تاریخ 1394/03/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3927 برو جستجو جستجوی پیشرفته   علت شکستگي‌هاي مکرر در يک استخوان 

سرپرست مرکز تخصصي سارکوما پژوهشکده سرطان جهاد دانشگاهي گفت: پاتولوژي شکستگي در استخوان ضعيف شده که با يک ضربه کمتر از حد معمول اتفاق مي‌افتد، مي‌تواند ناشي از تومورها و بيماري‌هاي مختلف متابوليکي باشد.

دکتر مصطفي شاهرضايي در گفت‌وگو با خبرنگار (ايسنا)، در خصوص پاتولوژي شکستگي ناشي از ضربه‌هاي کوچک در استخوان‌هاي ضعيف شده، گفت: علل بوجود آمدن اين بيماري بسيار گسترده است و بيماري‌هاي مختلفي مي‌توانند عامل ايجاد آن شوند.

اين متخصص ارتوپدي با اشاره به اينکه پاتولوژي شکستگي مي‌تواند ناشي از تومورها و بيماري‌هاي مختلف متابوليکي باشد، گفت: استئوپروز (پوکي استخوان) يکي از شايع‌ترين علل ايجاد اين بيماري است که بيشترين همراهي را با شکستگي پاتولوژيک دارد.

سرپرست مرکز تخصصي سارکوما پژوهشکده سرطان جهاد دانشگاهي افزود: بيماري‌هاي متابوليک از جمله هايپرپاراتيروئيدي، استئوژنز ايمپرفکتا و استئوپتروس از ديگر علل شايع بروز اين بيماري هستند.

وي با اشاره به تومورهاي مختلف و بسياري از بدخيمي‌ها، افزود: وجود درد در استخوان قبل از شکستگي، شکستگي‌هاي متعدد که به تازگي در فرد ايجاد شده و شکستگي‌هاي نامتعارف همچنين شکستگي در افراد بالاي 45 سال مي‌تواند از شرايط ايجاد اين نوع شکستگي باشد.


 چه‌کار کنيم که ام‌اس نگيريم؟ 

ام‌اس يک بيماري خودايمن است که بر مغز و نخاع فرد تاثير مي‌گذارد. در پي اين بيماري، بدن توانايي کنترل ماهيچه‌ها، بينايي، تعادل و ساير حواس را از دست خواهد داد. افسردگي، تشويش و اضطراب نيز از اثرات اين بيماري روي فرد است. از نشانه‌هاي ابتلا به ام‌اس مي‌توان به گزگز کردن مداوم کف پاها و کف دست‌ها، خستگي مفرط، بي‌حالي، دوبيني، تارشدن چشم و عدم تعادل بدن اشاره کرد. البته اين نشانه‌ها در همه افراد به يک‌صورت بروز پيدا نخواهد کرد.

به گزارش ايسنا ام‌اس يک بيماري کاملا غيرقابل پيش‌بيني است. هنوز به درستي کسي نمي‌داند عواملي که منجر به ابتلاي به اين بيماري مي‌شوند چه چيزهايي هستند اما به طور کلي متخصصان مغز و اعصاب سه عامل محيطي، ژنتيکي و ويروس‌ها را در بروز ام‌اس موثر خوانده‌اند. بنابراين تا حدودي مي‌توان از بروز اين بيماري پيشگيري کرد.

پزشکان معتقدند انجام برخي اقدامات مي‌تواند در پيشگيري از ام‌اس موثر باشد. اين اقدامات بسيار ساده هستند؛ آنقدر ساده که شايد کمتر کسي به آنها توجه کرده باشد. برخي از اقداماتي که مي‌تواند به هر يک از ما براي جلوگيري از ابتلا به اين بيماري کمک کند را مي‌خوانيم.

* کمبود ويتامين D يکي از مواردي است که در ابتلا به بيماري ام‌اس مي‌تواند موثر باشد. ويتامين D را مي‌توان در زرده تخم‌مرغ، شير، ماست، پنير، کره حيواني، روغن کبد ماهي و ... جستجو کرد.

* استرس‌هاي روحي و هيجاني نيز مي‌توانند خطر ابتلا به اين بيماري را افزايش دهند. در نتيجه بهتر است افراد از اين حس‌ها تا جاي ممکن جلوگيري کنند و استرس را از خود دور کنند.

* خوردن فيبرها نيز مي‌تواند به اين پيشگيري کمک کند. فيبرها را در خوراکي‌هايي مانند خربزه و طالبي و سبزيجات مي‌توانيد پيدا کنيد.

* يکي از رژيم‌هاي غذايي معروف براي جلوگيري از ابتلا به ام‌اس، خوردن ماهي است. ماهي حاوي موادي است که در عدم ابتلا و کنترل اين بيماري نقش مهمي مي‌تواند ايفا کند.

* روغن زيتون، آووکادو و ساير چربي‌هاي تک غيراشباعي را جايگزين ساير روغن‌ها کنيد.

* مصرف دخانيات، يکي از عوامل موثر در ابتلا به ام‌اس است. افراد سيگاري يا کساني که دخانيات مصرف مي‌کنند بيش از ديگران در معرض اين بيماري قرار خواهند گرفت.

* فناوري و امواجي که تلفن همراهمان مي‌تواند از خود ساطع کرده و ما را در بر بگيرد، خطري براي مبتلاشدن به ام‌اس هستند. بنابراين تا مي‌توانيد خود را از اين فناوري‌ها دور کنيد.

* شايد به‌نظر نيايد اما محل زندگي در ابتلا به ام‌اس موثر است. مکان‌هايي که پارازيت بيشتر، آلودگي شديدتر و فاضلاب‌هاي وسيع‌تري دارند، خطرات ابتلا به اين بيماري را چندين برابر افزايش مي‌دهند.

* خوردن روزانه يک ليوان شير، خطر ابتلا به ام‌اس را تا چهار برابر کاهش خواهد داد، پس از آن غافل نشويد.

* خوردن ميوه‌هاي بنفش و قرمز (تمشک و شاتوت و ...) و ميوه‌هاي زرد و نارنجي را در برنامه‌ خوراک روزانه خود قرار دهيد. دسته اول تاثير راديکال‌هاي آزاد را بر بدن شما کاهش خواهد داد و دسته دوم باعث مي‌شود که اعصاب شما عملکرد بهتري داشته باشد.

* گوجه بخوريد. اين ماده خوراکي قرمزرنگ اگر روزي به اندازه يک عدد ميل شود، کاهش خطر ابتلا به ام‌اس را در پي خواهد داشت.


 کشف ترکيبي جديد براي درمان آرتريت روماتوئيد 

پزشکان آمريکايي ترکيب شيميايي جديدي پيدا کرده‌اند که مي‌تواند روند تخريب استخوان‌ها را متوقف و از بروز عارضه آرتريت روماتوئيد جلوگيري کند.

به گزارش (ايسنا)، پزشکان دانشگاه مونتاناي آمريکا اظهار داشتند اين ترکيب شيميايي تازه از تخريب غضروف‌ها و استخوان‌ها که منجر به عارضه آرتريت روماتوئيد مي‌شود و عملکرد مفاصل را از بين مي‌برد، پيشگيري مي‌کند.

اين ترکيب با نام IQ-1S نمک سديم است که فعاليت پروتئين‌هاي «کيناز» را متوقف مي‌سازد. اين نوع از پروتئين موجب التهاب و تخريب غضروف‌ها و استخوان‌ها مي‌شوند.

IQ-1S نوع جديدي از داروها به حساب مي‌آيند که به لحاظ ژنتيکي از پروتئين‌ها يا آنتي‌بادي‌ها توليد مي‌شوند. محققان در بررسي‌هاي پيشين خود و پيش از آزمايش تاثيرگذاري اين ترکيب بر آرتريت روماتوئيد آن را شناسايي کرده بودند.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري يونايتدپرس، «مارک کوئين» يکي از محققان اين مطالعه گفت: نياز به توليد انواع داروهاي جديد و متفاوت وجود دارد و اين داروها را مي‌توان با ديگر داروهاي موجود ترکيب و يا جايگزين داروهايي کرد که براي بيماران کارآيي ندارند.


 پوست در بهار به آفتاب حساس‌تر است 

يک متخصص پوست و مو با تاکيد بر اينکه حفاظت از پوست در مقابل نور آفتاب تا 45 روز اول سال اجباري است، گفت: نور آفتاب در فصول مختلف ممکن است باعث بروز صدمات شديد، جبران ناپذير، آفتاب سوختگي و ضايعات غيرقابل برگشت در پوست شود.

دکتر سيدحسن اعتمادزاده گفت: زماني که فصل تغيير مي‌کند و به دليل اينکه آفتاب در زمستان با شدت نمي‌تابد، در فصل بهار پوست به آفتاب حساس‌تر است و تقريبا حدود يک ماه تا يک ماه و نيم طول مي‌کشد که پوست در برابر آفتاب مقاومت خود را به دست آورد. بنابراين در اين مدت پوست به مراقبت بيشتري نسبت به ساير فصول نياز دارد.

وي با اشاره به اين مطلب که عمده مواد ضدآفتاب‌ها نهايتا تا 4 ساعت پايداري و ماندگاري دارند، يادآور شد: ضدآفتاب‌ها با ضخامت و به صورت يک لايه نازک، پوست فرد را در برابر اشعه ماوراء بنفش حفظ مي‌کنند. بهتر است در زمستان روزانه دو مرتبه و در تابستان سه نوبت از ضد آفتاب با SPF 30 به صورت يک لايه نازک بر روي سطح پوست استفاده شود.

اعتماد زاده با بيان اينکه استفاده از کلاه و پوشش مناسب در برابر آفتاب بايد به عنوان فرهنگ سلامت نهادينه شود، افزود: ميزان تشعشع آفتاب به پوست از ساعت 12 تا 15 بسيار زياد است. به همين دليل همه افراد در هر سني مي‌توانند با استفاده از کلاه آفتابي، عينک آفتابي، پوشش روشن، مناسب و انواع ضد آفتاب از بروز هرگونه آسيب به پوست خود جلوگيري کنند.


 براي انجام آزمايش خون چند ساعت بايد ناشتا بود؟ 

يک دکتراي علوم آزمايشگاهي با اشاره به اينکه براي اندازه‌گيري ميزان قندخون چهار ساعت ناشتا بودن کافي است، گفت: در صورتي که اندازه‌گيري تري‌گليسريد هم علاوه بر قندخون مدنظر باشد، ناشتايي بيش از 4 ساعت هم اختلالي در اندازه‌گيري ميزان قندخون ايجاد نمي‌کند.

دکتر فيروز صديق در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس سلامت خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه علوم پزشکي تهران، گفت: براي انجام آزمايش قندخون 4 ساعت ناشتا بودن کافي است ولي براي چربي خون در صورتي که هدف اندازه‌گيري تري‌گليسريد باشد، فرد بايد 14 تا 16 ساعت ناشتا باشد و شب قبل هم شامي سبک ميل کند.

وي افزود: اگر فرد سيگاري است، صبح ناشتا قبل از آزمايش هم سيگار نکشد، زيرا سيگار باعث افزايش اين فاکتور مي‌شود.

اين دکتراي علوم آزمايشگاهي يادآور شد: اغلب افراد هر دو آزمايش را همزمان انجام مي‌دهند. براي قندخون بيش از 4 ساعت اشکالي ايجاد نمي‌کند و حداقل زمان 4 ساعت بايد رعايت شود ولي در صورتي که فرد 16 ساعت هم ناشتا باشد، اشکالي ندارد.


 بيماري "پاژه" چيست؟ 

يک متخصص راديولوژي با بيان اينکه افزايش استخوان شکني از مهم‌ترين علايم بيماري پاژه است، تاکيد کرد: اين بيماري هم‌ اکنون به عنوان بيماري درمان‌ناپذير به‌شمار مي‌رود.

دکتر رکسانا آزما در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، با اشاره به اينکه بيماري پاژه دومين بيماري شايع استخواني پس از پوکي استخوان است، گفت: در اين بيماري جذب بيش از حد استخوان به صورت موضعي است و متعاقب آن ايجاد مقدار زياد استخوان جديد بي‌کيفيت و ضعيف رخ مي‌دهد که منجر به تغيير شکل استخواني و شکستگي مي‌شود.

وي در ادامه با تاکيد بر اينکه عوامل ژنتيک و ويروسي از علل بروز اين بيماري شناخته شده است، افزود: بيماري استخواني پاژه در مردان بالاي 50 سال شايع‌تر است و جدي‌ترين عارضه پاژه استئوسارکوم (نوعي بدخيمي استخواني) است که نادر و کمتر از يک درصد است. بيماري پاژه داراي سير فروکش و شعله‌وري مکرر است که به طور پيش رونده تشديد مي‌شود و گاهي مفاصل مجاور ناحيه درگير نيز مبتلا مي‌شوند.

اين استاديار دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با بيان اينکه اين بيماري اغلب بدون علامت است، تصريح کرد: در 30 درصد موارد، بيماران دچار درد استخواني به علت ايجاد آرتروز در مفاصل مجاور استخوان‌هاي درگير، سردرد به علت درگيري جمجمه، دفورميتي اسکلتي به صورت انحنا پيدا کردن استخوان‌ها يا بزرگ شدن جمجمه، شکستگي، علايم عصبي به علت فشار بر ريشه‌هاي عصبي و کري به دليل درگيري استخوان تمپورال (گيجگاهي) جمجمه مي‌شوند. اين متخصص راديولوژي در پايان با اشاره به اينکه بيماري پاژه داراي سير پيش رونده است، يادآور شد: هدف از درمان پاژه، کنترل دردهاي استخواني، جلوگيري از شکستگي ، کاهش خونريزي قبل از جراحي بر روي استخوان مبتلا به پاژه و کاهش پيشرفت بيماري در استخوان‌هاي تحمل کننده وزن و جمجمه است.


 عمده ‌ترين علت تکرر خون دماغ 

يک متخصص گوش، حلق و بيني خشکي مخاط بيني را عمده‌ترين عامل بروز خون دماغ‌هاي مکرر عنوان کرد.

دکتر مريم اعتمادي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، با بيان اينکه عوامل متعددي در خون دماغ شدن يک فرد دخيل هستند، گفت: ضربه به بيني، دست‌کاري بيني، انجام جراحي‌هاي بيني و مصرف برخي داروها از جمله آسپرين مي‌تواند موجب بروز خون دماغ در افراد شود.

وي اظهار کرد: همچنين فشار خون بالا که کنترلي بر روي آن انجام نشود و نيز برخي تومورهاي داخل بيني مي‌توانند به عنوان ديگر علل موثر در خون دماغ شدن افراد شناخته شوند. اين متخصص گوش، حلق و بيني اظهار کرد: در برخي موارد خون‌ دماغ، علل ايجاد آن ناشناخته مي‌ماند.

اعتمادي خاطرنشان کرد: آنچه که اهميت دارد اين است که بيشترين علل خون دماغ مربوط به مشکلاتي در قسمت جلويي بيني است که سريعا به درمان‌هاي اوليه پاسخ مي‌دهد.

وي اظهار کرد: فردي که دچار خون دماغ مي‌شوند بايد سر خود را جلو گرفته تا از ورود خون به درون حلق پيشگيري شود و سپس به مدت 10 دقيقه قسمت جلوي بيني خود را فشار دهد تا خونريزي متوقف شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه با اشاره به اينکه خون بيني به هنگام خون دماغ شدن از شاهرگ اصلي در گردن عبور مي‌کند، گفت: همچنين براي بند آوردن خون مي‌توان از يخ نيز استفاده کرد، بصورتي که يخ را روي گردن گذاشته تا حرکت خون در اين قسمت کند شود.

اعتمادي با بيان اينکه در بيشتر موارد خون دماغ با درمان‌هاي اوليه بند آمده و متوقف مي‌شود، اظهار کرد: اگر افراد در صورت درمان علل خون دماغ از جمله فشار خون بالا، مکررا خون دماغ مي‌شوند بايد هر چه سريع‌تر به پزشک مراجعه کنند.

وي يادآور شد: همچنين افرادي که در جريان خون دماغ شدن با اقدامات اوليه خونريزي آنها بند نيامد بايد به اورژانس اطلاع داده تا با انجام پانسمان دو طرف بيني فرصت براي يافتن علت خون دماغ و درمان آن پيدا شود.

اين متخصص گوش، حلق و بيني بيشترين علت خون دماغ شدن مکرر را خشکي مخاطات بيني عنوان کرد و افزود: با مراجعه به پزشک داروهايي در زمينه رفع خشکي مخاط تجويز شده و مشکل فرد بهبود مي‌يابد.