تاریخ 1393/12/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3880 برو جستجو جستجوی پیشرفته   دستگيري بيش از 70 شکارچي در سمنان 

سرويس حوادث :

معاون محيط طبيعي اداره کل حفاظت محيط زيست استان سمنان از دستگيري بيش از 70 شکارچي و تخلفات شکار طي سالجاري در اين استان خبر داد.

بهرامعلي ظاهري اظهار کرد: متاسفانه قوانين امروز، بازدارندگي لازم براي پيشگيري از شکارهاي غيرمجاز را ندارند.

وي در پاسخ به اين پرسش که در استان بيشتر حيات وحش علفخوار در معرض خطر شکار شکارچيان هستند يا حيات وحش گوشتخوار،افزود: در استان سمنان بيشتر حيات وحش علخوار شکار مي‌شوند.

وي با بيان اينکه با شکارچيان به شدت برخورد مي‌شود اظهار کرد: حتي شکار يک گونه گربه سان در معرض خطر انقراض، فاجعه بسيار بزرگي در سطح محيط زيست است.

معاون محيط طبيعي اداره کل حفاظت محيط زيست استان همچنين به قوانين بازدارنده در قانون براي شکارچيان نيز اشاره کرد و گفت: بايد قوانين و مقررات طوري باشد که بتواند ايجاد بازدارندگي کند اما متاسفانه در قوانين ما آنطور که بايد و شايد اين بازدارندگي ديده نمي‌شود.

ظاهري تصريح کرد: عدم وجود قوانين خوب و بازدارنده سبب شده که همچنان شاهد تخلفات در محيط زيست و شکار گونه‌هاي نادر جانوري باشيم.

وي خاطرنشان کرد: خوشبختانه در استان سمنان کارکنان محيط زيست و همچنين محيط بانان عرق خوبي به محيط زيست دارند و همين سبب شده با وجود کمبود امکانات و همچنين تجهيزات و پرسنل اقدامات مناسبي در سطح محيط زيست استان انجام شود.

معاون محيط طبيعي اداره کل حفاظت محيط زيست استان در خصوص زنده گيري پرندگان شکاري و همچنين قاچاق اين گونه‌هاي نادر جانوري نيز به ايسنا گفت: خوشبختانه در استان سمنان زنده گيري پرندگان و همچنين قاچاق آن به شيخ نشين‌هاي عرب وجود نداشته است.

وي در پاسخ به اين پرسش که چندي پيش در خبرگزاري‌هاي استان خبري در اين خصوص منتشر شده بود به ايسنا گفت: اين زنده گيري و قاچاق در استان نبوده بلکه قاچاقچيان از استانهاي هم جوار پرندگاني نظير طوطي،مينا و گونه‌هايي از نوع سهره را شکار کرده و قصد عبور از استان را داشتند.

وي با بيان اينکه شکارچيان قصد داشتند اين پرندگان نادر را براي فروش به استانهاي مرزي انتقال دهند تصريح کرد: خوشبختانه با کمک نيروهاي انتظامي‌اين شکارچيان در مبادي ورودي شهرستانها بويژه شهرستان شاهرود دستگير شدند و عوامل براي سير مراحل به دستگاه قضايي ارجاع داده شدند.


 اگر حوادث را بيماري فرض کنيم پيشگيري بهترين درمان است 

1. تماشاچيان (ناظرين بيگناه) معمولا در خطر اصابت ترکش‌هاي ترقه‌ها و مواد منفجره هستند. سعي کنيد در تير رس ترکش‌ها نباشيد و هيچگاه اين مواد را به سمت افراد ديگر پرت نکنيد.

2.از پرتاب فشفشه، موشک و ساير مواد آتش زا روي شاخه درختان، پشت بام و بالکن منازل خودداري کنيد.

4. از آتش زدن لاستيک، هيزم و کارتن خالي در واحدهاي مسکوني يا در معابر، کوچه و خيابان خودداري کنيد؛ چرا که ضمن آلودگي شديد هوا، ساير خطرات را هم در بر دارد.

5. آتش بازي در نزديکي پمپ بنزين‌ها، وسايل نقليه که حامل بنزين و مواد سوختي هستند، در صورت کمترين نشت از وسايل نقليه، و حتي در شرايط عادي اين وسايل را به بمبي تبديل مي‌کند که ماشه انفجار آن کشيده شده باشد.

6. در صورت روشن کردن آتش توصيه مي‌شود که آتش در حجم کم باشد و از ريختن مواد سريع الاشتعال نظير نفت، بنزين و الکل روي آتش جدا خودداري کنيد.

7. ترقه‌ها و فشفشه‌هاي عمل نکرده را مجددا روشن نکنيد.

8. هرگز مواد سوختني و ترقه را در مقادير کم يا انبوه در منزل نگهداري نکنيد.

9.از حمل مواد محترقه و منفجره در جيب‌هايتان اجتناب کنيد. بسياري از کودکان به دور از چشم والدين مواد را خريداري و در جيب، کيف و يا کمد نگهداري مي‌کنند که به علت درجه آتشگيري پايين بزودي مشتعل و خسارات جاني و مالي فراواني را ببارمي‌آورند.

10.از‌انداختن مواد تحت فشار( مانند کپسولها، اسپري حشره کش و....) و وسايل شيشه اي (مانند شيشه آب، آمپول،... ) و قوطي‌هاي فلزي (مانند قوطي‌هاي اسپري و کنسرو ) به درون آتش جدا بپرهيزيد؛ زيرا به علت دارا بودن خاصيت انفجاري، ذرات آن پرتاب و وارد چشم مي‌شود.

11.وجود يک کپسول خاموش کننده آتش نشاني پودري در نزديک محوطه آتش ضروري است.

12.قبل از ترک محل روشن کردن آتش، حتما از خاموش بودن آن مطمئن شده و باقيمانده آن را حتما توسط آب سرد کرده و جمع آوري کنيد.

13. در صورت بروز هر گونه حريق يا حادثه، ضمن حفظ خونسردي در اسرع وقت با شماره تلفن 125 ستاد فرماندهي آتش نشاني تماس گرفته و مراتب را با ذکر نوع حادثه و نشاني دقيق اطلاع دهيد.

علاج واقعه را قبل از وقوع بايد کرد

در هنگام بروز حريق و حوادث ضمن حفظ خونسردي سريعا" با 125 آتش نشاني تماس گرفته و انشعاب اصلي برق، گاز و آب را قطع نمائيد

هشدارهاي‌ايمني

• قابل توجه است که بدانيم انفجار فقط 250 گرم مواد ساخت ترقه مي‌تواند يک آپارتمان را بشدت تخريب وويران نمايد ضمن اينکه شيشه‌هاي ساختمانهاي مجاور نيز در اثر اين انفجار شکسته خواهد شد. بنابر اين والدين محترم خطرات بازي با مواد محترقه و منفجره را به کودکان خود ياد اوري نموده و آنها را از دست زدن به اين بازي هاي خطرناک برحذر دارند.

• مواد منفجره در مجاور لوازم گرمازا و يا در هواي گرم و در دست يا جيب افراد ايجاد انفجار و اشتعال مي‌نمايد همچنين بعضي مواد شيميايي مثل اکليل، سرنج و کاربيد هنگام ترکيب با هم يا با آب ايجاد حرارت وانفجار و اشتعال مي‌نمايند لذا بايستي اين مواد از دسترس کودکان دور نگه داشته شوند.

• قرار دادن ظروف مايعات قابل اشتعال مثل نفت و بنزين در مجاور شعله و ياريختن آنها بر روي آتش موجب حرکت آتش به سمت ظرف و گسترش آتش وسوختن فرد عامل آن مي‌گردد که بايستي از اين عمل خودداري نمود.

• ايجاد آتش سوزيهاي بزرگ منجر به خارج شدن حريق از کنترل افراد شده وخسارات جبران ناپذيري ببار مي‌آورد. از آتش بازي و روشن کردن آتش در مجاور اتومبيلها و پارکينگها و همچنين درختان خودداري گردد.

• در صورت داشتن لباس گشاد از نزديک شدن به آتش و يا پريدن از روي آن جداً خودداري نمائيد.

• والدين هميشه مراقبت از کودکان خود را در هنگام چهارشنبه آخر سال شخصاً بر عهده گيرند.

• ظروف تحت فشار گاز و قوطيهاي حشره کش و اسپري‌ها را بخصوص در روزهاي آخر سال و و چهار شنبه سوري از دسترس کودکان و افراد نابالغ دور نگه داريد.

• والدين گرامي‌در روزهاي آخر سال مراقبت بيشتري نسبت به رفت و آمد و بازي و سرگرميهاي کودکان خود داشته باشند و در صورت تجمع کودکان در کنار هم دور ادور مراقب حرکات و اعمال آنها باشند زيرا در اين مواقع مواد محترقه و لوازم آتش بازي را به يکديگر منتقل مي‌کنند.

• در نزديک محل ايجاد آتش از وجود آب يا مواد اطفايي ديگر مثل خاموش کننده‌هاي دستي مطمئن شويد پس از خاموش شدن بوته‌ها و ساير مواد سوخته، خاکستر باقيمانده را بوسيله آب کاملا خيس نموده و پس از اطفاي کامل محل را ترک نماييد.

روابط عمومي سازمان آتش نشاني و خدمات‌ايمني شهرداري سمنان


 رشوه 100 ميليون توماني هم نتوانست کارساز باشد  

سرويس حوادث :

فرمانده انتظامي‌استان قم به پيشنهاد هنگفت 100 ميليون توماني رشوه قاچاقچيان و رد آن از سوي پليس قم اشاره و خاطر نشان کرد: پليس صادقانه و قاطعانه مصمم به برخورد با ناهنجاري‌ها به ويژه قاچاق کالا است.

به گزارش پايگاه خبري پليس، سردار "کاظم مجتبايي" گفت: با تلاش گسترده و اقدامات اطلاعاتي و عملياتي پليس قم، دو محموله بار قاچاق که از استان‌هاي جنوبي به مقصد استان‌هاي مرکزي و شمالي در حرکت بودند، شناسايي و توقيف شدند.

وي اين اقدام پليس قم را در سال‌هاي گذشته کم نظير خواند و افزود: اين اقلام در هفت نوع کالاي قاچاق و بيش از 360هزار قلم است که ارزش ريالي آن بالغ بر 45 ميليارد ريال برآورد شده است.

فرمانده انتظامي‌استان قم با اشاره به نزديک بودن چهارشنبه پايان سال، عنوان داشت: بخش زيادي از اقلام کشف شده مربوط به مواد محترقه است که تهديدي براي امنيت استان‌ها در چهارشنبه پاياني سال بود.

وي اضافه کرد: از اين دو باند پنج دستگاه خودروي سنگين و سبک که با آن‌ها اقدام به جابجايي کالاي قاچاق به صورت جاساز مي‌کردند، کشف و هفت نفر نيز دستگير شده‌اند.

فرمانده انتظامي‌استان قم در پايان ابراز اميدواري کرد: اين اقدام پليس قم توانست علاوه بر استان قم، به تأمين امنيت ساير استان‌ها نيز کمک کند.

سردار مجتبايي در پايان با تاکيد بر اينکه هدف پليس آرامش مردم است، اظهارداشت: با توجه به اقدامات برخي سودجويان در آستانه چهارشنبه پايان سال،‌ همشهريان مي‌توانند علاوه بر تماس از طريق شماره 110، هرگونه اطلاعات و اخبار خود را با شماره تلفن 2183110 به پليس امنيت عمومي‌استان اطلاع دهند.