تاریخ 1390/10/17 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 2989 برو جستجو جستجوی پیشرفته   چند نکته و خبر مهم براي دانشجويان مشمول سربازي 

چند مدتي است که چند تن از دوستان دانشجو سوالاتي را راجع به معافيت ها و شرايط کسر دوره سربازي براي دانشجويان از من مي پرسيدند. خودم هم سئوالات بسياري در ذهن داشتم که پس از تحقيق نتايج آن را در اختيار دانشجو هاي عزيز قرار مي دهم.
شرايط اختصاص کسر خدمت براي مشمولان کارشناسي ارشد و دکتري
رييس دفتر تحقيقات کاربردي پليس گيلان به اهميت پژوهش در نيروي انتظامي اشاره کرد و افزود: پليس براي تحصيلات نخبگان امتيازات خاصي در نظر گرفته است. 
رييس دفتر تحقيقات کاربردي پليس گيلان از کسر خدمت دو تا 9 ماهه براي مشمولان فوق ليسانس و دکتري داراي پروژه هاي تحقيقاتي مرتبط با حوزه هاي امنيت اجتماعي خبر داد. 
معصومه آقايي با بيان اين که پژوهش موجب روشن بيني و بصيرت در جامعه شده و در ارتقاي امنيت اجتماعي تاثير مستقيم دارد، گفت: براي نهادينه کردن پژوهش نياز به ارتقاي جايگاه پژوهش در سطح مراکز علمي و تحقيقاتي و همچنين حفظ جايگاه پژوهشگران در جامعه است. 
رييس دفتر تحقيقات کاربردي پليس گيلان به اهميت پژوهش در نيروي انتظامي اشاره کرد و افزود: پليس براي تحصيلات نخبگان امتيازات خاصي در نظر گرفته است. 
آقايي در بخش ديگري از سخنانش تصريح کرد: مشمولان مقطع فوق ليسانس و دکتري داراي پروژه هاي تحقيقاتي مرتبط با حوزه هاي امنيت اجتماعي در صورت تاييد از سوي ناجا به تناسب ارزيابي پروژه، دو تا 9 ماه از خدمتشان کسر خواهد شد.     به گفته وي،زمان اجراي طرح مشمولان در صورت داشتن طرح هاي صنعتي و تاييد طرح از سوي ناجا، جز» خدمت سربازي محاسبه خواهد شد. 
رييس دفتر تحقيقات کاربردي فرماندهي انتظامي استان گيلان از برگزاري همايش سراسري اشتغال نظم و امنيت پليس گيلان در ارديبهشت سال آينده خبر داد و از پژوهشگران خواست مقالاتشان را به دبيرخانه همايش ارسال کنند.

شرايط معافيت خدمت سربازي سال 90
معافيت سه برادري به همين دليل تصويب شد و البته به تازگي با يک منع جديد قانوني قرار شد دوباره اجرا شود; موافقت ستاد کل نيروهاي مسلح با اين حال تاکنون 430 هزار نفر با توجه به قانون سه برادري معاف از سربازي شده اند.  
ضمن اين که گفته شده ممکن است در شرايطي، معافيت دوبرادري هم اجرا شود. هرچند سازمان نظام وظيفه مي گويد فعلا خبري از معافيت دوبرادري نيست. به گفته سردار کمالي، جانشين معاونت انساني ستاد کل نيروهاي مسلح،  براساس پيش بيني ها مشخص شد که اگر طرح معافيت دو برادري اجرايي شود در مرحله اول 100 هزار نفر و در مراحل بعدي هر سال 70 هزار نفر مي توانند از اين معافيت استفاده کنند
ولي با توجه به اين که با روند رو به نزول افراد ذکور در کشور مواجه هستيم و با گسترش دانشگاه ها اين طرح تا اطلاع ثانوي اجرايي نخواهد شد و افراد نبايد منتظر استفاده از معافيت دو برادري بمانند چرا که دچار غيبت خواهند شد."

مدت خدمت سربازي در سال 90
مدت خدمت دوره سربازي در سال 90 نيز همچنان 18 ماه است که براي مشمولان ليسانس يک ماه، فوق ليسانس دو ماه، دکتري سه ماه و همچنين خدمت در مناطق عملياتي و امنيتي دو ماه و مناطق محروم و بد آب و هوا يک ماه کسر مي شود. مدت خدمت محققان فوق ليسانس و بالاتر به ازاي تحقيق يا اختراعي که درباره مسايل نيروهاي مسلح و انرژي اتمي ارايه مي کنند، براساس ضوابط ابلاغي از سوي ستاد کل دو ماه تا پايان خدمت کسر مي شود.
سربازان متاهل غيرغايب نيز در استان هاي محل سکونت خود به کارگرفته مي شوند. البته آن گونه که جانشين اداره منابع انساني ستاد کل نيروهاي مسلح گفته است، سالانه 60 هزار نفر از مشمولان و سربازان غايب دستگير مي شوند که امسال اين موضوع تشديد مي شود.

معافيت افراد خارج از کشور
افرادي که تا سال 82 از کشور خارج شده اند و حداقل دو سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند مي توانند با پرداخت مبلغ 50ميليون ريال معافيت دايم بگيرند. مشمولاني که بعد از سال 83 از کشور خارج شده اند نيز اگر دانشجوي يکي از دانشگاه هاي خارج از کشور باشند و تا پايان شهريور ماه سال 85 نيز از کشور خارج شده اند، به شرط آن که يکي از دانشگاه هاي داخلي آنها را پذيرش کند، مي توانند به کشور آمده و در دانشگاه داخلي بدون اين که غيبت سربازي داشته باشند، ادامه تحصيل دهند.
همچنين اگر فرد به صورت غيرقانوني نيز از کشور خارج شده باشد در مورد غيبت مشکلي ندارد و مي تواند با پذيرش دانشگاه داخلي بدون غيبت ادامه تحصيل بدهد. همچنين در برخي مواقع با موافقت رهبر انقلاب، افرادي که چند سال از تاريخ اعزام آنها گذشته و غيبت کرده اند، از خدمت وظيفه عمومي معاف مي شوند.

معافيت هاي کفالت
اگر پدر 59 سال تمام و بالاتر داشته باشد و مشمول، برادر بالاي 18سال نداشته باشد; پدر کمتر از 59سال داشته باشد اما به تشخيص شوراي پزشکي وظيفه عمومي، نيازمند مراقبت باشد; مادر فاقد همسر (همسر مادر فوت شده يا از يکديگر طلاق گرفته باشند) يا شوهر مادر (ناپدري مشمول) که بيش از 70سال سن داشته باشد يا به تشخيص شوراي پزشکي وظيفه عمومي بيمار و نيازمند به مراقبت باشد; پدربزرگ (پدري يا مادري) که فرزند پسر نداشته و بالاي 70سال سن دارد يا به تشخيص شوراي پزشکي وظيفه عمومي نيازمند مراقبت باشد، در صورتي که نوه پسر بالاي 18سال ديگري نداشته باشد.
داشتن مادربزرگ (پدري يا مادري) فاقد همسر و فرزند پسر; داشتن برادر بالاي 18سال فاقد همسر، فاقد فرزند سالم بالاي 18سال و فاقد پدر که به تشخيص شوراي پزشکي نيازمند مراقبت باشد; مشمول خواهر بيمار بالاي 18سال فاقد پدر، همسر و فرزند و نيازمند مراقبت به تشخيص شوراي پزشکي وظيفه عمومي داشته باشد; داشتن خواهر مجرد ازدواج نکرده، فاقد پدر داراي سن 18 تا 24سال تمام و داشتن خواهر و برادر زير 18سال صغير فاقد پدر، مواردي است که مشمول با داشتن اين شرايط از خدمت معاف مي شود.
البته براي احراز شرايط معافيت کفالت علاوه بر اين موارد، داشتن سه شرط زير براي همه متقاضيان معافيت کفالت الزامي است; اول اين که فرد به سن مشموليت يعني 18سال تمام رسيده باشد، مشمول فاقد غيبت باشد، مشمول يگانه مراقب و نگهدارنده از شخص مکفول (پدر، مادر، خواهر، برادر، پدربزرگ، مادربزرگ) باشد و در صورتي که مشمول داراي برادر بالاي 18سال ديگري نيز باشد، در صورتي واجد شرايط معافيت کفالت است که بنا به تشخيص شوراي پزشکي وظيفه عمومي آن برادر قادر به سرپرستي و مراقبت از شخص مکفول نباشد.
همچنين در معافيت هايي هم که نداشتن پدر شرط است، مانند کفالت خواهر و برادر صغير و مثل آنها، چنانچه پدر با راي مراجع قضايي زنداني بوده و حداقل يک سال از حبس قطعي وي باقي مانده باشد نيز مشمولان مي توانند در صورت داشتن شرايط تقاضاي معافيت کفالت کنند. همچنين يگانه سرپرست خواهر مجردي که به سن 24 سالگي رسيده از خدمت معاف مي شود.

معافيت هاي پزشکي
معافيت هاي پزشکي هم ماجرايي دارد و بسيار پيچيده تر از معافيت هاي ديگر است. نداشتن کفايت رشد و نمو جسمي و عضلاني کافي که موجب ناتواني در انجام تکاليف نظامي مي شود، منجر به معافيت دايم خواهد شد. پايين افتادگي احشا» توام با اختلالات عملي نيز منجر به معافيت دايم مشمول مي شود.
مشمولان مبتلا به بيماري هاي غدد مترشحه داخلي نيز با توجه به نوع بيماري که به آن مبتلا هستند از معافيت استفاده مي کنند. برخي بيماريهاي غده تيروييد، غدد پاراتيروييد، بيماري هاي غدد بيضه، بيماريهاي تغذيه و متابوليک، امراضي هستند که شامل را از خدمت معاف مي کنند.
برخي بيماري هاي پوستي مثل انواع اگزماهاي وسيع و شديد، عفونت هاي قارچي عميق و وسيع پوست، هيپرييدروز (عرق کردن کف دست) شديد، پسوريازيس کف دست و پا و پسوريازيس هاي شديد و گسترده وانور سه، سل هاي پوستي، هيپودرميتهاي ندولر شديد و منتشر و مقاوم و توام با علايم سيستميک و... بيماري هاي پوستي اي هستند که منجر به معافيت دايم مي شوند.
اختلالات تعادلي مخچه اي معاف دايم، انواع ميليت هاي شديد و سکل آنها، بيماري ام اس، انسفاليت ها و انسفالوياتي ها در صورتي که عوارض جسمي يا رواني پايدار و ناتوان کننده داشته باشد، انواع صغر عضلاني بزرگ مشروط بر اينکه اختلال شديد و مشهود ايجاد کرده باشد، انواع صرع به شرط ثبوت کلينيکي يا پاراکلينيکي در يکي از مراکز درماني دانشگاهي يا نظامي، انواع فلج اعصاب کراينال شديد و مداوم، انواع سکته هاي مغزي و ضايعات عروقي مغز با عارضه عصبي، تورتيکولي و... نيز معافيت مشمول را به همراه دارد.

شرايط پذيرش سرباز هيات علمي  
معاون احضار و اعزام سازمان وظيفه عمومي ناجا، شرايط پذيرش «سرباز هيات علمي »  را تشريح کرد. 
سرهنگ رحمان عليدوست افزود: مطابق قانون، دانشجويان و فارغ التحصيلان داراي مدارک کارشناسي ارشد و بالاتر غيرغايب مي توانند براي ارائه درخواست خدمت به «سرباز هيات علمي» به دانشگاه ها مراجعه کنند. 
معاون احضار و اعزام سازمان وظيفه عمومي ناجا ادامه داد: پس از انجام سير مراحل جذب از طريق دانشگاه هاي محل درخواست و تاييد يکي از وزارتخانه هاي علوم تحقيقات و فناوري يا بهداشت درمان و آموزش پزشکي يا دانشگاه هاي آزاد اسلامي، امام صادق (ع) و شاهد و تاييد نهايي ستاد کل نيروهاي مسلح و ارسال اسامي آنان به سازمان وظيفه عمومي، اين افراد در مرداد ماه سال بعد به يکي از مراکز آموزشي اعزام مي شوند. 
عليدوست خاطرنشان کرد: کارت پايان خدمت اين دسته از مشمولان پس از انجام تعهد کامل صادر و به آنان تعلق مي گيرد.

 


 تشکر جمعي از دانشجويان از مديريت دانشگاه سمنان 

چند هفته اي است که از افتتاح کلبه آلوا در دانشگاه سمنان، جنب دانشکده مهندسي شيمي اين دانشگاه مي گذرد.
ميزان رضايت مندي عظيم دانشجويان دانشگاه از اين حرکت در سوي ارائه خدمات هر چه بهتر به دانشجويان، باعث شد تا به درخواست دانشجويان تشکر ويژه اي را از دکتر خير الدين رياست دانشگاه براي همکاري با متصدي اين کلبه و دادن مجوز براي ساخت و تجهيز آن کنيم. در مدت زمان تاسيس دانشگاه اين اولين باري است تا چنين مکاني براي رفاه حال دانشجويان با اين کيفيت ارائه اغذيه در دانشگاه بوجود آمده است.
اين کلبه از معدود مراکز يا بوفه هاي دانشگاه است تا محصولات با کيفيت عالي از بخش خصوصي در اختيار دانشجويان قرار مي دهد.
حامد جعفري، متصدي اين کلبه يکي از دانشجويان رشته عمران دانشگاه است که بي شک با زحمات بسيار اين بوفه را بر پا کرده و موجبات رضايت مندي دانشجويان از ارائه محصولات در اين کلبه را فراهم آورده است.
ضمن تشکر ويژه از مسئولان دانشگاه، اميد است که اين عزيزان باز هم در راستاي ارائه خدمات بيشتر به دانشجويان و جلب رضايت آنها، کارهايي در اين راستا که به صلاح دانشجويان ديده انجام داده و با افرادي از اين دست همکاري و همياري بيشتر نمايند.
در پايان لازم است از زحمات دکتر نصيري معاونت دانشجويي دانشگاه و دکتر ورامينيان رئيس دانشکده مهندسي شيمي، نفت و گاز براي همکاري با اين دانشجو جهت ايجاد چنين مکاني قدرداني شود.

 


 کشورهاي پرمتقاضي اعزام دانشجو به ايران 

ورود 25هزار دانشجوي خارجي مشاور وزير علوم در امور بين الملل با اشاره به جذب 25 هزار دانشجوي خارجي در دانشگاههاي کشور، کشورهاي عراق، تاجيکستان و افغانستان را به عنوان کشورهاي پرمتقاضي اعزام دانشجو به ايران اعلام کرد.  
پذيرش 25 هزار دانشجويان خارجي در کشور
به گفته قائم مقام وزير علوم در امور بين الملل، دانشجويان تمام کشورها، از جمله کشورهاي اسلامي، کشورهاي پيشرفته و در حال توسعه امکان تحصيل در دانشگاه هاي ايران را دارند.
قرباني با اشاره به هدف جذب دانشجويان خارجي در ايران، اظهار داشت: ايجاد زمينه و بستر مناسب براي گسترش و تقويت همکاري هاي علمي و فني و گسترش گفتمان فرهنگي و ديپلماسي علمي بين دانشگاه هاي جمهوري اسلامي ايران و کشورهاي ديگر، از اهداف اصلي حضور دانشجويان خارجي در ايران است.
پر متقاضي ترين کشورها براي اعزام دانشجو به ايران
وي که بر اين باور است حضور دانشجويان خارجي در دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي کشور مي تواند در ارائه تصوير واقعي از فرهنگ و هويت اسلامي- ايراني همچنين دستاوردهاي علمي، پژوهشي و فناوري دانشگاه ها و مراکز تحقيقاتي کشور موثر باشد، از کشورهاي تاجيکستان، افغانستان و عراق به عنوان کشورهاي داراي بيشترين متقاضي براي اعزام دانشجو به ايران ياد کرد.
قرباني خاطرنشان کرد: کشورهاي اروپايي در اين زمينه متقاضي هستند که درصدد هستيم اين تقاضا را در اين کشورها افزايش دهيم.
مشاور وزير علوم از تشکيل کميته مشترک ميان معاون دو وزارتخانه علوم و امور خارجه خبر داد و اضافه کرد: مقرر شد کميته اي مشترک، متشکل از برخي معاونان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و برخي از معاونان وزارت امور خارجه تشکيل شود تا پس از تدوين برنامه هاي اجرايي و تاييد وزراي اين دو وزارتخانه همچنين با حمايت دولت، جذب دانشجوي خارجي در ايران اجرايي شود.
به گفته قرباني با توجه به سياست هاي جمهوري اسلامي، در انتخاب کشورهاي هدف، اين کميته مي تواند برحسب کشورها و نوع همکاري با آنها، برنامه ريزي مشخصي ارائه دهد.


 گوگل دانشگاه راه اندازي مي کند 

 شرکت گوگل قصد دارد در قديمي ترين دانشگاه کشور آلمان، دانشگاه "هامبولت" ، موسسه علمي و مرکز تحقيقاتي " جستجوي اينترنت" را راه اندازي کند.  
اين مرکز علمي تحقيقاتي از ماه اکتبر 2011 و با همکاري سه دانشگاه ديگر آلماني راه اندازي خواهد شد. به گفته اريک اشميت مدير اجرايي گوگل در اين انجمن علمي سير تکامل اينترنت و تاثير آن بر روي جوامع، علوم، سياست و اقتصاد مورد مطالعه و تحقيق قرار خواهد گرفت.
اشميت مي گويد: حضور گوگل در چنين نهاد علمي پر اهميتي بسيار عالي است، ما شاهد ظهور دوراني جديد هستيم، دوران اينترنت و اين انجمن علمي مي تواند در توضيح تغييراتي که با توسعه اين فناوري قابل توجه در ارتباط است بسيار تاثيرگذار باشد.
گوگل طي سه سال اول سالانه 41.6 ميليون دلار سرمايه را صرف پيشرفت مطالعات اين مرکز خواهد کرد و پس از آن به دنبال پشتيبانان مالي ديگر خواهد بود. به گفته اشميت اين مرکز قرار است به صورت کامل مستقل از گوگل باشد و اين از اهميت بسيار بالايي برخوردار است.
دانشگاه هنر برلين، مرکز مطالعات علوم اجتماعي برلين و موسسه هانس برودو هامبورگ نيز در اين پروژه مشارکت دارند. به گفته " يان هندريک" رئيس دانشگاه هامبولد، اينترنت دستاوردي بزرگ است که تاثيرات غير قابل تصوري را بر روي جهان داشته است، برپا کردن مرکز مطالعاتي براي اينترنت و اشتراک آن با جامعه مي تواند زمينه ساز مطالعات قانوني، سياسي، جامعه شناسي، فرهنگي و روانشناسانه با دورنمايي از تاثير مستقلانه اينترنت شود.

 


 معاون پارلماني دانشگاه آزاد کانديداي مجلس شد 

کريم زارع معاون پارلماني دانشگاه آزاد از شهر شيراز داوطلب نمايندگي مجلس نهم شد.
کريم زارع معاون پارلماني دانشگاه آزاد، با اعلام اين خبر گفت: از شهر شيراز داوطلب نمايندگي مجلس نهم شده ام.
وي افزود: در دوره هاي گذشته از امتياز مجلس استفاده نکردم چون استادتمام هستم و با همين درجه استادي در دوره چهارم وارد مجلس شدم و اکنون به اين دليل قصد دارم نماينده مردم شيراز در مجلس نهم شوم که بدهکاري هاي خود را به مردم شيراز و ايران بپردازم.
زارع خاطرنشان کرد: بنده جزو کانديداهاي کميته متحد اصول گرايان در شهر شيراز هستم و از نظر افراد شاخص کميته متحد اصول گرايان همچون آقايان متکي، باهنر و حدادعادل حضور من در کميته متحد اصول گرايان قطعي است چون بنده را قبول دارند.
معاون پارلماني دانشگاه آزاد در پاسخ به اين سوال که اگر در جلسه هيئت امناي دانشگاه آزاد با عنوان رئيس پيشنهادي دانشگاه آزاد انتخاب شويد، چه خواهيد کرد؟ گفت: بايد ببينيم يار چه مي خواهد و ميلش به که باشد.(تا يار که را خواهد و ميلش به که باشد)
وي تصريح کرد: دوست دارم که در خدمت مردم شيراز باشم اما هر آنجا که خدا برايم صلاح بداند را زيباتر مي دانم.


 پاسخ مسئولان دانشگاه به پولي شدن امتحانات پايان ترم در دانشگاه علامه 

دانشگاه علامه طباطبايي براي ارائه کارت ورود به جلسه امتحانات پايان ترم به دانشجويان، مبلغ 25 هزار تومان را از دانشجويان کارشناسي نوبت شبانه اين دانشگاه دريافت مي کند.
اين دانشگاه به دانشجويان اعلام کرده است که علت دريافت هزينه امتحانات، استفاده آنها از فضاهاي آموزشي، کتابخانه و ساير موارد در دانشگاه است.
سيد صدرالدين شريعتي - رئيس دانشگاه علامه در توضيح علت دريافت اين مبلغ از دانشجويان شبانه، گفت: هر اقدامي که دانشگاه علامه در اين زمينه انجام داده، بر اساس تصميمات وزارت علوم است و خارج از اين تصميمات کسي اين کار را نکرده و هزينه متفرقه اي به شمار نمي آيد.
عبدالله شفيع آبادي-  معاون آموزشي دانشگاه علامه نيز در اين باره به مهر گفت: تعيين اين مبلغ از سوي وزارت علوم بابت هزينه هاي ورزشي و بهداشتي و ساير موارد بوده و دانشگاه علامه اين هزينه را تعيين نکرده است.
دريافت مبلغ 25 هزار تومان بابت ارائه کارت ورود به جلسه امتحانات پايان ترم در حالي از سوي دانشجويان دانشگاه علامه طباطبايي مطرح شد که تنها يک هفته ديگر امتحانات پايان ترم در اين دانشگاه آغاز مي شود.