تاریخ 1394/03/02 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3927 برو جستجو جستجوی پیشرفته   هاشمي رفسنجاني در مراسم سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي:
 عده‌اي کم سواد و شعارگو در انجام امور مانع ايجاد مي‌کنند 

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: در کشور با يک عده آدم کم سواد و شعارگوي روبه رو هستيم که در امور مانع ايجاد مي‌کنند.

به گزارش ايرنا، آيت‌الله‌هاشمي‌ رفسنجاني در مراسم سي وسومين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي افزود: اين افراد کم سواد و شعارگوي مانع مي‌شوند که خيلي از تحصيل کرده‌هاي خوب، خوش نيت و دلسوز کشور که از خارج مي‌آيند و مي‌توانند براي کشور مفيد باشند ، فعاليت کنند. رييس هيات موسس و هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: اين افراد شعار مي‌دهند که اين فرد که اين گونه بوده وارد جلسه‌اي که شده بي‌حجاب بوده و همسرانشان يک بار بي‌حجاب ديده شده‌اند. وي ادامه داد: راه‌هاي موهن را ببندند و بگذارند اساتيد با سواد ما که در خارج هستند بيايند و در کار پژوهش به ما کمک کنند چرا که موضوع پژوهش خيلي مهم است. هاشمي رفسنجاني با بيان اينکه يکي از بزرگ‌ترين افتخارات ما اين است که يکي از بزرگ‌ترين دانشگاه‌هاي حضوري دنيا را در اختيار داريم گفت: دانشگاه آزاد رو به رشد است و خودکفا‌، احتياج به چيزي ندارد و فقط مزاحمت براي آن ايجاد نکنند.

وي خاطرنشان کرد: روساي واحدهاي ما براي اخذ تاييديه شوراي عالي انقلاب فرهنگي مدت‌ها معطل مي‌شوند تا اين تاييديه را دريافت کنند ولي نبايد اين طور باشد و بايد بگذارند دانشگاه کار خودش را بکند.

هاشمي رفسنجاني با اشاره به اين گفته دکتر روحاني که «کساني که از دور در دانشگاه‌ها دخالت دارند، دستشان را بردارند و بگذارند دانشگاه‌ها به کار خود ادامه دهند» خاطرنشان کرد: روحاني از اين جهت اين صحبت‌ها را مطرح کرد که اين دانشگاه، علاوه بر اينکه غيردولتي است، آزادتر از دانشگاه‌هاي دولتي است، اما اگر مشکلاتي براي اين دانشگاه ايجاد مي‌کنند بيشتر نباشد کمتر نيست. رييس هيات امنا و هيات موسس دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامي نه تنها باري بر دوش دولت نيست، بلکه باري هم از دوش دولت بر مي‌دارد. وي در ادامه به اهداف تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي اشاره کرد و گفت: دليلي که تصميم گرفتيم دانشگاه را تاسيس کنيم اين بود که تشخيص داديم جامعه بيش‌از هر چيزي بازکردن فضا براي تحصيل قشر عظيمي از مردم است که به دليل در دسترس نبودن امکانات، فکر به دانشگاه رفتن فرزندان خود را از ذهن بيرون کرده بودند.

هاشمي رفسنجاني با بيان اين که ما ريشه مهمترين مشکلات کشور را در نبود تحصيلات مردم ديديم، گفت: در آن زمان فکر مي‌کرديم که اگر روزي انقلاب پيروز شود مي‌توانيم کشور را به يک مرکز کاملا باز براي تحصيلات تبديل کنيم.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: يکي از مشکلات کشور اين است که به دليل برخي ملاحظات که هيچ مبنايي ندارد؛ برخي، خيلي از راه‌ها را مي‌بندند. اين در شرايطي است که فضا را براي مردم باز کنيم به ويژه تحصيلکرده‌ها مي‌توانند به خوبي عمل کنند. ما نيز در آغاز تاسيس دانشگاه آزاد به اين نتيجه رسيديم که به سوي مردم که انقلاب را پيروز کردند برويم.

هاشمي رفسنجاني ادامه داد: انتقاداتي که امروز به دولت وارد مي‌شود براي خود مردم است. بايد همانطور که در آغاز اسلام نيز پيامبر‌(ص) مديريت کارها را بر عهده داشت و مردم بودند که به جنگ مي‌پرداختند؛ به مردم توجه کنيم و بسياري از کارها را بر عهده آنها قرار دهيم. رئيس هيات امنا و هيات موسس دانشگاه آزاد يادآور شد: ديگر سرمايه‌گذاري در مقاطع کارداني و کارشناسي در دانشگاه آزاد کافي است. امروز تحصيلات عاليه دکترا و فوق دکترا و‌... پيش‌روي ما قرار دارد و ما بايد به سمت اين مقاصد و تحصيلات عالي حرکت کنيم. هاشمي رفسنجاني به اظهار نظرهاي مختلف درمورد دانشگاه آزاد اسلامي اشاره کرد و گفت: عده اي مي‌گفتند شما با تاسيس دانشگاه آزاد کارخانه بيکارسازي ايجاد کرده ايد، اين در حالي است که اگر آنها تحصيل هم نمي‌کردند که بيکار بودند. اما در اين شرايط اگر تحصيل کنند بهتر مي‌توانند کار پيدا کنند و مي‌توانند آغازگر حرکت مناسبي باشند و راه را براي خود و حتي سايرين باز کنند. رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اين که براي دانشگاه آزاد مزاحمت ايجاد نکنيد گفت: وظيفه شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي نظارت است نه دخالت. بايد بگذارند که دانشگاه‌ها کار خود را بکنند چرا که شرايط کار براي دانشگاه آزاد سخت است.

وي با بيان اين که عده اي کاري مي‌کنند که حسادت پشت سر آن است گفت: عده‌اي نمي‌فهمند و صحبت‌هايي مطرح مي‌کنند و عده‌اي نيز ذاتشان مزاحمت است. ما در اين 33سال هيچگاه بي‌مشکل نبوده‌ايم اما حامياني داشته‌ايم که آنها نيروها و مشتريان دانشگاه ما بوده اند که قصد تحصيل در آن را داشته‌اند.

هاشمي رفسنجاني اضافه کرد: امروز مشاهده مي‌کنيد کساني براي دانشگاه آزاد مزاحمت ايجاد مي‌کنند که قبلا در اينجا درس خوانده و بزرگ شده‌اند، اما الان به جاهايي چون مجلس شوراي اسلامي ‌رفته‌اند و براي دانشگاه ايجاد مزاحمت مي‌کنند.


 رئيس‌جمهور قول داد:
 مذاکرات هسته‌اي براي آيندگان غرور و افتخار خواهد داشت 

رئيس‌جمهوري گفت‌: به ملت شريف ايران مي‌گويم که به هيچ عنوان با هيچ توافق و امضايي نخواهيم گذاشت اسرار امنيتي‌، نظامي‌و فناوري کشور به دست ديگران بيفتد . به گزارش ايرنا، حجت‌الاسلام حسن روحاني در دومين روز هفدمين سفر استاني هيات دولت به آذربايجان‌شرقي در جلسه شوراي اداري اين استان افزود: ما در مذاکرات 1+5 و قدرت‌هاي جهاني کار بسيار بزرگي از نظر ديپلماتيک انجام داده‌ايم .

وي با اشاره به اينکه بخشي از اين گفت‌وگوها فني، حقوقي و سياسي است، اظهار داشت‌: به شما قول مي‌دهم هر کس که امروز مذاکرات را شاهد است و فردي که در آينده به مذاکرات مراجعه کند احساس غرور و افتخار داشته باشد. رئيس‌جمهوري ادامه داد: کار سنگين و سختي در مذاکرات انجام شده است و ما دو قدم مهم پيش رفته‌ايم نخست توافق موقت ژنو که باعث شد کمي‌از فشارهاي ناحق غيرقانوني بر ملت ايران به نام تحريم کاسته شود. وي لوزان سوييس را گام مهم بعدي ذکر و اضافه کرد: در اين مذاکرات توافقاتي در مسير چارچوب‌ها انجام شد و راه حل‌هايي مورد توافق کلي قرار گرفت که هنوز پيام تبريک بسياري از سوي سران کشورها بابت مذاکرات لوزان سوييس براي ما در حال ارسال است و البته بايد بگويم که توافق نهايي گامي‌بزرگ تر خواهد بود. رئيس‌جمهوري با اشاره به تاکيدات روز گذشته رهبر معظم انقلاب گفت: نظر ايشان براي دولت و همه مطاع است.دسترسي طبق پروتکل بايد مديريت شده باشد و اين در اختيار ما است.

روحاني گفت : با توجه به خطوط قرمز نظام که رهبر معظم انقلاب نيز بارها به آن تاکيد کرده‌اند، وظيفه ما رعايت اصول، چارچوب‌ها و خط قرمزهاست که غني‌سازي در داخل ايران نيز يکي از اين خطوط است. رئيس‌جمهوري فناوري در زمينه غني‌سازي و تحقيق و توسعه را از ديگر خطوط قرمز نظام و کشور دانست و تصريح کرد: مذاکره‌کنندگان ما به خوبي خطوط قرمز را مي‌دانند و بدان آگاه هستند. رييس شوراي عالي امنيت ملي ادامه داد: بايد اصول ديني ملي و انقلابي ما حفظ شود و راهي را انتخاب کنيم که کوتاهترين و کم خرج ترين باشد و مي‌توان اين کار را سياست درست ناميد.

روحاني با اشاره به اينکه تدبير به معناي آينده نگري است اضافه کرد: اگر نتوانيم درعلم، فناوري، فرهنگ و دانش با کشورهاي ديگر رقابت کنيم و خداي ناکرده عقب بمانيم چه پاسخي بايد به آيندگان دهيم. رييس دولت يازدهم اضافه کرد: انشاءالله به حول و قوه الهي با هدايت، همت و پشتيباني مردم همچنين رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب از پيچ‌هاي مختلف از جمله هسته‌اي عبور خواهيم کرد. روحاني گفت: نکته ديگر سخنم در مورد منطقه است. دشمنان براي ملت‌هاي منطقه ناامني ايجاد کرده‌اند ببينيد چه بلايي بر سر مردم منطقه آورده‌اند؟ وي با يادآوري شرايط امروز عراق، سوريه، لبنان، فلسطين و همچنين يمن گفت: آيا در هيچ کجاي دنيا ديده‌ايد که اين گونه مردم گرفتار باشند، اگر اين فجايع در اروپا اتفاق مي‌افتاد همه دنيا فرياد مي‌کشيد.

رئيس‌جمهوري با بيان اين جمله که متاسفانه در دنياي امروز عدالت و اخلاقي وجود ندارد و براي همين بايد حواسمان جمع باشد اضافه کرد: به همين دليل بايد قدرت نيروهاي مسلح و توانمندي‌هاي ما روز به روز افزايش يابد چرا که اگر دنيا، دنياي صلح و عدالت بود غصه‌اي نبود. رييس شوراي عالي امنيت ملي در ادامه سخنان خود گفت: انشاءالله با تيزبيني رهبر معظم انقلاب و توجهات ملت، نيروهاي مسلح و دولت نخواهيم گذاشت آنچه که بدخواهان ايران به دنبال آن هستند آتش ناامني و درگيري به مرزهاي ايران برسد.

روحاني تصريح کرد: همه دست به دست مي‌دهيم با برادري محبت و يکپارچگي و انسجام کشور را امن تر از گذشته در مسير توسعه پيش خواهيم برد.

رئيس‌جمهوري با اشاره به اينکه استان آذربايجان شرقي استعداد بسيار زيادي براي توسعه دارد گفت: ما بايد گام به گام اختيار استانداري‌ها را افزايش دهيم چرا که آنها به مسايل آشنا و در صحنه هستند و تهران نيز نمي‌تواند به همه کارها برسد. رئيس‌جمهوري واگذاري کارها به استان و تمرکززدايي را به نفع همه دانست و ادامه داد: پروژه‌هاي نيمه تمام در همه استان‌ها وجود دارد مقامات استاني و مسوولان در تهران بايد با هم هماهنگ شوند تا در حد توان پروژه‌هاي نيمه تمام به مردم و بخش خصوصي واگذار شود.

وي با اشاره به وظيفه حاکميتي نظارتي سياستگذاري و تسهيل‌گري دولت ادامه داد: بايد زمينه‌اي فراهم کنيم که سرمايه از داخل و خارج جذب شود و به سرمايه‌گذار اطمينان و امنيت دهيم که سود عادلانه‌اش محفوظ مي‌ماند و دولت نيز حامي‌است.

رييس شوراي‌عالي اقتصاد با بيان اينکه اقتصاد بايد توسط مردم اداره شود گفت: حضور ما در مراسم بهره‌برداري از خط توليد شيشه کشور به دليل اين بود که اعلام کنيم حامي‌بخش خصوصي هستيم.

وي با اشاره به وظيفه حاکميتي نظارتي سياست‌گذاري و تسهيل‌گري دولت ادامه داد: بايد زمينه‌اي فراهم کنيم که سرمايه از داخل و خارج جذب شود و به سرمايه گذار اطمينان و امنيت دهيم که سود عادلانه‌اش محفوظ مي‌ماند و دولت نيز حامي ‌است. روحاني ادامه داد: بايد آرامش و ثبات در جامعه براي سرمايه‌گذار به وجود آوريم و يکي از علامت‌هاي موفقيت‌هاي دولت از نظر اقتصادي اين است که کارآفرينان با اطمينان سرمايه‌گذاري کنند. رئيس‌جمهوري با اشاره به اينکه در جريان تبليغات انتخاباتي دو قول به مردم آذربايجان داده بوديم گفت: درياچه اروميه يکي از اين وعده‌ها بود که امسال به نقطه تثبيت وضعيت آب اين درياچه رسيديم و دولت به قول خود مبني بر احياي اين درياچه و رفع نگراني مردم متعهد است. روحاني گفت: قول دوم اين بود که مرکزي براي فرهنگ هنر و ادب اين استان و کل آذري زبان‌ها ايجاد کنيم که آن را نيز انجام داديم و اين مرکز به بهره‌برداري رسيد. وي تصريح کرد: بايد به زبان‌ها و فرهنگ‌هاي محلي ارزش داد چرا که فرهنگ‌هاي مختلف همچون گل‌هاي مختلف اين سرزمين هستند.


 سازمان ملل گزارش داد:
 جايگاه اقتصادي ايران و ونزوئلا در ته ليست کشورهاي در حال توسعه 

سازمان ملل متحد در جديدترين گزارش، نرخ تورم ايران را امسال 14 درصد و سال آينده 12 درصد و نيز توليد ناخالص داخلي را امسال 5/2 درصد و سال آينده 8/2 درصد اعلام کرد که بين کشورهاي در حال توسعه تنها نسبت به ونزوئلا وضعيت بهتري داريم. سازمان ملل متحد در جديدترين گزارش خود از وضعيت اقتصادي منطقه آسيا و ايران اعلام کرده است رشد اقتصادي در جنوب آسيا به تدريج فراتر رفته و از پيش‌بيني قبلي 9/4 درصد در سال 2014 به 4/5 درصد در سال 2015 و 7/5 درصد در سال 2016 خواهد رسيد.

گزارش سازمان ملل متحد حاکي است در حاليکه بهبود وضعيت اقتصادي در هندوستان مشهود است، ساير اقتصادها مانند بنگلادش و ايران هم پيش‌بيني مي‌شود که رشد اقتصادي بهتري نسبت به پيش‌بيني دوره قبل داشته باشند.براساس اين گزارش، نرخ تورم شرق آسيا در سطح قبلي يعني 2 تا 3 درصد و فراتر از چشم‌انداز قبلي خواهد بود. ميانگين نرخ تورم منطقه‌اي براي شمال آسيا با کاهش تدريجي از 7/14 ‌درصد در سال 2013 به 2/7 درصد در سال 2016 خواهد رسيد.

براساس اين گزارش، براي اعضاي اوپک چندين چشم‌انداز مثبت در انتظار است تا عرضه نفت خود را پايدار کنند، توليد نفت و صادرات در جمهوري اسلامي ايران در سال 2015 افزايش مي‌يابد و فراتر از يک ميليون بشکه در روز جاري خواهد بود در صورتي که مذاکرات هسته‌اي ايران و اعضاي شوراي امنيت به توافق برسد.ساير اقتصادها مانند بنگلادش و جمهوري اسلامي ايران پيش‌بيني مي‌شود که رشد صادراتي قوي‌تري نسبت به پيش‌بيني دوره قبل به لطف تقويت رشد داخلي و تقاضاي خارجي داشته باشند. در گزارش سازمان ملل متحد پيش‌بيني شده است که رشداقتصادي امسال همان روند صعودي سال 2014 را که به دليل پايداري وضعيت بنگاه‌هاي اقتصادي بزرگ پايدار مي‌شود و احتمالاً برداشته شدن بخشي از تحريم‌‌ها و افزايش صادرات غيرنفتي ايجاد شد، ادامه يابد. بهبود بيشتر اقتصادي به هر حال وابسته به توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 است که به ويژه اين مسئله در مورد صادرات نفت و بخش مالي بسيار حائز اهميت خواهد بود.در کشورهايي مانند هندوستان، ايران، پاکستان و سريلانکا نرخ بيکاري زنان بسيار بالاتر از مردان خواهد بود، در ايران نرخ بيکاري زنان 4/19 درصد در نيمه دوم سال 2014 بود که در مقايسه با 9 درصد مردان رقم بسيار بالايي است. به ويژه اين مسئله زماني نگران‌کننده است که نرخ مشارکت نيروي کار بين زنان بسيار پايين‌تر از مردان است.

براساس گزارش سازمان ملل متحد، GDP يا توليد ناخالص داخلي جمهوري اسلامي ايران در سال جاري 5/2 درصد و در سال آينده 8/2 درصد خواهد بود. اين در حالي است که ايران GDP دو درصدي را سال گذشته و 9/1- درصد را در دو سال گذشته داشت. ايران در فاصله بين سال‌هاي 2006 تاکنون کمترين توليد ناخالص داخلي را در سال 2012 با رقم 6/6- درصد تجربه کرد و بيشترين توليد ناخالص داخلي طي اين سال‌ها 3/8 درصد در سال 2007 بود. گزارش سازمان ملل متحد حاکي است که نرخ تورم ايران امسال (2015 ميلادي) 14 درصد خواهد بود و اين رقم در سال آينده به 12 درصد مي‌رسد.براساس اين گزارش در فاصله 2006 تاکنون بيشترين نرخ تورم ايران در سال 2013 به ميزان 3/39 درصد بوده و کمترين ميزان در سال 2010 به ميزان 1/10 درصد بوده است.در بين کشورهاي در حال توسعه، ايران تنها از ونزوئلا که امسال نرخ تورم 2/53 درصد را تجربه خواهد کرد نرخ تورم کمتري دارد و از بقيه کشورهاي در حال توسعه نرخ تورم بيشتري دارد.


 خروجي مذاکرات عزت و اقتدار است 

وزير دادگستري گفت: مذاکرات بسيار پيچيده است و فراز و فرود زيادي دارد اما خروجي اين مذاکرات براي ما، گشايش براي مردم و عزت و اقتدار است. به گزارش ميزان، حجت‌الاسلام مصطفي پورمحمدي در جلسه شوراي اداري شهرستان بناب با اشاره به هفده ماه مذاکرات شش کشور بزرگ دنيا به همراه سازمان ملل، اتحاديه اروپا و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌با کشورمان، گفت: قدرت‌هاي بزرگ با همه قدرت و شوکت خود به دنبال رايزني و مذاکره با جمهوري اسلامي‌ايران هستند. پورمحمدي مردم‌سالاري در ايران را جزو بهترين مردم‌سالاري‌ها برشمرد و با اشاره به اينکه حرف حساب ما از هر پول و زور و لشکري قدرتمندتر است، گفت: ملت‌هاي جهان نيز حق طلبند و جذب پيام‌هاي صادقانه مي‌شوند و همين موضوع ترس دشمنان را بر مي‌انگيزد. وي گفت: تحريم بايد شکسته شود چرا که ظالمانه است و جلوي رشد و توسعه را مي‌گيرد در چنين شرايطي مسئوليت ما بيشتر است، بايد نوع نگاهمان را عوض کنيم و نگرش اداري قديمي‌ را کنار بگذاريم، مديريت ما از نوع رانتي و هزينه‌اي است در حالي که بايد مديريت خلاقيت و ابتکار باشد.


 دولت نگاه تبعيض‌آميز به جناح‌هاي سياسي ندارد  

وزير اطلاعات گفت: دولت بدون هرگونه نگاه تبعيض‌آميز به فعاليت جناح‌هاي سياسي و دوري از هياهو بدنبال تحقق همدلي براي خدمت عزتمندانه است. به گزارش ايلنا، حجت‌الاسلام والمسلمين محمود علوي در برنامه سفر هيئت دولت به آذربايجان شرقي در منطقه آزاد ارس در جمع مردم شهرستان جلفا، با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري «جذب حداکثري و دفع حداقلي»؛ هدف دولت تدبير و اميد را نهادينه‌سازي وحدت ملي عنوان کرد و گفت: اگر فرمايش رهبري برعکس عمل شود، عامل آن بر انقلابي بودن و ايراني بودن خود شک کند. وي شرايط اقتصادي کشور را نيازمند همدلي و همزباني بيش از پيش مسئولين و مردم دانست و اظهار کرد: وابستگي اقتصاد ملي به نفت و کاهش قيمت آن و اعمال تحريم‌هاي اقتصادي چندين ساله در اراده ملت شهيدپرور ايران براي پاسداري از ارزش‌هاي انقلاب اسلامي تاثيري نداشته و همچنان استوار مي‌باشد. وي جوانان آذربايجان را يکي از عوامل مهم در جامعه علمي توصيف کرد و افزود: علامه اميني، علامه جعفري، شهيد مدني، شهريار، باقرخان، ستارخان و ساير شخصيت‌هاي برجسته اين خطه و همچنين علماي برجسته ديني از ديار گرگر در شهرستان جلفا، بيانگر نقش موثر آذربايجان در کشور مي‌باشد. وزير اطلاعات با اشاره به شهداي آذربايجان و شهداي گمنام مدفون در حياط مسجد امام زمان (عج) جلفا، گفت: رشادت‌هاي جوانان آذربايجاني در دفاع مقدس بر همگان مشهود بود و حتي فاصله صدهاهزار متري اين استان با مناطق جنگي نيز مانع از پاسداري و جانسپاري در جبهه حق عليه باطل نشد و امروز شاهد يکي از امن‌ترين مناطق مرزي کشور در اين خطه هستيم. وي کنترل تورم و رشد گراني را يکي از عملکردهاي ويژه دولت تدبير و اميد عنوان کرد و افزود: هدف دولت کاهش تورم، رشد اقتصادي و اميد به توليد ملي است و در اين ميان نقش اقشار مختلف جامعه بي‌بديل مي‌باشد. علوي تامين امنيت پايدار براي کشور را يکي از مهم‌ترين امور دولت تدبير اميد بيان و اظهار کرد: رفع مشکلات اقتصادي کشور با دوري از حرکت شعاري، جلب رضايت مردم و برنامه‌ريزي براي تحقق اقتصاد مقاومتي از مهم‌ترين رويکردهاي دولت مي‌باشد.


 اختصاص اعتبار 3 هزار ميليارد توماني براي خريد گندم داخلي 

معاون اول رئيس‌جمهور مصوبه دولت مبني بر اختصاص 30 هزار ميليارد ريال تسهيلات براي خريد گندم داخلي را براي اجرا ابلاغ کرد. با تصويب هيات وزيران، بانک مرکزي جمهوري اسلامي‌ايران مکلف شد معادل 30 هزار ميليارد ريال تسهيلات براي خريد گندم توليد داخل در اختيار شرکت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران قرار دهد. طبق مصوبه هيئت وزيران بانک مرکزي جمهوري اسلامي‌ ايران مکلف است در قالب ايجاد خط اعتباري مستقل از طريق بانک عامل، معادل سي هزار ميليارد (000/000/000/000/30) ريال تسهيلات براي خريد گندم توليد داخل در اختيار شرکت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران قرار دهد.همچنين بنابر اين ابلاغيه،شرکت مادر تخصصي بازرگاني دولتي ايران موظف است تسهيلات دريافتي را مطابق زمانبندي جدول مذکور بازپرداخت و وزارت جهادکشاورزي انجام اين تکليف را پيگيري نمايد.


 افزايش صادرات ميعانات گازي ايران 

مديرعامل شرکت ملي پايانه‌هاي نفتي ايران با اشاره به افزايش 30 درصدي صادرات ميعانات گازي ايران، اعلام کرد: توان عملياتي صادرات ميعانات گازي کشور به 6 ميليون بشکه در روز افزايش يافته است.سيد پيروز موسوي در گفت‌وگو با مهر درباره آخرين وضعيت صادرات ميعانات گازي ايران به بازار جهاني، گفت: در شرايط فعلي سه‌گوي شناور به منظور صادرات ميعانات گازي فازهاي پارس جنوبي و پالايشگاه‌هاي گاز کشور به طور همزمان در مدار بهره برداري قرار دارند.مديرعامل شرکت ملي پايانه‌هاي نفتي ايران با اعلام اينکه در حال حاضر دو گوي شناور در پايانه گاز عسلويه و يک گوي شناور در پايانه گاز سيراف به کشتي‌هاي نفتکش پهلودهي مي دهند، تصريح کرد: با ايجاد اين ظرفيت هم اکنون توان عملياتي و دريايي صادرات ميعانات گازي کشور به حدود 6 ميليون بشکه در روز افزايش يافته است.اين مقام مسئول با بيان اينکه هم اکنون امکان پهلوگيري سه فروند نفتکش غول پيکر در پايانه‌هاي گازي عسلويه و سيراف فراهم شده است، اظهار‌داشت: با توجه به افزايش توليد ميعانات گازي ظرفيت بارگيري و صادرات دريايي اين محصول استراتژيک گازي هم در منطقه خليج فارس افزايش يافته است.موسوي همچنين با اشاره به رشد 30 درصدي صادرات ميعانات گازي ايران در سال 93، خاطرنشان کرد: با توجه به راه‌اندازي فازهاي جديد پارس جنوبي سال جاري حجم صادرات و توليد ميعانات گازي کشور با افزايش بيشتري روبرو خواهد شد.


 درخواست جاسوسي رسمي ‌از ايران  

فرمانده نيروي هوا- فضاي سپاه با اشاره به طرح برخي مطالبات ظالمانه، غير‌قانوني و غير عقلاني در فرآيند مذاکرات هسته‌اي توسط آمريکا و متحدان کاخ سفيد افزود: اخيراً نيز در حاشيه مذاکرات مي‌شنويم مسئله بازرسي مراکز نظامي ‌و دفاعي را به بهانه مسائل هسته‌اي مطرح مي‌کنند ولي نمي‌دانند که روش‌هاي نفوذ و شيوه‌هاي موريانه‌اي آنها در نزد ايرانيان نخ نما شده است و اين درخواست غرب، در حقيقت درخواست جاسوسي رسمي‌در ايران است. به گزارش ايسنا، اميرعلي حاجي‌زاده در ديدار با وابستگان نظامي‌خارجي مقيم ايران گفت: همانگونه که مقام معظم رهبري و فرماندهي کل قوا فرمودند ما نه تنها اجازه نخواهيم داد از مراکز نظامي‌و دفاعي بازرسي کنند بلکه تحت هر عنوان شامل بازرسي هماهنگ شده يا نشده پيرامون مراکز يا حتي هر فاصله‌اي و به هر شکلي، پاسخ ما پاسخ به اقدام در حکم جاسوسي خواهد بود و پاسخ آن، «سرب داغ» است. فرمانده نيروي هوافضاي سپاه با پرده برداشتن از برخي واقعيات تلخ موجود پيرامون وضعيت گروهک‌هاي تروريستي تکفيري تحت حمايت آمريکا و غرب گفت: نکبت جديد و گروه‌هاي تروريستي مورد حمايت آمريکا مرز و قلمرو نمي‌شناسد، جبهه ندارد، ظرف چند روز ارتش‌هاي کلاسيک و بي‌تجربه را متلاشي مي‌کنند، امنيت مردم را ظرف مدت کوتاه از بين مي‌برند.