تاریخ 1394/09/17 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4087 برو جستجو جستجوی پیشرفته   خدمات رساني هفت تيم هلال احمر در جاده هاي کوهستاني استان سمنان 

معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر استان سمنان گفت : هفت تيم امداد و نجات اين جمعيت در جاده ها برف گير اين استان به مسافران و خودروها خدمات ارايه مي دهند.

علي يحيايي روز دوشنبه به ايرنا افزود : پنج تيم امداد و نجات در گردنه آهوان واقع در مسير سمنان - دامغان و دو تيم در مسير فولادمحله، به مسافران و خودروهاي گرفتار در برف و کولاک امداد رساني مي کنند.

وي خاطرنشان کرد : از سوي تيم هاي امدادي هلال احمر استان حدود 200 بسته خوراکي خشک شامل نان، پنير و خرما و 300 بسته بيسکويت و آب معدني در بين مسافران و زائران حرم رضوي در حال تردد در گردنه آهوان سمنان در حال توزيع است.

يحيايي افزود : هفت تيم امداد و نجات علاوه بر توزيع جيره هاي خشک غذايي تا باز شدن و روان شدن تردد در محورهاي برفي استان سمنان، به نجات خودروهاي در برف مانده، با هدف روان شدن ترافيک کمک مي کنند.

وي به استقرار تيمي از هلال احمر سمنان در ميدان استاندارد اين شهر منتهي به مسير مسافران به سمت مشهد، اشاره کرد و گفت : اين تيم هشدارهاي لازم را در باره مسدود بودن فعلي گردنه آهوان، به مسافران اعلام و تا باز شدن مسير، آنان را به درون شهر راهنمايي مي کنند.

معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر استان سمنان يادآور شد : تعدادي از خانواده هاي مسافر زائر حرم رضوي که از سمنان قصد تردد به سمت گردنه آهوان را داشتند، به علت مشکل ياد شده، اکنون در آستانه امامزاده يحيي(ع) اسکان يافتند و بين آنان پتو و لوازم گرمايشي توزيع شده است.

بارندگي باران و برف از يکشنبه شب در نقاط مختلف استان سمنان آغاز شد که از صبح امروز بارش برف در نقاط مرتفع شدت گرفته است.

اکنون گردنه آهوان در مسير سمنان - دامغان اکنون بسته است و تردد در محورهاي نقاط کوهستاني در استان سمنان نيز به کندي انجام مي شود.


 رئيس پليس راه استان خبر داد:
 لزوم استفاده از زنجير چرخ در محورهاي کوهستاني استان 

رئيس پليس راه استان سمنان از انسداد گردنه "آهوان" جاده "سمنان به دامغان" كه در محور بين المللي "تهران- مشهد" قرار دارد، خبر داد.

به گزارش ايسنا منطقه سمنان، سرهنگ حسن خسروجردي در گفت و گو با خبرنگاران ، از بارش برف و كاهش شديد دما در استان سمنان خبر داد.

وي افزود: بارش نزولات آسماني، در نقاط كوهستاني به صورت برف بوده و موجب بسته شدن محورها شده است. خسروجردي با بيان اينكه تردد در گردنه "آهوان" محور "سمنان- دامغان" از صبح امروز امكان پذير نيست، افزود: تلاش ها براي بازگشايي محور ادامه دارد.

وي افزود: همچنين محورهاي " مهديشهر به ساري" حدفاصل روستاي فولاد محله، محور " شاهرود- گلستان" جاده توسکستان مسدود شده و بقيه محورهاي کوهستاني نيز تنها با زنجير چرخ امکان پذير است.

رئيس پليس راه استان سمنان به عموم رانندگان توصيه كرد: از سفرهاي غير ضروري در شرايط بد آب و هوايي بپرهيزيد و ضمن به همراه داشتن تجهيزات زمستاني و سوخت كافي، با سرعت مطمئن و رعايت فاصله طولي رانندگي كنيد.


 مرمت بادگير خانه تاريخي تدين سمنان  

سرويس خبر:

سرپرست اداره ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان سمنان گفت: بادگير خانه تاريخي تدين در سمنان در حال مرمت است.

به گزارش روابط ‌عمومي اداره کل ميراث‌ فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان، «آرزو گلكار» اظهار داشت: مرمت بادگير منحصر به فرد خانه تدين كه يكي از عناصر اصلي تشكيل دهنده اين خانه تاريخي است، آغاز شده است.

وي با بيان اينكه اين بادگير از نظر فرم و اندازه داراي ويژگي‌هاي منحصر به فردي است، افزود: اين بادگير داراي سه مجراست كه هواي بخش شاه نشين خانه تدين را در فصل تابستان خنك مي‌كند.

گلكار گفت: خانه تدين در محله عباسيه (خيابان طالقاني فعلي) از زيرمجموعه محله بزرگ ناسار واقع شده است.

اين بنا که متعلق به يکي از تجار معتبر سمناني بوده، همجوار با راسته بازار شمالي- جنوبي سمنان واقع شده و زمان ساخت آن مربوط به دوره قاجاريه است.

اين خانه شامل سه بخش شامل فضاي اندروني، بيروني و خدماتي(مربوط به خدمه) و سه در ورودي است.

خانه تدين نمونه کاملي از معماري سنتي ايراني در خانه‌هاي قديمي است و شامل هشتي، دالان ورودي و حياط اندروني، حياط بيروني و بخش خدماتي، اتاق‌هاي تابستان‌نشين، زمستان‌نشين، بهار خواب‌هاي شرقي و غربي، حوض خانه، اتاق‌هاي فرعي و انبار در ضلع غربي و شرقي است.

بناي فعلي خانه تدين اکنون به عنوان محل اداره ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري شهرستان سمنان مورد استفاده قرار گرفته است. بادگيري بلند نيز زينت بخش اين بناي تاريخي است.

خانه محمديه يا خانه تدين در شهر سمنان، خيابان طالقاني مابين ميدان ابوذر و ميدان ارگ، نرسيده به چهار راه مازندران-جنب بانك مسكن واقع شده است.اين بنا از سال 1374 توسط سازمان ميراث فرهنگي تملک و در تاريخ 12/9/1375 به شماره 1786 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

بناي خانه "تدين" در اواخر دوره قاجار توسط شخصي به نام ميرزا عبداله تدين که از اعيان شهر محسوب مي‌شده، ساخته شده و قبلاً به عنوان منزل مسکوني فرزندان و نوادگان سازنده مورد استفاده قرار ميگرفته است. بعد از آن، به عنوان انبار مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به اينکه اين بنا در اختيار محمديه، داماد ميرزا عبداله تدين قرار داشت، به خانه "محمديه" نيز معروف است.


 مدير جهاد کشاورزي شهرستان گرمسار:
 سالانه قريب 40 هزار تن فرآورده هاي دام و طيور در شهرستان توليد مي شود 

سرويس خبر:

مديرجهاد کشاورزي شهرستان گرمسار از توليد سالانه قريب 40 هزار تن محصولات دام و طيور در شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، افشين مشيري گفت: در اين راستا در ماه گذشته نيز بيش از 3400 تن فرآورده هاي دام و طور شامل 2700 تن شير، 220 تن گوشت قرمز و 512 تن گوشت سفيد در واحد‌هاي فعال دام و طيور شهرستان توليد و به بازار مصرف عرضه شد.

مدير جهادکشاورزي شهرستان گرمسار يادآوري کرد: در شهرستان بيش از 142 هزار راس دام سبک (گوسفند و بز)، بيش از 15 هزار راس گاو( اصيل، دورگ و بومي)، پنجاه نفر شتر و 54 واحد مرغ گوشتي به ظرفيت بيش از يک ميليون و 147 هزار قطعه در هر دوره وجود دارد.


 تلاش بي‌وقفه پاکبانان شهرداري بسطام براي جمع‌آوري برگ‌هاي پاييزي 

بسطام- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

نارنجي پوشان شهرداري بسطام با تلاشي بي وقفه برگ‌هاي پاييزي درختان را از معابر جمع آوري مي‌کنند.

با تلاش نارنجي پوشان شهر، جمع‌آوري برگ هاي پاييزي و پاک‌سازي پياده روها، خيابان‌ها و مکان‌هاي پرتردد به طور پيوسته انجام مي‌شود.

هرچند برگ ريزان درختان جلوه‌ي خاصي به شهر مي‌بخشد اما تلاش بي‌وقفه پاکبانان در فصل پاييز براي جمع‌آوري اين برگ‌ها، نظافت معابر شهري و پيشگيري از انسداد جوي‌ها و آب‌گرفتگي معابر را به همراه دارد.


 کارگاه آموزشي پيشگيري از ايدز در هلال احمر شهرستان سمنان برگزار شد 

سرويس خبر:

با حضور بيش از 40 نفر از جوانان شهرستان سمنان کارگاه آموزشي پيشگيري از ايدز در محل موسسه علمي – کاربردي هلال احمر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي جمعيت هلال احمر استان سمنان، سيد حسين زرگر معاون جوانان استان با اعلام اين خبر گفت: اين کارگاه آموزشي به همت امور جوانان هلال احمر شهرستان سمنان با هدف آشنايي جوانان با اين بيماري و راههاي انتقال و پيشگيري از آن برگزار شد.

وي افزود: در اين کارگاه که بيش از 40 نفر از جوانان عضو هلال احمر حضور داشتند مباحثي چون راههاي ابتلا و پيشگيري و حمايت از بيماران مبتلا به HIV و چگونگي برخورد و زندگي در کنار اين بيماران آموزش داده شد.

زرگر در ادامه گفت: شعار سال 2015 ميلادي در خصوص ايدز « درمان HIV ، کليد پيشگيري است. بيماران را براي درمان حمايت کنيم» مي باشد که با فرهنگسازي در خصوص اين بيماري مي توان از بيماران مبتلا حمايت نموده و از طرد و منزوي شدن اين افراد جلوگيري بعمل آورد.


 برگزاري عصر داستان«پنجره اي رو به زندگي» در حوزه هنري شاهرود 

سرويس خبر:

عصر داستان «پنجره اي رو به زندگي» در شاهرود برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي حوزه هنري استان سمنان، عصر داستان «پنجره اي رو به زندگي» با همکاري حوزه هنري شاهرود و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان شاهرود در محل سالن کنفرانس فرهنگسراي مهر شاهرود برگزار شد.

در اين نشست ادبي که با حضور «عاليه عطايي» نويسنده رمان کافورپوش برگزار شد، 15 داستان از نويسندگان شاهرودي مورد نقد و بررسي قرار گرفت.

همچنين در پايان اين نشست از 13 داستان نويس حوزه هنري شهرستان شاهرود تقدير به عمل آمد.


 برگزاري برنامه برفو در شهرستان ميامي 

ميامي- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

از روز گذشته بارش برف درميامي آغاز شد. با بارش اولين برف زمستاني سال 94 مردم شهر ميامي اين نزول برکت و رحمت آسماني را جشن گرفتند.

مردم ميامي که آداب بسيار قديمي و کهني دارا مي باشند همه‌ساله با بارش اولين برف زمستاني، برنامه سنتي خود يعني(برفو) را اجرا مي کنند.

اين مراسم به شرح ذيل است: به محض بارش اولين برف درشهر خانواده هاي خوش ذوق شهرميامي نامه اي را آماده کرده ودرآن اين مطالب را مي نويسند که امروزه به شعر نيز درآمده است:

اول برف است برفو برشما-قاصدي آمد در نزد شما

گربگيريدوکنيد رويش سياه- جملگي هستيدهمه مهمان ما

ورنگيريدونشدرويش سياه-ماهمه هستيم مهمان شما

اين نامه رابه فرد زرنگي که به اصطلاح محلي ((قاصد)) مي‌گويند مي‌دهند تابه بهانه‌هاي مختلف نامه راتحويل يکي از اقوام،همسايه‌ها، دوستان و...تحويل دهد. و قبل از آنکه گيرنده نامه تشخيص بدهدکه موضوع نامه چيست قاصد بايد فورا فرارکند تا سياه نشود. و منظور از سياه شدن اين است که گيرنده نامه با رنگي ازسياه شامل زغال، دوده، دوات و... بايد اين فرد حامل نامه رارنگي کند،که در صورت رنگي کردن گيرنده نامه به همراه خانواده اش مهمان نويسنده نامه است.واگر سياه نشد همه اعضاء خانواده قاصد نامه مهمان گيرنده نامه مي‌شوند. اين يکي از مراسم قديمي شهر ميامي مي باشد که هم اکنون مردم به اجراي آن علاقه فراواني دارند وبه بهانه هاي گوناگون صله ارحام و شب نشيني را در شبهاي بلند زمستان انجام مي دهند. از ديگر مراسم مردم ميامي در شبهاي زمستان مي توان شب نشيني هاي اقوام وبالخصوص ديدرا از سالمندان درگرداگرد کرسي وبيان قصه هاي قديمي وهم چنين ذبح گوسفند که در اصطلاح محلي به آن ((پروارکشون)) ميگويند نام برد.