تاریخ 1394/06/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4006 برو جستجو جستجوی پیشرفته   در ديدار سفراي جديد سنگاپور و ايرلند در تهران با رئيس‌جمهور مطرح شد؛
 گسترش روابط با تاکيد بر مبادلات بخش خصوصي 

گروه سياسي: ديدار با سفراي جديد و تقديم استوارنامه آنها به رئيس‌جمهور از مهمترين اخبار پاستور بود.يک سفير از جنوب شرق آسيا وسفيري ديگر از قاره سبز به ديدار حسن روحاني رفتند.اونک کنگ يونگ سفير جديد سنگاپور و برندن وارد سفير جديد ايرلند در ديدارهاي خود با رئيس‌جمهور ايران بر عزم سنگاپور و ايرلند براي گسترش ارتباطات و مبادلات با تهران تاکيد کردند.روحاني نيز با بيان اينکه مانعي براي گسترش روابط وجود ندارد از بسترهاي آماده بخش خصوصي براي گسترش مبادلات خبر داد. رئيس‌جمهوري با اشاره به اينکه شرايط جمهوري اسلامي ايران پس از توافق هسته‌اي و رفع تحريم‌هاي غيرقانوني براي ايجاد و توسعه روابط تجاري و اقتصادي با ديگر کشورها مناسب‌تر از گذشته خواهد بود، گفت: بايد از اين فرصت براي گسترش و تقويت مناسبات همه جانبه استفاده شود.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در ديدار اونک کنگ يونگ سفير جديد سنگاپور در کشورمان با بيان اينکه ميان ايران و سنگاپور همواره روابط خوبي را شاهد بوده ايم، اظهار داشت: البته در سال‌هاي اخير روابط تجاري و اقتصادي دو کشور با ظرفيت‌هاي موجود فاصله داشته که اميدواريم با تحول لازم به سطح قابل قبولي افزايش يابد.رئيس‌جمهوري همچنين با اشاره به ضرورت توسعه مناسبات ايران و سنگاپور در ديگر بخش‌ها از جمله فعاليت‌هاي بانکي و روابط توريستي و گردشگري ابراز اميدواري کرد که در آينده شاهد تسهيلات بيشتر در زمينه رفت وآمد مردم دو کشور با يکديگر باشيم.

روحاني با تاکيد بر اين که با توجه به سوابق دوستي دو کشور هيچ مانعي در مسير گسترش روابط وجود ندارد، تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد تا روابط خود با سنگاپور را در بخش‌هاي مختلف از جمله حوزه انرژي، تبادل علم و فناوري و همکاري‌هاي فرهنگي گسترش دهد.رئيس‌جمهوري همچنين بر ضرورت تعامل و افزايش روابط تجار، شرکت‌ها و بخش‌هاي خصوصي دو کشور در راستاي ارتقاي سطح مناسبات تجاري و اقتصادي ايران و سنگاپور تاکيد کرد.اونک کنگ يونگ سفير جديد سنگاپور در ايران نيز در اين ديدار با تقديم استوارنامه خود‌، تصريح کرد: ايران به عنوان تمدني بزرگ براي مردم سنگاپور شناخته شده است و ما خواستار روابط گسترده تر با تهران و ارتقاء سطح مبادلات تجاري و اقتصادي ميان دو کشور هستيم.وي همچنين بر لزوم افزايش روابط فرهنگي و گردشگري ميان دو ملت و ضرورت تعاملات بيشتر ميان تجار دو کشور تاکيد کرد.

همچنين حجت‌الاسلام و‌المسلمين حسن روحاني هنگام دريافت استوارنامه سفير جديد ايرلند، اشتراک نظر دو کشور را درباره بسياري از مسايل منطقه‌اي خاطرنشان ساخت و گفت: ايران و ايرلند مي‌توانند با رايزني‌هاي بيشتر براي اهداف مشترک نظير مبارزه با معضل تروريسم و خشونت در منطقه و جهان تلاش کنند چرا که پديده شوم تروريسم، جز در سايه رايزني، همفکري، مشارکت و همکاري از بين نخواهد رفت.روحاني همچنين بر شناسايي ظرفيت‌هاي اقتصادي و فرهنگي براي افزايش سطح مبادلات تجاري و گسترش همکاري‌هاي علمي، دانشگاهي و گردشگري تاکيد و اظهار اميدواري کرد در دوران ماموريت سفير جديد ايرلند بسترهاي لازم براي فعاليت بخش‌هاي خصوصي دو کشور فراهم شود. «برندن وارد» سفير جديد ايرلند نيز پس از تقديم استوارنامه خود، به وجود زمينه‌هاي لازم براي ارتقاي همکاري‌هاي دوجانبه و منطقه‌اي اشاره کرد و اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران بازيگري کليدي در منطقه خاورميانه است و بويژه بايد پس از مذاکرات هسته‌اي نقش فعال‌تري در مسايل منطقه‌اي داشته باشد.سفير جديد ايرلند با بيان اينکه کشورش از معضل تروريسم همواره رنج برده است، گفت: دوبلين آماده همکاري با همه کشورهاي دوست در مبارزه با اين معضل جهاني است.

وي با اظهار اميدواري نسبت به توسعه مناسبات تجاري، اقتصادي، فرهنگي و دانشگاهي ميان دو کشور، آمادگي کشورش براي تقويت همکاري‌ها بويژه در عرصه تجاري و اقتصادي را اعلام کرد و گفت: ايران داراي جاذبه‌هاي تاريخي و فرهنگي بسياري است و بايد بيش از پيش به مردم جهان شناسانده شود.


 يادداشت
 چرا پيام هاي کژ و نا باورانه؟! انتقادي از سريال «تعبير وارونه يک رؤيا»  
نويسنده : جعفرسيّد

ظاهراً سريال «تعبير وارونه يک رؤيا» نمايش جاسوسي دشمنان در ترور دانشمندان هسته اي است و نقشه هاي آنان را براي نفوذ و فريب انسان هاي سست و ساده لوح بيان مي کند اما عملاً پيام هاي مؤثر سريال، تحت تأثير عوارض ناخواسته و کژتابي برخي از صحنه ها (به ويژه در قسمت هاي اخير) قرار گرفته است و به وضوح مي توان ديد که تيرهاي نويسنده و کارگردان کج رفته است. شايد صرف اين همه وقت و انرژي و سرمايه در مجموعه ياد شده براي انتقال مفهوم اين بيت بانوي شعر پارسي پروين اعتصامي است که مي فرمايد:

بشناس فرق دوست ز دشمن به چشم عقل
مفتون مشو که در پس هر چهره، چهره هاست

اما موارد قابل تأمل اين سريال:

1- نقش آفريني بازيگراني که قبلاً شخصيت هاي منفي را بازي کرده اند و سابقه ذهني نوع بازي ديگري نزد بيننده دارند، نمي تواند به عنوان چهره مثبت جا بيفتد. هرچند تمرين و تلاش کنند. همچنين بازيگراني که نقش مثبت بازي کرده اند، در ايفاي نقش منفي، مظلوم جلوه مي کنند و در واقع بازيگري آنان بر خلاف جريان روحي و خو گرفته شان اجرا مي شود. در اين سريال «امير جعفري» که در گذشته بازيگر نقش هاي تقريباً منفي و خشن بوده است ايفاگر نقش مثبت شده اند و همچنين«الهام کردا» بازيگر نقش هاي مثبت، ايفاگر نقش منفي است و تفاوت چنداني در لحن و تکنيک بازي گذشته آنان ديده نمي شود.

2- در بين مردم ما و بلکه دولت هاي جهان اين باور محکم وجود دارد که اطلاعات کشورمان قوي است و دشمنان ما بارها در تقابل با اطلاعات رکب خورده اند. فرود هواپيما و بازداشت عبدالمالک ريگي، گوشه کوچکي از توان اطلاعاتي بوده است. هر چند شبکه الجزيره براي کوچک جلوه دادن اين عمليات اعلام نمود که ريگي يک هفته قبل از اعدام توسط مأموران پاکستان به ايران تحويل داده شده است. همکاري اطلاعاتي کشورها اگر هم در برخي موارد با حفظ منافع وجود داشته باشد، پديده مکروهي نيست. مثل ارتباط با اينترپل (پليس بين الملل) اما اين سريال، نيروهاي اطلاعات را اشخاص ساده و فريب خورده نشان داده که با اشتباه آنان «رؤيا»

(شخصيت منفي) عليرغم طرح مهار اطلاعات، توانست به سادگي دو نفر از عوامل اطلاعات را به قتل برساند و اين اشتباه پيش پا افتاده در متن، بيان و حرکت جاي تأمل دارد و تعجب برانگيز است!

3- «پانته آ بهرام» در نقش مأمور امنيتي به همسر فريب خورده خود در سوپ، سم مي خوراند و به او آشکارا مي گويد: «انصراف تو از طلاق ديگر فايده ندارد. چون در سوپ تو سم ريخته ام و تا دقايقي ديگر مي ميري»

به چند دليل اين پلان مورد ايراد است:

الف - طبيعي اين بود که همسر زن، با توجه به داشتن شمّ پليسي عکس العمل شديدي از خود بروز دهد. در حاليکه رفتار هر دو بازيگر بسيار مصنوعي بود.

ب- ديدن صحنه هاي قتل براي خانواده ها و کودکان و نوجوانان تأثيرات نامطلوب دارد.

ج- در صفحات حوادث هر چند روز مي خوانيم که زنان بدگمان يا خائن نسبت به همسر، به تنهايي يا با تباني ديگران، شوهر خود را در حال خواب به قتل رسانده اند يا با نوشيدني و غذا مسموم ساخته اند. متأسفانه اين سريال نيز به نوعي تقويت و آموزشي براي چنين رفتارهايي است و اين گرا دادن و کليد واژه براي بسياري از زنان ناسازگار است.

4- کشاندن مسائل امنيتي به داخل منزل و آميختن با عشق و زندگي، جنبه عام ندارد. همچنان که همه رزمندگان اسلام، دغدغه زن و فرزند و ماجراي عاشقي نداشته اند. در حاليکه کارگردان ها بيشتر راغب هستند سمت و سوي داستان فيلم ها را به اين بخش بکشانند. چون تجربه و شيوه پرداختن آنان ساختن فيلم هاي خانوادگي و عشقي بوده، به گونه اي که چنين تصور مي شود که تمام خانواده هاي عوامل امنيتي و پليسي به نوعي در زندگي شخصي خود دچار ناسازگاري و تعارض هستند. به خصوص که چنين نقل مي شود اين فيلم بر اساس واقعيت ساخته شده است.

حاصل کلام اينکه مواضع دشمن و برنامه هايش براي تقابل، مشخص است و عزم و اعتقاد نهاد هاي امنيتي ما روشن. اما اگر با چنين فيلمي، فرهنگ پاک فرزندان گمنام را با لطايف الحيل هنر، خطا آميز نشان دهيم، چه بگوييم.


 سخنگوي قوه قضاييه خبر داد:
 10 سال حبس براي دو متهم جاسوسي براي اسراييل و آمريکا 

هشتاد وچهارمين نشست خبري سخنگوي قوه قضاييه با حضور اصحاب رسانه برگزار شد که پس از اظهارات محسني اژه‌اي، خبرنگاران سوالات خود را مطرح کردند. ‌به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام محسني اژه‌اي گفت: دو متهمي‌که به اتهام جاسوسي براي آمريکا و اسراييل بازداشت شده بودند و محاکمه آنها در دادگاه انقلاب صورت گرفت، هر کدام به ده سال حبس محکوم شدند. وي گفت: يکي از مجرمين فتنه سال 88 که به صورت غيابي محکوم شده و فراري بود در داخل کشور شناسايي و بازداشت شد.

سخنگوي قوه قضاييه در رابطه با وکيلي که در شهريور ماه سال گذشته به ضرب گلوله کشته شده بود اظهار کرد: بعد از کشته شدن اين وکيل ضاربان فرار کردند و همه آنها دستگير شدند. آخرين فرد در تاريخ 1/ 6/ 94 دستگير شد و اکنون همه‌ آنها در بازداشت هستند و پرونده در حال آماده شدن براي ارسال به دادگاه است. وي در رابطه با ساخت و سازهاي غيرمجاز در منطقه حيران گفت: ساخت و سازهاي صورت گرفته در منطقه حيران از سال 82 آغاز شده و الان در سال 94 قرار داريم. در واقع عرض ما به مسئولان اين است که شما در طول اين 12 سال کجا بوده‌ايد و چه پيشگيري‌هايي را انجام داده‌ايد؟

سخنگوي دستگاه قضايي خاطرنشان کرد: قريب به اتفاق اين ساخت و سازها با مجوز صورت گرفته است، اما صلاحيت افرادي که اين مجوزها را صادر کردند نيز جاي بحث دارد. وي افزود:‌ در بخش‌هايي که داراي طرح‌هادي بوده مجوزهايي صادر شده که اين مجوزها درست نبوده است.

اژه‌اي در مورد کشف وسايل غيرمجاز از مهدي ‌هاشمي‌گفت:‌ هفته گذشته در بازرسي که از بندهاي 7 و 8 زندان اوين به عمل آمد از آقاي‌هاشمي‌يک تلفن همراه با سيم‌کارت و تعدادي سکه اعم از ربع، نيم و گرمي‌حدود 30 عدد کشف شده است، البته بردن سکه غيرمجاز نيست ولي داشتن تلفن همراه غيرمجاز است. البته ناگفته نماند از بعضي از زندانيان ديگر نيز گوشي تلفن و فلش مموري کشف شده است.

سخنگوي قوه قضائيه از شناسايي، بازداشت و محاکمه 4 نفر از کساني که در فضاي مجازي با اسم مستعار اقدامات امنيتي انجام داده و به اشاعه فحشاء و توهين به مقدسات مي‌پرداختند، خبر داد و افزود: اين افراد محکوم به حبس از 18 ماه تا 12 سال شده‌اند. يک نفر از آنها محکوم به 12 سال حبس به دليل ارتکاب چندين جرم شده و بقيه آنها محکوم به حبس‌هاي کمتر اعم از 4 سال و... شده‌اند.

معاون اول قوه قضائيه با اشاره به تخلف وکيلي که به عنوان مطالعه پرونده موکلش به دادسرا مراجعه کرده و مخفيانه مدارکي را از پرونده خارج کرده، ادامه داد: اين وکيل پس از دستکاري پرونده مجدداً مدارک را داخل پرونده موکلش قرار مي‌داد که خوشبختانه وي تحت تعقيب قرار گرفت.

سخنگوي دستگاه قضا ادامه داد: مأمور متخلفي که مسئول امور آب و فاضلاب ساوجبلاغ بود و از بسياري از مشتريان به دليل عدم آشنايي آنها به مقررات توانسته بود پول‌هاي گزافي بگيرد، شناسايي و بازداشت شد که پرونده در حال رسيدگي است.

معاون اول قوه قضائيه درباره پرونده سيگار مارلبرو، گفت: کيفرخواست اين پرونده صادر و پرونده به شعبه 1065 دادگاه عمومي‌تهران ارجاع شده است و الان در وقت نظارتي است و پس از خواندن پرونده از سوي وکلا، براي رسيدگي تعيين وقت مي‌شود.

محسني‌اژه‌اي با تکذيب دستگيري احمدي معاون حفاظت اطلاعات قوه قضائيه، گفت: اين موضوع صحت ندارد، البته در استان‌هاي غرب کشور فردي خود را منتسب به حفاظت قوه قضائيه اعلام کرده بود و مي‌خواست که از خانواده‌ها اخاذي کند که بازداشت شد. محسني اژه‌اي در مورد صحبت‌هاي معصومه ابتکار که گفته از منزل يکي از اعضاي سابق اداره کل محيط‌زيست تهران، 50 پرونده قضايي بدست آمده است گفت: اين موضوع مربوط به چند ماه قبل است که مطرح شده بود. گويا پرونده‌هايي حکمشان صادر و براي اجرا، ارسال شده بودند که بعداً کشف شد که اين پرونده‌ها ارجاع داده نشده‌اند، ولي به طور کلي من اصل موضوع را نمي‌دانم. محسني اژه‌اي در پاسخ به اينکه آيا در پرونده يدالله روزچنگ، اسامي‌تعدادي از دلالان ارزي مطرح است گفت: متهمان ديگري در اين پرونده وجود دارند ولي هنوز کيفرخواست صادر نشده است. البته تعدادي از متهمان پرونده‌شان به دادگاه رفته که شامل کارمند و دلال مي‌شوند. احتمالاً 5 نفر ديگر از متهمان اين پرونده به دادگاه مي‌روند.

محسني اژه‌اي در خصوص پرونده موسوم به دکل نفتي گمشده گفت: در رابطه با اين پرونده يک نفر بازداشت شده و دو سه نفر در حال رفت و آمد و تحقيق هستند که اگر اتهامي‌متوجه شان باشد قرار صادر مي‌شود. سخنگوي دستگاه قضا در پاسخ به اينکه محدوديت قانوني رسانه‌ها در رابطه با ممنوع التصويري رئيس دولت اصلاحات چقدر است؟ گفت: فردي که دستور داده در حد اخبار و تصوير بوده است. محسني اژه‌اي درباره اينکه شنيده شده رئيس دفتر يک شعبه دادگاه در يک مجتمع قضايي در تهران 17 ميليارد تومان رشوه دريافته کرده است، گفت: هيچ دفتر دادگاهي در تهران نداريم که 17 ميليارد تومان رشوه دريافت کرده باشد. تنها وکيلي در يک پرونده بوده است که 32 ميليارد تومان را به عنوان حق الوکاله دريافت کرده بود که آن هم مربوط به دفتر دادگاه نبود.

سخنگوي دستگاه قضايي در پاسخ به اينکه آيا حکم تبرئه سعيد مرتضوي قطعي است و اينکه فرصت اعتراض براي شاکيان وجود دارد؟‌ همچنين آيا قسمت دوم پرونده تامين اجتماعي به دادگاه ارجاع شده است، گفت: حکم تبرئه اي که براي وي صادر شده غيرقطعي است و شکات مي‌توانند اعتراض کنند که البته شنيده‌ام نسبت به اين موضوع اعتراض کرده‌اند. در رابطه با بخش دوم نيز پرونده به دادگاه نرفته و تعيين وقت نشده است. محسني اژه‌اي پيرامون زير سوال بردن وظايف شوراي نگهبان و اينکه بر اساس قانون چه حکمي‌دارد گفت: اگر کسي بخواهد يک نهادي را تضعيف کند صحيح نيست؛ بنابراين اگر همه ما ملتزم به قانون باشيم چنين مسائلي پيش نمي‌آيد. شوراي نگهبان يک نهاد مفيد و موثر است و وظايفش روشن و فاقد ابهام است.

سخنگوي دستگاه قضايي خاطرنشان کرد: وظيفه شوراي نگهبان هم نظارت بر انتخابات است و هم اگر در رابطه با قوانين خلافي صورت گيرد مي‌تواند آن‌ها را اصلاح کند يا تذکر دهد که به اين نظارت، نظارت استصوابي مي‌گويند که مي‌تواند در تمامي‌بخش‌ها نظر دهد، اما نظارت گاهي هم چشم است و هم دست.

سخنگوي دستگاه قضا درباره تعداد اعداميان در کشور براي مجرمين مواد مخدر گفت: قوه قضاييه برنامه‌اي براي اينکه مجازات مرتکبين قاچاق مواد‌مخدر را کم کند ندارد، اما اينکه بگوييم اين مجازات‌ها تاثير نداشته، حرف غيرکارشناسي است؛ زيرا اگر اين مجازات‌ها نبود چه بسا شرايط بدتر بود.

وي ادامه داد: قوه قضاييه براي کاهش مجازات‌هاي مرتکبين مواد‌مخدر برنامه‌اي ندارد و با قاچاقچيان اصلي به شدت مقابله مي‌کند و طبق قانون مجازات‌هاي هر کدام که ثابت شد را اجرا خواهيم کرد.

وي پيرامون دريافت وام‌هاي کلان با زد و بند از بانک‌ها گفت: اين افراد وجود دارند. تاکنون با برخي از آن‌ها برخورد شده و تعدادي از آن‌ها يا در زندان هستند يا با وثايق بسيار سنگين بيرون هستند.

سخنگوي دستگاه قضايي در خصوص اينکه رئيس قوه قضاييه گفته که براي جرايم پزشکي جايگزين حبس استفاده شود، اما تاکنون 13 نفر از پزشکان ما داراي حکم حبس هستند گفت: اول اينکه در مورد همه مجرميني که ظرفيت‌هاي قانوني اجازه مي‌دهد، مي‌شود حبس آن‌ها تبديل به جزاي ديگري شود. نکته دوم اينکه ممکن است در بين اطبا فردي وجود داشته باشد که حتما بايد به زندان برود؛ بنابراين اين گونه نيست که يک پزشک هرگونه تخلفي انجام داد نبايد به زندان برود؛ لذا قوه قضاييه تلاش کرده اين موضوع به گونه اي نباشد که موجب تجري طرف شود و از طرف ديگر نبايد هر پزشکي هر قصوري را انجام داد حکم حبس برايش بريده شود. محسني اژه‌اي پيرامون منتشر نشدن اطلاعات پرونده‌هاي تحقيق و تفحص مجلس که به قوه قضاييه ارسال مي‌شود گفت: گزارش‌هاي هيأت‌هاي تحقيق و تفحص در مجلس خوانده مي‌شود و سپس به قوه قضاييه ارجاع مي‌شود. قوه قضاييه بر اساس مستندات که اگر کفايت کند حکم صادر مي‌کند، اما اگر مستندات کفايت نکند براي صدور حکم مقداري زمان مي‌برد.

وي در پاسخ به اينکه رئيس‌جمهور اعلام کرده در انتخابات احراز و عدم احراز صلاحيت نداريم، اظهار کرد: رئيس‌جمهور چنين حرفي نزده و برداشت شما اشتباه است. رئيس‌جمهور کي گفته اصل بر برائت است؟ من چنين چيزي نشنيدم و رئيس‌جمهور نيز چنين مطلبي را نگفته است. از دوستاني که نقل قول مي‌کنند درخواست دارم دقت داشته باشند. اژه‌اي در خصوص سازوکار دستگاه قضايي براي انتخابات گفت: قوه قضاييه يکي از مراجعي است که از آن استعلام مي‌شود و بر‌اساس قانون نيز جواب استعلام را مي‌دهد. قوه قضاييه فقط پاسخ استعلام مرجع استعلام‌کننده را مي‌دهد و هيچ کس نمي‌گويد فلان فرد صالح است يا خير. وي در پاسخ به اينکه رئيس‌جمهور اعلام کرده شوراي نگهبان فقط نقش نظارتي در انتخابات دارد و رئيس قوه قضائيه در اظهارات اخير خود پاسخ وي را داده است، گفت: آقاي روحاني گفته‌اند که بايد بر‌اساس قانون عمل کنيم که حرف کاملا درستي است، همچنين وي اذعان کرده که شوراي نگهبان وظيفه نظارتي دارد که اين هم درست است. صحبت‌هاي اخير رئيس قوه قضاييه ناظر بر صحبت‌هاي رئيس‌جمهور نيست، بلکه فرد ديگري گفته بود در قانون اساسي احراز صلاحيت يا عدم احراز صلاحيت نداريم که رئيس دستگاه قضا پاسخ وي را دادند و صحبت‌هاي ايشان ارتباطي به اظهارات رئيس‌جمهور نداشت.


 مديرعامل سازمان تامين اجتماعي خبر داد:
 60 هزار ميليارد بدهي دولت قبل به تامين اجتماعي 

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي با اشاره به بدهي دولت به تامين اجتماعي است، گفت: بدهي دولت در دوره نهم و دهم به صورت فزاينده افزايش يافت و نهايتا با 60 هزار ميليارد بدهي در سال 92 تحويل دولت جديد داده شد.

سيدتقي نوربخش در گفت‌وگو با خانه‌ملت، در خصوص اقدامات سازمان تامين اجتماعي، گفت: هر سازمان بيمه‌گر علاقه به پوشش افراد بيشتري دارد زيرا منابع سازمان افزايش پيدا مي‌کند و طبيعتا مي‌توانيم مسئولانه‌تر به تعهداتمان عمل کنيم، از اين رو سازمان تامين اجتماعي هم به دنبال پوشش بيمه‌اي بيشتر است.

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي با اشاره به بدهي دولت به سازمان تامين اجتماعي، گفت: بدهي دولت به سازمان تامين اجتماعي 60 هزار ميليارد است اما مربوط به سال 92 و دولت نهم و دهم است.

وي افزود: بدهي دولت در دوره نهم و دهم به صورت فزاينده افزايش يافت و نهايتا با 60 هزار ميليارد بدهي تحويل دولت جديد داده شد، البته اين ميزان بدهي در قالب بودجه‌ي ساليانه پرداخت خواهد شد.نوربخش با اشاره به ديدارش با رييس مجلس، يادآور شد: در خصوص وضعيت سازمان و بدهي دولت به تامين اجتماعي نيز با دکتر لاريجاني جلسه‌اي گذاشتيم که ايشان نيز قرار شد، مساعدت‌هاي لازم را لحاظ کنند.نوربخش در واکنش به مشکلات بيمه‌اي بيمارستانها، گفت: طبق قانون 60 درصد بيمه بيمارستان‌ها بايد توسط سازمان تامين اجتماعي پرداخت شود، اما عقب‌ماندگي‌هاي مالي سبب اختلالات مالي در اين مدت شده است.

مدير عامل سازمان تامين اجتماعي، يادآور شد: در حال حاضر بدهي بيمه تمام داروخانه‌ها تا ابتداي ارديبهشت ماه سال‌جاري و پزشکان تا اول خرداد ماه پرداخت شده اما در مورد بيمارستان‌ها عقب‌تر هستيم که تا پايان شهريور ماه سال‌جاري، جبران خواهيم کرد.نوربخش به شرکت‌هاي زيرمجموعه تامين اجتماعي اشاره کرد و در مورد ميزان سوددهي اين شرکت‌ها گفت: ميزان سود‌دهي شرکت‌هاي بيمه گر نسبت به وضعيت اقتصادي و بازار سرمايه قابل قبول است. وي افزود: در حال حاضر نيز به دليل بحران نقدينگي و مشکلات اقتصادي کشور که عمدتا ميراث تحريم، کاهش قيمت نفت و وضعيت بورس بوده است، بر فعاليت‌هاي اقتصادي سازمان و شرکت‌هاي تابعه آن، تاثيرگذار است اما نسبت به ساير هلدينگ‌ها قابل قبول است.

مديرعامل سازمان تامين اجتماعي تاکيد کرد: در ميزان سوددهي شرکت‌ها و فعاليت اقتصادي اين سازمان، دولت هيچ گونه دخالتي ندارد.


 تعيين اعضاي کميسيون ملي جبران خسارت 

اعضاء کميسيون ملي جبران خسارت قوه قضائيه با حکم حضرت آيت‌الله آملي لاريجاني رئيس قوه قضائيه انتخاب شدند. به گزارش ايسنا، بر اساس اين احکام آقايان دکتر غلامرضا انصاري معاون نظارت و بازرسي ديوان عالي کشور، سيدمصطفي قائم مقامي مستشار و رئيس دفتر رياست ديوان عالي کشور و حميدرضا موحدي مستشار ديوان عالي کشور به‌عنوان اعضاء کميسيون ملي جبران خسارت موضوع ماده 258 قانون آيين دادرسي کيفري مصوب 1392 انتخاب و معرفي شدند. کميسيون ملي جبران خسارت به اعتراض اشخاص بازداشت شده نسبت به تصميم کميسيون‌هاي استاني رسيدگي و راي قطعي صادر مي‌کند.

 


 ايراد به انتخابات الکترونيکي  

معاون اجرايي و امور انتخابات شوراي نگهبان از واصل شدن جدول زمان‌بندي برگزاري انتخابات الکترونيک از سوي وزارت کشور به شوراي نگهبان خبر داد و گفت: جدول زمان‌بندي برگزاري انتخابات الکترونيک از وزارت کشور به شوراي نگهبان آمده است، اما به‌دليل اينکه اشکالاتي داشته، آن را به وزارت کشور برگردانديم تا اصلاح کنند. سيامک‌ ره‌پيک در گفت‌وگو با تسنيم به اشکالات جدول زمان‌بندي برگزاري انتخابات الکترونيک که از سوي وزارت کشور به شوراي نگهبان اعلام شده است، اشاره کرد و افزود: اين جدول زمان‌بندي اشکالاتي از جهت تاريخ و شکلي داشت که قرار شد آن را اصلاح و دوباره به شوراي نگهبان ارسال کنند.


 براي تامين امنيت خود نيازي به مجوز نداريم 

وزير دفاع گفت که ملت ايران براي تامين امنيت خود نيازي به مجوز از مقامي‌ ندارد و آنچه لازم مي‌داند براي توسعه اقتدار خود با عزم و اراده‌اي قاطع با قدرت دنبال مي‌کند. به گزارش ايسنا، سرتيپ پاسدار حسين دهقان در مراسم صبحگاه ستاد کل نيروهاي مسلح گفت: امروز ملت ما در عرصه جهاني به جايگاهي دست يافته است که قدرت‌هاي بزرگ به علت عظمت‌، ايستادگي، مقاومت و يکپارچگي در مقابلش سر تسليم فروآورده‌اند و با وجود غرور و تکبر فراوان نظام استکباري، متقاضعانه بر پاي ميز مذاکره نشستند و حقوق ملت ايران را تمکين کردند. وزير دفاع با اشاره به نام گذاري سال 94 به عنوان سال دولت و ملت ، همدلي و همزباني و شرايط حاکم در داخل و محيط پيراموني کشور تصريح کرد‌: ما امسال در کشور شرايط سختي را تجربه مي‌کنيم زيرا نظام سلطه در سلسله اقدامات و توطئه‌هايي که بر عليه انقلاب اسلامي‌انجام داده است، تمام تلاش خود را به کار گرفته تا سخت ترين شرايط را بر کشور ما تحميل کند گرچه ملت هميشه در صحنه ايران در نهايت طرف پيروز هر نبردي خواهد بود. وي افزود:امروز در محيط پيراموني جمهوري اسلامي‌ايران، آمريکا و اسرائيل با علم کردن و حمايت، پشتيباني، آموزش و پوشش تبليغاتي از تروريست‌هاي اجاره اي درصدد برقراري تسلط بر کشورهاي اسلامي‌و تحقير آن‌ها هستند. دهقان گفت‌: حمايت جمهوري اسلامي‌ايران از کشورهاي مظلوم، زمينه ادامه فعاليت‌ها عليه تروريسم را فراهم مي‌کند و ما مصرانه به حمايت از مقاومت و تمام کشورهاي تحت سيطره ظلم و تبعيض ادامه خواهيم داد. دهقان با بيان اينکه اتهام ساختگي حرکت به سمت تسليحات هسته‌اي را پشت سر گذاشته ايم تصريح کرد‌: آنچه که در برجام انجام شد، علاوه بر رعايت خطوط قرمزي که از سوي رهبري عظيم الشان ترسيم شده بود حفظ تمامي‌ زيرساخت‌ها و توانمندي‌ها و فناوري‌هاي صلح‌آميز هسته‌اي و فراهم شدن زمينه توسعه بيش از پيش تحقيق و پژوهش در اين حوزه است.