تاریخ 1394/10/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4111 برو جستجو جستجوی پیشرفته   پس از برگزاري نماز جمعه در سراسر استان؛
 مردم استان سمنان انزجار خود را از آل سعود را اعلام کردند 

سمنان - مردم ولايتمدار و خداجوي استان سمنان پس از برگزاري نماز سياسي عبادي جمعه با برگزاري راهپيمايي اعتراض آميز، جنايات رژيم مسلمان کش آل سعود را محکوم کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، مردم جاي جاي استان سمنان، ظهر آدينه و همزمان با اتمام نماز سياسي عبادي جمعه، با حضور در ميادين و خيابان هاي اصلي شهرهاي ديار قومس ضمن گراميداشت ياد و خاطر شهيد مظلوم، آيت الله نمر باقرالنمر، جنايات آل سعود را محکوم کردند.

ظهر آدينه مردم ولايتمدار استان سمنان از ميامي و بيارجمند و شاهرود و بسطام، تا دامغان و سمنان و شهميرزاد و گرمسار و مهديشهر و سرخه يکصدا و همراه با شيعيان مظلوم عربستان در اعدام شيخ نمر، فرياد لعنت ا... علي آل سعود سردادند و خواستار شکستن سکوت مجامع جهاني در برابر جنايات سفاکان آل سعود شدند.

امروز يکبار ديگر مردم ديار شهيد پرور قومس با اعلام همبستگي شيعيان عربستان، ياد و خاطر آزاد مردي را گرامي داشتند که ايستادگي اش نماد مقابله با سفاکان تاريخ معاصر شد و خون پاکش به همراه شش يارجوان، به مظهر ايستادگي و پايمردي در برابر رژيم منحوس آل سعود بدل شد.

مرگ بر آل سعود امروز در حالي از گلوي مردم مومن و خداجوي استان سمنان بيرون مي آيد که هنوز داغ کشتگان مظلوم و لب تشنه منا که به دليل بي کفايتي و بي تدبيري آل سعود شربت شهادت نوشيدند از يادها فراموش نشده است و امروز يکبار ديگر اين رژيم منحوس، روي ديگر خود را با اعدام شيخ نمر باقرالنمر به جهانيان نشان داد.

مردم استان سمنان بار ديگر همزمان با ديگر امت مسلمان ايران اسلامي علاوه بر محکوميت جنايات آل سعود امروز را دستاويز قرار دادند تا بگويند آل سعود و متحدانش با جنايات ددمناشانه شان محکوم به شکست هستند و خون بيگناهان زمانه دست آخر گريبان خودشان را خواهد گرفت.

اين تجمع اعتراض آميز با حضور پرشور مردم استان سمنان از پير و جوان و مرد و زن در حالي صورت گرفت که آفتاب کمرنگ نيمه زمستان نيز روي خوش به اين مردم نشان نداده و سرماي ديماه ديار قومس صورت هاي اين نازنين امت مسلمان را مي آزرد اما اراده اين دليرمردان و شيرزنان در حمايت از حق و حقيقت سرما و گرما نمي شناسد چرا که ايي ملت قهرمان با حمايت از مظلوم و پشتيباني از ولايت بيگانه نيستند.

روحانيان، علما، فضلا، مبلغان، ائمه جمعه و جماعات نيز به مانند هميشه همراه با مردم سراسر استان سمنان ضمن محکوم کردن جنايات آل سعود قاتل، خواستار رسيدگي مجامع بين المللي به اعدام ظالمانه شيخ نمر باقرالنمر شدند و يکصدا لعنت الله علي آل سعود سردادند.


 مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان:
 ترويج و توسعه فرهنگ نماز در جامعه مهمترين رسالت آموزش و پرورش است 

سرويس خبر:

مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت : مهم ترين رسالت آموزش و پرورش ترويج و توسعه دادن فرهنگ نماز در جامعه مي باشد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل آموزش و پرورش استان سمنان ، محمدرضا جهان در آئين افتتاح نمازخانه دبستان امام صادق (ع) شهر رويان شهرستان شاهرود افزود: نماز در پرورش دانش آموزان ديني مهم ترين نقش را ايفا مي کند و فراهم شدن نمازخانه در مدارس معنويت فرزندان ايران اسلامي را بالا مي برد و فضاي مدارس معطر به عطر نمازجماعت و سايرآداب اسلامي مي شود.

وي با تأکيد بر دين پروري دانش آموزان در محيط مدارس گفت : با برگزاري نمازجماعت در مدارس ، روحيه دين باوري دانش آموزان قوي تر مي شود.

مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان با تقدير و تشکر از مشارکت خيرين در ساخت نمازخانه مدارس گفت : به همت خيرين مدرسه سازاقدامات مطلوبي در استان صورت گرفته و اين فضاي معنوي نمادي از اقدامات خير انديشانه ي اين عزيزان است.

محمدرضا جهان ضمن بيان اينکه انجام فرائض ديني از جمله نماز در فرآيند اجتماعي شدن کودکان و نوجوانان و نهادينه شدن اعتقادهاي مذهبي در آنان نقش عمده اي را ايفا مي کند ادامه داد : مدرسه به عنوان يکي از اصلي ترين مکان هايي است که سهم بسزايي در شکل گيري مسيرزندگي فرد دارد و علاوه بر معلمان و آموزش هايي ديني ، محيط نمازخانه و کيفيت فضاي برگزاري نماز در جذب و تشويق دانش آموزان به اين امر موثر است.

مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان خاطر نشان کرد : فراهم نمودن زيرساخت هاي مناسب در مدارس براي آموزش و تجهيز و ساخت نمازخانه ها يک ضرورت اساسي براي رشد و توانايي‌هاي دانش‌آموزان است.


 مشاور وزير و مسئول امور فرهنگي و ديني وزارت نيرو:
 سرلوحه همه معروف ها در روابط اجتماعي حرمت گذاشتن به کرامت انساني است 

سرويس خبر:

با حضور مشاور وزير نيرو، مديران عامل شرکت هاي وزارت نيرو در سمنان و فعالان فرهنگي صنعت آب و برق استان، سمينار آموزشي امر به معروف و نهي از منکر در شرکت توزيع برق سمنان برگزار شد.

مشاور وزير و مسئول امور فرهنگي و ديني وزارت نيرو در اين سمينار آموزشي بيان داشت: سرلوحه همه معروف ها در روابط اجتماعي، حرمت گذاشتن به کرامت انساني است.

حجت الاسلام علي يزدان‌پرست اظهار داشت: جملگي بايد تلاش کنيم در امر به معروف و نهي از منکر، کرامت افراد حفظ شده و اين مهم در بالاترين مرحله قرار گرفته تا بتواند تاثيرگذاري لازم را داشته باشد. وي گفت: استکبار يکي از واژه‌هاي قرآني است و چنانچه يک عده خود را برتر و بهتر از ديگران بدانند و کرامات انساني تحقير شود، ديگر نمي‌توانيم در اجراي فريضتين تاثيرگذار باشيم.

حجت الاسلام يزدان پرست افزود: از آنجا که امر به معروف و نهي از منکر باعث مي شود که افراد از پرتگاه آتش نجات يابند، به عنوان بالاترين اعمال محسوب مي شوند.

وي با عنوان اين که رعايت مراتب، شيوه و مراحل امربه معروف و نهي از منکر بسيار مهم است اضافه کرد: خداوند نگاهش به کرامت انسان است و در اجراي اين فريضتين مي‌بايد با زبان حکمت و نصيحت و با رعايت ادب در رفتار، کردار و گفتار، آن را به نحو شايسته به انجام برسانيم.

مشاور وزير نيرو خاطرنشان ساخت: نهايت دين داري آن است که انسان بتواند افراد را با تمام پيچيدگي که دارند با خود در مسير خير و نيکي همسو کرده و با رعايت حد و مرزها در اداي وظيفه شرعي و ديني و فريضه بزرگ الهي امر به معروف و نهي از منکر اهتمام نمائيم.


 حمايت از کالاي ايراني و توليدات داخلي از سياست‌هاي بانک مهر اقتصاد مي باشد 

سرويس خبر:

مديرکل امور شعب بانک مهر اقتصاد استان سمنان با حضور در شهرک صنعتي گرمسار از بخش هاي مختلف شرکت ره پويان ابريشم بازديد و با مديرعامل اين شرکت ديدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومي بانک مهر اقتصاداستان سمنان، حسين زندي مقدم دراين ديدار اظهار داشت: يکي از سياست هاي کلان و راهبردي بانک مهر اقتصاد تحقق سند اقتصاد مقاومتي و حمايت از کالاي ايراني و توليدات داخلي مي باشد.

زندي مقدم گفت: بانک مهراقتصاد تلاش کرده تا با پرداخت تسهيلات به بنگاه‌هاي توليدي گامهاي عملي اساسي را در راستاي مقاوم سازي اقتصاد بردارد.

داودي ضمن تقدير از همکاري بانک مهراقتصاد در راستاي حمايت از توليدات داخلي اظهار اميدواري کرد بتواند از خدمات برجسته اين بانک استفاده کند.

شايان ذکر است؛ شرکت ره پويان ابريشم به بازيافت و پرس خودروهاي فرسوده مشغول مي باشد.


 برگزيدگان جشنواره «سرزمين مادري من» در سمنان معرفي شدند 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

برگزيدگان جشنواره «سرزمين مادري من» کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان، عصر روز پنجشنبه گذشته در سمنان تجليل شدند.

آئين اختتاميه و تجليل از برگزيدگان جشنواره‌ي استاني «سرزمين مادري من»، با حضور مديران کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، کارشناسان، مربيان، اعضا و والدين اعضا، در سالن آمفي تئاتر اداره کل کانون سمنان برگزار شد.

مدير کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان، در اين آيين با اشاره به اهداف اولين جشنواره ي استاني «سرزمين مادري من» گفت: ارج نهادن به هنر اصيل بومي و مذهبي، افزايش آگاهي اعضا نسبت به فرهنگ، آداب و سنن متنوع استان، تلاش براي شناساندن بيشتر آداب و رسوم مناطق، مناسبت هاي مذهبي و ملي، هدف از اين جشنواره بوده است.

مهدي جمال اظهار داشت: حضور کودکان و نوجوانان کانون پرورش فکري استان سمنان در اين جشنواره نشانه علاقه آنان به فرهنگ و آداب و رسوم سرزمين مادري خود است و اميدواريم اين جشنواره در سال هاي بعد نيز با شکوه و حضور فرزندان اين استان برگزار شود.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان نيز در اين مراسم، موفقيت کودکان و نوجوانان کانون پرورش فکري را در جشنواره ي «سرزمين مادري من» مهم و اين جشنواره را آغازي براي فعاليتهاي بيشتر و مهم تر در زمينه فرهنگ و آداب کهن جامعه دانست.

حسين خواجه بيدختي همچنين ايجاد ارتباط بين نسل قديم و جديد را يکي از اهداف برگزاري اين جشنواره عنوان کرد و گفت: بايد کودکان را با زندگي گذشتگان آشنا کرد و آثار و ميراث و آداب و رسوم گذشتگان را به آنها معرفي کرد.

خواجه بيدختي، برنامه ها و فعاليت هاي فرهنگي، هنري و ادبي کانون پرورش فکري را براي کودکان و نوجوانان ارزشمند دانست و خواستار تداوم همکاري اداره کل ميراث فرهنگي با اداره کل کانون پرورش فکري شد و اظهار کرد: همه دستگاه‌هاي فرهنگي بايد در تعليم و تربيت فرزندان خانواده ها فعالانه همت و تلاش کنند.

اجراي سرود محلي، نما و نوا، قصه گويي عضو کودک به گويش سمناني، اجراي موسيقي فولکلور نغمه هاي مادري، پخش کليپ، قرائت بيانيه و اهداي جوايز به برگزيدگان جشنواره از برنامه هاي اين مراسم بود.

اعضاي کودک و نوجوان 16 مرکز فرهنگي هنري استان سمنان پس از دريافت شيوه نامه فراخوان در خردادماه سال 94 در قالب گروه‌هايي به همراه مربيان خود به سراغ اماکن تاريخي و بناهاي قديمي و ديدني رفتند و ضمن برپايي کارگاه‌هاي هنري در اين مکان ها، از نزديک با ويژگي ها و پيشينه ي اين آثار آشنا شدند و به خلق اثر پرداخته‌اند. در مجموع از بين هزار و 400 اثر ارسالي به دبيرخانه اين جشنواره، 46 نفر به عنوان برگزيده در پنج رشته «عکاسي، نقاشي، سفال گري، خوش نويسي و سرود» تجليل شد.

در بخش عکاسي: فاطمه صفايي رادمرد مرکز فرهنگي هنري ايوانکي، پريا حسيني مرکز فرهنگي هنري بسطام، آيدا کريمي مرکز فرهنگي هنري بيارجمند، مريم کيقبادي مرکز فرهنگي هنري بيارجمند، مائده گلي مرکز فرهنگي هنري بيارجمند، و اسماعيل طحان مرکز فرهنگي هنري سرخه، سالار نبيلي مرکز فرهنگي هنري مهدي شهر، احسان کيومرثي مرکز فرهنگي هنري شماره يک سمنان، تينا فيضي مرکز فرهنگي هنري شماره دو شاهرود و عليرضا حسيني مرکز فرهنگي هنري شماره دو شاهرود تجليل شدند.

در بخش نقاشي: تينا کريمي 8ساله مرکز فرهنگي هنري بيارجمند، فاطمه زهرا عامري 9ساله مرکز فرهنگي هنري گرمسار، نگار اسدي 8ساله مرکز فرهنگي هنري مهدي شهر، فاطمه باقري 10ساله مرکز فرهنگي هنري بيارجمند، يکتا عبدوس10ساله مرکز فرهنگي هنري شماره دو سمنان، مهدي کيومرثي 15ساله مرکز فرهنگي هنري شماره يک سمنان، سيده لطيفه حسيني 15ساله مرکز فرهنگي هنري مهدي شهر، سپيده مرادعليان 15ساله مرکز فرهنگي هنري مهدي شهر، نرگس هنرمند 7ساله مرکز فرهنگي هنري شماره دو دامغان، مورد تقدير قرار گرفتند.

در بخش سفال گري: زهرا مهاجريان 13ساله مرکز فرهنگي هنري گرمسار، مجتبي نبيلي 17ساله مرکز فرهنگي هنري مهدي شهر، اعظم زارع پيشه 13ساله مرکز فرهنگي هنري شماره دو شاهرود، زهرا مرتضوي 10ساله مرکز فرهنگي هنري شماره دو شاهرود، اريحا حيدري 7ساله مرکز فرهنگي هنري بسطام، پارسا پندار پور 13ساله مرکز فرهنگي هنري شماره يک شاهرود، و فاطمه شهميرزادي 11ساله مرکز فرهنگي هنري شماره يک دامغان تجليل شدند.

روژين رضاقلي بيکي مرکز فرهنگي هنري شماره يک شاهرود، علي بانصي مرکز فرهنگي هنري کانون مهدي شهر، زهرا ولي زاده 10ساله مرکز فرهنگي هنري شماره يک شاهرود، ابوالفضل اسلاميان 8ساله مرکز فرهنگي هنري شماره يک شاهرود، فاطمه پويان 14ساله مرکز فرهنگي هنري شماره دو سمنان، سارا سميعي 14ساله مرکز فرهنگي هنري شماره دو شاهرود، فرحناز اصغري 13ساله مرکز فرهنگي هنري بسطام، آيدا قنبري 13ساله مرکز فرهنگي هنري گرمسار، برگزيدگان بخش خوش نويسي بودند.برگزيدگان بخش سرود اين جشنواره نيز اعضاي گروه سرود مرکز فرهنگي هنري شماره دو دامغان شامل سيد علي شاهچراغ، سيد عرفان شاهچراغ، سيد اميرعباس شاهچراغ، محمدعلي شهباز، مجتبي مسعوديان، احمد شمس، محمد خان محمدي، سيدحميدرضا سيادت، محمدامير جهانيان، علي جهانيان، سيدمهدي شاه مرتضي، محمد هراتيان بودند که مورد تقدير قرار گرفتند.


 مستند "سجاده پرواز" در جشنواره عمار اکران شد 

سرويس خبر:

مستند سجاده پرواز کاري از سيماي استاني مرکز سمنان در جشنواره مردمي فيلم عمار اکران شد.

به گزارش روابط عمومي صدا و سيماي مرکز سمنان مستند سجاده پرواز به تهيه کنندگي و کارگرداني محسن زند خانه در هفتمين روز از جشنواره فيلم عمار در سينما فلسطين تهران اکران شد. هفتمين روز جشنواره مردمي فيلم عمار درحالي برگزار مي شود که هر روز شاهد استقبال گسترده تر مخاطبان از فيلم هاي در حال اکران هستيم. و مستند سجاده پرواز درروز هفتم به همراه فيلم‌هاي ديگر در سينما فلسطين به نمايش در آمد. اين مستند در خصوص زندگي سردار شهيد هاشم ساجدي فرمانده قرارگاه نجف اشرف و بيان خاطراتي از زبان خانواده، دوستان و همرزمان شهيد از جمله دکتر هاشمي وزير بهداشت، زنگنه وزير نفت، دانش جعفري وزير پيشين اقتصاد و...

سرلشکر شهيد حاج هاشم ساجدي در شهر کلاته رودبار دامغان متولد شده و در دفاع مقدس، فرماندهي قرارگاه سازندگي نجف اشرف را به عهده داشته است. وي در سال 63 به فيض عظيم شهادت نائل گشت.


 جنگلانه به ياري بيابانهاي سمنان آمد 

سرويس خبر:

سيد ابوالفضل ولئيي رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان سمنان در گفتگو با خبرنگاران در سمنان گفت: برنامه جنگلانه مشارکتي با هدف احيا جنگلهاي دست کاشت بياباني در منطقه خوريان شهرستان سمنان در بخشي از يک حوزه 250 هکتاري که در سنوات قبل تحت اجراي پروژه هاي کنترل هرزاب قرار گرفته بود براي اولين بار انجام شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، اين طرح در مساحتي معادل15 هکتار با مشارکت و حضور بيش از 75 نفر از اعضاي بسيج عشايري سمنان امام رضا (ع) ، هيئت کوهنوردي قومس و نيزوا ،تشکل سبزگامان قومس ،انجمن ريحانه کوير سبز و پرسنل اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان سمنان و جمعي از روستاييان حاشيه با استفاده از بذر گياه تاغ که گونه سازگار با منطقه است بذرکاري شد.

سيد ابوالفضل وليئي رييس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان سمنان هدف از اجراي اين طرح را فرهنگ سازي و آموزش مشارکتي، به تصوير کشيدن نقش و جايگاه واقعي مردم به ويژه جوامع محلي در ايجاد وحفظ پوشش گياهي در منطقه برشمرد. وي افزود: اين پروژه متکي به توان تشکل‌ها و سازمان هاي غيردولتي و جوامع محلي و علاقه مندان به طبيعت است و نوعي فرهنگ سازي در راستاي حفاظت و صيانت و توسعه جنگل محسوب مي شود.


 مديرکل کانون پرورشي کودکان استان سمنان:
 جشنواره «سرزمين مادري من» به دنبال توجه دادن کودکان به آداب و رسوم کشور است 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان گفت: هدف از برگزاري جشنواره سرزمين مادري من جلب توجه کودکان و نوجوانان به آداب و رسوم سرزمين مادري خود است.

مهدي جمال در آيين افتتاحيه نخستين جشنواره سرزمين مادري من در محل خانه تدين شهر سمنان گفت: تمام کودکان و نوجوانان استان سمنان و اعضاي فعال کانون پرورشي فکري استان براي شرکت در اين جشنواره دعوت شده بودند. وي فراخوان اين جشنواره را ماه خرداد امسال و در پنج رشته نقاشي، خوشنويسي، سفالگري، عکاسي و سرود اعلام کرد و افزود : اين رشته ها توسط مربيان کانون پرورش فکري به کودکان و نوجوانان آموزش داده مي شود.

جمال کاهش توجه عموم به ميراث گذشتگان را از يک چالش فرهنگي در جامعه ذکر کرد و گفت: برگزاري اين جشنواره ها در به نمايش گذاشتن علم و ايده ، ترغيب و آموزش پنهان به کودکان و نوجوانان براي آشنايي آن ها با زندگي، آداب و رسوم و فرهنگ گذشتگان موثر است.

مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان، ايجاد حس تعلق خاطر به سرزميني که کودکان و نوجوانان در آن متولد شدند را از مهم ترين اهداف اين جشنواره برشمرد. مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان نيز در اين آئين بر ضرورت انتقال ميراث گذشتگان به نسل امروز به طرق مختلف فرهنگي و هنري تاکيد کرد.

حسين خواجه بيدختي افزود : اين جشنواره جرقه اي براي شروع کارهاي بيشتر و مهم تر در اين زمينه است که بايد به اين مهم توجه اساسي شود.

وي ايجاد ارتباط بين نسل قديم و جديد را يکي از اهداف برگزاري اين جشنواره اعلام کرد و گفت : بايد کودکان را با زندگي گذشتگان آشنا کرد و آثار و ميراث و آداب و رسوم گذشتگان را به آنها معرفي کرد. در آيين افتتاحيه اين جشنواره با حضور محمد همتيان معاون استانداري سمنان، آثار برگزيده چهار رشته هنرهاي نقاشي، خوشنويسي، سفالگري و عکاسي در خانه تاريخي تدين به نمايش عموم گذاشته شد. نمايشگاه آثار تجسمي جشنواره سرزمين مادري از امروز به مدت يک هفته در خانه تدين داير خواهد بود.

اين جشنواره با همکاري اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري سمنان برگزار شد.


 اخذ اسناد تک برگي بيش از 2 ميليون هکتار از اراضي ملي و منابع طبيعي در دستور کار قرار گرفت 

سرويس خبر:

معاون حفاظت و امور اراضي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان به خبرنگار پيام طبيعت گفت: اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان در راستاي أخذ اسناد مالکيت تک برگي انفال موفق به کسب رتبه اول در ارزيابي 6 ماهه اول سالجاري توسط سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري کشور شد. به گزارش روابط عمومي اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، محمد علي سفيديان، معاون حفاظت و امور اراضي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان با اعلام اين خبر افزود: مطابق ارزشيابي صورت گرفته توسط حوزه معاونت حفاظت و امور اراضي سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري کشور، اين اداره کل توانست در شش ماهه اول سالجاري با أخذ اسناد مالکيت 731130000 متر مربع از اراضي ملي و منابع طبيعي استان در بين 33 اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري کشور مقام اول را کسب کند.

سفيديان همچنين از تقدير و تشکر معاون وزير و رئيس سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري کشور از مدير کل، معاون حفاظت و امور اراضي و همچنين رئيس اداره مميزي و حدنگاري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان و کليه همکاران مرتبط طي مراسمي خبر داد و افزود: سفيديان اظهار داشت: اين اداره کل در راستاي طرح 1 > 4 قصد دارد تا پايان سال 1394 و براي يکساله جاري به ميزان 4 سال 1390 الي 1393 در قسمتهاي مختلف مربوط به معاونت حفاظت و امور اراضي عملکرد مثبت داشته باشد.

محمد علي سفيديان اعلام کرد : در اين راستا أخذ اسناد تک برگي بيش از 2 ميليون هکتار از اراضي ملي و منابع طبيعي در دستور کار قرار گرفته و تا کنون حدود 70 درصد پيشرفت کار داشته است.

معاون حفاظت و امور اراضي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان همچنين از همکاري و هماهنگي مجموعه اداره کل ثبت اسناد و املاک استان نيز تقدير و تشکر کرد و افزود : بدون شک اجراي طرح کاداستر اراضي ملي و دولتي، همکاري و هماهنگي مديران محترم ثبتي استان را مي‌طلبد و تا کنون نيز اين مهم توسط مديران محترم ثبتي انجام پذيرفت.


 رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان در اولين جلسه ستاد توسعه شيلات استان:
 در استان قابليت و توان توليد آبزيان تا سه برابر شرايط فعلي وجود دارد  

سرويس خبر

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان در اولين جلسه ستاد توسعه شيلات استان گفت: باتوجه به ظرفيت‌هاي استان و منابع آبي ذخيره شده، توان توليد استان در بخش آبزيان مي‌تواند به سه برابر شرايط فعلي برسد.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، سيد حسن ميرعماد گفت:بر اساس مصوبه کميسيون عالي آبزي پروري کشور و در راستاي توسعه آبزي پروري مقرر شده ستاد توسعه شيلات در هر استان با عضويت استانداري، سازمان جهاد کشاورزي،محيط زيست، شرکت آب منطقه اي، دامپزشکي و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي در هر استان تشکيل شود و راه کارهاي توسعه اين حوزه را بررسي و عملياتي نمايد.

وي افزود:در حال حاضر سالانه بيش از 830 تن انواع ماهي در استان توليد مي‌شود و شرايط پرورش ماهيان در حدود 500 باب استخر ذخيره آب ايجاد شده نيز قابل تحقق است. سرپرست معاونت امور اقتصادي استانداري نيز با توجه به وجود نيروي کار جوان در کشور و استان خواستار پيگيري و تشکيل جلسه مشترک با صندوق کار آفريني اميد در استان براي استفاده از منابع خوب آن صندوق و براي توسعه بخش کشاورزي شد.

منوچهر صادقي همچنين خواستار فرهنگ سازي لازم براي افزايش مصرف سرانه ماهي و گنجاندن اين منبع سرشار از مواد غذايي در سبد خانوار و کارکنان شد . مدير شيلات استان نيز گزارشي از وضعيت آبزي پروري در استان ارائه کرد و گفت: پرورش آبزيان در استان به طور رسمي از سال 75 شروع شد و با توسعه آن در استان توليد از 201 تن در سال 84 به 831 تن در سال گذشته رسيد .

مسعود مهدوي در ادامه نيز گزارشي از انواع آبزيان پرورشي،مزاياي پرورش ماهي در استخرهاي ذخيره آب کشاورزي ، ميزان عملکرد و درصد تحقق توليد در برنامه پنجم ، فعاليت‌هاي شاخص در برنامه پنجم و اهداف برنامه ششم، برنامه‌هاي در دست اقدام، پرورش ماهي در قفس، مشکلات- محدوديت‌ها و فرصت‌ها و پروژه هاي تحقيقاتي اين بخش اشاره کرد.

در اين جلسه از سوي ديگر اعضاء برتوجه به کيفيت محصول توليدي و رعايت الزامات بهداشتي، شکل گيري تشکل آبزي پروران استان، پوشش بيمه‌اي، مباحث آموزشي، رفع موانع پرورش ماهي تيلاپيا در استان و ترويج فرهنگ استفاده از آبزيان در سبد غذايي تاکيد شد.

در اولين جلسه ستاد توسعه شيلات استان مقرر شد: کميته اي متشکل از جهاد کشاورزي، محيط زيست ، دامپزشکي، نماينده استانداري و ديگر دستگاه‌هاي ذيربط در صورت لزوم تشکيل و نظرات کارشناسي خود را در خصوص پيگيري پرورش ماهي تيلا‌پيا در استان ارائه دهند. بحث پرورش ماهي در قفس در سد مجن با حضور شرکت آب منطقه‌اي استان پيگيري و اجرايي شود. نظارت و کنترل بهداشتي از طريق دامپزشکي استان در طرح هاي توسعه با جديت دنبال شود . فرهنگ سازي مناسب براي افزايش مصرف سرانه ماهي و گنجاندن آن درسبد غذايي خانوار انجام شود.