تاریخ 1394/09/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4092 برو جستجو جستجوی پیشرفته   استاندار سمنان در نشست با فعالان اقتصادي بخش خصوصي تاکيد کرد؛
 بسيج تمام امکانات استان براي بخش توليد  

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

برخي از فعالان حوزه ها از جمله صنعت، معدن، کشاورزي، آب، انرژي، فني و مهندسي ديروز سه شنبه در اتاق بازرگاني با حضور محمدرضا خباز استاندار سمنان، مشکلات و دغدغه هاي بخش خصوصي را مطرح کردند.

استاندار سمنان بر بسيج تمام امکانات و توان بخش هاي مختلف به ويژه دستگاه هاي اجرايي، براي کمک به رونق توليد در اين استان تاکيد کرد.

محمدرضا خباز افزود: شاني به جز در خدمت توليد بودن براي استاندار و دستگاه هاي اجرايي وجود ندارد.

وي مشکلات بخش توليد در استان سمنان با به دو بخش قابل حل در استان و مرتبط به مسايل کشوري عنوان و خاطر نشان کرد: مسايلي که داخل استان سمنان قابل است، حداکثر ظرف يک هفته طي نامه به من منطق شود.

خباز ادامه داد: مشکلاتي که ريشه آن ها در خارج استان و مربوط به کشور است را نيز مصرانه به گوش صاحبان امر مي رسانيم و براي رفع آنها نيز تلاش مي شود. وي نگاه جزيره اي را آفتي براي مديريت برشمرد و افزود: انديشه جزيره اي که در برخي موارد در استان رنگ مي گيرد، آغاز انحراف است، زيرا تمام بخش ها از علي آباد تا فرومد، بايد با يک نام به عنوان استان ارزشمند سمنان قلمداد شود که شش درصد از خاک کشور را شامل مي شود. وي بر ساماندهي فرصت هاي سرمايه گذاري متناسب با توان سرمايه گذاران مختلف ظرف سه ماه آينده در استان سمنان براي ارايه سرمايه گذاران خواهان فعاليت تاکيد و خاطرنشان کرد: بايد در حوزه هاي مختلف، فرصتها و ظرفيت هاي سرمايه گذاري استان سمنان آماده باشد تا در صورت مراجعه سرمايه گذاران به آنها ارايه شود.

خباز دسته بندي ظرفيت هاي سرمايه گذاري به شکل طرح هاي عملياتي و همچنين به حداقل رساندن زمان ارايه مجوزها را دو اصلي مهم براي دستگاه هاي اجرايي در قبال سرمايه گذاران و توليدکنندگان برشمرد.

استاندار سمنان با بيان اين که دولت تدبير و اميد در مصاف مذاکرات هسته اي 22 ماهه سربلند بيرون آمد، تاکيد کرد : ايران توانست در اين مذاکرات حرف درست خود را به دنيا بقبولاند.

وي با بيان اين که بايد اين واقعيت را بپذيريم که ايران به عنوان کشور در حال توسعه با شش کشور قدرتمند دنيا مذاکره کرد و حرف خود را به کرسي نشاند، تصريح کرد: اين مذاکرات نشان از ظرفيت ايران اسلامي دارد.

خباز افزود : براي به نتيجه رسيدن امور بايد کار به کاردان سپرده شود، کاردان نيز بايد برنامه داشته باشد و مورد حمايت قرار گيرد. وي با گوشزد کردن اين که در شرايط حساسي قرار داريم، افزود : عمر نوح نداريم و با حرکت لاک پشتي نمي توان امور را پيش برد و در تمام امور نيازمند برنامه ريزي و همفکري بخش خصوصي و دولتي هستيم. وي با اشاره به مشکلات حوزه مختلف مطرح شده در نشست با فعالان اقتصادي بخشهاي مختلف استان سمنان، ياد آور شد: اين مشکلات در کارگروه هاي مختلف بررسي و براي رفع آن تلاش شود.

استاندار سمنان بخش خصوصي را مشاور بخش دولتي براي پيشرفت و توسعه دانست و بابيان اين که براي بخش خصوصي فرش قرمز پهن مي کنيم، يادآور شد: ايده و فکر ارزش است و بخش خصوصي تجربه و ايده هاي هاي خود را در اختيار بخش دولتي قرار مي دهد.

در اين نشست با حضور مسئولان استان سمنان، فعالان حوزه هاي صنعت، آب و انرژي، کشاورزي، گردشگري، معدن، فني و مهندسي، برخي مشکلات اين بخشها را به استاندار سمنان ارايه دادند.

فرج الله معماري از فعالان بخش اقتصادي سمنان در اين نشست تاکيد کرد: دولت يازدهم به دنبال اصلاح ساختارهاي قوانين و مقررات و اصلاح روش هاي اجرايي انجام امور است که در صورت تحقق، کمک مهمي به بخش خصوصي است.

وي با اشاره به ديدگاه هاي مورد نظر دولت تدبير و اميد در برنامه ششم توسعه کشور، افزود : ساماندهي مباحث مالياتي، ايجاد امکان فضاي رقابتي، افزايش سهم از 20 به 30 درصد از محل صندوق توسعه ملي، و... برخي رويکردهاي مثبت دولت يازدهم براي کمک به بخش خصوصي است.

وي با انتقاد از رويکرد کيفري بانک هاي عامل به جاي رويکرد قانوني، يادآور شد : ظرفيت بخش خصوصي در مقابل مشکلات کمتر شده است و نبايد به اين بخش از سوي دولت فشار بيايد.

آقاگل ذوالفقارخاني نماينده بخش فني و مهندسي استان سمنان نيز تاخير در تخصيص اعتبار به پروژه ها را به ضرر پيمانکاران دانست و گفت : هزار و 250 شرکت ثبت شده در استان سمنان وجود دارد و با توجه به اشتغالزايي 25.5 نفر به ازاي هر مترمربع ساخت و ساز، اين بخش نيازمند توجه ويژه است. وي پايدار نبودن اعتبار تزريقي به پروژه ها، اتخاذ تدابيري براي امکان فعاليت پيمانکاران پروژه هاي معطل مانده در پروژه هاي ديگر، دادن حق فسخ و يا جبران ضرر براي پيمانکاران در قراردادها را بخشي از نيازهاي بخش فني و مهندسي در شرايط اقتصادي فعلي عنوان کرد.

مهدي حداد نماينده بخش کشاورزي اتاق بازرگاني سمنان نيز با ارايه گزارشي از ميزان فعاليت اقتصادي و مهم ترين رويکردهاي کشاورزي در اين استان گفت : اکنون در اين استان حدود 70 هکتار کشت گلخانه اي وجود دارد که قابليت افزايش دارد. وي مديريت مصرف آب را بهترين مزيت کاشت گلخانه اي در استان سمنان برشمرد و خاطرنشان کرد : نزديکي به بازار تهران و بازارهاي صادراتي، مي تواند هدفگذاري ويژه اي براي افزايش توليدات از طريق کشت گلخانه اي باشد. وي از تشکيل انجمن پسته در استان سمنان خبر داد و افزود : انجمن انگور نيز در اين استان فعال است و به دنبال ثبت ملي اين انجمن به عنوان اولين انجمن انگور در کشور هستيم و همچنين روند ثبت تشکل محصولات ارگانيک استان سمنان نيز انجام شده است.

وي با اشاره به وجود 42 هزار بهره بردار بخش کشاورزي در استان سمنان، يادآور شد: با احتساب خانواده اين بهره برداران، 200 هزار نفر معادل 40 درصد از جمعيت استان سمنان از حوزه کشاورزي ارتزاق مي کنند.

محمدحسن عصارحسيني نماينده بخش آب و انرژي نيز اجراي طرح ايران رود براي انتقال آب از چابهار تا بندر ترکمن را بهترين راه کار تامين آب براي فلات مرکزي کشور عنوان و خاطرنشان کرد: اصلاح الگوي کشت به گلخانه اي و باغي و پرورش مرغ و همچنين ايجاد آبگيرهاي مصنوعي در مسير مسيل هاي فصلي، راه کارهاي کوتاه مدت پيشنهادي براي تامين آب در استان سمنان است. وي با اشاره به وجود انرژي خورشيدي مناسب در استان سمنان، تصريح کرد : احداث نيروگاه 10 مگاواتي خورشيدي با 450 ميليارد ريال سرمايه گذاري، مي تواند سالانه 138 ميليارد ريال بدون آلايندگي زيست محيطي و ... با جلوگيري از استفاده سوخت هاي فسيلي براي توليد برق، صرفه جويي داشته باشد که طي چهار سال نيز بازگشت اعتبار اوليه و عمر ميان مدت 20 ساله دارد.

عصارحسيني پيشنهاد داد: اولين مرکز توليد انرژي پاک خورشيدي از نوع فوتوارگانيک به عنوان وظيفه اي ملي در استان سمنان ايجاد شود.

حميد علوي نماينده بخش معدن استان سمنان نيز در اين نشست با بيان اينکه سمنان بيشترين ذخيره قطعي عناصر نمک، گچ ،زئوليت و سلستين کشور را داراست، افزود: با تامين امکانات لازم، سمنان مي تواند معادل تمام صادرات کشور ،گچ صادر کند. وي با اشاره به صادرات سالانه 180 هزار تن سلستين به ارزش هر تن 25 دلار در شرايط کنوني ،افزود: صادرات اين ماده معدني مي تواند به 35 برابر ارزش دلاري فعلي برسد.

وي با اشاره به اين که برخي صادرات مواد خام را از کشور اشتباه مي دانند، تصريح کرد : استراليا و آلمان با صادرات موادخام، براي توسعه صنعت خود درآمدزايي مي کنند.

وي نپذيرفتن پروانه بهره برداري معدنکاران به عنوان وثيقه بانکي، سود تسهيلات بانکي در کشور را برخي معضلات فعالان اقتصادي برشمرد و درباره تجهيزات بخش معدن نيز خاطرنشان کرد: با توجه به گران بودن تجهيزات مورد نياز معادن کشور ،بايد اجازه واردات ماشين آلات دست دوم با تعرفه صفر به فعالان اين حوزه داده شود.

عبدالله اکبري راد به عنوان نماينده بخش صنعت، نبود فرودگان در سمنان، فقدان جاده و راه هاي دسترسي مناسب در شهرکهاي صنعتي، نوسان و چندگانگي در قيمت ارز، کمبودهاي زيرساختي مانند راه، پل و روشنايي در محورهاي شهرکهاي صنعتي، نرخ بالاي سود تسهيلات بانکي در ايران و .. را بخشي از مشکلات اين فعالان حوزه صنعت برشمرد.

شايان ذکر است:حدود دو هزار واحد صنعتي استان سمنان، 51 درصد از سهم اشتغال در اين استان را به خود اختصاص داده است.


 تجليل از تلاشگران عرصه تعليم و تربيت دانش آموزان استثنايي استان سمنان 

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

در مراسمي با حضور معاون وزير و رييس سازمان آموزش و پرورش استثنايي کشور،از تلاشگران عرصه تعليم و تربيت دانش آموزان استثنايي استان سمنان، به مناسبت گراميداشت روز جهاني معلولان تجليل شد.

در اين مراسم که در تالار شهيد مطهري اداره کل آموزش و پرورش استان سمنان برگزار شد،از 44 نفر از کارکنان و دانش آموزان آموزش و پرورش استثنايي استان و 6 نفر از خيران تجليل شد.

در اين همايش از کارکنان و دانش آموزاني که در جشنواره ها و مسابقات مختلف الگوهاي برتر تدريس،اقدام پژوهي، قرآني،هنري،ورزشي و ... رتبه هاي برتر کشوري و استاني را کسب کردند تقدير شد. مجيد قدمي رييس سازمان آموزش و پرورش استثنايي کشور در اين آيين با بيان نکاتي در مورد حساسيت ها و نيازهاي آموزشي دانش آموزان استثنايي،گفت:تلاش گران اين عرصه بايد براي خدمت بيشتر به دانش آموزان نسبت به افزايش دانش خود تلاش کنند.

وي با اشاره به شرايط اقتصادي کشور،افزود:خوشبختانه با وجود مشکلات فراوان و با پيگيري فراوان،امسال کتب دانش آموزان استثنايي قبل از مهر ماه در مدارس توزيع شد.

قدمي کمبود حدود 700 نيرو را از جمله مشکلات اين سازمان اعلام کرد و گفت:در تلاش هستيم تا در آينده اي نزديک مشکل فضاي آموزشي،سرويس اياب و ذهاب،نيروي انساني و سنوات کارکنان و ... رفع شود.

محمد همتيان معاون استاندار سمنان نيز در اين آيين کار معلمان دانش آموزان استثنايي را ارزشمند و داراي پاداش دانست و گفت: اميدبخشي به اين دانش آموزان و کمک به زندگي آسانتر آنان از طريق آموزش، نياز به تخصص و آموزشهاي لازم دارد.

وي با تاکيد بر به لزوم دسترسي وتوانمند سازي براي هرکس با هرتوانائي افزود: معلوليت مشکل فرد نيست بلکه مشکل جامعه است و ما بايد شرايط جامعه و مدرسه را براي زندگي وتحصيل آنان فراهم کنيم.

معاون استاندار سمنان با يادآوري ضرورت فرهنگ سازي براي شناخت توانمنديهاي معلولان گفت: تلاش ها و زحمات مجموعه عوامل و معلمان آموزش وپرورش استثنائي که با دلسوزي و علاقمندي براي تعليم وتربيت دانش آموزان با نيازهاي ويژه خدمت مي کنند ستودني و ارزشمند است.

مديرکل آموزش و پرورش استان سمنان نيز در اين آيين، گفت: نظام تعليم و تربيت زماني موفق است که بتواند به استعدادهاي مختلف رسيدگي کند و به استعدادهاي متفاوت توجه ويژه داشته باشد.

محمدرضا جهان با اشاره به موفقيت نظام تعليم و تربيت ايران اسلامي در توجه به آموزش دانش آموزان با نيازهاي خاص، افزود: اين دانش آموزان در استان سمنان دوره ابتدايي را در مدارس ويژه مي گذرانند و دور اول و دوم متوسطه را در مدارس عادي تحصيل مي کنند.

رييس اداره آموزش و پرورش استثنايي استان سمنان نيز در اين آيين گفت: يک هزار و 200 دانش آموز با نياز ويژه و 300 معلم براي اين دانش آموزان در استان سمنان وجود دارد.

محمدرضا خادميان تاکيد کرد: طرح سنجش ويژه دانش آموزان پيش از دبستان در 100 درصد دوره هاي پيش از دبستان در استان سمنان اجرا شده است.

در حاشيه اين مراسم،نمايشگاهي از دستاوردها و توانمندي هاي علمي و کارگاهي دانش آموزان استثنايي استان سمنان از شهرستانهاي مختلف به نمايش گذاشته شد.


 سومين همايش وقف و رسانه در استان سمنان برگزار شد 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

سومين همايش وقف و رسانه،با حضور همتيان معاون منابع انساني و توسعه مديريت استاندار و جمعي از مديران و سرپرستان اصحاب رسانه،مطبوعات،خبرگزاري ها و واقفين استان سمنان در جوار حرم مطهر امامزاده يحيي(ع) سمنان برگزار شد.

در اين همايش مسوولان اوقاف و اهالي رسانه بر همکاري بيشتر به منظور توسعه فرهنگ وقف در عرصه هاي مختلف تاکيد کردند.

در اين همايش از 36 نفر از سرپرستان، خبرنگاران و عکاسان صدا و سيما،خبرگزاري ها، روزنامه ها،هفته نامه و ... در زمينه وقف و رسانه تجليل شد.

در اين همايش از سرپرست،خبرنگار و عکاس روزنامه پيام استان سمنان با اهداء لوح تقدير و هدايايي تجليل شد.

مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان در اين همايش از رشد 10 تا 15 برابري موقوفات در سمنان خبر داد و گفت:در ايجاد وقف‌هاي جديد واقفان خيرانديش با معرفت به درگاه الهي و توجه به نيازهاي روز جامعه اين عمل خير و خداپسندانه را انجام مي‌دهند.

حجت الاسلام و المسلمين عبدالله واحدي،افزود: از سال 92 به بعد سرعت رشد موقوفات 10 تا 15 برابر شده است که اين نتيجه همکاري مناسب با رسانه‌هاي استان و اقداماتي است که در اداره کل براي شفاف‌سازي و تبديل به احسن کردن موقوفات انجام شده است.

رئيس ستاد راهبردي اطلاع‌رساني وقف در استان سمنان گفت:سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه استان سمنان در راستاي اجراي امينانه نيات واقفان و نظارت بر متوليان موقوفات پيگيري مجدانه مي‌شود.

وي تصريح کرد: امروز نيازهاي جامعه تغيير کرده است و بايد موقوفات جديد در راستاي برطرف کردن اين نيازها حرکت کند.

مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان اظهار داشت: به موقوفات بايد به نگاه فرصت توجه شود تا موقوفات رشد و توسعه پيدا کند.

واحدي افزود:بايد به سمتي در استان سمنان حرکت کنيم که مشکلات اجتماعي با حضور وقف از بين برود.

مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان گفت: احياي سنت حسنه وقف و تغيير و تحول در نگاه جامعه به وقف بدون تلاش و همکاري گرفتن از جامعه رسانه اي امکانپذير نيست.

واحدي وقف را از مصاديق صدقه جاريه و داراي آثار پر برکت دنيوي و اخروي براي واقفان معرفي کرد و افزود: مبارزه با حرص و آز، مبارزه با تکاثر و فخر به ثروت، استمرار اين حيات طيبه و وسيله محبوبيت واقف در جامعه از آثار مهم وقف است.

وي انعکاس کارکرد و اثرات مادي، معنوي، دنيوي و اخروي و همچنين فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي وقف از سوي رسانه ها براي جامعه راخواستار شد و تصريح کرد: تغيير نگرش جامعه نسبت به وقف کار رسانه ها است.

وي با بيان اينکه نقش رسانه نسبت به احياي وقف و تغيير نگرش به آن، اثرگذاري خاص خود را دارد، ادامه داد: کار تبليغي رسانه ها و مطبوعات نسبت به کار مبلغان وقف اثرگذاري ديگري دارد زيرا در هر امري اهالي رسانه با جديت وارد شدند، تحول محقق و آگاهي بخشي لازم ميسر شد.

وي با اشاره به اينکه هنوز حرکت بزرگ تعامل رسانه ها براي ترويج فرهنگ وقف اتفاق نيفتاده است، اظهار داشت: اهالي قلم و خبرنگاران در مورد نيازهاي به روز براي وقف در بين مردم ايجاد انگيزه کنند.

مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان اظهار اميدواري کرد: بخشي از مشکلات و مسايل اين استان از طريق همکاري رسانه ها در ايجاد موقوفات جديد برطرف شود.

در اين همايش جمعي از مديران کل و واقفين نيز حضور داشتند.

18 تا 24 آذر ماه امسال به عنوان هفته وقف نام گذاري شده است.


 خالقان 15 آثار پژوهشي برتر حوزه آموزش و پرورش تجليل شدند 

سرويس خبر:

15 نفر از فرهنگيان و دانشجو معلمان و اساتيد پژوهشگر و مبتکر استان در آيين گراميداشت هفته پژوهش با اهداي لوح تقدير و جوايز نفيس تجليل شدند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل آموزش وپرورش استان سمنان، معاون پژوهش وفناوري دانشگاه فرهنگيان کشور در اين همايش،گفت:معلم يک کارگزار فکور است که براي درک،حل و مواجهه با پديده هاي جديدي که با آن روبرو است بايد پژوهنده باشد.

دکتر ساکي افزود:هدف تعليم وتربيت،شکوفايي استعدادهاي نهفته و خداداي دانش آموزان مي باشد که از طريق ياددهي و يادگيري صورت مي پذيرد.

معاون پژوهش وفناوري دانشگاه فرهنگيان کشور ادامه داد:پس هدف پژوهش در تعليم وتربيت، تسهيل فرآيند ياددهي ويادگيري براي نيل به اين مقصود است.

دکتر ساکي در ادامه ضمن تأکيد برپژوهش شناسي در تربيت معلمان خاطر نشان کرد: ما بايد به شناخت صحيح ازپژوهش درحوزه آموزش وپرورش برسيم تا بتوانيم فعاليت هاي پژوهشي را به درستي مديريت کنيم.

معاون پژوهش،برنامه ريزي ونيروي انساني اداره کل آموزش وپرورش استان سمنان نيز در اين آيين، گفت: پژوهش مداري و برنامه محوري رويکرد مهم آموزش و پرورش مي باشد و ارتقاء کيفيت آموزش با محوريت پژوهش ،تحقيق ،خلاقيت و نوآوري امکان پذير است .

حسين شعباني، باتوجه به شعار هفته پژوهش تحت عنوان((پژوهش وفناوري،عزم ملي ورويکرد جهاني)) اظهار داشت:ما بايد با برنامه ريزي اصولي وصحيح وعزم راسخ، پژوهش وفعاليت هاي پژوهشي را گسترش وبه جهان ارائه دهيم.

وي گفت:پژوهش ارتباط تنگاتنگي با زندگي حرفه اي،شغلي وکيفيت کارما دارد وهرموقع ارتباط ما باپژوهش قطع شود،خسارت جبران ناپذيري به بار مي آورد. شايان ذکر است؛در اين همايش از 20نفر از پژوهشگران برتر استان سمنان (معلمان فرهنگي،دانشجو معلمان پرديس فرهنگيان و استايد دانشگاه فرهنگيان )تجليل شد.


 راه اندازي سامانه اطلاع رساني مراحل واگذاري انشعاب 

سرويس خبر:

سامانه ارسال پيامک اطلاع رساني مراحل واگذاري انشعاب، در شرکت توزيع نيروي برق استان سمنان راه اندازي شد.

به گزارش روابط عمومي شرکت توزيع نيروي برق استان سمنان،معاون فروش و خدمات مشترکين اين شرکت با اعلام اين خبر گفت: در راستاي طرح تکريم ارباب رجوع، پنل ارسال و دريافت پيامک در سيستم فروش انشعاب اين شرکت تست و به بهره برداري رسيد. احمد غني پور بيان داشت: از اين پس متقاضيان برق پس از ارائه درخواست انشعاب به يکي از دفاتر جامع خدمات ارتباطي در سطح استان، مراحلي شامل ثبت تقاضا، نتيجه بازديد، اعلام هزينه، تقسيط، تخصيص اشتراک، گزارش نصب و انصراف از تقاضا از طريق اين سامانه به آنان اطلاع رساني خواهد شد.

وي اظهار داشت: متقاضيان برق در مرحله ابتدائي درخواست انشعاب مي بايد شماره تلفن همراه خود را ثبت نموده تا در طي هفته مرحله ثبت تا برقراري انشعاب، موارد لازم به اطلاع آنان برسد.

غني پور تصريح کرد: با برقراري اين سامانه و مطلع نمودن متقاضيان برق از فرآيند انجام کار، موجب خواهد شد تا در روند امور تسريع شده و رضايت مندي بيش از پيش تقاضاکنندگان انشعاب را در پي خواهد داشت. وي يادآور شد: پيامک "20000223" به عنوان شماره اي است که براي اين موضوع داير گرديده و مراحل مربوط به ثبت تقاضا تا نصب انشعاب از اين طريق اطلاع رساني مي گردد.


 بازديد مشاور سازمان توسعه صنعتي سازمان ملل متحد از مراکز صنايع دستي سمنان 

سرويس خبر:

مشاور سازمان توسعه صنعتي سازمان ملل متحد از برخي مراکز صنايع دستي سمنان بازديد کرد.

به گزارش روابط ‌عمومي اداره کل ميراث‌ فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان مريم سلمانيان معاون گردشگري اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان،اظهار داشت:جوليو ويناچا مشاور صنايع سازمان توسعه صنعتي ملل متحد(يونيدو) درنخستين روز سفر خود به استان از بازارچه صنايع دستي گرمسار، کاروانسراي ده نمک آرادان،کارگاه صنايع دستي و فرش دست باف سمنان بازديدکرد.

سلمانيان افزود: در سفر اين مشاور سازمان توسعه صنعتي ملل متحد موضوع تجاري سازي محصولات گردشگري با محوريت سوغات و صنايع دستي استان سمنان مورد بررسي قرار گرفت.

وي ارايه نحوه برندينگ و آماده سازي محصول براي ارايه به بازارهاي هدف در مورد سوغات شاخص، صنايع دستي و فرش دست باف استان، نحوه برندينگ و تجاري سازي محصولات ناملموس گردشگري مانند موسيقي، آيين ها و بازي هاي بومي و محلي را از جمله اهداف اين سفر اين کارشناس سازمان ملل متحد عنوان کرد.

وي نحوه تنظيم و آماده سازي مسيرهاي گردشگري منطبق با نيازهاي گردشگران داخلي و خارجي را از ديگر اهداف سفر اين کارشناس خارجي اعلام کرد و گفت:استفاده از دانش روز براي تبديل کردن محصولات صنايع دستي به موارد کاربردي و قابل استفاده براي گردشگران و مسافران از اهداف حضور اين کارشناس در سمنان است.

سلمانيان مشکل گردشگري استان را به هم پيوسته نبودن ارايه خدمات عنوان کرد و گفت : توليد و ارايه صنايع دستي بايد با توجه ذائقه و علاقه مخاطب باشد.

به تاکيد وي توليد صنايع دستي بايد جنبه کاربردي داشته باشد.

بازديد از مجموعه اقامتي شاهرود و دامغان و حضور در نشست اختصاصي با خبرگان سوغات و صنايع دستي سمنان از ديگر برنامه هاي دومين روز سفر اين کارشناس سازمان توسعه صنعتي ملل متحد اعلام شد.

مشاور صنايع خلاق سازمان توسعه صنعتي ملل متحد(يونيدو) در حاشيه اين بازديد در گفتگو با خبرنگاران،بر شناخت سليقه مخاطبان جهاني براي توليد آثار صنايع دستي کاربردي تاکيد کرد.

جوليو ويناچا گفت: هنرمندان صنايع دستي در ايران بايد با شناخت سليقه و نياز مخاطبان جهاني، به توليد آثار کاربردي متناسب با نياز مخاطبان بپردازند.

وي تاکيد کرد: توليدکنندگان صنايع دستي در ايران تنها در صورت توجه به نياز و سليقه گردشگران و مسافران و توليد آثار کاربردي، قادر به ارتباط گيري با بازارهاي جهاني هستند.

ويناچا افزود: هنرمندان صنايع دستي در صورتي که به سليقه مخاطب توجه نداشته باشند، نه تنها بازارهاي داخلي را از دست مي دهند، بلکه به بازارهاي جهاني نيز راه نمي يابند.

وي اينترنت را بستر مناسبي براي ورود هنرمندان صنايع دستي به عرصه هاي جهاني عنوان و خاطرنشان کرد: هنرمندان بايد با استفاده از ظرفيت اينترنت، نياز و علاقه مردم جهان را شناسايي کنند.

مشاور صنايع خلاق سازمان توسعه صنعتي ملل متحد با بيان اينکه سفرش به ايران به دعوت دولت ايران بوده است، افزود: در اين سفر نقش مشاور و ايده پرداز براي ارايه فرصتهاي جديد در حوزه صنايع دستي و گردشگري را براي ايران دارد.

وي با اشاره به اينکه براي اولين بار است که به ايران سفر مي کند، تصريح کرد: تاکنون براي ايده پردازي و کمک به رونق صنايع دستي و گردشگري، به 20 کشور دنيا سفر کرده است.

ويناچا از توليد برخي توليدات نمدي کاربردي در استان سمنان مانند فرش و گليم ابراز رضايت کرد و گفت: کيفيت و تنوع اين آثار توليدي بالاست و در برخي موارد نيز برخي آثار نياز به ارتقاي کيفيت به منظور کاربردي شدن دارند.

مشاور صنايع خلاق سازمان توسعه صنعتي ملل متحد تاکيد کرد: رونق توليدات صنايع دستي، در کنار توسعه اين آثار فرهنگي، رونق اشتغالزايي را براي کشورها به همراه دارد.

بيش از چهار هزار هنرمند صنايع دستي در 52 رشته فعال صنايع دستي در استان سمنان فعاليت دارند.


 روي خط پيام - 33332379 

فارغ التحصيلان بيکار

اين همه فارغ التحصيل داريم و همه ساله بر تعداد آن اضافه مي‌شود ولي از اصل موضوع که کار و اشتغال است چندان خبري نيست.اگر نمي‌توانيم براي جوانان اشتغال ايجاد کنيم چرا اين همه خرج دانشگاه‌ها و جذب دانشجو مي‌کنيم؟

هم ولايتي


تقاضا از مسئولين دانشگاه علوم پزشکي سمنان

عدم عرضه لوازم پيشگيري از بارداري در مراکز بهداشتي سمنان، مشکلاتي براي مادران و بيماراني که نياز به روش‌هاي پيشگيري از بارداري دارند به وجود آورده است، به خصوص براي خانواده‌هايي که درآمد ماهانه‌شان زير 800 هزار تومان است قوز بالاقوز مي‌شود و اگر تعداد فرزندانشان زياد شود نمي‌توانند مشکلات معيشتي خود را حل کنند. مسئولين محترم دانشگاه علوم پزشکي سمنان در اين مورد چاره جويي کنند.

شهروند سمناني


تقاضا از شهرداي محترم مهدي شهر

در سطح شهر مهديشهر متاسفانه سطل‌هاي زباله مکانيزه به تعداد اندکي وجود دارد. از مسئولين محترم شهرداري مهديشهر تقاضا داريم براي نظافت شهر تعداد اين سطل‌ها را در سطح شهر افزايش دهند.

يک شهروند مهدي‌شهري