تاریخ 1394/04/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3958 برو جستجو جستجوی پیشرفته   کلاهي براي کاهش علائم پارکينسون 

کلاه ايمني تحريک‌کننده مغز مي‌تواند به کاهش علائم و نشانه‌هاي بيماران پارکينسوني کمک کند.

به گزارش سرويس علمي ايسنا منطقه خراسان، اين کلاه سه چنگکي که STIMBand ناميده شده‌ توسط محققان دانشگاه جان هاپکينز طراحي شده ‌است. الکترودهايي در اين کلاه ايمني کار گذاشته شده‌اند که نواحي مخصوصي از مغز را تحريک کرده و از شدت نشانه‌ها و علائم بيماري مي‌کاهند. اين کلاه از الکترودهاي خارجي استفاده مي‌کند تا جريان خفيفي به قشر حرکتي مغز ارسال کند.

محققان اميدوارند که بيماران با استفاده از اين کلاه ايمني ديگر نيازي به مراجعه به دکتر نداشته باشند. آنها تصور مي‌کنند که استفاده از اين وسيله به مدت 20 دقيقه در روز مي‌تواند براي بيشتر بيماران اثربخش باشد.

اين وسيله هنوز در مرحله آزمايش قرار دارد و تجاري‌سازي آن نيازمند آزمايش بيشتر و کسب مجوز از سازمان‌ غذا و داروي آمريکاست.


 کشف خزه‌اي که آب را تصفيه مي‌کند 

محققان چيني خزه‌اي را کشف کردند که آلودگي آب را از بين مي‌برد.

به گزارش سرويس علمي ايسنا منطقه خراسان، محققان آکادمي علوم چين اظهار کردند: اين خزه با تبديل اکسيدنيتريک موجود در آب به کود زيستي، آلودگي آب را از بين مي‌برد.

تيم تحقيقاتي به سرپرستي ژائو هاي از موسسه چنگ‌دوي آکادمي علوم چين، اين خزه را از بين 800 گونه خزه جمع‌آوري شده در طول 9 سال کشف کردند که قابليت پاکسازي آب را دارد.

ژائو هاي اظهار کرد: اين خزه علاوه بر پاکسازي آب فايده ديگري هم دارد و آن اين است که اگر اين خزه در يک درصد از درياچه و تالاب‌هاي چين کشت داده شود، سالانه يک ميليون و 720 هزار تن اتانول توليد مي‌کند که ارزش اقتصادي يک ميليارد و 680 ميليون دلاري خواهد داشت و ميزان اکسيدنيتروژن را هم کاهش مي‌دهد.

خزه‌ها کوچکترين گياهان گلدار جهان هستند که قابليت جذب بالاي نيترات و فسفات را دارند و منجر به کاهش آلودگي آب مي‌شوند.


 به همت محققان سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي :
 اجراي موفقيت آميز پرورش ميوه گلدن بري و تمشک به شيوه کشت بافت 

تهران-ايرنا-رييس پژوهشکده کشاورزي سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران از اجراي موفق طرح پرورش ميوه هاي گلدن بري Golden berry و تمشک Raspberry به شيوه کشت بافت خبر داد.دکتر مجيد جوانمرد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا اظهار داشت: گلدن بري يا فيساليس، يک گياه بومي مناطق گرمسيري است و با توجه به به اينکه آب و هواي اقليم کشورمان قابليت کشت و توسعه در بسياري از استان هاي کشور وجود دارد کار پرورش آن را از سال گذشته در دشت ناز ساري آغاز کرديم.وي افزود: درحال حاضر کشت گياه گلدن بري در سطح يک گلخانه اجرا شده که نتايج موفقيت آميزي داشته و ميوه آن به بار نشسته است.جوانمرد خاطرنشان کرد: بعد از بررسي شرايط سازگاري اين ميوه گرمسيري با آب و هواي منطقه، کشت آن در سطح وسيع و فضاي باز مزرعه آغاز خواهد شد.

به گفته وي درحال حاضر پرورش گلدن بري در ايران به صورت بسيار محدود و با استفاده از بذرهاي وارداتي صورت مي گيرد که با اجراي موفقيت آميز کشت بافت، ديگر نيازي به وارد کردن بذر اين ميوه از خارج نخواهد بود.

رييس پژوهشکده کشاورزي سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي يادآور شد: استفاده از روش کشت بافت علاوه بر صرفه جويي ارزي، سرعت تکثير گياه را افزايش داده، مانع انتقال بيماري هاي گياهي شده و دقيقا رقم گياهي موردنظر را توليد مي کند.وي با بيان اينکه گلدن بري اکنون در بازارهاي ايران به قيمت بالايي به فروش مي رسد و به دليل طعم دلپذيرش طرفداران زيادي دارد، توضيح داد: طعم گلدن بري ترکيبي از طعم ميوه هاي توت فرنگي، گيلاس، کيوي و آناناس است که سرشار از آنتي اکسيدان ها و ويتامين هاي گروه B بوده و ماندگاري بالايي دارد.

وي همچنين به خواص ضد سرطاني، ضد آسم، ضد التهابي، کاهش کلسترول و ضد ويروسي اين ميوه گرمسيري اشاره کرد.جوانمرد درمورد پرورش تمشک به روش کشت بافت نيز گفت: گياه تمشک در مناطق مختلف کشور اغلب به صورت خودرو و وحشي مي رويد و اخيرا پرورش آن را در محيط گلخانه و به صورت کشت بافت آغاز کرده ايم که با توجه به دوساله بودن اين گياه، بعد از زمستان امسال شاهد گلدهي و ميوه دهي آن خواهيم بود.وي وضعيت پرورش تمشک به صورت کشت بافت در دشت ناز ساري را رضايتبخش خواند و اظهارداشت: پس از بررسي سازگاري گياه با شرايط اقليمي و آب و هوايي منطقه، کشت وسيع آن در مزرعه را آغاز خواهيم کرد.


  توليد سرم‌هاي دياليز صفاقي در کشور
 بيماران از رنج حضور طولاني در مراکز دياليز خلاص مي‌شوند 

با توليد و عرضه سرم‌هاي دياليز صفاقي با قيمت مناسب بيماران دياليزي از دشواري‌هاي حضور در مراکز دياليز خلاص مي‌شوند.

دکتر مرتضوي، قائم مقام کنسرسيوم دياليز ايران با اعلام اين مطلب به خبرنگار فناوري ايسنا گفت: در حال حاضر 25 هزار بيمار دياليز در کشور داريم که به طور متوسط سه بار در هفته و هر بار چهار ساعت د رمراکز دياليز حضور مي‌يابند. با احتساب 156 جلسه دياليز هر بيمار در سال بيش از سه ميليون و 500 نوبت دياليز درکشور انجام مي‌شود که ظرفيت توليد تمام ملزومات آن درکشور وجود دارد.

وي گفت: با بهره‌گيري از سرم‌هاي دياليز صفاقي APD که امکان دياليز شبانه بيمار در منزل را فراهم مي‌کند بيماران از حضور در مراکز دياليز در طول روز که آنها را از اشتغال و فعاليت باز مي‌دارد بي‌نياز مي‌شوند که نقش مهمي در ارتقاي کيفيت زندگي بيماران و خانواده‌هاي آنها خواهد داشت.

مرتضوي تصريح کرد: استاندارد تعداد ماشين‌هاي دياليز در دنيا يک ماشين به ازاي هر 3.5 تا چهار بيمار و در ايران يک ماشين براي هر 4.5 تا پنج بيمار است که اميدواريم با خودکفايي در توليد ماشين‌هاي دياليز در کشور و رسيدن به استاندارد جهاني طول دوره دياليز هر بيمار در مراکز درماني کشور بر اساس نياز خاص وي تنظيم مي‌شود


 بهبود اختلالات مزمن روده با نانو ذره مهندسي شده 

تهران- ايرنا-دو شرکت دارويي آمريکايي همکاري مشترکي براي توسعه وتجاري سازي نوعي نانودارو براي درمان بيماري سلياک آغاز کردند.

به گزارش ايرنا ازستاد ويژه توسعه فناوري نانو،سلياک يک ناهنجاري روده اي است که با استفاده از نانوذره طراحي شده توسط اين دو شرکت قابل درمان است.سلکتابيوساينس يکي ازشرکت هاي زيست فناوري است که اخيرا نانوداروي جديدي توليد کرده است، اين شرکت اعلام کرد که همکاري مشترکي با شرکت سانوفي آغاز کرده است که در قالب اين همکاري ليسانس توسعه اين نانودارو براي درمان بيماري سلياک (نوعي بيماري روده) به شرکت سانوفي واگذار مي شود.

در بيماران مبتلا به سلياک، مصرف مواد غذايي حاوي گلوتن موجب تحريک سيستم ايمني بدن شده که در نهايت دردهاي غيرعادي دربيمار ايجاد مي شود که درصورت تداوم اين مشکل، احتمال بروز سرطان روده در بيمار وجود دارد.

قرار است با همکاري شرکت سانوفي، دارويي توليد شود که عکس العمل سيستم ايمني بدن و آلرژي مواد غذايي به حداقل برسد، شرکت سانوفي فناوري موسوم به SVPTM را داراست که يک نانوذره مهندسي شده است، اين نانوذره مي تواند فعاليت هاي بيش از حد آنتي ژن ويژه اي را در روده تضعيف کند.

کورت استوکلي، از مديران شرکت سانوفي گفت: سانوفي و سلکتا همکاري مشترکي براي شکستن سدهاي موجود در مسير درمان اين بيماري آغاز کرده اند، اين حوزه به سرعت در حال گسترش بوده و همکاري هايي اين چنيني مي تواند منجر به دستاوردهاي بزرگي در پزشکي شود.

براساس اين توافق نامه همکاري، شرکت سلکتا براي حمايت از فاز تحقيقات، انجام آزمون هاي پيش باليني، تسهيل فرآيند فروش و پيگيري مسائل حقوقي اين نانودارو مبلغ 300 ميليون دلار دريافت مي کند، همچنين بخشي از فروش انجام شده اين دارو به شرکت سلکتا تعلق مي گيرد.

وارنر کوتريلز، مديرعامل شرکت سلکتا، گفت: هم سانوفي و هم سلکتا به اهميت و نياز موجود در حوزه پزشکي براي بيماري هاي آلرژيک و مشکلات حاصل از عملکرد بد سيستم ايمني بدن واقف هستند.

سلياک يک ناهنجاري مزمن روده بوده که تقريبا يک درصد از مردم اروپا و آمريکا درگير آن هستند، درد غيرعادي، کاهش وزن و کاهش غيرمعمول پروتئين در خون از عوارض اين بيماري است.


 بيشتر بدانيم 

کشف اثرانگشت 5500 ساله

باستان‌شناسان دانمارکي نوعي ظرف سراميکي 5500 ساله را يافته‌اند که حامل اثر انگشت هنرمندي است که آن را خلق کرده است.به گزارش سرويس علمي ايسنا، اين سازه که ظرف قيفي لقب گرفته، داراي بخش تحتاني صاف به همراه گردن قيفي‌شکل است.

چنين سازه خاکي متعلق به فرهنگ Funnel Beaker در 4000 تا 2800 سال قبل از ميلاد است که نمود نخستين کشاورزان در اسکانديناوي و دشت‌هاي اروپاي شمالي بودند.

اين ظرف در يک فلات سابق واقع در شرق Rodby Havn در ساحل جنوبي لولاند دانمارک کشف شده است.

به گفته «لين ماري اولسن»، باستان‌شناس موزه لولاند-فاستر، اين ظرف احتمالا حاوي غذا يا مايع به عنوان بخشي از يک رسم فراموش‌شده بوده است.

پس از اين که ظرف قيفي به موزه ملي دانمارک منتقل شد، دانشمندان متوجه وجود اثر انگشتي در سطح داخلي ظرف شدند. گفته مي‌شود اين اثر انگشت هنگام توليد ظرف بر جاي مانده است.

اولسن و همکارانش سال گذشته نيز يک تبر 5500 ساله به همراه دسته‌اش را کشف کردند. آن‌ها همچنين ردپاهاي 5000 ساله‌اي را کشف کردند که متعلق به افرادي بود که مي‌خواستند بخش‌هايي از سيستم ماهيگيري‌شان را به هنگام سيلاب نجات دهند.

لامپ خوراکي که خانه را روشن و گرم مي‌کند

‌در آينده ممکن است مبلمان ما از مواد غذايي تشکيل شوند مانند لامپ توليد شده جديد که ميان وعده پروتئيني محسوب مي‌شود.

به گزارش سرويس علمي ايسنا منطقه خراسان، در حال حاضر طراحان جذب موادي موسوم به ريز جلبک‌ها شده‌اند که گياه مايع نام گرفته‌اند، زيرا بسادگي مي‌توانند در آب معلق بمانند و به عنوان ماده‌اي براي طراحي يا حتي براي تغذيه مورد استفاده قرار بگيرند.

جاکوب دونياس، طراح معمار و اتان فرير، طراح صنعتي در پروژه Living Things نوعي اسباب خانه فتوسنتزي است که با باکتري‌هاي قابل خوردن پر شده و مي‌تواند فضا را روشن کند.

اين چيدمان در حال حاضر در کارخانه تشک‌سازي که بخشي از موزه هنرهاي معاصر پيتسبورگ در پنسيلوانيا است، به نمايش در آمده است.ريزجلبکهاي سبز رنگ درخشان اکنون به عنوان مکمل تغذيه‌اي شناخته شده در فروشگاه‌هاي مواد غذايي بفروش مي‌رسند. نيمي از وزن آنها را پروتئين تشکيل داده که آن‌ها را به منبع غذايي موثري تبديل مي‌کند.

هدف از کاربرد ريزجلبک اسپيرولينا (spirulina) در اين طراحي، بستن چرخه مصرف و استفاده مجدد است. در Living Things، جلبک اسپيرولينا چيزي را که در حالت عادي جزء ضايعات محسوب مي‌شود، به يک چيز قابل استفاده تبديل مي‌کند.

به گفته طراحان، اين ساختارهاي زنده به بازيافت نور، گرما و دي‌اکسيدکربن ساختمان‌ها و سکنه آن‌ها به شکل يک زيست توده غني سبز مي‌پردازد که به عنوان ماده غذايي، کود شيميايي يا سوخت‌هاي زيستي قابل مصرف است.طراحان در چيدمان خود نشان داده‌اند که چگونه اين قطعات را مي‌توان به زندگي روزمره در فضاي آشپزخانه، نهارخوري و ساير فضاهاي خانه و محل کار ادغام کرد. از جمله، طراحان لامپهايي را نمايش داده‌اند که با جلبک درخشان و زنده اسپيرولينا پر شده‌اند.اين لامپ‌هاي جلبکي در زمان غذا خوردن مي‌توانند سراسر اتاق را روشن و گرم کنند.اين پروژه در حال حاضر تنها به شکل هنري عرضه شده تا به ذهن‌هاي خلاق الهام بخشد. اما سيستم Living Things کاربردي است و طراحان معمار مي‌توانند از آن الهام بگيرند.

اين نمايشگاه تا مارس 2016 ادامه خواهد داشت.

هشدار پزشکان:
شلوار تنگ آسيب جدي به عضلات و اعصاب پا مي زند

تهران-ايرنا-پزشکان استراليايي هشدار دادند که پوشيدن شلوارهاي جين تنگ به عضلات و اعصاب پا آسيب جدي مي زند.

به گزارش ايرنا از پايگاه اينترنتي يورو نيوز، پزشکان در مجله Neurology, Neurosurgery and Psychiatry نوشته اند که در پي تورم زياد عضلات پشت پاي يک زن 35 ساله استراليايي، شلوار او با بريدن از تنش خارج شد. اين زن که به تازگي به خانه اي نو نقل مکان کرده بود، مجبور شده بود ساعت ها زانو بزند تا وسايل را در کابينت هاي خالي جا بدهد. بعد از ظهر آن روز پاهايش بي حس و راه رفتن برايش دشوار شد.پزشکان معتقدند که اين زن به عارضه اي به نام سندرم کمپارتمان (compartment syndrome) مبتلا شده که با پوشيدن شلوار جين تنگ بدتر شده است.سندرم کمپارتمان وضعيتي خطرناک و بالقوه جدي است که بر اثر خونريزي يا ورم در داخل بافت ماهيچه هاي محصور ايجاد مي شود. در مورد اين زن، بافت ماهيچه اي عضله پشت پا به اين عارضه دچار شد.اين مشکل باعث شد که اين بيمار به زمين بيفتد و نتواند از جايش بلند شود. او مجبور شد چند ساعت روي زمين دراز بکشد.در جريان معاينه در بيمارستان رويال آدلايد در استراليا معلوم شد که پاهاي او ورم بسيار زيادي دارد.

با وجود اينکه پاهاي وي گرم بودند و جريان خون به اندازه کافي به آنها مي رسيد، اما ماهيچه هايش ضعيف و تا حدي بي حس شده بودند.به دليل افزايش فشار در عضلات پشت پا، به اعصاب و عضلات او آسيب رسيده بود. به او سرم تزريق شد و چهار روز بعد توانست به تنهايي راه برود.

ساير پزشکان نيز مواردي از سوزن سوزن شدن و بي حس شدن عضلات ران در اثر پوشيدن شلوارهاي جين تنگ گزارش کرده اند.