تاریخ 1390/10/17 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 2989 برو جستجو جستجوی پیشرفته   حضرت آيت الله خامنه اي:
 مساله زن و خانواده از مسائل درجه يک کشور است  

صدها تن از انديشمندان، نخبگان، اساتيد حوزه و دانشگاه، پژوهشگران و مولفان آثار علمي، همراه با حضرت آيت الله خامنه اي رهبر انقلاب اسلامي، شامگاه چهارشنبه در سومين نشست انديشه هاي راهبردي جمهوري اسلامي، به تعامل فکري و بررسي ابعاد مختلف موضوع زن و خانواده پرداختند.  
هدف از نشست هاي انديشه هاي راهبردي که دو جلسه قبلي آن با موضوع «الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت» و «عدالت» برگزار شده است، ايجاد فضايي علمي و تخصصي براي تضارب آرا و انديشه ها در جهت ايجاد گفتمان علمي و کاربردي و تصميم سازي درباره موضوعات راهبردي و مورد نياز کشور است.  
در اين نشست 4 ساعته 10 نفر از صاحب نظراني که مقالات و پژوهش هاي آنان از ميان 188 مقاله رسيده به دبيرخانه نشست، به عنوان آثار برتر شناخته شده، به بيان ديدگاه ها و طرح نظريات خود پرداختند.  
به گزارش ايسنا، بعد از ارائه مقالات علمي، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر انقلاب اسلامي، در سخناني، هدف از برگزاري سلسله نشست هاي انديشه هاي راهبردي با نخبگان و انديشمندان را، تبادل نظر عالمانه به منظور ايجاد زمينه استفاده از ديدگاه هاي مختلف علمي و دستيابي به يک انديشه صحيح و جامع به عنوان قاعده برنامه ريزي و اجرا دانستند و تاکيد کردند: دستاورد اين نشست ها که در موضوعات اساسي ادامه خواهد يافت، بايد متين، عميق، ماندگار و قابل عرضه و دفاع باشد.  
ايشان خاطرنشان کردند: درخصوص مباحث مطرح شده در دو نشست قبلي، کارهاي خوبي انجام گرفته است و با جديت نيز پيگيري مي شود.  
رهبر انقلاب اسلامي با تاکيد بر اينکه مسئله زن و خانواده از مسائل درجه يک کشور است، افزودند: در خصوص زن و خانواده، منابع و تعاليم اسلامي برجسته و متقني وجود دارد که بايد پس از تئوريزه شدن، بصورت نظريه هاي قابل استفاده، در اختيار همه قرار گيرد.  
حضرت آيت الله خامنه اي، نقش و سهم بانوان در نظام اسلامي را ممتاز و بي بديل دانستند و خاطرنشان کردند: نقش بانوان در دوران مبارزه، پيروزي انقلاب اسلامي، بعد از انقلاب بويژه دوره بسيار سخت دفاع مقدس، و در عرصه هاي مختلف، نقشي موثر، ممتاز و بي جايگزين است که با هيچ معياري قابل اندازه گيري نيست.  
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: اولين کسي که نقش و جايگاه ممتاز بانوان را درک کرد و زمينه ساز نقش آفريني برجسته زنان در عرصه هاي مختلف شد، امام بزرگوار بود، همچنانکه آن امام، اولين کسي بود که جايگاه مردم و تاثير حضور آنان را درک کرد.  
حضرت آيت الله خامنه اي تاکيد کردند: امام (ره) قدر مردم را دانست، توانايي هاي آنان را شناخت و با تکيه بر همين شناخت، به آنان اعتماد کرد و مردم نيز به فراخوان امام (ره) در عرصه هاي مختلف پاسخ دادند و همه قشرها، در هر عرصه اي که نياز بود، جانانه وارد شدند که اين حضور آگاهانه و ضروري، همچنان ادامه دارد. 
ايشان با تاکيد بر اينکه کشور همواره به حضور زنان در مجموعه حضور ملي، نيازمند است، خاطرنشان کردند: بر همين اساس بايد براي حفظ ظرفيت بانوان در جامعه و نقش آفريني آنان، تلاش شود.  

 


 مهمان پرست در گفت وگو با شينهوا:
 ايران هرگز غني سازي را کنار نمي گذارد  

سخنگوي دستگاه ديپلماسي کشورمان در گفت وگو با خبرگزاري شينهوا گفت که ايران هرگز فعاليت هاي غني سازي اورانيوم را کنار نمي گذارد.  
به گزارش ايسنا، رامين مهمان پرست  سخنگوي وزارت امور خارجه ايران  روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرگزاري شينهوا گفت: فعاليت هاي غني سازي در کشور ما هرگز کنار گذاشته نخواهند شد. موضوع هسته اي کشور ما کاملا صلح آميز است و حق اساسي ملت ماست.  
به گزارش خبرگزاري شينهوا، مهمان پرست در حالي اين اظهارات را بيان کرد که جمهوري اسلامي ايران و گروه 1+5 (پنج عضو دايم شوراي امنيت سازمان ملل متشکل از آمريکا، انگليس، روسيه، فرانسه و چين به علاوه آلمان) در حال مذاکره براي احياي دور جديد مذاکرات درباره برنامه هسته اي ايران هستند.  
او تاکيد کرد که در ايران هرگز صحبتي از کنار گذاشتن فعاليت هاي هسته اي "صلح آميز" نخواهد شد.  
مهمان پرست علاوه بر آن گفت که مساله سوريه بايد بدون دخالت خارجي و از طريق گفت وگوي ملي حل شود. ما معتقديم که مسائل داخلي سوريه بايد به طور داخلي بين دولت اين کشور و مردمش حل شود.  
سخنگوي وزارت امور خارجه ايران با بيان اين که "ما با هر گونه دخالت خارجي مخالفيم" افزود که "همه کشورها مي توانند کمک کنند و زمينه را براي گفت وگوي موثر و سازنده بين دولت سوريه و مردمش فراهم کنند."  
او لزوم اصلاحات در سوريه را منتفي ندانست و گفت: البته گروهي از مردم (در سوريه) وجود دارند که (از سياست هاي دولت) ناراضي اند و بشار اسد  رييس جمهور سوريه  اعلام کرده است که اصلاحات را انجام خواهد داد.  
دستيار ويژه وزير خارجه ايران در عين حال افزود که "برخي گروه هاي تروريستي وجود دارند که سعي دارند در سوريه بي ثباتي و ناامني به وجود آورند".  
وي آمريکا و رژيم صهيونيستي را به استفاده از روش هاي مختلف براي دخالت در مسائل داخلي ساير کشورها متهم کرد و گفت: آمريکا و رژيم صهيونيستي از ابزارهاي مختلف براي جاسوسي در بسياري کشورها استفاده مي کنند.  

 


 پايان مهلت ارائه اظهارنامه ماليات بر ارزش افزوده دوره پنجم 

مهلت ارائه اظهارنامه ماليات بر ارزش افزوده دوره پاييز، به پايان رسيد. مرحله پنجم اين قانون شامل همه اشخاص حقيقي و حقوقي با درآمد بيش از يک ميليارد ريال در سال مي شود.  
به گزارش ايسنا معاون ماليات بر ارزش افزوده سازمان امور مالياتي کشور در آخرين نشست خبري خود پيش بيني کرد در اين دوره 172 هزار اظهارنامه توسط مشمولان ارائه شود. اين در حالي است که در دوره تابستان، حدود 165 هزار اظهارنامه دريافت شده بود.  
طي دوره هاي پيشين اجراي اجراي اين قانون، بيش از 230 هزار مودي مشمول ماليات بر ارزش افزوده ثبت نام شده اند. تا کنون پنج مرحله فراخوان اجراي قانون براي اشخاص حقوقي و حقيقي اعلام شده که به ترتيب در مهر 87 ، مهر 88 ، ابتداي سال 89 ، مهر 89 و مهر 90 بوده است.  
از ابتداي اجراي اين قانون تا پايان آبان ماه سال جاري، حدود 18هزار و 500 ميليارد تومان ماليات و عوارض از محل آن وصول شده  که از اين ميزان 11 هزار و 200 ميليارد تومان ماليات بوده که به حساب درآمدهاي عمومي کشور واريز شده و هفت هزار و 500 ميليارد تومان نيز عوارض بوده که به حساب شهرداري هاي محل و حساب وزارت کشور واريز شده  است.  
به گزارش ايسنا، قانون ماليات بر ارزش افزوده براي مودياني که در مهلت مقرر اظهارنامه ارائه نکرده و به وظايف خود عمل نکنند، جرائمي در نظر گرفته  است.    بر اساس ماده 21 قانون، موديان مالياتي مکلفند اظهارنامه هر دوره مالياتي را طبق نمونه و دستورالعملي که توسط سازمان امور مالياتي کشور تعيين و اعلام مي شود حداکثر ظرف 15 روز از تاريخ انقضاي هر دوره به ترتيب مقرر تسليم و ماليات متعلق به دوره را پس از کسر ماليات هايي که طبق مقررات اين قانون پرداخت کرده اند و قابل کسر است در مهلت مقرر مذکور به حسابي که توسط وزارت امور اقتصادي و دارايي (خزانه داري کل کشور) تعيين و توسط سازمان امور مالياتي کشور اعلام مي شود، واريز کنند.  


 وزير اقتصاد:
 ديگر فازهاي هدفمندي يارانه ها با همفکري مردم اجرا مي شود 

وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه ديگر فازهاي قانون هدفمندي يارانه ها با هم فکري مردم اجرا مي شود تاکيد کرد که براي مقابله با تحريم ها بايد از ظرفيت هاي اقتصاد ملي استفاده کرد. وي همچنين از رسانه ها خواست که در اين شراطي بيشتر به انتشار موفقيت ها و آمار دستاوردهاي کشور بپردازند.  
سيدشمس الدين حسيني در پاسخ به ايسنا در خوزستان، تاکيد کرد: هدفمندکردن يارانه ها يک برنامه است و در حال حاضر اين قانون تکليفي بردوش ماست که بايد طي پنج سال اجرا شود; پس طبيعي است نه تنها فاز دوم بلکه فاز هاي ديگر آن را دولت بايد اجرا کند و اگر اجرا نکند در واقع دولت از اجراي قانون سربازده است. به همين دليل مجلس و بخش هاي مختلف از دولت اين مطالبه را دارند که فازهاي ديگر قانون اجرا شود. خوشبختانه رسانه ها کمک کردند تا منافع خوبي که از اين قانون به دست آمده را اعلام کنند.  
حسيني تصريح کرد: به عنوان مثال در کمتر از دو سال واردات گندم از 1260 ميليون دلار به کمتر از چهار ميليون دلار رسيد; روندي که مي رفت بخش عمده اي و معادل بودجه عمراني کشور صرف واردات فرآورده هاي نفتي شود، امروز اين مساله متوقف شده و ما به صادرکننده تبديل شديم.  
وزير اقتصاد با اشاره به اجراي ديگر فازهاي قانون هدفمندي ادامه داد: ما بايد دستاوردهاي اين مرحله را تدوين کنيم; حتما چالش هايي وجود داشته است اما بايد يک برنامه هاي تکميلي صورت بگيرد و در صورت انجام چنين اقداماتي، با هم فکري مردم فازهاي ديگر طرح  اجرا مي شود.    وي در ادامه با اشاره به بحث تحريم ها عنوان کرد: براي مقابله با تحريم بايد از ظرفيت هاي اقتصاد ملي بيشتر استفاده کنيم. با وجود اين که سال گذشته سالي بود که 10 ماه آن را در تحريم پشت سر گذاشتيم و علي رغم همه دشواري ها، دشمني ها و تنگ نظري هايي که وجود داشت، دولت موفق شد با همکاري فعالان اقتصادي اقدامات موثري را انجام دهد. 
به گفته وزير اقتصاد بورس ايران در سالي که تحريم بوديم، به دليل استفاده از ظرفيت ها و مديريت خوب دولت و پشتيباني ارکان نظام در سطح بورس هاي دنيا رتبه اول را کسب کرد و اين در نوع خود بزرگترين توفيق بود.  
حسيني ادامه داد: اگر ديگر کشورها تلاش مي کنند جلوي استفاده از ظرفيت هاي سرمايه گذاري در ايران را بگيرند; اما مي توان با انجام اقداماتي در استان ها و کشور هزينه سرمايه گذاري را کاهش داد. استقبال و در واقع فراخوان هاي ما براي سرمايه گذاري بايد گسترش يابد.  

 


 صالحي:
 براي انجام مذاکرات با 1+5 آمادگي داريم 

رييس دستگاه ديپلماسي کشورمان بر آمادگي ايران براي انجام گفت وگو با گروه 1 + 5 تاکيد کرد.  
به گزارش ايسنا، علي اکبر صالحي در نشست مطبوعاتي مشترکش با احمد داود اوغلو  وزير خارجه ترکيه  درباره مذاکرات ايران و 1+5 گفت: در حاشيه نشست بن گفت وگوهايي با اشتون انجام شد، پس از پيشنهاد مکان و زمان گفت وگو، ايران و جليلي نظر خود را در ارتباط با آن ها اعلام خواهند کرد و بلافاصله اين نشست برگزار خواهد شد.  
او افزود: در آخرين نامه اي که جليلي حدود دو ماه پيش به اشتون فرستاده بود آمادگي ايران براي ادامه مذاکرات با 1 + 5 اعلام شده بود و پس از آن نيز من بر اين موضوع تاکيد کردم. 
صالحي افزود: پس از گفت وگوهاي ما، اشتون تماسي با داود اوغلو داشته است و از وي پرسيدند آيا از طرف ترکيه آمادگي براي ميزباني نشست بعدي ايران و 1 + 5 در زمان مقرر وجود دارد که ترکيه اين آمادگي را اعلام کرده است; پس از اين گفت وگو، وزير خارجه ترکيه با من تماس تلفني داشت و من نيز به جليلي اين مطلب را اعلام کردم و جليلي بر آمادگي خود تاکيد کرد.    وي ادامه داد: در حال حاضر ما براي مذاکرات آمادگي داريم و اميدواريم اين مذاکرات در مکاني که مورد توافق دو طرف است انجام گيرد، البته نظر شخصي من اين است که ترکيه مناسب ترين محل است اما تعيين مکان به طرف ها بستگي دارد.  
وزير امور خارجه کشورمان هم چنين در پاسخ به پرسشي در مورد تلاش غرب براي تحريم نفت و بانک مرکزي ايران تاکيد کرد: اين تحريم ها نتايجي نخواهد داشت، جمهوري اسلامي ايران با تجارب متراکم شده فراوان در 32 سال گذشته همواره آماده مقابله با اين تحريم هاي خصومت آميز است و از اين تحريم ها نگراني نداريم.  

 


 اشتغال زايي در بازار سياه ارز
 سکه شدن دلار در دست فروشي هاي بازار بزرگ 

بازار سياه ارز در جوار بازار سياه سکه در مکان بازار بزرگ تهران برپا شده است و مشتريان سکه را لحظه به لحظه به سوي خود جذب مي کند; دلالان دلار با صداي بلند به سان هندوانه فروشان خياباني مي پرسيدند که چه کسي هزار دلار مي خواهد؟ چه کسي دو هزار دلار مي خواهد؟  
کساني که دسته هزار يا دو هزار دلاري مي فروشند پول را از مشتري و به صورت تراول دريافت مي کنند; شرط فروش دلار و سکه برخي فروشندگان دلار و سکه اين است که مشتري فقط تراول دهد! کساني که بيش از اين مبالغ دلار سياه معامله مي کنند همچنان دستگاه سيار پوز (کارت خوان) را به دنبال خود به اين سو و آن سو در بازار بزرگ مي کشند.  
به گزارش ايسنا، نوسان نرخ دلار خبر تازه و عجيبي نيست اما بازار سياه آن روز به روز داغ تر و پر طرفدارتر مي شود گويي کار برخي دلار خريدن و کار برخي دستفروشي دلار شده است و اين تجارت رنگ پايان ندارد; حال آن که براي کنترل بازار ارز بانک مرکزي نه تنها بايد بازار را کنترل کند بلکه بايد فکري نيز به حال بازار مکاره حاصل شده از سياست هاي موجود کند.  
روز گذشته دلار در بازار سياه در فضاي رقابتي، با اختلاف قيمت دو تومان و با نرخ هزار و 595 و هزار و 597 تومان معامله و سکه تمام با نرخ 614 هزار تومان و نيم سکه با قيمت 300 هزار تومان عرضه مي شد. 
اعلام بانک مرکزي مبني بر اين که نرخ دلار از سوي صرافان بايد 1400 تومان باشد، نه تنها تاثيري بر بازار نداشته بلکه باعث روند افزايشي نرخ دلار شد.  
دلار هاي نو و بر اساس شماره سريال منظم، نشان از تزريقات اخير بانک مرکزي به بازار داشت اما گويا اين عرضه ديرهنگام تاثيري بر اوضاع بازار نداشته و به نوعي جو رواني برخلاف انتظار بانک مرکزي که با اعلام قيمت 1400 تومان قصد کنترل آن را داشت، برعکس عمل کرده و با مشاهده نبود دلار 1400 توماني، تقاضا براي آن افزايش قيمت هم افزايش يافت. از سوي ديگر فيلتر شدن يکي از سايت هاي اطلاع رساني قيمت ارز بوده که باعث مراجعه حضوري مردم مراکز عرضه ارز شده بود، بر تشنج فضا افزوده است چرا که ظاهرا ديگر نرخي براي دلار نمي توان مشخص کرد.  
در روز پنج شنبه تقاضا براي دلار به قدري فراوان بود که بسياري از صرافان و عرضه کنندگان فقط به عرضه 100 هزار دلار به بالا مي پرداختند و کساني که قصد خريد رقم هاي کمتر مثلا 10 يا 20 هزار دلار داشتند، به سختي بايد آن را تهيه مي کردند و همچنين به خريد رقم هاي بالاتري در حدود 1625 تومان مي پرداختند.