تاریخ 1395/03/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4221 برو جستجو جستجوی پیشرفته   وزير دادگستري خبر داد:
 اموال ميلياردر نفتي همچنان نامعلوم 

آخرين خبرها در خصوص ميلياردر نفتي حکايت از آن دارد که گويا توفيق دريافتن کليه دارايي‌هاي او حاصل نشده است. اين موضوع را وزير دادگستري هم روز گذشته تاکيد کرد و اعلام داشت از بازگرداندن اموال بابک زنجاني نسبت به گذشته توفيق نداشته‌ايم اين در حالي است که با وجود اعلام حکم بدوي اعدام بابک زنجاني برخي گفته‌ها حاکي از آن است که احتمالا اين حکم تغيير کند و زنجاني اعدام نشود. وزير دادگستري شرط تغيير حکم را همکاري زنجاني با مسوولان و بازگرداندن بدهي‌ وي به شرکت نفت مي‌داند.

پس از صدور حکم بدوي اعدام بابک زنجاني وي نااميد نشده و وکيل مدافع بابک زنجاني مي‌گويد موکلش پس از شنيدن حکم اعدام از وکلاي خود خواسته صرف‌نظر از اينکه چنين رأيي صادره شده، همچنان کار انتقال پول و تسويه بدهي با شرکت نفت را به جديت پيگيري کنند. وکيل بابک زنجاني در خصوص رسيدگي به پرونده موکلش گفت: پس از مراجعات متعدد به ديوان عالي کشور مشخص شد که پرونده موکلم جهت رسيدگي تعيين شعبه شده است و قضات ديوان در حال رسيدگي به پرونده هستند ولي شعبه مربوطه محرمانه بوده و نمي‌گويند کدام شعبه است. اما وزير دادگستري گفت: در بازگرداندن اموال بابک زنجاني نسبت به گذشته توفيق چنداني نداشته‌ايم و ان‌شاءالله بتوانيم در رابطه با استرداد اموال به جايي برسيم. حجت‌الاسلام والمسلمين مصطفي پورمحمدي در خصوص اينکه آيا در پرونده بابک زنجاني در زمينه بازگرداندن اموال وي به کشور اتفاق جديدي رخ داده است؟ گفت: اين پرونده يک سير قضايي دارد که به اتهام و جرايم رسيدگي مي‌شود و يک سير ديگر آن کشف، شناسايي و فروش اموال و تبديل آن به پول و بازگرداندن آن است. وي افزود: در رابطه با بعد اول اين پرونده، حکم صادر شد. در رابطه با بحث اموال که مشکل ماست متاسفانه نسبت به گذشته توفيق چنداني نداشته‌ايم و انشاءلله بتوانيم در رابطه با استرداد اموال در اين پرونده به جايي برسيم. به نظر مي‌رسد پرونده جنجالي ميلياردر نفتي همچنان يکي از پرهياهوترين پرونده‌هاي کشور است که نتيجه آن هنوز معلوم نشده است.


 يادداشت
 مستمندان و ماه مبارک رمضان 
نويسنده : محمد عليان

يکي از ماه‌هاي پرفضيلت و خير و برکت ماه رمضان است که مسلمانان جهان با خلوص نيت با روزه زبان و دل به مهماني خدا رفته تا با نيايش و دعاي سحرگاهي به خالق هستي نزديک و مستمندان و گرسنگان را درک کنند نه ترک.

در اين ماه عبادت بندگي که گراني ارزاق و مايحتاج روزانه همراه با تورم همچون پنجه‌ي آهنين حلقوم دردمندان و تهي‌دستان جامعه را مي فشارد و سفره‌ي خالي افطار و سحري آنها شايد با نان خالي تزيين نمي‌شود با آبرومندي و سربلندي زندگي مي‌کنند که صدايشان به گوش کسي نمي‌رسد.

اين نيازمندان محتاج در اين ماه با برکت که درب‌هاي بهشت را به روي سخاوتمندان مي‌گشايند و دعاهاي خالصانه مستجاب مي‌شود نبايد فراموش کنيم. ما مي‌دانيم که حمايت از بينوايان کمتر از ثواب روزه و عبادت نيست. آن دسته از افرادي که تمکن مالي دارند بايد شرايط دشوار نابه‌سامان خانواده‌هايي را احساس کنند که با فقر و نداري از درون تهي شد و با حفظ حيثيت و شرف نزد همسر و فرزندان و ديگران، هرگز دست نياز را به‌سوي مردم دراز نمي‌کنند متاسفانه اين قشر از انسان‌ها در جامعه کنوني ما کم نيستند که با دست تنگي زندگي تلخ‌تر از زهر را مي‌گذرانند ولي ديگران در ناز و نعمت در بهترين و مجلل‌ترين خانه‌ها با شرايط عالي همچون زندگي شاهانه مي‌لولند.

در زمان‌هاي نه چندان دور توسط افرادي خير و نيکوکار در اين ماه مبارک که بن‌هاي کاغذي گوشت، مرغ، نان، قند و شکر، حبوبات و...

تهيه يا طعام نذري طبخ مي‌شد و به صورت پنهاني به خانواده‌هاي محروم شهر و روستا و مدارس توزيع مي‌گرديد کم نبودند که پس از گذشت چهار دهه هنوز نامشان در بايگاني ذهن و انديشه‌ي مردم قدرشناس چون ستاره‌اي درخشان سوسو مي‌زند. البته اهداي بن‌هاي خواربار، لباس و... در مدارس به طريقه‌اي به دست کودکان مستمند و بي‌بضاعت يا ديگر افراد جامعه مي‌رسيد که ثواب اخروي و دنيوي داشت، با کمال احترام خيلي مخفيانه صورت مي‌گرفت که در دبستان‌ها حتي هم شاگردي فرد مورد نظر بدان کمک‌هاي نقدي و غيرنقدي آگاه نبود. در آن زمان اعمال صالح نيکوکاران و خيرين نه ريا بود نه تظاهر. فقط از جنس خالص بود و براي رضاي خدا که مورد درگاه حضرت دوست هم قرار مي‌گرفت که برکت و نعمت وسعت مي‌بخشيد و به مال و منال بخشندگان و سخاوتمندان نعمت و بر عمر پرثمرشان برکت که پاداش هر خيرانديش و خيرخواه است و لذا فرزنداني را به جامعه تحويل داده‌اند که با ادامه دادن اين راه خداپسندانه يعني دستگيري از ضعفا و احسان به فقرا، باني خير و مزد الهي، نام او را زنده و جاويد نگه داشته و در اين ماه بندگي به ديگران که از بذل و بخشش بويي نبرده‌اند چنين درس عبرت و اخلاق مي‌آموزند که بهشت دور نيست زيرا قسمتي از اموال يا درآمد ساليانه مستغلات، باغ، زمين، مغازه، منزل را سالها قبل طبق وصيت‌نامه وقف مستمندان در اين ماه پرفيض نموده‌اند.

به قول يکي از دانشمندان: «زماني که بخواهيد وصيت‌نامه بنويسيد متوجه خواهيد شد تنها کسي که يکي از دارايي‌هاي خودتان سهمي ندارد، خودتان خواهيد بود. »

فراموش نکنيم که ثمره‌ي همان اندوخته‌هاي خيرين ساليان قبل است که در اين شب‌هاي عرفاني قدر و مناجات با اطعام نذري در مساجد و تکايا روزه‌دارن را سير و دست دعا را براي آمرزش به سوي آسمان دراز مي‌کنند.

اميد است از دعاي خير سحرخيزان در اين ماه پربرکت بي‌نصيب نمانيم و طاعات و عبادات همه‌ي روزه درآن مورد قبول درگاه حضرت احديت قرار گيرد. انشاءالله


 در اولين اجلاس کارگروه مشترک امنيتي بين ايران و سوريه صورت گرفت؛
 امضاي صورتجلسه همکاري در مبارزه با تروريسم و جرائم سازمان يافته، قاچاق مواد مخدر و امنيت مرزها 

صورتجلسه همکاري در زمينه هاي مبارزه با تروريسم و جرائم سازمان يافته، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و امنيت مرزها به امضاي رؤساي کارگروه مشترک امنيتي دو کشور ايران و سوريه رسيد.

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني وزارت کشور، هيأت وزارت کشور سوريه به سرپرستي خالد عبداله خضر معاون وزير کشور سوريه به منظور شرکت در اولين اجلاس کارگروه مشترک امنيتي صبح روز دوشنبه مورخ 17 خرداد ماه وارد تهران شد و با حسين ذوالفقاري معاون امنيتي و انتظامي وزارت کشور ملاقات و گفتگو کرد.

در اين ديدار حسين ذوالفقاري با اظهار خشنودي از برگزاري اولين اجلاس کارگروه مشترک امنيتي و ضمن اشاره به تحولات منطقه و آخرين شرايط فعاليت هاي گروه هاي تروريستي به ويژه در سوريه و حاميان اين گروه ها، بر لزوم همکاري دو کشور در مبارزه با افراط گرائي، گروه هاي تروريستي، جرائم سازمان يافته و اتخاذ مواضع مشترک منطقه اي و بين المللي تاکيد کرد.

سرلشکر خالد عبداله خضر نيز با ابراز خشنودي از سفر به تهران و تشکر از حمايت ايران از دولت و ملت سوريه در مقابله با گروه هاي تروريستي، مواضع جمهوري اسلامي ايران در حمايت از کشورها و ملت هاي مظلوم به ويژه کشور فلسطين را قابل تحسين بيان نمود.

در اين نشست هم چنين در خصوص مسائل وموضوعات مورد علاقه دو طرف گفتگو و پيرامون نحوه ارتقاء همکاري هاي امنيتي و انتظامي و تبادل اطلاعات و تجربيات از طريق برگزاري نشست هاي تخصصي و هم چنين برگزاري دوره هاي آموزشي توافق شد.

در پايان اولين اجلاس کارگروه مشترک امنيتي بين دو کشور که نمايندگاني از وزارت امورخارجه و مقامات امنيتي و انتظامي نيز حضور داشتند، صورتجلسه همکاري در زمينه هاي مبارزه با تروريسم و جرائم سازمان يافته، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و امنيت مرزها به امضاي رؤساي کارگروه مشترک امنيتي دو کشور رسيد.


 معاون وزير صنعت اعلام کرد
 وجود بيش از 14 هزار واحد صنعتي غير‌فعال در کشور 

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت تعداد واحدهاي صنعتي کشور را بيش از 37 هزار واحد عنوان و اعلام کرد که از اين تعداد بيش از 14 هزار واحد غيرفعال هستند.

به گزارش ايسنا، علي يزداني در کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد استان با اشاره به اينکه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي و كارگروه ملي تسهيل و رفع موانع توليد در كل كشور تشكيل شده است، گفت: هدف از تشکيل کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد در قالب اقتصاد مقاومتي حل مشکل نقدينگي واحدهاي صنعتي تعطيل و زير ظرفيت است که با تصويب اين کارگروه به بانک‌ها معرفي مي‌شوند.وي ادامه داد: از ديگر اهداف اين کارگروه رونق بخشيدن صنايع کوچک و متوسط، ارائه فرآيند پيشنهادي جهت شناسايي واحدها و طرح‌هاي مشمول حمايت، ارائه مشوق‌هاي پيش‌بيني شده براي طرح آفرينان، سرمايه‌گذاران و صاحبان صنايع و معرفي صندوق‌هاي تحت پوشش وزارتخانه براي واحدهاي صنعتي دچار مشكل است.معاون وزير صنعت، معدن و تجارت تصريح کرد: تا پايان ارديبهشت امسال 87 هزار و 917 واحد صنعتي از وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان‌هاي تابعه در كل كشور پروانه بهره‌برداري اخذ كردند كه از اين تعداد 80 هزار و 81 واحد آن كوچک، 4356 واحد نيز متوسط و 3480 واحد نيز بزرگ و داراي اشتغال بالاي 100 نفر هستند. يزداني با بيان اينکه 37 هزار و 148 واحد فعال و غير فعال در داخل شهر‌ک‌ها و نواحي صنعتي کشور مستقر هستند، افزود: از اين تعداد 34 هزار و 557 واحد کوچک، 1723 واحد متوسط و 868 واحد بزرگ هستند.

وي با اشاره به 179 واحد غيرفعال در استان افزود: از مجموع 528 واحد فعال و غيرفعال در استان خراسان جنوبي تعداد 503 واحد کوچک، 12 واحد متوسط و 13 واحد بزرگ است.

مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي کشور با اشاره به اينکه 35 درصد واحدها صنعتي و صنفي در خراسان جنوبي متوقف است در حالي که متوسط کشوري 19 درصد است، گفت: در داخل شهرک‌ها و نواحي صنعتي استان 306 واحد به بهره‌برداري رسيده که 297 واحد کوچک، 6 واحد متوسط و سه واحد بزرگ وجود دارد. معاون وزير صنعت، معدن و تجارت رسالت سوم کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد را به نتيجه رساندن طرح‌هاي بالاي 60 درصد پيشرفت دانست و افزود: در كل كشور بالغ بر 100 هزار و 952 طرح صنعتي از سازمان صنعت، معدن و تجارت جواز تأسيس گرفتند كه از اين تعداد 665 طرح در استان خراسان جنوبي است که 220 طرح آن در داخل شهرک‌هاي صنعتي وجود دارد.يزداني ماموريت اصلي سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي ايران را توسعه صنايع کوچک و ايجاد و توسعه زيرساخت‌هاي صنعتي عنوان کرد و گفت: در کل کشور 948 شهرک و ناحيه صنعتي مصوب وجود دارد که از اين تعداد در 778 مورد زمين واگذار مي‌شود و 136 هزار هكتار زمين در اختيار داريم كه 31 هزار هكتار آن تاکنون واگذار شده است.

مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي کشور، تاکيد کرد: در کل کشور 378 شهرك و ناحيه صنعتي داريم كه يا هيچ قراردادي در آن بسته نشده، يا قرارداد بسته اما هنوز در حالت طرح است و يا زير 10 واحد در داخل شهرک و ناحيه صنعتي به بهره‌برداري رسيده است.

يزداني يادآور شد: بخشودگي جرائم يكي از مهمترين كارهايي بود كه در راستاي حمايت از سرمايه‌گذاري انجام داديم و به صورت كلي واحدهاي صنعتي 600 ميليارد تومان بدهي دارند كه 400 ميليارد تومان آن جريمه تاخير و 200 ميليارد تومان نيز اصل پرداختي آنها بود.


 از سوي مصطفي کواکبيان طي اخطار قانون اساسي صورت گرفت؛
 درخواست جلسه غيرعلني براي بيان مشکلات اقتصادي کشور 

نماينده مردم تهران در مجلس دهم با انتقاد از گزارش وزير صنعت در خصوص اقتصاد مقاومتي و راهکارهاي اجراي آن در حوزه صنعت گفت: در اين گزارش هيچ راهکار عملياتي براي رفع مشکلات بخش صنعت ارائه نشد. مصطفي کواکبيان در نشست علني روز گذشته مجلس شوراي اسلامي‌در اخطاري با استناد به اصل 67 قانون اساسي گفت: با توجه به فرمايشات مقام معظم رهبري مبني بر در رأس امور قرار داشتن مجلس، قوه مقننه و هيأت رئيسه بايد براي حفظ حقوق ملت و خدمت به مردم و پايبندي به سوگند خود تلاش کنند. نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي‌ افزود: برخي وزرا با ارائه گزارش‌هايي در صحن مجلس، نمايندگان را در قالب يک دانش آموز فرض مي‌کنند و به طور روشن بحث‌هايي که در روزنامه‌ها و رسانه‌ها مطرح مي‌شود را در مجلس بيان مي‌کنند. وي با انتقاد از اينکه در گزارش وزير صنعت هيچ راهکار عملياتي براي رفع مشکلات مطرح نشد تأکيد کرد: اگر قرار است اقدامي‌ صورت گيرد دستور فرماييد حداقل جلسه به صورت غيرعلني برگزار شود. کواکبيان با بيان اينکه مقام معظم رهبري در ديدار با نمايندگان از بيکاري جوانان اظهار شرمندگي کردند گفت: به طور حتم وزير صنعت بايد اظهار پشيماني بيشتري از بيکاري جوانان داشته باشد. در ادامه علي لاريجاني در پاسخ به اخطار کواکبيان گفت: اگر لازم باشد جلسات غير‌علني نيز برگزار خواهد شد.


 ظريف به مجلس مي‌رود 

معاون کنسولي و پارلماني وزارت امور خارجه از آمادگي وزير امور خارجه براي حضور در مجلس شوراي اسلامي ‌خبر داد و گفت: با دعوت هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي ‌وزير خارجه در مجلس حضور مي‌يابد. حسن قشقاوي در خصوص حضور وزير امور خارجه در مجلس دهم، اظهار داشت: بنا بود که روز يکشنبه وزير امور خارجه آقاي ظريف در مجلس حضور يابند، اما به سبب ميزباني از وزير امور خارجه ارمنستان اين موضوع محقق نشد. معاون کنسولي و پارلماني وزارت امور خارجه بيان کرد: مقرر شد که در فرصتي مناسب با نظر هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي، وزير امور خارجه در مجلس شوراي اسلامي‌حضور يابد. قشقاوي ادامه داد: به طور قطع آقاي ظريف در مجلس حاضر خواهند شد ولي زمان آن مشخص نيست.


 نمايندگان به اين باور نرسيده‌اند که فرهنگ زيربناي توسعه کشور است 

رئيس کميسيون فرهنگي مجلس نهم شوراي اسلامي‌اظهار کرد: نمايندگان به اين باور نرسيده‌اند که فرهنگ زيربناي توسعه کشور است و عدم اقبال نمايندگان براي عضويت در کميسيون فرهنگي در مجلس دهم از اين موضوع نشات مي‌گيرد. احمد سالک کاشاني خاطر نشان کرد: اگر فرهنگ کشور قدرتمند نباشد در مقابل آسيب‌ها نمي‌توان ايستادگي کرد. هم‌چنين بايد توجه داشت براي بهبود اقتصاد صنعت و کشاورزي بايد فرهنگ اصلاح شود. وي در خصوص علت عدم تمايل نمايندگان براي عضويت در کميسيون اقتصادي گفت:‌ يکي از مسائلي که در اين بي ميلي وجود دارد اين است که مردم عمدتا به خاطر رفع مسائل و مشکلات اقتصادي و توسعه غيرفرهنگي به نمايندگان راي دادند.

 


 توافقات جديد اشتغالي با آفريقاي جنوبي 

وزير کار در ديدار با همتاي آفريقاي جنوبي خود بر گسترش مناسبات بين دو کشور در زمينه‌هاي انتقال تجارب اشتغالي در بنگاه‌هاي کوچک و متوسط تاکيد کرد.

به گزارش مهر، علي ربيعي در حاشيه صدو‌پنجمين کنفرانس بين‌المللي کار، با خانم «اولي فنت» رئيس کنفراس و وزير کار آفريقاي جنوبي ديدار کرد. در اين ديدار، وزير کار بر گسترش مناسبات در زمينه‌هاي آي تي و انتقال تجارب در خصوص ايجاد اشتغال در بنگاه‌هاي کوچک و متوسط تاکيد کرد.همچنين در اين ديدار زمينه‌هاي همکاري مشترک بين دو وزارتخانه پس از سفر رئيس جمهور آفريقاي جنوبي به تهران مطرح شد.

علاوه بر اين، به تبادل مربي در زمينه آموزش‌هاي فني‌و‌حرفه‌اي به خصوص فناوري‌هاي بالا با تاکيد بر آي‌تي همچنين گسترش مشاغل و کارآفريني و تجارب دو کشور در ايجاد اشتغال در بنگاه‌هاي کوچک و متوسط و نيز برنامه‌هاي توسعه کارآفريني اشاره شد. همچنين زمينه همکاري مشترک صندوق‌هاي تامين اجتماعي جمهوري اسلامي ايران با صندوق‌هاي آفريقاي‌جنوبي مورد تاکيد قرار گرفت و مقرر شد در سفر آتي وزير کار آفريقاي جنوبي به تهران، تفاهم نامه مشترک در اين زمينه به امضاي دو طرف برسد.