تاریخ 1394/12/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4147 برو جستجو جستجوی پیشرفته   دکتر مصطفي کواکبيان در نشست صميمانه با بزرگان ورزش مطرح کرد؛
 واگذاري سهام پرسپوليس و استقلال به هواداران 
 تحليل شرايط ورزش کشور و راهکارهاي دست يابي به وضع مطلوب

شايد بتوان اصلي‌ترين مشکل و معضل ورزش کشور را عدم وجود سند بالادستي و تعريف دقيق و درست از ورزش در سطح کلان دانست که منجر به پراکندگي و مشخص نبودن اهداف، عدم تمرکز و موازي کاري مي‌گردد.

فعاليت‌هاي جزيره‌اي و عدم نظارت نهاد‌هاي حاکميتي بر ورزش کشور که هم به علت شفاف نبودن قانون و يا وجود بخشنامه‌ها و بعضا قوانين متناقض ويا به علت عدم اجراي صحيح قوانين به جهت جذابيت موجود در ورزش براي کانون‌هاي قدرت، و همچنين عدم توانايي مديران دولتي در کنترل وضع موجود است.

اهدافي که براي ورزش کشور تعريف شده داراي تعدد زياد و جدا از هم هستند و به همين جهت نقش نهادها و دستگاه‌ها و نهادهاي عمومي‌غير دولتي (فدراسيون‌ها و هيات‌هاي ورزشي) مشخص نيست و به نوعي سردرگمي ‌در ورزش کشور به چشم مي‌خورد.

ورزش قهرماني در کشور داراي ثبات نيست به اين معني که بعضا يک رشته و يا يک تيم خاص در برهه‌اي از زمان به موفقيت‌هايي دست پيدا مي‌کند اما اين موفقيت‌ها ادامه‌دار نيست براي مثال در چهار سال گذشته واليبال توانسته رشد خوبي داشته باشد ولي آيا اين رشد به جهت سيستمي‌است که بر واليبال حاکم شده و يا به جهت گلچين نمودن تعدادي از بازيکنان و پرورش گلخانه‌اي آن‌ها، با توجه اندک به امار موجود به راحتي مي‌توان واقعيت را درک نمود مثلا تعداد بيمه شدگان ورزشي به عنوان يک آمار رسمي‌از ورزشکاران آن رشته، و يا در مورد فوتبال هم همين امر را مي‌توان مثال زد تيم ملي فوتبال بزرگسالان به جام جهاني راه يافت ولي آيا اين موفقيت به علت سيستمي‌که بر فوتبال کشور حاکم شده است؟ اگر کار سيستمي‌در بخش قهرماني فوتبال صورت گرفته پس چرا تيم اميد، جوانان، نوجوانان، نونهالان و... موفقيتي بدست نمي‌آورند؟

عدم تاثيرگذاري مثبت بر تعريف و تغيير سبک زندگي مردم به سمت سلامت، امروزه آمارهاي بسيار نگران کننده‌اي از وضعيت سلامت منتشر مي‌شود و سه علت اول مرگ و مير در کشور فشارخون، بيماري‌هاي قلبي و عرقي و سرطان اعلام شده است که هر سه بيماري با انجام فعاليت‌هاي جسماني و تحرک قابل پيشگيري و درمان است. و اگر واقع بينانه به اين مقوله بنگريم مردم به طور ميانگين چند بار در طي هفته ورزش مي‌کنند؟

عدم توازن در نگاه به ورزش کشور، پر واضح است که مخاطبان اصلي ورزش کشور مردم هستند اينکه بيشتر بودجه دولتي ورزش کشور به سمت ورزش حرفه‌اي سرازير شود امر درستي نيست و واقعا توازن در اين ميان بهم خورده است اينگونه است که کمتر از 0.5 درصد جامعه ورزش از بيشتر از 90 درصد منابع استفاده مي‌کند و طبيعي است که در آمارهاي وزارت بهداشت اعلام شود که سن سکته به زير 30 سال رسيده است نگاه به ورزش حرفه‌اي بايد اقتصادي باشد امروز در دنيا ورزش يک صنعت است که هم منجر به ايجاد ارزش افزوده و هم منتج به اشتغال زايي مي‌گردد و نياز به تغير جدي در اين عرصه داريم هرچند که بر اين باورم که خصوصي سازي نيازمند زيرساخت‌هاس سخت افزاري و نرم افزاري مختلفي دارد، براي مثال قانون حق پخش تلوزيوني و يا کپي رايت از اوليه‌ترين اصول خصوصي سازي است که بايد در مجلس به شکل جدي پيگيري شود.

ورود برخي نهادهاي سياسي و نظامي‌و ورود افراد غير متخصص و غيرشايسته به ورزش باعث شده که فلسفه ورزش تغير کند و به جاي توجه به همه ابعاد انساني و رشد و تعالي انسان به عنوان اصلي‌ترين هدف ورزش نتيجه مسابقات اولويت مديران شود و به تبع آن ارزش‌هاي اخلاقي و انساني نزول و افول کند که اين رويکرد نيز نياز به تغير جدي دارد که با پيگيري و اجراي طرح نظام مشاغل ورزش کشور با اين مضمون که شرايط و زمينه‌اي فراهم گردد تا ورزش توسط متخصصان ورزش اداره گردد، قابل رفع و حل است سازماني مثل سازمان نظام مهندسي، نظام پزشکي، کانون وکلا و... اين معني تحقق مردم سالاري در ورزش است.

عدم وجود توازن در زير ساخت‌ها به اين مفهوم که جمعيت، موقعيت جغرافيايي، اماکن و زيرساخت‌هاي موجود و... بايد تحت يک کار نظام مند و برنامه ريزي شده انجام گيرد و اينکه مقامات سياسي با فشار و زور به دنبال افزودن بي فايده و بي اثر اماکن ورزشي باشند امر درستي نيست براي مثال شهر تهران با جمعيت و وسعت بالا داراي پاين ترين سرانه ورزشي کشور است در حاليکه در دولت قبل براي فريب مردم در روستاهاي خالي از سکنه اماکن ورزشي ايجاد مي‌شد که به علت عدم استفاده در طي سال و عدم وجود نيروي انساني براي نظارت به مخروبه‌هاي تبديل شد و ميلياردها تومان از پول مردم هدر رفت، در بخش زير ساخت‌ها بايد پوپوليسم و عوام فريبي از بين برود و به سمت واقع گرايي و برنامه ريزي صحيح و منطبق با علم پيش برويم.

عليرغم ادغام سازمان‌هاي ورزش و جوانان و تشکيل وزارت ورزش و جوانان هنوز ساختار اين وزارتخانه به خوبي شکل نگرفته است و مشکلات عديده‌اي در اين وزارت خانه وجود دارد، طبق آمار اعلام شده از سوي دولت وزارت ورزش و جوانان جزو سه دستگاه آخر در پرداختي به کارکنان است که نياز به تجديد نظر جدي وجود دارد عليرغم وجود کارکنان صديق و زحمت کش جايي که در يک سمت آن هزينه‌هاي ميلياردي مي‌شود و در سمت ديگر آن پرداختي‌هاي زبر نرمال اتفاق مي‌افتد، اين سوق دادن جامعه به سمت فساد است که اين موضوع هم بايد تغير کند.

دکتر مصطفي کواکبيان در پايان اين نشست بسيار صميمي‌و دوستانه پيرامون پاسخ چندتن از شرکت کنندگان درباره خصوصي ساختن دو باشگاه مطرح پرسپوليس و استتقلال تهران گفت : اين دو تيم نماد ورزش کشور هستند و درست که در تهران حضور دارند ولي در تمام کشور طرفداران خاص خودشان را دارند و بسياري از مردم با اين دو تيم خاطره دارند و حتي با اين خاطره‌ها از دنيا مي‌روند لذا نظر من اين است که مديريت اين دو باشگاه مطرح بايد از شرايط دولتي هر چه سريعتر خارج شود چون با تغيير دولت‌ها و ورود اعضاي سياسي جديد در هيات مديره هر دو باشگاه با آسيب‌هاي جدي همراه مي‌شوند لذا نظر من اين است که هر چه زودتر سهام اين دو باشگاه بايد از طريق بورس به هواداران واگذار شود تا آنها در تمام امور تيم خود را نقش آفرين بدانند و هر شخصي هم که خواست بيشتر از سايرين سهام را بخرد بايد تضمين‌هاي لازم را تعهد دهد تا موفقيت اين دو باشگاه براي هميشه تضمين شود چون بر اين باورم اين دو تيم با اين همه هوادار بايد هميشه صاحب مقام در آسيا و درخشش در جهان باشند.


 درخشش بانوان ووشو کار استان سمنان در مسابقات کشوري 

سرويس ورزشي:

مسابقات ووشو قهرماني کشور انتخابي تيم ملي بانوان، رده سني پايه، نونهالان، نوجوانان وجوانان ازتاريخ 24 الي 29 بهمن درآکادمي‌فدراسيون ووشو واقع درمجموعه ورزشي آزادي تهران برگزارگرديد.

بانوان ووشو کاراستان خوش درخشيدند.

سرپرست، خانم فرشته صفائي

مربي، خانم يگانه بولاقي، خانم فهيمه سادات حسيني نسب

قهرمانان، خانم‌ها

فرنوش کاوه رده سني جوانان در بخش تالوفرم نن گوئن مدال طلا

پرنيان بهادران رده سني نونهالان در بخش تالو فرم چيانگ شو مدال نقره

کيميا خواجوي رده سني نوجوانان در بخش تالو فرم چيانگ شو مدال نقره

ندا زماني رده سني نوجوانان در بخش تالو فرم نن گوئن مدال نقره و فرم نان چوان مدال برنز

غزل قنبري رده سني نونهالان در بخش تالوفرم دائوشو مدال برنز

قهرمانان فوق در تيرماه 95 جهت اردوي تيم ملي براي رقابت‌هاي جهاني کشور بلغارستان دعوت شدند.


 معاون آموزش و پرورش سمنان:
 نفرات برتر مسابقات بدمينتون دانش‌آموزان سمناني معرفي شدند 

سرويس ورزشي:

معاون پرورشي و تربيت‌بدني آموزش و پرورش شهرستان سمنان گفت: مسابقات بدمينتون دختران دوره اول و دوم متوسطه شهرستان سمنان با شناخت نفرات برتر به کار خود پايان داد.

حجت‌الله يحيايي امروز در گفتگويي اظهار کرد: اين مسابقات با حضور دانش‌آموزان فعال در رشته بدمينتون از همه مدارس سمنان برگزار شد و در پايان دانش‌آموزاني از دبيرستان‌هاي فرزانگان و پيام دانش قهرمان شدند.

وي افزود: در دوره متوسطه اول، ثنا عربي از فرزانگان قهرمان شد و پرنيا نبوي از نخبگان بر سکوي دوم ايستاد.

معاون پرورشي و تربيت‌بدني آموزش و پرورش شهرستان سمنان ادامه داد: مائده ترحمي‌از فرزانگان و کتايون خطيبي از راه زينب نيز به‌طور مشترک سوم شدند.

يحيايي افزود: در دوره متوسطه دوم هم مقام نخست به شکيبا سلامتي از پيام دانش رسيد و شقايق صاهريا از عفاف دوم شد و دلارام احمدي از فاميلي و فاطمه شجاعان از عفاف بر سکوي سوم مشترک ايستادند.

وي خاطرنشان کرد: اين دانش‌آموزان به‌عنوان نمايندگان شهرستان سمنان در مسابقات استاني شرکت مي‌کنند.


 در هفتمين جشنواره ورزش پهلواني و باستاني کشور:
 کسب 4 مدال طلا ويک برنز توسط تيم پهلواني و زورخانه‌اي آموزشگاه‌هاي استان سمنان 

سرويس ورزشي:

تيم ورزش پهلواني و زورخانه‌اي آموزشگاه‌هاي استان سمنان در هفتمين جشنواره ورزش پهلواني و باستاني کشور خوش درخشيدند.

به گزارش روابط عمومي ‌اداره کل آموزش و پرورش استان سمنان، تيم ورزش پهلواني و زورخانه‌اي آموزشگاههاي استان سمنان با حضور در هفتمين جشنواره ورزش پهلواني و باستاني که به ميزباني استان کردستان و شهر سنندج برگزار گرديد موفق به کسب چهار مدال طلا و يک برنز گرديد.

مهدي وفادار در رشته‌هاي دو ميل، سه ميل و چهار ميل مقام اول کشور، مهيار چوپان زاده در رشته‌هاي چرخ تيز و چرخ چمني مقام اول کشور و سينا قنبريان در رشته مرشدي مقام سوم کشور را به خود اختصاص داد.

همچنين در پايان جشنواره کاپ اخلاق اين دوره از مسابقات به استان سمنان اهدا گرديد.

لازم به ذکر است؛ که مربيگري اين تيم بر عهده آقاي ابوالقاسم جلالي مسئول انجمن ورزش باستاني آموزشگاه‌هاي استان بوده است.


 برگزاري مسابقه دارت خواهران صنعت آب و برق استان سمنان به ميزباني شرکت آب و فاضلاب روستايي استان سمنان 

سرويس ورزشي:

به گزارش روابط عمومي ‌و آموزش همگاني شرکت آب و فاضلاب روستايي استان سمنان به مناسبت سي و هفتمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي‌ايران يک دوره مسابقات دارت خواهران شاغل صنعت آب و برق استان سمنان به ميزباني شرکت آب و فاضلاب روستايي استان سمنان برگزار شد.

در اين مسابقات که 65 نفر از بانوان شاغل در شرکت‌هاي آبفا روستايي و شهري و شرکت‌هاي آب و برق منطقه‌اي و توزيع برق استان حضور داشتند نفرات زير صاحب عنوان برتر شدند. نفر اول خانم مرضيه برهاني از شرکت برق منطقه‌اي نفر دوم خانم مريم همتي از شرکت آب منطقه‌اي و نفر سوم خانم مهنام صفاريان از شرکت توزيع برق کسب مقام نمودند.


 مسابقات بسکتبال دانش‌آموزان پسر دوره متوسطه سمنان پايان يافت  

سرويس ورزشي:

مسابقات بسکتبال دانش‌آموزان پسر دوره متوسطه شهرستان سمنان باقهرماني تيم‌هاي دبيرستان رفاه و شهيد بهشتي پايان يافت.

به گزارش روابط عمومي‌اداره کل آموزش و پرورش استان سمنان به نقل از شهرستان سمنان،در اين مسابقات که با شرکت 8 تيم در مقطع متوسطه اول و پنج تيم از متوسطه دوره دوم از 12 بهمن ماه لغايت 15 بهمن در 26 مسابقه و در سالن ورزشي پورياي ولي شهرستان سمنان برگزار شد نتايج ذيل بدست آمد.

الف : دبيرستان دوره اول

در اين دوره از مسابقات تيم دبيرستان رفاه اول شد و تيم‌هاي استعدادهاي درخشان ( شهيد بهشتي ) و هدف به ترتيب دوم و سوم شدند.

ب: دبيرستان دوره دوم

در اين دوره از مسابقات تيم‌هاي شهيد بهشتي، اميرکبير و سينا به ترتيب عناوين اول تا سوم اين مسابقات را به خود اختصاص داده و به مرحله ي بعدي اين مسابقات صعود کردند.


 آموزش شنا جان دانش‌آموز سمناني را گرفت 

سرويس ورزشي:

آموزش شنا، جان دانش‌آموز سمناني را گرفت و «فاطمه خدابخش» 11 ساله به ديدار حق رفت.

شنبه‌شب اين هفته حادثه تلخي در استخر 22 بهمن سمنان رخ داد و فاطمه خدابخش، دختر 11 ساله‌اي که در قالب طرح فوق‌برنامه آموزش شنا در اين استخر حضور يافته ‌بود، دچار حادثه شد و به کما رفت.

دبستان نيمه شعبان سمنان برگزارکننده اين طرح فوق‌برنامه بود؛ خدابخش نيز همراه با همکلاسي‌هايش در برنامه آموزش شنا در استخر 22 بهمن سمنان حضور يافته بود

اين دانش‌آموز سمناني از ابتداي هفته به دليل عارضه مغزي در بيمارستان کوثر سمنان تحت نظر پزشکان و در کما بود که متأسفانه به ديدار حق شتافت.

علت دقيق حادثه هنوز از سوي مسئولان آموزش و پرورش استان سمنان اعلام نشده؛ اما آن‌ها مسئوليت تأمين امنيت جاني دانش‌آموزان در اين دست برنامه‌ها را متوجه نجات غريق و سرنجات غريق استخر مي‌دانند.


 ورزشکار سمناني مسافر ژاپن شد 

سرويس ورزشي:

محمد غزنچايي، ورزشکار سمناني عنوان دوم مسابقات سه‌گانه کشور را کسب کرد و مسافر ژاپن شد.

مسابقات سه‌گانه قهرماني کشور با حضور 125 ورزشکار از 24 استان در سه رده سني جوانان، اميد و بزرگسالان برگزار شد و برترين‌هاي آن ظهر امروز معرفي شدند.

در پايان اين دوره از مسابقات و در رده سني اميد، محمدمهدي رحمتي از چهارمحال و بختياري، محمد غزنچايي از سمنان و سيدمحمد حسيني از گلستان اول تا سوم شدند.

در رده سني جوانان هم امين سقايي از چهارمحال و بختياري، مسعود عليزاده از خراسان‌جنوبي و پارسا محجوب از کرمانشاه عناوين برتر را کسب کردند.

نفرات اول تا سوم رده سني بزرگ‌سالان هم سلمان تيموري از همدان، احسان امينيان از چهارمحال و بختياري و نويد سليمي‌پور از اصفهان شدند.

بر اساس اعلام فدراسيون سه‌گانه، نفرات برتر اين پيکارها به مسابقات قهرماني آسيا که ارديبهشت‌ماه سال آينده در کشور ژاپن برگزار مي‌شود، اعزام مي‌شوند.


 اخبار کوتاه ورزشي 

تجليل از مدال‌آوران ورزش‌هاي رزمي‌در مهديشهر

سرويس ورزشي:

برگزاري مراسم تجليل از مدال آوران رشته رزمي ‌و کاراته شهرستان مهديشهر با حضورآقاي قنبري فرماندار شهرستان مهديشهر.

مهندس عرب شهردار مهديشهر و روساء هيات‌هاي ورزش‌هاي رزمي ‌وکاراته ووشو شهرستان و جمعي از ورزشکاران شهرستان در سالن جلسات اداره ورزش وجوانان مهديشهر برگزار گرديد.

در اين مراسم از خانم رحيمه اقيان، هدي صباغيان، سحر ملک زاده، سمانه اسکندري، سمانه دشتباني از قهرمانان و مدال‌آوران کشور در سال جاري ، آقاي خادميان رئيس هيات کاراته و ابراهيم حامدي رئيس هيات ورزش‌هاي رزمي‌شهرستان تجليل به عمل آمد.پايان مسابقات هفته چهارم بليتس شطرنج

سرويس ورزشي:

در پايان اين مسابقات که در 7 دور به روش سوئيسي برگزار شد، علي فاضلي بهنيا يوسفي و محمد رحيميان هر سه با 5.5 امتياز و بر حسب پوئن شکني به ترتيب اول تا سوم شدند.

همچنين محمدرضا آرمان مهر و مرتضي ملکي نيز با 5 امتياز و بر حسب پوئن شکني چهارم و پنجم شدند.اعزام تيم ووشو دانشجويان سمنان به اصفهان

سرويس ورزشي:

مسابقات ووشو قهرماني کشور دانشجويان پسرکشورجهت اعزام به رقابت‌هاي آسيائي دانشجويان از 1 الي 4اسفندماه درشهرنجف آباد اصفهان برگزار مي‌گردد، تيم دانشجويان قهرمان استان سمنان به اين دوره از مسابقات اعزام شده اند

سرپرست، آقاي آرش طاهريان

مربي، آقاي محمودفخاريان

بازيکنان، آقايان

امين مشکاتي

دانيال صبوري

مرتضي اصغري

مرتضي نوروزي

با آرزوي موفقيت براي ووشوکاران شايسته استان سمنان