تاریخ 1394/09/30 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4096 برو جستجو جستجوی پیشرفته   هزينه "شووي چله" سمناني ها
  يلداي 94 چقدر خرج دارد؟ 

اشاره:

يک روز بيشتر تا پايان پاييز باقي نمانده و يلدا در راه است. مردم سمنان هم طبق سنت هر ساله، کالاهايي را براي شب يلداي خود خريداري مي‌کنند.

در حالي يک روز به شب يلدا مانده است؛ سمناني ها خود را براي برگزاري شووي چله آماده مي‌کنند.

به گزارش مرآت نيوز،براساس رسوم قديم سمناني ها در شب يلدا مردم در کنار هم جمع شده و با ميوه و خشکبار خاصي همانند انجير خشک، مويزو... که ويژه شب يلدا است آن را جشن مي‌گيرند.

گشت و گذاري در بازار سمنان اين حس را به خوبي انتقال مي‌دهد که شب يلدا در پيش است و بايد خريدهايي را متناسب اين مراسم سنتي انجام داد.

هر کيلوگرم هندوانه 1500 تا 3000 تومان، انجيرخشک 25000 تومان، تخمه آفتابگردان 8000تومان، آجيل مخلوط 30000 تومان، انار4000 تومان، پرتقال 1800 تا 3000 تومان، نارنگي 2500 تا 4000 تومان، بستني يک ليتري 4000 تومان،لبو 1300تومان،سيب 3300تومان، شيريني 10000 تا 15000تومان، خيار 2000 تومان، مويز(کشمش) 20000 تومان،

در عين حال، اگر يک سبد يلدايي را شامل نيم کيلوگرم آجيل 15 هزار توماني، يک کيلوگرم انار 4 هزار توماني، دو کيلوگرم هندوانه 1500 توماني، يک کيلوگرم شيريني10 هزار توماني،نيم کيلوگرم انجير خشک 25 هزار توماني، يک کيلوگرم تخمه آفتابگردان 8 هزار توماني، نيم کيلو مويز 20 هزار توماني، يک کيلو لبو 1300 توماني، بستني يک ليتري 4 هزارتوماني، يک کيلو نارنگي 2500 توماني، يک کيلوگرم پرتقال 1800 توماني، يک کيلوگرم سيب 3300 توماني، يک کيلوگرم خيار 2000 توماني در نظر بگيريم، قيمت اين سبد کالايي حدود 77 هزار تومان خواهد شد.


 معضلي به نام «توقف ممنوع» در گرمسار
 مشکلات ترافيکي پايان ندارد 

اشاره:

شهر گرمسار به علت بافت قديمي و خيابان هاي کم عرض و فاقد توقفگاه هاي لازم با مشکلات فراوان ترافيکي روبرو است به طوري که معابر اصلي شهر همواره با نبود پارکينگ مواجه هستند.

بسياري از معابر اصلي شهر گرمسار اين روزها، به علت وجود کمبودهاي زيرساخت شهري به پارکينگ تبديل‌شده و عدم رعايت قانون توسط برخي رانندگان در توقف‌هاي اصطلاحاً دوبل و يا حتي سو بل، باعث شده است تا تردد در هسته مرکزي شهر و خيابان‌هاي پيرامون آن به گذر از هفت‌خان رستم بدل شود.

به گزارش مهر،کمتر گرمساري است که اين روزها بتواند به ‌راحتي خودروي خود را در مرکز شهر پارک کرده، مانند شهروندي خوب و قانون‌مدار دست اهل‌و عيال خود را گرفته به‌راحتي کارهاي روزمره را رفع‌ و رجوع کند چرا که در گرمسار اين روزها حتماً بايد بر سر ذره‌اي پارکينگ، ساعتي جنگيد و يا بنزين سوزاند.

يکي از مهم‌ترين مسائلي که شهر گرمسار در حوزه حمل‌و نقل و ترافيک با آن روبرو است، تراکم جريان ترافيک در معابر اصلي شهر در ساعات اوج ترافيک به نظر مي‌رسد که با بروز کوچک‌ترين مشکلي مثلاً يک تصادف، تردد در اين معابر به گره کور ترافيکي بدل مي‌شود البته اين امر نه تقصير راهنمايي و رانندگي است و نه تقصير مردم اين مهم در اصل به‌واسطه نبود زيرساخت‌هاي ترافيکي به وجود آمده است.

پارکينگ ازجمله مواردي است که همه کاربري‌هاي شهر به وجود آن نيازدارند بنابراين تأمين آن نيز به‌اندازه ساير خدمات شهري ضروري است چراکه دسترسي آسان به خدمات درماني، خريد، بازار و کار را فراهم ساخته و بخش جدايي‌ناپذير از تأسيسات زيربنايي شهري محسوب مي‌شود.

مشکلات ترافيکي در مرکز شهر گرمسار به دليل باريک بودن خيابان‌ها کم نيستند که شهروندان گرمساري هرروز شاهد ايجاد، تأسيس، رشد و يا نمو مراکز تجاري، استقرار بانک‌هاي فراوان و به‌خصوص مطب پزشکان و حتي بيمارستان در مرکز شهر هستند که به‌راحتي مي‌توان تصور کرد مخلوط اين موارد با هم چه معجوني را به نام گره ترافيکي در گرمسار به وجود مي‌آورد.

همچنين با توجه به رشد قابل پيش‌بيني آن در سال‌هاي آينده به دليل موقعيت صنعتي و نيز ترانزيتي آن و جذب مهاجر نيازمند انجام مطالعات مختلف در حوزه‌هاي گوناگون برنامه‌ريزي شهري بخصوص پارکينگ‌هاي عمومي است زيرا در حوزه حمل‌ونقل و ترافيک مسائل و معضلات مختلفي در سطح شهر وجود دارد که ناشي از افزايش جمعيت و افزايش تردد خودروها درون‌شهري بوده و قطعاً در آينده نيز اين روند ادامه خواهد داشت.

عليرضا مهران پور، يکي از ساکنان خيابان اصلي شهر گرمسار در گفتگو با خبرنگار مهر، با انتقاد به وضعيت ترافيکي در اين شهر، معتقد است: هميشه براي بيرون آمدن يا رفتن به خانه‌ام با مشکل مواجه هستم به‌گونه‌اي که در برخي موارد مجبورم براي بيرون آوردن خودروام از پارکينگ زمان زيادي معطل شوم.

اين در حالي است که بارها به دليل پارک خودروي ديگران جلوي پارکينگ منزل شهروندان، حتي کار به پليس و رفع دعواهاي معمول در اين حوزه توسط مراجع قانوني نيز رسيده است.

****************************

يکي از کسبه شهر گرمسار نيز که مشکل را در بي‌توجهي مسئولان مي‌بيند دراين‌باره به خبرنگار مهر، مي‌گويد: به علت عدم رسيدگي مسئولان وقت، به مشکلات کوچک شهرستان که امروز براي مردم گرمسار به معضل تبديل‌شده است مي‌توانيم با چشمان خود ببينيم که طراحي خيابان‌هاي غيراصولي و عدم ايجاد زيرساخت‌هاي لازم در اين شهر، از دهه شصت تاکنون وضعيت خيابان‌بندي گرمسار هيچ تفاوتي نکرده است.

اماکن تجاري و خدماتي بدون پارکينگ بنا نشوند

هومن اسدي ديگر شهروند گرمساري،معتقد است در تمام شهرها هر ساختمان و مجتمعي که احداث مي‌شود به اين منظور يک پارکينگ پيش‌بيني مي‌شود اما متأسفانه در شهر گرمسار ساختمان‌هاي متعددي بعد از ساخت غيراصولي بدون پارکينگ با پرداخت اندکي جريمه مراحل قانوني مجوز ساختمان خود را طي کرده و از آن براي تجارت و يا سکونت استفاده مي‌کنند.

اين شهروند مي‌گويد: اغلب مجتمع‌هاي تجاري در سطح شهر گرمسار بدون تعبيه پارکينگ ساخته‌ شده است که حتي خود صاحبان مشاغل در اين مجتمع‌ها، بايستي ماشين‌هاي خود را کنار خيابان‌هاي اصلي به‌صورت غيراصولي که باعث مشکلات عديده‌اي براي شهروندان مي‌شود، پارک کنند.

وي همچنين عدم رعايت قانون توسط برخي همشهريان را نيز مزيد بر علت مي‌بيند و ادامه مي‌دهد: مشکل ديگر توقف‌هاي دوبل در کنار خيابان‌هاي اصلي است بسياري به علت نبود پارکينگ عمومي خودروي خود را در ميان خيابان رها مي‌کنند و بعضاً باعث تنش و درگيري نيز مي‌شوند چراکه مسلماً قانون را زير پاي گذاشته و حقوق شهروندي را رعايت نمي‌کنند اما دراين‌بين پليس نيز مماشات مي‌کند.

دراين ‌بين اما بايد گفت، وضعيت معابر منتهي به ميدان‌هاي امام(ره) و شهدا گرمسار، اما همواره مأموران راهنمايي و رانندگي را وادار مي‌کند تا به‌صورت مداوم اخطار يا برگ جريمه صادر نمايند تا راه براي ساير شهروندان باز نگه‌دارند اما به نظر مي‌رسد اين راه‌حل نهايي نيست.

خيابان‌هاي کم‌عرض : نخستين مشکل ترافيکي گرمسار

براي يافتن پاسخ پرسش‌ها راهي مراجع دولتي مي‌شويم و نخستين مسئول در اين ميان، محسن محمد عربي کارشناس مسئول ارشد عمران فرمانداري گرمسار است که با ما هم‌کلام مي‌شود. وي از آن دست کارشناساني است که نبود زيرساخت‌هايي مانند خيابان‌هاي عريض نخستين مشکل گرمساري‌ها است و مي‌گويد: انجام فعاليت‌هاي اقتصادي و اجتماعي در شهر، نيازمند انجام تردد است ولي متأسفانه عرض کم سطح سواره‌رو در مرکز شهر منجر به يک‌طرفه شدن اکثر خيابان‌هاي اين منطقه شده که اين نيز به نحوي باعث اعتراض کسبه محل و مالکين اماکن مسکوني شده است که جهت آمدوشد خود با مشکل مواجه شده‌اند.

عربي با ابراز اين اصل که نه‌تنها خودروهاي سواري، بلکه توقف خودروهاي سنگين در خيابان‌ها و حتي کوچه‌ها موجب انسداد معابر مي‌شود، مي‌گويد: تا زماني که پارکينگ عمومي خودروهاي سنگين در حاشيه شهر احداث نگردد و امنيت لازم براي پارک آن‌ها فراهم نشود وضعيت به همين منوال خواهد بود و رانندگان ترجيح مي‌دهند جرائم رانندگي را پرداخت نمايند اما خودروهايشان براي امنيت کامل مقابل منازلشان پارک باشد. به همين دلايل شهر با انباشتي از خودروهاي متوقف در حاشيه معابر اصلي و فرعي مواجه است.

معضل پارکينگ ميراث گذشته است

احمد جعفري، رئيس شوراي اسلامي شهر گرمسار اما شايد بتواند بهترين توضيح را درباره معضل ترافيکي گرمسار بدهد.

وي با اشاره به اينکه از دوره‌هاي قبلي شورا تا به الآن معضل پارکينگ وجود داشته در اين دوره ما نيز پيگير اين موضوع بوده‌ايم تا بخشي از اين مشکل حل شود، مي‌گويد: اين مشکلات که امروز تبديل به معضل شده‌اند به‌ مرور زمان در حدود 10 الي 15 سال طول کشيده است و براي حل آن نياز به زمان‌داريم.مخصوصاً که مشکلات همچنان با افزايش جمعيت و تعداد خودروها ادامه دارد.

وي که معتقد است در شرايط کسري و يا عدم وجود پارکينگ را در اين دوره از شوراي اسلامي شهر گرمسار بسيار سخت‌گيري مي‌شود، ادامه مي‌دهد: مجتمع‌هايي که پارکينگ ندارند يا تخريب خواهند شد و يا بايد درازاي هر واحد در مجتمع که بدون پارکينگ ساخته‌شده مبلغي حدود 20ميليون تومان جريمه پرداخت کنند و اين بهاي بسيار سنگيني است از سوي ديگر پارکينگ طبقاتي شهيد غلامي که چند سالي است در دست‌ساخت است حداکثر تا 22 بهمن‌ماه تکميل و آماده بهره‌برداري مي‌شود.

شهردار گرمسار که چندي پيش نيز درباره احداث پارکينگ عمومي شهيد غلامي گفته بود اين پارکينگ سه‌طبقه، در حال احداث است و در هر طبقه ظرفيت پارک براي 25 خودرو وجود دارد، دراين‌باره مي‌گويد: با پيمانکار اين پروژه مبلغ 400ميليون تومان قرارداد بسته‌شده است و مبلغ هزينه شده در کل اين پروژه يک ميليارد تومان بوده است.

بهرام ميراخورلي معتقد است هزينه‌هاي پروژه ساخت پارکينگ شهيد غلامي از محل اعتبارات عمراني شهرداري تأمين‌شده است و اين‌يک ميليارد تومان فقط هزينه ساخت است و خريد زمين جزو آن به ‌حساب نيامده است. هرچند به نظر مي‌رسد اگرچه ازاين‌پس مجوزي براي ساخت غيراصولي ساختمان‌ها صادر نشود بازهم دردي را دوا نخواهد کرد زيرا فقط مي‌شود جلوي رشد صعودي اين معضل را گرفت چراکه نبود پارکينگ عمومي براي مجتمع‌ها و مغازه‌هاي موجود در خيابان‌هاي اصلي گرمسار مشکلات را حل نخواهد کرد.

معضل گرمسار عدم راه‌اندازي پارکينگ عمومي

امين شريفي عضو شوراي اسلامي شهر گرمسار در اظهارنظري متفاوت، مي‌گويد: اولين معضل ما در گرمسار عدم راه‌اندازي پارکينگ عمومي است؛در اين خصوص شهرداري درخواست پارک بان و نصب پارکومتر را به شوراي شهر داده است که اين موضوع به تصويب شورا رسيده است بااين‌حال بنده با آن مخالف هستم چراکه بايد بستر آن در سطح شهر گرمسار آماده باشد و من هنوز اين آمادگي را در گرمسار نديده‌ام.

وي معتقد است در اين خصوص رويکرد شورا در بحث پارکينگ براي مجتمع‌هاي تجاري،گرفتن جريمه‌هاي بسيار سنگين که شايد معادل يک تا سه واحد آن مجتمع هست و اين هرگز براي متخلفان مقرون‌به‌صرفه نخواهد بود.

کلاف سردرگم ترافيک در شهر گرمسار

توقف خودروهاي سنگين، نبود پارکينگ، کم‌عرض بودن خيابان‌ها و ده‌ها علت ديگر باعث مي‌شود تا شهروندان گرمساري همه‌روزه نسبت به تردد وسايط نقليه، اعتراض داشته باشند.

از سويي ساخت‌وساز در مراکز شهرها صورت مي‌گيرد و از سويي ساختمان‌هاي پزشکان متعدد در کوچه، پس‌کوچه‌هاي شهر گرمسار ساخته مي‌شوند و بدون پارکينگ مجوز مي‌گيرند و اين مهم در نبود فضاي کافي براي پارکينگ، مرکز شهر را به کلاف سردرگم ترافيک بدل ساخته است.

بنابراين مي‌طلبد تا راهنمايي و رانندگي با رانندگاني که سواري‌ها، کاميون‌ها، اتوبوس‌ها و ساير وسايل نقليه سنگين خود را هرجايي پارک مي‌کنند به‌شدت برخورد کند اما آيا اين درمان درد ترافيک گرمساري‌ها است؟ به نظر مي‌رسد مسئولان بايد به فکر باشند و طرحي نو دراندازند.


 شب يلداي ايرانيان 

ايرانيان هرساله طولاني‌ترين شب سال را در کنار يکديگر جشن مي‌گيرند، تا ضمن پاسداشت ارزش‌ها و فرهنگ‌هاي قديمي‌اين سرزمين، بر‌ترويج سنت صله رحم هم تاکيد بورزد. آخرين روز پاييز مصادف است. با شب يلداي ايراني که در کتب تاريخي اين سرزمين داراي ارج و اهميت فراواني است. در اين شب کوچک‌ترهاي خانواده نزد بزرگترها مي‌روند و ساعاتي در کنار يکديگر ضمن صرف ميوه‌ها و تناول خوراکي‌هاي اين شب، لحظات شادي را در کنار همديگر سپري مي‌کنند و با خواندن شاهنامه، احاديث و داستان‌هاي قديمي‌بر عظمت و بزرگي اين شب مي‌افزايند. شب يلداي امسال ايرانيان،با شب آغاز امامت و ولايت حضرت مهدي (عج) مصادف شده که جلوه خاصي به طولاني‌ترين شب سال داده است.

اما يک نگراني دايمي‌که همه ساله در آستانه اين شب، فراگير مي‌شود و سبب ايجاد نگراني و نارضايتي شهروندان مي‌گردد،افزايش قيمت انواع خشکبار و ميوه و از خوراکي‌هاي اصلي اين شب است. طي چند روز گذشته بنابربرخي اخبارها، قيمت انواع ميوه از جمله هندوانه، پرتقال، موز و سيب علي رغم فراواني کمي‌افزايش يافته و وضعيت در مورد قيمت انواع خشکبار، کمي‌نگران کننده‌تر است. از سوي ديگر به نظر مي‌رسد که نظارت دقيق و کافي نيز در مورد قيمت اقلام مورد نياز اين شب نيز وجود ندارد، که انتظار اين است مسئولين دستگاه‌هاي نظارتي و حمايتي، در اين زمينه اهتمام ويژه‌اي داشته باشند. به هرحال علي رغم موج گراني اقلام مورد نياز اين شب، باز هم شهروندان با تمام کاستي‌ها، اين شب، بازهم شهروندان با تمام کاستي‌ها، اين شب ايراني و کهن را در کنار يکديگر جشن خواهند گرفت و علي رغم ورود روز افزون تکنولوژي و فضاي مجازي به زندگي ايراني، اما باز هم اين سنت قديمي‌و کهن ايرانيان است که هميشه جاودان و پايدار باقي مي‌ماند.

رهگذر