تاریخ 1390/10/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 2985 برو جستجو جستجوی پیشرفته   دغدغه هاي بيماران در بيمارستان ها
 دفترچه هاي بيمه دردي را دوا نمي کنند 
نويسنده : عليرضا عربي

اشاره:
بيمه يکي از مسايل مهمي است که در دنياي امروز نقش بسيار جدي در عرصه هاي مختلف جامعه بازي مي کند. بيمه ضمانت کننده سلامت اقتصادي و البته پزشکي جامعه است، البته به شرطي که به واقع حمايت کننده بيمه شده باشد، ولي در حال حاضر دفترچه بيمه تامين اجتماعي در زمينه ارايه خدمات تبديل به دفترچه اي اگر نگوييم بي خاصيت، بسيار کم خاصيت شده است که کمترين حمايت را از بيمه شده مي کند.  
در حال حاضر يارانه يا به عبارتي فرانشيزي که بيمه خدمات درماني براي بيماران خود پرداخت مي کند، حدود 27 درصد هزينه هاي درمان است! اين رقم که کمتر از يک سوم را شامل مي شود، در صورتي قابل استفاده است که پزشک يا مرکز درماني مورد نظر با بيمه تامين اجتماعي قرارداد داشته باشد.  
اين در حالي است که تمام مراکز بهداشتي خصوصي و بيشتر متخصصين در رشته هاي مختلف طرف قرارداد با بيمه تامين اجتماعي نيستند! اين موضوع باعث مي شود علاوه بر اين که بيمه شدگان با دايره محدودي از پزشکان متخصص مواجه، مراکزي که با بيمه طرف قرارداد هستند، هميشه شلوغ و پرازدحام باشد و متخصصين در اين گونه مراکز  خواسته و ناخواسته  نمي توانند خدمات رساني قابل توجهي داشته باشند.
از چند سال قبل بيمه هاي تکميلي در کنار بيمه تامين اجتماعي قرار گرفته است تا کمبودهاي اين بيمه را پوشش دهد، ولي اين نوع بيمه نيز در اختيار همه قرار نمي گيرد و در عمل امکان استفاده همه بيمه شدگان از بيمه تکميلي وجود ندارد و از سوي ديگر، هزينه هاي پرداختي از سوي بيمه شدگان بسيار قابل توجه مي شود.  

گسترش خود درماني  
معمولا پس از مراجعه به پزشک، بيمار وارد مرحله گرفتن دارو مي شود. علاوه بر اينکه دارو در کشور گران است، بيمه حاضر به پرداخت هزينه بسياري از داروها نيست يا سهم کمي از آن را پرداخت مي کند! گاه هزينه درمان يک سرماخوردگي ساده براي خانواده  به خصوص وقتي تبديل به اپيدمي مي شود  چنان بالا مي رود و آزار دهنده مي شود که بسياري از افراد اقدام به خود درماني مي کنند.  
به طور کلي وقتي هزينه هاي درمان بالا مي رود، افراد دو واکنش انجام مي دهند: يکي اين که نزد پزشک نمي روند و به عبارتي با بيماري خود مي سازند و نکته ديگر اين که اقدام به خود درماني مي کنند! خود درماني حداقل فايده ظاهري که دارد، کم شدن هزينه قابل توجهي است که يک بيمار براي رفتن به مطب پزشک آن هم متخصص بايد صرف کند! اما گاهي اين موضوع ناگوار و پيچيده مي شود و فرد کارش به بيمارستان مي کشد و بيماري اش به گونه اي مي شود که ديگر نمي توان آن را به صورت سرپايي درمان کند.  

گلايه هاي بيمه شدگان  
به طور کلي اگر بيماري ها را به دو بخش کلي آسان درمان و سخت علاج يا به عبارتي خاص تقسيم بندي کنيم، بيماري هاي آسان درمان با مراجعه به پزشک عمومي قابل درمان است که هزينه هاي آن براي يک خانواده متوسط قابل پرداخت است، اما اگر بيماري سخت علاج يا خاص باشد، شرايط بسيار متفاوت مي شود; در اينجاست که دفترچه هاي بيمه دردي را دوا نمي کند.  
بسياري از بيماري ها براي تشخيص و درمان نياز به آزمايش هاي مختلف دارند. اين موضوع در مورد کودکان و نوجوانان و افراد ميانسال و مسن جنبه حياتي پيدا مي کند. در حال حاضر آزمايشگاه ها نيز براي انجام آزمايش هاي ساده هزينه هاي قابل توجهي درخواست مي کنند، چه برسد به آزمايش هاي پيچيده که به مراتب هزينه بيشتري مي طلبد. 
 محمد خوانساري در خصوص وضعيت بيمه معتقد است: فرزند من دچار يک بيماري ساده و نيازمند درمان طولاني است، ولي مگر حقوق بازنشستگي و ساير مخارج زندگي چقدر است که من بتوانم هفته دو بار فرزندم را به دکتر ببرم و سپس هزينه سنگين تهيه دارو و آزمايش هاي مختلف او را بدهم، اين در حالي است که چتر بيمه تامين اجتماعي بسيار ناقص است و جاهايي هم که با بيمه هاي تکميلي قرارداد دارند، به شکل هاي مختلف سنگ جلوي پاي ما مي اندازند.
وي ادامه مي دهد: از سوي ديگر در سال هاي اخير نرخ خدمات پزشکي، دارو و ساير هزينه هاي پزشکي بشدت گران شده است، اين در حالي است که دفترچه هاي بيمه تامين اجتماعي کمک موثري به مردم نمي کند.
وي مي گويد: افراد ميان سال و مسن به خاطر شرايط سني که دارند، نيازمند آزمايش هاي دوره اي هستند. با عنايت به اين که کمتر از يک سوم هزينه ها را بيمه تامين اجتماعي پرداخت مي کند، رقم قابل توجهي از هزينه ها از جيب بيماران پرداخت مي شود.  

فرار از دفترچه هاي تامين اجتماعي  
خانم محمدي 50 ساله نيز اظهار مي دارد: کودک من به خاطر فوت يکي از بستگان که با وي نزديکي زيادي داشت، دچار مشکلات روحي و نوعي افسردگي شد. براي درمان دخترم نزد پزشکان زيادي رفتم تا اين که سرانجام يکي از آنها موفق به درمان نسبي دخترم شد، اما چون درمان بيماري هاي روحي و رواني زمان زيادي مي طلبد، هزينه هاي زيادي در بر دارد که تحمل آن براي خانواده ما بسيار سنگين است; در اين زمينه بيمه هيچ کمک قابل توجهي نمي کند و به خصوص پزشک درمانگر کودکم هيچ توجه و علاقه اي به استفاده از دفترچه بيمه تامين اجتماعي ندارد.
  همه اينها در حالي است که پزشکان به طور مرتب تاکيد مي کنند، همه افراد جامعه بايد به طور مرتب و دوره اي آزمايش بدهند تا علاوه بر اين که از شرايط سلامت خود اطمينان حاصل مي کنند، از بروز برخي بيماري هاي خاموش همانند ديابت پيشگيري مي شود، چرا که بر اساس نظر متخصصان حتي بسياري از سرطان ها در مراحل اوليه تشکيل قابل تشخيص هستند و در صورت تشخيص به موقع امکان درمان کامل آنها وجود دارد. حال در نظر بگيريد يک خانواده 4 نفره قصد چکاپ داشته باشند، با اين شرايط و قيمت هايي که وجود دارد، آيا به راستي همه آنها امکان استفاده از چنين شرايطي را پيدا مي کنند.  
خراساني 42 ساله در خصوص وضعيت بيمه درماني يادآور مي شود: من دچار بيماري آسم پيشرفته هستم. قبل از اين که دچار اين بيماري بشوم، نشانه هايي بروز کرده بود، اما به دليل نگراني از هزينه هاي آن با تاخير به دکتر رفتم. در حال حاضر مشکل من اين است که بيمه در زمينه تهيه دارو و ساير درمان هاي اين بيماري خدمات قابل قبولي ارايه نمي کند.  
وي مي افزايد: اين شرايط در طولاني مدت جامعه اي بيمار به وجود ميآورد که هزينه هاي درمان آن به مراتب بسيار بيشتر از هزينه هايي است که مي توانند در زمينه پيشگيري صرف کنند. مهم تر اين که اين اتفاق باعث توقف توليد و پويايي و پيشرفت جامعه نيز مي شود.  

پرداخت هزينه ها از جيب مردم  
در کنار اين هزينه ها بايد به هزينه هايي همانند سي تي اسکن، ام آر آي، داپلر رنگي يا حتي عکس گرفتن از دست يا بدن و حتي مهم تر از آن آزمايش هاي تراکم استخوان اشاره کرد. در حال حاضر پوکي استخوان يکي از مشکلات جدي و شايع در ميان گروه هاي سني مختلف جامعه ماست.  
بيمه خدمات درماني در اين خصوص کمترين خدمات را ارايه مي کند. در حالي که اگر خانواده ها در سنين مختلف بتوانند چنين آزمايش هاي ساده، اما بسيار مهمي را انجام دهند، از مشکلات بعدي که گريبانگير خانواده ها مي شود، رها خواهند شد.  
در همين راستا نگاهي به وضعيت مراکزي که کارهاي ارتوپدي انجام مي دهند، به خوبي مي تواند نشان دهنده ناتواني بيمه خدمات درماني در ارايه خدمت مناسب باشد، به اين دليل که بيشتر اين مراکز خصوصي هستند و در صورت بيمه بودن، هزينه هاي بسيار گزافي را طلب مي کنند که معمولا بيمه ها سهم اندکي از آن را مي پردازند.  
يکي ديگر از مسايلي که مردم به شدت به آن نياز دارند، اما به دليل هزينه هاي بسيار زياد مجبور به چشم پوشي از آن مي شوند، بخش دندانپزشکي است. بخش دندانپزشکي در کشور ما به قدري از هزينه هاي بالا و سرسام آوري برخوردار است که رفتن به مطب دندانپزشک دل شير مي خواهد. انجام ساده ترين درمان ها روي دندان هزينه اي بسيار بالا دارد. اين در شرايطي است که بر اساس نظر متخصصان، افراد جامعه از زماني که نخستين دندان هايشان (پيش از يک سالگي) رشد مي کند تا لحظه مرگ نيازمند دندانپزشک هستند. به خصوص که بي توجهي به وضعيت دندان ها باعث ايجاد بيماري هاي ديگري از جمله مشکلات گوارشي مي شود که درمان آن به مراتب طولاني تر و هزينه برتر از درمان دندان پيش از ايجاد مشکلات گسترده است.  
يکي از مراجعه کنندگان به يک کلينيک تخصصي دندانپزشکي با انتقاد از اين موضوع مي گويد: با وجود آن که خدمات دندانپزشکي تنها يک اقدام زيبايي نبوده و از پوسيدگي دندان ها جلوگيري مي کند، اما بيمه تامين اجتماعي و ساير بيمه ها اين هزينه هاي بالا را تقبل نمي کنند.
او ادامه مي دهد: بتازگي از وجود مراکزي که بابت خدمات دندانپزشکي بيمه تامين اجتماعي را مي پذيرند مطلع شده ام، اما اين خدمات تنها به کشيدن دندان و يا پر کردن، آن هم با کيفيت نه چندان مناسب محدود مي شود.   

تهيه دارو به قيمت آزاد  
يکي ديگر از بيماري هايي که شهروندان با مشکل عدم حمايت بيمه هاي تامين اجتماعي رو به رو هستند، درمان بيماري هاي نازايي است; در اين بيماري اغلب داروها به صورت آزاد از سوي افراد تهيه مي شود.  
زن 35 ساله اي که پس از 5 سال قرار گرفتن تحت درمان نازايي بارور شده درباره مشکلاتي که در اين سال ها با آن دست و پنجه نرم کرده است، مي گويد: براي درمان مجبور بودم هرماه يک بار به دکتر مراجعه کنم که هزينه هاي درمانم هر بار 80 هزار تومان تمام مي شد، با وجود اين که تحت پوشش بيمه تامين اجتماعي بودم فقط بخشي از هزينه دارو و درمانم را مي توانستم از طريق دفترچه تامين کنم.  
او در ادامه به مشکلات افراد تحت پوشش بيمه تامين اجتماعي اشاره کرده، مي افزايد: تحت پوشش قرار نگرفتن اغلب داروهاي گران قيمت توسط بيمه بر رنج بيماران اضافه مي کند.  
به واقع نبود سياست هاي حمايت بيمه اي در حوزه درمان چه بخش خصوصي و چه دولتي سبب شده است همواره پرداخت سهم مردم افزايش يابد و اين درحالي است که دائما مسئولان بر بيمه درماني تمامي ايرانيان تاکيد مي کنند.  
اما اين که بيمه ها تا چه ميزان قادر به پرداخت سهم خود هستند، همواره سوالي است که بي پاسخ مانده است، چرا که افزايش خدمات و تجهيزات پزشکي از يک سو و افزايش تعرفه هاي درماني از سوي ديگر سبب شده است تا اقشار آسيب پذير و کم درآمد در درمان بيماري هاي خود با مشکلات بسياري رو به رو شوند.  
شلوغي بيمارستان ها، گراني دارو، نامتناسب بودن توزيع مراکز و نيروهاي حرفه اي و حوزه درمان در سطح کشور باعث شده است تا نارضايتي بيماران در مراکز درماني همزمان رشد يابد.  
بر اين اساس اگر برنامه ريزي صحيحي براي حوزه درمان و بهداشت در نظر گرفته نشود، در طول زمان هزينه  پرداختي از جيب بيماران و دولت براي درمان بيماران با افزايش چشمگيري روبه رو مي شود که جبران تبعات آن به سادگي امکان پذير نخواهد بود.
به هر حال، ايجاد سلامت عمومي و پيشگيري پيش از ايجاد و کهنه شدن بيماري، هزينه هاي بسيار زيادي را از روي دوش جامعه و دولت برمي دارد. اگر افراد به راحتي بتوانند از خدمات پزشکي همراه با پوشش بيمه اي مناسب استفاده کنند، بسياري از مشکلات پزشکي جامعه در همان نخستين گام هاي شکل گيري، تشخيص داده و درمان مي شود.