تاریخ 1390/10/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 2985 برو جستجو جستجوی پیشرفته   طي يک نشست خبري صورت گرفت;
 اعلام موجوديت جبهه مردم سالاري 
 جبهه مردم سالاري و اصلاحات مقابل هم نيستند / همايش بزرگ جبهه مردم سالاري 26 دي برگزار خواهد شد

صبح ديروز يکشنبه جبهه مردم سالاري با حضور تعدادي از نمايندگان 14 حزب و تشکل سياسي عضو اين جبهه اعلام موجوديت کرد.
به گزارش ايسنا، مصطفي کواکبيان در نشستي خبري که به همين مناسبت برگزار شد، با تبريک ولادت امام موسي کاظم(ع) و آغاز سال نوي ميلادي و همزماني فعاليت اين جبهه با اين دو مناسبت، اظهار کرد: ما يک نظام مردم سالاري ديني داريم و قانون اساسي ما ارکان و پايه هاي حضور مردم را در تعيين سرنوشت خود تثبيت کرده است و طبيعي است که احزاب به عنوان هسته هاي اصلي نظام هاي مردم سالاري در مقاطع مختلف نبايد نسبت به امور بي تفاوت باشند و اکنون که در آستانه يک انتخابات مهم در کشور هستيم، 14 حزب و تشکل قانوني با گرايش اصلاح طلبانه با يکديگر ائتلاف کرده و جبهه مردم سالاري را تشکيل داده اند و اکنون نيز اعلام موجوديت کرده اند.
وي در ادامه با اعلام اسامي احزاب و تشکل هاي عضو جبهه مردم سالاري گفت: 14 حزب و تشکل  سياسي همچون حزب مردم سالاري، حزب آزادي، حزب اتحاد ملي ايران، حزب ميهن اسلامي، حزب فرزندان ايران، حزب مستقل کار، کانون همبستگي فرهنگيان ايران، کانون فارغ التحصيلان آذربايجان غربي، کانون حضرت وليعصر (عج)، کانون فارغ التحصيلان ابوريحان بيروني، جمعيت سياسي اقتدار ملت ايران، جمعيت طرفداران نظام و قانون، جمعيت ايران فردا و انجمن اسلامي دانشگاهيان استان اصفهان در اين جبهه عضويت دارند.
عضو جبهه مردم سالاري با بيان اين که «اين 14 حزب يا تشکل سياسي داراي پروانه رسمي و قانوني جهت فعاليت از کميسيون ماده 10 احزاب وزارت کشور هستند» گفت: آن ها بنا دارند اوضاع انتخابات آتي را رصد کنند و در صورت مناسب ديدن شرايط در انتخابات به صورت يک جبهه ظاهر مي شوند و اگر توافقي حاصل شد و شرايط مناسب بود، حتما ليست سراسري در انتخابات خواهند داشت.
کواکبيان با بيان اين که «ان شا»الله در 26 دي ماه همايشي با حضور احزاب و اعضاي شوراي مرکزي احزاب عضو برگزار خواهد شد و در آن جلسه مواضع اين جبهه به صورت مفصل تشريح خواهد شد» ادامه داد: ما معتقديم که عرصه انتخابات، عرصه تعيين سرنوشت است و نبايد اين عرصه را خالي گذاشت.
وي گفت: ما خبرهايي داريم مبني بر اين که برخي مي خواهند وکيل الدوله هايي به مجلس بفرستند و اين جاي نگراني جدي دارد. ما بر اين باور هستيم انتقادي که به مجلس هشتم و مجالس ديگر وارد است اين است که در برابر خواست صاحبان قدرت و دولتمردان، از قانون، اصول قانون اساسي و روح آن تنزل کرده اند. ما معتقديم که بر اساس اصول قانون اساسي و ديدگاه امام و رهبري، مجلس در راس امور است و هيچ کس نبايد اين موضوع مهم را ناديده بگيرد.
اين عضو جبهه مردم سالاري با تاکيد بر اين که «ما اعتقاد داريم قانون اساسي بايد بدون کم و کاست و هيچگونه تنزلي اجرا شود» گفت: ما به مجريان انتخابات توصيه مي کنيم که نمايندگان بي طرفي در راستاي اجراي انتخابات باشند و به ناظران نيز توصيه مي کنيم که به دنبال مشارکت حداکثري مردم باشند و قانون را ملاک عمل قرار دهند و برخوردهاي سياسي و سليقه اي صورت نگيرد.
کواکبيان با بيان اين که «ما به دنبال تحقق الگويي مانند الگوي مجلس پنجم هستيم» گفت: در مجلس پنجم ما شاهد بالاترين درصد مشارکت مردم در طول هشت دوره برگزاري مجلس بوده ايم و مردم مشارکتي 71 درصدي داشتند و ما مي توانيم اين مساله را در انتخابات آتي در صورتي که دستگاه هاي اطلاعاتي، انتظامي، امنيتي، اجرايي و نظارتي و احزاب و فعالان سياسي و مطبوعاتي دست به دست هم بدهند شاهد باشيم و در واقع انتخاباتي پرشور برگزار شود که بخش مهمي از آن مربوط به تاييد صلاحيت ها و چگونگي تصميم گيري در اين زمينه است که ما منتظر آن هستيم.
وي گفت: در مجلس پنجم حتي افرادي مانند عزت الله سحابي و برخي از افرادي که بعدا معروف به ملي مذهبي ها شده بودند، تاييد صلاحيت شده بودند و مساله مهم اين است که سخت گيري شوراي نگهبان در اين مقطع مي تواند به مشارکت حداکثري مردم لطمه بزند و به نظر ما هر کس بر اساس مر قانون، شرايط و صلاحيت لازم را داشته باشد بايد تاييد شود.
اين عضو جبهه مردم سالاري با بيان اين که «از بيش از 5 هزار نفري که براي انتخابات مجلس نهم ثبت نام کرده اند، حدود 700 نفر از آن ها گرايش اصلاح طلبي دارند که البته شايد افراد مشهور آن ها کمتر از 100 نفر باشد» گفت: ما شرايط را رصد مي کنيم تا ببينيم دستگاه هاي نظارتي چگونه برخورد مي کنند و اميدواريم سوژه به دست برخي از افرادي که آن طرف مرز نشسته اند و دائم بر تحريم انتخابات تاکيد مي کنند نيفتد و در واقع همه به شکلي عمل کنيم که مفهوم جذب حداکثري و دفع حداقلي در انتخابات مجلس نهم را مشاهده کنيم و بر اساس الگوي مجلس پنجم مشارکت مردم گسترده باشد.
کواکبيان گفت: ترکيب مجلس پنجم نيز ترکيب مناسبي بود، البته درست است در آن ترکيب برخي از دوستان اصولگرايان اکثريت را داشتند، ولي به گونه اي نبود که تمام تصميمات را خود آن ها اتخاذ کنند. ما در مجلس هشتم يک نفر را نيز در هيات رييسه نداشتيم که از حقوق 60، 70 نفر در فراکسيون خط امام در صورتي که مشکلي ايجاد شود حمايت کند.
نمونه آخر  آن همان گزارش کميسيون اصل 90 بود که برخلا ف آئين نامه  و صرفا  با تصميم هيات  رئيسه قرائت  شد و هر چند  رئيس جلسه  تذکر ما را وارد  دانست اما هيچ فايده اي نداشت.
وي ادامه داد: هنوز مشخص نيست که مسوول، جانشين و سخنگوي جبهه مردم سالاري چه کسي است.
اين عضو جبهه مردم سالاري در پاسخ به سوالي مبني بر اين که آيا تشکيل اين جبهه منافات با جبهه اصلاحات و مواضع آن ندارد؟ با رد اين موضوع گفت: شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات فعاليت خود را ادامه مي دهد و حزب مردم سالاري نيز عضو اين شوراست.
کواکبيان با بيان اين که «ترکيب جبهه مردم سالاري، ترکيبي از فرهنگيان، کارگران، دانشگاهيان و فعالان سياسي است» گفت: جبهه مردم سالاري در مقابل جبهه اصلاحات نيست، بلکه اين دو در کنار همديگر فعاليت مي کنند و ما مشکل خاصي نداريم.
وي با اشاره به اهميت رعايت اخلاق انتخاباتي گفت: برخي متاسفانه در داخل مصاحبه هايي مي کنند و حرف هايي در مورد ما مي زنند و شبکه هاي ضدانقلاب خارجي نيز حرف هايي در مورد ما مي زنند ولي گوش ما به اين حرف ها بدهکار نيست. ما کار خود را مي کنيم.
اين عضو جبهه مردم سالاري با اشاره به اين که «در مورد موضوع انتخابات ديدگاه ها متفاوت است» گفت: جبهه اصلاحات با توجه به شرايط گفته ما ليست نمي دهيم و ما گفته ايم که اگر شرايط فراهم شود ليست مي دهيم، ولي تاکيد داريم اين جبهه در برابر هيچ جبهه ديگري نيست و مي خواهد احزاب قانوني کشور را فعال تر کند تا بتوانند در کنار هم مطالبات اقشار مختلف مردم را پيگيري کنند.
کواکبيان با بيان اين که «ما اهل قهر و تحريم نيستيم» گفت: بيش از 700 نفر با گرايش اصلاح طلبانه در عرصه انتخابات ثبت نام کرده اند و بايد ديد وضعيت تاييد صلاحيت ها چه مي شود و با توجه به اين موضوع در مورد ارائه ليست تصميم گيري مي شود.
وي با اشاره به موضوع تخلفات انتخاباتي گفت: ما بايد اخلاق انتخاباتي را رعايت کنيم و کساني که مي خواهند پول خرج کنند و به مجلس بروند بايد مردم آن ها را بشناسند و بايد جلوي کساني که دست در مافياي قدرت و ثروت دارند و مي خواهند وارد مجلس شوند گرفته شود.
اين عضو جبهه مردم سالاري با تاکيد بر اين که «خطباي نماز جمعه، تريبون هاي رسمي و صدا و سيما نيز بايد اخلاق صحيح انتخاباتي را ترويج کنند» گفت: بايد زمينه اي فراهم شود که صداهاي مختلف به گوش مردم برسد و اگر اين گونه نباشد، نمي توان انتظار مشارکت حداکثري را داشت.
کواکبيان با اشاره به تشکيل ستاد پيگيري جرايم انتخاباتي در قوه قضاييه گفت: اين ستاد بايد دقيقا به وظيفه خود عمل کند و يکي از نکاتي که ما تاکيد داريم که اين ستاد آن را پيگيري کند، استفاده از امکانات دولتي است که در قانون منع شده و مجازات در مورد آن تعيين شده است. بايد اين موضوع مورد توجه ويژه قرار بگيرد.
وي همچنين به اهميت رعايت قانون در همه زمينه ها و جلوگيري از تخلفات و رعايت برخورد عادلانه اشاره و تصريح کرد: اگر دستگاه هايي که داراي تريبون هستند بخواهند يکجانبه تبليغ کنند، مطمئن باشند که نمي توان با اين رويه مشارکت حداکثري را تحقق داد.
وي در ادامه در مورد ميزان استقبال مردم از اصلاح طلبان گفت: اگر شرايط عادلانه پيش برود و قانون ملاک قرار بگيرد، مطمئنا از کانديداهايي که گرايش اصلاح طلبي دارند بيشترين استقبال در سراسر کشور صورت مي گيرد.
کواکبيان افزود: اصولگرايان، حامي دولت نهم و دهم بودند و مشکلاتي که اکنون وجود دارد مربوط به اين دو کابينه است و آن ها نمي توانند از اين امر شانه خالي کنند و اگر شرايط عادلانه باشد و قانون ملاک قرار بگيرد، مردم از کانديداهاي اصلاح طلب استقبال زيادي خواهند کرد.
وي در پاسخ به اين سوال که آيا اين جبهه، جبهه انتخاباتي است يا اين که بعد از انتخابات نيز قرار است ادامه فعاليت دهد؟  گفت: امروز روز اعلام موجوديت اين جبهه است و ما زماني براي پايان فعاليت هاي اين جبهه تعيين نکرده ايم و سقفي در اين زمينه تعيين نکرده ايم.
در ادامه اين نشست خبري، نمايندگان شش حزب ديگري که عضو اين جبهه هستند و در اين جلسه حضور داشتند به تشريح ديدگاه هاي خود پرداختند.
در ادامه اين نشست  دکتر مجيد محتشمي  دبيرکل حزب آزادي به منشور جبهه مردم سالاري اشاره و اضافه کرد:  اين منشور در 5 محور  با عنوان  اعتقاد به ارزش هاي ديني و اصول اسلا مي،  اعتقاد  به بند خط  امام براساس  بنيادهاي انقلا ب و حفظ  ميراث امام(ره)  و شهدا،  اعتقاد به  قانون اساسي به ويژه فصل سوم مربوط به  حقوق ملت، اعتقاد به  مطالبات مردم  و همچنين  اعتقاد به منافع ملي  در سطح بين المللي  دانست.
خانم فرح  خسروي  دبيرکل  جمعيت ايران فردا  نيز در اين نشست  از ساير  تشکل هاي سياسي  و احزابي که منشور جبهه  مردم سالا ري  را قبول دارند دعوت کرد تا  به اين جبهه  بپيوندند مهندس  بهمن زاده  دبيرکل  جمعيت سياسي  اقتدار ملت  ايران نيز  با اشاره به  جايگاه و اهميت مجلس و خانه ملت  گفت: قطعا با  قهر و عدم شرکت هيچ کس  نمي تواند به مطالبات مردم پاسخ دهد. دکتر علي  فائضي  دبيرکل کانون همبستگي  فرهنگيان  ايران نيز  در اين نشست، مهار تورم و گراني ها  و رفع بيکاري و تحريم هاي بين المللي  را مهمترين اولويت  مجلس نهم دانست.
دکتر باقرزاده  دبيرکل  کانون فارغ التحصيلا ن  آذربايجان غربي نيز مراحل تشکيل جبهه  مردم سالا ري  را تشريح کرد.