تاریخ 1394/04/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3954 برو جستجو جستجوی پیشرفته   ريزگردها 12 تن خاک را به شهرستان گرمسار مي‌آورند 

سرويس خبر:

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان گرمسار در گفتگو با خبرنگار پيام طبيعت استان گفت: بروز پديده ريزگردها در اين شهرستان، براساس پژوهش به عمل آمده توسط اساتيد دانشگاه تهران در زمان بروز پديده ريزگردها بعضا 12 تن ماسه بادي جابه‌جا و به شهرها سرازير مي‌شوند.

به گزارش روابط عمومي اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، اسماعيل عرب معصومي‌درباره چگونگي شکل گيري اين پديده، توضيح داد: ضلع جنوبي منطقه مکرش، تخت رستم و روستاهاي غياث آباد، کهک، سنرد و علي آباد گرمسار در معرض شديد کانون طوفان‌ها واقع شده‌اند.

وي افزود: شروع اين پديده از ايستگاه کوير واقع در ضلع غربي بزرگراه قم گرمسار است و ادامه آن در منطقه جنوب غربي شهرستان تا منتهي اليه اراضي همجوار در شهرستان آرادان ادامه مي‌يابد همچنين بعضاً مشاهده شده که اين کانون‌ها به صورت خطي تا شهرستان سمنان را طي کرده است.

عرب معصومي‌با بيان اينکه بادهاي محلي که درآستان? توفان قرار مي‌گيرند، باعث بلند شدن گرد و غبار در منطق? گرمسار مي‌شوند، توضيح داد: در بيشتر مواقع بارش‌هايي که بعد از اين واقعه رخ مي‌دهد، موجب تلطيف شدن هوا مي‌شود و مشکلي را براي مردم منطقه در برنخواهد داشت.

وي ادامه داد: اما طوفان‌هايي که از سمت عراق وارد کشور و منطق? گرمسار مي‌شوند، در بهداشت و تنفس عمومي‌اختلال ايجاد کرده و به گياهان نيزآسيب مي‌رساند.

اين مقام مسئول همچنين با بيان اينکه در حال حاضر عمليات پاشش مالچ‌ها را در منطقه گرمسار با موفقيت پيگيري مي‌کنيم، گفت: همچنين با راه اندازي خط آزمايشي توليد مالچ‌هاي پليمري(بيولوژيک) توسط دانشکده بيابان دانشگاه تهران، طرح مالچ پاشي در منطقه در حال اجرا است که کمک بزرگي به حفظ محيط زيست و جلوگيري از آثار مخرب مالچ‌هاي نفتي خواهد کرد.

مطالعه حوادث طبيعي نشان مي‌دهد در اکثر موارد، منابع طبيعي قرباني اين قبيل رويداد‌ها مي‌شوند و همين مقوله اهميت خاص و توجه ويژه حفاظت از آن را به خوبي نمايان مي‌سازد.

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان گرمسار اسماعيل عرب معصومي‌اظهار داشت: شهرستان‌هاي‌ گرمسار و آرادان اين روزها، با افزايش بادهاي شديد و به تبع آن بروز پديده‌هاي گرد و خاک، به مثابه‌يکي از کانون‌هاي فرسايش بادي در ايران محسوب مي‌شوند.

متاسفانه در سال‌هاي اخير به دليل خشکسالي‌هاي متناوب، وزش بادهاي شديد و فرسايش بادي در شهرستان گرمسار تشديد شده است ليکن ازآن جايي که اين رخداد همه ساله خساراتي را به اين شهر وارد مي‌سازد ورود مسئولان استاني و شهرستاني براي اخذ تمهيدات لازم ضروري به نظر مي‌رسد.

رئيس اداره هواشناسي شهرستان گرمسار هم گفت: در توضيح عوامل بروز پديده ريزگردها در اين شهرستان، گفت: به دليل کمي‌بارش و خشکسالي چندسال اخير، پديده ريزگردها مدت زماني است که ميهمان شهرهاي منطقه شده و مشکلاتي را براي مردم در بخش‌هاي مختلف از جمله کشاورزي، خدمات، حمل و نقل و....به وجود آورده است.

علي مولايي همچنين با تاکيد بر کاهش بارندگي در بروز پديده ريزگردها، بيان داشت: نوار بارشي منطقه گرمسار در سال گذشته، از 50 ميليمتر گذشته و شرايط مناسبي ندارد ليکن اين عامل بسيار مهم نيز در افزايش فرسايش و سستي خاک موثر است.

مولايي خاطرنشان کرد: در اين پديده، ديد افقي کمتر از 10هزار متر و حتي در برخي موارد نادر، تا حدود‌يک هزار متر را نيز شامل مي‌شود که به اين پديده اصطلاحا «داست هيز» مي‌گويند.

بروز پديده گرد و غبار در شهرهاي کشورمان داراي دو منشاء داخلي و خارجي است. ريشه داخلي اين پديده گرد و غبار ورودي از کشورهاي همسايگان چون سوريه، اردن و مخصوصا عربستان و عراق است ليکن اين غبار گاهي افزون برغرب کشور تا استان سمنان و در برخي مواقع شهرستان گرمسار نيز ادامه پيدا مي‌کند.

برخي معتقدند بايد براي مقابله با پديده زيان بار گرد و غبار مي‌توان اقداماتي نظير مالچ پاشي را در دستور کار قرار داد اما متاسفانه به دليل کاهش بارندگي در دو دهه اخير، اراضي براي ايجاد طوفان‌هاي گرد و غباري بسيار مستعد هستند.


 سازمان‌ها و نهادهاي مختلف موظف هستند بستر تردد افراد معلول و جانباز را فراهم کنند 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

فرماندار شهرستان شاهرود در جلسه مناسب سازي محيط براي معلولين و جانبازان تاکيد کرد:سازمانها و نهادهاي مختلف موظف هستند بستر تردد افراد معلول و جانباز را فراهم کنند

سيد محمد رضا‌هاشمي‌ گفت:با توجه به صراحت قانوني همه دستگاه‌ها تعامل و همکاري لازم را براي مناسب سازي محيط براي اين افراد داشته باشند.

وي تصريح کرد: دستگاه‌هاي اجرايي در اين ارتباط وظيفه قانوني خود را انجام دهند، انجام برخي کارها نياز به اعتبار ندارد مي‌توان با کم‌ترين ميزان بودجه بهترين خدمت را به مردم ارائه کرد.

مقام عالي دولت با قدرداني از فعاليت شهرداري‌هاي شاهرود و مجن براي مناسب سازي محيط شهري براي معلولان خواهان حضور نمايندگان بانک‌ها، مسکن و شهرسازي و نظام مهندسي و سه نفر از افراد معلول براي شنيدن مشکل اين قشر از زبان آنها در نشست بعدي ستاد مناسب سازي محيط براي معلولان و جانبازان شد.

حسن غربا، رييس اداره بهزيستي شاهرود نيز مي‌گويد: در تبصره‌هاي قانون مذکور آمده است، سازمانهاي مختلف سالانه در فضاهاي ورزشي، تفريحي، وسايل خدماتي و معابر خود در چارچوب قانون بودجه نسبت به مناسب سازي محيط اقدام کنند.

وي ادامه داد: در‌يک برنامه سه ساله هر سال حداقل 30 درصد از ساختمان‌هاي عمومي‌وابسته براي افراد معلول و جانباز مناسب سازي محيط انجام شود.

وي همچنين خاطر نشان کرد:آيين نامه مناسب سازي محيط به شهرداري‌ها، شرکت‌هاي حمل و نقل و... ابلاغ شده است.

اعضاي ستاد پيگيري و ايجاد هماهنگي لازم براي مناسب سازي محيط شامل 14سازمان و نهاد مختلف است که وزارت کشور در صدر آن قرار دارد. به باور رييس اداره بهزيستي شاهرود، معلوليت در‌يک قدمي‌هر شحصي است، ممکن است فردي در اثر سانحه‌يا رويدادي معلول شود. وي مي‌گويد: در شاهرود با کمک شهرداري معابر اصلي شناسايي شد و در اولويت کار قرار دارد که اين معابر شامل حدفاضل ميدان امام‌(ره) تا چهار راه مدرسه قلعه، ميدان امام تا چهار راه باغزندان و... است.


 شهردار شاهرود از روش نوين پيشگيري از زوال چنارهاي شهر شاهرود خبر داد 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

شهردار شاهرود از پيدا شدن درمان قطعي زردي و زوال درختان چنار شاهرود خبر داد و گفت: مکمل درماني براي اين بيماري پس از سال‌ها مطالعه و تحقيق به همت جمعيت ديده بان طبيعت اين شهرستان ساخته شد.

سيد حسن ميرفاني در خلال رونمايي از روش نوين پيشگيري از زوال چنارهاي شهر شاهرود در پارک شهداي محراب اين شهر، با تاکيد بر اينکه شاهرود نگين سبز کوير است، ابراز داشت: هم اکنون شهر شاهرود با داشتن 145 هزار نفر جمعيت، بين 250 تا 260 هکتار فضاي سبز دارد که اين ميزان به نسبت ساير شهرهاي کويري ايران مقدار قابل توجهي است.

وي افزود: در بين اين حجم از سرانه فضاي سبز قطعا چنارهاي شاهرود به عنوان ريه‌هاي شهرمان اهميت ويژه اي پيدا مي‌کنند لذا مي‌توان چنارهاي شهرمان را دليلي مضاعف براي زيبايي اين نگين کوير دانست.

شهردار شاهرود همچنين با اشاره به اينکه سرانه فضاي سبز در شاهرود نزديک به ميانگين جهاني است، گفت: اين سرانه براي هر نفر 18 مترمربع است و اين در حالي است که متوسط جهاني فضاي سبز براي هر نفر 20 مترمربع عنوان مي‌شود.

ميرفاني تاکيد کرد: سرانه فضاي سبز هم اکنون در ايران براي هر نفر متوسط هفت تا 12 مترمربع است که اين مهم نشان مي‌دهد شاهرود با توجه به قرارگيري در حاشيه کوير از وضعيت مناسبي براي استفاده از فضاي سبز برخوردار است.

وي ادامه داد: مجموعه شهرداري نيز با درک اهميت وجود فضاي سبز براي شهروندان شاهرودي از سال گذشته اقدامات مثبتي از قبيل افزايش لوله گذاري‌هاي انتقال آب به صورت قطره اي و بهبود شرايط آبرساني را در دستور کار قرار داده است.

شهردار شاهرود همچنين از اجراي 120 کيلومتر لوله کشي تحت فشار براي آبياري قطره اي درختان و فضاي سبز شاهرود خبر داد و ابراز داشت: اين اقدام به همت مجموعه فضاي سبز و پارک‌هاي شهرداري شاهرود در طول‌يک سال انجام شده است ليکن اميد است با وجود مشکلات، در سال جاري نيز شاهد گسترش آبياري تحت فشار موسوم به قطره اي در ساير مناطق و فضاهاي سبز شهري در شاهرود باشيم.

مسئول پروژه تيمار درختان چنار شهر شاهرود، درباره نحوه‌يافتن درمان قطعي بيماري زردي اين درختان، گفت: بر اساس پژوهش‌هاي کشوري و بين‌المللي بر روي انواع درختان چنار و جمع آوري اطلاعات از محل نگهداري اين درختان سازمان مردم نهاد جمعيت ديده بان طبيعت پس از پنج سال کار تحقيقاتي موفق به‌يافتن درمان قطعي براي درمان زوال چنارهاي شاهرود واقع در پارک شهداي محراب شده است.

حنيف رضا گلزار، درباره پژوهش‌هاي انجام شده در اين مدت، توضيح داد: تا کنون نهادهاي مختلفي بر روي اين مهم تحقيق کرده بودند اما در نهايت نرسيدن مواد مغذي به درختان عامل زوال چنار‌ها اعلام شد لذا تا کنون گروهي راه حل عملي براي اين مهم پيشنهاد نکرده بود.

وي افزود: تا اينکه پس از گذشت پنج سال تحقيقات مداوم در نهايت نرسيدن ميزان قابل توجهي آهن به درختان بر اثر ازدياد آهک در خاک و همچنين عوامل اقليمي‌و آب منطقه به عنوان علت اصلي زوال درختان معرفي شد، که ديده بان طبيعت موفق شد با ساخت محلولي از مواد ايراني و با هزينه اي ناچيز اين مشکلات را برطرف سازد و حيات را دوباره به سر شاخه‌هاي درختان چنار شهرمان هديه کند.

عضو ديده بان طبيعت شهرستان شاهرود همچنين در توضيح بيشتر نحوه عملکرد اين دارو، ابراز داشت: نمونه برداري‌ها در خاک منطقه پارک شهداي محراب شاهرود از غلظت 33 درصدي آهک خبر داد، غلظتي که در عمق 1.8 متري به بيش از 44 درصد نيز مي‌رسيد که اين ميزان آهک براي رشد درخت و همچنين رسيدن آهن مورد نياز به ريشه درختان غير قابل تحمل است.

وي در خاتمه ادامه داد: در کنار اين دو عامل، اقليم قرار دارد که در نهايت با وجود آب مناسب باعث بيماري زردي و زوال در درختان چنار شده بود که با ساخت داروي داخلي و کم هزينه موفق به جلوگيري از اين مشکلات شده‌ايم.


 صدور مجوز فعاليت کتابخانه کانون الهادي (ع) سرخه 

سرخه- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مسئول دبيرخانه کانون‌ِهاي فرهنگي هنري مساجد استان سمنان، از صدور مجوز فعاليت کتابخانه کانون الهادي (عليه السلام) مسجد امام‌ِهادي (عليه السلام) شهرستان سرخه خبرداد.

حجت الاسلام محمدرضا حداديان در مراسم اعطاي مجوز فعاليت کتابخانه کانون الهادي (عليه السلام) گفت: اين کتابخانه براساس ضوابط درجه بندي مصوب ستاد عالي هماهنگي ونظارت برکانون‌ِهاي فرهنگي هنري مساجد کشور به عنوان کتابخانه درجه پنج به مدت دو سال شناخته شده و در قالب استانداردهاي حاکم بر درجه مزبور حمايت خواهد شد.

وي تعدادکتابخانه‌ِهاي شهرستان سرخه را چهار باب اعلام کرد و افزود: يک هزار و 729 نفر عضو اين کتابخانه‌ِها هستند.

حداديان با بيان اينکه 20 هزار و 66جلد کتاب درکتابخانه‌هاي کانون‌هاي مساجد شهرستان سرخه موجود است افزود: يک کتابخانه شهري وسه کتابخانه روستايي باز نيز دراين شهرستان فعاليت مي‌کننند.

مسئول دبيرخانه کانون‌ِهاي فرهنگي هنري مساجد استان سمنان افزود: دو کتابخانه مساجد درشهرستان سرخه داراي مجوز هستند


 بازديد مسئول دبيرخانه کانون‌ِهاي مساجد استان سمنان از طرح اوقات فراغت کانون الهادي (ع) سرخه 

سرخه- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مسئول دبيرخانه کانون‌ِهاي مساجد استان سمنان از طرح اوقات فراغت کانون الهادي (ع) سرخه بازديد کرد.

حجت الاسلام محمدرضا حداديان در حاشيه بازديد از طرح اوقات فراغت کانون الهادي (عليه‌السلام) سرخه در نشستي با امام جماعت اين کانون، از تعامل وهمکاري کانون‌هاي مساجد با هيئت امنا، ائمه جماعات و... خبر داد و افزود: اين ارتباط زمينه‌اي براي تقويت فعاليت‌هاي فرهنگي در مساجد است.وي با بيان اينکه ائمه جماعات خط مقدم کانون‌ِهاي مساجد و پايگاه بسيج هستند اضافه کرد: در کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد براي تمام سنين برنامه‌هايي تدوين شده است.

حداديان با اشاره به فصل تابستان و لزوم غني سازي اوقات فراغت جوانان و نوجوانان، ادامه داد: کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد براي اين فصل وغني سازي اوقات فراغت جوانان و نوجوانان داراي برنامه‌هاي متنوع است. وي با بيان اينکه 213کانون مساجد استان سمنان براي اجراي طرح اوقات فراغت در زمينه‌هاي احکام، روخواني و جزء خواني قرآن، سبک زندگي اسلامي، هنري، علمي، آموزشي، اقتصاد مقاومتي، ورزشي، مذهبي و... برنامه دارند، ادامه داد: فعاليت طرح اوقات فراغت در کانون‌هاي مساجد استان سمنان همزمان با اول ماه مبارک رمضان آغاز شده است.

امام جماعت کانون الهادي (عليه السلام) سرخه نيز دراين نشست با اشاره به جايگاه و انجام فعاليت‌هاي فرهنگي در مساجد گفت: اجراي کارهاي فرهنگي خوب و برنامه ريزي شده در مسجد اين مکان را به موثرترين نهاد فرهنگي تبديل خواهد کرد.

حجت الاسلام عباسعلي پيوندي ادامه داد: کانون‌ِهاي فرهنگي هنري مساجد يکي از مکان‌هاي مناسب براي جذب و حضور نوجوانان، جوانان و...به مسجد هستند.وي با اشاره به اينکه انجام فعاليت‌هاي مختلف با آموزه‌ِهاي اسلامي‌در کنار جذب از ديگر کارهاي کانون‌ِهاي فرهنگي هنري مساجد است، افزود: اجراي برنامه‌هاي جذاب و پرمحتواي فرهنگي براي جذب جوانان و نوجوانان به مساجد ضروري و داراي اهميت است.

پيوندي با اشاره به ارتباط کانون‌هاي مساجد با ديگر تشکل‌ها اظهار داشت: اين ارتباط مي‌تواند از موازي کاري جلوگيري کند.

امام جماعت کانون الهادي (عليه السلام) سرخه تصريح کرد: تمام هم و غم مديران کانون‌ها بايد رونق‌بخشي به مساجد باشد.

وي افزود: کارهاي فرهنگي موجبات پويايي و رونق بيشتر برنامه و فعاليت‌ها مي‌شود. رابط خواهر کانون الهادي (عليه السلام) سرخه نيز در اين نشست با اشاره به برنامه‌ِهاي مختلف اين کانون براي سنين مختلف اظهار داشت: اين کانون داراي 70 نفر عضو است که همه خواهران هستند.

کلثوم اشرف ادامه داد: براي غني سازي اوقات فراغت، کلاس‌هاي اخلاقي، قرآني، معاني و تفسير، نقاشي با احاديث، احکام، قصه گويي، خطبه خواني و دکلمه خواني در اين کانون برنامه ريزي شده است. وي با اشاره به فعاليت گروه سرود و نشريه گلبانگ اين کانون اظهار داشت: اين کانون داراي کتابخانه باز نيز است.