تاریخ 1394/09/30 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4096 برو جستجو جستجوی پیشرفته   انجمن ميراث فرهنگي شهرستان شاهرود راه اندازي شد 

سرويس خبر

به دنبال احياي انجمن‌هاي ميراث فرهنگي در استان سمنان، انجمن ميراث فرهنگي شهرستان شاهرود براي اولين بار راه اندازي شد.

به گزارش روابط ‌عمومي اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان، در جلسه اي با حضور فرماندار، شهردار و شماري از مسئولان دستگاههاي اجرايي و موثرين و معتمدين اين شهرستان، انجمن ميراث فرهنگي شاهرود راه اندازي شد.

مدير كل ميراث‌فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان در اين جلسه، راه اندازي انجمن‌هاي ميراث فرهنگي را عامل موثري در ايجاد احساس تعلق به مواريث فرهنگي كشور در تمامي دستگاههاي اجرايي دانست.

«حسين خواجه بيدختي» با اشاره به حضور مديران ارشد حوزه دولتي به عنوان روساي اين انجمن‌ها و مديران دستگاههاي اجرايي تاثيرگذار به عنوان اعضاي انجمن، گفت: سازمان ميراث فرهنگي به تنهايي قادر به حفظ و حراست از آثار تاريخي نيست.

وي با اشاره به انواع مختلف ميراث فرهنگي شامل ميراث فرهنگي ملموس و ناملموس، اظهار داشت: تمامي دستگاههاي اجرايي و مردم بايد براي حفظ فرهنگ و سنن، گويش و لهجه ها حساسيت داشته باشند.

بيدختي يكي از اهداف اصلي راه اندازي اين انجمن‌ها را انتقال مواريث گذشتگان به نسل آينده عنوان كرد و گفت: اين انجمن‌ها مي‌توانند در جلوگيري از دخل و تصرف در آثار تاريخي نقش موثري داشته باشند.

«حميدرضا حسني»رئيس اداره ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان شاهرود نيز با اشاره به انجام حفاري‌هاي غيرمجاز در برخي مناطق به ويژه كالپوش گفت: آگاهي بخشي و ترغيب مردم محلي و روستائيان به حفظ مواريث فرهنگي مي‌تواند يكي از دستوركارهاي مهم اين انجمن‌ها باشد.

جذب مشاركت مردم در حفظ و احياء ميراث فرهنگي و پژوهش در آثار تاريخي، جذب نيروهاي افتخاري براي كمك به حفظ آثار و معرفي آثار تاريخي، جلب همكاري دستگاه‌ها در حفظ ميراث فرهنگي، راه اندازي انجمن در روستاها و بخش‌ها، تهيه خبر و آموزش براي كودكان، تكميل آرشيو و مستندنگاري از موضوعات ميراث فرهنگي، از جمله مصوبات اين جلسه بود.


 سمينار آموزشي مديريت تبليغات با رويکرد ملي و جهاني در محل اتاق بازرگاني سمنان برگزار شد  

سرويس خبر:

سمينار آموزشي مديريت تبليغات با رويکرد ملي و جهاني با حضور فعالان اقتصادي و صاحبان صنايع با همکاري مرکز آموزش در محل سالن جلسات اتاق بازرگاني سمنان برگزار گرديد .

قاسمي مدرس اين سمينار آموزشي اهميت تبلغات و بازاريابي را بسيار ويژه بيان و عنوان نمود : در ايران تحصيل در رشته هاي پزشکي و مهندسي بسيار رواج دارد و در مقابل کشورهاي توسعه يافته خواهان تحصيل در رشته هاي علوم بازاريابي ، تبليغات و فروش و خدمات مي باشند .

مدرس اين سمينار آموزشي ، بسته بندي کالا را بعنوان فروشنده خاموش معرفي و ادامه داد : علم فروش روز دنيا نياز به فروشنده ندارد ، بسته بندي مناسب ارتباط مستمر با مشتري را بر قرار خواهد نمود و اين مسئله در فروشگاههاي رنجيره اي قابل مشاهده است . وي مقوله خريدآگاهانه و خريد احساسي مشتريان را مهم قلمداد و افزود : مواردي از قبيل روانشناسي رنگ ، تنوع محصولات ، نوع بسته بندي ، بعنوان استراتژي تبليغات مد نظر بنگاه هاي اقتصادي است تا در فضاي رقابت بيشترين فروش را داشته باشند.

وي علم بازاريابي را بعنوان يک فرآيند و نه يک رويداد ارزيابي و خاطر نشان کرد : فرآيند شامل رويدادهاي مختلفي است بدين منظور ، تبلغات و بازاريابي بعنوان يک فرآينده محسوب ميشوند که همواره در حال گذار مي باشند .

در اين سمينار آموزشي مطالب تبليغات و بازاريابي ، برند وديگر مسائل جاري مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.


 نرم افزار اطلاعات جغرافيايي گردشگري استان سمنان در شاهرود رونمايي شد 

شاهرود-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

به مناسبت گرامي داشت هفته پژوهش ،اولين نرم افزار سيستم اطلاعات جغرافيايي گردشگري (TGIS) در استان سمنان روز شنبه با حضور مسئولان استاني و شهرستان در دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود رونمايي شد .

دکتر عباس کنگي از اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود و به عنوان مدير پروژه در مورد خصوصيات اين نرم افزار گفت : اين سيستم به عنوان ابزاري مکمل با استفاده از فناوري هاي مجازي، علاوه بر افزايش توانايي ارائه اطلاعات به گردشگران، ترويج و توسعه صنعت گردشگري را به همراه خواهد داشت.

وي با بيان اينکه اين نرم افزار حاصل 3 سال فعاليت تحقيقاتي مجموعه اي از اساتيد دانشگاه در قالب شرکت دانش بنيان پژوهشگران رخدادهاي طبيعي طوس وابسته به واحد دانشگاهي شاهرود است گفت : محيط نرم افزار کاملا در اينترنت قرار گرفته و بر روي پرتال سامانه، تبلت و گوشي همراه قابل استفاده بوده و تحت وب و مبتني بر GIS است .

مدير اين پروژه از ديگر خصوصيات اين نرم افزار را ارائه اطلاعات به زبانهاي مختلف برشمرد و افزود : ارائه منو گردشگري ، قابليت استفاده بر روي گوشي همراه. ، توانايي نمايش موقعيت و مسير دسترسي نقاط هدف گردشگري بر روي نقشه هاي جغرافيايي و ماهواره اي و ارائه بسته اطلاعات طبيعي، تاريخي، باستاني مورد نياز گردشگران بر روي نقاط هدف گردشگري از جمله مهمترين نقاط قوت اين سيستم است .

کنگي در مورد ارائه اين نرم افزار در استان سمنان نيز بيان کرد : پياده سازي اطلاعات جامع گردشگري استان سمنان بر روي نرم افزار ، پياده سازي تورهاي گردشگري هتل ها با رويکرد ايجاد ميز گردشگري داخل لابي هتل ها و پياده سازي تورهاي گردشگري آژانس هاي مسافرتي با هدف جذب و کمک به تصميم گيري گردشگران از جمله مورادي است که براي اين استان در نظر گرفته شده است .

دکتر صاحبعلي منافي معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود هم در اين جلسه با تبريک هفته پژوهش و ابراز خرسندي از رونمايي اين نرم افزار در هفته ياد شده گفت : اين نرم افزار مي تواند مکملي بر نرم افزار هاي گردشگري باشد که بعنوان راهنماي گردشگران داخلي و خارجي استفاده گردد.

وي بيان کرد: دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود آمادگي دارد تا در بخش گردشگري که يکي از شاخصه هاي مهم استان سمنان است با سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان و حتي کشور همکاري کند و همين نرم افزار مي تواند يکي از ابزارهاي مهم در اين امر باشد.

حميدر رضا حسني رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شاهرود نيز با استقبال از رونمايي از نرم افزار سيستم اطلاعات جغرافيايي گردشگري گفت : اميدواريم با تلاش دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود بتوانيم تا ابتداي سال آينده از اين نرم افزار به طور کاربردي در استان سمنان استفاده نماييم .

وي خواستار ارائه اين نرم افزار در حضور مسئولان استاني شد و افزود : به زودي جلسه اي با مدير کل سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان برگزار خواهدشد تا آشنايي بيشتري نسبت به اين پروژه ايجاد شود و حمايت هاي لازم از آن صورت گيرد.

وي قابليتهاي اين نرم افزار را بسيار کاربردي خواند و اظهار کرد : استان سمنان و شهرستان شاهرود داراي توانمندي هاي گردشگري بسياري است که بعضي از آنها در کشور بي نظير است و مي توان اين موارد را نيز در قالب اين نرم افزار لحاظ کرد .

اعضاي تيم تحقيقاتي اين پروژه را دکتر حسن شادپور مدير گروه تاريخ ، دکتر علي رضواني مدير آثار مذهبي ، دکتر محمد حسني مدير بخش بين الملل ، مهندس سيد امير رضا حسيني نژاد مدير بخش گردشگري ، و دکتر محمد علي گنجويان مدير ژئوتوريسم تشکيل مي دهند.

تسريع در ارائه اطلاعات مورد نياز گردشگران ، کم هزينه، آموزنده و جذاب بودن از ديگر ويژگي هاي اين نرم افزار بيان شده است .


 معاون سياسي امنيتي استانداري بر رسيدگي رفع مشکلات کشتارگاههاي استان تاکيد کرد 

سرويس خبر

جلسه سلامت و امنيت غذايي استان سمنان با حضور محمد رضا ميرزائي معاون سياسي امنيتي و اجتماعي استانداري سمنان و اعضاء در محل سالن مديريت بحران استانداري برگزار شد .

به گزارش روابط عمومي استانداري سمنان، در اين جلسه محمد رضا ميرزايي با توجه به بحث سلامت و توجه به سلامت و بهداشت عمومي مردم در سطح جامعه و نقش مهم سلامت و رعايت بهداشتي در کشتارگاههاي استان بر رسيدگي و رفع مشکلات کشتارگاه هاي استان تاکيد کرد .همچنين در اين جلسه گزارشي از وضعيت کشتارگاههاي استان توسط اداره کل دامپزشکي استان ارائه شد و اولويت هاي طرح ساماندهي کشتارگاههاي استان و پيشنهادهاي مربوطه بررسي گرديد .

پس از طرح موضوع مصوبات کميته ساماندهي کشتارگاه ها و بحث و تبادل نظر پيرامون آن بر رسيدگي بهداشت و مسائل و مشکلات کشتارگاههاي تاکيد شد .همچنين در اين جلسه موضوع گزارش آلودگي آب روستاهاي بيارجمند مطرح گرديد و نماينده دانشگاه علوم پزشکي شاهرود توضيحاتي از گزارش دريافت شده بيان نمود که علائم متعدد درد شکمي، تهوع و اسهال مراجعين اعلام شده به قيد فوريت کميته اي براي بررسي تشکيل شد و کليه اقدامات پزشکي درماني انجام و نتيجه اين بود که مشکل مربوط به آلودگي آب و عامل ميکروبي نبوده و در نتيجه احتمالا" عامل ويروسي بوده و در حال حاضر مشکل مهار و رفع گرديده و در ادامه اعضاء مسائل و نقطه نظرات مختلفي را بيان نمودند .


 جشنواره جوان ايراني -فکر ايراني در سمنان برگزار مي شود 

شاهرود-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

پارک علم وفناوري استان سمنان، ششمين جشنواره جوان ايراني ؛ فکر ايراني را با هدف فراهم آوردن زمينه جذب و شناسايي ايده هاي جوانان و نوجوانان خلاق برگزار مي کند.

ايجاد فضاي رقابتي سالم و پويا ، رقابت و تعامل صاحبان ايده از ديگر اهداف برگزاري اين جشنواره است.تا کنون اين جشنواره در 5 دوره و به صورت جامع توسط پارک علم و فناوري استان سمنان برگزار گرديده است.

در اطلاعيه دبيرخانه اين جشنواره آمده است:در سالهاي اخير ظرفيت هاي موجود در زمينه استفاده از اينترنت بر روي تلفن هاي همراه، تعداد کاربران آنها و کسب و کارهاي مجازي با استفاده از برنامه هاي کاربردي موبايل افزايش چشمگير يافته است.اين دبيرخانه ادامه داده : رسالت پارک علم و فناوري استان سمنان در جهت حمايت از کسب و کار ، دبيرخانه جشنواره را بر آن داشت تا اين جشنواره را در سال جاري با موضوع «طراحي و پياده سازي اپليکيشن با نگاه ويژه به تجارت الکترونيک» و با هدف انتخاب بهترين ايده ها، اپليکيشن ها، نرم افزارهاي کاربردي موبايل و سيستم هاي هوشمند داراي زيرساخت تجارت الکترونيک و در سطح 3 فناوري کل کشور شامل استان هاي تهران، قم، البرز، سمنان، گلستان ومازندران برگزار نمايد.

رده سني مجاز براي شرکت در اين جشنواره 15تا 30 سال بوده و مهلت ارسال آثار هم تا اول بهمن مي باشد.


 برگزاري دوره آموزشي ايمني در بالابرها در شرکت توزيع برق سمنان 

سرويس خبر

دوره آموزشي ايمني در بالابرها در مديريت توزيع برق شهرستان هاي سمنان و شاهرود به اجرا در آمد.

به گزارش روابط عمومي شرکت توزيع برق استان سمنان، رئيس گروه آموزش و برنامه ريزي نيروي انساني شرکت توزيع برق سمنان با اعلام اين مطلب گفت: کارکنان اتفاقات و عمليات، مسئولين نقليه، رانندگان بالابر، مسئولين روشنائي معابر، مسئولان ايمني و سيمبان ها در اين دوره شرکت داشته اند.

حسينعلي تبيانيان افزود: اين دوره آموزشي به مدت دو روز و با حضور 34 نفر از کارکناني که به نحوي با دستگاه بالابر سرو کار داشته و به مدت 204 نفر ساعت اجرائي شده است.وي اضافه کرد: آشنائي با بالابرهاي هيدروليکي، اطلاعات عمومي و ساختار اين دستگاه ها، موارد و چگونگي بروز حادثه و رعايت مقررات ايمني هنگام کار با بالابرها، از جمله مطالبي است که توسط مدرّس اين دوره آموزشي ارائه شده است.


 پايان بلندترين شب سال در خانه تدين سمنان جشن گرفته مي شود 

سرويس خبر

رئيس اداره ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان سمنان گفت: پايان بلندترين شب سال در خانه تاريخي تدين سمنان در مراسمي با عنوان "يلداي قومس" جشن گرفته مي‌شود.

به گزارش روابط ‌عمومي اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان، «آرزو گلكار» اظهار داشت: اين برنامه با هدف افزايش روحيه شادابي و نشاط در مردم و حفظ آئين‌هاي نيك گذشتگان با مشاركت آژانس مسافرتي تك ستاره پارت، سي ام آذر ماه از ساعت هفت تا 10 شب برگزار مي‌شود.

وي گفت: اجراي برنامه‌هاي شاد و متنوع، شاهنامه‌خواني با حضور "بهاره جهاندوست" شاهنامه خوان جوان و مطرح كشوري و اجراي موسيقي از جمله برنامه‌هاي اين جشن است.

گلكار افزود: اين برنامه همراه با پذيرايي با تنقلات وغذاهاي سنتي سمناني است.

رئيس اداره ميراث‌فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان سمنان گفت: علاقمندان براي شركت در اين جشن مي‌توانند به دفتر تك ستاره پارت مراجعه كنند.

خانه تدين از خانه‌هاي با ارزش قاجاري است که به صورت دو بخشي بيروني و اندروني ساخته شده و شامل قسمت هاي تابستاني و زمستاني و همچنين تعدادي اتاق کوچک و بزرگ است.

بناي فعلي خانه تدين اکنون به عنوان محل اداره ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري شهرستان سمنان مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

بادگيري بلند نيز زينت بخش اين بناي تاريخي است.


 درخشش عضو کتابخانه سيار روستايي کانون دامغان در هفته‌ي پژوهش 

سرويس خبر

عضو کتابخانه سيار روستايي کانون پرورش فکري دامغان در مسابقه‌ي هفته‌ي پژوهش، برگزيده شناخته شد.

به گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان، اثر تحقيقي زهرا نامور عضو مرکز سيار روستايي کانون دامغان از مجموع 101 اثر ارائه‌شده، برگزيده‌ي اول شناخته شد.

در مسابقه‌ي خلاصه‌نويسي که به‌مناسبت هفته‌ي پژوهش با مشارکت مرکز فرهنگي‌هنري شماره دو کانون دامغان برگزار شده‌ ود اعضا با سير پژوهش و چگونگي خلاصه‌نويسي کتاب آشنا و در پايان پنج‌نفر به عنوان برگزيدگان نهايي انتخاب شدند.

بهزاد منسوبي مربي کتابخانه سيار روستايي کانون دامغان، جايزه‌ي زهرا نامور دانش‌آموز مدرسه رحمتي روستاي مؤمن‌آباد را در جمع مدير، معلمان و دوستانش اهدا کرد.