تاریخ 1390/10/17 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 2989 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نقدي بر سريال شيدايي 

سريال شيدايي در ظاهر سريالي عاشقانه است. قلب مريض طاها عاشق ليلا  شده است. شرط ليلا  براي پذيرش عشق طاها اين است که او قلب بيمارش را درمان کند. اما ليلا  ظاهر قلب طاها را مي بيند. قلب طاها مريض تر از اين حرف هاست. او پنج سال پيش عاشق زني شده که 15 سال از طاها بزرگ تر بوده و به طاها ثابت کرده که برخي از زنان خوب نيستند. طبق قانون طبيعت بين زنان هم خوب و بد وجود دارد. اما ليلا  فقط ظاهر قلب طاها را ديده و نمي داند که اين قلب يک بار پيش از اين براي کس ديگري مي تپيده است. طاها مي گويد عشق قلبي او يک اشتباه بوده و فراموش شده!
سعيد نعمت ا... براي نوشتن ديالوگ هاي سريال شيدايي همه ذوق و سليقه و ظرافت هاي هوشمندانه را به کار گرفته است. همان گونه که در شخصيت پردازي اين سريال هوشمندانه عمل کرده است، سريال شيدايي در ظاهر سريالي است درباره عشق طاها به ليلا . اما همه داستان اين نيست. داستان شيدايي در اصل درباره عشق پدران به فرزندان است. هر چند درباره شخصيت حميد (امير جعفري) ماجرا فرق مي کند. در او عشق و تنفر به پدر درهم آميخته و معجوني ساخته به نام حميد. مردي که هم عاشق پدر خود است و هم از او متنفر است. حميد تنها شخصيت سريال شيدايي است که نعمت ا... براي طراحي او از روان شناسي کودک درون استفاده کرده است.
حميد شخصيت تلخ و گزنده سريال شيدايي است. در فيلم شخصيت حميد کالبد شکافي مي شود و بيننده متوجه اين نکته مي شود که اگر حميد زياده خواه است براي اين است که مي خواهد پسرش ماهان آينده خوبي داشته باشد و در زندگي هيچ کمبودي نداشته باشد و لبريز از ثروت باشد. او نمي خواهد ماهان زندگي پدرش را تجربه کند. براي همين عاشقانه پسرش را مي بوسد و به او احترام مي گذارد. حميد شخصيتي منفي است اما بيننده او را دوست دارد چون پيشينه او را مي داند و مي داند که عقده هاي دوران کودکي و کودک بيمار درون حميد است که از او شخصيتي منفي ساخته است.
البته به همه اينها بايد بازي خوب امير جعفري را هم در پردازش درست شخصيت حميد اضافه کرد. امير جعفري مي داند که بايد چگونه همه حس هاي تنفر و عشق خود را با چهره اش نشان دهد. کم حرف بزند تا بيننده به صورت او خيره شود تا بفهمد که در درون او چه مي گذرد و چه نقشه شومي براي رسيدن به خواسته هايش در سر مي پروراند.
داستان ليلا  با پدرش اما با بقيه فرق دارد. ليلا  چيزي براي پنهان کردن از پدر ندارد. يکي يک دانه باباست و پدر مانند کوه در کنار ليلا ست و دختر با فراغ بال مي تواند به اين کوه تکيه کند و تصميماتش را با او در ميان بگذارد و در هر جا که مي رود زير سايه پدر باشد.
دختر که حامي  مانند پدر داشته باشد پنهان کاري نمي کند. به آدم هاي بيگانه اعتماد نمي کند و حرف دلش را با آن ها درميان نمي گذارد. براي همين هيچ وقت پيش ديگران برگ برنده اي براي رود کردن ندارد.
شيدايي داستان فرزندان و پدران است. داستاني عجيب از تاثير متقابل نزديک ترين آدم ها به يکديگر.
داستان آدم هايي که از يک رگ و خون و اين که آنها چگونه مي توانند به هم نيرو بدهند يا زندگي يکديگر را نابود کنند.

سرويس هنري


 چه خبر از بازيگران؟ 

بهناز جعفري

در حالي که براي بازي در فيلم سينمايي (جزر و مد) قرارداد بسته بود، فيلمبرداري اين پروژه به سال آينده موکول شد.
پيش توليد اين فيلم به کارگرداني امير قاسم راضي حدود سه ماه قبل انجام شد و به غير از بهناز جعفري بازي مهتاب کرامتي هم در اين فيلم قطعي شده بود.
اما در نهايت جمشيد حيدري تهيه کننده اين پروژه ترجيح داد توليد (جزر و مد) را به سال آينده موکول کند. احتمالا  فيلمبرداري اين فيلم فروردين ماه سال آينده آغاز مي شود.
جعفري اين روزها مشغول بازي در (جيب بر خيابان جنوبي) به کارگرداني سياوش اسعدي است.

جمشيد هاشم پور

مشغول بازي در فيلم سينمايي (زندگي خصوصي) به کارگرداني حسين فرح بخش است. اين فيلم مدتي است در سکوت خبري وارد مرحله فيلمبرداري شده و قرار است اولين نمايش آن در جشنواره فيلم فجر باشد.
آخرين همکاري هاشم پور و فرح بخش به فيلم (آواز قو) برمي گردد. در (زندگي خصوصي) به غير از هاشم پور، فرهاد اصلا ني، لعيا زنگنه و هانيه توسلي نيز ايفاي نقش مي کنند.
هاشم پور همزمان با اين پروژه اين روزها مشغول بازي در فيلم (غريبه) است. او اين روزها فيلم سينمايي (گلوگاه شيطان) را نيز روي پرده دارد. فيلمي که در آن هاشم پور نقش يک شکارچي کوسه را بازي مي کند.

پيمان معادي و اولين تجربه تئاتر

پيمان معادي سال گذشته علا وه بر بازي در (جدايي نادر از سيمين) براي اولين بار در مقام کارگردان حاضر شد و فيلم (برف روي کاج ها) را براساس فيلمنامه اي به قلم خودش مقابل دوربين برد.
مهناز افشار، صابر ابر و ويشکا آسايش و... بازيگران فيلم معادي هستند که از اميدهاي سي امين جشنواره بين المللي فيلم فجر است. اکنون معادي در 41 سالگي براي اولين بار روي صحنه تئاتر حاضر شده است.
حضار شرکت کننده در آيين افتتاحيه نمايش خشکسالي و دروغ که او را هميشه مقابل دوربين فرهادي ديده بودند، اين نگراني را داشتند که چه بازي اي از او خواهند ديد. اما با پايان نمايش، پيمان معادي مثل هميشه مخاطبان خود را شگفت زده و راضي کرد و اساتيد بازيگري سينما و تئاتر ايران مانند حميد سمندريان و امين تارخ براي او به پا خاستند و تشويقش کردند.

احسان عليخاني

براي ايفاي نقش در يک فيلم سينمايي و يک مجموعه تلويزيوني پيشنهاد دارد.
احسان عليخاني که به عنوان مجري در تلويزيون شناخته مي شود، به تازگي مورد توجه پروژه (هيس! دخترها فرياد نمي زنند) قرار گرفته و احتمال دارد يکي از نقش هاي اصلي اين پروژه را بازي کند. او با پوران درخشنده مذاکره کرده اما هنوز قراردادي امضا نکرده است.
به غير از اين پروژه عليخاني براي ايفاي نقش در يک پروژه تلويزيوني نيز با پيشنهاداتي روبه رو شده که ظاهرا اولويت او حضور در سينماست. عليخاني چند سالي مي شود با اجراي برنامه ماه عسل در ماه رمضان به شهرت رسيده است.

 


 فيلم هاي در حال ساخت ايران  

آهنگ سازي فيلم (گشت ارشاد) به پايان رسيد

ساخت موسيقي اين فيلم توسط ناصر چشمآذر به پايان رسيده تا نسخه اي از گشت ارشاد براي بازبيني به دفتر جشنواره ملي ارسال شود. سهيلي و دست اندرکاران اين فيلم از مدت ها قبل در تلا ش بودند تا با انجام مراحل فني، فيلم را براي نمايش در جشنواره آماده کنند. فرامرز ابوالصدق پيش از اين صداگذاري (گشت ارشاد) را انجام داده بود.
حميد فرخ نژاد، پولا د کيميايي، ساعد سهيلي، نيوشا ضيغمي، سحر قريشي، ميرطاهر مظلومي و جمشيد هاشم پور بازيگران اصلي اين فيلم هستند.
گشت ارشاد داستان سه جوان جنوب شهري است که براي به دست آوردن پول دست به کار خطرناکي مي زنند.

پايان فيلمبرداري (خودزني)

فيلمبرداري فيلم سينمايي (خودزني) سرانجام پس از گذشت 74 روز پايان يافت.
آخرين صحنه هاي اين فيلم روز جمعه نهم دي ماه در تيمچه بازار مقابل دوربين رفت.
در اين صحنه ها اميررضا دلا وري، تينا آخوندتبار و نيما شاهرخ شاهي حضور داشتند و با ايفاي نقش در آخرين سکانس (خودزني) به نقطه پاياني خود رسيد. اين فيلم که نقش اول آن توسط (اميررضا دلا وري) ايفا شده، اثري اجتماعي است که براي نمايش در سي امين جشنواره بين المللي فيلم فجر آماده مي شود. (خودزني) بر اساس فيلمنامه احمد کاوري و به کارگرداني کاوري مقابل دوربين رفته و اردشير ايران نژاد تهيه کنندگي آن را به عهده داشته است.

(شب واقعه) هفته آينده اکران مي شود

محسن صادقي مدير (جبرائيل فيلم) در اين زمينه گفت: با برنامه ريزي هاي انجام شده نمايش عمومي فيلم (شب واقعه) که پيش از اين مراسم عقد قرارداد آن را با حضور عوامل و اهالي رسانه بر سر مزار شهيد دريا قلي برگزار کرديم، از 21 دي ماه در سينماهاي تهران آغاز مي شود. البته هنوز تعداد سالن هاي نمايش دهنده شب واقعه مشخص نشده است.
اين در حالي بود که تاکنون چندين بار زمان اکران اين فيلم به تعويق افتاده است. پيش از اين قرار بود از اول دي ماه اين فيلم به روي پرده برود که به گفته ميرعلا يي تهيه کننده فيلم به علت نبود سالن هاي مناسب در سطح تهران اين موضوع به تاريخ 21 دي ماه موکول شد.
(شب واقعه) را شهرام اسدي کارگرداني کرده و در آن حميد فرخ نژاد، لا دن مستوفي و حبيب دهقان نسب بازي کرده اند.

آغاز آهنگسازي (شيرين قناري بود)

فيلم سينمايي (شيرين قناري بود) به کارگرداني و تهيه کنندگي داود توحيد پرست براي حضور در سي امين جشنواره بين المللي فيلم فجر آماده مي شود.
موسيقي فيلم که تهيه کننده آن براي حضور در جشنواره فيلم فجر فرم درخواست را به دفتر جشنواره ارائه کرده، توسط پوريا حيدري از امروز آغاز شده است. تدوين اين فيلم توسط بهروز داوري به پايان رسيده و صداگذاري نيز توسط احمد کلا نتري در روزهاي پاياني قرار دارد.
در اين فيلم بازيگراني چون سعيده رودبارکي، شهراد وثوقي، پرديس افکاري، مجيد حاجي زاده و فريبا شاهسون نقشآفريني مي کنند.