تاریخ 1394/12/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4147 برو جستجو جستجوی پیشرفته   قانون و قانون مندي  
نويسنده : سيد عباس مشيري

در اين برهه زمان که انتخابات مجلسين خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي‌در حال برگزاري است در محافل سياسي ايران، عالمان و فرهيختگان کشور صحبت ازقانون و قانون مندي مي‌باشد اين موضوع باعث شد اينجانب پيرمرد 85 ساله تجربيات خود را به رشته تحرير درآورم.

قانون اگر بصورت مستقيم و غيرمستقيم از بطن مردم مبني بر باورهاي آنان باشد براي هرکشوري لازم است چون اين قانون براي نظم اجتماع و رفاه مردم خواهد بود واگر قانون براساس احکام پادشاهان و حکمرانان مستبد قديم باشد اين قوانين در بلند مدت قابل اجراء نخواهد بود. براي مثال در زمان خلفاي عباسي و حکومت تيمور خرمن‌هايي از سر مردم درست کرده بود و همان زمان استناد به قوانين اسلام مي‌کردند و اين عمل در لواي اسلام صورت مي‌گرفته است کما اينکه در قرن جديد عربستان سعودي و گروه تروريستي داعش به نام اسلام و قوانين اسلامي‌صدها نفر راتحت لواي اسلام سر مي‌زنند. در گذشته کشور آلمان زمان هيلتر قوانين نژاد پرستي را تصويب کردند و براساس آن هزاران نفر را به کوره‌هاي آدم سوزي و يا به دار مجازات سپردند و استدلال آنان اين بوده که از قانون ما تجاوز کرده اند. همچنين در روسيه قبل از انقلاب اکتبر تزارها قوانيني را گذرانده بود که اين امر هم باعث شد که هزاران نفر در روسيه کشته شوند و پس از شورش مردم روسيه و انقلاب و تشکيل کشور شوروي تزار را اعدام انقلابي نمودند.

در تمام کشورهايي که به نام الگوي ديکتاتوري نام بردم قانون حکم حاکمان بود و همه آنها به نام قانون اين کارها را مي‌کردند ولي رفته، رفته همه اين کشورهاي براثر پيشرفت فرهنگ و تکنولوژي و برداشتن مرزها از بين ملت‌ها جهان تبديل شدند به حکومت‌هاي دموکراسي و اعتماد بين دولت‌ها و ملت‌ها.

در اروپا همچنين براثر مجاهدت‌هاي مردم روشنفکران انقلاباتي به وجود آمد تا مردم از دست ديکتاتوري زمان خود آسوده و راه کشور به سوي دموکراسي و مردم سالاري باز شد و اين حرکت‌ها باعث ترقي و پيشرفت اين کشورها شده است کما اين که بزرگترين توليد کنندگان ملزومات صنعتي متعلق به اين کشورها مي‌باشد و اين نعمتي است که در کنار قوانين مردمي‌بوجود آمده اروپا قرون گذشته در اسارت قوانيني بود که حکمرانان و ديکتاتورهايي مانند هيتلر، موسوليني و... تصويب کرده بودند و همين باعث جنگ‌هاي بزرگ اول و دوم شد. براثر قوانين مردمي‌بيشتر مستعمرات آزاد شدند و هرکدام کشوري مستقلي درآمدند و همچنين در فرانسه بزرگترين کشورهاي اروپايي مستمره فرانسه بوده‌اند.

راجع به باور مردم و حکومت آلمان به عرض برسانم برادرم آقاي دکتر حسين مشيري جهت تحصيل در سال 1328 که تازه جنگ جهاني دوم تمام شده بود براي ادامه تحصيل به آنجا رفته بود طي نامه اي برايمان نوشت که در آلمان اغلب خانه‌ها خراب شده کارخانجات تخريب و از کار فتاده است مردم در زمستان مواد سوختي براي گرم شدن ندارند و از ذغال سنگ استفاده مي‌کنند و در فقر مطلق زندگي مي‌کنند. بعد از سه سال دوباره برايمان نوشت که آلمان دوباره از نظر اقتصادي برگشته به وضع قبل از جنگ علت آن بيشتر به مديريت آلمان و مهمتر از آن ملت آلمان نسبت به صداقت دولتمردان ايمان داشتند.

خاطره ديگر من اين است که اخوي بنده در زمان نخست وزيري هويدا براي خدمت به مردم سمنان با يک آمبولانس و کلي لوازم پزشکي به ايران و خاصه به سمنان آمدند تا بابت درسي که خوانده اند به مردم کمک کند چند مدتي که از خدمتش در سمنان گذشته به من گفت که از طرف دولت آلمان مقداري مارک به حسابش در ايران حواله شده است پس از بررسي مشخص شد که ايشان در زمان اقامتش در آلمان ماليات اضافي پرداخت نموده که اداره دارايي آنجا متوجه و مبلغ اضافي را به اخوي ام برگردانده بود. ايشان مي‌گفت که در آلمان مردم داوطلبانه به اداره دارايي مراجعه و ماليات خود را پرداخت مي‌کنند چرا که آنان مي‌دانند اين مبالغ براي رفاه جامعه هزينه خواهد شد.متاسفانه کيفيت اخذ ماليات در کشور شفاف نيست و عده اي با کارهاي بزرگ اقتصادي از پرداخت ماليات فرار مي‌کنند. اما برعکس کساني هستند با وجود شفافيت در فعاليت اقتصادي مبالغ سنگين تري از درآمد و سود حاصله از خود را ماليات مي‌پردازند و يکي ديگر از مشکلات اقتصادي کشور در بحث صادرات و واردات دانست و گفت شاهد هستيم که با سوء مديريت يکباره تصميم گرفته مي‌شود که مشوق‌هاي صادراتي تعيين شود. اما بعد از مدتي اين مشوق‌ها پرداخت نمي‌شود. عدم ثبات در سياست‌ها يکي از مضرترين امور براي برنامه‌هاي اقتصادي است.

همچنين ايشان تصريح کرد قوانين قديمي‌و بروکراسي ديگر مشکلي است که کشور با آن دست به گريبان مي‌باشد براي مثال مي‌بايستي زير ساخت‌ها همراه با قوانين جديد تغيير کند در غير اين صورت کمال مطلوب اتفاق نخواهد افتاد. همچنين ايشان بيان کردند که در دولت قبل کساني مشاور بودند که در امور مربوطه تخصص لازم را نداشته و همين امر باعث شد که در زماني که دلارهاي فراوان نفتي بدست ما رسيد براثر تداخل ديگران و عدم کارشناسي لازم و متعهد و دلسوز و عدم مديريت کارآمد همه به باد فنا رود و کشور روز به روز فقيرتر شد. براي نمونه در ارتباط با پرداخت يارانه 45 هزار توماني هيچ کارشناسي منطقي صورت نگرفته و در حال حاضر نمي‌توان يک شبه اين يارانه را به دويست هزار تومان افزايش داد.

ضمن اينکه اين موارد حتما با آدم‌هاي کاربلد و نه احساساتي مشورت و تصميم گيري کرد. ايشان فرمودند همه مشکلات اقتصادي موجود را نمي‌بايستي به گردن تحريم‌ها و ديگران انداخت بلکه بايستي دقيقا کارشناسي کرد و جلوي سوء مديريت را گرفت.

منظور نگارنده از اين نوشته‌ها اين است که ما بايد همراه دنيا قدم به قدم پيش برويم ضمن استفاده از تکنولوژي پيشرفته آنان هم زمان نسبت به بالابردن سطح دانش خود افزوده تا بتوانيم در اين رقابت جهاني که در عصرحاضر شتابي عجيبي گرفته است، شرکت و از اين قافله تمدن بشري براي سروري و نيک ورزي مملکت خود ايران عزيز دور نمانيم و در سايه تز برد برد باتمام کشورهاي متمدن جهان همگام باشيم.

و اکنون که در آستانه انتخابات مجلسين فوق الذکر مي‌باشيم از گرداندگان انتخابات خصوصا شوراي محترم نگهبان تقاضا داريم در تجديد نظر در ارتباط با گزينش داوطلبين محترم کليه گروه‌ها يک انتخابات کاملا رقابتي و پرشور و نشاط و دشمن شکن داشته باشيم.


 رهنمودهاي انتخاباتي مقام معظم رهبري 

« شرکت در انتخابات موجب مي‌شود که نظام جمهوري اسلامي‌تقويت بشود، پايداري و ماندگاري آن تأمين بشود، کشور در حصار امنيت کامل باقي بماند. »

مقام معظم رهبري

ملت بزرگ ايران بار ديگر در آزموني بزرگ شرکت خواهند کرد و آنها به خوبي مي‌دانند که دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب همانند انتخابات سالهاي گذشته به دنبال نيات پليد خود هستند اما گويي همين دشمنان فراموش کرده اند که ملتي که به جمهوري اسلامي‌ايران رأي آري داده است هيچگاه نگفته و نخواهند گفت، نخواسته و نخواهندخواست که در اين کشور امري خلاف اسلام ومنويات شارع مقدس تحقق يابد. بنابراين جايگاه مجلس شوراي اسلامي‌در ديدگاه ملت ايران جايگاهي است اسلامي‌و دين مدار و متدين که در آن نمايندگان ملت معتقد به اسلام و مباني فقهي و حکومتي آن باشند.

حضرت آيت الله خامنه اي در ديدار ائمه جمعه سراسر کشور در تاريخ 14/10/94 و در فاصله 53 روز مانده به انتخابات مجلس شوراي اسلامي‌و مجلس خبرگان، براي اولين بار درباره اين انتخابات سخن گفتند. ايشان ضمن برشمردن نکاتي در تشريح حق الناس بودن انتخابات و جدي بودن مسئله نفوذ عناصر غير انقلابي به اين دو نهاد مهم تصميم گيري و تصميم سازي، فرمودند : « امريکايي‌ها براي تحقق اين هدف به انتخابات چشم طمع دوخته اند اما ملت بزرگ و هوشيار ايران چه در انتخابات و چه در مسائل ديگر، مخالف خواست‌هاي دشمنان عمل مي‌کند و همچون گذشته به دهان آنها مي‌کوبد. »

رهبر معظم انقلاب با اشاره به استفاده بيگانگان از تحريک داخلي، بمباران تبليغاتي و سياسي، هزينه‌هاي مالي، دام‌هاي اخلاقي و انواع روش‌هاي ديگر افزودند : « همه بايد در مقابل نفوذ هوشيار باشيم. »

ابعاد مسئله حق الناس در انتخابات

1-تأييد افراد صالح : « داوطلبي که نامزد انتخابات مي‌شود اگر آدم صالحي است، ما او را رد نکنيم، ميدان بدهيم به اينکه او بيايد. »

2- اغماض نکردن از صلاحيت‌هاي قانوني : « اگر چنانچه در اين مجلس چه جلس خبرگان و چه مجلس شوراي اسلامي، آدمي‌باشد که صلاحيت قانوني ورود را نداشته باشد وما از اين اغماض صرفنظر کنيم، رعايت و دقت نکنيم و او وارد بشود، اين هم باطل کردن حق مردم است. »

3- حفظ امانت در آراي مردم : « آن کساني که اداره صندوق‌ها به عهده آنهاست، بايد کمال امانت را رعايت کنند يعني در اين زمينه‌ها اندک تخلفي، خيانت در امانت است. »

4- پذيرش نتيجه انتخابات : « وقتي که انتخابات به يک نتيجه اي رسيد و مراکز قانوني تصديق کردند پذيرش اين نتيجه حق الناس است.

5- رعايت حق در فهرست‌هاي پيشنهادي : « آن کساني که اين فهرست‌ها را مي‌دهند واقعا رعايت حق را بکنند مسئله رفيق بازي و جناح بازي و مانند اين چيزها را دخالت ندهند. »

6- دقت در بررسي فهرست‌ها و انتخاب افراد : « مردم توجه کنند و ببينند که آن فهرست‌هايي را که پيشنهاد شده است از کجا پيشنهاد شده از طرف چه کسي پيشنهاد شده، آن کساني را که مورد اعتمادند قابل اطمينانند، قابل اعتمادند انتخاب بکنند. »

همچنين رهبر معظم انقلاب در ديدار پر شور هزاران نفر از مردم قم، در تاريخ 19/10/94 بياناتي در خصوص انتخابات پيش روي در هفتم اسفند سال جاري (1394) ايراد نمودند و مواردي را به عنوان نکات اصلي بيان کردند.

نکاتي درباره انتخابات

1-شرکت حداکثري در انتخابات : «مردم همه شرکت کنند در انتخابات حتي آن کساني که نظام را قبول ندارند براي حفظ کشور، براي اعتبار کشور بيايند در انتخابات شرکت کنند. »

2- فوايد حضور مردم در انتخابات : « شرکت در انتخابات موجب مي‌شود که نظام جمهوري اسلامي ‌تقويت بشود، پايداري و ماندگاري آن تأمين بشود، کشور در حصار امنيت کامل باقي بماند، ملت ايران در چشم ملت‌هاي ديگر آبرو پيدا کند، اعتبارش بالا برود، در چشم دشمنانش ابهت پيدا کند ملت ايران. »

3- رأي به فهرست‌هاي قابل اعتماد : « در انتخابات ببينيم اين فهرستي که به ما داده مي‌شود اين فهرست را چه کسي دارد به ما مي‌دهد. بدانيم اينها متدينند، بدانيم انقلابيند، بدانيم در خطند، در راه امامند، امام را واقعا قبول دارند. »

4- تلاش براي انتخاب درست : « همه سعي کنند درست انتخاب کنند ممکن است اين سعي به نتيجه برسد و انتخاب ما درست باشد، ممکن است سعي ما به نتيجه نرسد غلط انتخاب کنيم، عيبي ندارد خداي متعال ازما قبول خواهد کرد. »

5- اهميت مجلس شوراي اسلامي‌: « مجلس خيلي مهم است هم از لحاظ قوانين، هم از لحاظ ريل گذاري براي حرکت دولت‌ها، هم در مسائل بين المللي. »

6- خصوصيات مجلس خوب : « مجلسي مستقل، آزاد و شجاع باشد همان جوري که مردم شعار مي‌دهند داخل مجلس شعار بدهند همان جوري که مردم مي‌خواهند در داخل مجلس موضع گيري کنند. »

7- اهميت مجلس خبرگان : « آن روزي که رهبر فعلي در دنيا نباشد يا رهبر نباشد آن روز بايد مجلس خبرگان رهبر انتخاب بکنند چه کسي را انتخاب خواهند کرد ؟ کسي که کليد حرکت انقلاب دست اوست.»

8- تأثير مجلس خبرگان در حفظ انقلاب : « آيا مجلس خبرگان کسي را انتخاب خواهند کرد که در مقابل هجمه دشمن بايستد به خدا توکل کند، شجاعت نشان بدهد، راه امام را ادامه بدهد ؟ يا کسي را انتخاب مي‌کنند که جور ديگري است ؟

9- اهميت شاخص‌هاي انقلابي‌گري در انتخابات : « بدانيم شاخص‌ها چيست، شاخص‌هاي انقلابيگري را درست پيدا کنيم، در ذهن خودمان مشخص بکنيم از کساني که مطلع تر از ما هستند بپرسيم.»

مردم آگاهانه به قانون اساسي و اصول و آرمان‌هاي مطرح شده در آن رأي مي‌دهند و به هر کسي که حرفي اصولي داشته باشد ميدان عمل و فرصت آزمودن توانايي‌هايش را مي‌دهند مردم به درستي مي‌دانند که براي رسيدن به نقطه مطلوب اقتصادي، سياسي و فرهنگي آميزه اي از برنامه ريزي اجرا نظارت و صبوري لازم است لذا از هيچ منتخبي نيز انتظار اعجاز ندارند اما انتظار دارند با گذشت زمان شاهد بهبود شاخص‌هاي رشد و توسعه در زمينه اقتصاد و فرهنگ و سياست باشند. جمعيت جوان کشور روز به روز جوان تر مي‌شود و نياز‌هاي اوليه چون تحصيل، اشتغال، مسکن و ازدواج او را صدا مي‌زنند و لذا مردم انتظار دارند که منتخبين آنها بتوانند نياز‌هاي آنان را برآورده سازند. آري مردم آرزوي رسيدگي به مشکلاتشان را دارند مي‌خواهند همانطور که با عشق و علاقه به پاي صندوق‌هاي رأي مي‌روند منتخبين آنها نيز قولهايي را که قبل از انتخابات به آنها داده اند جامه عمل بپوشانند چرا که ايجاد اميد کاذب در مردم کاري بسيار نابجاست.

نرگسي


 ديدگاه ؛ فرصت حضور  

روزهاي پاياني سال به سرعت برق و باد مي‌گذرند و هر روز به ايام نوروز و بهار طبيعت نزديک و نزديک تر مي‌شويم. سال 1394 باهمه خوبي‌ها و همه بدي‌ها، سختي‌ها و مشکلات و در يک کلام فراز و نشيب‌هاي مختلفي که داشت رو به پايان است و براي آن دسته از مردم که امسال هم با مشکلات زياد و ناملايماتي روبه رو بوده اند، شايد برداشته شدن تحريم‌ها و بازشدن فضاي اقتصادي، تجاري و تبادلات بازرگاني، مالي و ارزي اميد است در بهبود وضعيت مالي، اقتصادي و معيشتي مردم مفيد و موثر باشد.

از سوي ديگر مردم وظيفه شناس و هميشه در صحنه ايران اسلامي‌و استان ما سمنان، به وظيفه شرعي و تکليفي خود به فرمان رهبر انقلاب عمل کردند و در راهپمايي 22 بهمن حضوري پرشور و نشاط را به نمايش گذاشتند، که شايسته است مسئولين نيز مطيع امر رهبري نظام در خصوص اشتغال و معيشت باشند و براي مهار تورم و رفع بيکاري راهکار مناسبي اتخاذ کنند.

از طرف ديگر تا روز هفتم اسفند ماه زمان برگزاري يکي از بزرگترين انتخابات کشور، زمان زيادي باقي نمانده ورفع برخي ناملايمات شهروندان هم استاني است که مستلزم رفع اين مشکلات است. مردم اين سرزمين و اين خطه بارها با حضور دشمن شکن و با بصيرت خود حماسه آفريدند و انتظار دارند که مسئولين نيز قدر اين حضور با صلابت و با حلاوت را بدانند و کانديداي دو مجلس پراهميت خبرگان و شوراي اسلامي‌به کمک رسانه‌ها تلاش کنند که مردم دست به انتخابي اصلح و شايسته در اين تکليف الهي بزنند. براي اثبات دليل و قداست اين حقيقت همين بس که در صورت انتخاب اصلح، دين، قرآن و اجراي احکام الهي فقط و پاينده باقي مانده و راه تسط براي افراد مغرض، معاند و مخالف دين بسته مي‌شود و بدين وسيله افراد مومن ، صالح و عالم با اخلاص وارد هر دو مجلس مي‌شوند. پس بايد هم مردم و هم مسئولين قدر اين فرصت حضور را بدانند.

رهگذر


 روزهاي پاياني سال و ضرورت توجه به صنعت گردشگري استان  

کم کم به پايان سال نزديک مي‌شويم و جدا از بحث انتخابات و تبليغات نامزدهاي انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شوراي اسلامي‌که اکثر خبرها را برگرفته است، جلسات و برخي خبرها نيز دارد حال و هواي نوروزي به خود مي‌گيرد.اکثر خبرهاي نوروزي بعد از انتخابات مربوط به سفرهاي نوروزي و ضرورت استقبال خوب از مسافراني مي‌شود که به استان ما سمنان سفر مي‌کنند و يا زايران حرم رضوي هستند که اين استان را براي مسير جاده اي و ريلي خود انتخاب مي‌کنند.

يکي از نکات پراهميت در روزهاي پاياني سال و ايام نوروز ضرورت توجه به صنعت گردشگري به عنوان محور توسعه است. نکته اي که بارها و بارها از سوي مسئولين و رسانه‌ها ضرورت توجه به آن گوشزد شده است و به جايي نرسيده است. هرچند که طي سال‌هاي اخير برخي اقدامات انجام شده تا حدودي با ظرفيت سازي و هماهنگي بين دستگاه‌هاي مربوطه و پتانسيل‌هاي موجود حوزه گردشگري مطابقت داشته، اما با اين حرکات کند و تدريجي و باتوجه به شرايط کلي کشور و اقدامات و ديگر استان‌ها به خصوص استان‌هاي همجوار نمي توان شاهد تحول و حرکتي جدي در صنعت گردشگري استان سمنان بود، به نحوي که بتواند اقتصاد منطقه را بهره مند سازد.

امروز ضرورت معرفي بيشتر جاذبه‌هاي طبيعي،تاريخي و گردشگري استان سمنان باتوجه به شرايط ويژه اقليمي‌برکسي پوشيده نيست، اما گويا عزم جدي براي جذب و رونق اين صنعت در استان ما سمنان وجود ندارد و ما همچنان در منزل اول گردشگري هستيم ! متاسفانه نتوانستيم از مواهب الهي و خدادادي و نيز معرفي اين جاذبه‌هاي توريستي به مسافران و زايران حرم رضوي به طور جامع و قاطع توفيقي حاصل نمائيم. به هرحال بازهم در فاصله يک ماه مانده تا پايان سال و آغاز تعطيلات نوروزي فرصت مناسبي در اختيار دستگاه‌هاي مربوط به حوزه گردشگري استان سمنان و معرفي جاذبه‌هاي ديني نقاط اين استان بردارند. به شرطي که رونق اين صنعت توام با برنامه و کارکرد مناسب باشد.

نکته سنج