تاریخ 1394/08/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4064 برو جستجو جستجوی پیشرفته   برگزاري سيزدهمين نمايشگاه بزرگ کتاب در استان سمنان 

سيزدهمين نمايشگاه بزرگ کتاب در استان سمنان با حضور معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، استاندار، مديران کل، امام جمعه موقت سمنان، فرمانداران شهرهاي مختلف و مسئولين اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شده است.

مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي از دويست و هشتاد و نهمين نمايشگاه کتاب استاني با حضور 181 ناشر به همت موسسه نمايشگاه‌هاي فرهنگي ايران با حضور معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي خبر داد که در 14 آبان ماه 1394در سمنان افتتاح شد.

وي گفت: در اين نمايشگاه 181 ناشر از سراسر کشور 33 هزار عنوان کتاب را در 122 غرفه عرضه مي‌نمايند. کليه کتاب‌هاي عرضه شده در اين نمايشگاه با 30 درصد تخفيف عرضه خواهد شد و 10 ناشر از استان نيز به صورت مستقيم در اين نمايشگاه حضور مي‌يابند.

ايشان گفت: براي اين نمايشگاه مبلغ 250 ميليون تومان بن يارانه‌اي خريد کتاب در نظر گرفته شده که از طريق بانک عامل مستقر در نمايشگاه با جدول تخصيص يافته بين بازديدکنندگان توزيع مي‌شود.

سوقندي گفت: سيزدهمين نمايشگاه کتاب استان سمنان از تاريخ 14 تا 20 آبان ماه به همت موسسه نمايشگاه‌هاي فرهنگي ايران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي سمنان و با حمايت معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در ورزشگاه غدير سمنان برگزار شده است. اين نمايشگاه صبح‌ها از ساعت 9 تا 13 و عصرها از ساعت 16 تا 20 پذيرايي علاقه‌مندان به کتاب و کتابخواني است.

محمدرضاسوقندي در آئين افتتاح اين نمايشگاه گفت: در سيزدهمين نمايشگاه بزرگ کتاب استاني در سمنان، 181 ناشر کشوري و استاني با بيش از 33 هزار عنوان کتاب در 122 غرفه از چهاردهم تا بيستم آبان 94 ميزبان علاقه‌مندان است.

محمدرضا سوقندي از تخصيص دو ميليارد و 500 ميليون ريال بن 20 درصدي تخفيف کتاب در اين نمايشگاه خبر داد و افزود: 11 ناشر استان سمنان در سيزدهمين نمايشگاه بزرگ کتاب اين استان دو هزار عنوان کتاب ارايه داد‌ اند.

وي با اشاره به برگزاري برنامه‌هاي متنوع فرهنگي و هنري در حاشيه نمايشگاه بزرگ کتاب استاني در سمنان، تصريح کرد: از کتاب و کتابخواني بايد به عنوان منشايي براي فرهنگ خدمت بهره گيري شود.

سوقندي با اظهار تاسف از اينکه امروز حال کتاب در جامعه حال خوبي نيست، ادامه داد: در دوران معاصر، کتاب با رقيباني مانند فضاي مجازي، اينترنت و... مواجه شده است.

وي با تاکيد بر اينکه کتابخواني نماد عقلانيت و خردمندي هر جامعه‌اي است، گفت: راه پايدار کردن امور فرهنگي، اجتماعي و ... توسعه فرهنگ کتابخواني است.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان، با بيان اينکه فضاي مجازي دسترسي انسان به اطلاعات و کليات را فراهم‌تر کرده است، کتاب را منبعي براي دريافت جزئيات دانست و ادامه داد: کاهش مطالعه، علت اصلي غلبه فرهنگ شفاهي و احساسي است، در حالي که کتابخواني بهترين ترويج عقلانيت و خردگرايي مردم هر جامعه است.

در اين آئين با حضور سيدعباس صالحي معاون فرهنگي، محمدمهدي احمدي مديرکل دفتر هماهنگي امور استانهاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، محمد وکيلي استاندار و جمعي از مديران فرهنگي استان سمنان، از 92 عنوان کتاب نويسندگان اين استان که در سال 94 به چاپ رسيده است رونمايي شد.

شهروندان در اين نمايشگاه، با خريد بن کتاب، از معاون امور فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اين‌که وضعيت نشر کتاب در سه دهه گذشته يک تحول اساسي داشته است، گفت: در حال حاضر به ازاي هر 10 هزار ايراني، 9.3 کتاب منتشر مي‌شود.

صالحي کتاب را ميراث بزرگ فرهنگي دانست و گفت:حوزه انسجام تفکرو عقلانيت منسجم است که با ساير منابع قابل جبران نيست.

وي نهادينه کردن فرهنگ کتابخواني در جامعه تاکيد کرد و گفت: خانواده‌ها بايد براي تقويت اين فرهنگ کمک کنند .بايد کتاب را در جان و روان کودکان و نوجوانان جا دهيم .اين وظيفه و رسالت سنگيني براي خانواده‌ها است

وي با بيان اين‌که در شش‌ماهه سال گذشته بيش از 30 هزار عنوان کتاب در ايران منتشر شد، ادامه داد: اين رقم در شش‌ماهه نخست امسال به 33 هزار و 886 عنوان کتاب افزايش يافت.

او به مقايسه وضعيت چاپ و نشر در پيش و پس از انقلاب پرداخت و گفت: در اولين سال انقلاب اسلامي يک‌هزار و 833 عنوان کتاب در کشور منتشر شد، در حالي که اين رقم در سال 93، 72 هزار و 871 عنوان بود.

صالحي با بيان اين‌که در حوزه تعدد در عناوين منتشرشده کتاب با يک جهش و تحول عظيم در کشور روبه‌رو بوديم، اظهار کرد: اين جهش در انتشار کتاب همچنان ادامه دارد.

وي با اشاره به ادعايي مبني بر نداشتن وقت براي مطالعه نيز متذکر شد اگر فردي در شبانه روز يک ربع وقت خود را به مطالعه اختصاص دهد، در سال 20 کتاب 200 صفحه‌اي را مي‌تواند مطالعه کند که در طول سال اين يک هزار عنوان کتاب مي‌شود که رقم کمي‌نيست.

معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در نشستي صميمي‌با فعالان فرهنگي استان سمنان به بررسي مسايل و مشکلات فرهنگي و آشنايي با ديدگاه‌هاي آنان پرداخت.

سيدعباس صالحي معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز با پاسخگويي به درخواست‌ها و مسايل مطرح شده بر لزوم توجه به فرصت شناسي استاني تاکيد کرد.

معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با تاکيد بر سياست اين وزارت خانه در دوره جديد مبني بر ايجاد عدالت فرهنگي گفت: در اين خصوص ظرفيت شناسي استاني نيز بايد مورد توجه قرار گيرد.

صالحي،گفت: براي رسيدن به عدالت فرهنگي ظرفيت مناطق مختلف ايران بايد مورد توجه قرار گيرد.

وي گفت: بايد با ظرفيت شناسي و ايجاد زيرساخت‌هاي لازم، اطلس فرهنگي را با نگاه فرصت شناسي تهيه کنيم.

وي اظهار داشت: معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين خصوص براي شناسايي اولويت‌هاي و فضاهاي استاني ارتباطات بيشتري با استان‌ها برقرار مي‌کند و در اين راستا تفاهم نامه‌هاي استاني در برنامه قرار دارد.

معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برپايي نمايشگاه‌هاي کتاب را فرصت مناسبي براي ارتباط و تعامل با مجموعه‌هاي استاني دانست.

در اين نشست که مديرکل هماهنگي امور استان‌هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان حضور داشتند برخي از فعالان فرهنگي اين استان به طرح نظرات خود در خصوص مسايل مختلف فرهنگي از جمله نشر کتاب، مسايل ساختاري و نيروي انساني، توجه به نظارت و توجه به نيازهاي اين بخش، توسعه فعاليت‌هاي فرهنگي و... پرداختند.