تاریخ 1395/02/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4190 برو جستجو جستجوی پیشرفته   راز زوج‌هاي موفق  

زوج‌هايي در زندگي موفق‌ترند که در برابر هر پنج بار لبخند، فقط يک بار اخم بر چهره‌شان مي‌نشيند.

آيا مي‌دانيد «نسبت پنج به يک» چيست و چه تأثيري در زندگي مشترک شما دارد؟ «نسبت پنج به يک» جادو نيست اما جادو مي‌کند. باور نداريد، امتحان کنيد!

زن و شوهرهايي در زندگي موفق ترند که در برابر هر پنج بار لبخند به همديگر، فقط يک بار اخم بر چهره شان مي‌نشيند، در برابر پنج تعريف، فقط يک بار از هم انتقاد مي‌کنند آن هم به شيوه اي مثبت و سازنده، و در برابر پنج اشتراک نظر، فقط يک اختلاف عقيده با هم دارند. به اين مي‌گويند «نسبت پنج به يک»؛ يعني داشتن پنج تعامل مثبت در برابر يک تعامل منفي. رعايت اين نسبت در زندگي مشترک معجزه مي‌کند. اگر مي‌خواهيد اين نسبت جادويي را وارد زندگي تان کنيد، راهکارهاي زير را امتحان کنيد:

الف) براي کاهش دادن تعاملات منفي کارهاي زير را انجام دهيد: به همديگر قول بدهيد که براي حل مشکلتان تمام تلاشتان را بکنيد، از جمله اين که راه حلي را که با هم پيدا کرده‌ايد اجرايي کنيد و اگر نقاط ضعفي داشت آن را اصلاح کنيد

1- از مسائلي که باعث تعاملات منفي بين شما و همسرتان مي‌شوند فهرستي درست کنيد

مسائلي را که باعث اخم، ناراحتي، انتقاد مخرب، سرزنش، گله و شکايت، مشاجره و به طور کلي باعث تعاملات منفي بين شما و همسرتان مي‌شوند، فهرست وار روي کاغذ بنويسيد. اين کار کمک تان مي‌کند تا مسئله‌هايتان را بهتر بشناسيد و بتوانيد براي هر کدام از آن‌ها راه حل‌هايي پيدا کنيد.

2- شما پيشقدم باشيد

وقتي اين مسائل را شناختيد، به يک نکته مهم توجه کنيد؛ همان قدر که همسر شما در قبال حل هر مسئله مسئول است شما هم مسئول هستيد. بنابراين از سعي کردن براي تغيير دادن همسرتان دست برداريد چون باعث مي‌شويد او در لاک دفاعي فرو برود و در برابر تلاش شما که آن را نوعي تعامل منفي قلمداد مي‌کند، مقاومت بيشتري به خرج بدهد. بهترين کار اين است که در حل هر مسئله در درجه اول، انرژي تان را صرف تغيير دادن خودتان بکنيد. مثلاً ببينيد براي حل هر کدام از مسئله‌هايي که در فهرست نوشتيد، خودتان چه کارهايي مي‌توانيد بکنيد، مهارت‌هاي حل مسئله و مذاکره تان را افزايش بدهيد و...

3- ترک عادت کنيد

عادت‌هاي بد باعث منفي شدن تعاملات زن و شوهر مي‌شوند. اعتياد به مواد، عادت به رفتارهاي پرخاشگرانه، عادت مخرب به کار کردن، عادت به انتقاد کردن، عادت به غر زدن و ساير عادت‌هاي بدي را که همه ي انسان‌ها به نحوي و مقداري دارند، در خودتان شناسايي کنيد و آن‌ها را کنار بگذاريد. از آنجا که ترک عادت کار سختي است بهتر است از افراد آگاه و قابل اعتماد کمک بگيريد.

3- از «من» بگوييد

سعي کنيد براي بيان احساسات، انتقادات و پيشنهاداتتان شيوه‌هاي سازنده تري را پيدا کنيد. يکي از ساده ترين و مؤثرترين راه‌هاي اين کار، استفاده از کلمه «من» در ابتداي جملات است؛ براي مثال بگوييد « من از اين نگرانم که...»، «من احساس مي‌کنم که...»، «من دوست دارم که... اتفاق بيفتد (نه اين که من دوست دارم تو... کار را بکني)»، « درباره... چه حسي داري يا چطور فکر مي‌کني؟». اين راهکار تأثير زيادي در کاهش تعاملات منفي بين شما و همسرتان دارد.

5- دو نفره تصميم گيري کنيد

تصميم گيري دو نفره يا همان «تصميم گيري مشارکتي»، نمونه‌اي از يک تعامل مثبت است که در آن هم شما و هم همسرتان احساس مي‌کنيد به هدف و منظورتان رسيده‌ايد و انتظارات هر کدامتان به نحوي در آن مورد ملاحظه قرار گرفته است. براي حل هر مسئله، بعد از بيان دغدغه‌ها و پيشنهاد راه حل‌هايي که به ذهن خودتان مي‌رسد، به حرف‌هاي همسرتان خوب گوش کنيد، سپس سعي کنيد راه حلي پيدا کنيد که نگراني و نظر هر دوي شما را تأمين کند.

6- با هم توافق کنيد

به همديگر قول بدهيد که براي حل مشکلتان تمام تلاشتان را بکنيد، از جمله اين که راه حلي را که با هم پيدا کرده ايد اجرايي کنيد و اگر نقاط ضعفي داشت آن را اصلاح کنيد.

ب) براي افزايش دادن تعاملات مثبت کارهاي زير را بکنيد:

1- چيزهايي را که باعث تعاملات مثبت بين شما و همسرتان مي‌شوند، شناسايي کنيد. کارهايي که باعث افزايش اوقات خوش شما با همسرتان مي‌شوند فهرست‌وار روي کاغذ بنويسيد و سعي کنيد هر روز در موقعيت‌هاي مناسب از چند مورد آن استفاده کنيد.

2- کلمات معجزه مي‌کنند

استفاده از کلماتي که بار منفي دارند همسرتان و سپس خودتان را از رابطه دلسرد مي‌کند. بنابراين از انتقادهاي مکرر، غر زدن، گله و شکايت، کنايه و سرزنش، بهانه گيري، عيب جويي و به طور کلي هر حرفي که باعث خراب شدن يک تعامل مثبت مي‌شود جداً پرهيز کنيد و به جاي آن حرف‌هاي مثبت بزنيد.

3- احترام بگذاريد

هر قدر احترامي‌که به همسرتان مي‌گذاريد بيشتر باشد، شانس تعامل مثبت در زندگي شما بيشتر مي‌شود.

4- مثبت باشيد. انرژي مثبت بيشتري به همسرتان بدهيد

براي مثال به او بيشتر لبخند بزنيد، بيشتر با هم باشيد، قدرشناس‌تر باشيد، تفريحات دو نفره تان را بيشتر کنيد، با هم کارهاي جديد و جاهاي جديد را تجربه کنيد.

5- قوت‌هاي پيش زمينه‌تان را گلچين کنيد

شما و همسرتان هر کدام با الگوهاي رفتاري که از رابطه‌ي پدر و مادرهايتان ياد گرفته‌ايد وارد زندگي مشترک شده‌ايد. مسلم است که همه ي اين الگوها براي زندگي و رابطه ي شما کارآمد نيستند. پس به رابطه ي پدر و مادرتان نگاهي بيندازيد، تقويت کننده‌هاي تعاملات مثبت را نگه داريد و تضعيف کننده‌هاي آن را دور بريزيد.

سرويس خانواده


 خواص درماني بهار نارنج  

عرق بهار نارنج داراي طبيعت گرم است.

بهار نارنج حاوي ويتامين‌هاي C، B و D است. بهار نارنج داراي فوايد بسياري براي جسم و روح است که در ادامه به شرح آن مي‌پردازيم:

فوايد رواني بهار نارنج: مهم‌ترين خاصيت دارويي بهار نارنج تاثير آن روي سيستم عصبي بدن است. بهار نارنج بر روي سيستم عصبي مرکزي انسان تاثيري آرام بخش مي‌گذارد و به همين دليل درماني فوق العاده براي بي‌خوابي و اضطراب و تسکين اعصاب است.

بهارنارنج آرامش‌بخش و ضدهيجانات دستگاه عصبي است سردردهاي عصبي و همچنين ميگرني را کاهش مي‌دهد. براي رفع ضعف اعصاب مفيد و نشاط آور است افرادي که مشکل اختلال خواب دارند، مي‌‌توانند پيش از خواب، مقداري عرق بهار نارنج با چاي مصرف کنند.اگر از اين محلول 2 ساعت قبل از خواب استفاده کنند خواب بسيار آرامي‌خواهند داشت عرق بهار نارنج براي رفع غم و افسردگي مفيد است.

دم کرده گل درخت بهارنارنج براي برطرف کردن قولنج‌هاي عصبي مفيد است.

فوايد بهار نارنج براي سلامت جسم

بهار نارنج تپش نامنظم قلب و اضطراب را از بين مي‌‌‌برد. مرباي بهار نارنج مقوي معده و ضد تشنج است. عرق بهار نارنج اشتهاآوري قوي است در تسکين ناراحتي‌‌هاي سينه مؤثر است.

براي کنترل تشنج‌ها و حمله قلبي هم مصرف شربت بهار نارنج را توصيه مي‌کنند. مداومت در مصرف بهارنارنج براي رفع بزرگي طحال مفيد است و چنانچه به همراه آب کرفس مصرف شود جهت استخراج سنگ‌هاي کليه و مثانه و خرد کردن آنها بسيار موثر است. مصرف عرق بهار نارنج هنگام بروز ناراحتي به افراد مبتلا به بيماري غش توصيه مي‌شود. لذا وجود يک شيشه از آن در منزل لازم است. نوشيدن عرق بهارنارنج مي‌تواند به تسکين و دردهاي ناشي از نفخ معده کمک کند.

در روزهاي گرم تابستان که دماي هوا بالا مي‌رود و ميزان تعريق بدن زياد مي‌شود، خلق و خوي بسياري از آدم‌ها تحت تاثير قرار مي‌گيرد و تند مي‌شود. براي پيشگيري از اين حالت توصيه مي‌کنيم هر روز عصر نصف ليوان عرق بهارنارنج را با نصف ليوان آب و 2 قطعه يخ مخلوط کنيد و آن را با يک قاشق سکنجبين شيرين کرده و ميل کنيد.

کمک به هضم غذا و درمان ناراحتي‌هاي معده

افزودن بهار نارنج در چاي موجب کمک به هضم غذا گشته و ناراحتي‌هاي معده را کاهش مي‌دهد. خاصيت آنتي اکسيداني: بهار نارنج داراي آنتي اکسيدان‌هاي بسياري است که از بدن در مقابل راديکال‌هاي آزاد محافظت کرده و در نتيجه موجب کاهش خطر ابتلا فرد به بيماري‌هاي جدي و مزمن مي‌شود. خاصيت ضد سرطاني، ضد آلرژي و ضد التهابي و تقويت سيستم ايمني بدن ادرارآور است.

بهار نارنج در کاهش شدت علائم يائسگي موثر است. موجب تنظيم سطح فشار خون از طريق افزايش گردش خون در رگ‌ها مي‌شود.

کساني که يبوست دارند آب بهار نارنج را همراه عسل شيرين کنند و بخورند. آب بهار نارنج باعث بسته شدن منافذ پوست مي‌گردد. بخور بهارنارنج پوست چهره را باز مي‌کند. براي سرگيجه‌ها از شربت بهار نارنج استفاده شود. بوييدن بهار نارنج براي بهبود سرماخوردگي موثر است. دم کرده بهار نارنج براي رفع سکسکه به کار مي‌رود.

بهترين ترکيبي که در تابستان از آن مي‌توان استفاده کرد عرق بهار نارنج به همراه گلاب و آب است. طرز تهيه چاي بهار نارنج: يک قاشق غذاخوري بهار نارنج را در قوري ريخته و آب با دماي 80 درجه را به آن اضافه کرده و اجازه مي‌دهيم که به مدت 20 دقيقه دم بکشد. در صورت تمايل به شيرين کردن دمنوش، مي‌توانيد از نبات يا عسل استفاده کنيد. با خوردن اين چاي، خواب خوش و آرامي‌خواهيد داشت.

مضرات بهار نارنج

عصاره بهار نارنج سبب بالا رفتن فشارخون و افزايش ضربان قلب مي‌شود و افراد دچار بيماري قلبي بايد از استفاده بيش از حد آن پرهيز کنند. بهار نارنج در دوران بارداري و شيردهي با احتياط مصرف شود. زياده روي در خوردن عرق نارنج بي‌خوابي ايجاد مي‌کند.

شرايط نگهداري: عرق بهار نارنج زود فاسد مي‌شود بهتر است دور از نور نگهداري شود.


 چه کنيم تا در رابطه زوجين کدورت‌ها کمتر شود؟ 

در زندگي زناشويي، خواسته يا ناخواسته ممکن است بگو مگو و درگيري‌هايي پيش آيد که موجب ناراحتي و دلخوري‌هاي زوجين شود.شايد اين درگيري‌ها حتي دربهترين وموفق ترين ازدواج‌ها نيز رخ دهد.منشا اين اختلاف‌ها ممکن است مسائل مالي، کمبود در روابط عاطفي وکلامي،دخالت‌هاي اطرافيان و...باشد. مساله مهمي‌که در اين ميان اهميت دارد، اين است که بيشتر اين اختلافات جزئي، به آساني قابل حل است.

چند راهکار مفيد:

1. همين حالا درباره مشکل صحبت کنيد: به بيان ديگر، زماني که مشکلاتتان کوچک هستند در جهت حل آن اقدام کنيد و اجازه ندهيد که آنها هفته‌ها و ماه‌ها و سال‌ها روي هم انباشته شوند.

2. اشتباهات يکديگر را ببخشيد: در طول زندگي مشترک ممکن است صدها بار دچار اشتباه شويد اما اين نکته را به ياد داشته باشيد که همواره بايد همديگر را ببخشيد، چرا که هيچ پاياني براي بخشش وجود ندارد.

3. انتخاب زمان و مکان مناسب: حتما زمان و مکان مناسبي را براي حل مشکلات واختلافات خود پيدا کنيد. در واقع انتخاب زمان و مکان مناسب براي صحبت راجع به مشکلات خيلي مهم و اساسي است. اگر فرزنداني در خانه داريد هيچ گاه جلوي آنها بحث نکنيد.در اين راستا تشکيل ميز مزاکره مي‌تواند نتايج سودمندي داشته باشد.

4. نقش خود را درمشکل به وجود آمده جستجو کنيد: ساده‌تر اينکه هرگاه اشتباه کرديد، آشکارا آن را بپذيريد و عذرخواهي کنيد. متاسفانه پذيرش اشتباه، از سخت‌ترين کار‌هايي است که انسان‌ها انجام مي‌دهند اگر خواهان يک زندگي موفق و شاد هستيد، بايد خيلي راحت و صادقانه عذرخواهي کنيد و ازگ فتن جمله " متاسفم عزيزم، من اشتباه کردم" ترسي نداشته باشيد.

5. به حرف‌هاي همسرتان گوش دهيد: حل کردن مشکلات مستلزم گوش دادن به حرف‌هاي همسرتان است.اين کار به نظر راحت مي‌آيد امادر واقع چنين نيست. بسياري از زوجين آنچنان درگير افکار و احساسات خود هستند که به صحبت‌هاي طرف مقابل گوش نمي‌دهند و فقط مي‌خواهند حرف خودشان را بزنند. تا زماني که علاقه مند به گوش کردن نباشيد، قادر به تعريف دقيق و حل مشکل نخواهيد بود تمام اختلافات در زندگي قابل حل هستند، اعم از مشکلات کوچک وبزرگ.آنچه لازم است کمي‌صبر وشکيبايي، صحبت کردن درمورد مشکل به وجود آمده، توانايي قبول مشکلي که شما باعث بروز آن شده‌ايد و توانايي اعتراف به اشتباه خود و داشتن گذشت و بخشش است.

مرکز مشاوره آرامش(نيروي انتظامي)


 تربيت اصولي فرزندان  
نويسنده : سميرا رحيميان

1- براي کاستن از ميزان اطاعت‌هاي محض و عاري از تفکر و اراده، فرزندتان را با روش انجام وظايف خودش آشنا سازيد.

2- به جاي انتقال انديشه‌هاي خودتان به کودکان، آنها را با روش انديشيدن آشنا سازيد.

3- به عملکرد و رفتار فرزندتان مي‌توانيد ايراد بگيريد و اعتراض کنيد، ولي به شخصيت او هرگز لطمه‌اي وارد نسازيد.

4- با مقدار محدودي بي‌اعتنايي بين هر قهر و آشتي از تکرار خطاها جلوگيري کنيد.

5- مسئوليت تربيت فرزندان کوچکتر را به فرزندان بزرگتر واگذار نکنيد.

6- بدون شناخت کودکان را هدايت نکنيد. سعي کنيد توقع خانواده از توان فرزند فراتر نرود.

7- سعي کنيد توقعات شما از فرزندتان با توان هوشي، عاطفي، اجتماعي و جسمي‌فرزندتان هماهنگ باشد.

8- به فرزندتان مسئوليت بدهيد تا او احساس ارزش و اهميت کند و مسئوليت کارهايش را به عهده بگيرد.

9- پاسخ اکثر سوالات کودکان را از خودشان بپرسيد و از ارائه راه حل سريع خودداري کنيد.

10- سعي کنيد فرزندانتان اشتباهات خودشان را امري عادي تلقي نکنند.