تاریخ 1394/07/18 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4039 برو جستجو جستجوی پیشرفته   سيد‌محمود علوي:
 قاطعيت وزارت اطلاعات حرکت منافقان را نقش برآب کرد 

وزير اطلاعات با تاکيد بر اينکه در جامعه‌اي که ملتهب است و امنيت در آن آسيب‌ديده است، نمي‌توان شاهد رشد ايمان افراد آن جامعه باشيم گفت: امنيت قبرستاني با منطق قرآن سازگار نيست و قرآن امنيتي توام با سکينه و آرامش و نشاط و شادکامي‌را براي مردم مي‌خواهد.

به گزارش تسنيم، حجت‌الاسلام سيد‌محمود علوي در گردهمايي بزرگ مبلغان اظهار داشت: حادثه اسفناک منا اعياد را براي ملت مان تلخ کرد که نشان دهنده بي‌کفايتي و بي عرضگي رژيم آل‌سعود بود که حرکت ابلهانه و سفيهانه رژيم سعودي بود.

وزير اطلاعات افزود: امنيت نياز اصلي جامعه بشري است و تا زماني که وجود دارد نامحسوس است و هنگامي‌که ناامني ايجاد شود و نعمت امنيت از بين برود آن زمان اهميت امنيت بر همگام روشن مي‌شود.

علوي با بيان اين که امنيت نياز اصلي جامعه اسلامي ‌است بيان کرد: به برکت مديريت مقام معظم رهبري و نيروهاي اطلاعاتي وسربازان گمنام امام زمان (عج) کشورمان از امنيت بسيار خوبي برخوردار است، اين امنيت در کشورهاي منطقه وجود ندارد و هرروز کشتار زنان و کودکان بي گناه توسط تروريست‌ها و گروه‌هاي تکفيري انجام مي‌شود.

وي با بيان اينکه نظام اسلامي‌بايد به گونه‌اي باشد که مردم در آن احساس امنيت کنند گفت: فرهنگ يک جامعه هويت آن را مي‌سازد وفرهنگ بندگي هويت حقيقي جامعه را مي‌سازد، شکل گيري فرهنگ عبوديت نيز در گرو امنيت و اقتصاد است و امنيت رواني و بهداشت رواني يکي از اهداف آئين مقدس اسلام است و نظام اسلامي‌که بايد آن را تأمين کند.

وزير اطلاعات با بيان اينکه وزارت اطلاعات در راستاي منويات مقام معظم رهبري حرکت مي‌کند افزود: مقام معظم رهبري فرمودند که مردم بايد امنيت را احساس کنند و امنيت در جامعه نمود داشته باشد، تجسس در زندگي مردم سبب نااميدي مي‌شود و اسلام نيز تاکيد کرده است در زندگي مردم تجسس صورت نگيرد.

علوي با اشاره به حديثي از رسول خدا بيان کرد: پيامبر‌(ص) فرمودند مأموريت ندارم تا دل‌هاي مردم را بشکافم که در دل‌هاي آن‌ها چه مي‌گذرد، بايد اقدامي‌ انجام شود که علاوه بر امنيت نشاط و شادماني در جامعه باشد، وظيفه نظام اسلامي ‌و حکومت ما اجرا و تبليغ احکام اسلامي‌ و مقابله با فساد است.

وي گفت: ارعاب وسيله‌اي براي مديريت دشمن است و جامعه اسلامي ‌از اين وسيله براي ايجاد آرامش و امنيت استفاده نمي‌کند، رعب وسيله امنيت براي جامعه ديني و اسلامي‌نيست و قرآن کريم هم هيچ گاه براي ايجاد امنيت استفاده از رعب و وحشت را مناسب ندانسته است.

وزير اطلاعات با بيان اينکه ايجاد امنيت بايد در چارچوب شرع باشد و از اين جهت لازم نيست براي ايجاد امنيت از فعل حرام استفاده شود افزود: کار شنود فعل حرام است ولي هنگامي‌که امکان ضرر به جامعه اسلامي‌ باشد و حاکم اسلامي ‌دستور بدهد آن موقع مي‌توان از شنود استفاده کرد.

علوي بيان کرد: بهترين کار اطلاعاتي با اخلاق انجام مي‌شود و در اين زمينه امام‌علي‌(ع) فرمودند مسير موفقيت در گرو اخلاق است، ما به وسيله زيبايي‌هاي اخلاقي مي‌توانيم به موفقيت برسيم و بايد در همه زمينه‌ها اخلاق را رعايت کنيم.

وي با بيان اينکه با کادرهاي مختلفي در نظام مواجه هستيم و وزارت اطلاعات راهبرد خويش را در حمايت و صيانت از آن‌ها قرار داده است عنوان کرد: پيش از اينکه شخصي در مسووليتي قرار بگيرد صلاحيت وي مورد بررسي قرار مي‌گيرد که در اين راستا شوراي تائيد صلاحيت تشکيل شده و افراد صالحي در آن جا خدمت مي‌کنند که وظيفه تائيد صلاحيت مسوولان را بر عهده دارند تا با آبروي کسي بازي نشود و حق حکومت هم ضايع نشود.

وزير اطلاعات با بيان اينکه ناهنجاري‌ها زماني به وجود مي‌آيد که شخصيت افراد خدشه‌دار شود افزود: وزارت اطلاعات در زمينه تائيد صلاحيت افراد با وسواس خاصي عمل مي‌کند تا با آبروي افراد بازي نشود و در مقابل افرادي که داراي مشکل هستند صلاحيت آن‌ها تائيد نشود تا نظام اسلامي‌با مشکلي مواجه نشود.

وي با تاکيد بر نقش مردم در ايجاد امنيت گفت: در گذشته اتفاقي به وجود مي‌آمد که سبب مي‌شد تا جامعه با عدم امنيت روبرو شود ولي مشارکت مردم در ايجاد امنيت يکي از اقداماتي است که سبب شد تا جامعه از امنيت بسيار بالايي برخوردار شود.

وزير اطلاعات با بيان اين که ايجاد شور و نشاط در جامعه يکي از اهداف وزارت اطلاعات است افزود: وزارت اطلاعات متعلق به سراسر کشور است و هيچ گاه تلاش نمي‌کند تا جناحي بالا برود و جناح ديگر به زمين بخورد وهيچ گونه وابستگي جناحي هم ندارد و تنها در مسير آرمان‌هاي انقلاب اسلامي‌حرکت مي‌کند.

علوي با اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط وزارت اطلاعات در راستاي ايجاد امنيت بيان کرد: امروز ضد انقلاب آرامشي را احساس نمي‌کند، اگر فعاليت‌هاي خالصانه وزارت اطلاعات نبود جان زيادي از افراد در مکان‌هاي عمومي‌از بين مي‌رفت.

وي با اشاره به اقدامات خرابکارانه استکبار جهت ايجاد ناامني در کشورمان گفت: منافقان قصد داشتند تا در ماه رمضان در کشورهاي امارات و عربستان و کويت دست به حرکت انتحاري بزنند که در کشورهاي همسايه به موفقيت رسيدند ولي نتوانستند اين موضوع را در کشورمان عملياتي کنند که علت آن هم قاطعيت وزارت اطلاعات در اين زمينه بود.


 سرمقاله
 ادب گفتاري و ادب رفتاري 
نويسنده : فرزامي

به گزارش «ايلنا» و به نقل از روزنامه ي «اعتماد» حجت‌الاسلام والمسلمين منتظري (رئيس ديوان عدالت اداري) در جلسه‌ي چهاردهم مهر‌ماه هيئت عمومي با تاکيد بر اين که اهانت به افراد در تريبون ها به هيچ روي قابل دفاع و توجيه‌پذير نيست، اظهار کرد، اين گونه نيست که اگر کسي نماينده‌ي مجلس شد، و تريبوني در اختيار گرفت، مجاز باشد هر حرفي که به دهنش مي رسد، بدون رعايت ادب و نزاکت اسلامي بيان کند...

به خاطر دارم که عطاءالله مهاجراني که اکنون با اين که رفته است و در ربقه‌ي اين ملک نيست در حال و قال، ادب نگه مي‌دارد. در دولت سازندگي با مسئوليتي که داشت به نوعي مذاکره با آمريکا را مطرح کرد که دلواپسان مصطلح آن روزها، لعن و طعن و طردش کردند تا اين که رهبر انقلاب با تاييد ضمني وي حکيمانه گفتند: ايشان پيشنهادي کرده که حداکثر آن است که به پيشنهاد ايشان عمل نمي‌کنيم (نقل به مضمون) .

همين ادب گفتاري موجب شد که به سيل ناسزا و تهديدي که هميشه بر زبان منتظران دايمي و شيرين زبان چنين احوالي جاري است، خاتمه داده شود. در اينجا قصد نگارنده، مداهنه نيست بلکه مقصود آن است تا مدعيان ذوب در ولايت از اين سيره‌ي اخلاقي و اسلامي درس بگيرند و زبان به تکفير و «سب» باز نکنند و چنين واژه‌ها و عباراتي را بر سر زبان‌ها نيندازند و طبيعي و از زبان همه جلوه ندهند. اين خيلي نکوهيده است که خاستگاه و مسقط الراس يگانه مرجع تقليد تشيع در زمان خود و نيز مهد و آبشخور دو استاد سترگ و جانشين ناپذير دانشگاه تهران، زنده يادان فقيد، دکتر عبدالحسين زرين کوب و دکتر سيد جعفر شهيدي که آثاري ناب درباره ي اسلام دارند و نغزها پرداخته‌اند، نماينده اش حرمت نگه ندارد و ادب فروگذارد و در حق وزير امورخارجه اي که در دوران تصدي خود، هوشمندانه و مدبرانه در استيفاي حقوق به حق ايران، شجاعانه کوشيده است، ناسزاهاي اغراق آميز بگويد ! آن هم در صحن خانه‌ي ملتي که به نجابت و فرهنگ و مدنيت و ادب، شهره‌ي آفاق است و عالم و آدم به اين رفتارها و گفتارها با دقت تمام توجه دارند. حال بايد پرسيد که چنين نماينده اي براي فرهيختگان و مردم هوشمند و نجيب حوزه ي انتخابيه ي خود چه جوابي خواهد داشت و افکار عمومي و داوري مردم در اين تهتک و اسائه ي ادب، چگونه خواهد بود؟

از طرفي اين، خيلي بد است که بدون محاکمه آن هم در جايگاهي که نبايد جز به ادله و اتقان و اثبات و اصابت معني، سخن گفته شود، به وزير امور خارجه‌ي جمهوري اسلامي ايران، نسبت هاي نادرخور داده شود و عمل ايشان را مصداق جاسوسي يا تعابيري از اين دست بدانند.

اين مدعيان محترم بهتر است که به فضاهاي مجازي سري بزنند و حافظه‌ي تاريخي ملت را در عباراتي موجز، بخوانند و بشنوند و عبرت بگيرند و بدانند که فرهنگ و مدنيت ايراني در طول تاريخ، هماني بوده است که «ظريف» در بازگشت از سفر گفت و قصه به درگاه الهي برداشت تا او داد بستاند.

آسايش دو گيتي، تفسير اين دو حرف است

با دوستان مروت، با دشمنان مدارا

منتقدان پاسخ دهند با عنايت به فضاي مجمع عمومي سازمان ملل و منطق سياسي و روابط بين‌المللي اگر در اين مواجهه‌ي غير‌قابل پيش‌بيني و غير‌منتظره، خود به جاي وزير امور خارجه‌ي ما بودند، چه مي‌کردند، به رئيس جمهور آمريکا ناسزا مي‌گفتند، يقه‌اش را مي‌گرفتند، به او پشت مي‌کردند؟ آيا اگر برخلاف عرف عمل ‌مي‌شد، همين منتقدان از عمل سخيف و آبروريزي سياسي سخن نمي‌گفتند و فرياد برنمي‌آوردند که وجهه‌ي بين‌المللي ما دچار تنازل شد و آبروي ما بر باد رفت؟

بسيار بعيد است که منتقدان ظريف ندانند در حکمت عملي پذيرفتني ما «تدبير منزل» با «سياست مدن» تفاوت دارد و بايد در روابط بين‌المللي باادب گفت و مودبانه عمل کرد و با زبان مدارا حقوق خود را استيفا نمود و البته منفعل هم نشد و همه جا با تدبير و با بررسي همه‌ي جوانب «و اعدلهم مااستطعتم من قوه...» را در عمل به کار بست و اسلام و ايران را عزت‌مند ساخت.

و اگر ادعا مي‌کنيم که سرچشمه‌ي فياض معرفت قرآن آبشخور نظام ماست و خصايل و خلق رسول اکرم (ص) اسوه‌ي ما، به اتخاذ آن معارف و اين سيره نه در زبان که در عمل و با باور قلبي بکوشيم و با اخلاق عملي به ديگران درس زندگي بياموزيم و از بدزباني و جناح گرايي در هر شرايطي بپرهيزيم و نخواهيم که رقيب اهل و قابل را با فضاسازي از صحنه خارج کنيم و نيز يک بار ديگر در آيات شريف 60، 61 و 62 سوره ي مبارک انفعال، تعمق کنيم و فرمان حق را آن چنان که بايد نصب العين اعمال و گفتار خود قرار بدهيم نه با تفسير به راي و نه با تعابيري که خود مي‌فهميم.


 سخنگوي وزارت کشور:
 اجازه کار غيرقانوني به هيچ جريان‌ سياسي نمي‌دهيم 

قائم مقام و سخنگوي وزير کشور با تاکيد بر لزوم قانون‌مداري در برگزاري انتخابات و تاييد صلاحيت‌ها، گفت: سليقه‌اي برخورد کردن، بي‌اعتمادي به دنبال دارد و موجب تضييع حق مردم مي‌شود.

به گزارش ايلنا، حسينعلي اميري در همايش توجيهي آموزشي منطقه‌اي انتخابات سه استان گيلان، قزوين و زنجان گفت: مقدرات کشور در مجلس شکل مي‌گيرد، بنابراين ساز‌وکار شکل‌گيري مجلس، فوق‌العاده مهم حساس و نيازمند دقت است.

وي تصريح کرد: مجلس شوراي اسلامي يک نهاد فرابخشي حاکميتي و نظارتي است و مجلس حق سوال، تحقيق، استيضاح، تفحص و راي دادن به وزرا براي شکل‌گيري دولت را دارد.

اميري با بيان اينکه کليد واژه انتخابات قانون است، گفت: يکي از شعارهايي که رييس‌جمهوري مطرح کرد موضوع قانونمداري بود که اين امر به‌ويژه بايد از سوي مسئولان و دستگاه‌هاي اجرايي مورد توجه قرار گيرد. قائم مقام وزير کشور خاطرنشان کرد: مجريان انتخابات، بايد شرايط قانوني و مساوي براي داوطلبان را فراهم کنند. وي با اشاره به اينکه رييس‌جمهوري تاکيد دارد کشور با يک گرايش سياسي اداره نشود، افزود: کسي که نهايي مي‌شود فرقي ندارد اصولگرا، اصلاح‌طلب، اقليت مذهبي اهل تسنن يا تشيع باشد.

اميري تصريح کرد: هرکسي که از فيلترهاي کنترلي و صلاحيتي نظام انتخابات ما عبور کرد و نامش به عنوان کانديدا مطرح شد، از هر قوم و تبار و با هر گرايش سياسي و اديان به رسميت شناخته شده، بايد شرايط قانوني مساوي برايش در نظر گرفته شود. وي بيان کرد: ايجاد بستر حقوقي و قانوني مساوي براي همه داوطلبان و سلايق، مورد تاکيد دولت و رييس‌جمهوري است.

اميري تاکيد کرد: حق‌الناس دانستن رأي مردم که از کليدي‌ترين واژه‌هاي مورد استفاده رهبر معظم انقلاب است، بايد براي همه دست‌اندرکاران اعم از مجريان، ناظران و حافظان نهادينه شود. فراموش نکنيم خداوند روز قيامت از حق‌االله مي‌گذرد اما از حق الناس نمي‌گذرد. اميري افزود: عدم رعايت حق الناس در ارتباط با انتخابات و رأي مردم، آثار و تبعات و مسئوليت‌هاي شرعي بسياري براي دست‌اندرکاران انتخابات دارد. حق‌الناس مي‌تواند در رابطه با مسئولان بررسي صلاحيت، مجريان انتخابات، مسئول صندوق ناظر و همه دست اندرکاران مصداق عملي پيدا کند.

سخنگوي وزارت کشور يادآور شد: براي اجراي انتخابات مشارکتي و آزاد، چند اصل بايد مورد توجه قرار گيرد که يکي از آنها مشارکت حداکثري مردم است. بايد براي جلب مشارکت حداکثري مردم، تمهيداتي بيانديشيم و اين موضوع، نياز به فراهم کردن ابزار و مقدمات به دست هيات نظارت و شوراي نگهبان و مجريان دارد.

اميري خاطرنشان کرد: اگر مردم حس کنند مجريان و ناظران و دست اندرکاران بي‌طرفانه و صادقانه عمل کرده و از آرايشان صيانت مي‌شود، انتخاباتي آزاد، پر شور و باشکوه شکل مي‌گيرد. قائم مقام وزير کشور ادامه داد: کمترين اشتباه در برگزاري انتخابات، ممکن است بحران‌هاي سياسي و اجتماعي همچون درگيري‌هاي طائفه‌اي و کشتار ايجاد کند و جبران‌پذير نباشد لذا انسجام سازماني و دقت، بسيار مهم است. وي يکي از محورهاي مهم انتخابات را فعال کردن همه احزاب سياسي عنوان کرد و بر لزوم ساماندهي هيات‌هاي اجرايي قوي، بي‌طرف، متدين و خوشنام در چارچوب قانون و تزريق اين حس که هيات‌هاي اجرايي امانتدار حقوق مردم هستند تاکيد کرد و دست‌اندرکاران را به تهيه و تنظيم ساز و کارهايي که قانوني و نويدبخش برگزاري انتخاباتي قانوني باشد و برخورد يکسان با احزاب و جريان‌هاي سياسي توصيه کرد. سخنگوي وزارت کشور تاکيد کرد: نبايد اجازه کار غيرقانوني به جريان‌هاي سياسي و داوطلبان بدهيم و بايد رصد دقيق انجام گيرد و از هم اکنون تذکر داده شود. وي افزود: در اصل حاکميت قانون، چند محور عملياتي از جمله شناخت قانون انتخابات، عدم دخالت در حوزه وظيفه ديگران، تعيين مرزبندي و توجيه و آموزش مجريان، تعيين قانون به عنوان تنها مرجع حل اختلاف حائز اهميت و توجه است. قائم مقام وزير کشور گفت: با هيات‌هاي نظارت بايد با حسن نيت، صداقت و در عين حال تدبير و عقلانيت و کياست برخورد شود. وي با تاکيد بر لزوم حفظ آرامش عمومي بيان کرد: تبليغي کردن اشکالات جريان‌هاي سياسي و کانديدا‌ها صلاح نيست، بلکه بايد با آرامش و قانون‌مداري تذکر داده شود. وي متذکر شد: قانون، مرز بين حق و باطل است اما ساز و کار آن بايد با حفظ ارتباط قانوني با هيات نظارت بر‌اساس اخلاق باشد. دست‌اندرکاران انتخابات، بايد تابع سياست‌هاي عمومي دولت و وزارت کشور باشند.

اميري هيات‌هاي اجرايي را گلوگاه استراتژيک انتخابات خواند و تاکيد کرد: بايد از افراد قوي و متدين در اين امر استفاده شود. در هيات‌هاي اجرايي بايد از افراد قوي، متدين و در انتخاب بازرسان افراد داراي اقتدار، امين و صديق مورد استفاده قرار گيرند. کسي که در دولتي کار مي‌کند، بايد چهارچوب‌هاي دولت را پذيرفته باشد. در کشورهايي که دموکراسي برقرار است مردم در سرنوشت سياسي اجتماعي خود شرکت داده مي‌شوند.


 وزير کار:
 يارانه 4 ميليون نفر ديگر قطع مي‌شود 

وزير کار با اعلام اينکه 5 ميليون تقاضاي شغل با تاخير در راه بازار کار است، گفت: تاکنون يارانه 1/2 ميليون نفر قطع شده و اين کار براي 4 ميليون نفر ديگر نيز انجام مي‌شود.

به گزارش مهر، علي ربيعي در برنامه گفت‌وگوي ويژه خبري شبکه دو سيما، مسئله اشتغال را پيچيده و فرابخشي دانست و گفت: اشتغال، اجماع و اهتمام ملي مي‌خواهد و بدون آن نمي‌توانيم برنامه خوبي درباره آن داشته باشيم. وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي اظهارداشت: در سال‌هاي پيش‌رو 5 ميليون نفر متقاضي شغل جديد خواهند بود. وي با بيان اينکه بيش‌از 5 ميليون نفر در آينده با تأخير وارد بازار ايران خواهند شد، افزود: بسياري از آنها فارغ‌‌التحصيلان دانشگاه‌ها و خانم‌ها هستند.

ربيعي ادامه داد: براي اينکه بتوانيم نيروهايي که الان قصد دارند وارد بازار شوند را سامان دهيم در سال‌هاي آتي بايد سالانه 800 هزار شغل جديد ايجاد کنيم. سال 93 سيصد هزار نفر را از طريق مؤسسات کاريابي به واحدهاي مختلف براي کار معرفي کرديم که يکصد هزار نفرشان شغل پيشنهادي را به دلايل مختلف قبول نکردند.

وي به ايجاد 735 هزار و 683 شغل جديد در سال گذشته بر‌اساس دفترچه‌هاي صادر شده تأمين اجتماعي اشاره کرد و افزود: در همين مدت 326 هزار ريزش شغل داشتيم که خالص ايجاد اشتغال بيش‌از 400 هزار نفر بود. وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي افزود: ميانگين سن اشتغال به کار از 28 سالگي به 27 سالگي کاهش يافته است. ربيعي با اذعان به برخي اختلافات بين کارگران و کارفرمايان گفت: وقتي عرضه و تقاضاي نيروي کار در شرايط اقتصادي سخت مي‌شود، مسلما به کارگران فشار وارد خواهد شد. ربيعي افزود: سال گذشته با تفاهم از ريزش 237 هزار شغل جلوگيري کرديم. وزير کار با تأکيد بر سخت بودن شرايط حقوق بازنشستگان گفت: براي بهبود وضعيت معيشتي آنان در طي سه سال اخير 65 درصد به حقوق بازنشستگان اضافه شده است هر چند که مي‌دانيم اين افزايش هم کفاف سختي زندگي آنها را نمي‌دهد. ربيعي با نامناسب دانستن ورودي و خروجي درآمدها و هزينه‌هاي صندوق‌هاي بازنشستگي گفت: به همين خاطر مبحث صندوق‌هاي بازنشستگي در کنار بحران آب و محيط زيست از جمله اولويت‌هاي برنامه ششم قرار گرفته است.

وي همچنين در زمينه پرداخت يارانه‌ها با اشاره به سابقه اجراي آن افزود: در اجراي اين قانون در برخي موارد قانون اجرا نشد و همچنين پايگاه‌هاي اطلاعاتي مناسبي هم براي اجراي درست آن موجود نبود. با ساماندهي 28 پايگاه اطلاعاتي انواع درآمدها، هزينه‌ها و دارايي‌ها، به جز حساب‌هاي بانکي يارانه بگيران را براي شناسايي افراد پُردرآمد بررسي کرديم.

وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي افزود: تاکنون دو ميليون و يکصد هزار نفر به صورت قطعي از پرداخت يارانه حذف شده‌اند که 80 درصد از حذف شدگان هيچگونه اعتراضي نداشتند. براي تحقق به مصوبه مجلس شوراي اسلامي‌بايد حدود 4 ميليون نفر ديگر از پرداخت يارانه حذف شوند.

ربيعي با اشاره به انتشار‌نامه 4 وزير به رئيس‌جمهور درباره بازار سرمايه گفت: پس از انتشار اين نامه بعضي از کاه، کوه ساختند، عده‌اي از توهم اختلاف سخن گفتند و برخي هم تأکيد چهار وزير بر رکود را به عنوان شاخص معرفي کردند.

وي افزود: از اين دست نامه‌ها بارها نوشته شده اما چرا بايد از يک نامه طبيعي براي اينکه دولت به زمين بخورد سوء استفاده شود. کل بورس 5 درصد از کل اقتصاد را تشکيل مي‌دهد و من به خاطر نگراني از سهام کارگران در بورس اين نامه را امضا کردم اگر چه اين قدر بداخلاقي را تصور نمي‌کردم. اين نامه نشانگر رکود مزمن در کل کشور نبوده و نيست؛ بلکه معطوف به بازار بورس بود.


 سخنگوي دولت:
  با همه تحريم‌ها و فشارها، تورم را به زير 15 درصد رسانديم 

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور گفت: طبق گزارش صندوق بين‌المللي پول نرخ شاخص به شش تا هفت درصد افزايش مي‌يابد و تورم نيز کمتر مي‌شود و اين نشان مي‌دهد که تحريم‌ها بي‌اثر بوده است. به گزارش ميزان، محمدباقر نوبخت در دومين روز اجلاس جامعه مدرسان حوزه علميه قم در ساري، بابيان اينکه کمتر از دو سال فرصت خدمتگزاري براي دولت باقي‌مانده است، تصريح کرد: براي ارزيابي عملکرد دولت بايد شرايط قبل از دولت نيز بررسي شود. وي گفت: درآمد ايران قبل از دولت يازدهم از 118 ميليارد دلار به حدود 52 ميليارد دلار کاهش‌يافت و همچنين پيش‌نويس نفت برابر غذا نيز روي ميز دشمنان کشورمان بود. وي اظهار داشت: ميزان درآمد کشور در سال‌جاري از 52 ميليارد دلار به 24 ميليارد دلار کاهش ‌يافته است و براي اينکه بتوانيم حلقه تنگ ظالمانه و ضد‌انساني را رفع کنيم بايد برنامه‌ريزي داشته باشيم. نوبخت به دو شاخص مهم اقتصادي کشور اشاره کرد و گفت: اين شاخص به منفي 8/6 درصد و منفي 9 درصد رسيده بود و تورم نيز به بالاي 40 درصد رسيده بود. معاون رئيس‌جمهور بابيان اينکه تحريم‌ها به اوج رسيده بود، گفت: با همه تحريم‌ها و فشارها دولت موفق شد تورم را به زير 15 درصد برساند و رشد منفي اقتصادي را به رشد مثبت برساند. نوبخت با اشاره به اينکه ميزان تورم 15 درصدي بالاست تصريح کرد: دولت موظف است که اين ميزان تورم را کاهش دهد و فشار را از روي دوش مردم بردارد. وي گفت: بيش‌از 246 طرح بزرگ ناتمام در دو سال گذشته به سرانجام رسيد. نوبخت با اظهار اينکه دو هزار و 900 طرح ناتمام به دولت به ارث رسيده است گفت: خيلي از طرح‌ها توجيه اقتصادي ندارد. معاون رئيس‌جمهور با اشاره به اينکه نمي‌توانيم طرح جديد شروع کنيم گفت: ما محکوميم از بين طرح‌هايي که قبلاً کلنگ زده‌شده بود را انتخاب کرده و آن را به سرانجام برسانيم. رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور گفت: طبق گزارش صندوق بين‌المللي پول نرخ شاخص به شش تا هفت درصد افزايش مي‌يابد و تورم نيز کمتر مي‌شود و اين نشان مي‌دهد که تحريم‌ها بي‌اثر بوده است. نوبخت با اشاره به کاهش نرخ قيمت خام نفت از سوي عربستان سعودي تصريح کرد: متأسفانه درآمدهاي نفتي کشور باز کاهش‌يافته است. معاون رئيس‌جمهور از پرداخت وجه گندم کاران و چاي‌کاران خبر داد و گفت: دولت همواره خواهان توجه به اقشار کم‌درآمد است و بيش‌از چهار و 800 ميليارد تومان اعتبار در قالب طرح تحول سلامت به بيمارستان‌ها و مراکز درماني تخصيص داده‌شده است. رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي کشور به دو طرح مهم اشاره کرد و گفت: براي شروع برجام منتظر نظر مجلس شوراي اسلامي هستيم و هنوز کارمان را در اين زمنيه شروع نکرده‌ايم. نوبخت يادآور شد: سال گذشته موفق شديم با رشد سه درصد، 700 هزار جوان از مجموع 800 هزار جوياي کار را صاحب شغل کنيم اما 100 هزار نفر به خيل بيکاران اضافه‌شده است.معاون رئيس‌جمهور با اشاره بودجه 184 هزار ميليارد توماني کشور گفت: هنر اين است که رشد اقتصادي را افزايش و تورم را کاهش دهيم که بايد از اقتصاد مقاومتي بهره گيريم.


 توجه جدي دولت به حقوق کودکان 

وزير آموزش و پرورش در مراسم روز جهاني کودک گفت: دولت تدبير‌و‌اميد به حقوق کودک توجه جدي دارد و تلاش مي‌کند کودکان از حقوق خود برخوردار باشند. به گزارش ايلنا، علي اصغر فاني در مراسم بزرگداشت روز جهاني کودک با اشاره به اهميت دوره کودکي گفت: مهمترين دوره براي شکل‌گيري شخصيت دانش آموزان دوره کودکي و نوجواني است و به همين دليل بايد اقتضائات اين دوره مورد توجه برنامه ريزان قرار گيرد. توجه به برنامه‌ريزي متناسب با اقتضائات و تحولات محيطي، اهميت زيادي دارد. وزير آموزش‌و‌پرورش با تأکيد بر اهميت نقش خانواده در شکل‌گيري شخصيت کودک اضافه کرد: خانواده، رسانه‌ها و جامعه سه رکن مهم در شکل‌گيري تربيت و شخصيت کودک هستند. بنابراين لزوم هماهنگي و همدلي بين خانواده، محيط آموزشي و جامعه مي‌تواند نقش موثري در تربيت افراد داشته باشد. وي در بخش ديگري از سخنانش به تأکيد رياست جمهوري بر بحث کتابخواني، گفت‌و‌گو و انشا اشاره کرد و افزود: رئيس‌جمهور در آغاز سال تحصيلي 93-92 اين سه مورد را مطرح کرد. افراد بايد از سنين کودکي ياد بگيرند که چگونه گفت‌وگو و تعامل کنند. چگونه نسبت به اطرافيان حساس باشند و از چه طريق مکنونات قلبي خود را بنويسند. اين‌ها نکاتي است که آقاي روحاني متقاضي پيگيري آن‌ها بودند.


 اضافه خدمت‌ سربازان بخشيده مي‌شود 

رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا گفت: در هفته ناجا بعضي از اضافه خدمت‌هاي سربازان بخشيده مي‌شود. به گزارش ايسنا، سردار سيدحميد صدرالسادات، پنجشنبه 16 مهر ماه در حاشيه افتتاح طرح تحول خدمات‌رساني به مردم در جمع خبرنگاران، با بيان اينکه در هفته ناجا بعضي از اضافه خدمت‌ها بخشيده مي‌شود، عنوان کرد: اضافه خدمت‌هاي سنواتي که به تاخير افراد در معرفي خود گفته مي‌شود، امکان بخشودگي ندارند، اما اضافه خدمت‌هايي که بر اثر بي‌انضباطي سربازان صورت گرفته است مي‌تواند با دستور فرمانده بخشيده شود. وي با اشاره به اينکه کساني که سه ماه تاخير در معرفي داشته‌اند سه ماه اضافه خدمت براي آنان در نظر گرفته مي‌شود، افزود: افرادي که بيش‌از سه ماه تاخير در معرفي داشته‌اند 6 ماه و کساني که بيش‌از يک سال تاخير داشته‌اند علاوه بر مدت 6 ماه اضافه خدمت به مراجع قضايي نيز معرفي مي‌شوند. رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا افزود: کساني که اضافه خدمت به آنان تعلق مي‌گيرد اگر خدمت خود را به خوبي انجام دهند تا دو سوم از اضافه خدمت آنان نيز بخشيده مي‌شود که در عيد غدير سال گذشته طبق فرموده مقام معظم رهبري تمام اضافه خدمت‌ها، بخشيده شد. صدرالسادات با بيان اينکه افراد از سن 19 تا 50 سالگي طبق قانون سرباز محسوب مي‌شوند، عنوان کرد: از اين سال‌ها دو سال آن به صورت خدمت سربازي و باقي سال‌ها با نام ذخيره اول و دوم هستند که در بعضي از حوادث تمرين و رزمايش‌ها ممکن است از افرادي که در سال‌هاي ذخيره هستند، کمک گرفته شود. وي با بيان اينکه در مرحله اول ثبت‌نام مشمولان غايب سال گذشته شروع شده است، اظهار کرد: 290 هزار نفر در اين طرح ثبت‌نام کرده‌اند که درخواست‌ها بررسي و براي مشمولان پيامک ارسال شده است. صدرالسادات ادامه داد: از اين تعداد 7000 نفر واجد شرايط تشخيص داده نشده همچنين 10 هزار نفر نيز در مدارک خود نقص داشته‌اند. رييس سازمان وظيفه عمومي ناجا با اشاره به اينکه از نظر سازمان وظيفه عمومي کار به درستي پيش رفته است، تصريح کرد: در اين طرح 150 هزار نفر جريمه‌هاي خود را پرداخت کرده و 140 هزار کارت معافيت نيز صادر شده است.