تاریخ 1393/12/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3880 برو جستجو جستجوی پیشرفته   گفتاري به انگيزه مهمترين رويدادهاي چند روز اخير استان
 پاسداشت آيين‌ها و ارزش‌ها  

• پاسداشت سنت‌ها و آيين نوروزي

نوروز در راه است و کمتر از ده روز ديگر سال جديد فرا خواهد رسيد. اين روزها علي رغم برف و باران ديرهنگام زمستاني در استان ما سمنان اما سرشاخه‌هاي درختان، ميزبان شکوفه‌هاي رنگارنگ شده است.

بزرگ‌ترين عيد دنيا در راه است و از راه رسيدنش براي تک تک ما بسيار شوق انگيز... بايد گفت که ما اين سنت و عيد ملي و باستاني را به راحتي به دست نياورده‌ايم از دل تاريخ آمده و نسل به نسل گذشته، تا به دست ما رسيده است. نوروز، روزي است که درخت‌ها لباس نو مي‌پوشند. روزي که بلبلان چهچهه مي‌زنند و بچه‌ها لباس‌هاي نو برتن مي‌کنند و دست در دست بزرگ تر‌ها به خانه پدربزرگ‌ها ومادربزرگ‌ها مي‌روند. دست آنها را مي‌بوسند و عيدي مي‌گيرند. چه روز خوبي است روز از راه رسيدن نوروز باستاني و ملي ما ايرانيان که دل‌ها را صفا مي‌دهيم و آن را از کينه‌ها پاک مي‌کنيم. به همه فرصت مي‌دهيم، حرفشان را بزنند.

به همه مي‌گوييم که دوستشان داريم و همديگر را مي‌بوسيم. در خانه‌هاي تميز و جارو شده، معاشرت مي‌کنيم. در حياط‌هاي آب پاشي شده، در حوض‌هاي پر از ماهي‌هاي سرخ، دست و رويمان را مي‌شوييم و به روحمان صفا مي‌دهيم. ما بزرگ‌ترين عيد دنيا را داريم. ما به ابرها مي‌گوييم، عيد داريم تا ببارند و سبزي به بار آورند. به کوه‌ها مي‌گوييم ما عيد داريم تا سبز شوند و رونق آورند. به دل‌هامان مي‌گوييم ما جهان را دوست داريم. جهان و همه آدم‌هاي جهان را با همه آرا و عقايد. همه انسان‌ها را دوست داريم. با هررنگ پوست با هر ‌انديشه اي که به ديگري آزار نرساند. ما عيد بزرگي داريم. اما برخي‌ها مي‌خواهند اين سنت و عيد را از ما بگيرند. آنها اين عيد را تاريخ مصرف گذشته مي‌نامند و آداب و سنت آن را زير سوال مي‌برند. اين عيد ملي و باستاني با تمام آيين و سنت‌هاي آن از يک شبه به دست ما نرسيده است، که يک شبه از دست برود. با رعايت مسايل شرعي و دين آيين‌ها و مراسم نوروزي مي‌توان ضمن پاسداشت اين سنت‌ها، در انتقال آنها به نسل آينده کوشيد.

• لزوم نظارت و رصد بازار در تعطيلات نوروزي

روزهاي پاياني سال و تکاپوي شهروندان هم‌استاني براي خريدهاي نوروزي در اين هفته آخر به اوج خود مي‌رسد. هرچند که معضل بزرگ گراني و تورم هرساله زودتر از نوروز و عيد به سراغ خانوارهاي هم‌استاني مي‌آيد، اما مسئولين نيز براي کنترل نرخ‌ها در قالب طرح‌هاي گوناگون از جمله پايش بازار نوروزي وارد ميدان شده‌اند. طرح پايش بازار کالا و خدمات ويژه نوروز از چند روز قبل آغاز شده و تا نيمه اول فروردين سال آينده ادامه خواهد داشت.

امسال نيز گويا از نمايشگاه‌هاي فروش بهاره خبري نيست و مثل دفعات قبل تنها برخي مراکز فروش در سطح شهر سمنان مشخص شده‌اند، که کالا و خدمات را با تخفيف نوروزي ارائه مي‌نمايند. در طرح پايش بازار نوروزي چندين دستگاه اجرايي و نظارتي در قالب گشت‌هاي مشترک بر بازار نظارت مي‌کنند. رسيدگي به شکايات مردمي‌، نا امن کردن فضا براي افراد سودجو، ايجاد آرامش براي شهروندان و جلوگيري از کمبودهاي کاذب و نظارت بر فروش‌هاي فوقالعاده از جمله هدفگذاري‌هاي اين طرح به شمار مي‌رود و نظارت بر قيمت انواع لباس و پوشاک، کيف و کفش، آجيل و خشکبار، انواع ميوه و صيفي، شيريني، لبنيات، مواد پروتئيني، قند و شکر در اولويت نظارت قرار داد و بر دفاتر آژانس‌هاي مسافرتي، حمل و نقل برون شهري، اماکن تفريحي، سياحتي، زيارتي، واحدهاي اقامتي، غذاخوري‌هاي بين شهري و... در اين طرح نظارت دقيق مي‌شود. بايد گفت که اگرچه مسئولين نظارتي و بازرسي سازمان حمايت از مصرف کنندگان و توليد کنندگان از رصد بازار در اين ايام خبر مي‌دهند، اما واقعيت اين است که علي رغم تلاش شبانه روزي بازرسين اين طرح‌ها، اما باز هم عده‌اي سودجو و فرصت طلب از آب گل آلود ماهي مي‌گيرند و با دامن زدن به برخي کمبودها حتي عطش برخي را براي واردات کالا زياد مي‌کنند و. به رغم اولتيماتوم سازمان‌هاي مسئول و نظارتي براي عدم افزايش برخي کالاها از جمله گوشت و شير و ميوه و حتي خشکبار شب عيد، اما بازهم شهروندان هم‌استاني شاهد هستند، که اين اقلام بدون سرو صدا و در اين هياهوي آخر سالي افزايش يافته و گويا قصد پايين آمدن قيمت را هم ندارند.

به هرحال انتظار شهروندان هم‌استاني از دستگاه‌هاي نظارتي مثل تعزيرات حکومتي، اتاق اصناف، صنعت و معدن و تجارت، و... اين است که با جديت به بازار لبنيات، خشکبار ،ميوه و تره بار، مواد پروتئيني که از مايحتاج اساسي شهروندان در ايام نوروز است، ورود پيدا کنند و با توليد کنندگان متخلف و نيز برخي واسطه‌ها و دلال‌ها که قيمت محصولاتشان را خود سرانه افزايش داده‌اند، برخورد جدي نمايند.

• پاسداشت روز شهدا...

اين روزها به مناسبت روز شهدا برنامه‌ها و مراسم گوناگوني در سطح نقاط استان برگزار مي‌گردد.

هرچند که ذکر و ياد شهدا بودن مقتضيات زمان و مکان نمي‌شناسد و در همين سالي که روزهاي پاياني آن را سپري مي‌کنيم. در سراسر نقاط استان و پايگاه‌هاي مختلف مساجد، ادارات و نهادها و... در شهرها و روستاها يادواره‌ها و اجلاسيه‌هاي مختلفي برگزار گرديد، و در آستانه برگزاري کنگره بزرگ سرداران و 3000 شهيد جاويد استان در ارديبهشت سال آينده، تلاش همه مسئولين استاني براي برگزاري با شکوه اين کنگره معطوف گرديده است. در يک کلام بايد گفت که شاخص اصلي استان در سال 93، شهدا و لاله‌هاي گلگون کفن اين مرز و بوم بودند و طبق رسم اخير بسياري از رسانه‌ها، چهره اول سال 93 استان شهدا بودند که نه در اين سال بلکه در طول تاريخ نام و چهره آنها جاودانه خواهد بود.

هرچند که در وصف برپايي کنگره‌ها، اجلاسيه‌ها و يادواره‌هاي شهداي اين استان سخن‌ها گفته شده، اما نامگذاري يک روز خاص به نام روز شهدا در تقويم فرصت مناسبي است که بار ديگر از اين لاله‌هاي گلگون کفن بگوييم و از رشادت‌ها و حماسه‌هاي اين شهدا براي نسل جوان، به نيکي ياد کنيم. روز شهدا را پاس داشته و به روان پاک و طيبه امام شهدا و همه شهداي انقلاب اسلامي‌و جنگ تحميلي استان ما سمنان درود مي‌فرستيم.

رهگذر