تاریخ 1394/12/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4147 برو جستجو جستجوی پیشرفته   وزير امور اقتصادي و دارايي در نشست خبري خود مطرح کرد:
 تهيه برنامه جامع براي تأمين مالي پايدار دولت 

يک برنامه جامع عملياتي براي تأمين مالي دولت که غيرتورمي ‌نيز باشد تهيه شده است.به گزارش مردم سالاري،علي طيب نيا روز گذشته در نشست خبري خود با اعلام خبر فوق افزود: برنامه تامين مالي دولت يک برنامه بلندمدت و اجرايي است و قصد دارد تا ما را از روزمر‌گي در اجراي برنامه‌ها‌ي مالي بازدارد.وزير امور اقتصادي و دارايي با اشاره به اصلاحات در نظام گمرک گفت: با اصلاحات در نظام گمرکي زمان صادرات و واردات کالا تا حد زيادي کاهش يافته و زمينه براي تعاملات ناسالم در گمرک مرتفع شده و وصولي‌ها‌ي دولت از محل گمرک در سال گذشته 66 درصد افزايش يافته است.طيب نيا با اشاره به اجراي 32 طرح در سازمان امور مالياتي افزود: با اجراي اين طرح‌ها‌، امکان شناسايي و وصول ماليات بر مبناي اطلاعات، اجرايي خواهد شد و جلوي فرار مالياتي را خواهد گرفت.وي گفت: اجراي اين طرح‌ها‌ همچنين زمينه فساد و تعاملات ناسالم در سازمان امور مالياتي را به حداقل ممکن مي‌رساند و عدالت مالياتي را برقرار مي‌سازد و سيستم مالياتي ما قادر خواهد بود درآمد کافي براي کشور فراهم کند. وزير امور اقتصادي و دارايي افزود: در سال گذشته رشد درآمدهاي مالياتي 41 درصد بود و سهم آن از بودجه دولت افزايش يافت و به همين خاطر وابستگي دولت به درآمدهاي نفتي کاهش يافت.طيب نيا با بيان اينکه تلاش داريم وابستگي ايران به درآمدهاي نفتي و آسيب پذيري از نوسانات خارجي را کاهش دهيم گفت: در حالي که فروش نفت در شش ماهه اول سال 93 به طور متوسط 105 دلار بود اما امروز نفت را زير 30 دلار به فروش مي‌رسانيم و با اين وجود از اين کاهش و نوسان کمترين آسيب را ديده ايم زيرا ضريب تاب آوري در اقتصاد ملي ما به نحو قابل ملاحظه اي افزايش يافته است.وي با بيان اينکه در کشورهاي بزرگ صادر کننده نفت، اين نوسانات آثار شديدي به وجود آورده است افزود: در کشور بزرگ روسيه اين نوسانات باعث شد رشد اقتصادي منفي شود و نرخ برابري ارزهاي خارجي در برابر روبل دو برابر شود و نرخ تورم نيز به دو برابر افزايش يابد. وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: به رغم تحريم‌ها‌ و عدم تأمين مالي خارجي و پيش فروش نفت ما شاهد کمترين هيجان و نوسان در بازار بوديم و نرخ ارز ما نوسانات بسيار محدودي داشت و آرامش بازار ارز و بازارهاي مختلف حاکم بر کشور ما کم نظير است.طيب‌نيا با بيان اينکه کاهش درآمد نفت رشد اقتصادي کشور ما را محدودتر کرد افزود: اميدوارم با به نتيجه رسيدن مذاکرات هسته‌اي و فرصت‌ها‌ي جديد بتوانيم زمينه را براي رشد اقتصادي بالاتر مهيا سازيم.وي با بيان اينکه در قانون بودجه سال آينده رشد 5 درصدي و تورم 11.3 درصدي هدف گيري شده است گفت: محافل تخصصي بين‌المللي رشد ما در سال آينده را بالاي 6 درصد پيش بيني مي‌کنند و معتقدند بالاترين نرخ رشد تمام منطقه خواهد بود.وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: به هر پيشنهاد و سرمايه‌گذاري خارجي که تقويت توليد ملي را فراهم نکند، خوش آمد نمي‌گوئيم. علي طيب‌نيا در ادامه اين نشست خبري در خصوص استقبال خارجي از سرمايه‌گذاري در کشورمان افزود: تنها به طرح‌ها‌يي خوش آمد مي‌گوئيم که توان توليد و صادرات ما را ارتقاء دهد و اين جهت گيري اصلي سياست دولت در پساتحريم است.

وي با اشاره به اشتياق فراوان شرکت‌ها‌ي بزرگ دنيا براي ورود به بازار ايران گفت: در سفرم به ژاپن حدود 400 شرکت بزرگ ژاپني علاقه خود را به حضور در ايران بيان کردند و اولين موافقتنامه همکاري با ژاپن امضا شد و قرار است در حوزه‌ها‌ي مختلف کشورمان سرمايه‌گذاري صورت گيرد.وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه ايران بهترين موقعيت براي تبديل شدن به مرکز هوايي کل منطقه را دارد گفت:‌ به همين خاطر خريد هواپيما سرمايه‌گذاري است.علي طيب نيا در ادامه نشست با خبرنگاران گفت: چون در سال‌هاي قبل از اين فرصت جغرافيايي بي نظير استفاده نکرده ايم کشورهاي ديگر از آن استفاده کردند.وي افزود:‌ در شرايط جديد که تحريم‌ها‌ي ظالمانه رفع شده بايد از اين فرصت بي نظير جغرافيايي استفاده کنيم و بايد ايران به مرکز تجاري و ترانزيت منطقه تبديل شود.وزير امور اقتصادي و دارايي با اشاره به موقعيت ويژه ايران در حمل و نقل دريايي ،‌زميني و هوايي گفت:‌ ايران بهترين جايي است که يک شهرک بزرگ فرودگاهي و مرکز تعمير و نگهداري هواپيما در آن ايجاد شود.وي همچنين با اشاره به جاذبه‌ها‌ي توريستي فراوان ايران خريد و داشتن هواپيما را يکي از شروط استفاده از اين جاذبه‌ها‌ دانست و گفت: نيازمنديم تا در هواپيمايي سرمايه‌گذاري کنيم تا بتوانيم در اين زمينه‌ها‌ پيشگام باشيم.

حذف مجوزهاي زايد در دستور کار دولت

وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: در جلسات اخير مقررات‌زدايي 400 مورد از مجوز‌ها‌ لغو شده و حذف مجوزهاي زايد همچنان در دستور کار دولت است.طيب نيا در نشست خبري در وزارت اقتصاد افزود: ‌فرآيند صدور مجوزها در دستگاه‌ها‌ي مختلف بررسي شده است تا فرايند صدور مجوزها تسهيل شود و فشار کمتري به واحدها وارد آيد. وي ادامه داد: از بخش خصوصي خواستيم مقررات زايد و دست و پاگير را اعلام کند تا حذف کنيم.

طيب‌نيا افزود:‌ رتبه ما در کسب و کار از 152 به 118 بهبود يافته است و اميدواريم سال آينده قدم‌ها‌ي خوبي برداريم. وي تصريح کرد: در برنامه ششم رويکردي داريم که برنامه جامعي براي کل اقتصاد داشته باشيم و از طرفي براي شناسايي بحران‌ها‌يي که با آن مواجه هستيم از جمله بحران آب‌، ‌محيط‌زيست و صندوق بازنشستگي اقدام کنيم. وزير اقتصاد ادامه داد‌: اقدامات مشخصي براي رفع بحران‌ها‌ صورت مي‌گيرد و بحراني که در سال‌ها‌ي متوالي شکل گرفت مثل بحران صندوق‌ها‌ي بازنشستگي که دريک مدت کوتاه امکان پذير نيست برطرف شود و دولت با کمک دستگاه‌ها‌ي مذکور برنامه جامعي تهيه کرده است و کارشناسان مي‌توانند نظرشان را بيان کنند.

نظارت بر روند کاهش نرخ سود

وزير امور اقتصادي و دارايي گفت : نظارت بر روند کاهش نرخ سود بانکي ضروري است تا با موارد تخلف برخورد شود.طيب نيا در نشست خبري در وزارت اقتصاد درباره نرخ سود بانکي افزود: به رغم اينکه نرخ تورم در دو سال گذشته کاهش پيدا کرده است انتظار داشتيم که نرخ سود سپرده هم کاهش پيدا کند اما عواملي باعث چسبندگي نرخ سود بود و برخي موسسات مالي‌، نرخ سود را رعايت نمي‌کنند و بالاتر از حد پرداخت مي‌کنند.وي ادامه داد: براي اينکه نرخ سود بتواند در کل شبکه بانکي کاهش پيدا کند بايد در شوراي پول و اعتبار مصوب شود اگر موسساتي تخلف کردند برخورد قانوني صورت گيرد.طيب نيا افزود: در جلسه اخير شوراي پول و اعتبار کاهش نرخ سپرده تصويب شد و در اوايل سال آينده بايد شرايط بازار را نظارت و متناسب با آن نرخ سود را تعيين کنيم.طيب نيا تصريح کرد: موسسات مالي که نرخ بالاي سود پرداخت مي‌کنند مطمئنا در ادامه با مشکل ناپايداري مالي مواجه خواهند شد و اصل و فرع سپرده مردم به خطر خواهد افتاد و از مردم مي‌خواهيم به دليل چند واحد افزايش نرخ سود منابع خود را در معرض خطر قرار ندهند. وي گفت:‌ عواملي باعث شده است که نرخ سود در ايران در بالا قرار گيرد که مهم‌ترين عامل تنگناي اعتباري و مالي است و بخش عمده اي از سياست گذاري شوراي پول و اعتبار معطوف به اين مشکل شده است. طيب‌نيا افزود: امروزه بازار بدهي‌ها‌ در اقتصاد ما شکل گرفته است و حجم بازار بدهي به 11 هزار و 500 ميليارد تومان رسيده و بازار رشد قابل ملاحظه اي پيدا کرده است که در سال آينده در قالب بودجه پيشنهادي بخش عمده اي از مطالبات مردم را به اوراق تبديل مي‌کنيم.وي گفت: براي بدهکاراني که واردات کالا و خدمات با ارز مرجع از گذشته داشتند ، هيات وزيران آيين نامه اجرايي صادر کرده است که به بانک مرکزي امکان مي‌دهد تا سقف 30 هزار ميليارد تومان بدهي را تسويه کند.

پرداخت 1200 ميليارد تومان مشوق صادراتي توسط دولت

روزگذشته همچنين رئيس سازمان مديريت اعلام کرد: دولت به منظور توسعه صادرات 200 ميليارد تومان در ابتدا و هزار ميليارد تومان در مراحل بعد، مشوق صادراتي پرداخت مي‌کند. محمد باقرنوبخت با اشاره به مبادله موافقتنامه براي اجراي اين طرح، افزود: افزايش منابع صندوق توسعه صادرات و سرمايه بانک‌ها از ديگر برنامه‌ها‌ي طراحي شده در لايحه بودجه سال 95 است.وي، حجم بدهي‌هاي دولت به بانکها را 64 هزار ميليارد تومان اعلام و تصريح کرد: بانک‌ها به دليل پرداخت تسهيلات به افرادي که قادر به بازپرداخت آن نيستند و بدهي دولت به اين واحدها، با کاهش قدرت وام دهي مواجه هستند که به منظور بالارفتن قدرت وام دهي بانک‌ها، قرار است دولت تا پايان برنامه ششم توسعه بدهي خود را به اين واحدها به صفر برساند.رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور با اشاره به اينکه بدهي دولت از نظر بانک‌ها 100 هزار ميليارد تومان است، گفت: براي دولت بدهي تعريف خاص دارد و نمي‌توان هر بدهي را که شرکت‌هاي دولتي به اين واحدها دارند، به حساب بدهي دولت به بانک‌ها گذاشت. نوبخت با اشاره به پرداخت تفاوت نرخ سود وام‌هاي مربوط به بخش کشاورزي، تصريح کرد: با بانک کشاورزي موافقتنامه اي بالغ بر 200 ميليارد تومان امضا شده است.وي، پرداخت تفاوت نرخ سود تسهيلات ارزان قيمت با رقم سودي را که بانک‌ها طلب مي‌کنند، در بخش مسکن و صنعت از ديگر برنامه‌ها‌ي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي براي رونق اين دو بخش دانست. نوبخت ادامه داد: پرداخت وام با حداکثر سود 10 درصدي تسهيلات به بخش مسکن بخصوص در بافت فرسوده و حاشيه شهرها با اولويت زنان سرپرست خانوار و جوانان از ديگر برنامه‌ها‌ي تعيين شده براي رونق بخش مسکن است. رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي گفت: ارائه تسهيلات ارزان قيمت به واحدهاي توليدي و تقبل تفاوت نرخ سود بانکي به منظور رونق صنعت انجام خواهد شد.


 رييس جمهور:
 ملت آگاه ما نيازي به نصيحت غير ايرانيان ندارد 

رئيس جمهور گفت: ما نيازي به نصيحت هيچ غيرايراني نداريم چون مردم ما آگاه و بيدارند و مصالح خود را به خوبي تشخيص مي‌دهند و در ميان کانديداهايي که تأييد شده‌اند بهترين‌ها و اصلح را برمي‌گزينند.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني صبح شنبه در گردهمايي «کارگران و آينده اقتصاد ايران» در مجموعه فرهنگي ورزشي شهيد معتمدي با اشاره به برگزاري انتخابات مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان رهبري در روز 7 اسفند، اظهار کرد: از همه ملت ايران، کارگران عزيز، بانوان عزيز، مردان غيور، جوانان عزيز و روستائيان و شهريان مي‌خواهم تا هفتم اسفند همراه هم پاي صندوق آراء حاضر شويم تا کساني را انتخاب کنيم که دغدغه آنها رونق اقتصادي و اشتغال جوانان است.

وي ادامه داد: کساني را انتخاب کنيم که در فکر صادرات و رشد صادرات غيرنفتي و به فکر رشد اقتصادي اين کشور هستند و قدرت مبارزه با رکود را دارند. کساني را انتخاب کنيم که به تعبير رهبر معظم انقلاب دلبسته انقلاب‌اند، دلباخته ملت‌اند و از توطئه‌هاي دشمن آگاه هستند. ملت ما نخواهد گذاشت کلام مقام معظم رهبري روي زمين بماند و در کنار رهبري، دولت و مسئولين در سال همدلي، همزباني، همفکري و همکاري و ان‌شاءالله در سال هم‌رأيي همه با هم کنار صندوق آراء مي‌رويم.

رئيس جمهور در ادامه تأکيد کرد: هر قدر اتحاد بين قوا بيشتر و فاصله‌ها کمتر باشد شرايط بهتري را براي پيشرفت کشور داريم. ما مي‌خواهيم نمايندگاني را انتخاب کنيم که به تعبير رهبر معظم انقلاب ريل‌گذار براي حرکت نظام به سمت پيشرفت و تعالي باشند. نمايندگاني که دغدغه آنها منافع و مصالح ملي باشد.

وي با اشاره به انتخابات مجلس خبرگان رهبري، تصريح کرد: ما نمايندگاني را براي مجلس خبرگان رهبري انتخاب مي‌کنيم که بتوانند در شرايط روز مبادا بهترين فرد را براي رهبري کشور و نظام برگزينند. رهبري که آن همه مسئوليت سنگين براي ملت ايران و ملت اسلامي بر دوش دارد.

رئيس دولت يازدهم همچنين بيان کرد: ما مردم ايران بايد قدر اين کشور، قدر نعمت‌هاي مادي، معنوي، امنيت کشور، وحدت، همدلي و انسجام را بدانيم. در اين شرايط و فرصتي که به وجود آمده اگر همه تلاشمان را با اميد به آينده به کار گيريم کشور را در مسير تعالي و پيشرفت قرار خواهيم داد. هر آنچه تا به امروز به دست آمده با مشارکت، حمايت و حضور شما مردم بوده است. اگر مذاکره کنندگان شما به عنوان نمايندگان ملت ايران توانستند مقابل قدرت‌هاي بزرگ اهداف ملي را به تحقق برسانند به پشتوانه شما ملت غيور و حمايت رهبر معظم انقلاب بوده است.

روحاني ادامه داد: مقام معظم رهبري فرمودند که شما ملت صاحب اين کشور هستيد. دولت، نظام و جمهوري اسلامي از آن شماست و مجالس و دولت‌ها با رأي شما تشکيل شده و رهبري با رأي شما پرچم کشور را بر دوش گرفته است. ما نيازي به نصيحت هيچ غيرايراني نداريم چون مردم ما آگاه و بيدارند و مصالح خود را به خوبي تشخيص مي‌دهند و در ميان کانديداهايي که تأييد شده‌اند بهترين‌ها و اصلح را برمي‌گزينند.

وي در ادامه عنوان کرد: مردم يا مستقيم کانديداها را مي‌شناسند يا با شناخت توسط شخصيت‌ها، احزاب و تشکل‌هايي که نسبت به آنها اعتماد دارند پاي صندوق‌ها مي‌روند. از همه تقاضا مي‌کنم 7 اسفند روز نشاط باشد به خصوص در تهران که بايد 46 نام روي برگه رأي نوشته شود.

رئيس جمهور در ادامه افزود: اين اولين بار است که انتخابات مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان رهبري در يک روز برگزار مي‌شود. پس زمان بيشتري مي‌برد. به همين دليل از شما مي‌خواهم حوصله را از دست ندهيد و با آرامش پاي صندوق آرايتان را بنويسيد. اميدوارم وزارت کشور و شوراي نگهبان نيز زمان لازم را تا هر ساعتي که به طول بيانجامد براي رأي مردم در نظر بگيرد.

رئيس دولت تدبير و اميد همچنين گفت: بدانيد همه چشم‌ها به ايران دوخته شده و همه قدرت‌ها به انتخابات 7 اسفند نگاه مي‌کنند. صف‌هاي طولاني‌تر و مشارکت گسترده‌تر پاي صندوق رأي به حول و قوه الهي راه را براي جذب سرمايه، فعاليت و اشتغال فراهم خواهد کرد. اميد ما به شما مردم، وحدت، انسجام ملي و اتحاد ملي است و ان‌شاءالله قرارمان جمعه پاي صندوق آراء براي ساخت ايراني آباد خواهد بود.

روحاني در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود اظهار کرد: خوشحالم در اولين روز اسفند که ماه سرنوشت براي ما ايرانيان و انتخابات مهم مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان رهبري است مهمان عزيزترين قشر جامعه يعني کارگران عزيز هستم. کارگراني که بار توليد کشور از صنعت کشاورزي تا خدمات بر دوش آنهاست.

وي ادامه داد: از آغاز اين دولت قرار ما بر اين بود که دولت همه توان و تلاش خود را به کار گيرد تا تحريم‌هاي ظالمانه را از سر مردم بردارد، حقوق مسلم اين ملت در صحنه جهاني به رسميت شناخته شود، ايران‌هراسي تبديل به ايران ستايي شود و چهره واقعي مردم ايران براي جهانيان روشن گردد. قرار ما اين بود که دولت تلاش کند تا دروازه صادرات کالاي ايراني به روي جهانيان باز شود و امکانات مورد نياز و مواد اوليه بدون پيچ و خم‌هاي نابجاي تحريم وارد کشور شود تا جنس ارزان‌تر و قابل رقابت با توليدات جهاني در اين کشور توليد شود.

روحاني افزود: قرار بر اين بود تا دولت تلاش کند زمينه اشتغال براي جوانان مهيا و امنيت شغلي براي کارگران تأمين شود. اينها وعده دولت به شما بود، دولتي که با رأي، اراده و حضور شما در پاي صندوق آراء در سال 92 مشروعيت يافت و کار خود را آغاز کرد و وعده‌اش اين بود که مشکلات بزرگ از پيش پاي مردم برداشته شود.

وي ادامه داد:ما مي خواستيم کالاي ايراني بدون مشکلات موجود تحريم به بازار جهاني صادر شود و کشتي‌هايي که ناچار بودند در اسکله‌هاي کشورهاي همسايه پهلو بگيرند و با هزينه بيشتر کالاها وارد ايران شود . ما مي خواستيم تا بيمه گران بين‌المللي کالاهاي صادراتي ايران را بيمه کنند تاخطر ريسک براي صادر کنندگان از بين برود. بازار بانک‌ها به روي کشور ما بازشود تا اين که براي خريد مواد اوليه ضروري يا براي صادرات به جاي بانک‌هاي معتبر از طريق واسطه‌ها و صراف‌ها هزينه‌ گزافي به ملت ايران تحميل نشود.

وي در ادامه خاطر نشان کرد: با به فرجام رسيدن برجام در سايه حدود 30 ماه تلاش و کوشش مذاکره کنندگان شجاع و سالم و توانمند ما در برابرقدرت‌هاي جهاني امروز راه براي فعاليت باز شده است آنچه در برجام انجام گرفت اين بود که زمينه براي فعاليت هموار و ديوارهاي نابجا برداشته شود. امروز نوبت شماست. يعني‌ روز کارگران عزيز و کارآفرينان و روزي است که بايد همه دست به دست هم دهيم و گام دوم يعني برجام دو را آغاز کنيم. کشور ما نياز به رونق اقتصادي ،آرامش ، وحدت و انسجام بيشتردارد. همه بايد براي اشتغال جوانانمان فعال شويم و نه تنها کارگر ما امنيت براي کار خود داشته باشد بلکه نسبت به اشتغال فرزندانش هم مطمئن باشد.

وي با بيان اينکه براي ايجاد رونق اقتصادي افزايش توليد واتکا به صادرات غيرنفتي راهي جز کار، فعاليت ، سرمايه‌گذاري، تکنولوژي و بهره وري وجود ندارد، افزود: بايد فضا و فرصتي را ايجاد کنيم تا در اين فرصت همه سرمايه مشغول فعاليت شود. چه سرمايه ايرانيان و چه سرمايه‌ي ديگران. بايد سرمايه وتکنولوژي به اين کشور بيايد تا فضاي کار و فعاليت براي کارگر ايراني مهيا شود.

روحاني در ادامه اضافه کرد: همه بايد واقعيت شرايط امروز را به خوبي لمس کنند. تهديدها به فرصت تبديل شده است و آنهايي که به ناروا از نام ايران مي‌ترسيدند و براي فاصله گرفتن از ايران و ايراني مسابقه گذاشته بودند، امروز براي نزديک‌تر شدن به ما مسابقه گذاشتند و براي ورود به ايران و حضور سرمايه‌شان در ايران و استفاده از متخصصين ايراني و فعاليت و مشارکت با ايرانيان در زمينه توليد مسابقه گذاشتند.

وي همچنين خاطر نشان کرد: ما ديديم که نفت بشکه‌ا‌ي 147 دلار مشکل اشتغال و رفاه مردم را حل نکرد و اشتغالي براي مردم به وجود نياورد. امروز دولت کشور را با نفت 25 دلاري اداره مي‌کند، اما در همين شرايط همه ملت با وحدت و اتحاد در سال همدلي و همزباني دولت و ملت در کنار يکديگر قرار گرفته‌اند. ما مي‌توانيم بدون اتکا به نفت و با اتکا به خودمان، توليد و صادرات کالاي غيرنفتي به حول و قوه الهي کشور را اداره کنيم.

وي يادآور شد: ما در شرايط سخت اقتصادي و قيمت پايين نفت شرايط لازم را براي سلامت مردم در اين کشور فراهم کرديم و نگذاشتيم خرج بيمارستان براي بيماران کمرشکن باشد. ما همه مردم نيازمند کشور را تحت پوش بيمه سلامت قرار داديم و 11 ميليون نفر حاشيه نشين تحت پوشش بيمه سلامت قرار گرفتند.

وي افزود: در طول اين سه سال و بودجه‌هاي اين سه سال کاري کرديم که حقوق کارمندان و کارگران از مقدار تورم سالانه براي اولين بار بيشتر باشد. کاري کرديم که حقوق بازنشستگان کارگر ما حدود 65 درصد در طول اين سه سال افزايش يابد.

رئيس جمهور در پايان اظهار کرد: اين دولت همه توان و تلاش خود را هم براي شاغلان مرد و زن کارگر و هم براي بازنشستگان و رفاه بيشتر آنها به کار خواهد گرفت. در سخنراني قبل در جمع کارگران به وزير کار گفتم که بايد تلاش کنيد تا حقوق بانوان کارگر تضييع نشود و در شرايط مساوي کار تبعيضي بين زنان و مردان وجود نداشته باشد. امروز در شرايطي هستيم که بايد با کار و کوشش جذب سرمايه و تکنولوژي، گشودن دروازه‌هاي صادرات ايراني و رونق و فعاليت،‌رشد و توسعه و پيشرفت را در اين کشور شاهد باشيم.


 اجراي برنامه پزشک خانواده در شهرهاي زير 100 هزار نفر 

مديرعامل سازمان بيمه سلامت ايران گفت: اجراي برنامه پزشک خانواده در شهرهاي زير 100 هزار نفر اصلي ترين استراتژي نظام بيمه سلامت در سال آينده است. به گزارش مهر، دکتر محمدجواد کبير اظهار داشت: تعامل دو وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعي و بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در دولت تدبير و اميد شرايطي را فراهم کرد که توانستيم 460 درصد سرانه پزشکان خانواده روستائي را افزايش دهيم. مديرعامل سازمان بيمه سلامت ايران افزود: تغيير سرانه پزشکان خانواده روستائي از 21 هزار و 430 تومان به 96 هزار و 50 تومان از مهمترين اموري که در دولت يازدهم اتفاق افتاد که منابع آن از طريق 1100 ميليارد تومان از محل ماليات بر ارزش افزوده و 1100 ميليارد تومان هم از طريق منابعي که توسط وزارت بهداشت، وزارت تعاون و سازمان بيمه سلامت ايران پرداخت شد موجب گرديد تا تفاهم نامه قابل قبولي منعقد شود.


 تسهيلات جديد مالياتي به توليدي‌ها‌ 

رئيس کل سازمان امور مالياتي اعلام کرد: از ابتداي سال 95 به واحدهاي توليدي و خدماتي تسهيلات مالياتي باهدف افزايش اشتغال داده مي‌شود.به گزارش خبرگزاري مهر، سيدکامل تقوي نژاد با اشاره به اجرايي شدن اصلاحيه قانون ماليات‌هاي مستقيم از ابتداي سال آينده گفت: براين اساس، واحدهاي توليدي، معدني و خدماتي که در زمان بهره‌برداري، داراي بيش از 50 نفر نيروي کار شاغل باشند، چنانچه در دوره معافيت مالياتي خود، هر سال نيروي کار شاغل خود را نسبت به سال قبل، حداقل 50 درصد افزايش دهند به ازاي هر سال افزايش کارکنان، يک سال به دوره برخورداري آنها از نرخ صفر مالياتي اضافه مي شود.وي افزود: تعداد نيروي کار شاغل و همچنين افزايش اشتغال نيروي کار در هر واحد با تاييد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي و نيز ارائه اسناد و مدارک مربوط به فهرست بيمه تامين اجتماعي کارکنان قابل گواهي است.رئيس کل سازمان امور مالياتي افزود: در صورتي کارفرما از حجم افزايش50 درصدي نيروي کار در سال بعد از برخورداري از اين تسهيلات، بکاهد، ماليات متعلقه در سالي که نيروي کار، کاهش يافته باشد وصول خواهد شد.


 رئيس سازمان حفاظت محيط‌ زيست:
 اولويت‌ها‌ي پژوهشي سازمان حفاظت ‌محيط‌ زيست نهايي شد 

رئيس سازمان حفاظت محيط‌زيست گفت: تدوين نهايي اولويت‌ها‌ي پژوهشي سازمان حفاظت محيط‌زيست در حوزه‌ها‌ي مختلف بسيار ارزنده و مهم است و ضروري است در اسرع وقت اطلاع رساني عمومي شود. به گزارش ايلنا، معصومه ابتکار رئيس سازمان حفاظت محيط‌زيست و معاون رئيس جمهور در جلسه شوراي راهبردي پژوهش و فناوري سازمان حفاظت محيط‌زيست با اعلام خبر تدوين نهايي اولويت‌ها‌ي پژوهشي سازمان حفاظت محيط‌زيست در حوزه‌ها‌ي مختلف، گفت: اگرچه اين اولويت‌ها‌ با کمي تاخير نهايي شد اما اتفاق بسيار مهم و ارزنده اي در حوزه محيط‌زيست است.

ابتکار تاکيد کرد: با توجه به ابلاغ سياست‌ها‌ي کلي محيط‌زيست نظام توسط مقام معظم رهبري و جهت گيري‌ها‌ي کلان کشور در حوزه محيط‌زيست، تدوين اولويت‌ها‌ي پژوهشي سازمان حفاظت محيط‌زيست، سرفصلي نوين در حوزه محيط‌زيست کشور است.

معاون رئيس جمهور خاطرنشان کرد: اطلاع رساني عمومي اولويت‌ها‌ي تدويني در اسرع وقت بسيار ضروري است زيرا اين اولويت‌ها‌ در وهله نخست براي سازمان حفاظت محيط‌زيست و سپس براي دستگاه‌ها‌ي همکار و مرتبط با سازمان حفاظت محيط‌زيست، دستگاه‌ها‌ي برخوردار از مسئوليت‌ها‌يي در حيطه محيط‌زيست يا دستگاه‌ها‌يي که سياست‌ها‌ي کلي محيط‌زيست و فصل محيط‌زيست در برنامه ششم توسعه براي آن‌ها‌ تعريف شده است، بسيار کاربردي خواهد بود.

رئيس سازمان حفاظت محيط‌زيست افزود: از اين رو مي توان براي اولويت‌ها‌ي پژوهشي سازمان حفاظت محيط‌زيست چند سطح داخل سازماني، بين بخشي و فرابخشي و فراقوه اي (بين دستگاه‌ها‌ي مختلف اجرايي يا بين قوا)، دانشگاهي و بين‌المللي تعريف کرد. وي گفت: استفاده از ظرفيت دانشگاه‌ها‌ بايد براي تحقق اين اولويت‌ها‌ي پژوهشي سازمان حفاظت محيط‌زيست الزامي است زيرا شکل‌گيري پايان نامه‌ها‌ي دانشجويي بر اساس اين اولويت‌ها‌ي مي تواند وجه کاربردي شدن پايان نامه‌ها‌ و پژوهش‌ها‌ را پر رنگ تر کند و منجر به رفع چالشي در استان و منطقه و تاثيرگذاري مثبت بر تصميم گيري‌ها‌ و تصميم سازي‌ها‌ شود.

ابتکار با اشاره به تفاهم نامه‌ها‌ و همکاري‌ها‌ي بين‌المللي شکل گرفته شده در دوران جديد مديريت خود بر سازمان حفاظت محيط‌زيست، گفت: بسط و توسعه همکاري‌ها‌ي پژوهشي ميان ايران و ساير کشورهاي دنيا، ظرفيت و فرصت مناسبي براي محيط‌زيست ايران است و همواره آموزش و پژوهش مشترک و کاربردي در تفاهم‌نامه‌ها‌ي بين‌المللي مورد تاکيد است.


 نامه حجتي به نعمت‌زاده براي برخورد با ميوه‌هاي قاچاق 

رييس سازمان حفظ نباتات از ارسال نامه توسط وزير جهاد کشاورزي به وزير صنعت، معدن و تجارت درباره برخورد با ميوه‌هاي قاچاق خبر داد و گفت: در اين نامه تاکيد شده که نظارت در سطح خرده فروشي‌ها وظيفه وزارت صنعت، معدن و تجارت است. محمد علي باغستاني ميبدي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، اظهار کرد: وزير جهاد کشاورزي اخيرا نامه‌اي به وزير صنعت، معدن و تجارت ارسال کرده و در آن خواستار نظارت و برخورد اين وزارتخانه با عرضه کنندگان ميوه‌هاي قاچاق شده است، چرا که نظارت در سطح خرده‌فروشي‌ها بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

وي افزود: بر اساس قانون، دستگاه‌هاي متولي به محض کشف محموله‌هاي قاچاق ميوه و محصولات کشاورزي آن را به اطلاع سازمان حفظ بناتات مي‌رسانند و اين سازمان نيز بر اساس ماده 12 آيين‌نامه اجرايي قانون سازمان حفظ نباتات با اين مسئله برخورد خواهد کرد که در اين زمينه قانون‌گذار تکليف را روشن کرده و ميوه‌هاي قاچاق کشف شده امحاء مي‌شود.

رييس سازمان حفظ نباتات ادامه داد: مسئله‌ اصلي، يافتن راه‌هاي قاچاق اين ميوه‌ها و کشف مراکز اصلي و عمده عرضه آن‌هاست تا بتوانيم نسبت به امحاء و معدوم‌سازي آن اقدام کنيم.

باغستاني ميبدي گفت: دستگاه‌هاي متولي مانند ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بايد نسبت به اين مسئله حساسيت بيشتري به خرج دهند تا بتوانيم ضمن کشف محموله‌هاي قاچاق آن‌ها را با همکاري ارگان‌هايي مانند نيروي انتظامي امحاء کنيم.