاي غذايي نوزادان را بصورت تحليل براي والدين فراهم مي­‌کند. يک وسيله حلقوي شکل در انتهاي شيشه شير تعبيه شده و با استفاده از بلوتوث به گوشي هوشمند متصل مي­‌شود و براي تحليل اطلاعات از حافظه مجازي "کلاود" استفاده مي­‌کند.

اين وسيله هوشمند بصورت خودکار نمودارها و الگوهاي مصرف شير نوزاد را ترسيم و به وسيله بلوتوث به والدين ارسال مي­‌کند.

والدين، پزشکان و متخصصان تغذيه مي­‌توانند با اين اطلاعات روند رشد نوزادان نسبت به سن، وزن و قد آنها را مشاهده و بررسي و حتي با استانداردهاي سازمان جهاني بهداشت مقايسه کنند.

اطلاعات دريافتي تعيين مي­‌کند که نوزاد، کمبود وزن يا اضافه وزن دارد، زياد غذا مي­‌خورد يا کم­ غذا است و به والدين کمک مي­‌کند تا فرمول غذايي مناسب کودکشان را انتخاب کنند.

سيستم مشورت دهنده اين محصول نيز متناسب با عادات غذايي شخصي و الگوي رشد، ميزان تغذيه روزانه نوزاد را توصيه مي­‌کند و به والدين کودک، پرستار بچه و پزشکان کمک مي­‌کند تا با دريافت اين اطلاعات تصميم بگيرند که چه موقع و با استفاده از کدام فرمول تغذيه اي به بچه شير بدهند.

هدف بعدي اين تيم تحقيقاتي ارتقاي طراحي اين محصول و ارائه اندازه هاي مختلف آن براي هماهنگي با شيشه شيرهاي مختلف است. کمتر کردن وزن اين محصول که تا سال آينده به بازار مي­‌آيد از ديگر اهداف آنهاست.

اين تيم تحقيقاتي جايزه اول رقابت‌هاي طراحي محصولات بهداشتي سال 2015 دانشگاه هنگ‌کنگ را دريافت کرده است.


 "زالو درماني" وزن را کاهش مي‌دهد؟ 

يک متخصص "زالو درماني" در انگليس ادعا کرده است که زالو در کاهش وزن بدن موثر است.

بسياري از افراد تمايلي ندارند به زالو نزديک شوند اما يک زن انگليسي علاقه‌مند به اين شيوه درماني، تعدادي از آنها را در خانه نگهداري مي‌کند و ادعا دارد که اين جانوران به او کمک مي‌کنند تا وزنش را کاهش دهد.

اين زن که اکنون به عنوان متخصص زالو درماني فعاليت دارد، معتقد است تنها با کمک زالو و بدون تغيير در رژيم غذايي يا ورزش کردن توانسته وزن خود را کاهش دهد. اين زن از زمان شروع زالو درماني 57 کيلوگرم وزن خود را از دست داده است.

"آلکس بوگاتيريوا" گفت: از پنج سال پيش در مطالعه‌اي در مورد روش‌هاي درماني جايگزين شرکت کرده تا به نقش زالو درماني در کنترل وزن پي ببرد. اکنون او به کشورهاي مختلف از جمله هند و اروپا سفر مي‌کند تا مراجعه‌کنندگان را درمان کند.

زالو درماني، شيوه‌اي سنتي و قديمي به حساب مي‌آيد که براي مقابله با برخي بيماري‌ها از قبيل التهاب، گرفتگي ماهيچه‌ها، آرتروز، واريس کاربرد داشته است.

به گزارش نيچر ورلد نيوز، اين متخصص زالو درماني همچنين گفت: در حال حاضر فوائد بيشتري از زالو درماني معرفي شده و در واقع انگليس بزرگترين مرکز پرورش زالو براي کاربردهاي پزشکي را دارد.


 چرا استعمال قليان خطرناک‌تر از سيگار است؟ 

يک فوق تخصص بيماري‌هاي ريه گفت: مصرف قليان براي سلامت مصرف‌کنندگان و ديگر افرادي که در معرض دود آن هستند، خطري جدي به همراه دارد و احتمال بروز سرطان ريه را افزايش مي‌دهد.

دکتر غلامرضا مرتضوي‌مقدم در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: مصرف سيگار و قليان مخاطرات جدي قلبي را در پي دارد، مصرف اين مواد نه تنها موجب به وجود آمدن بيماري‌هاي قلبي - عروقي شده، بلکه ساير اندام‌هاي بدن از جمله ريه را نيز درگير مي‌کند.

وي ادامه داد: نيکوتين قليان وقتي از درون فضاي مرطوب عبور مي‌کند به هنگام ترکيب شدنش با آب، ترکيبات جديدي را تشکيل داده که زيان کشيدن قليان را به مراتب بيشتر مي‌کند.

اين فوق تخصص بيماري‌هاي ريه، با بيان اينکه کشيدن قليان موجب تنگي کيسه‌هاي هوايي يا برونشيت مي‌شود، تصريح کرد: مرحله پيشرفته آن موجب بيماري‌هاي قلبي - ريوي خواهد شد که قلب و ريه را با هم درگير مي‌کند.

مرتضوي با بيان اينکه مصرف قليان به تدريج چروک شدن پوست، پيري زودرس و فساد دندان‌ها را باعث مي‌شود، بيان کرد: زنان باردار و کودکان سيستم ايمني ضعيفي دارند و احتمال ابتلا به بيماري‌هاي ناشي از مصرف قليان براي اين افراد بيشتر خواهد بود.

وي عنوان کرد: قليان اغلب به صورت دسته جمعي مصرف شده که اين استفاده مشترک از قسمت دهاني قليان، خطر جدي براي انتقال بيماري‌هاي واگير دار را دارد.

اين فوق تخصص بيماري‌هاي ريه با بيان اينکه دود منتشر شده از قليان، حاوي مقادير بي‌شماري از مواد سمي است، يادآور شد: سرطان مري و معده،‌ لوزالمعده، کبد و سرطان روده بزرگ و ريفلاکس معده از جمله عوارض استفاده از قليان هستند.

مرتضوي تصريح کرد: نيکوتين موجود در دود حاصل از مصرف قليان همانند ساير مواد دخاني اعتيادآور بوده و مصرف متناوب آن در افراد ايجاد وابستگي مي‌کند.

وي با اشاره به ساير خطرات مصرف قليان، خاطر نشان کرد: گاهي عوارض ناشي از مصرف قليان، باعث زخم‌هاي گوارشي مي‌شود و استعمال دود آن، باعث برگشت اسيد معده به مري مي‌شود.


 مطالعات نشان مي دهد؛
 جابجايي محل زندگي براي کودکان آثار زيانباري دارد 

مطالعه گسترده و بلندمدت محققان دانمارکي نشان مي دهد نقل مکان به خانه اي جديد در دوران کودکي موجب افزايش احتمال پيامدهاي گوناگون زيانبار در سنين بالاتر و در بزرگسالي مي شود.

محققان در اين مطالعه، تاثير وضعيت جابجايي محل سکونت 1.4 ميليون فرد را از 15 سالگي تا اوايل دوره 40 سالگي مورد بررسي قرار دادند.

داده هاي مربوط به نقل مکان و تعداد جابجايي تمام افراد متولد شده در دانمارک از سال 1971 تا 1997 در دوره کودکي از زمان تولد تا سن 14 سالگي جمع آوري شده بود.

هر بار جابجايي با سن کودک مرتبط بود، از اينرو تاثير جابجايي هاي اوايل زندگي قابل مقايسه با تعداد دفعات نقل مکان آنها در اوايل دوره نوجواني شان بود.

تيم محققان در اين مطالعه، تاثيرات متعاقب منفي جابجايي هاي دوران کودکي را در بزرگسالي، از جمله تلاش براي خودکشي، اقدامات جنايي، بيماري روانپزشکي، مصرف مواد مخدر، و مرگ هاي طبيعي و غيرطبيعي را بررسي کردند.

راجر وب، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه منچستر بريتانيا، در اين باره مي گويد: «به لطف ثبت کامل و صحيح تمامي اطلاعات مربوط به تغيير محل زندگي در دانمارک، اين کشور تنها کشوري است که در حال حاضر امکان انجام چنين بررسي ملي جامع از نقل مکان و جابجايي محل زندگي در دوران کودکي و ريسک پيامدهاي زيانبار آن در سنين بالاتر وجود دارد.»

در اين مطالعه، ريسک بروز پيامدهاي زيانبار ناشي از تغيير محل زندگي در دوران کودکي به 3 گروه تقسيم شد: خشونت در مورد خود يا با ديگران (تلاش براي خودکشي، جنايت خشونت آميز)؛ بيماري رواني و سوءمصرف مواد مخدر (ابتلا به بيماري رواني و مصرف مواد مخدر)؛ و مرگ زودهنگام (مرگ هاي طبيعي و غيرطبيعي).

37 درصد افراد تحت مطالعه حداقل تا قبل از رسيدن به سن 15 سالگي، يکبار جابجايي محل زندگي شان را تجربه کرده بودند. در بين موارد موردمطالعه، بيشترين ريسک خطر در بين افرادي مشاهده شد که به طور مکرر در اوايل دوره نوجواني نقل مکان کرده بودند.