تاریخ 1395/04/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4243 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس قوه قضاييه در جلسه مسئولان عالي قضايي:
 توجه به ارتقاي سلامت قوه قضاييه سر لوحه کار مسئولان قضايي است 

رئيس قوه قضاييه توجه جدي به ارتقاي سلامت دستگاه قضايي را سرلوحه کار مسئولان اين قوه دانست و گفت: توجه به ارتقاي سلامت قوه قضاييه که در توصيه هاي مقام معظم رهبري خطاب به مسئولان قضايي نيز بر آن تاکيد شد سرلوحه کار ما بوده و هست و طبيعتاً در آينده با جديت بيشتري دنبال خواهد شد.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا به نقل اداره کل روابط عمومي قوه قضاييه، آيت الله صادق آملي لاريجاني در جلسه امروز مسئولان عالي قضايي به ديدار اخير مسئولان دستگاه قضايي با مقام معظم رهبري به مناسبت هفته قوه قضاييه اشاره کرد و از تشکيل کميته هايي به منظور بررسي محورهاي مختلف رهنمودهاي مقام معظم رهبري به مسئولان قضايي و تبيين و تدوين راهکارهاي عملياتي شدن اين رهنمودها بويژه در بخش هاي مربوط به ارتقاي سلامت قضايي، حقوق بشر اسلامي، زندانها و مجازات هاي جايگزين زندان و پيشگيري از وقوع جرم خبر داد.

رئيس قوه قضاييه با سپاس از محبت ها و الطاف مقام معظم رهبري و با تاکيد بر تاثيرگذاري اين ديدار و ايجاد انگيزه و اميد در مسئولان قوه قضاييه به تاييد مواضع رئيس و مسئولان عالي قوه قضاييه در حمايت از ارزش هاي انقلاب از سوي ايشان اشاره کرد و گفت: اصرار در حفظ ارزش ها و آرمان هاي انقلاب از سوي مقام معظم رهبري اصراري موقتي و يا اتفاقي نيست بلکه ادامه راه حضرت امام(ره) است و اگر اين ارزش ها و آرمان ها را کنار بگذاريم در دنيا حرفي براي گفتن نخواهيم داشت.

آيت الله آملي لاريجاني با تاکيد بر اينکه با وجود همه فشارهايي که عليه جمهوري اسلامي ايران وجود دارد؛ اين نظام پاي ارزش هاي خود ايستاده است، افزود: فلسفه سياسي حضرت امام(ره) راه نويي در جهان بود و ملت ما در پرتو اين نظام و اين فلسفه سياسي يک تنه در مقابل همه سلطه گران ايستاد.

رئيس دستگاه قضا گفت: کشورهاي سلطه گمان مي کردند که انقلاب ما نيز ظرف چند سال مانند بسياري از انقلاب هاي ديگر استحاله مي‌شود اما با اصرار و پافشاري حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبري بر حفظ ارزش هاي انقلاب و فلسفه سياسي نظام اسلامي، اميد دشمنان به ياس تبديل شده است.

رئيس قوه قضاييه با تاکيد بر اينکه جمهوري اسلامي ايران در موضوع حقوق بشر سخنان بسياري براي گفتن دارد، گفت: نظام اسلامي ايران هرگز زيربار نظريه هاي حقوق بشري که بر خلاف مباني اسلام و معارف قرآن باشد نخواهد رفت.

آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به ضرورت تقويت اطلاع رساني در قوه قضاييه و رفع نقاط ضعف در اين زمينه به ضرورت تلاش براي تبيين محورها و رويکردهاي حقوق بشري اسلام و شناساندن اقدامات ضد حقوق بشري مدعيان حقوق بشر نيز اشاره کرد و از محققان و علاقمندان اين مسائل خواست با دستگاه قضايي همکاري کنند.

رئيس قوه قضاييه در بخش ديگري از سخنان خود با قدرداني از حضور باشکوه مردم ايران و مسلمانان کشورهاي ديگر در روز جهاني قدس تصريح کرد: اين حضور باشکوه در واقع پيام وحدت و بيداري مسلمانان جهان در مقابل کشورهاي زورگو و ظالم است که هر سال باشکوهتر از قبل تکرار مي شود.

آيت الله آملي لاريجاني حضور باشکوه مردم در راهپيمايي روز قدس را عبادتي توام با جهاد توصيف کرد و افزود: بيداري مسلمانان سلاح عظيمي در دست ملت هاي مسلمان است که در روز قدس تحقق مي يابد حتي اگر برخي دولت هاي کشورهاي اسلامي خود را به بي خبري بزنند.

رئيس قوه قضاييه در ادامه سخنان خود با تاکيد بر ضرورت توجه به ايام باقيمانده ماه مبارک رمضان و توجه به معنويت و برکت عيد سعيد فطر گفت: اميدواريم با اتکا به معنويت و برکت ماه مبارک رمضان و شب هاي قدر بتوانيم در تمام طول سال متوجه معارف الهي و معنويت باشيم.

آيت الله آملي لاريجاني با تاکيد بر اينکه ساعات و لحظات معنوي همچون ماه مبارک رمضان و عيد سعيد فطر هميشه در زندگي انسان نيست و انسان بايد قدر چنين لحظاتي را به خوبي بداند به ذکر برخي روايات در خصوص اهميت ايام ماه مبارک رمضان، شب هاي قدر و عيد سعيد فطر پرداخت.

در جلسه امروز مسئولان عالي قضايي درباره نحوه اجراي رهنمودهاي مقام معظم رهبري در هفته قوه قضاييه بحث و بررسي شد.


 آغاز طرح تابستاني پليس راهور از امروز 

معاون اجتماعي و فرهنگ ترافيک پليس راهور نيروي انتظامي از آغاز طرح تابستاني پليس راهور از امروز- 15 تيرماه- خبرداد و گفت: پيش بيني مي شود اين طرح تا سوم مهرماه ادامه داشته باشد.

سرهنگ عين الله جهاني روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: به مناسبت عيد سعيد فطر نيز پيش بيني شده تا تمام نيروها و تجهيزات پليس براي برگزاري نماز عيد فطر و تسهيل در رفت و آمد مردم ، به کار گرفته شود.

وي ادامه داد: همچنين مراکز استان ها طرح ترافيکي مخصوص خود را متناسب با شرايط ترافيکي اتخاذ کرده و محدوديت و ممنوعيت ها را در تردد قائل خواهند شد.

جهاني ضمن توصيه به شهروندان براي داشتن سفري ايمن، به کنترل خودرو قبل از مسافرت اشاره کرد و گفت: بايد اتومبيل قبل از سفر مورد بازبيني و معاينه فني قرار گيرد و از سالم بودن چراغ ها و ترمز که از ضروري ترين مسائل است، اطمينان حاصل کنيد .معاون اجتماعي پليس راهور ناجا همچنين به ميزان روغن موتور، پاکيزه کردن فيلتر هوا، آب رادياتور، باد و وضعيت لاستيک ها، بخاري، موتور و برف پاک کن و تيغه هاي آن، روغن گيربکس و ديفرانسيل خودرو اشاره کرد و گفت: بايد براي کاهس حوادث در جاده ها ، سرعت خود را کنترل کرد.

سرهنگ جهاني همچنين به رانندگان توصيه کرد با خستگي رانندگي نکرده و به علائم و نشانه هاي راهنمايي و رانندگي نصب شده در جاده ها توجه داشته و نوشيدن مايعاتي مثل چاي و قهوه در هنگام رانندگي در شب و استراحت بعد از هر دو ساعت رانندگي را مورد توجه قرار دهند.

وي افزود: در هنگام رانندگي در شب ميدان و عمق ديد کاهش محسوسي مي يابد براين اساس تا آنجا که امکان دارد از رانندگي در شب پرهيز کرده و در صورت رانندگي بايد توجه داشته باشند که سرعت بايد حداقل 10 کيلومتر کمتر از سرعت معمولي در روز باشد.جهاني گفت: در شب، آينه ديد عقب را در وضعيت ديد شبانه قرار داده و حتي الامکان از نور بالا استفاده نکنيد و به نور چراغ اتومبيل هاي روبرو خيره نشويد، بنابراين چراغ سمت راست خودروي خود را به لبه سمت راست آسفالت جاده هماهنگ کرده و تنها نيک نگاهي به خودروي مقابل داشته باشيد.

وي براي کاهش ميزان حوادث در جاده ها، به شهروندان توصيه کرد در هنگام رانندگي از تلفن همراه استفاده نکنند و در صورت بروز تصادف نسبت به انتقال وسايل نقليه به منتهي اليه سمت راست اقدام کرده و در غير اين صورت نسبت به ايمن سازي محل براي پيشگيري از تصادفات بعدي اقدام کنند.

جهاني به لزوم بستن کمربند ايمني براي سرنشينان رديف هاي عقب خودرو اشاره کرد و گفت: از مصرف داروهاي خواب آور در حين رانندگي خودداري کرده و از سرعت مجاز تخطي نکنند چرا که حدود 20 درصد تصادفات به دليل تخطي از سرعت مجاز است.

معاون اجتماعي پليس راهور با تاکيد بر اينکه از حمل بنزين در خودرو خودداري کنيد، افزود: قبل از سفر از طريق شماره هاي 120 ، 88255555 يا از طريق سايت www.rahvar120.ir در جريان وضعيت راه ها و جاده ها قرار گيريد.


 علوي: وزارت اطلاعات پيامکي به روزنامه‌نگاران ارسال نکرده است 

وزير اطلاعات گفت: اين وزارتخانه هيچ پيامک تهديدآميز به روزنامه‌نگاران ارسال نکرده و قطعا نفس چنين اقدامي از نظر حرفه اطلاعاتي، يک اقدام ناشيانه و غيرکارشناسانه است.

به گزارش ايرنا از خانه ملت، سيدمحمود علوي با اشاره موضوعات مطرح شده درباره ارسال يک پيامک تهديد آميز امنيتي به جمعي از روزنامه نگاران، اظهار داشت: وزارت اطلاعات چنين پيامکي را ارسال نکرده است و بعيد مي داند که اين پيامک توسط يک مرجع رسمي امنيتي صادر شده باشد، زيرا نفس چنين اقدامي از نظر حرفه اطلاعاتي يک اقدام ناشيانه و غيرکارشناسانه است.وزير اطلاعات ادامه داد: يک مرجع هوشمند اطلاعاتي ممکن است که عنداللزوم به يک خبرنگار متخلف تذکر يا هشداري بدهد، ولي به صورت يکجا با تعداد زيادي از خبرنگاران با لحن هشدار تهديدآميز سخن نمي گويد.

بر اساس اين گزارش، متن زير، متن پيامکي است که عصر پنجشنبه هفته گذشته براي بسياري از روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه ارسال شده است.

'هرگونه ارتباط و همکاري با عناصر معاند خارج از کشور از طريق ايميل، پورتال‌هاي امن و ساير وسايل ارتباطي عملي مجرمانه و موجب پيگرد قضائي است. ضروري است ارتباطات خود را قطع نماييد. اين پيامک به‌منزله آخرين هشدار امنيتي است'.


 معرفي پنج حقوقدان از سوي رئيس قوه قضاييه در صحن علني مجلس 

سخنگوي هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي از معرفي پنج حقوقدان از سوي رئيس قوه قضاييه براي انتخاب اعضاي جديد حقوقدان شوراي نگهبان در صحن علني مجلس خبر داد.

به گزارش ايرنا از خانه ملت، بهروز نعمتي با بيان اين که انتخاب اعضاي حقوقدان شوراي نگهبان چهارشنبه هفته آتي (23 تيرماه) در صحن علني مجلس شوراي اسلامي برگزار مي شود افزود: محمدرضا عليزاده، عباس کدخدايي، احمدبيگي حبيب آبادي، محمدهادي صادقي و سيدفضل الله موسوي به عنوان پنج نفر طي نامه اي از سوي رئيس قوه قضاييه به هيأت رئيسه معرفي شده اند. سخنگوي هيأت رئيسه مجلس شوراي اسلامي اضافه کرد: طبق قانون اساسي، حقوقدانان شوراي نگهبان از سوي رئيس قوه قضاييه به مجلس شوراي اسلامي معرفي مي‌شوند تا با تأييد نمايندگان ملت، کار در شوراي نگهبان را آغاز کنند.


 هيات اقتصادي 150 نفري ايتاليا هفته آينده به ايران مي آيد 

يک هيات اقتصادي 150 نفره از استان مارکه ايتاليا شامل 120 شرکت فعال در زمينه هاي مختلف و 30 مقام استاني به منظور ديدار با طرف هاي ايراني و نشست رو در رو با بازرگانان بيست و يکم تيرماه عازم ايران مي‌شوند.

به گزارش سازمان توسعه تجارت، نمايندگان شرکت‌هاي تجاري حاضر در اين هيات شامل فعالان حوزه‌هاي کشاورزي و صنايع غذايي، مبلمان، ساختمان، طراحي داخلي، اتومکانيک، اتوماسيون، جواهرآلات، انرژي‌هاي تجديدپذير، داروسازي و بيوتکنولوژي پزشکي، لوازم آرايشي، لوازم ورزشي، مد و طراحي لباس و گردشگري و امور فرهنگي هستند.

هيات تجاري استان مارکه ايتاليا که به رياست آقاي «چريشولي» استاندار اين استان به ايران سفر مي‌کنند، مذاکره با مقام هاي کشور و همچنين بخش خصوصي را به منظور شناخت ظرفيت‌ها و بررسي زمينه‌هاي سرمايه‌گذاري در ايران در برنامه خود دارد.

اين هيات تجاري سپس از تهران به ساري مي‌رود تا از مرکزهاي توليدي استان مازندران بازديد و با بازرگانان آنجا به صورت رو در رو مذاکره کنند.

به گزارش ايرنا، مارکه (به ايتاليايي: Marche) يکي از 20 ناحيه ايتالياست که در مرکز اين کشور قرار دارد و به صورت خود مختار اداره مي‌شود.

ايتاليا در سال هاي نه چندان دور نخستين شريک تجاري ايران شناخته مي شد و ارزش مبادلات دو کشور در آن سالها به رکورد هفت ميليارد و 500 ميليون يورو در سال رسيده بود که اين رقم در سال هاي اعمال تحريم به يک ميليارد و 400 ميليون يورو کاهش يافت.

اواخر فروردين ماه امسال «ماتئو رنتزي» نخست وزير ايتاليا، در صدر هيات 250 نفره سياسي و اقتصادي وارد تهران شد.

ايران و ايتاليا در حاشيه اين سفر و در حضور رئيس جمهوري ايران و نخست وزير ايتاليا هفت سند همکاري در زمينه گردشگري و فعاليت هاي فرهنگي، همکاري صنعتي، راه آهن، نفت و گاز، فرودگاهي، توليد انواع مفتول، ميلگرد و تسمه مورد نياز صنايع خودرو و برپايي نمايشگاه هاي بين المللي امضا کردند.


 رحماني فضلي:
 کشور را بايد بر اساس ايدئولوژي اقتصاد مقاومتي مديريت کنيم 

وزير کشور با تاکيد بر اينکه اقتصاد مقاومتي با ويژگي هاي مدنظر رهبر معظم انقلاب اسلامي بايد پيش برده شود گفت: اقتصاد مقاومتي يک اعتقاد و ايدئولوژي است که بايد براساس آن کشور را مديريت کنيم.

به گزارش ايرنا، عبدالرضا رحماني فضلي عصر دوشنبه در نشست هم انديشي تدوين برنامه هاي توسعه اي روستاها افزود: موضوع اقتصاد مقاومتي را در حوزه هاي مختلف با راهنمايي و حمايت رهبر معظم انقلاب، پيگيري مجدانه و تاکيدات رييس جمهوري و معاون اول رئيس جمهوري به عنوان فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتي پيش مي بريم که در اين مدت نتايج خوبي داشته است.

وي ادامه داد: نتايج را به رهبر معطم انقلاب و دولت ارسال مي کنيم.

وزير کشور گفت: اقتصاد مقاومتي يک کار کوتاه مدت نيست بلکه بايد ريل گذاري جدي در اين خصوص صورت گيرد و با رفع موانع ما بايد بتوانيم اين حرکت را سرعت ببخشيم تا به اهداف بلندي که رهبر معظم انقلاب تعيين کردند دست يابيم. رحماني فضلي افزود: تا کنون سه استان آذربايجان شرقي، لرستان و کرمان را بعنوان پايلوت اقتصاد مقاومتي انتخاب کرده آيم که بايد همه مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتي را با اختيارات ويژه در اين استان ها پيش ببريم و هرچه توفيق يافتيم به ساير استان ها تسري دهيم.

وي ادامه داد: اقتصاد مقاومتي بحث يک پروژه نيست بلکه يک تفکر در رويکرد و نگاهي است که بايد اقتصاد مقاومتي با ويژگي هايي که رهبر معطم انقلاب فرمودند داشته باشيم.

وزير کشور گفت: اقتصاد مبتني بر نفت با تلاطم هاي موجود نمي تواند پاسخگوي کشور باشد بلکه بايد اقتصادي مبتني بر توانمندي خود را پيش ببريم.

رحماني فصلي افزود: در سه استان پايلوت اقتصاد مقاومتي برنامه خاصي داريم و ماهي يکبار پن به اين استان ها سفر مي کنم و جلسات تخصصي نيز به صورت هفتگي در اين زمينه برگزار مي شود.

وي افزود: در حوزه فرهنگساز بايد کار جدي صورت بگيرد و ما بايد درباره گفتمان اقتصاد مقاومتي يک جريان سازي قوي داشته باشيم.

وي ادامه داد: يکي از ابعاد اقصاد مقاومتي فعاليت حوزه روستايي و نقش فعاليت روستايي است که بايد مورد حمايت قرار بگيرد.

وزير کشور تاکيد کرد: بايد مشخص شود سهم و نقش روستاها در حوزه اقتصاد مقاومتي چيست و چگونه مي توانيم آن را عملياتي کنيم.

رحماني فصلي با بيان اينکه برخي از اينکه ما فعاليت کوچک در راستاي اقتصاد مقاومتي کنيم ابا دارند افزود: در نگاه رهبر معظم انقلاب فقط پروژه کلان مطرح نيست بلکه بايد از کارهاي خرد شروع و به کلان نيز برسيم.