تاریخ 1394/01/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3893 برو جستجو جستجوی پیشرفته   ساخت کفش‌هاي شب‌تاب براي دوندگان 

يک زوج مبتکر اهل فلوريداي آمريکا کفشي ارائه داده‌اند که شب‌هنگام مسير پيش رو را روشن کرده و ايمني بيشتري را براي کاربران به ارمغان مي‌آورد.

به گزارش ايسنا، کفش جديد موسوم به "Night Runner 270-degree Shoe Light" مجهز به ال‌اي‌دي‌هايي است که مسير پيش‌رو را براي دوندگان، پياده‌روندگان و بسياري از افراد ديگر روشن مي‌کنند.

اين لامپ‌ها با استفاده از نوعي قلاب قابل‌ تنظيم به بند کفش متصل مي‌شوند و اين قلاب مي‌تواند درست مطابق ميل فرد جاسازي شود.

پرتوهاي ال‌اي‌دي ميله‌اي‌شکل زماني که تنظيم شوند، تا 30 متر رؤيت‌پذيري و 270 درجه پوشش را ارائه مي‌دهند.چراغ‌هاي اين کفش شامل چند لامپ ال‌اي‌دي سفيد رو به جلو و يک لامپ قرمز هستند که لامپ قرمز بخش عقب کفش را روشن مي‌کند. اين لامپ‌ها در يک محفظه دوطرفه قرار دارند که در مقابل آب مقاوم است و مي‌تواند برخوردهاي بالا را تحمل کند.لامپ‌هاي مزبور توسط باتري‌هاي ليتيم-يون نيرودهي مي‌شوند و اين باتري‌ها خود توسط پورت ميکرويو‌اس‌بي شارژ مي‌شوند. باتري‌ها بين چهار تا هشت ساعت و بسته به سطح استفاده از آن‌ها، دوام مي‌آورند.

سازندگان به دنبال توليد و تجاري‌سازي کفش جديد هستند؛ بهاي يک جفت کفش از اين دست 50 دلار و تاريخ عرضه آن سپتامبر 2015 اعلام شده است.


 کلاه ايمني موتورسواران مجهز به جي‌پي‌اس و کنترل صوتي 

مهندسان روس کلاه هوشمند جديدي را توليد کرده‌اند که نياز موتورسواران به نقشه يا سيستم‌هاي موقعيت‌ياب (GPS) را کم خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، مخاطرات استفاده از سيستم ناوبري در زمان استفاده از موتورسيکلت کاملا مشخص است، زيرا رانندگان قادر به خواندن نقشه نبوده و همچنين نگاه کردن به سيستم جي‌پي‌اس نيازمند برداشتن نگاه از جاده است.

از اين رو مهندسان روس کلاه جي‌پي‌اس LiveMap را ابداع کرده‌اند که نکات ساده جهت‌يابي را روي لبه جلو کلاه نمايش مي‌دهد.

اين کلاه ايمني سبک مبتني بر سيستم‌ عامل اندرويد از جي‌پي‌اس و کنترل صوتي برخوردار است. سيستم نمايشگر شفاف بالاسري آن به موتورسواران اجازه مي‌دهد تا به اطلاعات ناوبري بدون نياز به منحرف کردن نگاه خود از جاده دست يابند.

کلاه LiveMap با کمک هزينه 250 هزار دلاري وزارت علوم روسيه توليد شده است. نسخه نهايي آن در ماه مه در آمريکا رونمايي خواهد شد و در ماه اوت به قيمت 2000 دلار بفروش خواهد رسيد.


 توليد انرژي از حرکات بدن با لباس مقاوم منعطف 

محققان انجمن شيمي آمريکا نخستين پوشاک مقاوم و منعطفي را طراحي کرده‌اند که مي‌تواند حرکات انسان را براي توليد انرژي جمع‌آوري کند.

به گزارش سرويس فناوري ايسنا، امروزه دستگاه‌هاي الکترونيک پوشيدني از کفش‌هاي درخشان گرفته تا ساعت‌هاي هوشمند، در ميان مصرف‌کنندگان طرفداران زيادي پيدا کرده‌اند، اما تطبيق‌پذيري اين دستگاه‌ها به دليل باتري‌هاي سخت و داراي عمر کوتاه که براي ادامه کار آنها ضروري هستند، محدود شده است.

نسل جديد پوشاک مي‌تواند باتري‌ يا ابرخازن‌ را بدون نياز به منبع نيروي خارجي شارژ کرده و کاربردهاي پزشکي و تجاري جديد را ممکن سازد.به گفته محققان، پتانسيل دستگاه‌هاي الکترونيکي پوشيدني، ارتقا يافته و مي‌توانند نقش‌هاي سرنوشت‌سازي را به شکل پوست رباتيک يا در کاربردهاي زيست‌پزشکي ديگر ايفا کنند.اما اين دستگاه‌ها براي افزايش کاربرد خود نياز به يک منبع انرژي فوق‌منعطف و ماندگار دارند که بطور يکپارچه در طراحي دستگاه گنجانده شده باشد. محققان براي يک راه‌حل ممکن، از فناوري نوظهور نانوژنراتورهاي برقي مالشي استفاده کردند که انرژي را از حرکات روزمره جمع‌آوري مي‌کند.

آن‌ها يک پارچه برقي مالشي را از يک پارچه نقره‌اي با روکش نانوميله و مواد آلي مبتني بر سيليکون توليد کردند؛ زماني که چهار تکه پارچه روي هم قرار گرفته و روي ماده فشرده مي‌شدند، اين ماده مي‌توانست انرژي توليد شده از فشار را جمع‌آوري کند.ماده سپس انرژي را به سرعت به بيرون پمپاژ مي‌کند که از آن مي‌توان براي تأمين نيروي لامپ‌هاي ال‌اي‌دي، نمايشگر بلور مايع يا ريموت کنترل خودرو استفاده کرد.

نتايج اين تحقيق در مجله ACS Nano منتشر شده است.


 رونمايي از مجتمع سوخت مجازي بومي و سه راديو دارو 

همزمان با روز فناوري هسته يي از چندين دستاورد صلح‌آميز هسته‌يي که طي سال 93 به دست آمده از جمله توليد اولين مجتمع سوخت مجازي بومي، سه محصول راديوداروي جديد و يک محصول در حوزه محيط زيست رونمايي شد.

به گزارش ايسنا، زارعان، معاون سازمان انرژي اتمي ايران و دبير برگزاري مراسم با تبريک روز ملي فناوري هسته‌يي و مصادف شدن اين روز با ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)، روز زن و ولادت بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني (ره) اظهار داشت: اين دستاوردها نشان‌دهنده خلاقيت، خودباوري و اقتدار در مديريت جهادي رياست سازمان و مديران و مسوولين گمنام در صنعت هسته‌يي است.

وي به نمايشگاهي که در حاشيه اين مراسم با موضوع دستاوردهاي صلح‌آميز هسته‌يي برگزار مي‌شود، گفت: رييس جمهور و رييس سازمان از اين نمايشگاه بازديد خواهند کرد.

زارعان با تقدير از رهنمودهاي مقام معظم رهبري و حمايت‌هاي بي‌دريغ رياست جمهوري بيان کرد: براساس راهبردها و سياست‌گذاري‌هاي سازنده رياست سازمان و برنامه‌هاي صنعت هسته‌يي ان شاء‌ الله در سال 94 با توکل به خداوند و استعانت از ائمه اطهار بتوانيم، با نشاط و مديريت جهادي، دستاوردهايي با فناوري‌هاي نوين به ملت شريف ايران ارائه کنيم.

اين مراسم با حضور رييس جمهور، سفراي کشورهاي خارجي مقيم تهران، متخصصين و جامعه دانشگاهي، مسوولان لشگري و کشوري و متخصصان صنعت هسته‌يي برگزار شد.


 ساخت کوچکترين رايانه جهان به اندازه يک دانه برنج 

دانشمندان دانشگاه ميشيگان موفق به ساخت کوچکترين رايانه جهان موسوم به Michigan Micro Mote در اندازه يک دانه برنج شدند.

به گزارش سرويس فناوري ايسنا، منطقه خراسان، محققان دانشگاه ميشيگان به سرپرستي «ديويد بلاو» در مدت يک دهه تحقيق، موفق به طراحي و ساخت کوچکترين رايانه جهان در ابعاد پنج ميليمتر شدند. ابعاد مينياتوري اين رايانه از طريق کاهش انرژي مورد نياز سيستم براي کار کردن، حاصل شد. اين رايانه از دستگاه‌هايي مانند صفحه کليد و ماوس استفاده نمي‌کند و برنامه‌ريزي و شارژ سيستم از طريق نور انجام مي‌شود.با انعکاس نور در فرکانس بالا، امکان ارسال اطلاعات به رايانه فراهم مي‌شود؛ اين سيستم قادر به پردازش و ارسال داده به رايانه ديگر از طريق فرکانس‌هاي راديويي است.

پردازشگر فونيکس داخل رايانه تنها به 500 ميکرووات انرژي نياز دارد و سيستم مي‌تواند باتري خود را در يک اتاق بدون نور طبيعي خورشيد شارژ کند.

پروفسور «ديويد بلاو» اظهار کرد: رايانه Michigan Micro Mote قادر است تا اطلاعات را دريافت، پردازش و سپس ذخيره کند؛ همچنين اين رايانه انرژي مورد نياز را از طريق سلول‌هاي خورشيدي مينياتوري دريافت مي‌کند. پردازشگر به کار رفته در اين رايانه تنها 915 * 915 ميکرومتر بوده که با حداقل مصرف انرژي کار مي‌کند؛ ميزان مصرف انرژي اين سيستم به طور شگفت‌انگيزي پايين بوده و اين رقم در حدود يک ميليون‌بار کمتر از تلفن‌هاي همراه معمولي است.

رايانه مينياتوري Michigan Micro Mote را مي‌توان به انواع حسگرها و دوربين‌هاي مختلف مجهز کرد.

جزئيات بيشتر اين دستاورد در مجله Science منتشر شده است.


 شناسايي گروه ناشناخته‌اي از چربي‌هاي بدن انسان 

تيمي از محققان به رهبري دانشگاه کاليفرنيا در سانفرانسيسکو، ترکيب سلولي نوعي چربي جديد را در بدن يافته‌اند.

آن‌ها به دنبال استفاده از اين ترکيب در مهندسي‌ کردن داروهاي چربي‌سوز هستند که ممکن است در حل معضل چاقي مفرط کمک کنند.

چربي ناسالم مرتبط با ديابت و چاقي، چربي سفيد نام دارد و حاوي حباب‌هاي سلولي بزرگي است که به طور قابل‌توجهي فقط انرژي ذخيره مي‌کنند.

چربي خوب، چربي قهوه‌اي نام دارد که سلول‌هاي آن‌ بسيار کوچک‌تر بوده و براي تبديل سريع چربي به انرژي، مجهز به ميتوکندري هستند. چربي قهوه‌اي به عنوان «چربي نوزاد» شناخته شده و همچنين در حيواناتي که به خواب زمستاني مي‌روند، يافت مي‌شود.

محققان پيش‌تر مي‌دانستند که بزرگسالان نيز چربي قهوه‌اي دارند اما مطمئن نبودند که اين همان چربي قهوه‌اي است که آن‌ها با آن متولد مي‌شوند يا از نوع ديگري است.

در مطالعه جديد، دانشمندان، سلول‌هاي چربي قهوه‌اي را از دو انسان بزرگسال گرفتند و آن‌ها را شبيه‌سازي کردند. تيم تحقيقاتي پس از تحليل پروتئيني و ژنتيکي اين سلول‌ها دريافت آن‌ها مي‌توانند چربي سفيد نامطلوب بدن را سوزانده و آن را به چربي قهوه‌اي خوب تبديل کنند.

دانشمندان اين چربي را «چربي بژ» (beige fat) نامگذاري کردند و با نتايج بدست‌آمده، آن‌ها هم‌اکنون به دنبال کشف فرآيندي هستند که چربي بژ را به فعاليت وا مي‌دارد. هدف نهايي تيم علمي توليد داروهايي است که چربي بد را به چربي خوب تبديل ‌کنند.

جزئيات اين مطالعه در مجله Nature Medicine ارائه شد.


 گوشي تلفن همراه خود را به ربات تبديل کنيد 

تهران- ايرنا- دانشجويان دانشگاه شيراز کيت هايي را طراحي کرده اند که با اتصال گوشي تلفن همراه به آن مي توان يک ربات خانگي داشت.

اين ربات خانگي مي تواند به جاي شما اخبار را مرور مي کند، با شما به زبان فارسي صحبت کند و برخي دستورات شما را از راه دور و از طريق اتصال به اينترنت اجرا کند.

محمد رضا بهمني، دانشجوي رشته نرم افزار دانشگاه شيراز، يکي از اعضاي تيم سازنده اين کيت ربات در حاشيه برگزاري دهمين دوره مسابقات بين المللي ربوکاپ آزاد ايران به خبرنگار علمي ايرنا گفت:امروزه ساخت ربات بسيار هزينه بر است، براي مثال اگر بخواهيم رباتي داشته باشيم که داراي سخت افزاهاي موبايل از جمله دوربين، ارتباط با اينترنت، قابليت تماس، قابليت جي.پي.اس و ديگر امکانات هزينه اي حدود چهار ميليون تومان در بر مي گيرد.

وي افزود:در اين طرح هر فردي مي تواند با اتصال اين کيت ها به تلفن همراه خود يک ربات خانگي با هزينه 70 هزار تومان داشته باشد.

اين محقق خاطرنشان کرد: امروزه 84 درصد مردم از موبايل هاي هوشمند استفاده مي کنند و اين امر کمک مي کند تا از اين ويژگي داخل خانه هاي خود استفاده کنند.


  قابليت گفتار آني به زبان فارسي 

وي يکي از مهمترين قابليت هاي اين کيت ربات خانگي را گفتار آني به زبان فارسي عنوان کرد و اظهار داشت: اين ربات مي تواند به صورت آني با زبان فارسي صحبت کند؛ قادر است با چک کردن اطلاعات پروفايل صاحب خود در شبکه هاي اجتماعي شخصيت وي را آناليز کرده و براساس رفتارهاي شبکه هاي اجتماعي با فرد تعامل کند. بهمني از ديگر ويژگي هاي اين کيت ربات را تشخيص هويت ، کنترل از طريق حرکات چشم عنوان کرد و گفت: اين ويژگي ها کمک شايابي به ايجاد ارتباط با افراد معلول مي کند.

دانشجوي دانشگاه شيراز همچنين قابليت ارايه دستور از طريق اينترنت از ديگر ويژگي هاي اين ربات دانست و گفت: اين ربات مجهز به سيستم هايي است که مي تواند برخي از خطرها از جمله گاز گرفتگي را تشخيص داده را به ليست شماره تلفن هاي ذخيره شده در مواقع ضروري ارسال کند.


 توليد خمير دهان شويه ويژه ارتودنسي در کشور 

محققان يک مجموعه کشت و صنعت دانش بنيان موفق شدند با استفاده از گياه مرزه، خمير دهان شويه اي را مختص افراد تحت درمان ارتودنسي توليد کنند.به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) دهان به عنوان بخشي از دستگاه گوارش و تنفس که با محيط در ارتباط است، محل مناسبي براي رشد قارچ‌ها و باکتري‌ها است. محققان علوم پزشکي، بهداشت دهان ودندان را به عنوان اولين مرحله از محافظت در برابر عفونت‌هاي ميکروبي دهان مي‌دانند. در اين ميان عفونت‌هاي دهان و دندان مانند پوسيدگي دندان و بيماري بافت طوق و لثه تقريبا با تمام عفونت‌هاي قسمت‌هاي ديگر بدن متفاوت است.

داوود نيک‌صالحي، مسوول تحقيق و توسعه واحد توليدکننده اين خمير دهان شويه در گفت وگو با(ايسنا) با بيان اينکه خميردندان و دهان شويه اورتودنتول طي تحقيقات گسترده از گياه مرزه خوزستاني تهيه شده است، گفت: اين خمير دهان علاوه بر قدرت پاک‌کنندگي و سفيدکنندگي دندان، ضد عفوني کننده و ضد قارچ است.وي با بيان اينکه خمير دندان توليدي علاوه بر مسواک زدن و پاک کردن دندان‌ها، محيط دهاني را از هر گونه عوامل عفوني کننده و بيماري‌زا پاک مي‌کند، گفت: اين فرآورده در واقع خمير شستشوي اختصاصي در ارتودنسي است که مانع فعاليت‌هاي ميکروبي و پوسيدگي دندان‌ها در طول زمان اورتودنسي مي‌شود و شدت دردهاي اوليه فک را نيز کاهش مي‌دهد.

نيک‌صالحي اثرات پاک کننده و ضد پلاک، اثرات ضد قارچي، ضد درد، حساسيت و التهاب، اثرات آنتي سپتيک دهان و لثه، ضد التهاب و حساسيت ناشي از پروتزهاي دنداني، اثرات ضد آفت و اثر ضد بدبويي دهان را از ديگر ويژگي‌هاي اين خمير دهان عنوان کرد.

وي در خاتمه تاکيد کرد: اين خمير دهان داراي IRC است وعلاوه بر مصرف عمومي توسط پزشک نيز تجويز مي شود.


 17 ژن بيماري‌زاي گياهي براي نخستين بار شناسايي شد 

دانشجوي دانشگاه تبريز در قالب رساله دکتري خود موفق به شناسايي 17 ژن بيماري زاي گياهي براي نخستين بار شد.

به گزارش ايسنا حبيبه جباري غازاني، اولين دانشجوي دکتراي رشته بيماري شناسي گياهي در گرايش نماتد شناسي دانشگاه تبريز است که با دفاع از رساله دکتراي خود تحت عنوان "فراسنجه هاي زيستي، تغييرات جمعيتي، دامنه ميزباني، تنوع ژنتيکي و بيماري زايي نماتد سيستي کلم در مزارع سبزي شمال غرب کشور" در اين رشته فارغ التحصيل شده است.

وي گفت: از اصلي ترين دستاوردهاي اين پايان نامه شناسايي 17 ژن بيماري زايي در اين نماتد در ايجاد بيماري روي گياهان است که تاکنون هيچ گزارشي از وجود اين ژن ها در اين نماتد در سطح جهاني وجود نداشته است و تعيين تعداد نسل هاي نماتد سيستي کلم در مزارع سبزي اطراف تبريز از نتايج ديگر اين پايان نامه مي‌باشد.جباري غازاني تشريح کرد: نماتد سيستي کلم از جمله نماتدهاي انگل داخلي ساکن است که در مورد آن، شايد به علت خسارت کم و پراکندگي محدود جغرافيايي، تحقيقات کمتري در مقايسه با ساير نماتدهاي سيستي مثل نماتد سيستي سويا و نماتد سيستي چغندرقند، انجام شده است. اين نماتد از نقاط مختلف جهان از جمله انگلستان، آمريکا، ترکيه، روسيه و ايران گزارش شده است. نماتد سيستي کلم در سبزي کاري هاي اطراف تبريز، گياهان ميزبان مختلف و هم چنين علف هاي هرز را مورد حمله قرار مي دهد.اين دانش آموخته دانشگاه تبريز در ادامه افزود: بررسي جامع و دقيقي در مورد اين نماتد در ايران صورت نگرفته است، به همين دليل در پژوهش حاضر جنبه هاي مختلف زيست شناختي مثل تنوع ژنتيکي جمعيت هاي آلوده کننده ميزبان هاي مختلف، تعداد نسل نماتد در هر فصل زراعي در شرايط مزرعه‌اي، گلخانه و ميکروپلات (ريزکرت) مورد بررسي قرار گرفت.گفتني است، دکتر غلامرضا نيکنام راهنمايي و دکتر زهرا تنها معافي از موسسه تحقيقات گياهپزشکي کشور و دکتر سيد ابوالقاسم محمدي مشاوره اين رساله را بر عهده داشتند.


 ساخت جليقه ضد گلوله با فناوري زره مايع 

تهران-ايرنا-موسسه فناوري هاي امنيتي موراتکس لهستان براي ساخت جليقه ضد گلوله از مايع جديدي استفاده کرده که وقتي مورد اصابت گلوله قرار مي گيرد، سخت تر مي شود.

بيشتر افرادي که با خطر اصابت گلوله مواجه هستند احتمالا توجه زيادي به ماده داخل جليقه ضد گلوله نمي کنند.مارسين استروسزويک معاون شرکت موراتکس (Moratex) مي گويد،اين مايع حفاظت بهتري از انسان در برابر شليک گلوله مي کند.اين مايع که يک سيال غليظ شونده برشي (shear-thickening fluid) است از مواد استاندارد ضد بالستيک، سبک تر و قابل انعطاف تر است اما يک سپر دفاعي سخت تر ايجاد مي کند.

اين سيال غيرنيوتني است؛وقتي به مايعات غيرنيوتوني ضربه وارد مي شود پاشيده نمي شوند.اين شرکت محتويات دقيق اين مايع را فاش نکرده است اما اين جليقه مي تواند گلوله هايي را که با سرعت 450 متر در ثانيه شليک مي شود متوقف کرده و از کمانه هاي مرگبار گلوله که بر اثر پوشيدن جليقه هاي معمولي ضد گلوله ايجاد مي شود، جلوگيري مي کند.

اين شرکت اعلام کرده است در آينده نزديک سربازها و نيروهاي پليس مي توانند به جاي استفاده از جليقه هاي ضدگلوله متداول از جليقه هاي مايع استفاده کنند.


 ساخت ميني ريه‌هاي مطالعاتي 

محققان دانشگاه کمبريج با استفاده از سلول‌هاي بنيادي که از سلول‌هاي پوستي بيماران مبتلا به بيماري ريوي ناتوان‌کننده مشتق‌ شده‌اند، ميني‌ريه‌هايي را در محيط آزمايشگاه رشد داده‌اند.

به گزارش ايسنا، اين موفقيت نه تنها منجر به ارائه درمان‌هاي کارآمد براي بيماري‌هاي خاص ريوي مانند فيبروز کيستيک مي‌شود، بلکه استعداد غربالگري هزاران ترکيب جديد براي شناسايي داروهاي بالقوه را دارد.توليد مينياتوري اندام‌هاي زنده همواره مورد توجه تيم‌هاي علمي بوده، زيرا اين موضوع به دانشمندان امکان درک بهتر فرآيندهايي را مي‌دهد که در درون يک اندام زنده رخ مي‌دهند.تيم علمي موسسه سلول بنيادي شوراي تحقيقات پزشکي Wellcome Trust در کمبريج، بيماري ريوي به نام فيبروز سيستيک را مطالعه کرد که توسط جهش ژنتيکي ايجاد مي‌شود و طول عمر بيمار را کاهش مي‌دهد. بيماران مبتلا به اين شرايط، در تنفس دچار مشکل‌اند زيرا ريه‌هاي آن‌ها توسط مخاط ضخيمي پوشيده مي‌شوند.به منظور خلق ميني‌ريه‌ها، محققان سلول‌هاي بنيادي را از بيماران مبتلا به شايع‌ترين شکل فيبروز کيستيک گرفتند و آن‌ها را به حالت پرتوان القايي (iPS) بازبرنامه‌ريزي کردند. اين موضوع به سلول‌ها امکان رشدکردن و تبديل‌شدن به نوع متفاوتي از سلول‌ را در درون بدن فراهم کرد.تيم علمي سپس فرآيندي موسوم به لايه‌زايي را فعال کرد که سلول‌ها را به سمت شکل‌دادن لايه‌هاي متمايزي مانند اندودرم و فورگات سوق مي‌دهد. اين سلول‌ها سپس بيشتر وادار به شکل‌دادن بافت راه هوايي ديستال شدند؛ اين بافت، بخشي از ريه است که با تبادل گازها سر و کار دارد.

ميني‌ريه‌هاي جديد، نمايانگر بخش ديستال بافت ريه است و از سلول‌هاي انساني رشد داده مي‌شوند؛ بنابراين استفاده از آن‌ها در مقايسه با ريه‌هاي مدل‌هاي حيواني مانند موش‌ها قابل‌اعتمادتر است.

تيم تحقيقاتي، ميني‌ريه‌هاي جديد را با کمک رنگ فلورسنت حساس به کلرايد آزمايش کرد و نتايج نشان داد مي‌توان از آن‌ها براي آزمايش داروهاي بالقوه جديد استفاده کرد.

جزئيات اين دستاورد علمي در مجله Stem Cells and Development منتشر شد.