تاریخ 1394/08/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4064 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس جمهور در آيين افتتاحيه بيست و يکمين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها :
 مطالعه برخي نشريات نشان مي‌دهد فردا چه کسي دستگير مي‌شود  

رئيس جمهور با تاکيد بر لزوم برخورداري از نظام مطبوعاتي شفاف و روشن‌ يادآورشد: اگر قانون روشن باشد هر روز جمعي با به دست آوردن يک کلمه و يک جمله نمي‌توانند با آزادي مطبوعات بازي کنند.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني در آيين افتتاحيه بيست و يکمين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها اظهار کرد: ترديدي نيست که براي ورود به عصر جديد و در دنياي جديد ما نياز به توسعه داريم و همچنين ترديدي نيست که مسير و راه براي ورود به توسعه رسانه است. البته براي يک کشور مهمتر از داشتن يک رسانه داشتن نهاد رسانه است.

وي ادامه داد: رسانه بايد داراي سوابق بلند با هويت و با نگاه و ديدگاه خاص خود باشد. در کشور ما اولين مطبوعه،‌ "کاغذ اخبار" يا "وقايع اتفاقيه" بود که حدود 180 سال از آن مي‌گذرد اما از آن نشريات روزهاي اوليه ديگر خبري نيست و شايد در آرشيوها باقي مانده باشد اما ما در دنيا روزنامه‌هايي داريم که بيش از 200 سال سابقه دارند. مثل تايمز لندن با عمر 230 ساله و نيويورک تايمز که 119 سال عمر دارد.

رئيس جمهور اضافه کرد: به رسانه‌ اي نياز است که دهه‌ها از عمرش بگذرد به حرفه‌اي بودن و پختگي آن افزوده شود و افکار عمومي را به خود جذب کند. بدترين جوانمرگي،‌ جوانمرگي مطبوعات و رسانه است و اينکه رسانه‌اي که هنوز متولد نشده بال و پر نگشوده و خود را به خوبي معرفي نکرده به دلايل واهي دچار تاخت و تاز ديگران قرار مي‌گيرد.

وي در ادامه تاکيد کرد: کلمه تعطيل و کلمه توقيف بايد آخرين کلمات در يک رسانه باشند. ما همانطور که نيازمند نهاد رسانه هستيم به نظام مطبوعات هم نياز داريم.روحاني افزود: به نظام مطبوعاتي شفاف ، با قوانين و مقررات روشن نياز داريم. اگر قانون روشن باشد هر روز جمعي با به دست آوردن يک کلمه و يک جمله نمي‌توانند با آزادي مطبوعات بازي کنند.روحاني در ادامه با تأکيد بر اينکه قانون و مقررات شفاف و تنبيه و تشويق روشن است، ‌اظهار کرد: اولين مجازات اعدام نيست بلکه در همه جا آخرين قانون جزا و شديدترين آن اعدام است. اولين مجازات جريمه يا زندان کوتاه مدت است.وي ادامه داد: اگر يک رسانه تخلفي کرده است و نهادي رسانه آن را رصد کرده، پس او متخلف است نه نهاد ديگري. چرا که ما در کشور وزارت ارشاد، هيأت نظارت و قوه قضائيه داريم.

رئيس جمهور کشورمان خاطرنشان کرد: براي مطبوعات، پايگاه‌هايي که مي‌توانند راجع به تنبيه آنها سخن بگويند و قضاوت کنند مشخص هستند و داراي معيارهايي معين‌اند؛ هر مأمور امنيتي نمي‌تواند معياري براي مطبوعات و نشريات باشد.روحاني با بيان اينکه ما نيازمند يک نظام قانون و مقرراتي هستيم که در برابر آن همگان يکسان باشند،‌ اظهار کرد: افتخار قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران اين است که مي‌گويد همه افراد حتي رهبري نظام در برابر قانون يکسان هستند.

رئيس جمهور با تأکيد بر اينکه قابل تحمل نيست که در يک کشور برخي رسانه‌ها براي هميشه از تنبيه، توقيف، تعطيل شدن و تهديد مصون باشند و يک حاشيه امنيتي دائمي براي آنها مقدر شده باشد که هرچه مي خواهند بگويند، اظهار کرد: گاهي برخي رسانه‌ها به عنوان پليس مخفي عمل مي‌کنند. همچنين گاهي با مطالعه برخي از نشريات مي‌توان فهميد که فردا قرار است چه کسي دستگير شود و آبروي چه کساني برده شود.

روحاني با بيان اينکه ما در کشور براي آگاهي مردم رسانه داريم، گفت: عده‌اي ادعاي انقلابي گري دارند. اين در حالي است که انقلابي بودن به معناي اخلاق است؛ چرا که مردم ما انقلاب کردند تا اخلاق اسلامي در کشور حاکم شود و موازين اسلام در کشور معيار قرار بگيرد. آنها انقلاب کردند تا خون و آبرو و اموال مردم محفوظ بماند.

وي با بيان اينکه آنچه که من درباره انقلابي بودن مي‌فهمم اين است که انقلابي بودن به معناي دروغ نگفتن است، افزود: انقلابي بودن به اين معنا است که به ديگران تهمت نزنيم و چهره بزرگان نظام و آنها که در انقلاب، هشت سال دفاع مقدس و سازندگي کشور تلاش کردند را حفظ کنيم و به مردم اميد و اعتماد دهيم.

به گزارش ايسنا، رئيس جمهور کشورمان با انتقاد از عملکرد برخي از رسانه‌ها با طرح اين پرسش که آيا اينکه از پايگاه يک بخش از دولت به بخش ديگري از حکومت حمله کنيم انقلاب و انقلابي‌گري است، اظهار کرد: زماني در برخي از نوشته‌ها مي‌خوانديم که هماهنگي راهبردي به عنوان يک اصل بسيار مهم براي وحدت جامعه و حکمراني سالم است اما گاهي برعکس اين جمله را مشاهده مي‌کنيم و شاهد ناهماهنگي راهبردي در اين زمينه هستيم.

روحاني با تأکيد بر اينکه تمام مطبوعات و رسانه‌ها بايد در برابر قانون يکسان باشند، گفت: اگر در کشور چنين شرايطي حاکم بود ما کشوري انقلابي هستيم و چنانچه چنين شرايطي در کشور حاکم نبود اين به آن معناست که در حال حرکت عليه انقلاب اسلامي و اخلاقي هستيم.رئيس جمهور همچنين با تأکيد بر اينکه دستگاه قضا بايد مأمن جامعه باشد،‌ اظهار کرد: اگر نمک سالم باشد، هر چيزي که اشکالي داشته باشد مي‌توان جلوي آن را گرفت اما زماني که نمک فاسد شود کار بسيار سخت مي‌شود.

وي ادامه داد: دستگاه قضا پايگاه امن مردم است و مردم زماني که از همه جا مأيوس مي‌شوند، جايي که نبايد هيچ فردي مأيوس شود باب عدل و در خانه قاضي است و بسيار مهم است که جامعه ما احساس امنيت، عدالت و يکساني داشته باشد.

روحاني گفت: چنانچه در سراسر دستگاه‌هاي کشور و همه قوا به ويژه دستگاه قضا عدالت يکساني برقرار شود در آن زمان است که بهتر مي‌توانيم از تفکر و انديشه خود براي آگاهي جامعه بهره‌برداري کنيم.

رئيس جمهور کشورمان در ادامه با بيان اينکه امروز تقريباً عمر رسانه‌هاي يکطرفه در حال پايان يافتن است، اظهار کرد: رسانه‌ها دوطرفه هستند و مردم نيز نه در فضاي مجازي، بلکه در کنار گيشه‌هاي روزنامه‌فروشي با خريدن يا نخريدن نظرات خود را مطرح مي‌کنند. در چنين فضايي، رسانه‌هاي کشور بايد مسئوليت سنگيني بر دوش خود احساس نمايند.

رئيس جمهور در ادامه صحبت‌هاي خود اظهار کرد: ما در دو زمينه نياز به اميد داريم و القاي اميد در جامعه به دست مطبوعات، رسانه‌ها، رسانه ملي، همه سايت‌ها و به دست فضاي مجازي و حقيقي است.

وي اضافه کرد: ملت ايران در اين 26 ماه کار بزرگي انجام داد. البته اقتصاد جامعه ما از قبل بيماري‌هايي داشت و بعد از انقلاب هم بيماري‌هايي وجود داشت و تحريم نيز به عنوان يک بيماري جديد به آن افزوده شد. از ابتداي انقلاب تحريم‌ها به صورت محدود و در سال‌هاي اخير به صورت وسيع وجود داشته است. رفع تحريم‌ها معنايش اين نيست؛ مثلاً اگر کسي بيماري قلبي داشت و آن بيماري درمان شد بگوييم چرا گردن درد يا دست دردش خوب نشده است. اقتصاد ما بيماري‌هاي مختلفي دارد که با برداشته شدن تحريم‌ها فقط يکي از آن بيماري‌ها درمان مي‌شود.روحاني خاطرنشان کرد: با برداشته شدن تحريم اقتصاد ما تحرک پيدا مي‌کند، اما معنايش اين نيست که ديگر بيماري و مشکلي در اقتصاد وجود ندارد. اولين قدمي که در عرصه بعد از تحريم مي‌توانيم مشکلات جامعه را از جمله مشکلات اقتصادي را حل و فصل کنيم ايجاد اميد و اميد به آينده است و بزرگترين عمل ضدانقلابي ايجاد يأس است. رسانه‌اي که به معناي واقعي کلمه ضدانقلاب است رسانه‌اي است که وقتي آن را مي‌خوانيد چيزي از شما کم مي‌کند. صفحه اولش اميد را از شما مي گيرد و صفحه دومش اعتماد را از شما مي‌گيرد. انقلابي بودن ما در مطبوعات و رسانه‌ها اين است که واقعيات را به خوبي و درستي بيان کنيم.

وي افزود: اگر ملت بزرگ ايران کار بزرگي کرده کار ملت را کوچک نکنيم. بعضي‌ با پول بيت‌المال و حاکميت عليه افتخار حاکميت حرکت مي‌کنند. با پول دولت و عليه دولت؟ دولتي که منتخب مردم است؟ ايرادي ندارد يک نفر با پول شخصي خود رسانه‌اي راه بياندازد و از اول تا آخر مخالفت کند اما با اجازه چه کسي با پول مردم مي‌خواهيم عليه راه مردم حرکت کنيم. پول مردم و عليه مردم؟ اين مسأله نمي‌تواند براي جامعه‌اي قابل قبول باشد.

روحاني با بيان اينکه افتخار ما اين بوده که نمايندگان سرافراز ملت توانسته‌اند به خوبي از حقوق حقه‌شان دفاع کنند، تأکيد کرد: ما نه تنها در مذاکرات گفتيم که راکتور اراک بايد باقي بماند بلکه اين را هم اضافه کرديم که بايد مدرنيزه شود و گروه 1+5 بايد تکنولوژي‌شان را به آن بياورند و تکنولوژي جديد بايد وارد اين عرصه شود. اراک امروز با ديروز از زمين تا آسمان فرق دارد و اين راکتور جديد به مراتب مدرن‌تر از آنچه ساخته شده، خواهد بود.وي ادامه داد: ملت ايران نه تنها حق خود را تثبيت کرد که غني‌سازي کند ، امروز مي‌تواند کيک زرد را به UF6 تبديل و اورانيوم رابه غناي 4.5 و 5 درصد برساند بلکه قدم ديگر اين بود که تجارت را نيز در اين زمينه به دست آورد. از هفته‌هاي آتي ما UF6 مي‌فروشيم و کيک زرد را مي‌گيريم. يعني در بازار تجارت هسته‌اي وارد مي‌شويم. نه تنها سانتريفيوژ مي چرخد بلکه مدرن‌تراز آن به چرخش درمي‌آيد و به محض اجرايي شدن توافق از همان روز اول گاز UF6 براي اولين بار در راکتور پيشرفته8 - IR تزريق خواهد شد و با 8 - IR غني‌سازي در حد آزمايشگاهي آغاز مي‌شود.

رئيس دولت تدبير و اميد يادآور شد: ما نه تنها قطعنامه‌هاي ششگانه ظالمانه شوراي امنيت سازمان ملل را لغو کرديم بلکه در قطعنامه جديد حق غني‌سازي ايران به رسميت شناخته شد. در حالي که در هيچ قطعنامه‌اي حق غني‌سازي کشوري رسماً اعلام نشده است. اين کار عظيم و بزرگ و رفع تحريم‌هاي ظالمانه افتخاري از آن ملت ايران است.

وي ادامه داد: البته ممکن است بعضي‌ها بگويند که برخي کلمات قرارداد ايراد دارد. بالأخره هر متني غير از کلام خداوند و معصوم قابل نقد است و انتقاد همه و حق مطبوعات به حساب مي‌آيد اما نقدي که منصفانه باشد. در مقابل پاسخ مسئولانه هم بايد داده شود. همه ما بايد نقادي کنيم و نقد به نفع ماست. دولت، قوه قضائيه و مجلس بايد نقد شوند و حتي اسلام بالاتر از اينها مي‌گويد که امام مسلمين هم بايد نقد شود. منتهي نقد به معناي واقعي نه اتهام، تخريب، تهمت و دروغ.روحاني با بيان اينکه بايد از روي دلسوزي انتقاد کنيم، تأکيد کرد: بايد بگوييم فلان کار خوب بود و اينجاي کار هم اشکال داشت. بياموزانيم و بياموزيم و کاري کنيم که آينده بهتري در انتظارمان باشد. در شرايط جديد در سراسر کشور امروز اميد تبلور بيشتري دارد و شما مي‌توانيد اين اميد را به جامعه تزريق کنيد.رئيس جمهور در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود گفت: همه بايد از مسير و راهي که در فضاي جديد براي توسعه کشور به وجود آمده استفاده کنيم. اگر اميد نباشد سرمايه‌گذار نخواهد بود، اقتصاد مقاومتي پياده نخواهد شد و صادرات غيرنفتي افزايش پيدا نخواهد کرد. همه مطلع هستيد که سال 94 سال سختي براي دولت بود و وضع اقتصادي دنيا، وضع نفت و قيمت نفت را مي‌دانيد.

وي اضافه کرد: بعضي کشورهاي همسايه ما که صادرکننده نفت هستند و جمعيت‌شان حدود يک سوم ما و درآمد نفت‌شان 10 برابر ماست براي اداره امسال خود ده‌ها ميليارد از ذخايرشان برداشت کرده‌اند و در برخي از کشورهاي صادرکننده نفت تورم نزديک به 300 درصد رشد داشت. با اين حال در اين کشور مسير کاهش تورم حفظ و مسير رونق البته با شتاب کمتري حفظ شد. در شش ماهه اول رشد ما يک است و امکان دارد تا پايان سال به 2 يا کمي کمتر و بيشتر برسد اما نگذاشتيم به رشد منفي برسيم و مسير کاهش تورم مسير عکس خود را طي کند.

رئيس دولت تدبير و اميد همچنين خاطرنشان کرد: در شرايطي که پارسال با خشکسالي عظيمي مواجه بوديم خريد دولت از گندم‌کاران بيش از 8 ميليون تن بود. ما زماني تنها براي يک هفته ذخيره گندم داشتيم اما در زمستان ذخيره ما 6.5 ماه بود و الان هم خيلي بالاست و با اين شرايط تقريباً نياز به خريد گندم نداريم. در بعضي محصولات کشاورزي ديگر هم وضع به همين صورت است.

وي با مطرح کردن اين سوال که آيا درست است رسانه‌ها فقط از نقد آغاز کنند، اظهار کرد: آيا بهتر نيست رسانه‌ها ابتدا واقعيات را بگويند بعد به نقد، پس از آن به راه‌حل برسند و در مجموع به مردم اميد بدهند؟ البته رسانه‌هايي که نااميدي را تزريق مي‌کنند تعدادشان بسيار محدود و آنها که به نفع مردم تلاش مي‌کنند عددشان بسيار بالاست. من از همه آنها که حامي يا منتقد هستند تشکر مي‌کنم اما قطعاً نمي‌توانم از کسي که اخلاق را زير پا مي‌گذارد و از اخلاق حرفه‌اي فاصله مي‌گيرد و يا بذر نااميدي را بين مردم مي‌پاشد تشکر کنم.

روحاني با اشاره به اين نکته که همه بايد به فکر کشورمان، ملت‌مان، آينده و توسعه‌مان باشيم، افزود:‌شرايط امروز مي‌تواند در زمينه‌هاي مختلف کشور ما را با سرعت قابل توجهي به سمت پيشرفت و توسعه هدايت کند. کمتر هفته‌اي است که کمپاني‌هاي مختلف و مراکز اقتصادي آسيا، اروپا، آفريقا و بعضي کشورهاي آمريکا به ايران سفر نکنند و در فکر قرارداد نباشند. ما به مراتب آينده‌اي بهتر از امروز خواهيم داشت و همه بايد دست به دست هم بدهيم که ايراني بسازيم که به معناي واقعي کلمه رونق اقتصادي داشته باشد و ايراني بسازيم که علم و فناوري در آن در حال پيشرفت باشد.

رئيس جمهور با بيان اينکه شرايط پسابرجام و پساتحريم فضاي جديد به وجود آورده است، تأکيد کرد: تمام خاصيت برجام ايجاد فضاي مناسب براي اميد، فعاليت‌ و رونق است و نبايد در پسابرجام در جامعه يأس منتشر کرد، ‌مردم را نسبت به آينده نااميد کنيم و يا اينکه با داستان‌سرايي مردم را بترسانيم. از اين حرف‌ها دست برداريم که امروز يا فردا از بالا و چپ و راست حمله مي‌کنند. درست است که بايد هميشه مراقب باشيم اما به چه دليل مردم را مي‌ترسانيم و تصويرهاي سياه در جامعه تزريق مي‌کنيم. روحاني در ادامه بيان کرد: بي‌ترديد بعد از 26 ماه شرايط ما از نظر بين‌المللي، ‌اجتماعي، وحدت و اميد بهتر از گذشته است و مردم بيشتر از هميشه آماده حرکت اقتصادي هستند.

به هر حال هر کشوري رقبا و دشمناني دارد که بايد خودش را آماده کند. اما فضاي جامعه را مدام مسموم کردن درست نيست. وي با اشاره به شرايط موجود در منطقه اضافه کرد: شرايط منطقه، تروريسم منطقه و اختلافات منطقه را ببينيد. عراق را ببينيد که چطور به جان هم افتاده‌اند در جايي که روزي با هم برادرانه زندگي مي‌کردند. بايد از اين مسائل درس بياموزيم و بين مردم شکاف و اختلاف نيندازيم. ما همه ايراني هستيم و به نظام و انقلاب علاقه داريم و همه مي‌خواهيم ايراني آباد داشته باشيم.روحاني ادامه داد: در اين شرايط ما بايد کاري کنيم که انسجام،‌ وحدت، دوستي و برادري ما با مشکل مواجه نشود. البته اين مسائل با انتقاد منافاتي ندارد اما انقلابي ماندن جامعه يعني اينکه تهمت و دروغ وجود نداشته باشد و به صرف اتهام آقايي يا دستگاهي قبل از دادگاه محاکمه و جلو رفتن مراحل قانوني و دادگاهي با آبروي مردم بازي نکنيم، اين خلاف قانون، قرآن، اسلام و صحيفه سجاديه‌ است.وي همچنين بيان کرد: بايد تلاش کنيم براي حرکت اقتصادي و سياسي جامعه اميدواري به وجود بيايد. اسفندماه انتخابات در پيش است و بايد همه را اميدوار کنيم که به پاي صندوق‌هاي رأي بيايند. همه بايد بتوانند افراد مورد نظرشان را در ليست‌هاي انتخاباتي ببينند و همه بايد در صف‌هاي انتخابات شرکت کنند. هر چقدر بتوانيم فضاي اميد را در سياست، اقتصاد و فرهنگ بيشتر کنيم به توسعه نزديک‌تر خواهيم شد.روحاني با اشاره به قدم‌هايي که دولت در زمينه مطبوعات برداشته، يادآور شد: دولت در آينده هم قدم‌هاي ديگري برخواهد داشت. ما يارانه‌هاي مطبوعات را شفاف‌سازي کرديم و همچنين اکنون راه براي گرفتن امتياز نشريات کوتاه شده است. در آينده نيز بايد يارانه‌ها را به سمت توسعه چاپ به جاي توزيع نقدي حرکت دهيم. بايد کاري کنيم که همه در فضاي رسانه‌اي بتوانند حضور پرنشاط و شادابي داشته باشند.رئيس جمهور در پايان گفت: نمايشگاه مطبوعات فرصت بسيار مغتنمي براي حضور در ميان رسانه‌هاست. اميدوارم از مطبوعات ما به جاي خشونت و افراطي‌گري، اعتدال و عقلانيت برآيد و بتوانيم اصالتي که وظيفه ديني،‌ ملي و انقلابي ماست را حفظ کنيم.


 يادداشت
 آمارها و هشدارهاي نگران کننده در حوزه اعتياد به مواد مخدر 
نويسنده : غلامرضا قدس

همايش « درس‌هاي آموخته شده از کارزارهاي رسانه‌اي پيشگيري از اعتياد» که چند وقت پيش در مرکز برگزار شد آمارها و هشدارهاي جديد و نگران کننده در حوزه اعتياد به مواد مخدر را در کشور رسانه اي کرد. در اينجا به نکات تازه اي از آن‌ها اشاره مي‌کنم و اميد است همه ما از مردم و مسئولين در هر نقطه اي از ايران از جمله استان و سمنان خودمان اين هشدارها را جدي بگيريم.

اعتياد برعکس پديده‌هاي اجتماعي ديگر، شرايط هم افزايي آثار سوء ديگر را فراهم مي‌کند، بر اساس آمارها بيش از 50 درصد طلاق‌ها، 25 درصد کودک آزاري و همسرآزاري‌ها و 35 درصد جرايم مربوط به اعتياد است. همچنين ثابت شده آثار سوء اعتياد چند وجهي است به گونه اي که قاچاقچي مواد مخدر از هيچ کار خلاف قانون و اخلاقي ابايي ندارد، بنابراين با صراحت مي‌توان گفت اعتياد با قتل و آدمکشي و تجاوز هم ارتباط مستقيم دارد. گرچه خيلي‌ها بر اين باورند که بيکاري عامل اصلي اعتياد است اما، به تجربه ثابت شده که بيکاري به تنهايي علت اعتياد نيست، چون درصدي از معتادان را شاغلان تشکيل مي‌دهند و بيش از 50 درصد معتادان هم متاهل هستند. پس فقر و پول به تنهايي نمي‌تواند عامل اصلي گرايش به مواد مخدر باشد، البته در حال حاضر و در ريشه‌يابي مساله طلاق مي‌گويند فردي که به سمت مواد مخدر مي‌رود، درآمد خود را صرف عمل خود مي‌کند و در نتيجه وضعيت مالي زندگي اش بر هم مي‌خورد و ناگزير از طلاق مي‌شود، نتيجه اين عمل هم در نهايت بي خانماني است. گفته مي‌شود اعتياد حتي به مدارس هم راه‌يافته و رد پاي آن را در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي، خانواده، محيط‌هاي کاري و اجتماعي هم مي‌توان ديد. گرچه گاهي برخي مديران و مسئولين بنا به مصلحتي آمار معتادان دستگاههاي متبوعه را اعلام نمي‌کنند ولي واقعيت اين است که اعتياد به آنجا هم سرايت کرده و به روايتي آمار معتادان سرگردان در خيابان‌هاي سراسر کشور حدود 120 هزار نفر برآورده شده است، نمونه بارز آن را در برخي محله‌ها و خيابان‌ها و بوستان‌هاي سمنان خودمان هم به عينه مي‌توان مشاهده کرد. اين عدد مي‌گويد 10 درصد از معتادان ما در سراسر کشور سرگردان هستند که نسبت به خيلي از کشورهاي دنيا رقم بالايي است. معتادان بي خانمان معمولا در آمارهاي جهاني عدد 2‌يا 3 درصد را به خود اختصاص مي‌دهند، لذا بايد نتيجه گرفت که مشکلات و معضلات اقتصادي خيلي روي مردم فشار آورده و گراني و تورم به موج معتادان بي خانمان دامن زده است. حالا بايد پرسيد که بي خانماني علت اعتياد است‌يا اعتياد موجب بي خانماني مي‌شود ؟ اين از موضوعاتي است که نياز به پژوهش‌هاي اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي دارد. غمگنانه تر اين که آمار اعتياد زنان و دختران نيز روز به روز در حال افزايش است. اين هشدار مي‌خواهد بگويد که اعتياد در جامعه زنان ما در سال‌هاي گذشته دوبرابر شده است.‌يعني زنان از 5 درصد تعداد معتادان کشور به 10 درصد رسيده اند. طبيعي است که حضور آنها در ميان بي خانمان‌ها و آسيب ديدگان اجتماعي هم بيشتر خواهد شد. مسئله مهم ديگر اين که وقتي زنان معتاد مي‌شوند کم تر و ديرتر به مراکز درماني مراجعه مي‌کنند و طبعا بر آسيب‌هاي اجتماعي خواهند افزود. آمار ديگري مي‌گويد شيشه به عنوان پرمصرف ترين ماده مخدر در جامعه در حال رواج است، علت افزايش مصرف شيشه در جامعه هم اين است که اولا بحث، بحث قانون است، چرا که تا قبل از سال 89 قانوني براي شيشه نداشتيم و قاضي براي حمل کنندگان آن حکم خاصي نداشت. موضوع بعدي مراحل درماني آن است که پزشکان در سال‌هاي قبل نمي‌دانستند براي درمان شيشه چه بايد کرد و از همه مهم تر در حوزه پيشگيري ضعيف عمل کرديم، در اين روند قاچاقچيان هم تبليغ مي‌کردند که شيشه مرفين ندارد، پس اعتياد آور نيست ! البته در اين حوزه هم از نقش مهم پيشگيري نمي‌توان غافل شد. اين در شرايطي است که سرانه پيشگيري از اعتياد در کشور ما پايين است ولي سرانه پيشگيري از اعتياد در دنيا سالانه 20 دلار است و در کشور ما نيم دلار. مي‌گويند، اگر کشوري‌يک واحد از پول خود مانند ريال را براي پيشگيري از اعتياد هزينه کند در اين صورت خواهد توانست 10 تا 12 واحد پس انداز کند. آمار و ارقام تاکيد دارد که مواد مخدر سالانه 40 هزار ميليارد تومان به اقتصاد کشور لطمه مي‌زند که بر اساس روز 110 ميليارد تومان مي‌شود. در حالي که کل بودجه مبارزه با مواد مخدر 130 ميليارد تومان در سال است، پس چه خوب است در سال پيش رو دولت بودجه مبارزه با مواد مخدر را افزايش دهد و‌يا اين که درصدد افزايش سرانه پيشگيري از اعتياد برآيد تا طرح‌ها و برنامه‌هايي که در اين حوزه تنظيم مي‌شود به خوبي پيش رفته و تاثيرگذار باشند.


 برنامه هاي اقتصادي سفر رئيس جمهوري به فرانسه و ايتاليا 

رئيس اتاق بازرگاني، صنايع و معادن ايران ، برخي از برنامه هاي اقتصادي نهايي شده در سفر حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني رئيس جمهور به دو کشور اروپايي فرانسه و ايتاليا را اعلام کرد.

به گزارش ايرنا از روابط عمومي اتاق بازرگاني، محسن جلالپور در تشريح سفر رياست جمهوري به دو کشور اروپايي توضيح داد:رئيس جمهور قرار است اواخر آبان ماه سفري به دو کشور اروپايي فرانسه و ايتاليا داشته باشد و برنامه ريزي ها و تدارک براي سفر رئيس جمهوري و هيات همراه، به مراحل نهايي خود رسيده است.

وي اظهار داشت:چند ماه پيش و پس از نهايي شدن مذاکرات هسته اي لوران فابيوس وزير امور خارجه فرانسه در سفر به تهران ، دعوت رسمي رئيس جمهور اين کشور را به رئيس جمهور ايران تقديم کرد.

وي افزود: نخست وزير ايتاليا نيز از رئيس جمهور کشورمان،براي سفر به رم دعوت کرده است، بنابراين برنامه اي در حال نهايي شدن است که رئيس جمهور به همراه هيات بزرگي که فعالان اقتصادي و اقتصادگردانان بخش خصوصي نيز در آن قرار دارند، در يک سفر به دو کشور مطرح اروپايي اعزام شوند.به گفته جلالپور، اکنون مذاکرات، هماهنگي ها و مقدمات اين سفر بزرگ در حال نهايي شدن است تا اين سفر در آستانه اجراي برجام، بيشترين بازدهي را براي کشور داشته باشد.

رئيس اتاق بازرگاني ايران گفت: برخي از نمايندگان بخش خصوصي در اتاق هاي بازرگاني نيز در هيات همراه رئيس جمهور قرار دارند تا مذاکرات اقتصادي را در دو کشور فرانسه و ايتاليا دنبال کنند.

جلالپور به عنوان يکي از همراهان رئيس جمهوري در اين سفر اروپايي، از امضاي چند قرارداد اقتصادي در سفر ياد شده خبر داد.

طبق اعلام رئيس اتاق ايران، در اين سفر چند قرارداد اقتصادي به امضا مي رسد و مهمتر از آن ظرفيت هاي جديد سرمايه گذاري مشترک بين بنگاه هاي ايران و بنگاه هاي فرانسوي و ايتاليايي ايجاد خواهد شد.

جلالپور بخشي از برنامه هاي نهايي شده در اين سفر را برگزاري چهار پنل تخصصي با حضور فعالان اقتصادي ايران و فرانسه، مذاکره با فعالان بازار پول و سرمايه به خصوص مديران بانک هاي سرمايه گذاري مهم فرانسه و بازديد از چند مرکز تجاري و صنعتي پاريس به همراه حضور در همايش همکاري هاي اقتصادي مشترک با حضور روساي جمهور ايران و فرانسه هماهنگ شده است.

رئيس اتاق ايران گفت: همچنين نشست هاي مشابهي در ايتاليا به همراه يک ضيافت شام در حضور نخست وزير ايتاليا در سفر به اين کشور تدارک ديده شده است.جلالپور ضمن تقدير از سفراي کشورمان در فرانسه و ايتاليا، ابراز اميدواري کرد، اين سفر تاريخي منشاء خير و برکت براي اقتصاد کشور باشد. ايتاليا با تجارت يک ميليارد و 596 ميليون يورويي و فرانسه با تجارت 481 ميليون يورويي به ترتيب در رتبه هاي دوم و سوم بزرگترين شرکاي تجاري ايران در درون اتحاديه اروپا در سال 2013 قرار گرفته اند.


 وزير بهداشت: دست دلالان را قطع مي‌کنيم 

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي ضمن اشاره به تصويب برجام، با بيان اينکه اکنون کار تيم هسته‌اي تمام و کار ديگر دستگاه‌هاي دولتي آغاز شده است، گفت: بنابراين جايي که توليد داخل داريم آنرا تقويت کرده و به صادرات مي‌پردازيم؛ در غير اين صورت، از کمپاني‌هاي معتبر استفاده شده و دست سودجويان و دلالان را از اين حوزه قطع مي‌کنيم.

به گزارش ايسنا، ‌دکتر سيدحسن هاشمي در حاشيه نشست سفرا و روساي نمايندگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران و مسئولين نظام سلامت، در جمع خبرنگاران گفت: کار تيم هسته‌اي ما تمام شده و حالا کار ما آغاز شده است. من مطمئنم که به فراخور فرصت‌هايي که وجود دارد مي‌توانيم فرصت‌هاي خوبي خلق کنيم.

وي با اشاره به برخي نظرات سفراي حاضر در جلسه گفت: در زمينه آموزش بايد واقع‌بين باشيم و کمک کنيم و در حوزه سياست خارجي بتوانيم به مشکلات اين حوزه توجه کنيم. البته واقعيت اين است که ما با جان مردم سر و کار داريم و بالاخره هر دانشگاه و آموزش عالي را مورد تاييد قرار نمي‌دهيم. بلکه بايد در تاييد دانشگاه‌ها استانداردهاي حداقلي مورد نظر باشد.

وزير بهداشت با بيان اينکه موضوع آموزش براي برخي از کشورها تبديل به يک بيزينس شده است گفت: نگاه‌هاي تنگ نظرانه‌اي که در کشور وجود داشته، اجازه نمي‌داده تا بخش خصوصي به اين حوزه ورود کند و مشکلاتي را ايجاد کرده است. خوب است افرادي به احداث دانشگاه‌هاي خصوصي با همکاري دانشگاه‌هاي کشورهاي ديگر فکر کنند اما بايد گفت که اين همکاري با برخي کشورها شدني نيست. مثلا در امارات دانشگاه‌هايي را مي‌بينيم که خجالت مي‌کشيم و نمي‌توانيم اين دانشگاه‌ها را تاييد کنيم.

وي با بيان اينکه اينجا جمهوري اسلامي ايران است، گفت: زماني که به پيشينه علم آن نگاه مي‌کنيم، مي‌بينيم که فاصله ما در علم با کشوري مانند امارات قابل ذکر نيست. البته هر کسي مي‌خواهد در حوزه ماموريت خود کارنامه‌اي داشته باشد، اما شما بايد سرمايه به کشور بياوريد و حداقل استانداردها را در حوزه آموزشي رعايت کنيم.

وي با تاکيد بر اينکه بايد کمک کنيم و باري برداريم، گفت: من بعد از 36 سال به اهميت وزارت خارجه پي بردم و همچنين اکنون فهميدم که تفاهم نامه‌هايي که منعقد مي‌شود هيچ فايده‌اي ندارد و بايد تبديل به قرارداد شود. ابتدا فکر مي‌کرديم که تفاهم نامه بسيار مهم است اما بعد فهميديم که با تفاهم نامه عملا هيچ اتفاقي نمي‌افتد.

وي درباره موارد سرمايه‌گذاري خارجي در حوزه سلامت گفت: ما اکنون 100 هزار تخت بيمارستاني نياز داريم که برخي از کشورهايي اروپايي و آسيايي مانند کره توانايي سرمايه گذاري در اين حوزه را دارند و ما نيز آماده همکاري با آنها هستيم. همچنين در زمينه تجهيزات، کشورهايي مانند آلمان، لهستان، فرانسه، ژاپن و کره کشورهايي هستند که مي‌توانند در زمينه تجهيزات پزشکي کمک کنند. مثلا ممکن است ما در کشور چندصد دستگاه تصويربرداري نياز داشته باشيم، بنابراين مي‌توانيم اين قراردادها را ايجاد کنيم و در قالب سرمايه گذاري با سود قابل توجهي آنها را انجام دهيم.

هاشمي به حوزه دارو نيز اشاره کرد و افزود: بايد بازار دارويي را 400 ميليوني ببينيم. اگر بتوانيم صنعت دارويي کشور را بازسازي کنيم، اتفاق خوبي مي‌افتد. بنابراين مهم اين است که اين باور وجود داشته باشد.

وي ادامه داد: ما جراح‌ها معتقديم که يک بخش از هنر جراحي، دانش و بخش ديگري از آن آمادگي روحي و رواني است. در حال حاضر تحريم‌ها برداشته مي‌شود و ما براي حضور در بازار بين‌المللي چيزي کم نداريم و مي‌توانيم اين رابطه را ايجاد کرده و بخشي از سرمايه گذاري‌ را به کشور منتقل کنيم.

وي به اقدام سفير ايران در دانمارک اشاره کرد و افزود: در حال حاضر کشور دانمارک سرمايه گذاري 100 ميليون دلاري را در ايران انجام داده است. همچنين مي‌توانيم براي اورژانس کشور در حوزه اورژانس هوايي 50 آمبولانس هوايي را سرمايه گذاري کنيم و حتي کل ناوگان تغيير کند.

هاشمي با اشاره به حوزه آموزش و پژوهش گفت: در اين دو حوزه نيز مي‌توانيم نقش منطقه‌اي خود را ايفا کنيم و فکر مي‌کنم مي‌توان دانشگاه‌هاي مشترکي را در ايران و در بعضي مناطق مانند کيش که يک فرصت سرمايه گذاري ايده آل هم براي آموزش و هم براي خدمات تخصصي بخش خصوصي است، ايجاد کنيم.

وي درباره صادرات در حوزه سلامت نيز گفت: درباره صادرات خواهش مي‌کنم که کمک کنيد. ما يک سال در عراق رفت و آمد کرديم و بايد يک خط ويژه اقتصادي در آنجا برقرار کنيم، اما موفق نبوديم.در کشورهايي مانند عراق، سوريه، لبنان و ... دارو و تجهيزات پزشکي ما قابل مقايسه نيست. بايد توجه کرد که 100 ميليون دلار براي صادرات ما عددي نيست و در کشورهايي مانند روسيه، ظرفيت‌هاي بيشتري وجود دارد.

هاشمي با بيان اينکه تجهيزات ما نيز به دليل رقابت با کمپاني‌هاي خارجي ارتقا مي‌يابد، گفت: در زمينه پزشک و پرستار نيز وضع به همين صورت است. ما در کشور پيوندهاي زيادي را انجام مي‌دهيم آن هم در شرايط تحريم. پيوند کبد بسيار پيچيده است و ممکن است 500 هزار دلار هزينه داشته باشد، اما در کشور ما با احتساب بيمه، هزينه آن به بيش از 1000 دلار نمي‌رسد. ما در کشور بيمارستاني داريم که بالاترين آمار پيوند در دنيا را دارد و اين بي‌نظير است.

وي افزود:‌در زمينه پيوند با فردي که از يکي از کشورهاي همسايه به ايران آمده بود، صحبت مي‌کردم که مي‌گفت از هر 100 نفر که در يک هتل بودند 70 نفر براي پيوند مو آمده بودند. اين در حاليست که در کشور ما سال‌هاست که پيوند مو انجام مي‌شود. بنابراين تربيت پزشک و پرستار مي‌تواند از ظرفيت‌هاي کشور باشد و در ديپلماسي بسيار موثر است.

وي با اشاره به اتفاقات دهه‌هاي گذشته در کشور تصريح کرد: بعد از آن عده‌اي دلال و سودجو به عنوان واسطه، خون مردم را براي دارو و تجهيزات مکيدند. حال بياييد دست برخي از اين دلالان را قطع کنيم. ما در حوزه پزشکي معتقديم که بهترين وسيله و ماده اوليه بايد در اختيار بيمار باشد. بنابراين جايي که توليد داخل داريم آنرا تقويت کنيم و در غير اين صورت، از کمپاني‌هاي معتبر بگيريم. در آمريکا کمپاني‌هايي وجود دارند که مي‌توانند بازار را از دست برخي کساني که مشکلات زيادي براي ما ايجاد کردند، خارج کنند. اگر اين اتفاق افتد هزينه‌هاي مردم بيش از 20 تا 30 درصد کاهش مي‌يابد.

هاشمي افزود: ‌در شش ماه گذشته که مقدمات امضاي تفاهم نامه هسته‌اي فراهم شده بود، شاهد کاهش 40، 50 و حتي 100 درصدي قيمت برخي دستگاه‌هاي پزشکي بوديم که نشان مي‌دهد در طول اين سال‌ها سودجويي وجود داشته است.

هاشمي با بيان اينکه بايد اين ارتباط را با شرکت‌هاي معتبر به صورت مستقيم و بدون واسطه ايجاد کنيم، گفت: اين موضوع منافع ملي را تامين کرده و دانش فني را هم منتقل مي‌کند.