تاریخ 1393/12/21 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 3880 برو جستجو جستجوی پیشرفته   در نشست مشترک هيات‌هاي عالي رتبه ايران و ترکمنستان اعلام شد؛
 افزايش مبادلات تهران و عشق آباد به 60 ميليارد دلار 

حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس‌جمهوري در ديدار «قربانقلي بردي محمداف» رئيس‌جمهوري ترکمنستان، با ابراز خرسندي از فرصت پيش آمده براي ديدار از اين کشور دوست و همسايه، گفت: دو ملت ايران و ترکمنستان از سال‌هاي دور روابط صميمانه با يکديگر داشتند و خوشحاليم که اين روابط امروز به مراتب بهتر از گذشته است.

به گزارش ايسنا، رئيس‌جمهوري با اشاره به گسترش همکاري‌هاي تهران – عشق آباد در سالها و بويژه ماههاي اخير، با اشاره به ديدارهاي پرشمار با رئيس‌جمهوري ترکمنستان در مدت سپري شده از دولت يازدهم، گفت: مقامهاي دو کشور به خوبي بر اهميت روابط بسيار خوب دوجانبه واقف هستند و معتقديم بايد از همه ظرفيت‌هاي موجود براي توسعه اين روابط استفاده کنيم. رئيس‌جمهوري تصريح کرد: قطعاً مذاکراتي که در اين سفر خواهيم داشت در گسترش روابط تأثيرگذار خواهد بود و اميدوارم در پايان اين سفر خبرهاي خوبي براي دو ملت داشته باشيم. روحاني گفت: ايران همواره طرفدار و حامي سياست صلح و دوستي ترکمنستان و مسير بي‌طرفي اعلام شده از سوي عشق آباد بوده و هست. قربانقلي بردي محمداف رئيس‌جمهوري ترکمنستان نيز در اين ديدار، با اشاره به روابط خوب و حسنه دو کشور، گفت: دو ملت ايران و ترکمنستان همواره روابط حسنه خود را حفظ کردند و در سال‌هاي اخير نيز با توجه به افزايش همکاري‌ها در عرصه‌هاي مختلف، روابط دوجانبه تهران – عشق‌آباد مفهوم جديدي پيدا کرده است. وي با بيان اينکه ايران و ترکمنستان در عرصه سياسي نيز نظريات و ايده‌هاي همخوان و نزديک به يکديگر دارند، اضافه کرد: دو دولت ايران و ترکمنستان همواره براي آباداني کشورهاي خود، رفاه دو ملت و حفظ و گسترش صلح و امنيت در جهان تلاش کرده‌اند. رئيس‌جمهوري ترکمنستان با اشاره به گسترش روابط بازرگاني و تجاري دو کشور در زمينه مبادلات نفت و گاز، حمل و نقل، کشاورزي و آب و برق، اظهار داشت: حجم مبادلات تجاري دو کشور همه ساله در حال افزايش است و با اين وجود ظرفيت‌هاي خوبي براي ارتقاء بيشتر اين مبادلات وجود دارد که کميسيون همکاري مشترک اقتصادي دو کشور بايد به عنوان هماهنگ‌کننده، اين ظرفيت‌ها را فعال کند.

همچنين روساي جمهوري اسلامي ايران و ترکمنستان در نشست مشترک هيات هاي عالي رتبه دو کشور اعلام کردند که مصمم هستند حجم مبادلات تجاري و همکاريهاي اقتصادي دوجانبه تا 10 سال آينده، به رقم 60 ميليارد دلار برسد.

روحاني با بيان اينکه روابط دو کشور با توافقات امروز بيش‌از‌پيش گسترش مي يابد که اين به نفع دو ملت و منطقه است، گفت: ايران و ترکمنستان دو کشور مهم در عرصه توليد انرژي هستند و بايد همکاريهاي خود را در اين زمينه گسترش دهند.

رئيس‌جمهوري با اعلام آمادگي کشورمان براي توسعه همکاريها با ترکمنستان در زمينه ترانزيت انرژي افزود: ايران تمايل دارد ضمن ادامه خريد گاز از ترکمنستان در حوزه خريد برق و ارائه خدمات فني و مهندسي نيز همکاري‌ها و تعاملات دوجانبه را گسترش دهد. روحاني به تصميم دو کشور براي افزايش حجم مبادله کالا از مسير ريلي به 10 ميليون تن در سال اشاره کرد و اظهارداشت: در زمينه حمل و نقل جاده‌اي نيز افزايش حجم مبادلات را تسهيل خواهيم کرد تا کريدور عمان، ايران، ترکمنستان و ازبکستان در توسعه حمل‌و‌نقل در منطقه فعال‌تر شود. رئيس‌جمهوري همچنين به مذاکرات هيات هاي دو کشور درباره تعيين رژيم حقوقي درياي خزر اشاره و تصريح کرد: دو کشور مايل به تسهيل همکاري‌هاي بانکي در راستاي گسترش تجارت و نيز ارتقاي سطح همکاريها در زمينه هاي محيط‌زيست، مبارزه با مواد مخدر و تامين منابع آبي هستند . روحاني ضمن تشکر از مواضع ترکمنستان در حمايت از فعاليت‌هاي صلح آميز هسته اي کشورمان خاطرنشان کرد: دو کشور در عرصه مسايل منطقه‌اي و بين‌المللي نيز داراي مواضع و نظرات مشترک هستند.

قربانقلي بردي محمداف رئيس‌جمهوري ترکمنستان نيز در اين نشست که روز چهارشنبه انجام شد، سفر رييس جمهوري کشورمان را آغاز دورجديدي از روابط دو کشور توصيف کرد و گفت: ملتهاي ايران و ترکمنستان در طول قرنها روابط مستحکم خود را حفظ کرده اند و در 23 سال سپري شده از استقلال ترکمنستان نيز روابط دوجانبه همواره روبه رشد بوده است. رئيس‌جمهوري ترکمنستان با اشاره به همکاريهاي نزديک دو کشور در عرصه هاي اکولوژيکي و بازرگاني افزود: قطعا گسترش اين همکاريها به اتحاد بيشتر کشورها با يکديگر منجر خواهد شد.

وي بر لزوم همکاري دو کشور در حوزه انرژي تاکيد کرد و اظهارداشت:ايران و ترکمنستان دو کشور مطرح در عرصه توليد انرژي هستند و بايد همکاريهاي خود را در اين زمينه هر چه بيشتر گسترش دهند.

بردي محمداف با اشاره به بهره‌برداري از خط آهن ايران، ترکمنستان، قزاقستان، گفت: ترکمنستان همچنين علاقه دارد روابط خود با ايران را در زمينه‌هاي علمي و فناوري، کشاورزي و فرهنگي نيز با توجه به تاريخ و ميراث مشترک فرهنگي دو کشور گسترش دهد.

ايران و ترکمنستان 17 سند همکاري امضا کردند

ايران و ترکمنستان به دنبال نشست مشترک هيأت‌هاي عالي‌رتبه دو کشور 17 سند همکاري در عرصه‌هاي مختلف اقتصادي، فرهنگي، سياسي، حقوقي و علمي و فناوري امضا کردند. به گزارش ايسنا،اين اسناد که راه گسترش همکاري‌هاي همه جانبه تهران‌– عشق آباد را بيش از پيش هموار کرد، در حضور حجت الاسلام حسن روحاني و قربانقلي بردي محمداف روساي جمهوري ايران و ترکمنستان، ميان مقامهاي ارشد دو کشور امضا شد. برنامه همکاري پنج ساله وزارتخانه‌هاي امور خارجه دو کشور، پروتکل انتقال محکومان به حبس بين دو کشور، همکاري در زمينه محيط زيست، مبادلات فرهنگي، هنري، علمي و آموزشي در فاصله سال‌هاي 1394 تا 1397، همکاري در زمينه مبارزه با پولشويي، همکاري در زمينه بررسي احداث پل سرخس، همکاري در زمينه بررسي ساخت و احداث جاده، همکاري در زمينه توليد و تبادل برق، همکاري در زمينه صادرات کالا و محصولات شيميايي، همکاري‌هاي کشاورزي، همکاري در بخش راه‌آهن، همکاري‌هاي بخش خصوصي دو کشور، همکاري در زمينه نسخ خطي، همکاري اتاق‌هاي بازرگاني دو کشور، همکاري ميان استان خراسان شمالي و استان آخال ترکمنستان، همکاري بين استان گلستان و استان بالکان ترکمنستان و همکاري بين خراسان رضوي و استان مرو ترکمنستان، از جمله اين اسناد همکاري بود.


 کلينتون: نامه سناتورها به ايران اقدامي خارج از عرف در آمريکا است 

وزير امور خارجه پيشين آمريکا نامه جمعي از سناتورهاي آمريکايي به مقامات ايراني را خارج از عرف رهبري در آمريکا توصيف کرد.

به گزارش (ايسنا) به نوشته روزنامه واشنگتن پست، هيلاري کلينتون روز سه‌شنبه در يک کنفرانس خبري در نيويورک در واکنش به نامه سرگشاده 47 سناتور جمهوري‌خواه به مقامات ايراني درباره اعتبار هرگونه توافق هسته‌اي اظهار کرد: هدف از اين نامه مشخص نيست. يک نفر بايد بپرسد که آنها چه هدفي داشته‌اند.

وزير امور خارجه پيشين آمريکا ادامه داد: نامه اين 47 سناتور خارج از عرف رهبري در آمريکا بوده و موجب افزايش تنش‌هاي کنوني ميان کاخ سفيد و جمهوري‌خواهان بر سر مذاکرات هسته‌اي با ايران شده است.

کلينتون همچنين گفت: به نظر مي‌آيد که دو پاسخ منطقي براي هدف اين نامه وجود داشته باشد. اين سناتورها يا قصد داشتند به ايراني‌ها کمک کنند و يا به دولت اوباما که هم اکنون در ميانه راه ديپلماسي بين‌المللي قرار دارد آسيب بزنند.

وي تاکيد کرد: هر يک از اين پاسخ‌ها که درست باشد موجب بي‌اعتبار شدن امضاکنندگان اين نامه است.وزير امور خارجه پيشين آمريکا با اشاره به مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 اظهار کرد:‌ هدف دولت آمريکا براي ادامه اين مذاکرات يافتن راه حل ديپلماتيک است که هرگونه راه براي دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي را از بين ببرد و به ما اجازه‌ نظارت و دسترسي به برنامه‌ هسته‌اي ايران را بدهد.

وي افزود: اکنون مردم منطقه مي‌توانند درباره‌ اين که دستيابي به اين اهداف چه ميزان زمان مي‌برد اختلاف نظر داشته باشند اما ما بايد هرگونه توافق نهايي را بر اساس نتايج آن مورد قضاوت قرار دهيم.

به نوشته واشنگتن پست اين 47 سناتور جمهوري‌خواه در اقدامي نادر يک نامه سرگشاده را خطاب به مقامات ايراني امضا کردند و در آن گفتند که هر توافق هسته‌اي مي تواند تا پايان دوران رياست جمهوري باراک اوباما اعتبار داشته باشد.

اين سناتورها همچنين اعلام کردند کنگره مي‌تواند متن توافق هسته‌اي را تغيير دهد که به گفته‌ جن ساکي، سخنگوي وزارت امور خارجه‌ آمريکا اين ادعا بر خلاف قانون اساسي اين کشور است.

همچنين باراک اوباما در واکنش به اين نامه آن را اقدامي تمسخرآميز خواند و اين سناتورهاي جمهوري‌خواه را به تلاش براي تضعيف سياست‌هاي دولت متهم کرد.


 جزييات جديدي از معافيت ريالي دانشجويان انصرافي و سربازان فراري اعلام شد:
 احتمال قطع يارانه مشمولان غايب 

جانشين اداره منابع انساني ستاد کل نيروهاي مسلح توضيحاتي را درخصوص جزييات بهره‌مندي دانشجويان انصرافي و سربازان فراري از معافيت ريالي، احتمال قطع يارانه مشمولان غايب، ميزان تحصيلات ثبت‌نام کنندگان براي طرح جريمه ريالي و... را تشريح کرد. سردار موسي کمالي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره آخرين وضعيت طرح جريمه ريالي مشمولان غايب و تعداد ثبت‌نام کنندگان در آن اظهار کرد: همانطور که اعلام شد، مهلت ثبت‌نام براي بهره‌مندي از اين طرح تا پايان وقت اداري اسفندماه امسال تمديد شده است.

وي با بيان اينکه تاکنون برابر اطلاعات ما، بيش از 250 هزار نفر در اين طرح ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: بعد از سال 94، ثبت‌نام متوقف خواهد شد و مراحل رسيدگي به وضعيت افراد، دريافت وجه و صدور کارت آغاز مي‌شود. جانشين اداره منابع انساني ستاد کل نيروهاي مسلح درباره اينکه آيا ممکن است مجددا مهلتي براي ثبت‌نام در سال آينده به متقاضيان داده شود، گفت: پس از انجام مراحل ثبت‌نام و دريافت وجه، مجددا در اين خصوص تصميم‌گيري خواهد شد، بنابراين درخواست ما از متقاضيان اين است که تا پيش از اتمام سال، نسبت به درخواست خود، در دفاتر پليس 10+ اقدام کنند. کمالي با اشاره به برخي از ايراداتي که شوراي نگهبان به لايحه بودجه 94 گرفته است، خاطر نشان کرد: تا آنجا که ما اطلاع داريم، شوراي نگهبان ايرادي به اين بخش از قانون بودجه نگرفته و ان‌شاءالله جريمه ريالي مشمولان غايب داراي بيش از هشت سال غيبت در سال 94 اجرايي خواهد شد. وي درخصوص اينکه ميزان استقبال از اين طرح چقدر بوده است، گفت: پيش‌بيني اوليه ما اين بود که حدود 15 تا 20 درصد از واجدين شرايط از اين طرح استقبال کنند که اوضاع همانند پيش‌بيني‌مان در حال پيش‌روي است. جانشين اداره منابع انساني ستاد کل نيروهاي مسلح در ادامه درباره اينکه چه تعداد از ثبت‌نام‌ کنندگان متاهل هستند، خاطرنشان کرد: تا به اين لحظه برابر آمارها حدود 72 درصد از ثبت‌نام کنندگان متاهل بوده و 28 درصدشان نيز مجرد هستند. همچنين از ميان افراد متاهل، قريب به 42 درصد فاقد فرزند بوده و 58 درصدشان نيز داراي فرزند هستند. کمالي افزود: 29 درصد از ثبت‌نام‌کنندگان داراي يک فرزند، 19 درصد داراي 2 فرزند، 6 درصد داراي 3 فرزند و مابقي داراي 4 يا بيش از 4 فرزند هستند. وي درباره وضعيت بهره‌مندي دانشجويان انصرافي، ترک تحصيل‌کرده، اخراجي و... از اين قانون و اينکه گفته مي‌شود دانشجوياني که تحصيل را ترک کنند، تاريخ اخذ آخرين مدرک تحصيلي‌شان به عنوان تاريخ آغاز غيبت محاسبه خواهد شد، گفت: اين موضوع نيازمند جزييات بيشتري است که بايد تشريح شود. از اين رو نکته مهمي که بايد توجه شود، تاريخ انصراف است. بنابراين تمام آن دسته از دانشجويان انصرافي که متقاضي ثبت‌نام طرح جريمه ريالي هستند بايد توجه داشته باشند که تاريخ انصراف‌شان از تحصيل بايد به قبل از شهريور سال 93 بازگردد. جانشين اداره منابع انساني ستاد کل نيروهاي مسلح با اشاره به شرط دوم براي آن دسته از افراد گفت: مدارک واحدهاي تحصيلي پاس شده از سوي اين دسته از متقاضيان نيز بررسي مي‌شود. به عنوان مثال اگر يک متقاضي دانشجوي مقطع کارشناسي بوده باشد و تا پيش از شهريور 93 نيز از تحصيل انصراف بدهد اما بيش از 100 واحد را پاس کند بنابراين مدرک معادلي که براي اين فرد صادر مي‌شود، مدرک مقطع کارداني و تاريخ غيبت اين فرد نيز نه از زمان اخذ مدرک ديپلم بلکه از زمان معادل‌سازي و اخذ مدرک کارداني محاسبه خواهد شد. کمالي تصريح کرد: اما ممکن است مشمولي در رشته‌اي تحصيل کند که در آن مقطع کارداني وجود نداشته باشد بنابراين در اين صورت آخرين مدرک تحصيلي وي همان مدرک ديپلم خواهد بود. وي با اشاره به اين موضوع گفت: اولويت اول براي ستاد کل نيروهاي مسلح، ادامه تحصيل مشمولان است همانطور که براي اين امر فرجه‌هايي را در نظر گرفته ايم، به عبارت ديگر ادامه تحصيل را بر انجام خدمت سربازي ارجح دانسته‌ايم. جانشين اداره منابع انساني ستاد کل نيروهاي مسلح اضافه کرد: يک نکته‌اي که لازم است بر آن تاکيد شود، واجدين شرايطي است که تا پايان سال 94 بيش از 8 سال و داراي بيشتر از آن باشند، مي‌توانند در اين طرح ثبت‌نام کنند. کمالي از دانشجويان خواست به اميد بهره‌مندي از طرح جريمه ريالي از تحصيل انصراف ندهند. وي درباره اينکه آيا سربازان در حال خدمت نيز مي‌توانند با پرداخت جريمه ريالي از خدمت سربازي معاف شوند، گفت: اگر فردي هم‌اکنون مشغول خدمت سربازي بوده اما پيش از آن داراي 8 سال غيبت بوده باشد، مي‌تواند با مراجعه به دفاتر پليس 10+ درخواست خود را ثبت کرده و از انجام مابقي خدمت سربازي‌اش معاف شود اما براي اين دسته از افراد تخفيفي به ازاي ماه‌هاي خدمت کرده در نظر گرفته نخواهد شد و آنان بايد همانند ديگر متقاضيان رقم‌هاي مصوب را پرداخت کنند. جانشين اداره منابع انساني ستاد کل نيروهاي مسلح درباره امکان بهره‌مندي سربازان فراري از پرداخت جريمه ريالي نيز گفت: تمامي آن دسته از سربازاني که 8 سال يا بيشتر از تاريخ ترک يگان خدمتي‌شان گذشته باشد، مي‌توانند از پرداخت جريمه ريالي به جاي سربازي استفاده کنند اما بايد توجه داشته باشند که باتوجه به اينکه اين افراد مرتکب جرم شده‌اند بايد پرونده‌شان به مراجع قضايي ارسال شده و پس از صدور راي دادگاه با پرداخت رقم جريمه از سربازي معاف شوند. وي درباره اقدام برخي از سفارتخانه‌ها و اينکه گفته مي‌شود آنان ادعا مي‌کنند که چيزي در اين خصوص به آنان ابلاغ نشده، گفت: براي ايرانيان خارج از کشور الزامي وجود ندارد که حتما خودشان به سفارتخانه‌ها مراجعه کنند بنابراين در عمده موارد اقوام نزديک، وکلا يا نماينده رسمي‌شان با مراجعه به دفاتر پليس 10+ در داخل کشور، مي‌توانند درخواست‌شان را ثبت کنند. کمالي درباره مدرک تحصيلي ثبت‌نام‌کنندگان در اجراي اين طرح گفت: تا به اين لحظه برابر آمارهايي که ما در اختيار داريم 5 درصد از ثبت‌نام کنندگان بي‌سواد هستند، 67 درصد زير ديپلم، 21 درصد داراي مدرک ديپلم و 4 درصد داراي مدرک فوق‌ديپلم هستند. همچنين 3 درصد از ثبت‌نام‌کنندگان نيز داراي مدرک ليسانس هستند و کمتر از يک درصد از آنان مدرک فوق‌ليسانس يا بالاتر دارند.

جانشين اداره منابع انساني ستاد کل نيروهاي مسلح با بيان اينکه مدارک ثبت‌نام کنندگان در اجراي اين طرح راستي‌آزمايي مي‌شود، اظهار کرد: اطلاعات متقاضيان در سامانه وظيفه عمومي به ثبت رسيده و ما اطلاعات بالغ بر 90 درصد از اين افراد را داريم، اما درخصوص آن 10 درصدي که ممکن است به هر دليلي اطلاعات‌شان ناقص بوده يا در اختيار ما نباشد، بايد بگويم که براي اين افراد نيز از وزارتخانه‌هاي آموزش و پرورش، وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد و... استعلامات لازم انجام خواهد شد.

وي درباره محدوديت‌هاي در نظر گرفته شده براي مشمولان غايب نيز گفت: محدوديت‌هايي مانند عدم اجازه کسب وام، عدم صدور گواهينامه، عدم اجازه براي اشتغال در شرکت‌هاي دولتي و خصوصي و... براي اين افراد در نظر گرفته شده اما ما به دنبال اين هستيم تا با هماهنگي با نهادهاي مسوول و در صورت تطبيق با قانون، يارانه اين دسته از مشمولان غايب نيز قطع شود. جانشين اداره منابع انساني ستاد کل نيروهاي مسلح ادامه داد: به عنوان مثال ما آماري داريم که يک مشمول غايب داراي 4 يا 5 فرزند است اما تکليف سربازي خود را مشخص نکرده و از پول بيت‌المال نيز استفاده مي‌کند بنابراين اگر قانون اجازه دهد و چنين چيزي وجود داشته باشد، امکان قطع يارانه مشمولان غايب نيز وجود دارد.


 عزاداري ايام فاطميه در حضور رهبر انقلاب 

مراسم سوگواري و عزاداري ايام شهادت حضرت فاطمة‌الزهرا سلام‌الله‌عليها طبق روال همه‌ساله از سوي رهبر معظم انقلاب به مدت پنج شب برگزار مي‌شود. به گزارش ايسنا، اين مراسم از دوم تا ششم جمادي‌الثّاني برابر با دوشنبه 94/01/03 تا جمعه 94/01/07 پس از نماز مغرب و عشاء، در حسينيه‌ امام‌خميني‌(رحمةالله‌عليه) واقع در تهران، خيابان فلسطين جنوبي، تقاطع آذربايجان برپا خواهد شد. همچنين پيش‌از آغاز مراسم، حجت‌الاسلام فلاح‌زاده به بيان احکام شرعي خواهند پرداخت. از عموم مردم عزيز و عاشقان اهل بيت عصمت و طهارت عليهم‌السّلام دعوت مي‌شود تا در اين مراسم شرکت فرمايند.


 بازداشت 300 کار چاق‌کن سوءاستفاده‌گر از دستگاه قضا  

رئيس کل دادگستري استان تهران از رسيدگي به يک و نيم ميليون پرونده قضايي در سال 93 خبر داد و گفت: رسيدگي به اين تعداد پرونده بيانگر حجم کاري بالاي همکاران در دستگاه قضايي استان و شايسته تقدير است. به گزارش ميزان، غلامحسين اسماعيلي در آخرين نشست شوراي معاونان دادگستري استان تهران گفت: امسال به پرونده‌هاي سخت و سنگيني رسيدگي و احکام مهمي اجرا شد؛ به گونه‌اي که هرجا قرار باشد از پرونده‌هاي مهم و خاص صحبت شود از پرونده‌هاي قضايي استان تهران نام برده مي‌شود. رئيس کل دادگستري استان تهران با بيان اين که دادگستري در همه زمينه‌ها در محورهاي نظم، انضباط، سلامت و افزايش اعتماد عمومي و صيانت از شان همکاران بهتر از گذشته است از دستگيري 300 نفر دلال کار چاق کن خبر داد و گفت: افرادي که به ناحق قضات را بد نام مي‌کردند و هيچ ارتباطي با بدنه و دستگاه قضايي نداشتند و پيرامون دستگاه قضايي اقدامات غيرقانوني انجام مي‌دادند، بازداشت شدند. رئيس کل دادگستري استان تهران در ادامه گفت: پاکسازي خوبي نسبت به محيط پيراموني دادگستري صورت گرفته است و امروز شاهد ناهنجاري‌هاي کمتري هستيم. اسماعيلي در ادامه از جذب بيش‌از 100 قاضي در چهار ماهه آخر سال خبر داد و افزود: کمبود کادر قضايي و همچنين توقف بيش از حد همکاران قضايي در مناصبي که مشغول بودند آن‌ها را خسته کرده بود و هم موضوعي بود که ما را رنج مي‌داد که با توجه رئيس قوه قضاييه و معاونان ايشان، بيش از 100 قاضي در چهار ماهه آخر سال جذب شده‌اند و مسير براي ارتقاي بسياري از همکاران قضايي فراهم شده است. وي افزود: آغاز به کار قضات در سال جديد مايه ايجاد روحيه نشاط در دادگستري استان تهران مي‌شود که مي‌توان از آن به عنوان توفيق‌هاي دادگستري استان نام برد. اسماعيلي ادامه داد: در سال 93 تغييرات ساختاري در دادگستري استان داشتيم، در اين زمينه حوزه هيات نظارت و بازرسي براي تقويت نظارت‌هاي مربوط به دادگستري به معاونت نظارت ارزشيابي ارتقا پيدا کرد. اين مسئول عالي قضايي بيان کرد: در ادامه تغييرات ساختاري، حوزه منابع انساني به معاونت ارتقا يافت تا بيش از گذشته در خدمت منابع انساني پرتلاش و ايثارگر مجموعه باشد و حوزه معاونت مالي و پشتيباني و عمراني از ديگر حوزه‌ها جدا شد. رئيس دادگستري تهران همچنين تصريح کرد: در مجموع اين اقدامات در بهبود وضعيت تاثير زيادي داشته است.

وي ادامه داد: طرح جامع آمايش سرزميني نواحي دادسرا و مجتمع‌هاي قضايي استان تهران آماده شده تا بتوانيم با کمک رئيس قوه قضاييه و اعتبارات دولتي وضعيت خوبي را براي دادگستري استان تهران ترسيم کنيم.


 برخورد با حمله‌کنندگان به مطهري 

قائم مقام وزير کشوراز واقعه شيراز و حمله به علي مطهري ابراز تاسف کرد و از تاکيد وزير کشور بر برخورد هرچه سريع‌تر با عوامل حادثه و مقصران احتمالي دولتي و نيز احضار استاندار فارس به تهران خبر داد. حسينعلي اميري به ايرنا گفت: وزير کشور از آنچه براي اين نماينده مجلس در شيراز پيش آمده ابراز تاسف کرده و از معاون امنيتي و انتظامي‌اين وزارتخانه خواسته است هرچه سريع‌تر عوامل اين واقعه شناسايي شوند. وي خاطرنشان کرد: همچنين استاندار فارس براي توضيح چگونگي رخداد اين اتفاق به تهران فراخوانده شد. قائم مقام وزير کشور با بيان اينکه دولت تدبير و اميد در راستاي شعارهاي انتخاباتي دکتر روحاني رييس‌جمهوري خود را متعهد به ايجاد امنيت و آزادي براي تمامي‌اشخاص، تشکل‌ها ، شخصيت‌ها و احزابي که در درون نظام جمهوري اسلامي‌فعاليت مي‌کنند مي‌داند‌، افزود: وزارت کشور نيز در راستاي انجام وظايف ذاتي خود در موضوع سياست داخلي هيچ گونه اقدام غيرقانوني را نمي‌پذيرد و به گروه‌هاي خودسر اجازه خدشه دار کردن امنيت شهروندان را نخواهد داد. وي حمله به نماينده مجلس در شيراز را امري قبيح خواند و افزود: اين اتفاق در حالي رخ داده است که آقاي مطهري سخنراني نکرده بوده است تا محتواي صحبت‌هاي ايشان مورد اعتراض قرار گيرد. قائم مقام وزير کشور همچنين حمله و ضرب و شتم به نماينده مجلس را غيرقانوني و غيرشرعي برشمرد و افزود: مشروعيت قوانين مجلس توسط فقهاي شوراي نگهبان تاييد و تنفيذ مي‌شود . بنابر اين هر اقدام غيرقانوني در نظام جمهوري اسلامي‌امري مذموم و غيرشرعي به حساب مي‌آيد. اميري همچنين اعلام کرد: تاکيد وزير کشور آن است که هر چه سريع‌تر با عوامل اين اتفاق و يا مقصرين دولتي و کساني که در ايجاد امنيت، تعلل و مسامحه کرده‌اند برخورد قانوني صورت گيرد.


 جاسوسي نيوزيلند از 20 کشور جهان از جمله ايران 

اسناد تازه منتشر شده توسط پيمانکار سابق آژانس امنيت ملي آمريکا نشان مي‌دهد نيوزيلند در همکاري با اين سازمان از ايران جاسوسي مي‌کرده است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، ادوارد اسنودن پيمانکار سابق آژانس امنيت ملي آمريکا ( ان‌اس‌اي ) با انتشار اسنادي فاش کرد نيوزيلند از 20 کشور جهان شامل ايران‌، ژاپن‌، چين‌، کره شمالي و قطب جنوب، اطلاعات جمع آوري مي‌کرده است.اين اسناد که تاريخشان مربوط به آوريل 2013 است نشان مي‌دهد که نيوزيلند اين اطلاعات جمع‌آوري شده را در اختيار آژانس امنيت ملي، استراليا‌، انگليس و کانادا قرار مي‌داده است.


 انتقاد کواکبيان از اتفاقات شيراز
 عده‌اي به دنبال امنيتي ‌کردن فضاي انتخابات هستند 
 اگر استاندار فارس از عهده نيروهاي خودسر بر نمي‌آيد، استعفا دهد

دبير کل حزب مردم‌سالاري گفت: اتفاقات شيراز نشان مي‌دهد عده‌اي به دنبال امنيتي‌کردن فضاي انتخابات هستند و مسوولان ذيربط بايد در اين خصوص پاسخگو باشند.مصطفي کواکبيان در گفت‌وگو با ايلنا، با اشاره به حمله گروه‌هاي خودسر در شيراز به علي مطهري گفت: معتقدم قبل از هر چيز بايد ماهيت حمله‌کنندگان به مطهري را افشا کنيم تا مشخص شود آنها چه کساني هستند چراکه مفهومي ندارد در يک نظام قانونمند چنين اتفاقاتي پيش آيد.

وي افزود: بحث عناصر خودسر بايد از ادبيات سياسي ما برچيده شود، آن‌طور که بنده خبر دارم، آقاي مطهري براي سخنراني در اين همايش مجوز لازم را داشته، بنابراين قابل اغماض نيست که دستگاه ذيربط بخواهد در مقابل حمله گروه‌هاي خودسر به مطهري به عنوان يک نماينده مجلس سکوت کند.

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: بدون شک کساني که اقدام به چنين فعاليت‌هايي مي‌کنند، براي خود پشتوانه‌هايي قائل هستند و به واسطه همين نيز بي‌پروا اقدامات افراطي خود را انجام مي‌دهند. مطهري هم‌اکنون نماينده مجلس است و حرمت ويژه‌اي دارد. علاوه بر اين وي فرزند علامه شهيد مطهري نيز است. هر گونه برخورد ناشايست با او در واقع توهين به جايگاه نمايندگي مطهري و خانواده او است.کواکبيان يادآور شد: باور من بر اين است که به جاي محکوم کردن اين اتفاق، بايد ريشه‌يابي کنيم. قطعا شناسايي افرادي که دست به اين کار زدند، کار دشواري براي دستگاه‌هاي ذيربط نيست. اين عناصر شناخته شده‌اند و نام آ‌نها بايد مطرح شود؛چراکه اقدامات خودسرانه آنها دهن‌کجي به قانون و جايگاه قانوني نماينده مجلس است.

دبير کل حزب مردم‌سالاري افزود: وقتي مطهري براي سخنراني خود مجوز داشته براي مسوولين ذيربط جاي تاسف است که نتوانسته‌اند، امنيت لازم را فراهم کنند. به ويژه مسوولان استان فارس که در گذشته نيز شاهد اين اتفاقات در اين استان و در خصوص ديگر شخصيت‌هاي اصلاح‌طلب بوده‌ايم. بنابراين ضرورت پاسخگويي مسوولان در خصوص اين اتفاق به شدت احساس مي‌شود.وي با اشاره به نطق ناتمام مطهري در مجلس به دليل اعتراض برخي نمايندگان گفت: قطعا اتفاق شيراز در توهين به مطهري بي‌تاثير از اتفاق مجلس در نطق نيمه‌تمام مطهري نبوده است. ما بايد نقض حقوق سياسي شهروندان به ويژه نمايندگان مجلس را جرم‌انگاري کنيم. کساني که در مجلس نيز چنين حرکتي را انجام دادند، خلاف قانون عمل کردند. بايد با اين اتفاقات برخورد لازم صورت گيرد تا در آينده همه اقدامات بر مدار قانون بچرخد، چراکه وقتي حاکميت قانون در تمام ضوابط و معيارها رعايت شود، ديگر شاهد چنين اتفاقاتي نخواهيم بود.اين فعال سياسي اصلاح‌طلب گفت: پيشنهاد من اين است که در مرحله اول مسوولان استان فارس و پس از آن مسوولان ذيربط در وزارت علوم و وزارت کشور پيگيري‌هاي قانوني خود را داشته باشند تا ديگر به دليل مخالفت يک عده تندرو سخنراني امثال مطهري لغو نشود. اين اقدامات در آستانه سالي که قرار است انتخابات مجلس دهم در آن برگزار شود، بسيار هشداردهنده است؛ چراکه چنين برخوردهايي فضا را به سمت امنيتي شدن صحنه سياسي کشور مي‌برد و اين به ضرر کل کشور است.

کواکبيان خاطرنشان کرد: ما بايد بتوانيم در فضاي توام با امنيت و آرامش مشارکت حداکثري مردم را داشته باشيم. اما اين اتفاقات نشان مي‌دهد که عده‌اي به دنبال امنيتي کردن فضاي انتخابات هستند و مسوولان ذيربط بايد در اين خصوص پاسخگو باشند.دبير کل حزب مردم‌سالاري در پايان تاکيد کرد: من از استاندار فارس مي‌خواهم اگر از عهده نيروهاي خودسر براي برقراري امنيت و حاکميت قانون برنمي‌آيد، خودش از سمتش استعفا دهد.


 دور جديد مذاکرات هسته‌اي يکشنبه در بروکسل 

سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: دور جديد مذاکرات هسته‌اي از روز يکشنبه آينده آغاز مي‌شود.مرضيه افخم روزچهارشنبه در پاسخ به پرسش ايرنا درباره ادامه گفت‌وگوهاي هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران و ساير طرف‌ها طي هفته آينده افزود: دکتر ظريف وزير امور خارجه عصر يکشنبه 24 اسفند در لوزان سوييس با وزير امور خارجه آمريکا مذاکرات هسته‌اي را دنبال مي‌کنند. وي اظهار داشت: براي دوشنبه نشست ديگري در چارچوب رايزني با وزراي خارجه کشورهاي اروپايي عضو گروه 1+5 (شامل آلمان، انگليس و فرانسه) با حضور خانم فدريکا موگريني مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در بروکسل تنظيم شده است.افخم ادامه داد: گفت وگوهاي جمهوري اسلامي‌ايران و گروه 1+5 در سطوح مديران سياسي و کارشناسان از روز يکشنبه در لوزان آغاز و ادامه خواهد داشت و وزير امور خارجه ايران پس از مذاکره با وزراي خارجه 3 کشور اروپايي و خانم موگريني در بروکسل مجدداً براي ادامه مذاکرات به سوييس باز مي‌گردند.سخنگوي وزارت امور خارجه درخصوص ترکيب هيات جمهوري اسلامي ايران در دور آتي مذاکرات اظهار داشت: ترکيب هيات ايراني همانند دو دور اخير مذاکرات خواهد بود.