تاریخ 1394/12/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4147 برو جستجو جستجوی پیشرفته   ناصر هاشمي:
 شهاب حسيني نبود «برادرم خسرو» ساخته نمي‌شد  

ناصر هاشمي بازيگر فيلم «برادرم خسرو» به کارگرداني احسان بيگلري معتقد است اگر شهاب حسيني و همت ديگر اعضاي گروه نبود اين فيلم ساخته نمي شد.

ناصر هاشمي که پس از سال‌ها کم‌کاري امسال با فيلم سينمايي «برادرم خسرو» به کارگرداني احسان بيگلري در سي و چهارمين جشنواره فيلم فجر حضور داشت به مهر گفت: من شهاب حسيني را دورادور مي شناختم و با اينکه هر دو در فيلم «خانه پدري» کيانوش عياري بازي کرده بوديم ولي چون سکانس مشترک نداشتيم آن موقع هم ارتباط نزديکي بين ما شکل نگرفت.

وي افزود: اگر چه بعد از آن هم دو بار بيشتر او را نديده بودم اما او من را براي بازي در فيلم «برادرم خسرو» پيشنهاد کرد و هنگام فيلمبرداري بيشتر با هم آشنا شديم. در تجربه اين همکاري احساس کردم شهاب حسيني واقعا پديده عجيب و غريبي است. او مدير خوب، آدمي با ايده هاي بزرگ و شخصيتي با انگيزه و علاقه فراوان به سينما است و نمونه اش همين «برادرم خسرو» که اگرچه پول قابل توجهي را پيشنهاد کرده بودند تا کالايي را تبليغ کند اما او هرچه داشت براي فيلم گذاشت و بهترين‌ها را؛ جز من جمع کرد تا اين فيلم به نتيجه برسد.

اين بازيگر درباره نقش خود نيز گفت: شخصيت برادر خسرو که من بازيگرش بودم درست برعکس من بود. من اين قبيل پيشنهادها را يک شانس مي دانم و احساس کردم با اين نقش مي‌توانم انقباضي را که سال‌ها در وجودم احساس مي‌کردم رها کنم و در کاراکتري بروم که خودش آدم منقبضي است.

وي با اشاره به اينکه چنين کارهايي افت و خيزهاي فراواني دارد، بيان کرد:‌ وقتي درون آرامي داريد اما مي خواهيد خشونت به خرج دهيد سخت است. در اين دگرگوني حال، رنجي را تجربه مي‌کنيد که دردناک است. در «خانه پدري» چيزي شبيه اين را تجربه کرده بودم و هربار که حرف تندي مي‌زدم و بايد آن صحنه هاي توام با خشونت را بازي مي‌کردم خودم به هم مي‌ريختم چون با طبع من سازگار نبود.

هاشمي همچنين درباره کم کاري خود توضيح داد: گاهي وقت‌ها نقش‌ها مي خواهند آدم را له کنند. من براي بازيگري احترام زيادي قائلم و نمي‌توانم هر نقشي را به راحتي قبول کنم. اين يک تصميم دردناک و سخت بود که سال هاي پيش گرفتم اما شانس آوردم با يک فيلم خوب دوباره بازيگري را تجربه کردم.

وي ادامه داد: اين سال ها مجموعه «روزگار غريب»، فيلم سينمايي «خانه پدري» و چند کار پراکنده انجام دادم. نقش خوب کم است اما اميدوارم اين بي کاري ديگر ادامه پيدا نکند. پيشنهادهايي هم که از تلويزيون داشتم سطحش به شدت نازل بود و همه چيز دست به دست هم داد تا دوري از حرفه ام را به بازي در نقش‌هاي بي‌کيفيت ترجيح دهم.

هاشمي در پايان گفت: کارگرداني سخت است و يک کارگردان در اين زمانه نياز به حمايت‌هاي گوناگوني دارد. همين فيلم اگر شهاب حسيني نبود و دوستان ديگر مجدانه پاي کار نمي‌ايستادند ساخته نمي‌شد. من آمادگي حضور براي کارهاي بيشتر را دارم و اميدوارم کار خوب باز هم پيشنهاد شود. مديوم سينما يا تلويزيون فرقي ندارد اين روزها مهم، توليد يک کار خوب است.


 «پالت» براي شادي شهر خواند 

گروه «پالت» در جشنواره موسيقي فجر در حالي روي صحنه رفت که يکي از قطعات موسيقي خود را به نويد محمدزاده - برنده سيمرغ بلورين نقش مکمل مرد - و يک قطعه ديگر را به مردمي تقديم کرد که قيافه شهرهاي‌شان به‌دليل جنگ تغيير کرده است.

گروه موسيقي «پالت» که کار خود را با انتشار چند تک آهنگ آغاز کرد و سپس با انتشار دو آلبوم موسيقي «آقاي بنفش» و «شهر من بخند» به شهرت رسيد، تا کنون علاوه بر شهرهاي مختلف ايران، در آمريکا و شهرهايي از اروپا مانند پاريس، کلن، ميلان، آمستردام، گوتنبرگ و استکهلم کنسرت‌هايي را داشته است. اين گروه در اجراي شامگاه يکشنبه در برج ميلاد که نخستين اجرا در قالب جشنواره موسيقي فجر در اين محل بود، قطعاتي را مانند ليلي، شهر من بخند، برادرا، نرو بمان، شباهنگام، خانه به دوش، آبي، سال تا سال و نيمي از ما را روي صحنه برد و با استقبال و همراهي مخاطبان پرشمارش مواجه شد.

اميد نعمتي - خواننده پالت - که در ميان قطعات سخن مي‌گفت، با اشاره به اجراي تنبک‌نوازي در ابتداي برنامه، يادآوري کرد که اين اجرا جزو برنامه‌هاي جشنواره موسيقي فجر و با هدف آشنايي با يک نوازنده در کنار گروه‌هاي موسيقي است. همچنين هنرمند تنبک‌نوازي که امشب برنامه اجرا کرد، از شهر شيراز آمده است. او در بخشي ديگر نيز به گروهي از کودکان کار که به کنسرت پالت آمده بودند، سلام کرد و خطاب به آن‌ها گفت، اميدوارم در آينده موزيسين شويد.

خواننده گروه پالت پيش از اجراي قطعه «نيمي از ما» آن را به نويد محمدزاده که در جشنواره فيلم فجر امسال توانست سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش مکمل مرد را آن خود کند، تقديم و اظهار کرد: من و نويد در يک دانشگاه بوديم و او در اين سال‌ها توانست با زحمت زياد به موفقيت برسد.

يک قطعه ديگر که از سوي اين گروه موسيقي تقديم شد، «برادرا» بود که نعمتي پيش از اجراي آن گفت: عواملي مانند جنگ، بيماري و مهاجرت چهره‌ي برخي شهرها را تغييرداده‌اند. ما اين قطعه را به کساني تقديم مي‌کنيم که براثر همين مسائل، قيافه شهرشان عوض شده و ديگر شبيه شهر آن‌ها نيست.

«نرو بمان» پايان‌بخش اين کنسرت بود که بخش‌هايي از آن با تشويق ادامه‌دار مخاطبان، چندبار اجرا شد.

از جمله هنرمنداني که به کنسرت پالت آمده بودند، مي‌توان به سجاد افشاريان - نويسنده و بازيگر تئاتر -، دارا دارايي - نوازنده گيتار الکترونيک -، هانا کامکار - نوازنده و خواننده - و آرمان گرشاسبي - خواننده - اشاره کرد.

هنرمندان گروه موسيقي «پالت» عبارتند از: روزبه اسفندارمز (کلارينت)، داريوش دهقاني‌آذر (کنترباس)، مهيار طهماسبي (ويولنسل)، کاوه صالحي (گيتار)، سردار سرمست (آکاردئون)، محمدامين طاهري (درامز) و اميد نعمتي (خواننده).


 ديدگاه حسين پاکدل درباره‌ي انتخابات
 با دعوت به حضور در انتخابات پيش‌رو مطرح شد 

حسين پاکدل مي‌گويد:اگر معتقديم جامعه نيازمند آزادي افکار و به رسميت شناختن حقوق همگان است، در انتخابات اعلام حضور کنيم تا هر فکر و انديشه به اندازه وزن‌اش عرض اندام کند.

اين هنرمند در يادداشتي که در آستانه برگزاري انتخابات اسفندماه به نگارش درآورده و آن را در اختيار ايسنا قرار داده است، برحضور و تشويق مردم به شرکت در انتخابات تاکيد و اظهار کرده است، «بي تفاوتي، معنايي جز فرار از مسئوليت و سپردن اختيار به غير ندارد.»

پاکدل در اين نوشتار با عنوان «ما رأي مي‌دهيم» بيان کرده است: هنر در ذات مُبلّغِ دمکراسي است.اگر از نُت‌هاي موسيقي، صوت و سکوتِ به موقع و در اندازه را بگيرند، هيچ قطعه آواي شکيلي شکل نمي‌گيرد. اگر در انبوهِ رنگ‌ها حد و اندازه را به هم بريزند، هيچ نقشِ جميلي بر پرده پرداخته نمي‌شود. در هنر نمايش هم اگر هر کس به موقع و در اندازه سخن نگويد و به وقت شنوا و با حضور نباشد درام و دمکراسي بر صحنه مي‌ميرد.

اجتماع زنده هم همين است.اگر معتقديم جامعه نيازمند آزادي افکار و به رسميت شناختن حقوق همگان است، اعلام حضور کنيم تا هر فکر و انديشه به اندازه وزن‌اش عرض اندام کند.اگر معترض روندِ موجوديم، اگر از صدايي نگران و ناراحت‌ايم، اگر عده‌اي ميدان مي‌يابند که منافع کلانِ ملي را به مخاطره بياندازند، خوش‌فکرها را به ميدان بفرستيم.اگر مي‌بينيم در مسير تدبيرها و اميدها سنگ مي‌بارند تا سرمايه‌هاي ملي را در هياهو به سرنوشتي دچار کنند که ديديم، اگر به بهانه قانون، دلسوزان شجاع و اهل خرد را ممنوع و محروم مي‌کنند تا رقابت و رفاقت بي‌معنا ‌شود، راهي جز اين نداريم که با اتکا به قانون و از طريق صندوق آرا اعلام نظر کنيم.

شک نکنيد تأثير دارد.بسيار هم تأثير دارد.نمي‌شود بي‌تفاوت باشيم و بي‌حضور و بعد متوقع و معترض، افراطيونِ سيري‌ناپذير، در حرف و عمل، سخت براي عصباني کردن اکثريت مي‌کوشند تا با به قهر کشاندن قشرِ عظيم و مؤثر، نمايندگاني از جنس و شکل خود با حداقلِ آرا بر کرسي‌ها بنشانند تا مشروعيت بخرند. با اعلام حضور پاي صندوق‌هاي رأي تا آن‌جا که مي‌شود سرنوشتِ خود را به دستِ درايت، عقل و ايمان و زيبايي بدهيم تا جمود و تنگ‌نظري به عُزلت رانده شود.با رأي خود ثابت کنيم خواستار ارتباطِ همراه با احترام متقابل با جهانيم. با رأي ما مديران و مسئولين دلسوز و فهيم که از اتفاق کم هم نيستند با تلاشي مضاعف و سري بلند، به کار و تلاش خود ادامه مي‌دهند.پس با هر عقيده و گرايش، اگر طالبِ شنيدنِ سمفوني با شکوه زيستِ با عزتِ انساني هستيم و تماشاي نقش‌هاي چشم‌نواز و درام‌هاي وزينِ پرعبرت، راهي جز حضور پاي صندوق رأي نداريم. بي تفاوتي، معنايي جز فرار از مسئوليت و سپردن اختيار به غير ندارد.

من راي مي‌دهم.از تمام دوستان هنرمند هم مي‌خواهم مخاطبان و علاقه‌مندان خود را تشويق کنيد رأي بدهند.ما سلول به سلول عاشق سرزمين‌مان هستيم.ما هنرمنديم، مُبلغّانِ دمکراسي.ما اهل حس و منطق و عقل‌ايم.آرزو سازيم.دنيا را و جامعه خود ايران عزيز را بسامان و زيبا مي‌پسنديم، پس با رأي دان به مصلحانِ عقل‌انديش و وطن‌پرست، مسير آينده را روشن و تاريکي‌هاي راه را جارو کنيم. بياييد، بياييد پاي صندوق‌هاي رأي همديگر را ببينيم!»


 سريال رمضاني کليد خورد  

سريال تلويزيوني «برادر» به نويسندگي آرش قادري و کارگرداني جواد افشار که توسط نعمت چگيني براي پخش در ماه رمضان سال آينده تهيه و توليد مي‌شود، در شهرک راه آهن (سرچشمه) با حضور مسعود صباح (مدير فيلم و سريال شبکه دوم سيما) کليد خورد.

تهيه‌کننده اين سريال تلويزيوني گفت: با آماده شدن فيلمنامه سريال «برادر» در شهرک راه آهن کليد خورد و اميدواريم بدون هيچ تنش و استرس مرسوم در توليد آثار مناسبتي، با تمرکز کامل، سريال را به ماه مبارک رمضان سال آينده و آنتن شبکه دو سيما برسانيم.

چگيني افزود:ما سه مرحله تست گريم داشتيم؛ تا به امروز حضور بازيگراني چون کامبيز ديرباز، حسن پورشيرازي، پوريا پورسرخ، ليلا اوتادي، سهيلا رضوي، سوگل طهماسبي، کاوه خداشناس، محمد رسول صفري، قدرت الله صالحي، سيد مهرداد ضيايي، رضا توکلي، بهنام قرباني، مژگان بيات، عليرضا درويش‌زاده، امير منصور فلاح، حسين پارسا، افسانه تهرانچي، سميرا مهدوي شکيبا، مهرداد ايل بيگي، زهرا فراهاني و...جلوي دوربين جواد افشار قطعي شده است و به طور قطع در ادامه چند بازيگر صاحب نام هم به اين پروژه خواهند پيوست.

چگيني ادامه داد:دکورهاي اين سريال تلويزيوني در چند مرحله نيازمند ساخت بود که در مراحل پيش توليد توانستيم بخش اعظمي از دکورهاي مد نظر را ساخته و آماده تصويربرداري کنيم.

در خلاصه داستان اين سريال آمده است: حاج کاظم پهلوان مردي خير و از تجار سرشناس برنج ايران است که با تأکيد بر حمايت از توليد ملي، فقط در زمينه تجارت برنج ايراني فعاليت مي‌کند.او به همراه پسرش مسعود و دخترش مريم که يک روزنامه نگار پر جنب و جوش است، بر ضد واردات قاچاق برنجهاي تاريخ گذشته و مسموم به ايران مبارزه مي‌کند.اين اقدام باعث دشمني دلالان و قاچاقچيان اين تجارت با وي شده است. دشمنان با اغفال ناصر پسر ديگر او، وارد تجارت سالم حاج کاظم شده و همين امر به وقوع ماجراهايي منجر مي‌شود که...

عوامل سريال «برادر» عبارتند از:جواد افشار:کارگردان، افشين احمدي: مدير تصويربرداري، ابوالفضل نباتي: تصويربردار، محمد حسن پور: نورپرداز، فرهاد عزيزي فرد: طراح صحنه، ونوس اباذري: طراح لباس، سيد جلال موسوي: طراح گريم، امين پير حياتي: برنامه ريز، داود باقري: دستيار اول کارگردان، داريوش اسقايي: منشي صحنه، نازلي هروي: عکاس، مجتبي احمدي، مشاور رسانه‌اي، ناصر هاديانفر: مدير توليد، مرتضي کريمي: مدير تدارکات، بابک رضا خاني: تدوين گر، سيد محمود رضا موسوي نژاد: صداگذار، آرش آقابيک: جلوه‌هاي ويژه ميداني، احسان فانيان: جلوه‌هاي کامپيوتري.