تاریخ 1394/08/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4058 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رييس اتاق بازرگاني ايران در خصوص تجارت با انگليس هشدار داد
 خط ونشان ايران براي تجار انگليسي 

رئيس اتاق ايران با بيان اينکه ايران، سخت‌گيري‌هاي انگليس در دوران تحريم بر عليه تجار ايراني را از ياد نبرده است، گفت: اکنون کار با انگليس دشوارتر از قبل شده است. به گزارش مهر، محسن جلال‌پور در ديدار با معاون وزير تجارت و سرمايه‌گذاري انگليس در تهران با يادآوري سخت‌گيري‌هاي اين کشور در دوران تحريم بر عليه ايران، گفت: در دوران جديد اقتصاد ايران، اگرچه توجه به بخش خصوصي و همکاري با کشورهاي توانمند در اولويت قرار گرفته است اما کار با کشورهايي همچون انگليس که سخت‌گيري‌هاي بيش از حدي در دوران تحريم عليه ايران داشته‌اند، بسيار دشوار است.

رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن و کشاورزي ايران افزود: در شرايط کنوني، بخش‌هاي اقتصادي کشور آن طور که انگليسي‌ها تصور مي‌کنند، آماده همکاري با طرف‌هاي انگليسي نيستند و زمان نياز دارد تا آنچه در ذهن ما از انگليسي‌ها و رفتار ناعادلانه آنها شکل گرفته، ترميم شود. وي با بيان اينکه همکاري کشورها با ايران بايد به صورت درازمدت و همراه با سرمايه‌گذاري‌ها باشد تصريح کرد: تمامي کشورهاي علاقه‌مند به همکاري با ايران به ويژه انگليس، بايد به ايران نه به عنوان بازار مصرف بلکه به عنوان پايگاه منطقه‌اي براي توسعه همکاري‌ها نگاه کنند، ضمن اينکه با موافقت دولت، در اين همکاري‌ها ظرفيت بخش خصوصي ايران براي انجام طرح‌هاي مشترک در منطقه استفاده خواهد شد.به گفته جلال‌پور، کشورهايي که پيش از اجرايي شدن برجام، مقدمات توسعه همکاري‌ها را فراهم کنند، بهتر مي‌توانند در بازار ايران و منطقه حضور داشته باشند و در اين باره پيشنهاد مشخص ما به انگليس اين است که براي شروع کار، بانک‌هاي اين کشور از هم اکنون به حضور شرکت‌هاي انگليسي در ايران توجه بيشتري نشان دهند، چراکه شرکت‌هاي انگليسي با پيش‌بيني‌هاي بانک‌ها، فعاليتي را آغاز مي‌کنند.

وي افزود: همچنين همه فعالان اقتصادي انگليسي و کساني که مي‌خواهند با ايران کار کنند، بايد آئين‌نامه‌هاي خروج از تحريم را در آسان ترين شرايط، تدوين کنند که در اين صورت شايد بخشي از گرفتاري‌ها و مشکلاتي که با انگليس داريم، تسهيل شود.رئيس اتاق بازرگاني، صنايع و معادن و کشاورزي ايران گفت: هيات‌هاي تخصصي انگليس و ايران بايد کار خود را پيش از اجراي برجام آغاز کنند تا به اين ترتيب با اجراي برجام، کار عملياتي براي توسعه روابط آغاز شود و اگر انگليسي‌ها اين اقدامات را به بعد از اجراي برجام موکول کنند فرصت زيادي براي حضور در بازار ايران نخواهند داشت، ضمن اينکه هم اکنون نيز انگليسي‌ها از ديگر رقباي اروپايي مانند آلمان، ايتاليا، اسپانيا و فرانسه گام‌هاي زيادي عقب هستند. جلال پور افزود: علاوه بر نفت، گاز، انرژي، صنعت، کشاورزي حوزه‌هايي مانند محيط زيست، طرح‌هاي آب شيرين کن و موضوعات مربوط به آب و پساب مي‌تواند زمينه همکاري‌هاي مشترک باشد، ضمن اينکه در بخش‌هاي پزشکي و تجهيزات پزشکي، خدمات فني و مهندسي و حوزه دانش بنيان با پيشرفت‌هايي که در سال‌هاي اخير داشتيم، آماده اجراي طرح‌هاي مشترک در منطقه هستيم.وي با بيان اينکه پيشرو بودن و فراهم کردن مقدمات توسعه همکاري‌ها قبل از اجراي برجام از اولويت‌هاي ايران در همکاري با کشورهاست، به سفر اخير خود به فرانسه و ايتاليا اشاره کرد و گفت: بيش از هزار شرکت ايتاليايي براي حضور پيشدستانه در ايران و همکاري با شرکت‌هاي ايراني همچنين سرمايه گذاري در ايران اعلام آمادگي کردند و فرانسوي‌ها نيز براي فعالان اقتصادي ايران در حاشيه سفر رئيس جمهورمان به اين کشور برنامه ريزي خوبي کردند در حالي که از انگليسي‌ها اقدام قابل توجهي مشاهده نمي کنيم.رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن و کشاورزي ايران افزود: انگليسي‌ها زمان زيادي براي انجام کار در ايران و همکاري‌هاي مشترک ندارند اما اگر فرصت را جدي بگيرند و براي آغاز همکاري‌ها پيش از اجراي برجام برنامه‌ريزي کنند، فضاي موجود مناسب است. همچنين «لرد فرانسيس ماد» معاون وزير خارجه انگليس گفت: با توجه به شرايطي که پس از توافق هسته‌اي ايجاد شده و اقداماتي که در دستور کار داريم، به محض لغو تحريم‌ها پول‌هاي بلوکه شده ايران آزاد خواهد شد.

وي در خصوص فعاليت شرکت‌هاي نفتي شل و بي‌ پي در ايران گفت:‌ اين دو شرکت سابقه طولاني فعاليت در ايران دارند و اين به نظر دولت انگليس بستگي دارد که چقدر به همکاري با ايران مايل باشد و چقدر تجهيزات در اختيار اين شرکت‌ها براي فعاليت در بازار انرژي ايران قرار دهد.وي در پاسخ به اين پرسش که برخي کشورها قبل از اجرايي شدن برجام اقدام به برقراري خطوط فاينانس براي کار با ايران کرده‌‌اند، اظهارداشت: شرکت‌هاي انگليسي که هم اکنون در ايران حضور يافته‌اند، از شرکت‌هاي در کلاس جهاني و در حوزه انرژي، نفت، گاز، حمل و نقل و خدمات فني مهندسي هستند که براي سرمايه‌گذاري طولاني مدت در ايران برنامه دارند. از اين رو، اين اطمينان بايد حاصل شود که ساز و کارهاي مطمئني براي تضمين سرمايه‌گذاري‌ها در ايران وجود دارد.


 رهبر انقلاب در ديدار وزير امور خارجه و سفرا و کارداران جمهوري اسلامي:
 تصميم ‌کشورهاي ديگر درباره سوريه بدعتي خطرناک است 

رهبر انقلاب اسلامي‌در ديدار وزير امور خارجه و سفرا و کارداران جمهوري اسلامي‌ايران، با تبيين «اصول و راهبردهاي ثابت و پايدار سياست خارجي در قانون اساسي و الزامات ناشي از اين اصول و سياست‌ها»، راه حلهاي منطقي و مستحکم ايران درباره مسائل مهم منطقه از جمله سوريه، يمن و بحرين را تشريح و تأکيد کردند: اهداف آمريکا در منطقه، 180 درجه با اهداف ايران، متفاوت است.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله خامنه‌اي، سياست خارجي کشور را همان سياست خارجي نظام در قانون اساسي خواندند و خاطرنشان کردند: اين سياست خارجي متخذ از اسلام و منبعث از اهداف و آرمان‌هاي انقلاب است و مسئولان وزارت خارجه و سفرا و کارداران در حقيقت «نمايندگان، سربازان و خدمتگزاران اين اصول و آرمان‌ها» هستند. ايشان در همين زمينه افزودند: سياست خارجي کشور مانند همه کشورهاي جهان بر منافع بلند مدت و اصول و ارزش‌ها استواراست و با رفت و آمد دولتها با سلايق سياسي گوناگون، تغيير نمي‌کند، دولت‌ها فقط در تاکتيک‌ها و ابتکارات اجراييِ راهبردهاي سياست خارجي تأثيرگذار و دخيلند.

رهبر انقلاب افزودند: همه تاکتيک‌هاي ديپلماسي در دولت‌هاي مختلف بايد در خدمت پيشبرد اصول سياست خارجي در قانون اساسي باشد و نمايندگان سياسي ايران در خارج، خود را نماينده و مدافع جدي و منطقي سياست‌هاي نظام بدانند.

حضرت آيت‌الله خامنه اي با اشاره به تبليغات پرحجم بيگانگان درباره «تغيير اجباري يا خود خواسته» در سياست خارجي جمهوري اسلامي‌افزودند: اين تحليل خوش خيالانه غربي‌ها، در حقيقت ناشي از فشار اين واقعيت است که سياست خارجي جمهوري اسلامي، لااقل در سطح منطقه همچون سدّي مستحکم و صخره اي استوار، مانع از يکه‌تازي‌هاي قدرت‌هاي سلطه گر بويژه آمريکا شده است و آنها، هميشه در آرزوي تغيير اين سياست‌ها هستند. رهبر معظم انقلاب سياست‌هاي آمريکايي‌ها در منطقه بسيار حساس غرب آسيا را، علت اصلي اوضاع نابسامان منطقه برشمردند و افزودند: برخلاف نظر برخي افراد، آمريکا بخش عمده مشکلات منطقه است نه بخشي از راه حل مشکلات. ايشان با تأکيد مجدد بر اينکه سياست خارجي جمهوري اسلامي‌ايران، ساخته اين و آن نيست بلکه مبتني بر اصول مستحکم قانون اساسي است افزودند: در قانون اساسي، اسلام معيار سياست خارجي است بنابراين موضع گيري در مقابل کشورها و مسائل مختلف، بايد مختصات ديني داشته باشد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، با اشاره به ديگر اصول سياست خارجي در قانون اساسي از جمله تعهدات برادرانه به همه مسلمانان جهان، حمايت بي دريغ از مستضعفان جهان، طرد کامل استعمار و جلوگيري از نفوذ اجانب در همه زمينه‌ها، حفظ استقلال همه جانبه، دفاع از حقوق همه مسلمانان، عدم تعهد به قدرت‌هاي سلطه‌گر، روابط صلح‌آميز متقابل با دولت‌هاي غير‌محارب، خودداري از هرگونه دخالت در امور داخلي ملت‌ها و حمايت از مبارزات حق‌طلبانه مستضعفان در مقابل مستکبران در هر نقطه از جهان افزودند: اين اصول جذاب، نو و والا، ذهن ملتها بخصوص نخبگان را به خود جلب کرده است. ايشان افزودند: سياست خارجي جمهوري اسلامي‌با اين راهبردها و مختصات، سياست خارجي انقلابي است و اگر در اجرا با راهکارهاي هوشمندانه همراه شود، آثار شگفت انگيزي به همراه مي‌آورد و ظرفيت حل بخش مهمي‌از مشکلات جهان اسلام را داراست.

رهبرمعظم انقلاب، با اشاره به برخي آثار مثبت اجراي راهبردهاي سياست خارجي افزودند: اجراي سياست‌هاي انقلابي در هر زمينه، از جمله عرصه ديپلماسي باعث افزايش اقتدار و تأثيرگذاري، ارتقاي جايگاه کشور و عزت و اعتبار ايرانيان در ميان ملت‌ها مي‌شود. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، با تأکيد بر تداوم بي وقفه راهبردهاي ثابت سياست خارجي افزودند: ادعا نمي‌کنيم به همه اهداف خود رسيده ايم يا حتي نزديک شده ايم چون اجراي «سياست خارجي انقلابي» در عمل با برخي غفلتها، کم‌کاري‌ها، ناهوشمندي‌ها و موانع خارجي همراه بوده است اما جايگاه عزتمند فعلي کشور، مديون همين سياست‌هاي حکيمانه است و اگر به اين اصول عمل نکرده بوديم، خدا مي‌داند در داخل مرزها، با چه مشکلات و ضربات عجيبي، دست به گريبان مي‌شديم.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در جمع بندي اين بخش از سخنانشان، خطاب به مسئولين وزارت خارجه و سفرا و کارداران تأکيد کردند: با «استحکام و اقتدار و افتخار»، ادامه اصول انقلابي و راهبردهاي ثابت سياست خارجي را تکرار کنيد تا بيگانگان و دنباله‌هاي داخلي آنان، به تغيير در سياست خارجي جمهوري اسلامي دل‌خوش نکنند. رهبر معظم انقلاب در ادامه سخنانشان، به الزامات ناشي از پايبندي به اصول و راهبردهاي سياست خارجي پرداختند. ايشان خاطرنشان کردند: توجه داشته باشيد که تاکتيک‌هاي سياست خارجي بايد در خدمت مباني راهبردي باشد نه اينکه به اسم تاکتيک، بر ضد اصول عمل شود.

رهبر معظم انقلاب «اعتماد به نفس، صراحت و استحکام در مواجهه با عوامل مخالف و موانع» را از ديگر الزامات سياست خارجي خواندند و در عين حال افزودند: البته هنر ديپلماسي اين است که ايده‌ها و موانع را طوري بيان کند که تأثيرگذار باشد.

ايشان منطق جمهوري اسلامي‌در مسائل منطقه را دنياپسند و محکم برشمردند و در تشريح راه‌حل‌هاي ايران براي اين مسائل افزودند: در مسئله فلسطين ما ضمن نفي رژيم غاصب و جعلي و محکوميت شديد فجايع و جنايات روزانه اين رژيم، برگزاري انتخابات با حضور همه فلسطيني‌ها را پيشنهاد کرده ايم که با موازين جاري دنيا نيز کاملاً منطبق است.

ايشان افزودند: هر دولتي از دل آراي ملت فلسطين بيرون بيايد تکليف صهيونيست‌ها و ساکنان سرزمين‌هاي اشغالي را مشخص خواهد کرد البته در مخالفت با پيشنهاد منطقي ما گفته اند اين به معناي فروپاشي رژيم غاصب است که طبيعي است اين رژيم جعلي بايد دچار فروپاشي شود. رهبر معظم انقلاب درباره سوريه نيز تأکيد کردند: حرف ما در اين زمينه، مستحکم ترين حرفهاست ما معتقديم معني ندارد کشورهاي ديگر دور هم جمع شوند و راجع به يک نظام حکومتي و رئيس آن حکومت تصميم بگيرند، اين بدعتي خطرناک است که هيچ حکومتي در جهان اجراي آن را درباره خود نمي‌پذيرد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: راه حل مسئله سوريه، انتخابات است و براي اينکار بايد با قطع کمک‌هاي نظامي‌و مالي به معارضين، ابتدا جنگ و ناآرامي‌پايان پذيرد تا مردم سوريه در محيطي امن و آرام، هرکس را مي‌خواهند انتخاب کنند. ايشان در همين زمينه با رد تجزيه کشورها و تبديل آنها به واحدهاي کوچک قومي‌افزودند: مرجع قرار دادن يکي از گروه‌هاي مسلح براي تصميم‌گيري و تشکيل دولت، منطقي و مورد قبول نيست و اينگونه فرمول‌ها عملاً باعث ادامه يافتن جنگ مي‌شود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي درباره عراق نيز گفتند: تقسيم اين کشور به مناطق عرب شيعه، عرب سني و کُرد، کاملاً مخالف منافع مردم، عملي نشدني، بي‌معنا و غيرقابل قبول است. ايشان خاطرنشان کردند: وحدت سرزميني، تماميت ارضي عراق و مرجع بودن آراي مردم، اصول راه‌حل ايران درباره عراق است.

رهبر انقلاب درباره يمن نيز افزودند: قطع فوري جنايات سعودي و آغاز گفت‌وگوهاي يمني – يمني، مي‌تواند پايان بخش درگيري‌هاي اين کشور باشد.

ايشان خاطرنشان کردند: رفتار سعودي‌ها در يمن و سوريه، يک بام و دو هواست آنها درباره يمن مي‌گويند به درخواست رئيس‌جمهور مستعفي و فراري يمن در اين کشور دخالت نظامي‌کرده اند اما درباره سوريه حاضر نيستند به درخواست رئيس‌جمهور قانوني اين کشور، از حمايت از معارضين مسلح دست بکشند.

رهبر معظم انقلاب درباره بحرين نيز افزودند: مردم بحرين هيچ چيزي جز حق رأي و حق انتخاب نمي‌خواهند و ما اين درخواست آنها را منطقي مي‌دانيم. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي پس از بيان راه‌‌حل‌هاي جمهوري اسلامي ‌براي حل مشکلات منطقه افزودند: عامل اصلي اين ناامني‌ها، حمايت آمريکا از رژيم صهيونيستي و گروه‌هاي تروريستي است و اين سياست‌ها با سياست‌هاي جمهوري اسلامي‌صد و هشتاد درجه متفاوت است.

رهبر معظم انقلاب با رد مذاکره با آمريکا درباره مسائل منطقه‌اي، خاطرنشان کردند: آمريکايي‌ها، دنبال تحميل منافع خود هستند نه حل مسائل، آنها مي‌خواهند 60، 70 درصد خواسته‌هايشان را در مذاکره تحميل کنند و بقيه اهدافشان را هم بطور غيرقانوني، عملاً اجرا و تحميل کنند پس مذاکره چه معنايي دارد؟

ايشان در ادامه سخنانشان توسعه مستمر روابط با همسايگان، کشورهاي اسلامي‌و کشورهاي آفريقايي را از ديگر الزامات سياست خارجي برشمردند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين تعبير رزمندگان و جنگ‌آوران خطوط مقدم در عرصه بين‌الملل را شايسته شغل و شأن مسئولان و کارکنان وزارت خارجه خواندند و افزودند: وزارت خارجه با توجه به اهداف و وظايف خود بخوبي فعال است و به‌خصوص در تجربه اخير مذاکرات هسته‌اي، آقاي دکتر ظريف و همکارانشان آزمون خوبي، از سر گذراندند.

رهبر معظم انقلاب با تحسين تلاش و جديت تيم مذاکره‌کننده گفتند: احساس قدرت و نشستن در مقابل 6 قدرت جهاني، دفاع از اهداف و تثبيت حضور و وجود خود به طرفهاي مقابل، از جمله نقاط قوت مذاکره‌کنندگان کشورمان در مذاکرات هسته اي بود. ايشان، تدين را مهمترين نقطه قوت آقاي ظريف خواندند و افزودند: بنده مکرر براي شما عزيزان دعا مي‌کنم. رهبر معظم انقلاب افزودند: در اجراي برجام نيز بايد نکات مهم و مورد نظر را دنبال کنيد که تحقق اين موارد هم امکان‌پذير است، همچنانکه آقاي رئيس‌جمهور نيز به بنده گفتند دستيابي به برخي از نتايج ابتدا باورپذير نبود اما شما ايستاديد و ما هم ايستاديم و ممکن شد.

بخش سوم و پاياني بيانات حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، توصيه‌ها و تذکراتي خطاب به سفيران و نمايندگان جمهوري اسلامي ‌در خارج از کشور بود.

«تثبيت و تکيه بر مؤلفه‌هاي قدرت و اقتدار ملي» از جمله «نقش پر رنگ و تعيين‌کننده مردم در کشور»، «نيروي انساني کارآمد، زبده، جوان و پر شمار» و «پيشرفت‌هاي شگفت‌انگيز علمي‌ و فناوري»، «پايبندي عميق سفيران و نمايندگان خارجي به موازين ديني و روحيه انقلابي»، و «استفاده از ظرفيت کشورهاي عدم تعهد» و «نقش‌آفريني در تحقق اقتصاد مقاومتي» از جمله اين توصيه‌ها بود.

پيش‌از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، دکتر ظريف وزير امور خارجه با اشاره به شرايط حساس منطقه، تاکيد کرد: دستورات و خطوط ترسيم شده از جانب رهبر معظم انقلاب مبناي کار وزارت خارجه بوده و در دوران پسابرجام نيز نامه اخير ايشان به رييس جمهور در مورد نحوه اجراي برجام مبناي کار خواهد بود.

دکتر ظريف با اشاره به توجه وزارت امور خارجه به مسئله مقابله با نفوذ و همچنين اجراي اقتصاد مقاومتي، گفت: در همايش امسال سفرا و کارداران تلاش مي‌کنيم از وضعيت کنوني براي پيشبرد اهداف اقتصاد مقاومتي و نيز تقويت جريان مقاومت در منطقه و حل و فصل مشکلات غرب آسيا بر اساس موازين مورد نظر جمهوري اسلامي‌ايران استفاده کنيم.

بازتاب بيانات مقام معظم رهبري در رسانه‌هاي خارجي

ديدار مقام معظم رهبري با وزير امور خارجه و سفرا و کارداران جمهوري اسلامي در خبرگزاري‌ها و پايگاه‌هاي خبري گوناگون در جهان بازتاب داشت. به گزارش ايسنا، خبرگزاري رويترز با انتشار بخش‌هايي از سخنان رهبر انقلاب نوشت: بالاترين مقام ايران با انتقاد از قدرت‌هاي خارجي که به تجهيز مالي و تسليحاتي جنگجويان مخالف سوري مي‌پردازند، اعلام کرد بايد براي پايان دادن به جنگ داخلي سوريه، انتخابات در اين کشور برگزار شود. روزنامه صهيونيستي اورشليم پست نيز با انتخاب عنوان «ايالات متحده علت اصلي مشکلات در خاورميانه است نه يک راه‌حل» نوشت: سياست خارجي ايران همچون سدي مستحکم مانع يکه‌تازي قدرت‌هاي سلطه‌گر همچون آمريکا شده است. آنها در آرزوي تغيير اين سياست‌ها هستند. شبکه خبري الجديد لبنان با پوشش بخش‌هايي از اين ديدار اعلام کرد که رهبر انقلاب ايران خواستار حل بحران سوريه از طريق انتخابات شده است. شبکه خبري الميادين نيز با انتشار بخش‌هاي مهم سخنان امام خامنه‌اي در اين ديدار اعلام کرد که رهبر ايران مذاکره با آمريکا بر سر مسائل منطقه‌اي را بي‌فايده دانسته است. الميادين همچنين به نقل از رهبر معظم انقلاب اعلام کرد که حل بحران سوريه بايد از طريق برگزاري انتخابات صورت گيرد. اين شبکه خبري همچنين به نقل از امام خامنه‌اي اعلام کرد که درگيري‌ها در يمن بايد از طريق توقف فوري جنايات عربستان و آغاز گفت‌وگوها در اين کشور پايان يابد. شبکه خبري المنار نيز به نقل از رهبر انقلاب اعلام کرد که سياست‌هاي آمريکا عامل هرج‌و‌مرج در منطقه است. روزنامه القدس العربي به نقل از ايشان نوشت برگزاري انتخابات تنها راه‌حل بحران سوريه است.


 تسويه حساب سهام عدالت در سال‌جاري 

رئيس کل سازمان خصوصي‌سازي با بيان اينکه، تسويه مالي برگه‌هاي سهام عدالت در سال‌جاري انجام مي‌شود، گفت: بر همين اساس در سال‌جاري آخرين بخش سود شرکت‌ها از طرف مشمولان به حساب خزانه واريز و متناسب با اين ميزان، سهام آزاد مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي‌سازمان خصوصي‌سازي، ميرعلي اشرف عبدالله پوري حسيني درباره آزادسازي سهام عدالت، افزود: تاکنون دريافت‌کنندگان سهام عدالت، اقساط سهام دريافتي را از محل سود تسويه مي‌کردند، در تيرماه سال آينده شرکت‌ها مجمع برگزار و سود سهام را تقسيم مي‌کنند.وي درخصوص ارائه لايحه آزادسازي سهام عدالت، اظهار داشت: در لايحه آزادسازي سهام عدالت نکات اجرايي وجود دارد که آيا شرکت‌هاي سرمايه‌گذار‌ي به همين نام يا سازمان‌هاي واسط فعاليت کنند يا نه؟ که اين موضوعات در دست بررسي است.

وي افزود: دولت علاقه دارد تکليف موضوع آزادسازي سهام عدالت را امسال مشخص کند؛ اما موضوعاتي مانند بررسي بودجه سال آينده، برنامه ششم توسعه و انتخابات مجلس باعث بالا بودن حجم کاري مجلس تا پايان سال‌جاري است.


 سازمان حج و زيارت اعلام کرد:
 55 ميليون تومان غرامت براي جان باختگان حادثه منا 

در حالي‌که شرکت عامل بيمه زائران در حج، مبلغ «ديه» جان‌باختگان منا را 55 ميليون تومان اعلام کرده، معاون سازمان حج و زيارت با رد عنوان «ديه» براي اين مبلغ، آن را صرفا يک «غرامت» و يا «خسارت» دانسته است. به گزارش ايسنا، براي سال 94 نرخ ديه‌ کامل يک مرد مسلمان در ماه‌هاي غير حرام با موافقت قوه قضاييه، 165 ميليون تومان تعيين شد که در ماه‌هاي حرام نيز يک سوم اين مبلغ، به ميزان کل نرخ ديه افزوده مي‌شود. با اين حال طبق آن‌چه بهروز ناظمي مدير بيمه‌هاي اشخاص بيمه ايران گفته، «حق ديه جان‌باختگان حادثه منا تا سقف 55 ميليون تومان بوده است که تاکنون علي‌الحساب 25 ميليون تومان آن پرداخت شده است». با اين حساب نرخ ديه براي ماه حرام ذي‌الحجه در حالي‌که بايد 220 تومان محاسبه شود، به يک‌چهارم کاهش داده شده و 55 ميليون تومان درنظر گرفته شده است. براساس توضيحات ناظمي، قرارداد بيمه‌نامه اين شرکت با سازمان حج و زيارت، «اختياري» بوده که پرداخت اين مبلغ ديه بنابر قرارداد مذکور صورت گرفته است. ناظمي همچنين گفته است: سازمان حج و زيارت در قرارداد با شرکت بيمه ايران حداقلِ بيمه‌نامه را براي حجاج فراهم مي‌آورد که آن هم بيمه‌نامه اختياري است. پس از آن همه حجاج مختارند براي تکميل اين حداقل بيمه از طريق اطلاع‌رساني‌هاي انجام شده اقدام کنند. اين فرايند چندين سال است که اجرا مي‌شود و هزاران نفر از حجاج براي تکميل حق بيمه‌نامه اختياري اقدام مي‌کنند. اکنون که شرکت عاملِ بيمه حجاج ايراني اعلام کرده 25 ميليون تومان از آن ديه را علي‌الحساب پرداخت کرده‌ و البته چند نفري هم از آن قافله بازمانده‌اند، حميد محمدي، معاون سازمان حج و زيارت گفته 50 ميليون تومان که براي حادثه‌ديدگان منا در نظر گرفته شده، «ديه» نيست بلکه «خسارت» است. وي توضيح داد: سازمان حج با شرکت عامل بيمه قراردادي دارد که طبق آن اگر زائري در طول حج فوت کرد، 15 ميليون و در صورت وقوع حادثه، 40 ميليون تومان خسارت پرداخت شود که بر اين اساس حادثه‌ديدگان منا 55 ميليون تومان خسارت دريافت مي‌کنند. محمدي تاکيد کرد: در قرارداد بيمه سازمان حج و زيارت براي زائران، اين مبلغ به عنوان خسارت درنظر گرفته شده نه ديه. اگرچه معاون سازمان حج منکر طرح موضوع ديه براي جان‌باختگان منا شده، اما توضيحات شرکت عامل بيمه در حج که با تاکيد از لفظ «ديه» استفاده کرده نشان مي‌دهد در بيمه‌نامه اختياري سازمان حج و زيارت مبلغ ديه به يک‌چهارم نرخ واقعي کاهش يافته، موضوعي که باعث شده برخي وکلاي دادگستري و حقوق‌دانان نسبت به آن واکنش نشان دهند و خواستار احقاق حق زائران جان‌باخته در فاجعه منا باشند. نعمت احمدي، وکيل دادگستري با اعتقاد بر اين‌که خانواده قربانيان و آسيب‌ديدگان فاجعه منا بايد عليه سازمان حج و زيارت طرح دعوا کنند، گفته است؛ بايد عليه سازمان حج و زيارت دادخواستي را ارايه دهند، زيرا اين سازمان به وظايف اوليه خود عمل نکرده و حجاج را به اندازه ديه کامل يک انسان بيمه نکرده است.


 پرداخت هزينه‌هاي دارويي و درماني دانش‌آموزان استثنايي 

رئيس سازمان آموزش و پرورش استثنايي از عملياتي شدن طرح حمايتي دانش آموزان استثنايي خبر داد و گفت: هزينه‌هاي دارويي و درماني دانش آموزان شناسايي شده را مستقيما به خانواده‌هايشان پرداخت مي‌کنيم. مجيد قدمي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره طرح حمايت از دانش‌آموزان استثنايي اظهارکرد: اين طرح از ابتداي مهر عملياتي شده است. وي افزود: در حال حاضر دانش‌آموزان شناسايي مي‌شوند، پرونده‌هايشان به دست ما مي‌رسد و هزينه‌هاي دارويي و درماني آنها را مستقيما به خانواده‌هايشان پرداخت مي‌کنيم. رئيس سازمان آموزش‌و‌پرورش استثنايي با بيان اينکه کليه دانش‌آموزان استثنايي سراسر کشور که نياز دارويي مستمر دارند يا نيازمند خدمات توانبخشي هستند، تحت پوشش اين طرح قرار مي‌گيرند، گفت: همچنين پرداخت هزينه‌هاي کاشت حلزون براي دانش‌آموزان استثنايي شش سال تمام انجام مي‌شود. به گفته وي، 49 هزار دانش‌آموز کم شنوا در طرح تلفيقي فراگير قرار دارند که قصد داريم کمک هزينه خريد سمعک به ازاي هر دانش‌آموز يک ميليون و 500 هزار تومان برابر اعتبارات تخصيص دهيم. همچنين 7018 دانش آموز آسيب‌ديده شنوايي در مدارس خاص سازمان مشغول به تحصيل هستند.


 اختصاص بودجه 400 ميليارد ريالي براي بازنشستگان  

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي به اختصاص بودجه 400 ميليارد ريالي طي هفته گذشته براي تسهيلات بازنشستگان اشاره کرد و افزود: مستمري‌بگيران سازمان مي توانند با مراجعه به شعب سازمان تامين‌اجتماعي از اين تسهيلات بهره‌مند شوند. به گزارش مهر، دکتر سيدتقي نوربخش، اظهار داشت: سازمان تامين اجتماعي به عنوان نهادي اجتماعي - اقتصادي، هم اکنون تعداد 40 ميليون و 200 هزار نفر از جمعيت کشور را تحت پوشش دارد. وي با بيان اينکه حدود 5 ميليون و 200 هزار نفر مستمري بگير اصلي و تبعي تحت پوشش سازمان تامين اجتماعي قرار دارند، افزود: تمام ابعاد زندگي اين تعداد جمعيت، تحت پوشش سياستگذاري‌هاي سازمان است. نوربخش تصريح کرد: علاوه بر پرداخت مستمري توسط سازمان، تامين امر مهم درمان از طريق مراکز ملکي و خريد خدمات از ساير مراکز و ارائه بيش‌از 16 مورد خدمات مختلف در قانون تامين اجتماعي پيش‌بيني شده است. مديرعامل سازمان تامين اجتماعي با اشاره به فشارهاي تحميلي وارده بر اقتصاد کشور طي يکسال اخير، گفت: طبيعتا تحريم‌ها بر نقدينگي و اقتصاد کشور تاثير قابل توجهي گذارد که آثار آن در تمام دستگاه‌ها و ارگان‌هاي کشور از جمله سازمان تامين اجتماعي نيز مشهود بود.


 کميسيون امنيت ناظر بر اجراي برجام 

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به نقش مجلس در ادامه روند اجراي برجام گفت: کميسيون امنيت ملي نظارت خود را بر اجراي اين سند اعمال مي‌کند، ضمن اينکه شوراي عالي امنيت ملي نيز بخش نظارتي براي اين کار در نظر خواهد گرفت. به گزارش خانه‌ملت، علي لاريجاني در حاشيه سومين کنگره بين‌المللي علوم انساني و اسلامي، با حضور در جمع خبرنگاران در خصوص نقش مجلس در اجراي برجام با توجه به تاکيدات رهبري در اين خصوص گفت: طبق قانون، کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس نقش نظارتي خود را در اين زمينه خواهد داشت؛ همچنين شوراي‌عالي امنيت ملي نيز بخش نظارتي در اين خصوص پيش‌بيني خواهد کرد. رئيس مجلس شوراي اسلامي بر همين اساس تصريح کرد: دولت نيز ستاد اجرايي در نظر خواهد گرفت تا برجام در چارچوب مدنظر مقام معظم رهبري اجرا شود. وي در ادامه در خصوص دغدغه‌هاي حوزه علوم انساني عنوان کرد: اين موضوع بسيار مهم است که صاحبنظران نيز به آن ورود پيدا کرده‌اند. رئيس قوه مقننه کشورمان در پايان با بيان اينکه نحوه شکل‌گيري علوم انساني به کنش انسان‌ها از نظر ارادي بودن مربوط مي‌شود، خاطرنشان کرد: حوزه علوم انساني به تأملات بيشتري نياز دارد که برگزاري اين کنگره حاکي از رشد معقول آن است.


 جاسوسان از تأسيس حزب منع شدند 

با تصويب نمايندگان مجلس جاسوسان حسب تشخيص نهادهاي اطلاعاتي و امنيتي حق تأسيس حزب ندارند. به گزارش ايلنا، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، اصلاح طرح نحوه فعاليت احزاب و گروه‌هاي سياسي اعاده شده از شوراي نگهبان را مورد بحث و بررسي قرار دادند.

براساس تبصره 4 اين طرح حزب مي‌تواند از هر نام و نام اختصاري و نمادي استفاده نمايد مگر اسامي موهن يا مغاير با شئونات ديني، فرهنگي و وحدت ملي کشور و همچنين عناويني که منع قانوني دارد يا توسط دستگاه‌ها و نهادهاي عمومي موضوع ماده 5 قانون مديريت خدمات کشوري مصوب 08/07/1386 يا احزاب ديگر مورد استفاده قرار گرفته‌اند و نيز عناوين مشابه آن‌ها که عرفاً موجب اشتباه گردد همچنين عناوين عام و غيرمسمي به تشخيص کميسيون احزاب در ابتداي تبصره 4 ماده 2 بعد از عبارت «حزب مي‌تواند» عبارت «با رعايت شروط اصل 26 قانون اساسي» اضافه و در سطر دوم عبارت «وحدت ملي کشور» حذف شود. نمايندگان همچنين در رابطه با متقاضيان تأسيس حزب و عضويت در آن شرايط ذيل را با 120 رأي موافق، 3 رأي مخالف و 13 رأي ممتنع تصويب کردند.

براين اساس در بند الف ماده 4 کلمه «شرايط» جايگزين کلمه «تأسيس» مي‌شود.

نمايندگان همچنين ضمن تصويب ماده 5 که اشخاص زير را از تأسيس حزب يا عضويت در آن محروم مي‌کند، موافقت کردند.

الف – کليه اعضاي دستگاه‌هاي اطلاعاتي و امنيتي رژيم طاغوت، ساواک منحله، فراماسون‌ها، کساني که در فاصله 28 مرداد 1332 تا 22 بهمن 1357 به وزارت رسيده يا به عضويت مجالس شوراي ملي يا سنا درآمده‌اند اعضاي موثر رژيم سابق و حزب رستاخيز و اعضاي گروهک‌هاي غيرقانوني محارب و ضد انقلاب به تشخيص مراجع ذيصلاح

ب – محکومان به جرايم ضد امنيت داخلي و خارجي کشور

پ – جاسوسان حسب تشخيص دستگاه‌هاي امنيتي يا قضايي کشور با 117 رأي موافق، 2 رأي مخالف و 9 رأي ممتنع از مجموع 203 نماينده حاضر موافقت کردند.

براساس بند پ ماده 5 جاسوسان حسب تشخيص وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامي يا مراجع قضايي از حضور در احزاب منع شده‌اند.