تاریخ 1394/08/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4064 برو جستجو جستجوی پیشرفته   اکثر مردم قادر به پس‌انداز کردن نيستند 
نويسنده : سلماز عرب عامري

هزينه‌ ايرانيان نشان مي‌دهد متوسط هزينه ماهانه يک خانوار شهري حدود يک ميليون و 957 هزار تومان و متوسط درآمد ماهانه حدود 2 ميليون و 10 هزار تومان بوده است.

به گزارش افکارخبر، گزارش مرکز آمار ايران از برآورد متوسط هزينه‌ها و درآمد يک خانوار شهري و يک خانوار روستايي در سطح کشور و استان‌ها نشان مي‌دهد متوسط کل هزينه خالص سالانه يک خانوار شهري 234 ميليون و 865 هزار ريال بوده است که نسبت به رقم مشابه در سال قبل 14 درصد افزايش نشان مي‌دهد.

از کل هزينه سالانه خانوار شهري 58 ميليون و 126 هزار ريال با سهم 24.7 درصد مربوط به هزينه‌هاي خوراکي و دخاني و 176 ميليون و 739 هزار ريال با سهم 75.3 درصد مربوط به هزينه‌هاي غير خوراکي بوده است. در بين هزينه‌هاي خوراکي و دخاني، بيشترين سهم با 21.6 درصد مربوط به هزينه گوشت و در بين هزينه‌هاي غير خوراکي بيشترين سهم با 44.4 درصد مربوط به مسکن بوده است.

همچنين متوسط درآمد اظهار شده سالانه يک خانوار شهري 241 ميليون و 318 هزار ريال بوده است که نسبت به سال قبل، 18 درصد افزايش داشته است. بر اين اساس در سال 1393 رشد متوسط درآمد سالانه خانوارهاي شهري در مقايسه با رشد هزينه کل سالانه آنها 4 درصد بيشتر رشد داشته است.

منابع تامين درآمد خانوارهاي شهري نشان مي‌دهد که 32.3 درصد درآمد از مشاغل مزد و حقوق بگيري، 16.3 درصد از مشاغل آزاد کشاورزي و غير کشاورزي و 51.4 درصد از محل درآمدهاي متفرقه خانوار تامين شده است.

در همين حال، متوسط کل هزينه خالص سالانه يک خانوار روستايي 138 ميليون و 528 هزار ريال بوده است که نسبت به سال قبل 6.9 درصد افزايش نشان مي‌دهد. از کل هزينه سالانه خانوار روستايي 57 ميليون و 33 هزار ريال با سهم 41.2 درصد مربوط به هزينه‌هاي خوراکي و دخاني و 81 ميليون و 495 هزار ريال با سهم 58.8 درصد مربوط به هزينه‌هاي غير خوراکي بوده است.

در بين هزينه‌هاي خوراکي و دخاني، بيشترين سهم با 25.1 درصد مربوط به هزينه آرد، رشته، غلات، نان و فرآورده‌هاي آن و در بين هزينه‌هاي غير خوراکي، بيشترين سهم با 29 درصد مربوط به مسکن بوده است.

گزارش مرکز آمار ايران نشان مي‌دهد متوسط درآمد اظهار شده سالانه يک خانوار روستايي 139 ميليون و 51 هزار ريال بوده است که نسبت به سال قبل، 14.8 درصد افزايش داشته است. بر اين اساس در سال 1393 رشد متوسط درآمد سالانه خانوارهاي روستايي در مقايسه با رشد هزينه کل سالانه آنها 7.9 درصد بيشتر رشد داشته است.

منابع تامين درآمد خانوارهاي روستايي نشان مي‌دهد که 29.6 درصد از مشاغل مزد و حقوق بگيري، 30.7 درصد از مشاغل آزاد کشاورزي و غير کشاورزي و 39.7 درصد از محل درآمدهاي متفرقه خانوار تامين شده است.

در سال 1393 تعداد خانوارهاي آمارگيري شده در اين طرح 18885 خانوار نمونه در نقاط شهري و 19390 خانوار نمونه در نقاط روستايي کشور است.

اما آنطور که مردم در گزارش‌ها مطرح مي‌کنند همگي معتقدند آمارهايي که توسط مرکز آمار ايران منتشر مي‌شود با وضعيت آنها نه تنها همخواني ندارد بلکه با عقل هم جور در نمي‌آيد، اکثر شهروندان بر اين عقيده هستند مرکز آمار ايران آماري که منتشر مي‌کند نتيجه ميانگين حقوق 400 الي 500 هزار توماني يک کارگر با حقوق چند ده ميليوني يک آقازاده يا کارخانه دار است که در کل و به طور ميانگين ان عدد بدست مي‌آيد و در حال حاضر با وجود اوضاع وخيم اقتصادي حاکم در کشور اکثر مردم عادي در تامين مايحتاج اساسي خود مانده‌اند چه برسد به آنکه پولي را براي پس انداز کنار بگذارند.

به همين منظور با توجه به آماري که مرکز آمار ايران ارايه کرده به سراغ شهروندان هم‌استاني رفتيم نظرات آنها را نيز جويا شديم که در ذيل مي‌خوانيد؛

محمد رضايي جوان 32 ساله سمنان که در شغل آزاد مشغول به کار است گفت: من حدود سه سال است که نتوانستم هيچ پس انداز داشته باشم و هر چه درامد داشته‌ام خرج زندگي‌ام شده است چطور محاسبه شده که مردم پس انداز کمي‌دارند ما به کم هم راضي هستيم ولي با وجود رکود حاکم در بازار نه تنها کم بلکه بسياري از ماه‌ها زير صفر هستم و نمي‌توانم از پس مخارج زندگي برآيم.

وي افزود: من کاسب هستم و حدود 10 الي 12 سال است که کار مي‌کنم و هيچ وقت مانند اين سه سال اخير نبودم زيرا اوضاع اقتصادي کشور بسيار نا بسامان شده و حتي در تامين مخارج زندگي‌ام هم مانده‌ام چه برسد به پس‌انداز.

ساره رهايي خانم جوان خانه داري که همسرش در يک کارخانه در سمنان به کارگري مشغول است هم مي‌گويد: من نزديک به 7 سال است که ازدواج کرده‌ام سال‌هاي اول زندگي‌ام بسيار خوب بود و به کمک کسي نياز نداشتيم، آن زمان هم ميزان دريافتي حقوق همسرم بالا نبود ولي در تامين معاش با مشکل مواجه نمي‌شديم ولي بعد از تحريم‌ها و افزايش يک باره قيمت‌ها و ثابت ماندن حقوق‌ها زندگي مان مختل شد و با مشکلات بسياري در تامين مايحتاج زندگي روبرو شديم به طوري که بسياري از ماه‌ها براي تامين مواد غذايي از پدر و مادر خودم يا همسرم کمک مي‌گيريم.

وي ادامه داد: همسر من بيش از 10 ساعت در روز در کارخانه کار مي‌کند و حقوق بسيار ناچيزي دريافت مي‌کند با توجه به اينکه يک فرزند نوزاد هم داريم بسياري از ماه‌ها نمي‌توانيم از پس مخارج زندگي بر آييم.

وي ادامه داد: تمام چشم اميدمان به اين است تا شايد روزي تمام تحريم‌ها لغو شده و رفته رفته اوضاع اقتصادي کشور و به طبع آن زندگي ما نيز رونق بگيرد.

حسين واحدي مرد ميانسال دامغاني هم گفت: من گاهي از آماري که توسط مرکز آمار ايران خارج مي‌شود خنده‌ام مي‌گيرد چون اصلا به هيچ عنوان با عقل آدم و آن چه در اطراف خود مي‌بيند جور در نمي‌ايد.

وي ادامه داد به طر مثال من در همين شهر خودم با افراد متعددي روبرو هستم که براي امرار معاش خود با مشکلات عديده اي روبرو هستند و دست و پنجه نرم مي‌کنند آن‌وقت چه طور مي‌توانند پس انداز کنند.

وي افزود: البته ميانگين است ديگر، ميانگين هم يعني درآمد زير يک ميليوني من با درامد 10 ميليوني برخي جمع مي‌شود وآمار‌هاي کذب از مرکز آمار ايران خارج مي‌شود.

وي افزود: ايران کشوري است که اختلاف طبقاتي بسيار زيادي دارد و بي‌شک مردم به دو دسته مرفه و فقير تقسيم مي‌شوند و تعداد افرادي که زندگي متوسطي دارند بسيار بسيار اندک است.

ريحانه محمدي بشلي‌خانم جوان تازه ازدواج کرده اي که اصليت وي از خطه شمال مي‌باشد، هم گفت: من نزديک به 8 ماه است که ازدواج کرده‌ام و در خانه خودم در سمنان زندگي مي‌کنم و همسر من يک کارگر ساده در يکي از کارخانجات سمنان است و درآمد وي بسيار پايين و ساعت کاري بسيار بالايي دارد به طوري که نمي‌توانيم در مايحتاج زندگي خود را به راحتي تامين کنيم.

وي افزود: همسر من سمناني است و خانواده من شمال هستند و هر زمان که پدر و مادرم از شمال به سمنان براي ديدن ما مي‌آيند برايمان وسايل زيادي از جمله ميوه و برنج و غيره مي‌آورند.

وي افزود: من هميشه فکر مي‌کردم سمنان شهر پولدارهاست و افرادي که در اين شهر زندگي مي‌کنند مانند مردم شمال که اکثرا بيکار مي‌باشند، نيستند ولي از وقتي در سمنان ساکن شدم متوجه شدم اشتباه مي‌کردم و در حال حاضر که در مسکن مهر سکونت دارند افرادي را مي‌بينم که واقعا با داشتن دو الي سه فرزند به سختي زندگي خود را مي‌گذرانند و اين واقعا ناراحت کننده است.

اين خانم جوان اضافه کرد: با توجه به اينکه حقوق همسرم کفاف زندگي ما را نميدهد به دنبال کار هستم تا شايد بتوانم با مشغول شدن در جايي کمي‌از فشار زندگي کم کنم ولي متاسفانه با وجود اينکه حدود 3 ماه است به دنبال شغل مناسب هستم هنوز نتوانستم جايي را براي کار پيدا کنم و هر جا مراجعه مي‌کنم مي‌گويند صبح و عصر با ماهي 150 الي 200 تومان که هر طور حساب مي‌کنم مي‌بينم هزينه کرايه تاکسي هم در نمي‌آيد چه برسد به آن‌که بتوانم پولي براي خود پس انداز کنم.

کاوه کاظمي‌جوان تحصيل کرده شاهرودي هم در خصوص موضوع گزارش ما گفت: مردم ما در چند سال اخير با سختي صورت خود را سرخ نگه داشتند و آبروداري کردند.

وي افزود: متاسفانه اوضاع اقتصادي کشور به حدي نگران کننده شده است که همين امر موجب از هم پاشيدگي زندگي‌هاي بسياري شده است، در کنار آن جوانان بسياري از فرط بيکاري و فشارهاي اقتصادي به سمت مواد مخدر روي اورند و به تعبيري مي‌توان گفت در اين چند سالي که تحريم بوديم و تحريم‌ها از نظر برخي تنها کاغذ پاره اي بيش نبود مردم عادي تاوان‌هاي بدي را دادند که با هيچ چيز جبران پذير نيست.

راضيه عابدي خانم ميانسال سمناني هم گفت: اوضاع اقتصادي در کشور بسيار بد است و مردم همه چشم اميدشان به رفع کامل تحريم‌ها و رونق اقتصادي است.

وي افزود: من سه فرزند بزرگ دارم که دوتا از آنها دانشجو هستند و سومي‌هم به تازگي فارغ التحصيل شده و بيکار است و پدرشان که تنها يک حقوق بگير است بايد خرج زندگي اين سه فرزند و ما را بدهد.

وي افزود: در زمان ما آنقدر خوب بود که فرزندان پسر کمک خرج پدر و مادر بودند ولي امروزه آنقدر اوضاع کار جوانان بد شده است که بعد از ازدواج هم بايد پدر و مادر خرج زندگي جوان‌ها را بدهند.

اين خانم ادامه داد: دولت بايد فکري به حال کار جوانان کند و تنها آمار و ارقام کذب را ارائه ندهد چون بسياري از جوانان بيکار هستند و يک جوان بيکار چطور مي‌تواند پس انداز داشته باشد که در آمارها ارائه مي‌دهند.

حسن زاهدي جوان شاهرودي ديگري هم در خصوص موضوع گزارش ما گفت: آمارهايي که مرکز آمار ايران ارائه مي‌دهد بر اساس ميانگين کلي است و صحيح است ولي به تعبيري مي‌توان گفت در اين آمارها تر و خشک با هم مي‌سوزند افرادي که ميليون‌ها درآمد دارند در کنار افرادي که به زور ماهي 800 تومان دريافت مي‌کنند تلفيق مي‌شوند و در نتيجه اين آمارها نشان از پس‌انداز‌هاي مردمي ‌مي‌دهد که در تامين مايحتاج ضروري خود مانده اند.

وي ادامه داد: هستند در اين بين افرادي که حقوق‌هاي آنچناني دريافت مي‌کنند و مي‌توانند به راحتي در پايان ماه مبلغي را پس انداز کنند ولي تعدادشان نسبت به افرادي که به سختي گذران زندگي مي‌کنند بسيار کمتر است.

محمد کيايي جوان ديگري هم گفت: من تا به حال به خاطر ندارم پولي را به عنوان پس انداز کنار گذاشته باشم و اگر حتي بتوانم از پس اقساط بانکي‌ام برآيم هم بسيار خوشحال خواهم شد چه برسد به پس انداز کردن.

وي افزود: افراد زيادي در اين کشور هستند که به دليل حقوق اندکي که دريافت مي‌کنند قادر به پس انداز کردن نيستند.

وي گفت: دريافتي اکثر مردم در کشور ما بسيار پايين است و تعداد کمي‌از افراد هستند که مي‌توانند پول خود را پس‌انداز کنند.

وي در پايان گفت: انتظار داريم تا با رفع تحريم‌ها حداقل تا يکي دو سال آينده اوضاع اقتصادي کشور بهتر شود و کارخانجات رونق بگيرند و به دنبال آن زندگي مردم نيز رشد پيدا کند.