تاریخ 1394/01/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3893 برو جستجو جستجوی پیشرفته   سخنان مهم رهبر انقلاب در باره مسئله هسته‌اي و يمن؛
 نه موافق و نه مخالف مذاکرات اخير هسته‌اي هستم 
  هشدار مي‌دهم که دست از حرکت جنايت‌آميز در يمن بردارند

حضرت آيت‌‌الله خامنه اي صبح روز پنجشنبه درديدار جمعي از بانوان، شاعران و ذاکران اهل‌بيت‌(ع) ضمن تبريک سالروز ميلاد حضرت فاطمه‌(س)، مطالب بسيار مهمي‌را درخصوص مذاکرات هسته‌اي و همچنين تحولات يمن بيان کردند.

نه موافق و نه مخالف مذاکرات اخير هسته‌اي هستم

ايشان در خصوص مذاکرات هسته‌اي فرمودند: اگر از من سوال شود که «شما موافق مذاکرات اخير هسته‌اي هستيد يا مخالف»، مي‌گويم نه موافق هستم و نه مخالف، چون هنوز اتفاقي نيفتاده است.

رهبر انقلاب اسلامي ‌افزودند: همه مشکل بعد از اين است که بايد درباره جزئيات بحث و گفتگو شود زيرا طرف مقابل، لجوج، بدعهد، بد معامله و اهل از پشت خنجر زدن است و ممکن است در دوره بحث درباره جزئيات، کشور و ملت و مذاکره‌کنندگان را در حصار قرار دهند.

ايشان گفتند: آنچه که تاکنون اتفاق افتاده نه اصل توافق، نه مذاکره منتهي به توافق و نه محتواي توافق را تضمين نمي‌کند و حتي اين موضوع را هم تضمين نمي‌کند که اين مذاکرات به توافق منتهي شود، بنابراين تبريک گفتن معنايي ندارد. رهبر انقلاب اسلامي ‌در ادامه چند نکته را متذکر شدند و گفتند: من هيچگاه درخصوص مذاکره با آمريکا خوشبين نبودم و اين موضوع هم به واسطه يک توهم نيست بلکه بدليل تجربه‌اي است که در اين باره وجود دارد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: اگر در آينده جزئيات مسائل و حوادث و يادداشت‌هاي مذاکرات هسته‌اي اين روزها منتشر شود، همه متوجه خواهند شد که اين تجربه ما از کجا نشأت مي‌گيرد.

ايشان خاطرنشان کردند: با اينکه به مذاکره با آمريکا خوشبين نبودم اما از اين مذاکرات موردي با تمام وجود حمايت کردم و اکنون نيز حمايت مي‌کنم.

از توافق عزتمندانه صددرصد حمايت مي‌کنم

رهبر انقلاب اسلامي‌گفتند: من از توافقي که عزت ملت ايران را تأمين کند، صددرصد حمايت مي‌کنم و اگر کسي بگويد که رهبري با رسيدن به توافق مخالف است، سخن خلاف واقع گفته است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأکيد بر اينکه ايشان با توافقي که منافع ملت و کشور را تأمين کند، کاملاً موافق هستند، افزودند: البته اين را هم گفته ام که «توافق نکردن بهتر از توافق بد است»، زيرا قبول نکردن توافقي که بخواهد منافع ملت ايران را پايمال کند و عزت ملت را از بين ببرد، شرف دارد بر توافقي که بخواهد ملت ايران را تحقير کند. رهبر انقلاب اسلامي‌سپس به يک ابهام صراحتاً پاسخ دادند و گفتند: برخي اوقات گفته مي‌شود که جزئيات اين مذاکرات، زير نظر رهبري است در حاليکه اين سخن دقيق نيست. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: من نسبت به مذاکرات بي‌تفاوت نيستم اما تا بحال در جزئيات مذاکرات دخالت نکرده‌ام و از اين پس هم دخالت نخواهم کرد. ايشان خاطرنشان کردند: من مسائل کلان، خطوط اصلي، چارچوب‌ها و خط قرمزها را عمدتاً به رئيس‌جمهور و در برخي موارد محدود به وزير امور خارجه گفته ام اما جزئيات در اختيار آنها است.

دغدغه جدي دارم چون طرف مقابل متقلب است

رهبر انقلاب اسلامي‌تأکيد کردند: بنده به مجريان مذاکرات هسته‌اي اعتماد دارم و تاکنون ترديدي نسبت به آنها نداشته ام و ان شاءالله که در آينده هم، اينچنين باشد اما درخصوص مذاکرات هسته‌اي، دغدغه جدي دارم. حضرت آيت‌‌الله خامنه اي تأکيد کردند: من نسبت به نحوه رفتار طرف مقابل در ادامه مذاکرات دغدغه دارم. ايشان با اشاره به برخي موافقت‌ها و مخالفت‌ها با مذاکرات هسته‌اي خاطرنشان کردند: نبايد در اين خصوص مبالغه و عجله شود بلکه بايد صبر کرد و ديد که چه اتفاقي خواهد افتاد.

در جريان قرار دادن مردم و نخبگان از جزئيات مذاکرات هسته‌اي مصداق همدلي مسئولان

حضرت آيت‌‌الله خامنه‌اي در جريان قرار دادن مردم و نخبگان را از جزئيات مذاکرات هسته‌اي، مصداق همدلي مسئولان با مردم خواندند و تأکيد کردند: همدلي يک موضوع دستوري نيست بلکه بايد آن را بوجود آورد و رشد داد که شرايط کنوني فرصت مناسبي براي بوجود آمدن همدلي با مردم است.

ايشان در ادامه يک پيشنهاد را به مسئولان مطرح کردند و گفتند: مسئولان که افراد صادق و علاقمند به منافع ملي هستند بايد منتقدين شاخص مذاکرات را دعوت کنند و با آنان صحبت کنند؛ اگر در مطالب آنان، نکته اي بود، از آن براي پيشبرد بهتر مذاکرات، استفاده کنند و اگر نکته اي هم نبود، آنان را قانع کنند. رهبر انقلاب اسلامي‌تأکيد کردند: اين مصداق همدلي و يکسان سازي دلها و عمل‌ها است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين با اظهار گلايه از برخي موضع گيريها که طرف مقابل را جامعه بين‌المللي مي‌داند افزودند: طرف مقابل ملت ايران که بدعهدي مي‌کند، آمريکا و سه کشور اروپايي است و نه جامعه بين‌المللي.

جامعه بين المللي همان 150 کشوري هستند که رؤسا و نمايندگان ارشد آنها چند سال پيش در اجلاس غيرمتعهدها در تهران شرکت کردند و اينکه گفته مي‌شود طرف مقابل ما جامعه بين‌المللي است که بايد به ما اعتماد کند، سخن بي موردي است. رهبر انقلاب اسلامي‌سپس به مواردي که ايشان در جلسات خصوصي از مسئولان در موضوع هسته‌اي مطالبه کرده‌اند، اشاره کردند و گفتند: من اصرار دارم که مسئولان، دستاوردهاي کنوني هسته‌اي را بسيار با اهميت تلقي کنند و آنها را کم ارزش و سبک نشمارند.

حضرت آيت‌الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه صنعت هسته‌اي يک ضرورت براي کشور است، افزودند: اينکه برخي روشنفکرنماها بگويند «صنعت هسته‌اي را براي چه مي‌خواهيم؟»، يک فريب است. رهبر انقلاب اسلامي‌با اشاره به ادعاهاي چند کشور جنايتکار همچون آمريکا که از بمب اتمي‌استفاده کرده و يا فرانسه که آزمايشهاي هسته‌اي خطرناک انجام داده است، گفتند: آنها ما را متهم به تلاش براي ساخت بمب اتمي‌مي‌کنند، در حاليکه نظام اسلامي‌ايران بر مبناي فتواي شرعي و همچنين بر مبناي عقلاني، هيچگاه بدنبال سلاح هسته‌اي نبوده و نخواهد بود، و آن را مايه دردسر مي‌داند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مطالبه بعدي از مسئولان را، اعتماد نکردن به طرف مقابل خواندند و افزودند: اخيراً يکي از مسئولان صريحاً گفت که ما به طرف مقابل اعتماد نداريم، که اينگونه موضع‌گيري‌ها خوب است. ايشان با تاکيد بر اينکه نبايد فريب لبخند طرف مقابل را خورد و نبايد به وعده‌هاي نقد او اعتماد کرد، گفتند: نمونه بارز اين مسئله، مواضع و سخنان رئيس‌جمهور آمريکا بعد از بيانيه اخير است.

تحريم‌ها بايد در همان روز توافق بطور کامل لغو شوند

رهبر انقلاب، لغو يک جاي تحريم‌ها را يکي ديگر از مطالبات از مسئولان بيان کردند و افزودند: اين موضوع بسيار مهم است و تحريم‌ها بايد در همان روز توافق به طور کامل لغو شوند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي خاطرنشان کردند: اگر قرار باشد لغو تحريم‌ها به يک فرآيند جديد مرتبط شود، اساس مذاکرات بي‌معنا خواهد بود، زيرا هدف از مذاکرات برداشته شدن تحريمهاست. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در بيان مطالبه بعدي به بحث بازرسي‌ها اشاره و تأکيد کردند: مطلقاً نبايد اجازه داده شود که به بهانه نظارت، به حريم امنيتي و دفاعي کشور نفوذ کنند و مسئولين نظامي‌کشور نيز به هيچ وجه اجازه ندارند که به بهانه نظارت و بازرسي، بيگانگان را به اين حريم راه دهند، و يا توسعه دفاعي کشور را متوقف کنند. تذکر آخر رهبر معظم انقلاب در خصوص ضرورت تداوم توسعه فني برنامه هسته‌اي کشورمان بود. ايشان تاکيد کردند: توسعه علمي‌و فني در ابعاد گوناگون بايد ادامه يابد البته تيم مذاکره‌کننده ممکن است لازم بداند که برخي محدوديت‌ها را قبول کند که در اين زمينه حرفي نداريم اما توسعه فني بايد حتماً ادامه يابد و با قدرت پيش رود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي سپس در بخش ديگري از سخنان خود به تحولات بسيار مهم يمن اشاره و تأکيد کردند: سعود‌ي‌ها با تجاوز به يمن، خطا و اشتباه کردند و بدعت بدي را در منطقه بنيان گذاشتند.

جنايت سعودي در يمن مشابه جنايت صهيونيست‌ها در غزه است

رهبر انقلاب کار اين روزهاي دولت سعودي در يمن را مشابه جنايت صهيونيست‌ها در غزه خواندند و به دو جنبه مهم اين موضوع پرداختند.

ايشان اقدام عليه ملت يمن را «جنايت، نسل‌کشي و قابل تعقيب بين‌المللي» دانستند و افزودند: کشتن کودکان، تخريب خانه‌ها و نابود کردن زير بناها و ثروت‌هاي ملي يک کشور، جنايتي بزرگ است.رهبر انقلاب تأکيد کردند: يقيناً سعودي‌ها در اين مساله خسارت و ضرر خواهند کرد و به هيچ وجه پيروز نخواهند شد. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي درخصوص دليل پيش بيني شکست سعودي‌ها گفتند: دليل اين پيش‌بيني واضح است، زيرا توانايي نظامي‌صهيونيست‌ها چندين برابر سعودي‌ها و منطقه غزه نيز يک منطقه کوچک بود، اما آنها نتوانستند موفق شوند، در حالي که يمن، کشوري پهناور و با جمعيت ده‌ها ميليوني است.

رهبر انقلاب تأکيد کردند: سعودي‌ها در اين ماجرا قطعاً ضربه خواهند خورد و بيني آنها به خاک ماليده خواهد شد. ايشان با اشاره به سوابق سعودي‌ها در مسائل سياست خارجي گفتند: ما با سعودي‌ها در مسائل گوناگون سياسي اختلافات متعددي داريم اما هميشه مي‌گفتيم که آنها در سياست خارجي متانت و وقار نشان مي‌دهند، اما چند جوان بي‌تجربه امور آن کشور را در دست گرفته و دارند جنبه توحش را بر جنبه متانت و ظاهرسازي غلبه مي‌دهند، که اين کار قطعاً به ضررشان تمام خواهد شد.

هشدار مي‌دهم که دست از حرکت جنايت آميز در يمن بردارند

رهبر انقلاب اسلامي ‌خطاب به دولت سعودي تأکيد کردند: اين حرکت در منطقه قابل قبول نيست و من هشدار مي‌دهم که بايد دست از حرکت جنايت آميز در يمن بردارند. ايشان با اشاره به ادعاي دخالت ايران در يمن گفتند: هواپيماهاي جنايتکارشان آسمان يمن را ناامن کرده و بهانه‌هاي ابلهانه‌اي که از نظر خداوند، ملت‌ها و منطق بين المللي مردود است براي دخالت در يمن جور مي‌کنند، اما اين کارها را دخالت نمي‌دانند و در مقابل، ايران را متهم مي‌کنند.


 رئيس‌جمهوري در مراسم روز ملي فناوري هسته‌‌اي:
 هيچ توافقي را امضا نمي‌کنيم مگر اينکه تمام تحريمهاي اقتصادي همان روز لغو شود 

رئيس‌جمهوري در مراسم روز ملي فناوري هسته‌‌اي با تاکيد بر اينکه ايران اسلامي ‌از مسير دستيابي به فناوري هسته‌‌اي عقب نخواهد نشست، تصريح کرد: اعتراف قدرت‌هاي جهاني به اينکه تحريم و فشار، ملت ايران را تسليم نمي‌کند‌، مهمترين دستاورد مذاکرات هسته‌‌اي است. حجت‌الاسلام و‌المسلمين دکتر حسن روحاني در اين مراسم که سخنانش با تشويق پي در پي حاضران همراه بود، با اشاره به اينکه منطق و اعتدال ايران بر افراط‌گرايي پيروز شد، گفت: ايران هيچ توافقي را امضا نمي‌کند مگر اينکه تمام تحريمهاي اقتصادي در همان روز، لغو شوند.

رئيس‌جمهوري تفاهم هسته‌‌اي را اولين گام در مسير تعامل سازنده با جهان دانست و با تاکيد بر اينکه اين تفاهم به نفع همگان است، گفت: ايران دست دوستي خود را به سمت همه کشورهايي که مي‌خواهند در چارچوب احترام و منافع مشترک کار کنند، دراز مي‌کند .دکتر روحاني با اشاره به اينکه هر جايي که ملت ايران اراده کرد کاري انجام دهد، موافقت و يا مخالفت قدرت‌هاي دنيا، تاثيري در تحقق اين اراده نداشت، افزود: ما در عين حال دنبال شکست و باخت کسي در مذاکرات هسته‌‌اي نيستيم، ما دنبال احقاق حقوق خود و دنبال مذاکرات برد – برد به نفع منطقه و جهان هستيم. رئيس‌جمهوري اظهارداشت: اگر دنبال اين باشيد که ملت ايران را از توسعه و اقتدار ملي بازداريد، تا ابد نخواهيد توانست‌. ملت ايران در مسير توسعه علمي‌ راه خود را ادامه مي‌دهد و ما از فناوري صلح‌آميز هسته‌‌اي دست برنمي‌داريم.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه ملت ما ايستادگي و مقاومت کرده، گفت: امروز روزي است که دانشمندان هسته‌‌اي ايران يعني اقتدار علمي‌و سرداران بزرگ خط ديپلماسي ما يعني اقتدار سياسي، در کنار هم قرار گرفته اند و اقتدار بزرگ ملي ما را آفريده‌اند.

رئيس‌جمهوري اظهارداشت: امروز به جهانيان مي‌گوييم مسير اعتدال، منطق مذاکره، صلح، آرامش، کرامت انسانها و ثبات منطقه بر افراطي‌گري، منطق زور و خشونت و تحريم غلبه کرد و پيروز شد.

دکتر روحاني با تاکيد بر اينکه دنيا امروز مسير تکريم ملت را شروع کرده و مسير تحريم، فشار و تهديد را قدم به قدم درحال کنار گذاشتن است، تصريح کرد: ما هيچگاه نمي‌خواهيم در اين مذاکرات کسي را شکست دهيم. دکتر روحاني با اشاره به اينکه 1+5 چنين مطرح مي‌کند که در مذاکرات کاري خواهد کرد که ايران سلاح اتمي‌نسازد، اظهار داشت: ايران از ابتدا به دنبال سلاح اتمي ‌نبوده، امروز هم نيست، فردا هم نخواهد بود.

دکتر روحاني تصريح کرد: بالاترين دليل ملت ايران براي عدم توليد سلاح‌هاي کشتار جمعي، فتواي رهبر معظم انقلاب است که رئيس‌جمهور آمريکا هم به اين فتوا استناد مي‌کند. اين فتوا نشان مي‌دهد که ملت ايران از لحاظ اعتقادي، ديني و مذهبي به دنبال اينگونه سلاح‌ها نيست.

دکتر روحاني گفت: مذاکره‌کنندگان توانمند، شجاع و غيور ما در صدها جلسه صراحتاً اعلام کرده‌اند که از فناوري صلح‌آميز هسته‌اي دست بر نخواهيم داشت و غني‌سازي در نطنز ادامه خواهد يافت و بيش‌از هزار سانتيريفيوژ در فردو مستقر بوده و باقي خواهد ماند و در اراک نيز يک رآکتور آب سنگين براي مصارف پزشکي خواهيم داشت و تحقيق و توسعه را مطابق اهداف ملي خود ادامه خواهيم داد.

دکتر روحاني گفت: دولت در مسيري که ملت ايران ترسيم کرده و در چارچوب رهنمودهاي مقام معظم رهبري تلاش کرده و به تلاش‌هاي خود ادامه خواهد داد و مدعي نيستيم که در اين راه دولت پيروز ميدان بوده و خواهد بود، بلکه بر اين باور هستيم که اراده ملت ايران و رهبري انقلاب است که پيروز ميدان بوده و پيروز خواهد بود.

دکتر روحاني در ادامه با گراميداشت ياد و خاطره شهداي هسته‌اي و تجليل از فداکاري آنان و تمام دانشمندان کشورمان، گفت: دستاوردهاي کشورمان در عرصه پزشکي، صنعت و رشد توسعه کشور نشان مي‌دهد که دانشمندان بزرگ کشورمان راه شهدا را با شجاعت و قدرت ادامه خواهند داد.

رئيس‌جمهوري با اشاره به اقدامات غيرانساني برخي از قدرت‌ها عليه ملت ايران، خطاب به آنان گفت: چرا دانشمندان ما را به شهادت رسانديد و ملت ايران را مورد تحريم دارو و گندم قرار داديد و بر پول بانکي و گردش مالي اين ملت محدوديت ايجاد کرديد. شما با اينگونه اقدامات، کارهاي غيرانساني کرديد و مسيرتان ناصحيح بود. چنين تصور مي‌کرديد با تحريم غيرقانوني و غلط مي‌توانيد ملت بزرگ، تاريخ‌ساز و فرهنگ ساز ايران را تسليم کنيد در حالي که اشتباه بزرگي مرتکب شديد.

رئيس‌جمهوري گفت: کشور يمن شايد از لحاظ نظامي‌ضعيف باشد اما از لحاظ اراده و ايمان قوي است . اين راهي که مي‌رويد اشتباه است و بهتر است که برگرديد، همين مسير را در لبنان، سوريه و عراق امتحان کرديد و فهميديد که اشتباه است و بدون ترديد به زودي خواهيد فهميد که در يمن هم اشتباه کرديد.


 رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان مطرح کرد:
 معافيت پسراني که با دختران معلول ازدواج کنند 

رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان گفت: در حال حاضر سه ميليون معلول در کشور وجود دارد که تنها 270 هزار نفر تحت پوشش بهزيستي بوده و ماهانه معادل 5/1 کيلوگرم گوشت (52 هزار تومان) از سازمان بهزيستي کشور پول دريافت مي‌کند.

به گزارش ايسنا، علي همت محمود‌نژاد در حاشيه مراسم گردشگري و عيدديدني معلولان گفت: محدوديت‌هاي بسيار زيادي براي معلولان در جامعه وجود دارد؛ اين محدوديت‌ها شامل عرصه‌هاي نمايندگي مجلس، تدريس در دانشگاه‌ها و غيره است و به عنوان رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان خواستار اين هستم که اين چالش‌هاي زندگي معلولان رفع و براي بهبود اوضاع زندگي آنان برنامه‌ريزي‌هاي دقيق صورت گيرد. وي در ادامه تصريح کرد: روزانه 110 نفر در کشور به دليل تصادفات دچار معلوليت مي‌شوند و توجه به اين موضوع مي‌تواند موجب ايجاد اقداماتي پيشگيرانه در خصوص معلوليت‌ها توسط دولت باشد. وي ادامه داد: از اقدامات اساسي در اين راستا اين است که براي مثال پيچ‌هاي خطر در جاده‌ها حذف شوند و يا هيچ ماشين بدون ايربکي در کشور مجوز توليد و يا ورود نداشته باشد. رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان اظهار کرد: در حال حاضر دولت از طريق هدفمند کردن يارانه‌ها ثروت عظيمي را به دست مي‌آورد که مي‌تواند با برنامه ريزي دقيق چاله‌هاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و غيره زندگي معلولان را حل و رفع کند.

وي همچنين عنوان کرد: در حال حاضر حتي يک مرکز جامع توانبخشي براي رسيدن به معلولان در کشوري که ادعاي در حال توسعه بودن دارد،وجود ندارد و سوال ما اين است که چرا نبايد چنين مرکزي در کشور وجود داشته باشد. وي ادامه داد: پس از هدفمندي يارانه‌ها شاهد سير سعودي قيمت‌ها و هزينه‌هاي وسايل و تجهيزات توانبخشي معلولان بوديم و خواستار آن هستيم که حداقل اين وسايل و تجهيزات معافيت مالياتي دريافت کنند زيرا يک معلول قدرت خريد و تهيه اين تجهيزات را با قيمت کنوني ندارد. رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان همچنين تاکيد کرد: همچنان خواستار تشکيل شوراي عالي معلولان در کشور هستيم زيرا بهزيستي قدرت کافي براي مجاب کردن ساير دستگاه‌ها در خصوص اجراي قانون حمايت از حقوق معلولان را ندارد و بايد شورايي مانند شوراي‌عالي حقوق معلولان تشکيل و به مسائل آنان رسيدگي کند.

محمود‌نژاد ضمن ابراز تاسف از فضاي فرهنگي و نگاه غلط جامعه به معلوليت‌ها در کشور عنوان کرد: همواره در جامعه ما معلولين به عنوان شهروند درجه 2 محسوب مي‌شوند و اين نگاه غلط حتي در جامعه جهاني نيز وجود دارد زيرا شاهد آن هستيم که هيچ گاه معلولان در المپيک حضور نداشتند و همواره در پاراالمپيک که حاشيه المپيک است حضور دارند.

محمود نژاد همچنين در خصوص نرخ بيکاري در ميان معلولين گفت: نرخ بيکاري در ميان معلولين 40 درصد است و اين نرخ دقيقا 4 برابر جمعيت عادي کشور است و اين در حالي است که براساس قانون بايد سه درصد استخدامي هر سازماني را معلولان تشکيل دهند. وي افزود: براساس قانون همچنين بايد مستمري معلولان يک سوم درآمد حقوق کارمندان باشد در حالي که اکنون شاهد آن هستيم که اين مستمري تنها 52 هزار تومان و معادل يک و نيم کيلوگرم گوشت است.

رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان مهمترين راه‌حل براي کاهش و رفع محدوديت‌هاي زندگي معلولان را اين دانست که بهزيستي با شجاعت اعلام کند بودجه آن به هيچ وجه پاسخگوي نياز معلولين نيست. رئيس انجمن حمايت از حقوق معلولان ضمن بيان اينکه در قانون آمده است پسر سالمي که با يک دختر معلول ازدواج مي‌کند بايد از سربازي معاف شود گفت: در حال حاضر سازمان نظام وظيفه زير بار اين موضوع نمي‌رود و اين امر را موجب ايجاد مسائل اجتماعي متعدد در جامعه مي‌داند در حالي که ما براي جلوگيري از هرگونه سوءاستفاده از اين موضوع راه حل‌هايي ارائه داده‌ايم. وي در ادامه تصريح کرد: براي مثال يکي از راه حل‌هايي که به سازمان نظام وظيفه ارائه شده اين است که تا زماني که يک پسر سالم با دختر معلول ازدواج و عقد آنها به طور رسمي در شناسنامه ثبت شده است آن پسر از سربازي معاف باشد و چنانچه مهر طلاق در شناسنامه آنها زده شد اين معافيت سربازي نيز لغو شود. محمود‌نژاد همچنين خواستار ايجاد بانک جامع اطلاعاتي معلولان زنداني شد و عنوان کرد: خواستار اين هستيم که بانک اطلاعاتي جامعي براي معلولان زنداني ايجاد شود تا بتوانيم با کمک خيرين آنها را آزاد کنيم. وي ادامه داد: همچنين خواهان ايجاد آيين دادرسي ويژه معلولان هستيم تا پس از آن براي مجرميني که عليه معلولان دست به اقدامات مجرمانه زده‌اند مجازات بيشتري اعمال شود تا بتوان از اين موضوع به عنوان يک سپر دفاعي براي معلولان استفاده کرد.


 موافقت رهبري با عفو يا تخفيف مجازات تعدادي از محکومان زن‎ ‎ 

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با شرايط عفو و تخفيف مجازات جمعي از محکومان زن که محکوميت آنان تا تاريخ 31/1/1394 قطعيت يافته و واجد شرايط عفو و تخفيف مجازات تشخيص داده شده‌اند موافقت کردند‎.‎ به گزارش ايلنا، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پاسخ به درخواست رئيس قوه قضاييه به‌مناسبت ميلاد پربرکت حضرت صديقه کبري‌(س) و بزرگداشت روز زن، با شرايط عفو و تخفيف مجازات جمعي از محکومان زن که محکوميت آنان تا تاريخ 31/1/1394 قطعيت يافته و واجد شرايط عفو و تخفيف مجازات تشخيص داده شده‌اند موافقت کردند‎. ‎


 سفر رئيس‌جمهور و هيات دولت به گيلان 

استاندار گيلان گفت: رئيس‌جمهوري و هيأت دولت، چهارشنبه هفته آينده پانزدهمين سفر استاني را به گيلان انجام مي‌دهند. به گزارش ايرنا، محمدعلي نجفي پنجشنبه شب در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: طبق زمانبندي انجام شده، حجت‌الاسلام دکتر حسن روحاني رئيس‌جمهوري و کاروان تدبير و اميد، چهارشنبه هفته آينده بيست‌و‌‌ششم فروردين ماه، به استان گيلان سفر مي‌کنند.وي ادامه داد: رئيس‌جمهوري در اين سفر، علاوه بر حضور در جلسات مختلف، در شهر رشت با مردم استان گيلان ديدار مي‌کند. نجفي تصريح کرد: معاونان رئيس‌جمهوري و وزرا نيز به نمايندگي از ايشان، در شهرستان‌ها حضور يافته و در جلسات شوراي اداري شرکت مي‌کنند. استاندار گيلان با اشاره به برگزاري نشست‌ها و جلسات مختلف طي روزهاي گذشته براي هماهنگي پانزدهمين سفر استاني دولت به گيلان گفت: تاکنون نشست توسعه و سرمايه‌گذاري استان، نشست هماهنگي حضور گيلاني‌هاي مقيم خارج از کشور در سفر کاروان تدبير‌ و ‌اميد به استان و جلسات ديگر با حضور معاونان رئيس‌جمهوري، جمعي از وزرا و نمايندگان گيلان در مجلس شوراي اسلامي‌برگزار شده است‎.‎


 وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي:
 دفترچه‌هاي بيمه حذف مي‌شود 

وزير تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعي از جمع‌آوري دفترچه‌هاي بيمه و تبديل آنها به کارت‌هاي الکترونيکي در امسال خبر داد. به گزارش تسنيم، علي ربيعي در برنامه گفت‌وگوي ويژه خبري شبکه دو سيما افزود: اکنون هر ايراني که براي داشتن دفترچه بيمه اراده کند آنرا خواهد داشت. وي درباره افزايش تعرفه‌هاي پزشکي گفت: امسال به طور ميانگين 12 درصد تعرفه‌ها و نرخ بيمه‌ها بر اساس تورم انتظاري افزايش يافته است. وي گفت: افزايش ويزيت پزشکان نيز با ضرايبي در نظر گرفته شده است. قيمت دارو نيز کمترين افزايش را خواهد داشت. وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي افزود: قدر مطلق خروجي پول از جيب مردم افزايش نمي‌يابد و اين افزايش‌ها از محل پول بيمه‌ها و هدفمند کردن يارانه‌ها پرداخت مي‌شود. در گام نخست نياز داشتيم قيمت‌هاي نسبي را اصلاح کنيم و بايد تمرکز را بر بخش دولتي بگذاريم. در بخش بستري سهم پرداختي مردم از 10 درصد به 6 درصد کاهش يافته است. الياس نادران نماينده مجلس شوراي اسلامي‌در ارتباط تلفني با اين برنامه گفت: در پرداخت‌هاي کادر پزشکي کشور نوعي بي عدالتي در حال وقوع است و اين در همه اقتصاد ملي تأثير مي‌گذارد. وي گفت: دقت در تعرفه‌گذاري‌ها انجام نشده است و شکاف پرداختها در کادر بيمارستانها تشديد شده است. 5 هزار ميليارد تومان از اعتبارات عمومي ‌به بخش بهداشت و رفاه عمومي‌تخصيص يافته است. در سال 93 براي تعرفه‌ها اتفاقي افتاد که در سال 94 بايد آن را جبران کنيم نه اينکه تغيير ندهيم.


 سهم تعاون از اشتغال کشور يک و نيم ميليون نفر است 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي از ايجاد يک و نيم ميليون اشتغال از سوي تعاوني‌هاي کشور خبر داد.سيد محمود کلانتري در نشست با محمد وکيلي استاندار سمنان، گفت: 100 هزار تعاوني فعال و 680 اتحاديه سراسري در کشور فعالند.وي تعاوني ها را متولي اعتماد عمومي در جامعه دانست و افزود: فقرزدايي در مناطق محروم کشور با روش توانمندسازي افراد کاربرد مهم تعاوني‌هاست. وي خاطرنشان کرد: تعاوني‌ها چشمه جوشان اشتغال هستند و در توسعه عدالت اجتماعي نقش مهم دارند.کلانتري تاکيد کرد: تعاوني ها سرمايه اجتماعي توليد مي کنند و با ايجاد اعتماد به پيشبرد اهداف اقتصادي و اجتماعي کشور کمک مي کنند.

وي اضافه کرد: تعاوني در جهان قدمتي 170 ساله و سازمان بين المللي تعاون قدمتي 120 ساله دارد.معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي هدف از انعقاد تفاهم نامه ايجاد همگرايي در استانها، حمايت مديران استاني از فعاليت تعاوني ها، افزايش سهم تعاوني ها در اقتصاد به ميزان 25 درصد و ... عنوان کرد.سيدمحمود کلانتري از بيمارستاني در حال ساخت توسط تعاوني خدماتي بهداشتي با 77 نفر عضو و تعاوني مصرف فرهنگيان در سمنان يک واحد تعاوني توليدي گچ و يک تعاوني گاوداري در سرخه بازديد کرد.براي ساخت اين بيمارستان به عنوان اولين بيمارستان خصوصي استان سمنان تاکنون 220 ميليارد ريال هزينه شده و تا تکميل آن 25 ميليارد ريال و براي تجهيز به 150 ميليارد ريال نياز دارد.معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: بيش از 50 بيمارستان در کشور به صورت تعاوني فعالند و 700 تعاوني خدماتي بهداشتي درماني وجود دارد.


 واريز يارانه فروردين ماه امشب 

يارانه 45 هزار و 500 توماني فروردين ماه امشب واريز و قابل برداشت مي‌شود. بنابر اعلام سازمان هدفمندسازي يارانه‌ها ، پنجاهمين مرحله يارانه نقدي مربوط به فروردين ماه ساعت 24 روز شنبه 22 فروردين ماه، به حساب سرپرستان خانوار واريز مي‌شود.براساس اعلام سازمان هدفمندي يارانه‌ها، ميزان يارانه نقدي در اين مرحله همانند چهل و نه مرحله گذشته، 45 هزار و 500 تومان به ازاي هر فرد است.يارانه مربوط به فروردين ماه از زمان واريز قابل برداشت است.