تاریخ 1394/10/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4111 برو جستجو جستجوی پیشرفته   ظريف:وزارت خارجه مجاز به همراهي يا مخالفت با گروه هاي سياسي در انتخابات نيست 

تهران-ايرنا- رئيس دستگاه ديپلماسي وزارت امور خارجه را دستگاهي حاکميتي و فراجناحي دانست و گفت: اين وزارتخانه مسئول پيگيري اهداف ملي در صحنه بين المللي است و طبق مقررات به هيچ وجه در مسائل داخلي دخالت نکرده و مجاز به همراهي يا مخالفت با افراد و احزاب و گروههاي سياسي در انتخابات نيست.

به گزارش ايرنا از اداره کل ديپلماسي رسانه اي وزارت امور خارجه، محمد جواد ظريف در عين حال به همه افراد، احزاب و جناح هايي که در چارچوب قانون براي حضور در انتخابات فعاليت مي کنند، اداي احترام کرد.

وي با تاکيد بر اهميت برگزاري انتخابات پرنشاط به عنوان مهمترين پشتوانه مردمي جمهوري اسلامي ايران در پيگيري اهداف سياست خارجي خود در شرايط حساس کنوني، اظهار اميدواري کرد: ملت بزرگ و فهيم ايران با حضور گسترده و هوشمندانه در دو انتخابات پيش رو بار ديگر همچون خرداد 92 حماسه اي از مردم سالاري ديني، اقتدار ملي و انتخاب هوشمندانه را به ثبت رسانده و دولت را در پيگيري بهتر منافع ملي در سطح بين المللي ياري کنند.

وزير امور خارجه همچنين درباره صفحاتي که به نام وي در فضاي مجازي فعاليت مي کنند، گفت تنها يک صفحه تاييد شده در توييتر و يک صفحه تاييد شده در فيسبوک داشته و در هيچ محيط مجازي ديگر حضور و فعاليت ندارد.

ظريف از گروه ها و افرادي که اقدام به ايجاد کانال ها و صفحات ويژه بنام وي در فضاي مجازي کرده اند تشکر و در عين حال تاکيد کرد: هيچ ارتباطي با اين صفحات و کانال ها ندارد و اداره کنندگان آن ها را نمي شناسد.


 سفر عمره تا اطلاع ثانوي متوقف است 

هيأت وزيران، ورود کالاهاي توليد عربستان و يا از مبدأ اين کشور را از کليه مبادي ورود کالا به کشور از جمله مناطق آزاد و ويژه اقتصادي ممنوع اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاري مهر، هيأت دولت صبح امروز به رياست حجت‌الاسلام حسن روحاني رييس‌ جمهوري جلسه فوق‌العاده تشکيل داد و اعضا به ادامه بررسي لايحه احکام مورد نياز اجراي برنامه ششم توسعه پرداختند.

در اين جلسه هيأت وزيران، ورود کالاهاي توليد عربستان و يا از مبدأ اين کشور را از کليه مبادي ورود کالا به کشور از جمله مناطق آزاد و ويژه اقتصادي ممنوع اعلام و مصوب کرد که سفر عمره نيز کما في السابق تا اطلاع ثانوي متوقف مي‌ماند.

در اين جلسه، پس از بحث و تبادل نظر در خصوص لايحه مذکور، تعداد ديگري از مواد آن به تصويب رسيد و ادامه بحث به جلسه آينده موکول شد.


 عکس العمل عربستان ناپسند بود 

تهران-ايرنا- حجت الاسلام سيد رضا اکرمي تعرض تعداد معدودي افراد به سفارت سعودي را محکوم کرد و در عين حال رويکرد اين کشور مبني بر قطع روابط با ايران را مورد انتقاد شديد قرار داد و ناپسند عنوان کرد.

در گفت و گو با خبرنگار سياسي ايرنا درباره وقايع شکل گرفته در روزهاي گذشته مبني بر اعدام شيخ النمر، تعرض تعدادي افراد به سفارت عربستان و قطع روابط ديپلماتيک با عربستاني ها گفت: عملکرد سعودي ها در اعدام شيخ النمر و وقايعي همچون فاجعه منا محکوم است.

وي ادامه داد: اين رفتارهاي سعودي ها به هيچ عنوان قابل تخفيف نيست اما ورود به سفارت و يا تعرض به آن هم مورد نقد و محکوم است و مقامات کشورمان نيز با اين نوع رفتارها مخالف هستند.

وي تصريح کرد: ورود به سفارت و کنسولگري و آسيب زدن به اين مکان که براي ديگران است محکوم مي باشد.

اکرمي ادامه داد: کساني که به رفتار عربستان در اعدام شيخ النمر معترض بودند مي توانستند اعتراض قانوني و يا نقد انجام دهند اما به هيچ عنوان حق اعتراض و تا آسيب رساني نداشتند و اين رفتار تعدادي معدودي افراد خودسر باعث رنجش خاطر است.

وي در عين حال رويکرد عربستان سعودي در زمينه قطع روابط ديپلماتيک را نيز مورد انتقاد شديد قرار داد و گفت: عملکرد عربستان هم بعد از اين موضوع ناپسند بود بويژه اينکه دولت جمهوري اسلامي ايران هم تعرض به سفارت را محکوم کرد؛ بنابراين رفتار سعودي ها مناسب نبوده و ناپسند بود.

اکرمي خاطر نشان کرد: ما هيچ گاه در مواجه با رفتار آنها چنين عکس العمل هايي را نشان نداده ايم چرا که هميشه اهل ارتباطا و تعامل بوده ايم و دنبال تقابل نبوده ايم.

وي عکس العمل کشورهايي را که به قطع روابط پرداخته اند را به ضرر خود آنها دانست و افزود: اين عملکرد انجام شده از سوي برخي کشورها به ضرر خودشان خواهد بود .

در پي اعدام شيخ باقر النمر از سوي عربستان سعودي ، موج اعتراضات در ايران و سراسر کشورهاي دنيا در روزهاي گذشته آغاز شد که در يکي از اين اعتراضات در تهران تعداد معدودي افراد خودسر به سفارت عربستان سعودي تعرض کردند که اين عملکرد باعث برخورد مقامات کشورمان با اين افراد و سرانجام قطع روابط ديپلماتيک با عربستان شد.


 احتمال شکل‌گيري جريان سومي با حمايت لاريجاني و روحاني 

يک نماينده اصولگراي مجلس شوراي اسلامي با ارائه تحليلي از آرايش سياسي انتخاباتي دو جريان اصلاح‌طلب و اصولگرا ، ابراز کرد که در اين دوره از انتخابات جريانات مختلفي شکل خواهند گرفت.

حسين طلا در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار کرد: به نظر مي‌رسد ادامه روند آرايش انتخاباتي به اين شکلي که توسط برخي از جريان‌ها يا گروه‌ها گفته مي‌شود نبوده و تغييراتي را در پي خواهد داشت و حتي وحدت‌ها هم ممکن است با اما و اگرهايي همراه شود.

وي با بيان اين‌که «جريان اصولگرايي تمام سعي خود را دارد تا گروه‌ها کنار هم قرار گيرند»، گفت: جريانات اگر براساس آن‌چه که رهبري فرمودند رفيق‌بازي و جناح‌بازي را دخالت نداده و افراد مورد اقبال جامعه را معرفي کنند، طبيعتاً مردم به آن‌ها اقبال خواهند داشت. اما اگر وحدت براساس جناح بازي باشد، حتي اگر ليست‌ها هم به وحدت برسند به دليل اين‌که افراد مورد قبول در جامعه دوستان و طرفداران خودشان را دارند، به طور طبيعي آن طرفداران حذف و اضافه‌هايي را انجام خواهند داد و اين مسأله باعث ريزش رأي خواهد شد.

وي با طرح اين پرسش که «آيا وحدت اصولگرايان اتفاق مي‌افتد يا خير؟» اظهار کرد: اين وحدت هم اتفاق مي‌افتد هم خير، در واقع اگر ليست، مقبول و به دور از جناح بازي باشد، ليست مورد نظر از اقبال برخوردار خواهد بود، اما اگر غير از اين باشد چنين نشده و ريزش رأي اتفاق مي‌افتد.

اين نماينده اصولگراي مجلس همچنين به آرايش انتخاباتي جريان اصلاحات اشاره و ابراز عقيده کرد: به نظر مي‌رسد جريان اصلاحات احساس مي‌کند که دولت در موضوعاتي که تاکنون مطرح کرده بود، خيلي نتوانسته رضايت مردم را کسب کند به عنوان مثال در موضوع مسکن مهر که مردم اميد بسته بودند امروز مي‌بينند که آن‌چه مي‌خواسته‌اند محقق نشده است، حتي احساس مي‌شود که دولت در وعده‌هاي اجتماعي و سياسي هم آنطور که بايد نتوانسته عمل کند و طبيعتا حاضر نيستند به نوعي سهيم اين عدم توانمندي باشند.

وي با اشاره به برخي اظهارنظرهاي چهر‌ه‌هاي اصلاح‌طلب در مورد دولت گفت: با اين تفاسير شما خود را جاي آقاي روحاني بگذاريد، آيا حاضر مي‌شود با جرياني که خود مي‌گويد مي‌خواهم از شما عبور کنم و رقيب انتخاباتي‌اش بوده وحدت کند؟ آن هم در جريان انتخاب وزرا که نتوانسته سهم بالايي را در دولت بگيرند. من فکر نمي‌کنم اين‌گونه؛ باشد زيرا آقاي روحاني به اين شکل از اصلاح طلبان گريزان است هرچند که با اصولگرايان هم شايد با مشکل مواجه شود و با آن‌ها وحدتي شکل نگيرد.

وي خاطرنشان کرد: تحليلي که الان در جامعه وجود دارد اين است که برخي نمايندگان شهرستان‌هاي ديگر در تهران ثبت نام و اعلام کانديداتوري کرده‌اند که از چهره‌ها و ياران نزديک آقاي لاريجاني هستند، البته عدم پيوستن لاريجاني تا به امروز به ائتلاف اصولگرايان از يکسو و مشکلاتي که پيش‌روي ائتلاف اعتداليون و اصلاح طلبان از سوي ديگر مطرح مي‌شود و از طرفي هم اين‌که روحاني مي‌بيند که لاريجاني بيشترين کمک را به او در مجموعه مجلس انجام داده، لاريجاني هم شايد معتقد است که نمي‌شود با روحاني در تضاد بود.

اين نماينده اصولگراي مجلس اظهار کرد: شايد اين نکته به ذهن متبادر شود که جريان سوم و ليستي شکل بگيرد که به نوعي بتواند تا حدودي از حمايت لاريجاني و روحاني برخوردار باشد که به اين شکل شايد تا حدي فضاي انتخابات متفاوت شود.


 يک هيات علمي، اقتصادي ايتاليايي عازم تهران مي شود 

در آستانه اجرايي شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و در چارچوب همکاري هاي دوجانبه ، يک هيات تحقيقاتي، اقتصادي ايتاليايي روز شنبه 19 دي عازم تهران مي شود.

خبرگزاري 'اجي' ايتاليا روز جمعه گزارش داد، يک هيات علمي اقتصادي ايتاليايي به رياست خانم 'دبورا سراکياني' استاندار استان شمالي 'فريولي ونتزيا جوليا'درچارچوب ماموريت هاي نهادي و اقتصادي در ايران و در زمينه امضاي چهار تفاهمنامه دوجانبه در ماه نوامبر گذشته ميان دو کشور، جهت افزايش مبادلات تجاري و در آستانه لغو تحريم هاي اقتصادي ، فردا (19 دي) عازم تهران مي شود.

اجي افزود: سراکياني نخستين استاندار ايتاليايي است که رسما به تهران سفر مي کند و مورد استقبال مقامات دولتي قرار مي گيرد. وي از روز شنبه تا چهارشنبه (19 تا 23 دي ماه) در راس هياتي متشکل از کارآفرينان و محققان ايتاليايي که قصد پايه ريزي همکاري هاي جديد با مراکز اقتصادي و مالي ايران را دارند به تهران سفر مي کند تا زمينه همکاري هاي جديد را پس از لغو تحريم ها آماده کند.

سراکياني اظهار داشت: ما به دنبال يک گفت و گوي اقتصادي با دورنمايي مربوط به مشارکت هاي جديد درزمينه علمي و فني جهت انتقال فناوري به سيستم کارآفريني ايران هستيم.

ايران يک بازار 70 ميليون نفري با موقعيت ژئو-استراتژيکي خاصي است که کارلو کالندا معاون وزير توسعه اقتصادي ايتاليا در سفر به تهران در ماه هاي اخير آن را 'دروازه اي براي بازارهاي منطقه' خوانده بود چرا که از نظر ساختارهاي صنعتي معرف يک بافت توليدي متشکل از 90 درصد شرکت هاي کوچک و متوسط است که علاقه به همکاري با شرکاي خارجي دارند.

ماموريت استان 'فريولي ونتزيا جوليا' ايتاليا در تهران نيز با چنين نگاهي انجام مي شود جاييکه خانم سراکياني روز يکشنبه به همراه حسين اسفهبدي معاون وزير صنايع ايران و 'مائورو کونچاتوري' سفير ايتاليا در تهران و 'پيئترو پيچينتي' مدير عامل نمايشگاه 'پوردنونه فيئره' همايش 'Contract Made in Italy' را افتتاح مي کند. اين همايش براي دومين سال پياپي و براي ترويج حضور شرکت هاي ايتاليايي در ايران برگزار مي شود.

مبادلات تجاري ميان ايران و ايتاليا به بيش از يک ميليارد يورو مي رسد در حاليکه بر اساس پيش بيني هاي بانک جهاني در صورتي که تمام تحريم ها لغو شوند توليدات ناخالص ملي ايران در سال جاري ميلادي 5.8 درصد رشد خواهد کرد و در سال 2017 نيز 7 درصد رشد مي کند.

وزيرکشاورزي ايتاليا نيز بهمن ماه به ايران سفر مي کند

در ماه فوريه (بهمن - اسفند) آينده نيز هياتي متشکل از شرکت هاي صنايع غذايي و کشاورزي ايتاليا به سرپرستي «مائوريتزيو مارتينا» وزير سياست هاي کشاورزي اين کشور به ايران سفر خواهد کرد.

«کارلو کالندا» معاون وزير توسعه اقتصادي ايتاليا در ماه نوامبر 2015 در راس يک هيات بزرگ اقتصادي به تهران سفر کرده بود. وي به تازگي در آستانه اجرايي شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و برداشته شدن تحريم هاي ضد ايراني اظهار داشت: «ايران خبر خوش سال 2016 براي ايتالياست.»

وي افزود: در ماه هاي آتي ديدارهاي ديگري ميان مقام هاي ايتاليايي و ايراني در تمام سطوح برگزار خواهد شد و مي توانيم سطح صادرات به ايران را به سرعت به سه برابر ميزان کنوني، يعني به سه ميليارد دلار افزايش دهيم. مي توانيم به فکر هفت ميليارد دلار مبادلات تا پايان سال 2017 نيز باشيم.


 کاهش قيمت نفت به سطح 12 سال گذشته
  احتمال سقوط به کمتر 30 دلار 

قيمت نفت در بازارهاي جهاني باز هم کاهش يافت و احتمال مي رود که از 30 دلار در هر بشکه هم کمتر شود. اين سطح قيمت ها از سال 2003 تاکنون بي سابقه بوده است. به گزارش روزجمعه ايرنا از وزارت نفت، قيمت نفت در روز پنجشنبه باز هم افت کرد که دليل آن افت اقتصادي چين و مازاد عرضه در بازار عنوان مي شود. از ابتداي امسال قيمت نفت هر روز افت کرده و تاکنون 10 درصد از ارزش خود را از دست داده است.

قيمت هربشکه نفت خام برنت درياي شمال در پايان معاملات روز پنجشنبه (17 دي ماه 94) به 32 دلار رسيد که از سال 2004 تاکنون بي سابقه بوده است. قيمت نفت غرب تگزاس آمريکا نيز در همين سطح گزارش مي شود.

افت شديد اقتصادي چين سبب شد تا معامله گران بيش از پيش نگران مازاد عرضه در بازار باشند و تمايلي به خريدهاي بيشتر نداشته باشند.

دوگ کينگ، مدير مالي شرکت صندوق مرچنت کاماديتي سنگاپور در اين باره گفت: به نظر من رسيدن به قيمت هاي زير 30 دلار در هر بشکه حتمي نيست ولي فکر مي کنم در سه ماهه نخست امسال به اين قيمت ها هم برسيم.


 تامين مالي پروژه ها توسط بانک توسعه اسلامي ادامه خواهد يافت 

معاون آب و آبفاي وزير نيرو گفت: قطع روابط ايران و عربستان بر تامين مالي پروژه ها توسط بانک توسعه اسلامي تاثيرگذار نيست.

به گزارش خبرنگار اعزامي ايرنا، رحيم ميداني (جمعه) در حاشيه مراسم آغاز عمليات اجرايي سد 'سرني' سامانه انتقال و تصفيه خانه در شهرستان ميناب در پاسخ به ايرنا درباره تاثير قطع روابط ديپلماتيک ايران و عربستان بر تامين مالي پروژه هاي ايران توسط بانک توسعه اسلامي، اظهار داشت: مشکل خاصي در روند تامين مالي پروژه ها تاکنون پيش نيامده و فعلا براي قضاوت در اين زمينه زود است.

به گفته اين مقام مسئول، پروژه هاي بانک توسعه اسلامي پس از تصويب شدن به مرکز بانک (واقع در شهر رياض عربستان) فرستاده مي شوند؛ هر چند احتمال مي رود که در گردش مالي سيستم بانکي تاخيرهايي به وجود آيد.

وي يادآور شد: پروژه هاي ايران در بانک توسعه اسلامي حتي در زمان تحريم ها هم فعال بودند، اما کارها با صرف مدت زمان بيشتر و طولاني تري به انجام مي رسيد؛ اما هيچ گاه طرح ها و پروژه ها تعطيل نشدند.

ميداني خاطرنشان کرد: ايران جزو سهامداران اصلي اين بانک بوده و هيچ گاه مشکلي با آن نداشته است و اگر شيطنتي انجام نشود، باز هم مي توان طبق روال گذشته به تامين مالي پروژه ها از طريق اين بانک ادامه داد.

وي با اشاره به تلاش ايران براي ارسال ليست جديدي از پروژه ها به اين بانک، تصريح کرد: اولويت ابتدا با طرح هاي آبرساني و سپس طرح ها و پروژه هاي جمع آوري و دفع فاضلاب است.

به گفته اين مقام مسئول، هر چند در تامين آب شرب هم اينک مشکل جدي در کشور وجود ندارد و اصطلاحا در نقطه سر به سر هستيم، اما وجود يک حاشيه امن 20 درصدي (20 درصد بالاتر از نياز آبي) لازم است تا زماني که به طور مثال يک منبع آبي از مدار بهره برداري خارج شد، شهر يا منطقه با تنش آبي مواجه نشود.

وي همچنين به پروژه هاي برقابي به عنوان اولويت سوم در اين ليست اشاره کرد و گفت: هم اينک 11 هزار مگاوات نيروگاه برقابي در کشور وجود دارد، اما کمبود برق احتمالي کشور با وجود نيروگاه هاي حرارتي قابل جبران است و بر اين اساس، اولويت را به موارد پيشگفته مي دهيم تا به محيط زيست آسيب وارد نشود.ميداني به طور نمونه با اشاره به افت کيفيت آب کارون در سال هاي گذشته، اين مساله را متاثر از ورود فاضلاب هاي خانگي، زه آب هاي کشاورزي و فاضلاب هاي صنعتي به رودخانه برشمرد و بر اولويت بندي اشاره شده تاکيد کرد.


 طرح جرم سياسي باز هم در صف بررسي 

سئوال از وزير اقتصاد و وزيرآموزش و پرورش در حالي در دستور کار هفته آينده مجلس قرار دارد که طيب نيا و فاني هر کدام تاکنون از مجلس 3کارت زرد دريافت کرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر جلسات علني مجلس شوراي اسلامي پس از يک هفته سرکشي نمايندگان به حوزه هاي انتخابيه روز هاي يکشنبه،دوشنبه و سه شنبه هفته پيش رو برگزار مي شود.

بررسي طرح سنجش و پذيرش دانشجو در تحصيلات تکميلي

بر اين اساس اولين دستورکار نمايندگان در هفته پيش رو ادامه رسيدگي به گزارش کميسيون آموزش، تحقيقات و فناوري در مورد طرح جنجالي سنجش و پذيرش دانشجو در دوره هاي تحصيلات تکميلي در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي است. کليات اين طرح که مورد انتقاد شديد وزارت علوم و دانشگاه آزاد بود، به تصويب رسيد اما بخشي که مربوط به سهميه ها است به کميسيون بازگشت که هفته پيش رو در صحن علني بررسي خواهد شد.

وکلاي ملت رسيدگي به گزارش کميسيون عمران در مورد طرح يک فوريتي توسعه و بهينه سازي آب شرب شهري و روستايي در کشور را نيز هفته پيش رو در دستور کار دارند، دولت با اين طرح مخالف است و مدعي است وزارت نيرو در سياست هاي کلي خود همه اين موارد را در نظر گرفته است اما نمايندگان در آستانه انتخابات به دنبال تصويب طرحي براي بهبود وضعيت روستاها هستند. مقام معظم رهبري نيز چندي پيش با درخواست دولت براي برداشت از صندوق ذخيره ارزي جهت ساماندهي به آب هاي مرزي و آب رساني به روستاها موافقت کردند.

علاوه بر اين بررسي تقاضاي رسيدگي به طرح حمايت از احيا و مرمت بافت‌هاي فرهنگي - تاريخي و توانمندسازي ساکنان و مالکان آنها طبق اصل85 قانون اساسي در دستو رکار هفته پيش رو مجلس قرار دارد.

وکلاي ملت همچنين گزارش کميسيون اقتصادي درمورد لايحه تاسيس صندوق بيمه همگاني حوادث طبيعي؛ گزارش کميسيون عمران درمورد طرح جلوگيري از پرداخت دموراژ (خسارت تاخير) به کشتي‌ها؛گزارش کميسيون عمران درمورد طرح الحاق يک تبصره به قانون احداث پروژه‌هاي عمراني بخش راه و ترابري از طريق مشارکت بانک‌ها و ساير منابع مالي و پولي کشور؛گزارش کميسيون قضايي و حقوقي درمورد طرح جرم سياسي؛ را نيز در دستور کار دارند که برخي از آن هاي بيش از يک ماه است که در دستور کار صحن علني مجلس قرار دارد اما نوبت رسيدگي به آن ها فرا نرسيده است.

نمايندگان مجلس در هفته پيش رو همچنين گزارش کميسيون کشاورزي، آب و منابع طبيعي درمورد طرح اصلاح قانون تاسيس سازمان نظام مهندسي کشاورزي و منابع طبيعي کشور؛ گزارش کميسيون قضايي وحقوقي درمورد طرح الحاق يک بند به ماده (524) قانون آيين‌دادرسي مدني؛گزارش کميسيون قضايي وحقوقي درمورد طرح الحاق يک تبصره به ماده (505) قانون آيين‌دادرسي دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب در امور مدني؛ گزارش کميسيون اجتماعي در مورد لايحه کاهش ساعات کار زنان شاغل؛ گزارش کميسيون آموزش،‌ تحقيقات و فناوري در مورد طرح ‌نظام ‌جامع‌ آموزش و تربيت فني،‌ حرفه‌اي و مهارتي؛را نيز در دستور کار دارند.

همچنين سؤال ‌تعدادي از نمايندگان ‌مجلس ‌شوراي ‌اسلامي ‌از وزير امور اقتصادي و دارايي و سؤال‌ حليمه‌ عالي نماينده زابل، ‌زهک‌ و هيرمند از وزير ‌آموزش‌ و‌ پرورش نيز در دستور کار صحن علني مجلس قرار دارد.

وزير آموزش و پرورش در حالي هفته آينده براي پاسخ به سئوال نماينده زابل در مجلس حضور مي يابد که قبل از تعطيلات مجلس سومين کارت زرد خود را از مجلس دريافت کرد.

موسوي نژاد پيش از اين براي استيضاح وزير آموزش و پرورش امضا جمع مي کرد که بالاخره پيگيري هايش موجب کارت زرد به فاني شد. در صورتي که فاني چهارمين کارت زرد خود را از مجلس دريافت کند اولين وزير 4 کارته دولت خواهد بود.

البته طيب نيا وزير اقتصاد نيز 3 کارت زرد از مجلس دريافت کرده است.آخرين کارت زرد وي در پي سئوال مهرداد بذرپاش نماينده تهران در مورد افزايش ماليات اصناف صادر شد. و به نظر مي رسد طيب نيا و فاني رقابت تنگا تنگي براي عدم دريافت چهارمين کارت زرد از مجلس داشته باشند. وزراي دولت تاکنون 17 کارت زرد از نمايندگان دريافت کرده اند.نعمت زاده وزير صنعت، معدن، تجارت نيز تاکنون سه کارت از نمايندگان دريافت کرده است.

وکلاي ملت هفته آينده همچنين بررسي گزارش کميسيون عمران درخصوص مشکلات ناشي از نحوه تعيين حريم و اراضي ساحلي در توسعه سواحل کشور را نيز در دستور کار دارند.


 دکتر کواکبيان در نشست ماهانه انجمن کومشيان مقيم تهران:
 دکتر خباز مي تواند از موفق ترين استانداران جمهوري اسلامي باشد 

جلسه ماهانه جمعيت سمنانيان مقيم مرکز و انجمن کومشيان مقيم تهران در روز سه شنبه پانزدهم دي ماه سال جاري با حضور کليه اعضا به مديريت دکتر عبدالرفيع حقيقت (رفيع) و ميزباني حاج موسي باقر پور دامغاني در رستوران شاطرعباس تهران تشکيل شد.

در اين جلسه ابتدا آقاي دکتر حقيقت ضمن خواندن يک قطعه شعر ميهني و سپاس گذاري از ميزبان جلسه، از مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان و مدير کل اداره کتابخانه هاي عمومي سمنان بمناسبت بزرگداشت خود که در هفته کتاب در سمنان برگزار شده بود، قدرداني و راجع به پيشرفت علمي فرهنگي استان و خدمات اين مدير لايق که کتابخانه مرکزي استان را به نام او نامگذاري کرده اندو در تشويق محققان و خدمتگذاران فرهنگي علاقه زيادي به خرج مي دهند به تفصيل صحبت کرد.

سپس به ترتيب : حاج آقا موسي باقر پور- عبدا... بهار مسئول روابط عمومي انجمن- محمد خرمشاهي طنزپرداز نامدار معاصر-سرهنگ رهبري-ميرزا بابامطهري نژاد- دکتر ذوالفقاري مدير انجمن فرهنگي دامغان-جعفر سيد شاعر معاصر-محمدعلي قيومي-محمود خاتمي شاعر طنزپردازاشعار و مطالب فرهنگي خودرا بيان داشتند که بسيار مورد تشويق قرار گرفت.

سپس آقاي دکتر مصطفي کواکبيان مدير مسئول روزنامه پيام استان سمنان و روزنامه مردم سالاري نماينده سابق شهرستانهاي سمنان و مهدي شهرضمن تبريک به استاد حقيقت در مورد انتشار کتاب (سير انديشه انسان سالاري در ايران) نقش تخريبي و جنايات هولناک وسياست اختلاف انگيزدولت عربستان سعودي در اعدام شهيد آيت ا... شيخ نمر را به شدت محکوم کرد و با اشاره به سوابق دوستي ديرينه با استاندار جديد استان ايشان را فردي معتدل منطقي و باورمند به خرد جمعي دانست و گفت به همين خاطر دکتر خباز مي تواند يکي از موفق ترين استانداران جمهوري اسلامي باشد.

شايان ذکر است اين جلسه که از ساعت 7 شب شروع شده بود، با اجراي موسيقي توسط استاد سيداني و استاد مرادي سمناني و همراهان و استاد قره گزلو هنرمند نامدار معاصر و صرف شام و خواندن دعاي سفره توسط آقاي دکتر مصطفي کواکبيان، در ساعت 12 شب به پايان رسيد.