تاریخ 1393/12/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3880 برو جستجو جستجوی پیشرفته   جمعي از شهروندان در گفتگو با پيام :
 تا زماني که از کالاي ايراني حمايت نکنيم نمي‌توانيم اقتصاد ملي را ارتقا دهيم 
نويسنده : ريحانه يزدي‌فر

اشاره :

در بازار تجاري ايران، اجناس تقلبي و غيراستاندارد فراواني موجود است که متاسفانه نام شرکت‌هاي معتبري را بر پيشاني خود دارند.

وقتي به بازارهاي ايراني قدم مي‌گذاريد، به اجناس تقلبي فراوان از لوازم آرايش گرفته تا لباس و قطعات يدکي خودرو و لوازم کامپيوتري برمي‌خوريد که از راه قاچاق و توليدات غيرقانوني وارد کشور مي‌شود و تشخيص اصل از فرع آن براي خريدار و مصرف کننده معمولي، تقريبا غيرممکن است. اين اجناس چگونه وارد مي‌شوند؟ آيا اجناس بي کيفيت چيني که امروز بازار ايران را اشباع کرده، از طريق قاچاق وارد مي‌شوند، يا به گفته برخي از مسوولان، اجناسي که چين به سفارش کشورها توليد مي‌کند، به لحاظ کيفيت، متفاوت هستند؟

در کشور ما، در حالي که تعداد فراواني از کالاها استاندارد اجباري دارند، اما بر روي پاکت و جلد بسياري از آنها، هيچ گونه نشانه‌اي از آرم استاندارد ديده نمي‌شود و همين مساله، منجر به سرگرداني در انتخاب کالاي مناسب و تضعيف جايگاه استاندارد در نگرش عمومي‌افراد جامعه شده و سبب مي‌شود تا کالاي استاندارد با مشابه غيراستاندارد آن در يک رديف قرار بگيرند و از هم بازشناخته نشوند که اين موضوع به منزله تضييع حقوق مصرف کنندگان است.

با اين مقدمه نزد برخي از شهروندان رفتيم و نظرشان را در اين مورد جويا شديم.

***************************************************

مهديه زماني در سخناني گفت: زماني که در سطح شهر شاهد تبليغات برندهاي خارجي و جاي خالي برندهاي داخلي هستيم چگونه مي‌توان انتظار داشت که جوانان به جاي خريد اين برندها به استفاده از پوشاک ايراني روي بياورند.

وي ادامه داد: توليدکننده داخلي براي فروش اجناس چيني به استفاده از مارک‌هاي معروفي که به قيمت ارزان از بازار مي‌خرد، متوسل مي‌شود.

شهره وزيري در خصوص دلايل جذب جوانان ايراني به سوي برندهاي خارجي اظهار داشت: هم اکنون تبليغات گسترده اي در رابطه با برندهاي خارجي پوشش به ويژه از طريق شبکه‌هاي ماهواره‌اي صورت مي‌گيرد که موجب جذب جوانان به استفاده از اين لباس‌ها مي‌شود.

وي افزود: هم اکنون توليد کننده داخلي براي فروش اجناس خود مارک‌هايي را از بازار خريداري کرده و بر روي لباس، کيف و کفش توليد ايران مي‌چسباند تا به مخاطب القا کند که اين اجناس خارجي است و آن را با قيمت گزاف به فروش مي‌رساند.

وي با بيان اين که بايد براي ايجاد برندهاي داخلي و با کيفيت در داخل کشور تلاش کنيم، گفت: تبليغات و فرهنگ سازي براي گرايش افراد به استفاده از توليدات داخلي نقش مهمي‌در رونق يافتن صنعت پوشاک ايفا مي‌کند; هم اکنون در ذهن مخاطب نقش بسته شده که کالاي خارجي با کيفيت است پس توليدکننده داخلي بايد با افزايش کيفيت اجناس خود اين تصور را تغيير دهد.

وي عنوان کرد: بسياري از اجناس خارجي نيز به صورت قاچاق از کشورهايي مانند چين به ايران وارد مي‌شود که به لحاظ کيفيت بسيار پايين‌تر از توليدات داخلي است اما صرفا به دليل خارجي بودن توسط جوانان خريداري مي‌شود.

رضا توکلي نيز در اين باره گفت: در حالي که مساله واردات کالاهاي خارجي به ويژه محصولاتي که در داخل کشور توان توليد آنها وجود دارد، در طي سال‌هاي اخير به يک معضل جدي براي توليدکنندگان ايراني و تجار تبديل شده است، خبرهاي جديد حکايت از موفقيت صادرات در چين دارد.

اين کشور با کنترل مصرف داخلي کالاها، اقدام به حفظ سرعت افزايش صادرات خود از محل ايجاد ظرفيت توليدي جديد با توجه به افزايش سرمايه گذاري کرد به نحوي که حتي مازاد تجاري اين کشور نيز افزايش يافت. البته قيمت کالاهاي صادراتي اين کشور در اين شرايط از کاهش زيادي برخوردار شد چرا که برنامه ريزي و سياست گذاري اقتصادي اين کشور براي تداوم رشد و توسعه اقتصادي به شدت به صادرات کالاها و خدمات وابسته است، در نتيجه، وقوع بحران مالي و گسترش آن موجب کاهش قيمت انواع کالاهاي صادراتي چين به بازارهاي جهاني و به خصوص کشورهاي خاورميانه شد و بازار بي پناه ايران نيز به راحتي اسير سياست‌هاي اقتصادي اين کشور شد.

توکلي افزود: واردات بي‌رويه کفش، البسه، لوبيا چيتي، کبريت، سنگ قبر و حتي جانماز و... شرايط سخت اقتصادي را براي کشاورزان و توليدکنندگان کالا مشکل‌تر مي‌کند و با وجود رايزني‌هاي زياد در اين باره همچنان واردات بي‌رويه از چين ادامه دارد. به طوري که برخي ادامه روند واردات از چين را سياسي دانسته و آن را مربوط به مناسبات سياسي دوستانه بين دو کشور مي‌دانند.

وي افزود: چيني‌ها براي نفوذ به بازار ايران متوسل به روش‌ها و شيوه‌هاي مختلفي همچون عرضه کالاها زير قيمت تمام شده و حتي مذاکره با توليدکنندگان ايراني براي ارائه کالاهاي توليدي شان با توجه به استانداردهاي مرسوم و تحت نام و برند اين کشورها و از همه مهم‌تر با الصاق علامت استاندارد ايران بر اين کالاها هستند که با توجه به عدم حمايت مناسب مسوولان دولتي از توليدکنندگان، پذيرش پيشنهاد چيني‌ها دور از ذهن نيست.

توکلي تاکيد کرد: از واردات بي‌رويه محصولات چيني که بگذريم، حضور چيني‌ها در کشور تبعات منفي ديگري نيز در پي داشته است. بررسي صنايع دستي ايران و همچنين فرش ايراني توسط کارشناسان چيني سبب شده است، توليدات مشابه چيني با قيمت ارزان‌تر در اختيار بازار جهاني قرار گيرد و تقاضا براي کالاهاي ايراني کم شود و مساله اينجاست که اين کالاها به ايران هم وارد مي‌شود و بازار صنايع دستي اصيل ايران را حتي در داخل کشور نيز کساد مي‌کند. ورود اين محصولات به بازارهاي صنايع دستي کشور به حدي بوده است که ورشکستگي تعداد زيادي از هنرمندان اين صنعت را به دنبال داشته و دل هنردوستان ايراني را به درد آورده است.

در سال‌هاي اخير محصولات چيني در کنار صنايع دستي بومي‌که توليد هر يک حاصل دسترنج چند ماهه استادکاران است، قرار گرفته و بازار صنايع دستي ايران را تحت‌الشعاع قرار داده است و حتي گردشگران غير ايراني نيز‌ ترجيح مي‌دهند صنايع دستي چيني ارزان‌تر را از ايران به يادگار ببرند.

وي اضافه کرد: در زمينه فرش نيز وضعيت به همين منوال است و توليدکنندگان چيني با تقليد و کپي برداري از فرش ايراني با قيمت‌هاي ارزان‌تر سعي دارند بازار را از توليدکنندگان ايراني بربايند که در اين زمينه به موفقيت‌هايي نيز دست يافته‌اند تا آن جا که اواخر سال گذشته، روزنامه انگليسي فايننشال تايمز طي گزارشي به عرضه گسترده فرش‌هاي چيني در پاکستان با نام فرش ايراني اشاره کرد و نوشت: فرش‌هاي تقلبي چيني به قيمت نصف تا يک سوم نسخه‌هاي ايراني در پاکستان فروخته مي‌شوند و بازار پاکستان را تسخير کرده‌اند.

توکلي در پايان خاطرنشان کرد: علاوه بر همه موارد ذکر شده نکته نگران کننده واردات محصول از مبادي رسمي‌و فروش متقلبانه آن توسط عده اي سودجو به اسم فرش ايراني است. واردکنندگان فرش‌هاي چيني با قرار دادن فرش‌هاي دستباف اين کشور در ميان فرش‌هاي ماشيني اقدام به واردات فرش مي‌کنند و به علت عدم حضور کارشناسان صنعت فرش در گمرکات فرش دستباف چيني به راحتي وارد بازار ايران مي‌شود.

يک فروشنده لباس با بيان اين که بسياري از کارخانه‌هاي نساجي، ماشين‌آلات قديمي‌دارند که اين موضوع موجب توليد پارچه بي‌کيفيت شده است، گفت: تمام اقلام موجود در بازار پوشاک کشور از نخ دوخت تا دکمه از چين وارد مي‌شود.

محمد حسني اظهار داشت: متاسفانه وضعيت هم اکنون به گونه اي است که جوانان با مشاهده برندهاي خارجي بر روي لباس آن را خريداري مي‌کنند، در حالي که بسياري از اين اجناس کيفيت خوبي ندارد.

وي افزود: صنعت پوشاک داخلي به دليل جولان لباس‌هاي چيني در بازار رو به نابودي است، بسياري از کارخانه‌هاي نساجي تعطيل شده‌اند و آنهايي که فعاليت مي‌کنند، ماشين‌آلات قديمي‌دارند که اين موضوع موجب توليد پارچه بي کيفيت مي‌شود، در حالي که براي فروش بهتر پوشاک ايراني و رقابت با اجناس‌ترک بايد کيفيت پارچه داخلي را افزايش دهيم.

اين فروشنده گفت: در وضعيتي که کارخانه‌هاي نساجي داخلي به دليل ورود اجناس چيني و عدم حمايت‌هاي لازم يکي پس از ديگري در آستانه تعطيلي هستند، نمي‌توان به رونق صنعت پوشاک داخلي و گسترش مدهاي بومي‌اميد داشت، هم اکنون تمام اقلام موجود در بازار پوشاک کشور از نخ دوخت و دکمه تا مارک‌هاي روي لباس از‌ترکيه يا چين وارد مي‌شود.

وي ادامه داد: ورود اجناس قاچاق ازچين به ايران نيز لطمه بزرگي به صنعت پوشاک داخلي مي‌زند، در چنين وضعيتي نمي‌توان انتظار داشت که لباس ايراني تن پوش جوانان شود.

وي افزود: به دليل واردات پوشاک و پارچه‌هاي چيني، بازار پوشاک و پارچه داخلي حتي در شب‌هاي عيد نيز رونق ندارد، هم اکنون وضعيت بازار پوشاک در ايران به گونه اي شده است که اقشار کم درآمد از لباس‌هاي چيني که برندهاي معروف دنيا به آن نصب شده است، استفاده مي‌کنند و افراد ثروتمند نيز با صرف هزينه بالا برندهاي اصل را خريداري مي‌کنند و در اين ميان بازار توليدات داخلي تعطيل است.

مجيد منوري در سخناني گفت: مصرف کنندگان ارزاني و تنوع در اجناس چيني را از جمله دلايل گرايش آنها به اجناس چيني نام مي‌برند. اين در حالي است که توليدکنندگان داخلي اعلام مي‌کنند: نبود کيفيت در کالاهاي چيني علاوه بر کوتاهي عمر کالا و بيماري‌هاي پوستي، به اقتصاد و اشتغال کشور ضرر زده است.

وي افزود: اکثر توليدات ايراني در تمام رده‌هاي سني يک شکل، يک رنگ و ثابت است در حالي که توليدات چيني متنوع و به روز است.

منوري با بيان مرغوبيت برخي از توليدات ايراني گفت: بسياري از افراد جامعه حاضر به خريد لباس‌هاي مارک دار به جاي برخي محصولات مرغوب ايراني هستند و در واقع استفاده از لباس‌هاي خارجي بين جوانان به يک ارزش تبديل شده و اين مساله تا جايي پيش رفته است که جوانان طالب مد و لباس‌هاي مارک دار خارجي اگر توان مالي لازم براي خريد پوشاک مورد نظر را نداشته باشند به خريد لباس‌هاي دست دوم خارجي اقدام مي‌کنند.

وي با تاکيد بر اين که ارزاني و تنوع بيش از هر موضوع ديگري در گرايش به خريد اجناس چيني تاثيرگذار است، گفت: توليدات ايراني نيز بايد از اين دو ويژگي در کنار تبليغات برخوردار شوند.

منوري تاکيد کرد: زماني که مي‌شود مشابه ساعت‌هاي سوئيسي و کفش‌هاي ايتاليائي و نيز کفش موسوم به ديپلمات چيني را به قيمت ارزان خريداري کرد، ديگر نيازي نيست که جنس اصلي گران و يا ايراني را تهيه کرد.

منوري گفت: متاسفانه در ايران اغلب کالاها به خصوص پوشاک از کيفيت رنگ و جنس برخوردار نيست، به طوري که با يک شست وشو، کوتاه و رنگ آنها مي‌رود.

مرضيه اکبري نيز گفت: توليدات چيني براي زنان به خصوص روسري، کيف و کفش، پالتو و لباس‌هاي مجلسي و کودکانه از ارزاني، تنوع و زيبائي برخوردار است. وي با اشاره به اين که ممکن است توليدات چيني از کيفيت پائين‌تري نسبت به کالاهاي ايراني برخوردار نباشد، افزود: اين کالاها با توجه به ارزاني و به روز بودن آن خريدار را به خصوص اقشار کم درآمد و متوسط جامعه را راضي مي‌کند.

زينب اسدي نيز در سخناني گفت: اين روزها بازار مملو از اجناس خارجي است و البته کالاهاي باکيفيت هم ميان آنها کم ديده مي‌شود، به طوري که عمدتا انبوهي از کالاهاي بي کيفيت چيني بازارهاي ايراني را قبضه کرده‌اند. البته ناگفته نماند که تمامي‌کالاها و اجناس بي کيفيت که در بازار مشاهده مي‌شود حاصل کار خارجي‌ها نيست و در اين ميان برخي از توليدکنندگان ايراني همه به نوعي استانداردهاي لازم را در راستاي توليد يک محصول کيفي رعايت نمي‌کنند و تنها به صرف توليد يک کالا آن را در دستور کار خود قرار مي‌دهند، در حالي که فقط به سودهاي آني توجه دارند. به همين دليل چنين مسائلي موجب شده است که بسياري از مردم از وفور کالاهاي بي کيفيت و نامرغوب در بازار ناراحت و نگران باشند، نگران از خريد کالايي بي کيفيت که تضميني براي مرغوبيت آن لحاظ نشده است.

وي افزود: کالاهاي بي کيفيت چيني نه تنها ضرر و زيان‌هاي بسياري به مصرف کنندگان اين نوع کالاها تحميل نموده‌اند بلکه به واسطه حضور کالاهاي چيني در بازارهاي ايراني، برخي توليدکنندگان در ايران ورشکسته شده‌اند و در نتيجه واحدهاي توليدي خود را تعطيل کردند. اما عليرغم اين که بازارهاي داخلي جولانگاه محصولات خارجي به ويژه چيني شده است، توليدکنندگان چيني به نوعي‌ترجيح مي‌دهند کالاهاي بي کيفيت خود را روانه بازارهاي ايراني نمايند.