تاریخ 1394/09/30 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4096 برو جستجو جستجوی پیشرفته   روحاني: فضا براي تحرک تازه در روابط تهران - پاريس آماده است 

رئيس جمهوري درديدار رئيس مجلس سناي فرانسه گفت:تهران و پاريس دربسياري ازعرصه ها داراي اهداف مشترکي هستند و اين اراده سياسي در دو طرف وجود دارد که از فرصت هاي موجود به نفع دو ملت استفاده کنيم.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني روز يکشنبه در ديدار ژرار لارشه با تاکيد بر ضرورت بهره گيري از توانمندي ها و امکانات گسترده تهران– پاريس براي توسعه همکاري هاي مشترک، افزود: ايران و فرانسه بايد از فضاي پساتحريم و پسابرجام براي گسترش روابط و همکاري ها در همه عرصه هاي مورد علاقه، بيش از پيش استفاده کنند.

رئيس جمهوري، همکاري ايران و فرانسه در روند مذاکرات هسته اي ايران و 1+5 و دستيابي به توافق را آغاز خوبي براي ايجاد تحرک در روابط تهران – پاريس برشمرد و خاطرنشان کرد: سفر مقامات و هيأت هاي بلندپايه اقتصادي و سياسي فرانسه به ايران پس از توافق هسته اي نشان داد که دستيابي به توافق، سرآغازي براي ايجاد تحرک و توسعه همکاري ها و روابط ميان دو کشور است.

روحاني، فرانسه را کشوري مهم در اروپا دانست و با اشاره به روابط نزديک و سنتي با ايران، اظهارداشت: حضور امام خميني(ره) در نوفل لوشاتو، نام فرانسه را در اذهان مردم ايران به يادماندني کرده است و ملت ايران، فرانسه را کشوري داراي مردماني بافرهنگ مي شناسند.

رئيس جمهوري همچنين با اشاره به ضرورت توسعه مناسبات و همکاري هاي نزديک مجالس دو کشور، اين روابط را موجب تقويت پايه هاي مناسبات تهران – پاريس در ديگر بخش ها دانست و گفت: ايران و فرانسه در بخش هاي مختلف، همکاري و مشارکت خوبي با يکديگر داشته اند و امروز در فرصت پساتحريم شرايط بسيار مناسب است تا از فضاهاي اقتصادي بوجود آمده به خوبي استفاده کنيم.

روحاني با تأکيد بر اينکه در صورت پايبندي طرف مقابل، جمهوري اسلامي ايران به تمامي تعهدات خود در برجام پايبند بوده و به آن عمل خواهد کرد، گفت: برجام ثابت کرد که مسايل مهم بين المللي با منطق و مذاکره قابل حل و فصل است و اين مي تواند به عنوان الگويي براي حل و فصل ساير مسايل بين المللي از طريق گفت وگو باشد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود ضمن تسليت حادثه اخير تروريستي در فرانسه به دولت و ملت اين کشور و با اشاره به اينکه اين حادثه و ساير حوادث تروريستي اخير نشان داد که تروريسم تهديد و خطري بزرگ براي همه کشورها و ملت ها است، گفت: ايران اميدوار است عاملان اين جنايت ها هر چه زودتر به دست عدالت سپرده شوند.

رئيس جمهوري حضور گروه هاي تروريستي و ايجاد ناامني و رعب توسط آنها را يکي از مشکلات امروز منطقه و جهان دانست و بر لزوم رايزني بيشتر ايران و فرانسه در جهت حل مسايل مهم منطقه اي و بين المللي تاکيد کرد.

روحاني افزود: امروز گروه هاي تروريستي نظير القاعده و داعش سوداي تسلط بر منطقه را دارند و مي خواهند اين منطقه را به جولانگاه خود تبديل کنند که اين خطري براي جهان است و همه بايد براي کاهش قدرت اين گروه هاي تروريستي تلاش و مشارکت کنند.

وي از نفت و مواد مخدر به عنوان دو منبع اصلي درآمد گروه هاي تروريستي ياد کرد و با تاکيد بر اينکه همه بايد دست به دست هم داده و توان مالي اين گروه هاي تروريستي را محدود و در نهايت آن را از بين ببرند، گفت: متأسفانه امروز برخي کشورها با ارايه امکانات و سلاح از گروه هاي تروريستي حمايت مي کنند که البته شناسايي حاميان گروه هاي تروريستي کار دشواري نيست.

وي با بيان اينکه اگر همه در برابر گروه هاي تروريستي متحد شوند، پيروزي و موفقيت قطعي است، افزود: نبايد اجازه دهيم برخي کشورها براي رسيدن به اهداف خود از ابزار گروه هاي تروريستي استفاده کنند.

رئيس جمهوري با اشاره به بحران سوريه و ضرورت مبارزه با تروريسم به عنوان اولويت اصلي در اين کشور با محوريت مردم، ارتش و دولت مرکزي گفت: اگر ساختار سياسي در سوريه نياز به اصلاح داشته باشد، اين فقط از طريق برگزاري انتخاباتي آزاد و اراده مردم سوريه بايد انجام شود.

روحاني با بيان اينکه تا زماني که تروريست ها در سوريه حضور دارند و شرايط براي بازگشت آوارگان به اين کشور فراهم نشده، نمي توان از دموکراسي سخن گفت، اظهار داشت: براي حل بحران سوريه نياز به برنامه ريزي دقيق و رعايت اولويت ها است که ايران و فرانسه مي توانند در اين راستا همکاري و مشارکت خوبي با يکديگر داشته باشند.

وي، مهرباني، دوستي و عدالت را اولين پيام اديان الهي برشمرد و گفت: نبايد اجازه دهيم که اقدامات تروريستي به نام اديان انجام شود و بايد تروريست ها و اقدام هاي تروريستي آنان را از اديان آسماني جدا بدانيم و اجازه ندهيم تروريست ها از نام دين براي دستيابي به اهداف خود سوء استفاده کنند.

رئيس جمهوري اظهار اميدواري کرد: ايران به عنوان کشوري با ثبات در منطقه و فرانسه به عنوان کشوري قدرتمند در اروپا و جهان بتوانند همکاري ها و اقدامات خوبي در زمينه حل و فصل مسايل و مناقشات منطقه اي و بين المللي با هم داشته باشند.

روحاني همچنين با اشاره به برگزاري اجلاس تغييرات آب و هوايي و مبارزه با آلودگي هاي زيست محيطي در پاريس، اظهارداشت: مساله محيط زيست براي نسل امروز و آيندگان، موضوعي بسيار حائز اهميت است و جمهوري اسلامي ايران به عنوان کشوري که بزرگترين منابع انرژي پاک را در اختيار دارد، آمادگي دارد براي کاهش آلودگي ها و حفاظت از محيط زيست با ديگر کشورها همکاري کرده و از فناوري کشورهاي پيشرفته در حوزه صنعتي نيز استفاده کند.

اهميت زيادي براي سفر رئيس جمهوري ايران به پاريس قايل هستيم

ژرار لارشه رئيس مجلس سناي فرانسه نيز با ابراز خرسندي از ديدار با رئيس جمهوري و تقدير از پيام همدردي رئيس جمهوري و ملت ايران با مردم فرانسه در خصوص حوادث تروريستي اخير اين کشور، گفت: دولت و مجلس فرانسه اهميت زيادي براي سفر رئيس جمهوري ايران به پاريس قايل هستند و اميدواريم اين سفر در آينده اي نزديک انجام گيرد.

رئيس مجلس سناي فرانسه، توسعه روابط اقتصادي تهران – پاريس را ضروري خواند و گفت: دستاوردها و گزارش هاي سفر فعالان اقتصادي فرانسه به ايران نشان مي دهد زمينه هاي گسترده و خوبي براي همکاري نمايندگان اقتصادي دو کشور با يکديگر وجود دارد که بايد به خوبي از آنها استفاده کنيم و اميدوارم در سفر رئيس جمهور و مقامات ايران به پاريس توافقات خوبي ميان دو کشور در راستاي توسعه همکاري ها و مناسبات امضاء شود.

لارشه همچنين با تجليل از تاريخ و تمدن ديرينه ايران ، به توافق هسته اي تهران و 1+5 اشاره کرد و گفت: اعتماد در انجام توافق بايد دو طرفه باشد تا بتوانيم به اهداف برنامه اقدام مشترک دست پيدا کنيم.


 در نامه «کري» به «ظريف» تاکيد شد
 تعهد آمريکا به ايران درباره اجراي برجام 

جان کري در نامه‌اي به ظريف اطمينان داد که تغييرات جديد براي کسب رواديد به هيچ وجه مانع اجراي تعهدات برجام نمي‌شود.به گزارش مهر، جابرانصاري سخنگوي وزارت امور خارجه اعلام کرد در پي قريب به ده روز مذاکره سخت و فشرده وزير امور خارجه و تيم هسته‌اي با طرف‌هاي آمريکايي و اروپايي در نيويورک، وين، بروکسل و تهران، در خصوص قانون جديد ويزا در کنگره آمريکا که با تلاش لابي صهيونيستي به عنوان قسمتي از لايحه بودجه تصويب شده بود و تقريبا امکان وتو را از رييس‌جمهور گرفته بود، نهايتا ديروز جان کري وزير امور خارجه آمريکا با ارسال نامه رسمي‌خطاب به محمد جواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان به صراحت اطمينان داد که دولت آمريکا با استفاده از همه ابزارهاي در اختيار خود اجازه نخواهد داد که اين قانون هيچ مانعي براي منافع اقتصادي ايران ايجاد کند. سخنگوي وزارت امور خارجه افزود: آقاي کري در نامه خود تاکيد کرده است که ايالات متحده آمريکا به رفع تحريم‌ها بر طبق برجام و اجراي کامل تعهدات آن کشور بر اساس توافقات به عمل آمده در برجام کاملا متعهد است. کري همچنين تاکيد کرده است که دولت آمريکا تغييرات مربوط به قانون رواديد آن کشور را با توجه به اختيارات خود به گونه‌اي اجرا خواهد کرد که دخالتي در همکاري‌هاي اقتصادي و تجاري کشورهاي ديگر با ايران به عمل نيايد. همچنين کري تاييد کرده است که دولت آمريکا بدين منظور ابزارهاي متعددي در اختيار دارد که حتي شامل توقف اجراي اين قانون بر طبق اختيارات رئيس‌جمهور مي‌شود. جابرانصاري در پايان اضافه کرد: مذاکرات بسيار فشرده کارشناسان ايران و 1+5 در وين کماکان ادامه دارد و طي روزهاي اخير همراه با پيشرفت مطلوبي در جهت حل و فصل آخرين نکات فني و حقوقي مربوط به اجراي برجام بوده است. وي اظهار اميدواري کرد با اين نامه کري مراحل اجرايي شدن برجام طبق جدول زمان بندي در ماه دي به سرانجام برسد.

همچنين متن نامه جان کري خطاب به ظريف در زير مي‌آيد:

عاليجناب

محمدجواد ظريف

وزير امورخارجه جمهوري اسلامي‌ايران

آقاي وزير عزيز:

از ملاقات سازنده ديروز تشکر مي‌کنم. مي‌خواستم با شما در پاسخ به سوالي که جنابعالي در مورد اصلاحيه «برنامه لغو رواديد» ما داشتيدمکاتبه کنم. ابتدا، مي‌خواهم خطاب به جنابعالي تاييد کنم که ما به رفع تحريم‌ها بر طبق برجام کاملا متعهد هستيم. ما به اجراي کامل تعهدات مان طبق توافقات پايبند مي‌مانيم. تيم ما سخت کار مي‌کند تا خود را بدين منظور آماده کند و به محض آن که به روز اجرايي شدن برسيم ما تحريم‌هاي مربوطه را برخواهيم داشت. اينجانب همچنين اطمينان دارم که تغييرات جديد براي کسب رواديد که در کنگره تصويب شده است، و دولت اختيار توقف اجراي آن را دارد، به هيچ وجه مانع ما نمي‌شود که تعهدات خود بر طبق برجام را اجرا کنيم، و ما اين تغييرات را به گونه اي اجرا مي‌کنيم که هيچ مانعي براي منافع اقتصادي مشروع ايران ايجاد ننمايد. بدين منظور ما بالقوه ابزارهاي متعددي را در اختيار داريم، شامل (صدور) ويزاهاي تجاري ده ساله چندبار ورود، برنامه‌هايي براي تسريع در (صدور) ويزاهاي تجاري، و اختيار توقف اجراي قانون که طبق اين مصوبه جديد به ما داده شده است. خوشحال مي‌شوم که در اين خصوص باز هم صحبت کرده و توضيحات بيشتر ارائه کنم.


 رئيس سازمان انرژي اتمي:
 15 دي برجام را عملياتي مي‌کنيم 

رئيس سازمان انرژي اتمي گفت: قطعنامه شوراي حکام درباره مسائل گذشته و حال در جاهايي وصله پينه کردن برخي مطالب است.به گزارش ايسنا، علي‌اکبر صالحي شنبه‌شب در برنامه «نگاه يک» تلويزيون با اشاره به برخي انتقادها درباره قطعنامه شوراي حکام که 24 آذر تصويب شد، گفت: برخي منتقدان از جمله خود من اشاره کردم به اين مطلب که در جاهايي در قطعنامه، برخي مطالب به هم وصله پينه شده است. وي همچنين اظهار کرد: پرونده مسائل گذشته و حال يا همان پي.ام.دي در 24 آذر در شوراي حکام بسته يا مختومه شد.

صالحي در بخشي از صحبت‌هاي خود، درباره زمان احتمالي اجراي برجام، گفت: تصور ما اين بود که 15 دي‌ماه، روز اجراي شدن برجام باشد و تلاش داريم تا اين روز برجام را عملياتي کنيم اما مصادف شديم با تعطيلات پايان دسامبر و ژانويه و ممکن است کمي از اين زمان فاصله بگيريم.

وي در پاسخ به اينکه برخي معتقدند قطعنامه شوراي حکام به معناي بسته شدن واقعي موضوع «مسايل گذشته و حال» نيست، با تاکيد بر اينکه «موضوع پي.ام.دي بسته شده يا خاتمه يافته است»، اظهار کرد: اينکه در اين قطعنامه مواردي آمده است و برخي بندها خيلي در جهت واقعيت نيست، درست است. در هر حال آژانس بايد کار خود را در گذشته قدري براي افکار عمومي توجيه کند. وقتي از آمانو بعد از نشست شوراي حکام يک خبرنگار خارجي پرسيد وقتي هيچ اقدامي از سوي ايران در گذشته صورت نگرفته است چرا 12 سال ايران را تحت فشار قرار داديد؟ پاسخش به اين سوال نشان مي‌دهد که غافلگير شده است و مي‌گويد، خب براي اينکه ايران همکاري نمي‌کرد!

رئيس سازمان انرژي اتمي تاکيد کرد که فشار 12 ساله به ايران، نابه‌جا و غيرمنصفانه بوده است و در نهايت آژانس در بندهاي 9، 11 و 13 مجبور شده است بسته شدن پرونده پي.ام.دي را اعلام کند.

صالحي ادامه داد: البته همچنان موضوع ايران در دستور است اما تحت عنوان ديگري به اسم «پايش فعاليت‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي ايران در چارچوب برجام».

وي درباره اينکه قطعنامه شوراي حکام در چندجا اشاره کرده است که ايران فعاليت‌هايي قبل از 2003 و 2009 از جمله حول مسايل شبيه‌سازي و محاسبات نوتروني داشته است، گفت: ما به اين موضوعات هم پاسخ داديم. اين موارد در سطح دانشگاه‌هاي ما انجام گرفته و در مجلات علمي خودشان چاپ شده است. اگر ريگي به کفش ما بود که خودمان اين مطالب را منتشر نمي‌کرديم. اين موارد صرفاً در فعاليت‌هاي علمي صورت گرفته است. اين ادعاها و استنادات براي اهل فن اصلاً معنا ندارد.


 در پايان چهارمين روز نام‌نويسي داوطلبان انتخابات صورت گرفت:
 ثبت‌نام 235 نفر براي خبرگان و 1609 نفر براي مجلس شوراي اسلامي  

چهارمين روز نام‌نويسي از داوطلبان نمايندگي انتخابات پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري و دومين روز نام نويسي از داوطلبان انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در ستاد انتخابات کشور و فرمانداري‌هاي حوزه‌هاي انتخابيه اصلي پايان يافت. به گزارش ايرنا، نام نويسي از داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبري تا دوم دي ماه و نام‌نويسي از داوطلبان انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي تا چهارم دي ماه ادامه خواهد داشت که داوطلبان مي‌توانند با مراجعه به ستاد انتخابات کشور يا فرمانداري‌هاي حوزه‌هاي انتخابيه اصلي نام‌نويسي کنند. حجت‌الاسلام سيد‌علي طاهري، حجت‌الاسلام محمد رحمتي، حجت‌الاسلام حسين رحيميان موحد، حجت‌الاسلام سيد‌محسن محمودي، حجت‌الاسلام عليرضا فلاحت منش،حجت‌الاسلام محمد علي فيض، حجت‌الاسلام حسن صدرالهي، حجت‌الاسلام قادر فاضلي، حجت‌الاسلام سيد‌محمد‌رضا ميرصانع، آيت‌الله حسن عالمي، حجت‌الاسلام محمد حسن قمي، حجت‌الاسلام علي‌اکبر زمردين، حجت‌الاسلام محمد حسين باقري، حجت‌الاسلام حسين متفکر، حجت‌الاسلام سيد ابوالحسن نواب، آيت‌الله محمدباقر باقري کني؛ حجت‌الاسلام عليرضا تقوايي، حجت‌الاسلام علي اصغر بيگدلي و آيت‌الله جنتي و سيد محمد غرضي از جمله افرادي بودند که ديروز در ستاد انتخابات کشور براي مجلس خبرگان رهبري نام‌نويسي کردند. در اين رابطه رييس‌ ستاد انتخابات کشور گفت: تا ساعت 16 امروز 235 نفر در انتخابات مجلس خبرگان رهبري و هزار و 609 نفر در انتخابات مجلس شوراي اسلامي نام‌نويسي کردند. محمد حسين مقيمي در گفت و گو با خبرنگاران مستقر در ستاد انتخابات کشور ادامه داد: همچنين تا ساعت 16 چهار زن براي انتخابات مجلس خبرگان رهبري و 83 زن براي انتخابات مجلس شوراي اسلامي نام نويسي کردند. رييس ستاد انتخابات کشور گفت: مدارک تحصيلي 941 نفر از داوطلبان انتخابات مجلس شوراي اسلامي فوق ليسانس، 87 نفر کارشناس، 195 نفر دکترا و 14 نفر نيز تحصيلات حوزوي دارند. مقيمي افزود: تا کنون سن داوطلبان انتخابات مجلس شوراي اسلامي بين 30 تا 73 سال بوده است و بالاي 75 سال نيز تا کنون مراجعه نکرده‌اند. وي خاطرنشان کرد: تعداد داوطلبان انتخابات مجلس 764 نفر بوده است.


 جشنواره برترين عملكرد شهرداري‌ها برگزار مي‌شود 

همزمان با برگزاري ششمين نمايشگاه و همايش بين‌المللي شهر ايده‌ال؛ نخستين دوره جشنواره برترين عملكرد شهرداري‌هاي سراسر کشور برگزار مي‌شود. به گزارش مهر، نخستين دوره جشنواره برترين عملكرد شهرداري‌ها دي ماه امسال در قالب جايزه جهاني بهترين تجارب و راهبردهاي محلي(Best Practice) برنامه اسكان بشر ملل متحد «UN-HABITAT و به منظور فراهم کردن زمينه حضور شهرداري‌ها در مجامع بين‌المللي، از سوي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور با همكاري دفتر اسكان بشر ملل متحدUN-HABITAT» در جزيره کيش برگزار خواهد شد.معاون امور شهرداري‌هاي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور افزود: اين جشنواره در دو بخش کلي و مشتمل بر«خدمات شهري» شامل سه بخش مديريت پسماند، فضاي سبز و آتش نشاني و خدمات ايمني و «حمل‌‌ونقل و ترافيك» برگزار مي‌شود و داوران جشنواره نيز پروژه‌هاي موفق شهرداري‌ها را انتخاب و به عنوان الگوهاي برتر اين عرصه معرفي خواهند کرد.علي نوذرپور گفت: با توجه به مصوبه ستاد همايش‌ها و نمايشگاه‌هاي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور، منتخبين جشنواره برترين عملكرد شهرداري‌ها طي روزهاي 12 و 13 دي ماه سال‌جاري در قالب ششمين همايش شهر ايده‌آل در جزيره كيش معرفي خواهند شد.


 رتبه جهاني ايران در 3 زيرساخت تجاري 

معاون وزير صنعت از رتبه نامناسب ايران در زيرساخت‌هاي تجاري خبرداد و گفت: ايران رتبه 167 را در شاخص تجارت فرامرزي، رتبه 138 در توانمند‌سازي تجاري و رتبه 112 در عملکرد لجستيک دارد. به گزارش خبرگزاري مهر، ولي‌الله افخمي‌راد گفت: به منظور اجراي سياست‌هاي ابلاغي مقام معظم رهبري در راستاي اقتصاد مقاومتي و ضرورت توسعه زيرساخت‌هاي تجاري کشور در شرايط پساتحريم، سازمان توسعه تجارت ايران در نظر دارد مشکلات و چالش‌هاي زيرساخت‌هاي حمل‌ونقل صادراتي و لجستيک تجارت خارجي کشور را عارضه‌يابي و در راستاي توسعه اين حوزه برنامه‌ريزي کند.معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: شاخص‌هاي ارزيابي کارايي و تسهيل تجارت که توسط سازمان‌هاي گوناگون بين‌‌المللي، از جمله بانک جهاني ارزيابي و اندازه‌گيري مي‌شوند، نشان مي‌دهد کشورمان از جايگاه و رتبه مناسبي در زيرساخت‌هاي تجاري برخوردار نيست. وي تصريح کرد: کشورمان در شاخص‌هايي از جمله شاخص تجارت فرامرزي داراي رتبه 167، شاخص توانمند‌سازي تجاري‌ داراي رتبه 138 و شاخص عملکرد لجستيک داراي رتبه 112، گوياي اين حقيقت است که توسعه تجارت و تعامل با کشورهاي ديگر در شرايط پساتحريم، مستلزم عارضه‌يابي وضعيت موجود زيرساخت‌هاي تجاري و برنامه‌ريزي در راستاي توسعه اين حوزه است.


 تعيين شرايط انتخابات مرحله دوم  

نمايندگان مردم در خانه ملت،‌ موافقت کردند اگر تعداد نامزدهاي باقي‌مانده مساوي يا کمتر از نمايندگان مورد نياز باشد، انتخابات مرحله دوم انجام نخواهد شد و نامزد يا نامزدهاي مذکور با همان تعداد آراي مکتسبه مرحله اول به مجلس راه مي‌يابند. به گزارش خانه‌ملت، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، در جريان بررسي طرح اصلاح موادي از قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي‌جهت تامين نظر شوراي نگهبان با اصلاح تبصره 1 و تبصره 8 ماده 9 اين طرح موافقت کردند. بر اين اساس نمايندگان با 122 راي موافق، 12 راي مخالف، و 5 راي ممتنع از مجموع 195 نماينده حاضر در مجلس با تبصره‌هاي 1 و 8 ماده 9 طرح مذکور موافقت کردند. گفتني است در اصلاح تبصره 1 اين طرح آمده است: اگر تعداد نامزدهاي باقي مانده مساوي يا کمتر از نمايندگان مورد نياز باشد، انتخابات مرحله دوم انجام نخواهد شد و نامزد يا نامزدهاي مذکور با همان تعداد آراي مکتسبه مرحله اول به مجلس راه مي‌يابند. همچنين در اصلاح تبصره 8 اين طرح نيز آمده است: در انتخابات الکترونيکي با تاييد شوراي نگهبان از امضاهاي الکترونيکي مجريان و ناظران استفاده مي‌شود. همچنين در صورت برگزاري همزمان چند انتخابات، در هر شعبه اخذ راي از يک دستگاه به طور مشترک براي تمامي‌انتخابات در اخذ راي و شمارش آرا با تاييد شوراي نگهبان استفاده مي‌شود.


 رييس سازمان حفاظت محيط‌زيست خبر داد:
 اعطاي تسهيلات به صاحبان مشاغل سبز 

رييس سازمان حفاظت محيط‌زيست بااشاره‌ به ‌تلاش‌هاي دولت يازدهم براي پيشبرد اقتصاد سبز گفت: فناوري‌هاي مؤثر در بهبود وضعيت محيط‌زيست و کاهش آلودگي‌ها، مانند آنچه در حوزه انرژي‌هاي خورشيدي و بادي و نيز در زمينه بازيافت و مديريت پسماند، اصلاح الگوي مصرف آب و کشاورزي پايدار و سازگار با تغيير اقليم است، مورد حمايت معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري قرار داشته و مي‌توانند توسط بانوان کارآفرين هدايت و راه اندازي شوند. به گزارش ايسنا، معصومه ابتکار رييس سازمان حفاظت محيط‌زيست با اشاره به اينکه زمين، تنها مأمن بشر با چالش‌هاي خطرناکي روبروست، گفت: جهان به دنبال ترسيم چشم‌اندازي نوين است تا روند تخريب و نابودي را کُند و متوقف سازد. به اين منظور اقتصاد پايدار و سبز يکي از اهداف بلندمدت بشريت براي نجات زمين است. اقتصاد سبز، اقتصادي دانش‌بنيان و بر پايه نوآوري، فناوري و شايستگي است؛ اقتصادي که در کشور ما با پشتوانه بانوان کارآفرين مي‌تواند مراتب رشد را با سرعت بيشتري طي کند. وي مشارکت زنان و بهره‌گيري از آن‌ها در پروژه‌هاي اقتصادي و ايجاد توانايي برابر را زمينه‌ساز توسعه کشور خواند و افزود: رشد و توسعه اشتغال زنان به کاهش آسيب‌ها و ناهنجاري‌هاي اجتماعي و تحکيم بنيان خانواده منجر شده و بهبود نگرش، بينش و مهارت ايشان در ساختن نسلي بهتر براي فردا، تعيين‌کننده است.


 ساخت80 هزار صندوق راي شفاف  

معاون توسعه مديريت ومنابع انساني وزارت کشور گفت: آراي مردم در انتخابات مجلس خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي‌ در 130 هزار صندوق جمع‌آوري مي‌شود که بدين منظور 80 هزار صندوق شفاف ساخته شده است. به گزارش ايرنا جواد ناصريان پس از بازديد از ستاد ثبت نام نامزدهاي انتخابات در فرمانداري قم در جمع خبرنگاران افزود: حسب دستور رئيس‌جمهوري و تاکيد وزير کشور، استفاده از صندوق‌هاي شفاف در راي‌گيري انتخابات خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي‌ در دستور کار قرار دارد و اين امر نيز به تاييد شوراي نگهبان رسيده است. وي ادامه داد: در حال تدارک اقلام مورد نياز براي انتخابات پيش‌رو هستيم و با آماده شدن وسايل، دربين شعبه‌هاي انتخابيه سراسر کشور توزيع مي‌شود. ناصريان با اشاره به اينکه با دستور رئيس‌جمهوري منابع و امکانات مورد نياز براي انتخابات اسفند ماه بايد به نحو مطلوب دراختيار وزارت کشور قرار گيرد؛ بيان کرد: با پيگيري‌هاي دولت و وزارت کشور160 ميليارد تومان بودجه براي برگزاري انتخابات خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي‌در نظر گرفته شده که ازاين ميزان 25 ميليارد تومان مرتبط با مطالبات دوره‌هاي گذشته است. وي اظهارکرد: دولت اکنون هيچ بدهي بابت حق‌الزحمه مجريان انتخابات دوره‌هاي گذشته در کشور ندارد.