تاریخ 1394/06/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4006 برو جستجو جستجوی پیشرفته   از سوي حوزه هنري شاهرود برگزار شد؛
 نمايشگاه عکس طبيعت در دانشگاه شاهرود 

سرويس خبر:

نمايشگاه عکس طبيعت از آثار هنرمندان حوزه هنري شهرستان شاهرود در دانشگاه شاهرود برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي حوزه هنري استان سمنان، نمايشگاه عکس طبيعت از آثار هنرمندان حوزه هنري شهرستان شاهرود همزمان با برگزاري «همايش ملي توسعه گردشگري شاهرود؛ فرصت ها و چالش ها» در محل دانشگاه شاهرود برگزار شد.

در نمايشگاه عکس طبيعت، تعداد 40 تابلو عکس از 20 هنرمند عکاس حوزه هنري شهرستان شاهرود در معرض ديد عموم قرار گرفت.


 مخالفت 9 سازمان مردم نهاد به نحوه انتقال آب چشمه قطري به شاهرود  

پروژه 17 ساله و 25 ميليارد توماني انتقال آب چشمه سارهاي قطري به شاهرود که قرار است با طي مسافت 50 کيلومتري از ارتفاعات قطري سر از خانه شهروندان شاهرودي در آورد، آيا مي‌تواند مشکل کم آبي شاهرود را در خود حل نمايد؟

تامين آب شرب شهروندان از جمله وظايف حاکميتي محسوب مي‌گردد و مقوله آب سالم و کافي موضوعي نيست که بتوان با چشم پوشي و يا مصالحه و مسامحه و... از کنار آن گذشت. اما هر اقدامي‌حتي در اين راستا نيز بايد از حداقل توجيهات فني برخوردار باشد. آنچه که در مورد انتقال آب چشمه سارهاي قطري به شاهرود مي‌تواند به عنوان ترمز تکميل اندک باقي مانده آن مد نظر قرار گيرد، از منافع و سودمندي‌هاي آن بيشتر است.

در اين راستا شبکه سمن‌هاي زيست محيطي شهرستان شاهرود متشکل ا ز 9 سازمان مردم نهاد زيست محيطي NGO شامل موسسه شاهوار زيست، موسسه طنين طبيعت تيرگان، باشگاه کوهنوردي سيمرغ، باشگاه کوهنوردي پديده، باشگاه کوهنوردي افلاک، باشگاه کوهنوردي پارس، رفتگران طبيعت استان سمنان، موسسه زيست محيطي اورس سبز و جمعيت ديده بان طبيعت شاهرود به مخالفت به روند ادامه اين طرح با توجه به مشکلات زيست محيطي پرداخته وخواستار توقف کامل پروژه شدند.

جبهه گيري پيرامون بحران ‌هاي زيست محيطي که در سطح شهرستان و استان و منطقه صورت مي‌گيرد نظر ستاد مردمي‌حفاظت از طبيعت شاهرود و همگي اعضاي اين CNG‌ها مي‌باشد و تمامي‌تصميمات اتخاذ شده توسط دبير شبکه سمن‌هاي زيست محيطي شهرستان به نمايندگي مطرح و اعلام مي‌شود.

از همان ابتداي پروژه انتقال آب از چشمه سارهاي قطري به شاهرود کارشناسان زيست محيطي مشکلاتي را مطرح مي‌کردندکه کمتر به آن توجه گرديد در همين خصوص دکتر اميرحسين وليان در گفتگو با خبرنگاران که با حضور نمايندگان تشکل‌هاي زيست محيطي شاهرود برگزار گرديد با بيان اينکه با توجه به نياز مبرم شاهرود به آب هيچ کسي مشکلي با انتقال آب از چشمه سار‌هاي قطري به شاهرود ندارد، گفت: موضوع در خصوص نحوه و شيوه انتقال مي‌باشد و ما مي‌دانيم شاهرود نياز مبرم به آب دارد ولي مي‌توان با حرکت‌هاي سنجيده لطمه به آب و آينده اين شهر نزنيم.

دبير ستاد مردمي‌ حفاظت از طبيعت شاهرود با تاکيد بر اينکه ما اعضاي ستاد مردمي‌ حفاظت از طبيعت شاهرود مخالف انتقال آب نيستيم و تنها مخالف نحوه انتقال آب هستيم، افزود: صرف وجود اين دغدغه مجوزي نمي‌شود که ما به هر کاري دست بزنيم و طبيعت را از بين ببريم و به پيامدهاي دست‌اندازي به طبيعت توجه نکرده و بحران ايجاد کنيم که چند سال ديگر هزاران ميليارد صرف شود که چگونه بحراني که به دست خود ايجاد کرده‌ايم را جبران کنيم.

وي افزود:با چه محاسباتي و چه تيم کارشناسي اعلام کرده اند که 600 ليتر آب در ثانيه مي‌توان استحصال کرد ، اين در حالي است که در خوش‌بينانه ترين حالت تنها 40 ليتر آب مي‌توان استحصال کرد.

وي ضمن انتقاد از بي‌توجهي مسئولان نسبت به اجراي طرح‌هاي عمراني در منطقه جنگلي ابر وپيامدهاي زيست محيطي افزود: بخشي از پروژه به طول 40 کيلومتر با لوله‌هاي قطور در مناطق بياباني و دشت‌هاي کشاورزي به اجرا درآمده، اما از آنجايي که متوليان پروژه دريافته‌اند که آبي براي انتقال به شاهرود وجود ندارد و مقدار آن بسيار کمتر از مقداري است که مشاور طرح اعلام کرده، به همين دليل خريد چاه‌هاي کشاورزي را در دستور کار قرار داده‌اند، در موردي نيز به ويژه در اراضي پايين دست اقدام به حفر چاه کرده اند تا از اين طريق آب موردنظر را تامين و پروژه را توجيه کنند.

وليان افزود:با وجود اين، آنچه در اين ميان باعث نگراني است اينکه براساس طرح موجود، خطوط لوله از بلندترين نقطه جنگل عبور مي‌کند و اکنون مجري در ادامه عمليات لوله گذاري به منطقه پوشيده از درختان جنگلي و به نقطه‌اي رسيده که حتي در قرارداد اجرايي هم به صراحت ذکر شده است که هر گونه عملياتي در اين منطقه بايد بدون استفاده از ماشين‌آلات و صرفا با استفاده از نيروي انساني صورت گيرد.

وي گفت: به دليل شيب تند، عمليات با ماشين آلات مکانيکي سبب تخريب گسترده پوشش جنگل و قلع و قمح وحشتناک درختان مي‌شود، اما شواهد حاکي از آن است که پيمانکار با اعلام اينکه عمليات اجرايي با نيروي انساني غيرممکن است در حال حاضر از بولدوزر و بيل مکانيکي استفاده مي‌نمايد.

عضو ديگر ستاد مردمي‌حفاظت از طبيعت شاهرود در اين نشست گفت: در هنگام اجراي مطالعات اوليه اجراي طرح، متوسط دبي چشمه سارهاي قطري حدود 250 ليتر در ثانيه برآورد شده بود ولي اکنون به دليل کاهش بارندگي‌ها، جنگل تراشي‌ها در ارتفاعات قطري، فرسايش خاک و... اين حجم آب به حداکثر 50 ليتر در ثانيه کاهش يافته است.

حنيف رضا گلزار افزود:حجم آبي معادل 50 ليتر در ثانيه را مي‌توان با صرف مبلغي بين 400 الي 500 ميليون تومان با حفر تنها دو حلقه چاه عميق در نزديکي شهر و بدون نياز به صرف هزينه براي 50 کيلومتر لوله گذاري تامين کرد.

وي با طرح اين سوال که چرا در اتمام طرحي که در گذشته طراحي شده و خطاهاي محرز آن امروز برايمان آشکار گرديده پافشاري مي‌کنيم، تصريح کرد: بهتر نيست در توقف هزينه بيت‌المال براي طرح‌هايي اين‌چنيني در کشور پيشگام شويم؟ آيا توقف اين طرح فاقد توجيه فني سنت حسنه‌اي در کشور نمي‌گردد تا از اين پس در تدوين طرح‌هاي عمراني از کارشناسان خبره استفاده نماييم و آيا اينکه تا کنون 25 ميليارد براي اجراي اين طرح هزينه شده، مي‌تواند دليل قانع کننده اي براي تداوم هزينه‌هاي ميلياردي باقي مانده باشد؟

وي افزود:بر اساس شنيده‌ها قرار بود مجري طرح بدون استفاده از ماشين آلات سنگين و لاجرم بدون نياز به احداث جاده که مستلزم قطع درختان و نابودي پوشش گياهي باشد، با استفاده از پايه‌هاي فلزي، لوله‌هاي آب را به شکل هوايي نصب نمايد و حتي باز بر اساس شنيده‌ها قرار بود تجهيزات لازم شامل لوله و پايه و... با هدف کاهش حجم تخريب جنگل با حيوان (قاطر و اسب) به محل اجراي پروژه حمل شود.

اين کارشناس ارشد آب وخاک افزود: در عمل آنچه که روي داد را مي‌توان با يک بازديد ساده چند ساعته دريافت و جاده‌هاي احداث شده، ريزش انبوه خاک و سنگ در سراشيبي‌ها، حجم بالاي خاک فرسايش يافته، درختان ريشه کن شده و در بعضي موارد مدفون شده در زير انبوه خاک و... يا به چشم سر ديد.

لازم به ذکر است در حال حاضر 5/1 کيلومتر ديگر از مسير تا تکميل نهايي طرح باقي مانده که اجراي آن بر اساس گزارش اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان، مستلزم قطع 2500 اصله نهال و درخت کهنسال مي‌باشد.

در صورت اجراي اين طرح با همه خسارات وارده به طبيعت و هزينه‌هاي صرف شده از بيت المال باز هم نياز آبي شاهرود مرتفع نخواهد شد چرا که در حال حاضر شاهرود با تراز منفي 180 ليتر در ثانيه مواجه است و 50 ليتر آب انتقال يافته از قطري مشکل چنداني را حل نخواهد کرد 130 ليتر در ثانيه ي باقي مانده را با تخريب و نابودي کجا بايد تامين کنيم؟

وبا توجه به اينکه اکثر روستاهاي منطقه بسطام نيز همانند شاهرود از مشکل بي آبي در رنجند و انتظار تامين آب شرب خود را از طريق اين خط لوله 50 کيلومتري دارند، آيا اصلا آبي به شاهرود خواهد رسيد؟

براساس نظرات کارشناسان موارد ذکر شده تنها بخشي از پي‌آمدهاي منفي اتصال آب چشمه سارهاي قطري به شبکه آب شهري شاهرود است.

اميد است مسولين محترم با لحاظ کردن اين مسايل در تصميم خود براي انتقال آب قطري تجديد نظر نمايند و مشکل آب شاهرود را با تدبير نه به شکل موقت بلکه براي هميشه رفع نمايند.

گزارش و عکس: محمدعلي عباس‌نژاد


 دو دانشجوي شاهرودي دستگاه حفاري هيدروليک ساختند 

شاهرود– خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

دو دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود موفق شدند يک دستگاه اکتشاف حفاري هيدروليک با توان حفاري تا عمق 600 متر را طراحي و به بهره برداري برسانند.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود، محمد اختري دانشجوي کارشناسي ارشد رشته مکانيک گرايش ساخت و توليد و همکارش ابوالفضل فاتح دانش آموخته کارشناسي ارشد مديريت صنعتي دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود اين دستگاه را به ثبت رسانده اند.

محمد اختري يکي از سازندگان اين دستگاه در مورد ويژگي هاي اين دستگاه گفت: دستگاه مذکور مراحل آزمايشي خود را در چند معدن ايران طي کرده و در معادني چون گل گهر سيرجان و معدن تخت مينودشت نيز عمليات مغزه گيري را انجام داده است.

وي افزود : عمليات مختلفي که براي حفر يک سوراخ استوانه اي در معادن انجام مي گيرد موسوم به گمانه زني است که امتداد گمانه‌ها به طور معمول، قائم بوده و طول آن از چند سانتي متر تا چند کيلومتر تغيير مي کند.

اين دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي شاهرود با بيان اينکه، دانشگاه آزاد در به سرانجام رساندن پروژه خود و همکارش حمايت هاي لازم را انجام داده، افزود: با توجه به شرايط تحريم، اين اختراع مي تواند گام مهمي در استقلال از کشورهاي خارجي صاحب اين فناوري ها باشد.

وي ابراز اميدواري کرد: با حمايت مسوولين؛ هر سال سه تا چهار دستگاه حفاري اکتشافي تمام هيدروليک ساخته وبه متقاضيان تحويل شود.

وي هزينه ساخت هر دستگاه از اين نوع را حدود چهار ميليارد ريال ذکر کرد و گفت: اين رقم 50 درصد کمتر از قيمت انواع وارداتي آن است.

اختري با بيان اينکه، ساخت اين پروژه حدود هشت ماه زمان برده است، گفت: اکنون قادر هستيم، طي دو ماه يکي از اين دستگاه‌ها را به معدنکاران عرضه نماييم.