تاریخ 1394/12/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4164 برو جستجو جستجوی پیشرفته   هاشمي‌رفسنجاني در همايش هم‌انديشي منتخبان اصلاح‌طلب و اعتدالگراي مجلس دهم:
 رهبري صحت انتخابات را تاييد کردند 

نشست هم‌انديشي برگزيدگان مرحله اول و نامزدهاي مرحله دوم انتخابات مجلس دهم،در راستاي گام دوم ائتلاف اصلاح‌طلبان و اعتدالگرايان برگزار شد. اين نشست با حضور آيت‌الله‌شمي رفسنجاني و محمدرضا عارف برگزار شد. همچنين در اين نشست چهره‌هاي اصلاح‌طلبي از جمله مصطفي کواکبيان، علي شکوري‌راد، الهه کولايي، قسيم عثماني، حسين مرعشي، حسين کمالي، حسن رسولي، حکيمي پور، محمدرضا تابش، مجيد فراهاني، تاجگردون، شجاعي، فاطمه راکعي، مهرعليزاده، علي صوفي، مير لوحي، ياسر‌هاشمي، وکيلي، الياس حضرتي و صالحي اميري، مرتضي بانک، مجيد انصاري، محمود واعظي و ... حضور داشتند.

آيت‌الله اکبر‌ هاشمي رفسنجاني در اين نشست، اظهار کرد:‌ خوشحالم که در جمع کساني هستم که اميد داريم تاريخ‌ساز انقلاب کشورمان شوند. ما تحولاتي پشت سر گذاشتيم که آخرين بخش آن از سال 84 شروع شد و به سال 92 ختم پيدا کرد. برخي از اين تحولات منفي بودند و وضع کشور، انقلاب و اسلام را به سمت بدي بردند. اما مردم گام خوبي برداشتند و اگر گام مردم برداشته نمي‌شد در اين انتخابات نتيجه خوبي بدست نمي‌آمد.

وي ادامه داد: گام دومي که برداشته شد شرايط اجتماعي در جامعه به ويژه در ميان سياستمداران و فرهيختگان کشور ايجاد کرد که اگر در ادامه آن جدي باشيم و صبر و استقامت به خرج دهيم مي‌توانيم جريان انحرافي که به نظام ضربه زد را اصلاح کنيم. همچنين به تناسب زمان مي‌توانيم شرايط نو و بسيارارزشمندي را در تاريخ انقلاب ايجاد کنيم. شرط اين موضوع جدي بودن ما است.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ارتباط با اظهار نظر مقام معظم رهبري درباره‌ انتخابات تصريح کرد:‌ رهبري هم انتخابات را خوب توصيف کردند و نکات اصلي اين انتخابات را در آرامش و صحت آن دانستند. من هم قبول دارم در شرايطي که بيم آن مي‌رفت تا فتنه‌ بزرگتري را شاهد باشيم انتخابات خوبي برگزار کرديم. آمريکايي که به برگزاري انتخابات در آرامش معروف است چند شب پيش شاهد سخنراني آقاي ترامپ بود که با درگيري ايجاد شده سخنراني‌اش را نيمه تمام گذاشت. در انتخاباتي که ما برگزار کرده‌ايم آن چيزي که آمريکايي‌ها و صهيونيست‌ها مي‌خواستند اتفاق نيفتاد و اين اتفاق خوبي است.

وي با بيان اين‌که «انتخابات 7 اسفند نشان دهنده‌ ميزان رشد مردم درسياست بود» گفت: من از کساني که صبورانه توانستند خود را يکپارچه کنند و تصميمات درستي بگيرند تشکر مي‌کنم. عدم يکپارچگي و تصميمات هماهنگ نقطه ضعف رقيب بود که به آن‌ها ضربه زد. ما از حضور مردم و رشد سياسي آن‌ها فهميديم که ديگر مردم آمادگي حضور افکار حزبي و سر و کار داشتن با احزاب بزرگتر را دارند. مردم ما به ليست‌ها راي دادند. وقتي به پاي صندوق رفتند به 46 نفر از افراد يک يا دو ليست بايد راي مي‌دادند. اين آمادگي مردم و انفجار فضاي مجازي که تاثيرگذارتر از رسانه‌هاي اطلاع‌رساني تصويري و مکتوب ما شده است بسيار خوب بود. وي با اشاره به در پيش بودن دوره‌ دوم انتخابات مجلس خاطرنشان کرد:‌ دوره‌ ديگري در پيش داريم و بايد سعي کرد همين شيوه‌اي را که در مورد 7 اسفند داشتيم ادامه دهيم. مجلسي که تشکيل مي‌شود مجلسي با آراي يکنواخت نيست. بلکه تضارب آرا و اختلاف نظرها وجود خواهد داشت که بسيار مفيد است ما نمي‌خواهيم همه نظرهايي که از مجلس بيرون مي‌آيد مانند توليدات يک کارخانه‌ يک شکل به نظر بيايد. بلکه عقيده داريم اختلاف نظر هم بايد باشد. اما در نظر خواهيم گرفت که ملاک نظر اکثريت است. بايد تابع باشيم به نظر مي‌رسد مجلسي خواهيم داشت که توانايي همدلي با دولت را دارد.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام يادآور شد: زماني که رئيس‌جمهور بودم و يا رياست مجلس را بر عهده داشتم خودم هم فکر نمي‌کردم که مجلس بايد هر چه دولت مي‌گويد را قبول کند. بلکه نظرم آن بود که مجلس آزادانه بايد حرف بزند و راي خودش را بدهد. اين‌گونه است که مي‌توانيم مجلسي ارزشمند داشته باشيم. وي با اشاره به آياتي از قرآن تصريح کرد:‌ در آيه‌اي از قرآن آمده است که ما شما را امتي معتدل و ميانه‌رو مي‌خواهيم. راه را باز کرديم براي اين‌که شما بتوانيد به عنوان امتي وسط براي همه الگو باشيد. ما الگويي به نام پيغمبر (ص) داريم. خداوند از ما خواسته تا ايشان را الگوي خود قرار دهيم و خودمان الگوي مردم دنيا باشيم. بنده با تحقيقاتي که کردم به اين نتيجه رسيدم که منظور خداوند از امت وسط ملتي معتدل است. الان ما هم مي‌خواهيم مجلسي معتدل داشته باشيم تا در کنار دولتي معتدل بتواند کار واقعي براي مردمي هميشه در صحنه که کمبودها و سختي‌ها را تحمل کرده است انجام دهد. مردم ما آخرين امتحان‌شان را در همين انتخاباتي که گذشت دادند.وي با اشاره به شعار اعتدال فراگير اصلاح‌طلبان و اعتداليون انتخابات گفت: شعارهاي شما يعني اميد، آرامش و رونق اقتصادي شعاري بسيار خوب است. مفهوم اين شعار قرآني است. ما مي‌توانيم به آيه‌هاي 63 تا 76 سوره فرقان اشاره کنيم که خداوند بندگان خاص خودش را معرفي مي‌کند.

عبادالرحمن يکي از اين ويژگي‌هاست. خداوند رحمان است و بندگاني که عبادالرحمن هستند را قبول مي‌کند. اين صفت به طور متفرقه بارها در قرآن تصريح شده است. اين خط مشي‌اي است که خداوند براي انسان‌ها پذيرفته است. وي ادامه داد: در روي زمين آدم‌هاي تندرو و بدجنس وجود دارند و شيوه کارها يکنواخت نيست. آدم‌هايي با صفات قرآني اگر با چنين افرادي رو به رو شده‌اند بايد با مضمون سلام با آن‌ها برخورد کنند. به آن‌ها بگويند که اهل دعوا نيستيم بلکه منطق را قبول داريم. به جاي دعوا با صلح حرف مي‌زنيم. کلمه سلام و صلح مهمترين کلمه دين است. وقتي در بهشت و آخرت هم مي‌رويم همه چيزش بر پايه سلام است. حرف سلام معناي آرامش، مسالمت و رفتار دوستانه را در بر مي‌گيرد. از همه اين‌ها بالاتر خود خداوند هم به بندگانش سلام مي‌کند. همه اين صحبت‌ها نشان مي‌دهد که ما بايد به اعتدال برسيم و در همه امورمان معتدل زندگي کنيم و افراط و تفريط نداشته باشيم.

هاشمي‌رفسنجاني اميد و آرامشي که شعار اصلاح‌طلبان در انتخابات 7 اسفند بود را بر اساس آيه‌هاي قرآن دانست و گفت: دولت، دولت تدبير و اميد است. بخشي از شما مجموعه اصلاح‌طلبان بخش ديگرتان از طرفداران دولت و بخش مستقلان‌تان هم طرفدار دولت هستند. همه شما خواستار اميد و آرامش هستيد که اين خواست ملت هم هست. ملتي که شما را در اين راه همراهي کرده است.

وي با بيان اين‌که «رونق اقتصادي کمبود جامعه ماست» گفت:‌ بعضي‌ها فکر مي‌کنند با عسرت و رياضت زندگي کردن بهتر است، اين در حالي است که قرآن هم آن را قبول ندارد و مسلمانان را از عسرت کشيدن پرهيز مي‌دارد. بدانيد که هر سه شعار شما يعني اميد، آرامش و رونق اقتصادي سوال قرآني است. اميد صفت همه مردم بويژه مسلمانان است. اعتدال و آرامش هم صفت قرآني است. انفاق به معناي هزينه کردن است و دو بخش دارد؛ انفاق کردن در راه خدا و انفاق در راه زندگي خود شخص. جامعه بايد بداند که چگونه کسب درآمد و چگونه آن را خرج کند. اين کار مهم شما مجلسي‌ها خواهد بود که درآمدها را منطبق با آيه‌هاي خدا براي خرج کردن آماده کنيد. در آيه‌اي از قرآن آمده، آن‌هايي که مي‌خواهند پول خرج کنند چه در راه خدا و چه در راه زندگي خود نبايد اسراف و ابطار کنند که جفتش حرام است. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: يکي از ضربه‌هايي که در تاريخ خورديم از جريان‌هاي انحرافي تصوف است. به همين دليل است که کشورهاي اسلامي عقب افتاده شدند. کساني که مي‌خواهند در راه خدا باشند نه افراط مي‌کنند و نه ابطار مي‌کنند بلکه در راه اعتدال حرکت مي‌کنند. يکي از کارهاي مهمي که شما مجلسي‌ها بايد انجام دهيد برقراري اعتدال بين هزينه‌ها و درآمدهاست. در حد انسان‌هاي معتدل بايد زندگي کرد. پيغمبر اکرم(ص) هم همين‌طور زندگي کردند.

وي خطاب به نمايندگان آتي مجلس گفت: از مجموعه صفاتي که شما بايد داشته باشيد پرهيز از گناه در اخلاق فردي، خانوادگي و اجتماعي است. همچنين هميشه بايد صبور باشيد و در همه حالت دعاگو باشيد و اعتدال‌خواه باشيد. افراط و تفريط در همه اين صفات مشکل ايجاد مي‌کند. خداوند مي‌فرمايد کساني که اين صفات را دارند بالاترين مقام يعني غرفه را خواهند گرفت. اگر دچار اسراف شويد و يا صبر نکنيد که ديگر عبادالرحمن نيستيد. با وجود اينکه گوشه‌اي از صفات قرآني را بيان کردم فکر مي‌کنم شما وظايف مهم خود را در اين چند آيه متوجه شده‌ايد. مجموعه‌اي را تشکيل مي‌دهيد که ما را در دنيا و آخرت سربلند مي‌کند.


 روحاني:همه مردم ايران وامدار خانواده معظم شهدا هستند
 حرمين اهل بيت (ع) خط قرمز است 

رييس جمهوري، روحيه خانواده شهدا و تلاش آنها در تربيت فرزنداني که شهادت را انتخاب کردند ستود و گفت: همه مردم ايران وامدار خانواده معظم شهدا هستند.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين روحاني در سومين کنگره ملي بزرگداشت روز شهيد در سالن ششصد نفري وزارت کشور خود افزود: "شهيدان ما راه دين، ايثار و فداکاري را به ما آموختند. به ما ياد دادند از کشور، اخلاق و دين مان حفاظت کنيم. در کنار رهبري و مسئولان باشيم، وحدت و يگانگي داشته باشيم و ايران ما در منطقه و جهان پرافتخار باشد. پيام و وصيت نامه شهدا اين است."

وي از آنچه که آن را رواج «تهمت و توهين» و ناشي از «تنگ نظري» در فضاي سياسي کنوني کشور خواند، به شدت انتقاد کرد و با يادآوري اين نکته که هدف انقلاب اسلامي، «ترويج اخلاق، وحدت ملي، برادري و اخلاق نيکو» بود، از همگان خواست «به فکر کشور و عظمت ملت باشند» و خدمات دولت را هم در اين زمينه ببينند.

دکتر روحاني گفت: "چرا اين همه تهمت و توهين مي کنيم و دروغ مي گوييم؟!، تا چه حد تنگ نظري؟!، گويي، برخي نمي توانند عظمت و رفاه ملت را ببينند!"

وي افزود: ببينيد درجامعه چه خبر است، چرا فضاي برادري و وحدت در جامعه به وجود نمي آوريم و به فکر خود و حزب و جناحمان هستيم.

روحاني اظهار داشت: چرا به فکر کشور و عظمت اين ملت نيستم و براي راحتي اين مردم تلاش نمي کنيم، دليل اين است که اين دولت در اين دوره توانسته کاري بزرگ را نه خودش بلکه توسط ملت انجام دهد و کنار مردم باشد.

وي ادامه داد: اين حزب و آن حزب، اين جناح و آن جناح پيروز شود همه برادرهاي ما هستند، هيچ تفاوتي ندارد، همه ما عضو يک ملت هستيم، بايد درس ايثار و فداکاري براي ملت را از خانواده هاي شهدا بياموزيم.

رييس جمهوري گفت: براي اخلاق، وحدت ملي، برادري و خلق نکو انقلاب شد وگرنه بنده بگويم انقلابي ام چه فايده اي دارد. انقلاب به معناي مطيع خداوند است. اين که مردم از دست و زبان ما در امان باشند.

رييس دولت يازدهم اظهار داشت: برخي مي خواهند لب باز کنند، عده اي مي ترسند که چه مي خواهد بگويد، نکند به من، طايفه يا خانواده ام و يا ديگران توهين کند.

وي ادامه داد: متاسفانه برخي از روزنامه ها، فحش نامه است. از همان ابتدا آدم با ترس و لرز روزنامه را باز مي کند که ببينيم کجاها به ما فحش داده و تهمت زده اند. آيا اين اسلام و جامعه اسلامي است؟

رييس جمهوري گفت: اسلام يعني قلب، تسليم خدا باشد و مردم از دست و زبان ما راحت در امنيت و سلامت باشند.

وي تصريح کرد: شهيدان ما راه دين، ايثار و فداکاري را به ما آموختند، به ما ياد دادند از کشور، اخلاق و دين مان حفاظت کنيم،در کنار رهبري و مسئولان باشيم، وحدت و يگانگي داشته باشيم و ايران ما در منطقه و جهان پرافتخار باشد. پيام و وصيت نامه شهدا اين است.

وي اضافه کرد: ما همه يک هدف واحد را دنبال مي کنيم و بايد به دنبال يک هدف واحد باشيم.

رييس قوه مجريه يادآور شد: شهدا به ما گفتند اگر در کنار شما مسلمان ديگري در خطر نابودي بود و حرم اهل بيت(ع) در خطر بود از آنها و حرم ائمه(ع) محفاظت کنيد. من بارها گفته ام حرم اهل بيت(ع) خط قرمز ما است. بحث عراق، سوريه و کشورهاي ديگر نيست. اگر تروريست ها بخواهند به حرم اهل بيت(ع) تجاوز کنند، ما تحمل نمي کنيم و مي ايستيم.

رييس جمهوري خطاب به خانواده شهدا افزود: جوانان شما نشان دادند از ايران، سرزمين اسلام و حرم اهل بيت(ع) هرکجا که باشد، دفاع مي کنند.

خانواده هاي شهدا در اين بخش از سخنان رييس جمهوري با صداي بلند تکبير گفتند که رييس جمهوري ادامه داد: ما به جوانان و ملت عزيزمان که هر کجا و در هر مقطعي براي دفاع از اسلام پا به رکاب هستند، افتخار مي کنيم. ما شوخي نمي کنيم، تعارف نداريم، تابع دين هستيم، از رهبري حمايت و از خاندان رسالت دفاع مي کنيم.

روحاني گفت: ما به دنبال وحدت و ساخت ايراني اسلامي هستيم. در برابر هر کسي که به اين مملکت و قدرت ملي ما خدمت کند سر فرود مي آوريم چه در سياست هاي خارجي باشند و چه در سياست اجتماعي.

روحاني گفت: همچنين در برابر کساني هم که در انتخابات آن صف هاي طولاني را براي عظمت اين ملت ايجاد کردند، سر فرود مي آوريم.

رييس جمهوري گفت: همه تلاش ما در اين دولت اين بود که در حد توان در برابر خانواده هاي عزيز ايثارگر شرمنده نباشيم. شرايط ما هم در سال نخست و هم در سال جاري سخت بود اما تاکيدمان اين بود که قانون مربوط به خانواده ايثارگران را که سال ها خاک مي خورد و بدون اجرا مانده بود، عملياتي کنيم که 80 درصد اين قانون اکنون اجرا شده و بقيه آن نيز عملياتي خواهد شد.

روحاني در ادامه افزود: هرچند که بدهي ما هيچ گاه به شما خانواده هاي ايثارگر تمام نمي شود و تا آخر عمر وام دار شما هستيم.

رييس جمهوري تاکيد کرد: ما در برابر شما وظيفه داريم و هرچه در توان داشته باشيم، نسبت به آن وظيفه کوتاهي نمي کنيم. همه بايد راه شهيدان را ادامه دهيم.

رييس جمهوري دربخش ديگر از سخنان خود بيان کردکه امروز روز بسيار بزرگ و عزيزي به نام 'روز شهيد ' است، شهيدي که درس ايثار و شهادت را از قرآن، اهل بيت و فرهنگ ايستادگي و مقاومت را از سرزمين خود آموخته است.

وي با بيان اينکه خانواده هاي ايثارگران کار بسيار عظيمي انجام داده اند اظهار داشت: هنگامي که به خانه ايثارگران مي روم بالاترين روحيه را مي گيرم چرا که آنها دنيايي از معنويت هستند، خم به ابرو نمي آورند، با افتخار سخن مي گويند و مي دانند چه راهي را انتخاب کرده اند، فرزندشان بهترين راه را برگزيده و جاودانه شده است.

روحاني با تاکيد بر اين نکته که جز ايثار راهي براي جاودانگي وجود ندارد، گفت: خداوند بالاترين جايگاه را به شهدا داده است، مقام شهيد و شهدا لحظه به لحظه تا قيامت ارتقا مي يابد.

رييس شوراي عالي انقلاب فرهنگي تصريح کرد: هيچ کاري را با ايثار، فداکاري و ايمان و جهاد در راه خدا نمي توان مقايسه کرد. شهيدان قدرت بزرگ کشور ما و سرمايه اجتماعي هستند.

روحاني با اشاره به تابلو فرش وصيت نامه شهيد عزت الله کرمعلي که توسط مادر شهيد به وي اهدا شد، گفت: بهترين هديه دوران رياست جمهوري را از دست اين مادر گرانقدر شهيد گرفته ام و آن را تقديم موزه شهدا مي کنم که به يادگار بماند و بازديد کنندگان از اين موزه بدانند که خانواده شهداي ما چه کساني هستند و چه روح بلندي دارند.

رييس جمهوري همچنين به ديدار از خانه جانبازي که دو دست، دو پا و يک چشم خود را از دست داده است اشاره کرد و گفت: اين جانباز عزيز به من گفت مي خواهم قول به من دهيد که به معلولين عادي کشور بيشتر کمک کنيد و سربزنيد چون بسياري، به ديدن ما مي آيند اما کودکي که دست و پاي معلول دارد زندگي سختي دارد، درخواست من اين است به آن ها رسيدگي کنيد.

رييس جمهور تاکيد کرد: پيام اين جانباز اين بود که من براي کشور، وطن، ملت و دين به جبهه رفته ام، ما بايد از آن ها درس زندگي بياموزيم.

در اين مراسم علاوه بر اهدا تابلو فرش وصيت نامه شهيد عزت الله کرمعلي توسط گل بانو سوري مادر شصت ساله اين شهيد به رييس جمهوري، از پنج اثر بنياد شهيد و امور ايثارگران نيز رونمايي شد.


 اختلاف نظر بين اعضاي دائم شوراي امنيت برسر آزمايش هاي موشکي ايران 

شوراي امنيت سازمان ملل متحد درحالي فردا دوشنبه موضوع آزمايشات موشکي ايران را بررسي مي کند که اعضا آن درخصوص تاثيرات آن براجراي قطعنامه 2231 شوراي امنيت اختلاف نظر دارند.

به گزارش ايرنا مدير کل سياسي و امنيت بين الملل وزارت امور خارجه در کانال تلگرامي خود نوشت: بر اساس برنامه کار شوراي امنيت سازمان ملل متحد، اين شورا قرار است روز دوشنبه صبح بوقت نيويورک ( بعدازظهر بوقت تهران) موضوع آزمايشات موشکي ايران را مورد بحث و بررسي قرار دهد.

به گفته حميد بعيدي نژاد اين جلسه در پشت درهاي بسته و با حضور اعضاي شوراي امنيت صورت مي گيرد.

وي اضافه کرد: از مواضع اعلام شده کشورهاي عضو دائم شوراي امنيت برمي آيد که در بين آنها در خصوص آزمايشات موشکي ايران و تاثير آن بر اجراي قطعنامه 2231 شوراي امنيت اتفاق نظر وجود ندارد.

پيش از اين سخنگوي وزارت امور خارجه در اين خصوص اظهار داشت: رزمايش اخير نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران، و سلاح هاي به کار گرفته شده در آن، نه تنها در تعارض با تعهدات ايران تحت برجام نيست بلکه حتي خلاف قطعنامه 2231 شوراي امنيت نيز نمي باشد.

به گفته جابري انصاري سلاح هاي کشتار جمعي از جمله سلاح هاي هسته اي، در مباني اعتقادي جمهوري اسلامي ايران و دکترين هاي دفاعي کشورمان جايگاهي ندارد و کليه موشک هاي کوتاه ـ برد، ميان ـ برد و برد بلند ايران، شامل موشک هاي بالستيک، که برخي از انواع آنها در رزمايش اقتدار ولايت نيز پرتاب شده، وسايل دفاعي متعارف و منحصراً براي دفاع مشروع بوده و هيچ يک براي قابليت حمل کلاهک هاي هسته اي طراحي نشده است. بنابراين برنامه موشکي جمهوري اسلامي ايران هيچ مغايرتي با موارد تعريف شده در قطعنامه 2231 شوراي امنيت و پيوست هاي آن ندارد و لذا ادعاي نقض قطعنامه مزبور مردود است.اين در حالي است که در بيانيه جمهوري اسلامي ايران پس از تصويب قطعنامه 2231 به صراحت تأکيد شده است: "جمهوري اسلامي ايران تدابير لازم براي تقويت توانمندي هاي دفاعي خود به منظور حراست از حاکميت، استقلال و تماميت ارضي خويش در مقابل هر گونه تجاوز و همچنين مقابله با تهديد تروريسم در منطقه را ادامه خواهد داد. در اين چارچوب، توانمندي هاي نظامي ايران از جمله موشک هاي بالستيک، منحصرا براي دفاع مشروع هستند. اين تجهيزات براي قابليت حمل سلاح هاي هسته اي طراحي نشده اند و بنابراين، خارج از حيطه يا صلاحيت قطعنامه شوراي امنيت و پيوست هاي آن هستند."


 برجام و قطعنامه 2231 شوراي امنيت قاعده بازي درباره بحث موشکي را روشن کرده است 

مدير کل سياسي و امنيت بين الملل وزارت خارجه گفت:برجام و قطعنامه 2231 شوراي امنيت قاعده بازي در خصوص بحث هسته اي و حتي موشکي ايران را روشن کرده است.

به گزارش ايرنا حميد بعيدي نژاد در کانال تلگرامي خود نوشت: برجام و قطعنامه 2231 شوراي امنيت قاعده بازي در خصوص بحث هسته اي و حتي موشکي ايران را روشن کرده است. در برجام اصلا به بحث موشکي ايران پرداخته هم نشده است و اين البته اتفاقي نبوده است.

وي ادامه داد:ايران هيچ گاه در زمان مذاکرات نپذيرفت که بحث موشکي بخشي از موضوعات مذاکره باشد چرا که عميقا اعتقاد داشت که بحث مربوط به توان دفاعي ايران از جمله بحث توسعه توان موشک هاي متعارف از چارچوب برجام خارج است و طرف هاي پنج بعلاوه يک نهايتا اين امر را پذيرفتند.

به گفته عضو تيم مذاکره کننده هسته اي کشورمان ،از جانب ديگر در قطعنامه 2231 شوراي امنيت در دو سطح به بحث موشک پرداخته شده است اول آنکه محدوديت ها عليه نقل و انتقال تجهيزات موشکي به ايران تا پايان يک دوره هشت ساله ادامه يابد و دوم آنکه شوراي امنيت به ايران توصيه نموده است که از توسعه موشک هاي بالستيکي که توانايي حمل سلاح هاي هسته اي را دارند خودداري نمايد.

بعيدي نژاد در ادامه مطلب خود آورده است:ما مي دانيم که افراط گرايان در کنگره آمريکا از آزمايشات موشکي ايران عصباني هستند و هر طور شده مي خواهند دولت آمريکا حتي شده برجام را بخاطر اين آزمايشات برهم بزند و يا تحريم هاي جديدي را عليه ايران وضع نمايد.اما تعهد و مسئوليت دولت آمريکا بعنوان عضو گروه پنج بعلاوه يک و عضو دائم شوراي امنيت حکم مي کند که به ابتدايي ترين اصول حقوق بين الملل و توافقات خود در تفاهم هسته اي و مفاد قطعنامه 2231 وفادار باشد و به اين قواعد بازي پايبند بماند.

مدير کل سياسي و امنيت بين الملل وزارت امور خارجه در بخش ديگر از يادداشت خود آورده است:اينجا البته حتي ايجاب مي کرد که آمريکا مانند موضع منطقي برخي ديگر از اعضاي شوراي امنيت مانند روسيه، پاسخ نمايندگان تندروي خود را مي داد که آزمايشات موشکي ايران چون براي افزايش توان دفاعي متعارف ايران است اصولا در چارچوب مفاد قطعنامه شوراي امنيت قرار نمي گيرد.

اما اگر دولت آمريکا بعلت فشار اين جريان ها مجبور به طرح موضوع در شوراي امنيت مي باشد، حداقل انتظار آن است که در بررسي موضوع در شوراي امنيت که دوشنبه صبح به وقت نيويورک انجام خواهد گرفت، آمريکا به چارچوب تصميم شوراي امنيت متعهد بماند.

بعيدي نژاد در بخش ديگر از مطلب خود آورده است:اگر شوراي امنيت در نگراني آمريکا سهيم شد، آن وقت اين موضوعي خواهد بود که ايران قطعا بعنوان يک مطالبه جدي از شوراي امنيت در نقض صريح مفاد قطعنامه 2231 بنحو مقتضي با شوراي امنيت وارد يک بحث جدي خواهد شد و آنرا پيگيري خواهد نمود. اما اگر ديگر اعضاي شوراي امنيت با نگراني آمريکا هم نظر نشدند، انتظار مي رود آمريکا به نظر جمع و تصميم شوراي امنيت احترام بگذارد. به گفته عضو تيم مذاکره کننده هسته اي هر گونه اقدام يکجانبه توسط آمريکا بي اعتمادي موجود ميان ايران و آمريکا را افزايشي قابل ملاحظه خواهد داد.آمريکا بايد به قاعده بازي که ترسيم شده است متعهد بماند و اين حداقل خواسته بحق ايران است. ايران بي شک رفتار دولت آمريکا را کاملا زير نظر دارد.


 مصوبه دولت براي پرداخت پاداش آخر سال(عيدي) ابلاغ شد 

اسحاق جهانگيري، معاون اول رييس جمهور مصوبه هيات وزيران براي پرداخت پاداش آخر سال (عيدي) به کارکنان دولت را ابلاغ کرد.

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني دولت، معاون اول رييس جمهور، اين مصوبه را براي اجرا به سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور ابلاغ کرد.

متن مصوبه هايت وزيران به شرح زير است:

1- دستگاه هاي اجرايي موضوع ماده (5) قانون مديريت خدمات کشوري و ماده (5) قانون محاسبات عمومي کشور، نيروهاي مسلح، نيروي انتظامي و قوه قضاييه و ساير دستگاه هاي اجرايي مشمول قوانين خاص مجازند به کارمندان خود (رسمي، ثابت، پيماني، خريد خدمت، قراردادي و موقت) و اعضاي هيئت علمي دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي و تحقيقاتي و قضات که به طور تمام وقت اشتغال به کار دارند، مبلغ ثابت شش ميليون و هشتصد و هشتاد هزار (000ر880ر6) ريال به نسبت مدت خدمت تمام وقت در سال 1394 به عنوان پاداش آخر سال (عيدي) در بهمن ماه سال جاري از محل بودجه مصوب دستگاه هاي اجرايي پرداخت نمايند.

تبصره 1- پرداخت هرگونه وجه ديگري به عنوان پاداش آخر سال (عيدي) يا عناوين مشابه، علاوه بر مبلغ موضوع اين بند توسط دستگاه هاي مزبور و تمام واحدهاي وابسته و تابعه و ساير واحدهايي که اجراي مقررات در مورد آنها مستلزم ذکر نام است، ممنوع مي باشد. ذي حسابان و مديران امور مالي دستگاه هاي اجرايي مکلفند نظارت لازم را اعمال و موارد خلاف را گزارش نمايند.

تبصره 2- پرداخت پاداش آخر سال (عيدي) موضوع اين بند به کارکنان خريد خدمت، قراردادي و موقت، به نسبت خدمات تمام وقت آنان در سال 1394 خواهد بود. در هر حال ميزان عيدي اين گونه افراد از پنجاه درصد رقم مذکور کمتر نخواهد بود.

2- ميزان پرداخت پاداش آخر سال (عيدي) بازنشستگان، مستمري بگيران، حقوق وظيفه از کارافتادگي و حقوق وظيفه وراث مستخدمين متوفاي مشمول صندوق هاي بازنشستگي و صندوق معذوريت و از کارافتادگي جهادکشاورزي و صندوق هاي بازنشستگي نيروهاي مسلح و نيروي انتظامي و ساير صندوق هاي بازنشستگي و نيز شهدا و جانبازان از کارافتاده کلي، شش ميليون و هشتصد و هشتاد هزار (000ر880ر6) ريال از محل بودجه مصوب صندوق بازنشستگي ذي ربط قابل پرداخت مي باشد.

تبصره- عيدي بازنشستگان مشمول صندوق بازنشستگي کشوري که در سال 1394 حق عائله مندي، اولاد و بيمه خدمات درماني آنها را صندوق مذکور پرداخت نموده است، توسط آن صندوق قابل پرداخت مي باشد. ساير مواردي که مشمول صندوق هاي مندرج در بند (2) نيستند، از محل اعتبارات شرکت، سازمان يا دستگاه اجرايي ذي ربط قابل پرداخت مي باشد.

3- خدمت نيمه وقت بانوان از لحاظ اجراي اين تصويب نامه، تمام وقت محسوب مي شود. معلمان حق التدريس نسبت به ساعات تدريس، مشمول اين تصويب نامه خواهند بود.

4- شرکت هاي دولتي موظفند از پرداخت هر مبلغي تحت عنوان پاداش آخر سال (عيدي) يا عناوين مشابه، علاوه بر مبلغ موضوع اين تصويب نامه به مديران و اعضاي هيات مديره خودداري نمايند. مسئوليت اجراي اين بند برعهده مديرعامل و ساير مديران ذي ربط است. سازمان حسابرسي يا حسابرسان قانوني شرکت ها مکلفند نظارت لازم را اعمال و موارد خلاف را گزارش کنند.


 6 شهر برتر در ارائه خدمات نوروزي به مسافران انتخاب مي شوند 

معاون هماهنگي امور عمراني وزير کشور گفت: به منظور انجام بهينه امور مربوط براي تسريع و تسهيل خدمات به مسافران نوروزي 6 شهر برتر در ارايه خدمات نوروزي شناسايي مي شوند.

به گزارش ايرنا، هوشنگ خندان دل روز شنبه در نشست استانداران سراسر کشور در خصوص انجام امور مربوط به نوروز سال جاري از سوي استان ها تصريح کرد: با توجه به تدابير اتخاذ شده و بر اساس دستور العمل هاي تدوين شده از سوي وزارت کشور، 6 شهر مورد انتخاب برتر از بين 31 استان که شامل دو کلانشهر و مرکز استان و دو شهر بالاي يکصد هزار نفر جمعيت و دو شهر پايين تر از يک صد هزار نفر جمعيت ، مورد تقدير قرار خواهند گرفت.

معاون امور عمراني وزارت کشوربا اشاره به محورهاي مورد توجه وزير کشور در خصوص رسيدگي به مسايل شهرداري ها اظهار داشت: منابع حاصل از اخذ ماليات منابع افزوده از طريق مستقيم و بخشي از آن از سوي وزارت کشور به مناطق و استان ها واگذار مي شود.

وي در خصوص منابعي که در بودجه کل کشور به عنوان ديگر منابع پيش بيني مي شود، گفت: اميدوارم اين شرايط در سال آينده کنترل و نسبت به بهبود آن اقدام گردد.